Predlog zakona o potvrđivanju Multilateralnog sporazuma zemalja Jugoistočne Evrope o sprovođenju Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu

OBRAZLOŽENjE

I USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE ZAKONA

Ustavni osnov za donošenje ovog zakona sadržan je u članu 99. stav 1. tačka 4) Ustava Republike Srbije kojim je propisano da Narodna skupština potvrđuje međunarodne ugovore kada je zakonom predviđena obaveza njihovog potvrđivanja.

II RAZLOZI ZA POTVRĐIVANjE MEĐUNARODNOG SPORAZUMA

Konvencija o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, Espoo Konvencija usvojena je na Četvrtom zasedanju viših savetnika vlada članica UNECE za probleme životne sredine i vodnih resursa, 1991. godine u Helsinkiju. Istu je potpisalo 26 država, od ukupno prisutnih 31, kao i Evropska zajednica. Ostale zemlje, uključujući i tadašnju Jugoslaviju, u svojim istupima su podržale Konvenciju i u skladu sa tim izjavile da će istu naknadno potpisati po sprovođenju potrebne procedure.

Zemlje UNECE regiona koje još nisu potpisnice Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu su: Bosna i Hercegovina, Gruzija, Izrael, Malta, Monako, San Marino, Tadzikistan, Turska, Turkmenistan i Ukrajina.

Prateća dokumenta ove konvencije su Protokol o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu i Multilateralni sporazum zemalja Jugoistočne Evrope o sprovođenju Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu. Republika Srbija je potvrdila Konvenciju o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu 7. novembra 2007. godine Zakonom o potvrđivanju Konvencije o proceni uticaja u prekograničnom kontekstu („Službeni glasnik RS – Međunarodni ugovori”, broj 102/07) i Zakon o potvrđivanju amandmana na Konvenciju o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu („Službeni glasnik RS – Međunarodni ugovori”, broj 4/16).

Osnovni cilj Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu jeste da spreči, smanji i ograniči prekogranične štete koje mogu nastati usled određenih aktivnosti.

Prema odredbama ove konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, a s ciljem sprečavanja nastanka moguće štete, obavezno je da se izradi procena uticaja na životnu sredinu pre izdavanja bilo kakvog odobrenja da se sa nekom aktivnošću započne. Ovom konvencijom utvrđena je obaveza učešća javnosti u pripremi dokumentacije o proceni uticaja na životnu sredinu. U delu zakonodavstva Republike Srbije koji se odnosi na oblast zaštite životne sredine, usvojeni su Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu („Službeni glasnik RS”, br. 135/04 i 36/09), Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu („Službeni glasnik RS”, br. 135/04 i 88/10), koji su usaglašeni sa odredbama ove konvencije.

U periodu od 19. do 21. maja 2008. godine u Bukureštu, u Rumuniji, održao se Četvrti sastanak strana ugovornica Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, na kom je potpisan Multilateralni sporazum zemalja Jugoistočne Evrope o primeni Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu.

Sporazum su pored Srbije potpisali: Hrvatska, Crna Gora, Rumunija, Bugarska, Makedonija i Grčka.

Sporazum nisu potpisali Albanija i Bosna i Hercegovina.

Ovim sporazumom se utvrđuju obaveze strana potpisnica o preduzimanju svih potrebnih pravnih, upravnih i drugih mera radi sprovođenja odredbi Konvencije, kao i obaveza usvajanja kriterijuma za identifikovanje štetnog prekograničnog uticaja i načini delovanja u postupku pripreme određenih strateških, planskih i razvojnih dokumenta. Primena odredbi ove konvencije omogućava preventivno delovanje u cilju kvalitetnije zaštite životne sredine od negativnog uticaja koji mogu nastati usled realizacije konkretnih projekata iz susednih zemalja.

Potvrđivanjem ovog sporazuma Republika Srbija proširuje zakonodavni okvir kojim se uspostavljaju odnosi u oblasti životne sredine na potpuniji način. Primenjujući odredbe ovog sporazuma i Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, stvaraju se pretpostavke za sprečavanje negativnog uticaja na životnu sredinu projekata koje nameravaju da realizuju susedne zemlje u regionu. Na taj način obezbeđuje se dodatni instrument zaštite zdravlja građana i životne sredine u Republici Srbiji.

Potpisivanjem ovog sporazuma Republika Srbija, takođe iskazuje spremnost za učešće u međunarodnim akcijama usmerenim na bolju usklađenost pravnih i regulatornih okvira zemalja članica i Konvencije, ostvarivanju većeg nivoa razmene iskustva koji bi vodio boljoj primeni Konvencije, pomoći da se dodatno definiše primena Konvencije u konkretnim uslovima (prirodnim, ekonomskim, socijalnim, itd.) putem detaljnijih specifikacija preko bilateralnih ili multilateralnih sporazuma koji bi navodili primenu Konvencije između konkretnih zemalja.

Potpisivanjem Multilateralnog sporazuma zemalja Jugoistočne Evrope o primeni Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu stvaraju se pretpostavke za unapređenje saradnje u oblasti procene uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu i razvoju saradnje sa susednim i zemljama regiona.

Neposredno učešće u donošenju odluka i praćenje započetih pregovora za novi period do petog sastanka Strana ugovornica, predstavlja poseban interes i za potencijalne kandidate za uključivanje u članstvo EU, među kojima je Republika Srbija. U interesu nam je da pratimo međunarodne pregovore i potpisujemo međunarodne dokumente koji će doprineti bržem integrisanju Republike Srbije u EU.

Ovaj sporazum naglašava potrebu poboljšanja monitoringa i izveštavanja o stanju životne sredine.

Multilateralni sporazum se sprovodi kroz utvrđivanje institucionalne nadležnosti i imenovanje kontakt osobe za koju su definisiani zadaci koje će obavljati.

III STVARANjE FINANSIJSKIH OBAVEZA ZA REPUBLIKU SRBIJU IZVRŠAVANjEM MEĐUNARODNOG SPORAZUMA

Izvršavanje Multilateralnog sporazuma zemalja Jugoistočne Evrope o primeni Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu nije uslovljeno plaćanjem godišnje kontribucije od strane Republike Srbije, te se stoga ne stvaraju finansijske obaveze za Republiku Srbiju njegovim izvršavanjem.

IV PROCENA FINANSIJSKIH SREDSTAVA POTREBNIH ZA IZVRŠAVANjE MEĐUNARODNOG SPORAZUMA

S obzirom da se izvršavanjem Multilateralnog sporazuma zemalja Jugoistočne Evrope o primeni Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu ne stvaraju finansijske obaveze za Republiku Srbiju, nije potrebno obezbediti sredstva iz budzeta Republike Srbije za njegovo izvršavanje.