PREDLOG ZAKONA
O POTVRĐIVANjU MEMORANDUMA O RAZUMEVANjU
između Republike Srbije i Evropske zajednice o pridruživanju Republike Srbije Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013)
Član 1.
Potvrđuje se Memorandum o razumevanju između Republike Srbije i Evropske zajednice o pridruživanju Republike Srbije Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013), potpisan 13. juna 2007. godine u Briselu, u originalu na srpskom i engleskom jeziku.
Član 2.
Tekst Memoranduma o razumevanju između Republike Srbije i Evropske zajednice o pridruživanju Republike Srbije Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013) u originalu na srpskom jeziku glasi:
Član 3.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije-Međunarodni ugovori”.
I. PRAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE ZAKONA
Pravni osnov za donošenje Zakona, sadržan je u odredbi člana 97. tačka 1) Ustava Republike Srbije, kojom je propisano da Republika Srbija uređuje i obezbeđuje njen međunarodni položaj i odnose sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, kao i odredbi člana 99. stav 1. tačka 4), prema kojem Narodna skupština potvrđuje međunarodne ugovore kada je zakonom predvićena obaveza njihovog potvrđivanja.
1. Okvirni program za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti je glavni instrument kojim Evropska unija sprovodi politiku u oblasti istraživanja i razvoja. Republika Srbija je u Petom i Šestom okvirnom programu za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti nastupala u statusu tzv. treće zemlje. I pored takvog statusa, koji je omogućavao samo vrlo ograničen obim uključivanja u istraživačke konzorcijume, Republika Srbija je za nepunih pet godina iz Šestog okvirnog progarama apsorbovala preko 10 miliona evra.
Stečena iskustva i ostvarena povezanost sa naučnim kapacitetima u Evropi, ukazali su da je Republika Srbija faktički osposobljena za uključivanje u stvaranje evropskog istraživačkog prostora. Prepoznati kapaciteti su bili povod da prilikom obe posete u 2006. godini, komesar za nauku i istraživanja Evropske komisije iznese ponudu za pridruženo članstvo Republike Srbije Sedmom okvirnom programu EZ, i to pod vrlo povoljnim okolnostima. Naime, ne samo da su ponuđeni uslovi za pristup budžetu Zajednice za sve delove Sedmog okvirnog programa EZ, i to jednaki kao za istraživače u zemljama punopravnim članicama Evropske unije, već i mogućnost da, posredstvom imenovanih posmatrača u svim upravnim odborima Sedmog okvirnog programa EZ, Republika Srbija ima mogućnost i da utiče na politiku Evropske komisije u oblasti istraživanja i razvoja.
2. Okvirni sporazum između Srbije i Crne Gore i Evropske zajednice o opštim principima učešća Srbije i Crne Gore u programima Zajednice usvojen je 22. novembra 2004. godine, a stupio je na snagu 29. juna 2005. godine („Sl. list SCG-Međunarodni ugovori“, broj 6/05), tako da ostavlja Komisiji i nadležnim vlastima u Srbiji da odrede specifične rokove i uslove, uključujući i finansijski doprinos, u pogledu učešća u svakom posebnom programu Evropske zajednice.
S druge strane, Evropski Parlament i Savet usvojili su 18. decembra 2006. godine, Odluku br. 1982/2006/ES (Sl. list EU, L 412, str. 1 od 30. 12. 2006. god.) koja se odnosi na Sedmi okvirni program Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013) (u daljem tekstu: Sedmi okvirni program EZ). Sa budžetom od preko 50 milijardi evra, Sedmi okvirni program EZ je koncipiran tako tako da se kroz koordinaciju nacionalnih i evropskih istraživanja doprinese fokusiranju, integraciji, jačanju i strukturiranju evropskog istraživačkog prostora.
Vlada Republike Srbije je 07. juna 2007. godine usvojila Osnove za zaključivanje Memoranduma o razumevanju između Republike Srbije i Evropske zajednice o pridruživanju Republike Srbije Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013), a dana 13. juna 2007. godine Memorandum o razumevanju između Republike Srbije i Evropske zajednice o pridruživanju Republike Srbije Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013) (u daljem tekstu: Memorandum) je u ime Vlade Republike Srbije potpisala Ana Pešikan, ministar nauke, a u ime Evropske zajednice, Janez Potočnik, član Evropske komisije za nauku i istraživanja.
3. Memorandumom se institucionalizuje neposredna saradnja Republike Srbije sa Evropskom zajednicom u oblasti istraživanja i tehnološkog razvoja, i to tako što se učešće istraživača i naučnoistraživačkih organizacija iz Republike Srbije, započeto uključivanjem u projekte iz Petog i Šestog okvirnog programa Evropske Unije, nastavlja i proširuje, te se Republici Srbiji u svojstvu pridruženog člana obezbeđuje pristup Sedmom okvirnom programu EZ u punom obimu i pod istim uslovima koje imaju i države koje su članice Evropske unije.
Zakonom se potvrđuje potpisani Memorandum i omogućuje njegovo punovažno stupanje na snagu, kao pouzdanog osnova za učešće istraživača i naučnoistraživačkih organizacija iz Republike Srbije u Sedmom okvirnom programu EZ.
4. Memorandum je zaključen između Vlade Republike Srbije i Evropske zajednice, zastupane po Komisije Evropskih zajednica, u svojstvu Strana ugovornica.
Pored Preambule, koja sadrži pravni osnov za zaključivanje, Memorandum čini sedam članova, i tri aneksa, koji su sastavni deo Memoranduma.
U članu 1. – Istraživački programi, utvrđuje se i pravo na učešće Republike Srbije i u svim posebnim programima Sedmog okvirnog programa EZ.
U članu 2. – Načini i uslovi učešća u programima, navedeni su: opšti uslovi za učešće Republike Srbije u aktivnostima Sedmog okvirnog programa EZ; način i uslovi za učešće pravnih subjekata Republike Srbije u indirektnim aktivnostima (precizirani Aneksom I); način obračuna finansijskog doprinosa Republike Srbije u periodu 2007-2013. godina (precizirano Aneksom II); način učešća predstavnika Republike Srbije kao posmatrača u upravnim odborima i u Savetu guvernera Objedinjenog istraživačkog centra; način nadoknade putnih i ostalih troškova predstavnika Republike Srbije koji učestvuju na sastancima odbora i tela na koje se odnosi Memorandum..
U članu 3.- Finansijski doprinos Srbije, sadrži: pravila o kalkulacijama i plaćanjima godišnjih finansijskoih doprinosa Republike Srbije (precizirano Aneksom II); obavezu godišnjih uplata finansijskog doprinosa Republike Srbije; mogućnost da deo finansijskog doprinosa Republike Srbije bude finansiran od strane odgovarajućih instrumenata spoljne pomoći Zajednice.
U članu 4. – Izveštavanje i evaluacija, utvrđuje se obaveza Republike Srbije da Komisiji podnosi izveštaje, pravo Komisije i Suda revizora EZ da nadgleda učešće Republike Srbije u Sedmom okvirnom programu EZ, te da se finansijska kontrola, povraćaj i druge antikorupcijske mere vrše po pravilima izloženim u Aneksu III.
U članu 5.- Prava intelektualne svojine, utvrđuje način dodele prava intelektualne svojine stvorena ili stečena na osnovu Memoranduma.
U članu 6. – Završne odredbe, utvrđuje vreme trajanja, način izmena Memoranduma i način pridruživanja Republika Srbija narednim Okvirnim programima.
U članu 7.- Stupanje na snagu, utvrđuje uslove stupanja na snagu i privremene primene Memoranduma.
Tri aneksa su sastavni deo Memoranduma, a sadrže preciziranje sadržine odredbi pojedinih članova, i to: Aneks I – Načini i uslovi ušešća pravnih subjekata Srbije u Sedmom okvirnom programu EZ, Aneks II- Pravila za utvrđivanje finansijskog doprinosa Srbije Sedmom okvirnom programu EZ i Aneks III- Finansijska kontola, povraćaj i druge antikorupcijske mere.
OBJAŠNjENjE OSNOVNIH PRAVNIH INSTITUTA ZAKONA
Članom 1. Zakona predviđa se ratifikacija Memoranduma o razumevanju između Republike Srbije i Evropske zajednice o pridruživanju Republike Srbije Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013).
U članu 2. Zakona dat je tekst Memoranduma o razumevanju između Republike Srbije i Evropske zajednice o pridruživanju Republike Srbije Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i ogledne aktivnosti (2007-2013).
Članom 3. Zakona predviđeno je stupanje na snagu Memoranduma i to tako da Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
IV. FINANSIJSKA SREDSTVA ZA SPROVOĐENjE ZAKONA
Za sprovođenje Zakona obezbeđuju se odgovarajuća finansijska sredstva iz budžeta Republike Srbije, radeo 20 – Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj, funkcija 140, ekonomska klasifikacija 424.
Iznosi koje Republika Srbija treba da uplaćuje u budžet Sedmog okvirnog programa obezbeđuje Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj, po dinamici izmirivanja obaveza Republike Srbije saglasno prvom odeljku Aneksa II Memoranduma. Dakle, na proračun dela koji bi Republika Srbija trebalo da uplati (odnos BDP Republike Srbije prema zbiru BDP 25 zemalja EU i Republike Srbije) primenjuje se regresivni popust, počev od 80% u 2007. godini (doprinos je bio 1,745 miliona evra), preko 75% u 2008. godini (doprinos je bio 2,395 miliona evra), pa do 50% u 2013. godini. Saglasno navedenom, za 2009. godinu obračunava se regresivni popust od 70%, pa su obezbeđena sredstva za doprinos u apsolutnom iznosu od 3,152 miliona evra. Kako je za 2010. godinu planiran rebalans budžeta Evropske zajednice, u zavisnosti od ekonomskih kretanja u zemljama članicama i u Republici Srbiji, kao i u vezi sa okolnostima navedenim u tački 4. Odeljak I Aneksa II Memoranduma, izvršiće se amandiranje Memoranduma podešavanjem faktora doprinosa za period 2010-2013. godine.
Pored opisanog regresivnog popusta, Republika Srbija ostvaruje dalje smanjenje zahvata budžetskih sredstava korišćenjem sredstava prve komponente „Podrška u tranzicionom procesu i izgradnja institucija“ IPA predpristupnog instrumenta (član 8. Regulative o osnivanju novog predpristupnog instrumenta-IPA – Council Regulation EC, No 1085/2006 of 17 July 2006 establishing an Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA). Sredstvima tog instrumenta se pokriva 50% doprinosa Republike Srbije, a realizuje se tako što se Republici Srbiji – Ministarstvu za nauku i tehnološki razvoj iz predpristupnog finansijskog instrumenta IPA refundira polovina iznosa uplaćenog za prethodnu godinu.