Uredba o utvrđivanju Državnog programa obnove u postupku hitne sanacije klizišta u Gradu Beogradu, delu teritorije gradske opštine Grocka, nastalog usled dejstva poplava u maju i junu 2018. godine

Na osnovu člana 3. stav 2. Zakona o obnovi nakon elementarne i druge nepogode („Službeni glasnik RS”, broj 112/15) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 ( ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 ( US, 72/12, 7/14 ( US, 44/14 i 30/18 ( dr. zakon),

Vlada donosi

U R E D B U

O UTVRĐIVANJU DRŽAVNOG PROGRAMA OBNOVE U POSTUPKU HITNE SANACIJE KLIZIŠTA U GRADU BEOGRADU, DELU TERITORIJE GRADSKE OPŠTINE GROCKA, NASTALOG USLED DEJSTVA POPLAVA

U MAJU I JUNU 2018. GODINE

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuje se Državni program obnove u postupku hitne sanacije klizišta u Gradu Beogradu, delu teritorije gradske opštine Grocka, nastalog usled dejstva poplava u maju i junu 2018. godine.

Član 2.

Državni program obnove iz člana 1. ove uredbe odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 3.

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 Broj: 110-7860/2018

U Beogradu, 28. avgusta 2018. godine

V L A D A

PREDSEDNIKAna Brnabić

DRŽAVNI PROGRAM OBNOVE U POSTUPKU HITNE SANACIJE KLIZIŠTA U GRADU BEOGRADU, DELU TERITORIJE GRADSKE OPŠTINE GROCKA, NASTALOG USLED DEJSTVA POPLAVA U MAJU I JUNU 2018. GODINE

Oblast u kojoj se sprovode mere i teritorija na kojoj se sprovode mere

Državni program obnove se odnosi na hitnu sanaciju klizišta nastalog usled dejstva poplava u maju i junu 2018. godine, u Gradu Beogradu, delu teritorije gradske opštine Grocka – MZ Vinča, u skladu sa članom 3. Zakona o obnovi nakon elementarne i druge nepogode („Službeni glasnik RS”, broj 112/15 – u daljem tekstu: Zakon).

Mere utvrđene ovim programom sprovode se na teritoriji Grada Beograda, delu teritorije gradske opštine Grodska – MZ Vinča, koja je obuhvaćena Odlukom Vlade o proglašenju elementarne nepogode („Službeni glasnik RS”, broj 48/18) i Odlukom o dopuni Odluke o proglašenju elementarne nepogode („Službeni glasnik RS”, broj 52/18).

Analiza zatečenog stanja i nastale štete i sagledavanje mogućih daljnih štetnih posledica

Na osnovu podataka dobijenih od nadležnih organa Grada Beograda, gradske opštine Grocka i provere podataka na terenu procenjeno je da je usled obilnih padavina u maju i junu 2018. godine, na telu i u zoni nožice komunalne deponije Vinča, došlo do pojave pukotina i pokretanja (klizanja) i sleganja deponovanog komunalnog otpada površine oko 20 hektara, debljine kliznog tela u proseku 20 m maksimalno i preko 40 m, duž nezaštićenih i neobezbeđenih kosina, koji je zatrpao deo postojećih kanala i obodnih saobraćajnica. Visina ožiljka klizišta je od 2 – 15 m. Na telu deponije u pokrenutom delu uočavaju se pukotine dužine nekoliko desetina metara koje su sekundarne i pokazatelj daljeg nastavka klizanja deponije.

Pokrenuti materijal komunalnog otpada sa deponije zatrpao je obodne kanale i tako onemogućio da se procedne vode iz tela deponije dreniraju. To je dovelo do formiranja jezera sa procednom vodom u zoni bokova deponije. Samim tim, dreniranje deponije je otežano, pa se velika količina vode zadržava u otpadu, povećavajući njegovu težinu, što dodatno utiče na aktivnost klizišta.

Do separatora, kao glavnog recepijenta za prikupljanje procednih voda se ne može doći, jer je zatrpan. Zato se otpadne vode iz tela deponije sada nekontrolisano proceđuju niz padinu ka Ošljanskoj bari i reci Dunav.

Kako deponija ne poseduje degazacione bunare, zbog pukotina u telu deponije u vazduhu se oseća prisustvo metana, koje može dovesti do pojave novih požara većih razmera. Poređenjem geodetskih snimaka iz oktobra 2017, januara 2018, maja i juna 2018. godine, snimljenih za potrebe realizacije Projekta za građevinsku dozvolu za sanaciju klizišta deponije i stabilizaciju dela deponije Vinča, ustanovljeno je da se deponija pomerila za novih 20 – 30 m, što ukazuje da je klizište aktivno.

U cilju praćenja stanja na klizištu, u periodu od januara 2018. godine do danas vršena je pojačana kontrola stanja, o čemu postoji i fotodokumentacija. Na osnovu toga može se konstatovati da klizište i dalje aktivno radi i da se pomera konstantno u pravcu ka Ošljanskoj bari i reci Dunav. Poslednjim većim padavinama krajem meseca juna 2018. godine, došlo je do još izraženijeg klizanja deponovanog komunalnog otpada, koje po slobodnoj proceni iznosi oko 5 m u navedenom periodu, i ako nastavi sa ovom dinamikom klizanja ugroziće lokaciju na kojoj je planirana izgradnja postrojenja za prečišćavanje procednih i atmosferskih voda (PPOV), a koja se nalazi iza buduće potporne građevine, čija lokacija je na sadašnjem položaju vrha kliznog tela. Opisano stanje klizišta predstavlja veliku opasnost, jer bi naglo i nekontrolisano otkidanje od tela deponije dovelo do prave ekološke katastrofe. Treba istaći da reka Dunav predstavlja ekološki koridor od međunarodnog značaja i mora biti zaštićen od svih mogućih zagađenja.

Mere koje treba preduzeti

Mere koje treba preduzeti radi sanacije klizišta definisane ovim državnim programom jesu:

1) stabilizacija nožičnog dela deponije izradom odgovarajuće potporne konstrukcije;

2) ublažavanje nagiba radnih kosina počevši od nožice deponije;

3) izrada novih drenažnih sistema za prihvat procednih voda iz tela deponije i njihovo kontrolisano odvođenje do taložnika i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Za navedene mere potrebno je izvršiti prethodne i pripremne radove i aktivnosti na izradi tehničke dokumentacije za radove na sanaciji klizišta, u skladu sa članom 143. Zakona o planiranju i izgradnji („Službeni glasnik RS”, br. 72/09, 81/09 − ispravka, 64/10 − US, 24/11, 121/12, 42/13 − US, 50/13 − US, 98/13 − US, 132/14 i 145/14), kao i dobijanje rešenje o odobrenju za izvođenje radova u slučaju sanacije klizišta u skladu sa navedenim članom Zakona.

Način i obim sprovođenja mera i kriterijumi za sprovođenje mera

Grad Beograd pored mera iz tačke 3. ovog programa na sanaciji klizišta, sprovodi postupak javne nabavke, izbor najpovoljnijeg ponuđača, zaključuje ugovor o izvođenju radova, vrši stručni nadzor i vrši plaćanje izvođaču radova.

5. Redosled sprovođenja mera

Prioritet i obim izvođenja radova na sanaciji klizišta utvrđuje se tehničkom dokumentacijom.

6. Rokovi za sprovođenje mera

Rok za sprovođenje mera i aktivnosti na sanaciji klizišta je 31. avgust 2019. godine. U slučaju da pojedini radovi ne budu završeni u gore navedenom roku, zbog nedostatka finansijsih sredstava ili nekih drugih objektivnih i opravdanih razloga, isti se mogu realizovati, uz saglasnost Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, i posle ovog roka.

7. Organi državne uprave nadležni za koordinaciju, odnosno nosioci sprovođenja pojedinih mera i aktivnosti

Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima nadležna je za koordinaciju aktivnosti na realizaciji ovog državnog programa obnove u postupku sanacije klizišta.

Nosilac sprovođenja mera i aktivnosti iz ovog državnog programa obnove je Grad Beograd, na način opisan u odeljku 4. ovog državnog programa obnove u postupku sanacije klizišta.

8. Procena potrebnih finansijskih sredstava i izvor finansiranja

Sredstva za sprovođenje ove Uredbe u iznosu od 282.000.000,00 dinara obezbediće se iz budžeta grada Beograda za 2018 godinu („Službeni list grada Beograda”, br. 95/17 i 64/18), Projekat „Saniranje klizišta na deponiji Vinča”, šifra projekta 04011062, funkcija 510 – upravljanje otpadom, ekonomska klasifikacija 511399 – kapitalno održavanje ostalih objekata, izvor finasiranja 09 – prihod od prodaje nefinansijske imovine, od čega 273.967.100,00 je namenjeno za sprovođenje mera i aktivnosti u 2018. godini, a 8.032.900,00 sprovođenje mera i aktivnosti u 2019. godini.