Uredba o utvrđivanju Državnog programa obnove, odnosno hitnih radova na sanaciji objekata za zaštitu od voda oštećenih u poplavama izazvanim elementarnim nepogodama u maju i junu 2018. godine

Na osnovu člana 3. stav 2. Zakona o obnovi nakon elementarne i druge nepogode („Službeni glasnik RS”, broj 112/15) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 ( ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 ( US, 72/12, 7/14 ( US, 44/14 i 30/18 ( dr. zakon),

Vlada donosi

U R E D B U

O UTVRĐIVANJU DRŽAVNOG PROGRAMA OBNOVE, ODNOSNO HITNIH RADOVA NA SANACIJI OBJEKATA ZA ZAŠTITU OD VODA OŠTEĆENIH U POPLAVAMA IZAZVANIM ELEMENTARNIM NEPOGODAMA

U MAJU I JUNU 2018. GODINE

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuje se Državni program obnove, odnosno hitnih radova na sanaciji objekata za zaštitu od voda oštećenih u poplavama izazvanim elementarnim nepogodama u maju i junu 2018. godine.

Član 2.

Državni program iz člana 1. ove uredbe odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 3.

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 Broj: 110-8004/2018

U Beogradu, 28. avgusta 2018. godine

V L A D A

PREDSEDNIKAna Brnabić

DRŽAVNI PROGRAM OBNOVE, ODNOSNO HITNIH RADOVA NA SANACIJI OBJEKATA ZA ZAŠTITU OD VODA OŠTEĆENIH U POPLAVAMA IZAZVANIM ELEMENTARNIM NEPOGODAMA U MAJU I JUNU 2018. GODINE

Oblast u kojoj se sprovode mere i teritorija na kojoj se sprovode mere

Državni program hitnih radova na sanaciji oštećenih objekata za zaštitu od voda, obuhvata radove koje treba preduzeti u cilju otklanjanja posledica razornih poplava i postizanja potrebnog stepena zaštite od poplava područja lokalnih jedinica samouprava koje su pogođene poplavama izazvanih elementarnim nepogodama u maju i junu 2018. godine, organe državne uprave nadležne za koordinaciju, odnosno nosioce sprovođenja pojedinih mera i aktivnosti, kao i procenu potrebnih finansijskih sredstava i izvore finansiranja.

Mere utvrđene ovim programom sprovode se na teritoriji Republike Srbije u skladu sa Odlukom o proglašenju elementarne nepogode („Službeni glasnik RS”, broj 48/18) i Odluke o dopuni odluke o proglašenju elementarne nepogode („Službeni glasnik RS”, broj 52/18).

Analiza zatečenog stanja i nastale štete i sagledavanje daljih poplavnih posledica

U periodu nakon katastrofalnih poplavnih talasa u 2014. godini, kada je poplavama bilo ugroženo gotovo 25% teritorije Republike Srbije, Državnim programom obnove oštećenih vodnih objekata za uređenje vodotokova, vodnih objekata za zaštitu od poplava, erozije i bujica i vodnih objekata za odvodnjavanje („Službeni glasnik RS”, br. 86/14, 103/14, 69/15, 75/15, 109/15, 33/16 i 80/16), obuhvaćene su deonice i lokaliteti vodotokova na kojima su hitne sanacije bile neophodne za obezbeđenje funkcionalne i statičke stabilnosti zaštitnih objekata u cilju zaštite ugroženih područja. Efekti ovih hitnih sanacionih radova bili su pozitivni što je potvrđeno prilikom kasnijih poplavnih događaja u 2016. i 2017. godini – na saniranim deonicama nisu evidentirani problemi u odbrani od poplava, nisu zabeležena izlivanja i plavljenja priobalnih područja.

U prolećnom periodu 2018. godine usled vanrednih hidrološko meteoroloških okolnosti, u više navrata zabeleženi su učestali poplavni talasi na velikom broju bujičnih vodotoka I i II reda, gotovo na celom području Republike Srbije. Velike štete usled razmera poplava uslovile su i proglašenje elementarnih nepogoda na područjima jedinica lokalnih samouprava: Petrovac na Mlavi, Aleksinac, Svilajnac, Žagubica, Topola, Pribaj, Boljevac, Smederevska Palanka, Aranđelovac, Velika Plana, Požega, Ljig, Čačak, Užice, Gornji Milanovac, Lazarevac, Mladenovac, Ivanjica, Kuršumlija, Vlasotince, Aleksandrovac, Kraljevo, Mionica i gradskih opština Barajevo i Grocka.

Već u periodu velikih voda, utvrđen je značajan broj oštećenja na vodnim objektima za zaštitu od voda, zbog čega je status kritičnih mesta dobilo 37 lokaliteta i deonica na značajnom broju vodotoka u Srbiji na reci Busur (pritoka Mlave kod Petrovca), Južnoj Moravi i Turiji (pritoka Južne Morave) kod Aleksinca, potoku Bulinjak (pritoka Velike Morave kod Svilajnca), Kubršnici kod Topole, Aranđelovca i Smederevske Palanke, Skrapežu kod Požege, Đetinja u Užicu, Moravici kod Ivanjice, Limu kod Priboja, Kačeru kod Ljiga, Ribnici kod Mionice, Seoni i Beljanici kod Lazarevca, Vlasini kod Vlasotinaca, Toplici kod Kuršumlija, Zapadnoj Moravi kod Čačka, Gruži i Ribnici kod Kraljeva.

Velike količine padavina u kratkom periodu uslovili su i dostizanje istorijskih maksimuma, pa čak i prevazilaženje kapaciteta zaštitnih objekata, što je dovelo do značajnih oštećenja, izlivanja i plavljenja naselja. Posebno se izdvaja poplavni događaj na području Petrovca i Svilajnca, koji je izazvao i rušenje brane „Busur“, na reci Busur (leva pritoka Mlave kod Petrovca), prodor vode i plavljenja naselja Kušiljevo u priobalju Bulinjaka kod Svilajnca. Razmere ovih ošetećenja i prisutni rizici od poplava uslovljava značajne sanacione radove na ovim objektima.

Nakon poplavnih događaja izvršena je analiza stanja objekata, sa ocenom da su rizici od novih poplava i dalje prisutni i pored blagovremeno izvršenih intervencija. na 37 loklaiteta, za koje se priprema tehnička dokumentacija.

Mere koje treba preduzeti

Ovi radovi imaju karakter hitnih i moraju se sprovesti u cilju sanacije oštećenja i obezbeđenja potrebnog stepena zaštite poplavljenih područja.

Ocenjuje se da bi pri pojavi novih velikih voda, bila moguća nova i veća oštećenja na vodnim objektima, kao i da se zbog smanjene propusne moći mogu desiti izlivanja i na drugim deonicama sa novim štetama.

Radove definisane ovim programom trebalo bi započeti najkasnije u septembru 2018. godine, sa kratkim rokovima izvršenja na bujičnim vodotokovima, pre nailaska novog poplavnog talasa i to ne samo na oštećenim lokalitetima, već i na deonicama na kojima su uočene pojave i procesi urušavanja koje mogu prerasti u kritične deonice i lokalitete.

Usvojena su tehnička rešenja hitnih sanacionih radova na vodnim objektima za zaštitu od poplava i štetnog dejstva voda (nasipima, obaloutvrdama, regulisanim koritima, protiverozionim objektima, kanalima za odvodnjavanje, branama) koji ne mogu biti samo lokalnog karaktera, već moraju biti usaglašeni sa postojećom ugroženom infrastrukturom i moraju obezbediti potreban stepen zaštite i spremnost za nove poplavne događaje.

Način i obim sprovođenja mera, kao i kriterijumi za sprovođenje mera

Sanacionim radovima obezbeđuje se: povećana propusna moć korita na širem potezu rečnih deonica uz linijska nadvišenja obala za podizanje stepena zaštite (posebno u zoni mostova i u zoni naselja), sanacija oštećenja zaštitnih vodnih objekata, (brana, nasipa, obaloutvrda, obala i dna regulisanih rečnih korita), protiveroziona zaštita sa objektima za sprečavanje zasipanja rečnih korita na bujičnim pritokama neposredno uzvodno od ugroženih naselja i u zoni vitalne infrastrukture.

Javno vodoprivredno preduzeće „Srbijavode” (u daljem tekstu: JVP „Srbijavode”) pokreću i sprovode postupak javne nabavke i zaključuju ugovor sa izvođačem radova. JVP „Srbijavode“ dužno je da redovno o svim fazama realizacije ovog državnog programa izveštavaju Kancelariju za upravljanje javnim ulaganjima (u daljem tekstu: Kancelarija), u skladu sa ugovorom kojim se uređuju prava i obaveze u realizaciji ovog državnog programa, zaključenim između Kancelarije i JVP „Srbijavode”.

Rokovi za završetak sanacionih radova uslovljeni su meteorološkim i hidrološkim uslovima za izvođenje radova na terenu i očekuje se da budu izvedeni najkasnije do kraja 2019. godine.

JVP „Srbijavode” dostavlja Kancelariji, radi plaćanja, potpisan i overen zahtev za plaćanje sa dokumentacijom o realizaciji ugovora (privremene i okončanu situaciju, fakture, bankarske garancije i drugo) i izveštajem stručnog nadzora. Pregled hitnih sanacionih radova koji će se izvršiti na oštećenim vodnim objektima dat je u Prilogu.

5. Redosled sprovođenja mera irokovi za sprovođenje mera

U toku odbrane od poplava na poplavljenim područjima, stručne službe JVP „Srbijavode” izvršile su hitne intervencije na kritičnim lokalitetima u cilju zaštite zaštitne vodne infrastrukture, kako bi se sprečile veće štete. Otklanjanje posledica velikih voda, elementarno obezbeđenje stabilnosti oštećenih objekata i obezbeđenje propusne moći izvedeno je samo lokalno, na najkritičnijim lokalitetima.

Nakon sniženja vodostaja, izvršeno je snimanje oštećenja i započeta je tehnička priprema za sanacione radove – na određenim lokalitetima, započete su hitne hidrotehničke analize sa geodetskom i geotehničkom pripremom podloga. Napred navedene aktivnosti deo su hitnih mera i izvršiće se dok su tragovi štetnog dejstva voda vidljivi, za potrebe usvajanja optimalnih tehničkih rešenja sanacionih radova i u skladu su sa Naredbom o utvrđivanju Operativnog plana za odbranu od poplava za 2018. godinu („Službeni glasnik RS”, broj 15/18) i Uredbom o utvrđivanju Opšteg plana za odbranu od poplava za period od 2012. do 2018. godine („Službeni glasnik RS”, broj 23/12).

JVP „Srbijavode” vrše investitorsko upravljanje sanacionim radovima (priprema i sprovođenje pocedure javnih nabavki, ugovaranje, uvođenja izvođača u posao, upravljanje hitnim sanacionim radovima i vršenje stručnog nadzora).

Očekivani efekti sanacionih radova su: potrebna funkcionalna stabilnost saniranih zaštitnih vodnih objekata (regulisanih korita, obaloutvrda, nasipa, kanala, brana), obezbeđenje propusne moći korita za velike vode, podizanje stepena zaštite ugroženog priobalja i infrastrukture, lokalna protiveroziona zaštita, kao i podizanje otpornosti područja na nove poplavne događaje.

Rokovi za završetak radova uslovljeni su meteorološkim i hidrološkim uslovima za izvođenje radova na terenu i očekuje se da budu izvedeni u roku od 9 meseci od dana uvođenja izvođača u posao.

6. Organi državne uprave nadležni za koordinaciju, odnosno nosioci sprovođenja pojedinih mera i aktivnosti

Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima i ministarstvo nadležno za poslove vodoprivrede koordiniraće sprovođenje mera iz Odeljaka 3. i 4. ovog programa, a JVP „Srbijavode” nosilac je sprovođenja tih mera.

JVP „Srbijavode”, u ime i za račun Republike Srbije, vrši investitorska prava sa tehničkom pripremom za izvođenje sanacionih radova za obnovu oštećenih zaštitnih vodnih objekata.

Jedinice lokalne samouprave doneće odluke o merama hitnosti i obezbediti rešavanje imovinsko pravnih pitanja u skladu sa svojim nadležnostima.

Procena potrebnih finansijskih sredstava i izvori finansiranja

Sredstva za sprovođenje ove uredbe u iznosu od 799.787.500 dinara obezbediće se povećanjem izvora finansiranja 11 – Primanja od inostranih zaduživanja, prenosom sredstava iz Zajma za razvojne politike u oblasti upravljanja rizicima od nepogoda s opcijom odloženog povlačenja sredstava u slučaju nepogoda (DRM CAT-DOO) iz zajma Međunarodne banke za obnovu i razvoj/Svetska banka (IBRD/WB), zaključenog 12. maja 2017. godine.

Nakon toga sredstva će se rasporediti na Razdeo 3 – Vlada, Glava 3.22 – Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima, Program -1511 Obnova i izgradnja objekata javne namene i saniranje posledica elementarne nepogode, Funkcija 110 – Izvršni i zakonodavni organi, finansijski i fiskalni poslovi i spoljni poslovi, Izvor finansiranja 11 – Primanja od inostranih zaduživanja, Programska aktivnost 0002 – Koordinacija poslova nakon elementarne i druge nepogode, aproprijacija ekonomska klasifikacija 484 – naknade štete za povredu ili štetu nastalu usled elementarnih nepogoda ili drugih prirodnih uzroka u iznosu od 799.787.500 dinara.

PRILOG

Hitni radovi na sanaciji objekata za zaštitu od voda, oštećenim u poplavama izazvanih elementarnim nepogodama u maju i junu 2018. godine

Redni broj Vodotok Vodna jedinica/ Sektor/ Deonica/ broj objekta iz Operativnog plana Grad/ Opština/ugroženo naselje Opis radova/ lokacija oštećenja (opisno, stacionaža, dužina) Vrednost sa PDV-om A. Vodno područje „DUNAV“ 1 Busur „Mlava i Pek-Petrovac“/D.22./D.22.4 Petrovac/ Busur, Tabanovac, Veliko Laole Sanacija oštećenja objekata za zaštitu Petrovca od poplava: sanacija desnog nasipa Mlave (0+000 do 0+350); formiranje korita i nasipa u zoni naselje Busur (faza 1.), lokalno obezbeđenje propusne moći starog korita Busura kroz naselje Ključ u Petrovcu (2 lokaliteta na deonici L =2,7 km do mosta na putu za Veliko Laole), i neregulisanog korita Busura kroz naselje Tabanovac (2 lokaliteta na deonici L=1,8 km) i pored puta Tabanovac-Busur (3 lokaliteta na deonici L=2,8 km) 23.000.000 2 Busur „Mlava i Pek-Petrovac“/D.22./D.22.4 Petrovac/Busur Zaštita naselja Busur od poplava i nanosa usled rušenja brane „Busur“: hitni sanacija oštećenja brane, interventni pripremni radovi za zaštitu stabilnosti deponije nanosa u akumulaciji i formiranje nove brane, obezbeđenje propusne moći nizvodnih deonica reke Busur (proširenje rečnog korita, obostrani nasipi, obnova oštećenih propusta) 195.000.000 Vodno područje „DUNAV“ 218.000.000           B. Vodno područje „SAVA“ 3 Kačer Kolubara- Valjevo/S.5./S.5.10.2 Ljig Sanacija ušća reke Kačer u reku Ljig, sanacija oštećenih kosina reke Kačer i obezbeđenjem propusne moći ( 9 lokaliteti uzvodno od ušća u Ljig u dužini od 10km) 22.000.000 4 Ribnica Kolubara- Valjevo/S.5./S.5.7 Mionica Sanacija reke Ribnice uzvodno i nizvodno od Mionice, obezbeđenje propusne moći i stabilizacija lokalnih oštećenih obala reke Ribnice ( 9 lokaliteta na deonici dužine 6 km) 15.000.000 5 Lim Lim-Prijepolje/S.7./S.7.4. Priboj Hitni radovi na sanaciji korita reke Lim sa zaštitom i nadvišenjem odbrambenih linija u zoni Banjskog Čamca u Priboju, od km 0+466 do km 671 10.000.000 6 Seona Kolubara-Lazarevac / S.3. Lazarevac Hitni radovi na sanaciji nasipa, rečnih obala i propusta na reci Seoni (km 0+000 do km 1+942) 8.000.000 7 Beljanica Kolubara-Lazarevac / S.3. Lazarevac Hitni sanacioni radovi u vodotoku reke Beljanice od km 0+000 do km 10+868, čišćenje slapišta i sanaciji slapišta na stacionaži km 3+130 13.000.000 8 Barajevska reka Kolubara-Lazarevac / S.3. Barajevo Sanacija nasipa i vodotoka Barajevske reke od km 0+000 do km 8+909 28.750.000 9 Barička reka Kolubara-Lazarevac / S.3. Obrenovac Obezbeđenje propusne moći Baričke reke od km 0+000 do km 0+900, sa uklanjanjem nanosa, panjeva i drvne mase i odvozom utovarenog materijala kamionima na deponiju u Grabovcu, GO Obrenovac 2.500.000 10 Brana i akumulacija“Duboki potok“ Kolubara-Lazarevac / S.3. Barajevo Obezbeđenje propusne moći Dubokog potoka, uzvodno od uliva u akumulaciju „Duboki potok“, sa uklanjanjem nanosa, panjeva i drvne mase i odvozom utovarenog materijala kamionima na deponiju u, GO Barajevo 1.500.000 11 Kolubara Kolubara-Lazarevac / S.3. Lazarevac Sanacija oštećenja desnog nasipa sa zaštitom forlanda reke Kolubare: km 1+100 – km 1+300 sa obezbeđenjem uliva reke Lukavice i obezbeđenje proticajnog profila reke Kolubare u zoni uliva reke Peštan 22.000.000 Vodno područje „SAVA“ 122.750.000           V. Vodno područje „MORAVA“ 12 OK Kušiljevo (Bazovac) „Velika Morava-Jagodina,Svilajnac“/ V.M.6.1. Kušiljevo Svilajnac/Kušiljevo Sanacija mesta proboja na levoobalnom nasipu kanala uzvodno od mosta na kanalu OK Kušiljevo (Bazovac) i čišćenje korita kanala do uliva u Bulinjak od nanosa oko (2,5km) 9.500.000 13 Bulinjak „Velika Morava-Požarevac“/ M.2./ M.2.3./ M.2.3.3 „Velika Morava-Jagodina,Svilajnac“/ V.M.6.1. Kušiljevo Svilajnac/Kušiljevo Zaštita naselja Kušiljevo: sanacija oštećenja desnog nasipa potoka Bulinjak uzvodno od mosta „Bela kobila“ km5+520-km5+560 (lokalitet prodora velikih voda Bulinjaka) i sanacija oštećenja levog nasipa uzvodno od mosta „Bela kobila“ (lokalitet kontrolisanog prodora velikih voda Bulinjaka) 5.500.000 14 potok Buk sa Svinjskim potokom „Velika Morava-Jagodina,Svilajnac“/ Svilajnac / Kušiljevo Sanacija pritoke Resave, potoka Buk uzvodno od mosta Svilajnac-Lukovica u dužini oko 1400m 8.500.000 15 Resava „Velika Morava-Jagodina-Svilajnac“ M.6./M.6.1 Svilajnac / Subotica, Sanacija oštećenja nasipa i korita reke Resave u zoni naselja Subotica ( km 21+160 – km 22+394), sa ukorenjem u visok teren u zoni (Faza2) 33.000.000 16 Bulinjak „Velika Morava-Požarevac“/ M.2./ M.2.3./ M.2.3.3 Velika Plana / Donja Livadica Obezbeđenje propusne moći korita Bulinjak – formiranje novog prelaza preko korita (uklanjanje postojećeg propusta i izrada „mokrog prelaza“, km 0+200) 3.500.000 17 Kubršnica „Jasenica-S. Palanka“/ M.4. nije u OP Aranđelovac Zaštita Aranđelovca od velikih voda Kubršnice: proširenje korita i stabilizacija obala i dna reke Kubršnice kroz Aranđelovac do regulisane deonice od CPPOV u dužini od 4km. 12.000.000 18 Kubršnica „Jasenica-S. Palanka“/ M.4. nije u OP Topola Zaštita Topole od velikih voda Kubršnice: proširenje i čišćenje korita od ušća pritoke potoka Kamenica i nizvodno (3km) 13.000.000 19 Kubršnica „Jasenica-Smederevska Palanka”/ M.4./ M.4.1./ M.4.1.3. i M.4.1.5. Smederevska Palanka Sanacija regulisanog korita reke Kubršnice od km 0+000 do km 2+826 (od ušća u Jasenicu do ušća potoka Ivak – deonica kroz grad) 13.000.000 20 Turija „Južna Morava-Aleksinac“ / M.8. nije u OP Aleksinac / Čukurevac Hitni radovi na sanaciji i zaštiti leve i desne obale sa obezbeđenjem propusne moći neregulisanog korita reke Turije u naselju Čukurovac (300m) 6.000.000 21 Južna Morava „Južna Morava- Aleksinac”/ M.8.3. Aleksinac / Bankovac Sanacija leve neregulisane obale reke Južne Morave u dužini od 250m, uzvodno od ušća reke Turije u naselju Bankovac 8.000.000 22 Turija „Južna Morava-Aleksinac“ / M.8. nije u OP Aleksinac / Porodin, Kulina, Čukurovac, Česta, Vrćenovica, Loćika i Bankovac Hitni radovi na osiguranju oštećenih obala kamenim nabačajem i čišćenju neregulisanog korita reke Turije od drveća, panjeva i nanosa radi obezbeđenja propusne moći u naseljima Porodin, Kulina, Čukurovac, Česta, Vrćenovica, Loćika i Bankovac u dužini od 16 km. 12.500.000 23 Vlasina „Južna Morava – Vranje“ M.10. nije u OP Vlasotince Sanacija regulisanog korita reke Vlasine, uzvodno od mosta u selu Stajkovce i obezbeđenje propusne moći neregulisanog korita uzvodno od mosta u dužini od 2,0 km i obezbeđenje propusne moći korita reke Vlasine sa izradom proseka nizvodno od mosta u selu Stajkovce (0,5 km). 29.500.000 24 Vlasina „Južna Morava – Vranje“ M.10. nije u OP Vlasotince Obezbeđenje propusne moći neregulisanog korita reke Vlasine, uzvodno od mosta u selu Manastirište do mlina u selu Boljare u dužini od 2800m. 18.000.000 25 Toplica „Južna Morava – Leskovac“ M.10. nije u OP Kuršumlija Obezbeđenje propusne moći neregulisanog korita reke Toplice u dužini od 5000 metara, uzvodno od regulisanog korita reke u Kuršumliji i kroz MZ Donja Mikuljana, Dankoviće, Vlahinja i Žuč 18.000.000 26 Toplica „Južna Morava – Leskovac“ M.10. nije u OP Kuršumlija Obezbeđenje propusne moći neregulisanog korita reke Toplice nizvodno od regulisanog korita reke u Kuršumliji do mosta u selu Pepeljevac u dužini od 4000m kao i kroz sela Barlovo i Novo selo u dužini od 1000m. 18.000.000 27 Toplica „Južna Morava – Leskovac“ M.10. nije u OP Kuršumlija Obezbeđenje propusne moći neregulisanog korita reke Kosanice u dužini od 3500m uzvodno od ušća u Tplicu do železničkog mosta u selu Kastrat 15.000.000 28 Zapadna Morava „Zapadna Morava – Čačak“/ Van OP-a Čačak Zaštita desne obale Zapadne Morave u zoni bunara i infiltracionih polja vodovoda Čačak u Beljini (stabilizacija korita sa nadvišenjem nasipa, i izradom AB zida na magistralnom putu E763) 25.000.000 29 Zapadna Morava „Zapadna Morava – Čačak“/ „Čačak 2” Zatvorena kasetaM.13.1.2. Čačak Sanacija krune i nožice l.o. nasipa sa nadvišenjem, u dužini od 200 m, i oštećene leve obale reke, u dužini od 400 m (oko 2335 m uzvodno od profila rekreativne brane) sa uklanjanjem spruda na desnoj obali, naspram oštećene obale. 28.000.000 30 Zapadna Morava „Zapadna Morava-Čačak”/M.13./ M.13.1.1 Čačak Sanacija oštećenja korita za veliku vodu sa obezbeđenjem proticajnog profila reke Zapadne Morave u Čačku na deonici od km 141+900 do 143+700 22.000.000 31 Moravica „Zapadna Morava – Čačak“/ Van OP-a Ivanjica Hitni radovi na sanaciji leve i desne obale reke Moravice kroz uže gradsko jezgro Ivanjice – nastavak radova uzvodno do uliva Crnjevačkog potoka 18.000.000 32 Gruža „Zapadna Morava – Kruševac“/ Van OP-a Kraljevo Obezbeđenje propusne moći i formiranje korita reke Gruže od mosta u Zakuti do ušća reke Drlupe u Gružu u dužini od 3 km 12.000.000 33 Ribnica „Ibar – Kraljevo, Novi Pazar“/ Van OP-a Kraljevo Sanacija oštećenih obala i obezbeđenje propusne moći korita reke Ribnice u Kraljevu, uzvodno od postojeće regulacije (u dužini od 200 m) 7.000.000 34 Tolišnica „Zapadna Morava-Kruševac”/ M.12. Kraljevo Sanacija oštećenja obala i dna reke Tolišnice (sliv Lopatnice) u naselju Tolišnica (u dužini od 170 m) 16.000.000 35 Đetinja Van OP-a Užice / Sevojno Sanacija oštećenja, zaštita i nadvišenje desne obale u naselju Rujevac u dužini od oko 550m nizvodno od zone mosta. 20.000.000 36 Skrapež „Zapadna Morava – Čačak“/ M.13.8.-2 Požega Nadvišenje nasipa od mosta na magistralnom putu pa uzvodno do ušća Bakioničkog potoka kao i dela nasipa uz Bakionički potok, u dužini od 500 m 22.000.000 Vodno područje „MORAVA“ 393.000.000 HITNI SANACIONI RADOVI 733.750.000 TEHNIČKA DOKUMENTACIJA, UPRAVLJANJE RADOVIMA I NADZOR 66.037.500       UKUPNO 799.787.500       Vodna područja „Dunav“, „Sava“ i „Morava“