Uredba o utvrđivanju Programa izvođenja geoloških istražnih radova za 2004. godine

Na osnovu člana 41.stav 3. Zakona o geološkim istraživanjima ( “Službeni glasnik RS, “ broj 44/95)

Vlada Republike Srbije, donosi

o utvrđivanju Programa izvođenja geoloških istražnih radova

za 2004. godinu

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuje se program izvođenja geoloških istražnih radova iz oblasti: opštih geoloških istraživanja, hidrogeoloških istraživanja, inženjerskogeoloških istraživanja, istraživanja energetskih, metaličnih i nemetaličnih minerlanih sirovina, geoekoloških istraživanja i programa geoloških informacionih sistema.

Član 2.

Geološka istraživanja u Republici Srbiji u 2004. godini, vršiće se prema Programu izvođenja geoloških istražnih radova za 2004. godinu , koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 3.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srbije“

Vlada Republike Srbije

Broj:

U Beogradu Potpredsednik

PROGRAM IZVOĐENjA GEOLOŠKIH ISTRAŽNIH RADOVA

ZA 2004 GODINU

I

U 2004 godini predviđaju se sledeća osnovna geološka istraživanja:

-opšta geološka istraživanja-izrada geoloških karata i regionalna istraživanja čiji se rezultati koriste za izradu geoloških karata;

-hidrogeološka istraživanja-izrada osnovne hidrogeološke karte Srbije razmere 1:100 000,istraživanje podzemnih voda za vodosnabdevanje,istraživanje mineralnih,termomineralnih voda i hidrogeotermalne energije;

-inženjerskogeološka istraživanja-izrada osnovne inženjersko- geološke karte Srbije razmere 1.100 000,specijalizovanih karata i istraživanja za potrebe prostornog planiranja;

-mineralne sirovine-istraživanje energetskih,metaličnih i nemetaličnih mineralnih sirovina;

-geoekološka istraživanja-izrada odgovarujućih geoekoloških osnova sa aspekta korišćenja geoloških potencijala i mineralnih sirovina;

-informacioni sistemi-razvoj informacionog sistema za prirodne resurse,segment geoloških resursa i geoloških istraživanja.

-ostale aktivnosti-revizija,priprema i štampanje geoloških karata i tumača.

II

OPŠTA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANjA

Osnovu svih geoloških i rudarskih delatnosti kao i rezultata koji slede iz ovih radova čine opšta geološka istraživanja. Ona obuhvataju izradu geoloških karata razmera od 1:50.000 do 1:10.000.000 i kompleksne studije i projekte u funkciji izrade, dopuna i inoviranja geoloških karata.

Za 2004.godinu planira se intenziviranje izrade geoloških karata, što podrazumeva nov pristup istraživanju korišćenjem svih dostupnih podataka dobijenih izradom tematske geološke karte (TGK), istraživanjem energetskih , nemetaličnih i metaličnih mineralnih sirovina, inženjerskogeoloških i hidrogeoloških istraživanja.

Obaviće se dopuna podataka reambuliranjem i dokartiranjem , pre svega tematske geološke karte da bi se kompletirali i formatizovali u vidu listova karte. Očekuje se da novi pristup izradi, uz digitalizaciju pripremljenih listova i razmenu podataka sa zemljama EU radi usklađivanja sa standardima u ovoj oblasti, ubrza realizaciju geološke karte Srbije 1:50.000.

Geološka karta Srbije 1:50.000

U 2004.godini planira se u jugozapadnoj Srbiji završetak istraživanja na listuPrijepolje 1 , finalizovanje lista i tumača i početak rada na listu Pljevlja 2 koji će se raditi u koordinaciji sa geolozima Podgoričkog Geološkog zavoda (granični list). U severozapadnoj Srbiji nastavljaju se istraživanja na listovima Valjevo 4 i Šabac 4. Na području severoistočne Srbije planira se rad na listovima Kladovo 3, Žagubica 4 i Zaječar 1, dok se u jugoistočnoj Srbiji nastavljaju započeta istraživanja na listu Vlasotince 3 koji se radi na osnovama tematske geološke karte Surduličkog granodioritskog masiva.

Osim istraživanja za izradu geološke karte, u 2004.godini planira se štampanje dva lista GK-50 Užice 4,( koji iz tehničkih razloga nije štampan u 2003.godini) i Kladovo 3, koji uz neophodnu reambulaciju i odgovarajuću pripremu, može biti odštampan do kraja tekuće godine.

Geološke karte 1:100.000 – 1:10.000.000

Planirana su geološka istraživanja, odnosno izrada sledećih geoloških karata:

– Gravimetrijske karte 1:100.000

– Geomagnetske karte 1:100.000

– Aeromagnetske karte 1:500.000 i 1:1.000.000 ( digitalizacija karata , tehnička priprema i štampanje tumača i karata )

– Završetak pripreme geomorfološke karte za štampanje u razmeri 1:300.000. (planirana – nije realizovana u 2003.godini).

– Nastavak istraživanja na geohemijskoj karti koja se uklapa u Geohemijski atlas Evrope 1:1.000.000

– Digitalizacija i reprint geoloških karata iz edicije Geološki atlas Srbije 1:2.000.000 – Geomagnetska i Gravimetrijska karta.

– Štampanje Geološke karte metamorfita Srbije (Atlas 1:2.000.000)

– Ostale geološke karte.

1.3. Kompleksne studije i projekti

Osnovu i ideje za rešavanje stručnih problema u oblasti izrade geoloških karata i definisanje pitanja u ostalim segmentima geoloških istraživanja daju geološke studije i projekti. Ova vrsta geoloških radova obuhvata strukturno-tektonska, petrološka,sedimentološka, geohemijska ,biostratigrafska i paleontološka istraživanja.

2. HIDROGEOLOŠKA ISTRAŽIVANjA

Osnovni aspekti hidrogeoloških istraživanja su utvrđivanje potencijalnosti za potrebe vodosnabdevanja,korišćenja termomineralnih voda i hidrogeotermalne energije,utvrđivanje optimalnih rezervi podzemnih voda,izrada bilansa i načina zaštite podzemnih voda.

Plan osnovnih hidrogeoloških istraživanja obuhvatiće:

Izradu Osnovne hidrogeološke karte razmere 1:100.000,koja predstavlja osnovnu podlogu za dalju nadgradnju u rešavanju hidrogeološke problematike.Planiraju se istraživanja na listovima Beograd,Šabac,Bela Crkva,Kraljevo,Novi Pazar i Boljevac.

Regionalna hidrogeološka istraživanja termomineralnih voda za balneološke i rekreativne potrebe,odnosno potrebe flaširanja kao stonih voda,kao i hidrogeološka istraživanja visoko termalne vode-hidrogeotermalne energije za potrebe zagrevanja naselja i korišćenja u oblasti poljoprivrede vršiće se na prostorima turističkih centara,banjskih i klimatskih mesta,odnosno prostorima na kojima za to postoje geološki uslovi.Planira se nastavak izrade Atlasa geotermalne potencijalnosti Srbije.

Aktivnosti usmerene na definisanje postojećih i potencijalnih lokaliteta-nalazišta na kojima se može vršiti eksploatacija podzemne vode, kao osnove za propisivanje uslova za davanje koncesija.

Uspostavljanje hidrogeološke osmatračke mreže i monitoring režima podzemnih voda kojim bi bile obuhvaćene sve hidrogeološke jedinice značajne za vodosnabdevanje.Na taj način omogućilo bi se redovno praćenje režima podzemnih voda i preventivno delovanje na eventualne negativne promene režima.

Izradu analitičke studije evidentiranja stanja istraženosti opdnosno stepena pokrivenosti teritorije Srbije hidrogeološkim osnovama za razne nivoe planiranja i projktovanja u domenu osnovnih istraživanja i formiranje baze podataka.

Osnovne planirane aktivnosti su :

Izrada Osnovne inženjerskogeološke karte razmere 1:100.000 u cilju izrade podloga za sagledavanje sveukupnih inženjerskogeoloških karakteristika terena za potrebe izrade namenskih inženjerskogeoloških osnova u okviru plansko-projektne dokumentacije. Planira se nastavak istraživanja na listovima.Pančevo,Bela Crkva,Šabac i Prijepolje.

Regionalna inženjerskogeološka istraživanja u cilju izrade karata opšteg sadržaja . Planira se nastavak istraživanja i izrada Inženjerskogeološke karte Srbije razmere 1:200 000 ,za područje Vojvodine..

Izrada specijalizovanih karata,kojima treba definisati određene inženjerskogeološke parametare prirodne konstrucije terena.U tom smislu nastaviće se ralizacija započetih istraživanja na studiji: „Inženjerskogeološka istraživanja radi utvrđivanja prognoze i ocene rizika procesa nestabilnosti terena i stabilnosti kosina duž vodnih tokova u uslovima poplavnih talasa za teritoriju Vojvodine„.

U prioritetu su i aktivnosti usmerene na evidentiranje,istraživanje i praćenje procesa klizanja i drugih egzogenih procesa – Katastar područja i lokaliteta nestabilnosti i erodibilnosti terena na području Srbije.

Obzirom na prisutnu seizmčku aktivnost na teritoriji Srbije, a u cilju sagledavanja uticaja inženjerskogeoloških svojstava terena na efekte zemljotresa,predlaže se aktuelizacija ove problematike na nivou studijskog razmatranja.

U cilju podrške Prostornom planu Srbije,predlaže se izrada geoloških i geoekoloških podloga za nivo prostornih planova ( funkcionalna područja regionalnih sistema i područja posebnih namena – nacionalni parkovi i druga zaštićena prirodna dobra ,kao i područja ugroženosti,revitalizacije i zaštite ),u razmeri 1:50.000 – 1:25.000.

Planira se nastavak istraživanja na području Zlatibora,Tare i Zlatara, i eventualno početak radova na prostoru Fruške Gore i Stare planine.

Izrada studije evidentiranja stanja istraženosti i stepena pokrivenosti teritorije Srbije geološkim i inženjerskogeološkim osnovama za razne nivoe planiranja i projektovanja u domenu osnovnih istraživanja i formuranje baze podataka.

4. ISTRAŽIVANjE MINERALNIH SIROVINA

Program istraživanja ležišta mineralnih sirovina obuhvata istraživanja metaličnih, energetskih i nemetaličnih mineralnih sirovina sa pratećim mineragenetskim proučavanjima i istraživanjima. Cilj istraživanja je utvrđivanje potencijalnosti određenih područja u pogledu mineralnih sirovina. U tom smislu planiraju se istraživanja na perspektivnom područjima sa pozitivnim mineragenetskim preduslovima u pogledu otkrivanja ekonomski značajnih ležišta mineralnih sirovina. Takođe istraživanja će biti usmerena i na proširivanje podataka o sirovinskoj bazi određenih mineralnih sirovina i izradu podloga sa presekom stanja raspoloživih mineralnih sirovina radi njihovog adekvatnog koncesionog izdavanja.

4.1. Energetske mineralne sirovine

Osnovna geološka istraživanja u oblasti energetskih mineralnih sirovina planiraju se sa ciljem otkrivanja novih pojava i ležišta uglja (kao energenta ,tehnološke sirovine ili primene u poljoprivredi) ,odnosno procene potencijalnosti i proširenju poznatih i nedovoljno definisanih ugljonosnih prostora.Planirana istraživanja nafte i gasa treba da ukažu na eventualne potencijalne prostore u Srbiji i ona prethode obimnim i kompleksnim istraživanjima koja na ovim prostorima uglavnom sprovodi «Naftagas».

Geološka istraživanja planirana su u ugljonosnim oblastima centralne, istočne i jugozapadne Srbije, kao i u srednjem Podunavlju, a istraživanja nafte i gasa u tercijarnim basenima Srbije. Osim podloge za detaljna istraživanja energenata i procenu potencijalnosti, ova istraživanja će omogućiti definisanje geoloških formacija i olakšati izradu geoloških karata, redukujući na ovim istražnim prostorima potrebu za kompleksnim geološkim kartiranjem.

Planiraju se projekti iz ove oblasti koji imaju širi geološki pristup u vezi istraživanja svih pratećih nemetaličnih,metaličnih kao i tehnogenih mineralnih sirovina .

4.2. Metalične mineralne sirovine

Tokom 2003.godine, geološka istraživanja metaličnih mineralnih sirovina bila su intenzivnija nego ranijih godina.Da bi se održao taj kontinuitet, za 2004.godinu se predlažu geološka istraživanja po projektima od značaja i interesa za privredu Srbije.Istraživanja se usmeravaju na iznalaženje novih pojava i ležišta metaličnih mineralnih sirovina, definisanje potencijalnosti geoloških sredina, kao i sagledavanje ukupne potencijalnosti resursa metalogenetskih oblasti i ležišta Srbije.

Ova istraživanja će se realizovati kroz osnovna geološka istraživanja:

zlata,na području Stare planine,u rudnom rejonu Lece,orudnjenoj zoni Predajane-Ruplje bakra,…

olova i cinka,na području rudnog reona Raške,Kopaonika,…

nikla- reginalna studija potencijalnosti ,…

gvožđa,na prostoru Jastrebca,Rudne Glave,…

antimona-regionalna studija potencijalnosti,…

bakra, u rudnom reonu Rogozne , izrada studije potencijalnosti,

studijska metalogenetska ispitivanja plemenitih metala i teških minerala, platinoida, bakra-zlata,kao i kompleksnih ruda u rečnim nanosima ,

ostalih metaličnih mineralnih sirovina,.

izradu Prognozne geološko-ekonomske karte metaličnih i nemetaličnih mineralnih sirovina Republike Srbije u razmeri 1:300.000,i

izradu Metalogenetske karte Republike Srbije u razmeri 1:300.000.

4.3. Nemetalične mineralne sirovine

Koncepcija istraživanjalj nemetaličnih mineralnih sirovina zasniva se na potrebi definisanja potencijalnosti određenih nemetaličnih mineralnih sirovina i geoloških sredina, sa aspekta pozitivnih rezultata dosadašnjih geoloških istraživanja a u cilju primene u privredi Republike Srbije.

Planira se realizacija osnovnih geoloških istraživanja :

kvarcnih sirovina na,izrada registra ležišta i pojava na teritoriji Republike Srbije,..

anhidrita, gipsa i soli-regionalna istraživanja potencijalnosti,

feldspata,sa ocenom mogućnosti valorizacije iz granodiorita Republike Srbije,

sepiolita-reginalna geološka istraživanja,

magnezita,na području Zlatibora,

juvelirskih mineralnih sirovina,na području Leckog masiva i Nacinalnog parka „Fruška Gora`,

zeolita ,u okviru Beočinsko-Rakovičkog basena na Fruškoj Gori,

bornih minerala u Ušćanskom neogenom basenu,

barita na području Jugoistočne Srbije,

istraživanja ostalih mineralnih sirovine,i

izrada Minaregenetske karte Republike Srbije u razeri 1:300.000.

U oblasti prirodnih gađevinskih materijala planiraju se istraživanja arhitektonskog građevinskog kamena i tehničkog građevinskog kamena. Perspektivnost u pogledu pronalaženja novih nalazišta arhitektonskog građevinkog kamena izvesna je samo kada su u pitanju stene karbonatnog porekla.Postoje povoljni prirodni uslovi za povećanje sirovinske osnove skoro svih vrsta tehničog građevinskog kamena, pre svega u sedimentnim karbonatnim stenama , što ima veliki značaj obzirom na planiranu izgradnju kapitalnih infrastrukturnih objekata.

Planira se realizacija osnovnih geoloških istraživanja :

tehničkog građevinskog kamena uz koridor 10 na deonici Niš – Dimitrovgrad,

karbonatnih formacija Srbije kao nosioca građevinskih materijala i nemetaličnih mineralnih sirovina,i

ostalih perspektivnih lokacija sa aspekta potencijalnosti kao prirodni građevinski materijal.

5. GEOEKOLOŠKA ISTRAŽIVANjA

U cilju definisanja geoloških činilaca kao faktora ugroženosti životne sredine u funkciji različitog korišćenja svih geoloških vrednosti (mineralna blaga,podzemna voda,geotermalna energija,građevinsko zemljište,prirodni prostori posebnih vrednosti i geološke retkosti ), revitalizacije izmenjenih i degradiranih terena (područja rudnika, akumulacija,saobraćajnih korodora,područja kapitalnih industrijskih objekata i aglomeracije bez kontrolisanog urbanog razvoja), i zaštite ugroženih i potencijalno ugroženih terena planira se izrada odgovarajućih geo-ekoloških osnova.

6. INFORMACIONI SISTEMI

Izrada Geološkog informacionog sistema Srbije ima za cilj digitalno arhiviranje geoloških podataka i informacija,odnosno obezbeđenje savremene i efikasne informativne osnove za obavljanje svih aktivnosti vezanih za planiranja,projektovanja i odlučivanja u oblasti geologiji,objektivno sagledavanje celokupnog mineralnog blaga države,kao i pripreme određene dokumentacije po svetskim standardima.

U cilju sveobuhvatnog testiranja i demostriranja mogućnosti geološkog informacionog sistema,kroz njegovu inplementaciju,planira se realizacija test primera i izrada dokumentacije i upustva za njegovo korišćenje.

7. OSTALE STRUČNE AKTIVNOSTI

Planira se praćenje izrade,ocene kvaliteta i vršenje godišnje i konačne revizije autorskih originala državnih karata razmere 1:50000 i manje,štampanje i priprema za štampu završenih listova državne karte.

III

Struktura raspodele finansijskih sredstva po programu

Geoloških istraživanja za 2004 godinu

A.PRIHODI

1.Sredstva budžeta za geološka istraživanja 130.000.000,00 din.

B.RASHODI

1.Prenete i neizmirene obaveze iz 2003 godine 12.092.558,00 din.

2.Geološka istraživanja u 2004 godini 117.907.442,00 din.

-opšta geološka istraživanja 21.500.000,00 din.

-hidrogeološka istraživanja 25.000.000,00 din.

-inženjerskogeološka istraživanja 15.000.000,00 din.

-istraživanje mineralnih sirovina 47.000.000,00 din.

-geoekološka istraživanja 7.000.000,00 din.

-geološki informacioni sistemi 3.000.000,00 din.

-ostale stručne aktivnosti 4.907.442,00 din.

Ostavite komentar