Na osnovu čl. 6. i 18. Zakona o budžetu Republike Srbije za 2006. godinu («Službeni glasnik RS», br.106/05 i 108/05-ispravka),
Vlada donosi
U R E D B U
O SUBVENCIONISANjU PROIZVODNjE INDUSTRIJSKOG BILjA RODA 2006. GODINE
Član 1.
Ovom uredbom uređuju se uslovi i način subvencionisanja proizvodnje industrijskog bilja, i to: hmelja, uljane tikve, uljane repice i duvana u listu, roda 2006. godine.
Član 2.
Pravna i fizička lica i preduzetnici, koji se bave proizvodnjom hmelja, uljane tikve, uljane repice i duvana u listu (u daljem tekstu: korisnici sredstava) i upisani su u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa Uredbom o Registru poljoprivrednih gazdinstava („Službeni glasnik RS“, br. 45/04, 139/04 i 71/05), a nemaju status nekomercijalnog poljoprivrednog gazdinstva na osnovu Uredbe o korišćenju sredstava podrške nekomercijalnim poljoprivrednim gazdinstvima u 2006. godini („Službeni glasnik RS“, broj 8/06), imaju pravo na sredstva u iznosu od:
1) 20.000 dinara po hektaru zasada hmelja;
2) 7.000 dinara po hektaru zasejane uljane tikve ili uljane repice;
3) 65.000 dinara po hektaru zasađenog duvana u listu.
Sredstva iz stava 1. ovog člana korisnici sredstava ostvaruju za površine zasejanog, odnosno zasađenog i odnegovanog hmelja, uljane tikve, uljane repice i duvana u listu, koje su prijavljene u skladu sa članom 13. stav 1. tačka 1) Uredbe o Registru poljoprivrednih gazdinstava.
Član 3.
Zahtev za ostvarivanje sredstava iz člana 2. ove uredbe podnosi se u dva primerka Ministarstvu finansija – Uprava za trezor (u daljem tekstu: Uprava), do 31. jula 2006. godine.
Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se Upravi prema mestu upisa poljoprivrednog gazdinstva u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
Zahtev iz stava 1. ovog člana sadrži:
1) datum podnošenja zahteva;
2) naziv, odnosno ime i prezime; sedište, odnosno prebivalište; poreski identifikacioni broj (PIB), odnosno jedinstveni matični broj građanina (JMBG);
3) broj poljoprivrednog gazdinstva (BPG) iz legitimacije poljoprivrednog gazdinstva;
4) naziv industrijskog bilja koje se subvencionira i površine pod tim industrijskim biljem;
5) potpis i pečat.
Član 4.
Uprava, posle upoređivanja podataka iz zahteva sa podacima o prijavljenim površinama industrijskog bilja u skladu sa članom 2. stav 2. ove uredbe, pečatom i potpisom ovlašćenog lica potvrđuje istovetnost podataka o površinama za koje se ostvaruju sredstva iz člana 2. ove uredbe, a koje ne mogu biti veće od prijavljenih površina i ispostavlja nalog za prenos sredstava po osnovu subvencionisanja proizvodnje industrijskog bilja na namenski račun korisnika sredstava.
Isplata sredstava za namene iz ove uredbe vrši se sa posebnog podračuna Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Član 5.
Uprava vodi evidenciju o korisnicima sredstava i o visini isplaćenih sredstava iz člana 2. ove uredbe i o tome obaveštava Ministarstvo.
Član 6.
Sprovođenje ove uredbe nadzire Ministarstvo.
Član 7.
Novčanom kaznom od 200.000 do 800.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice – korisnik sredstava ako sredstva iz člana 2. ove uredbe ostvari:
1) na osnovu neistinitih podataka;
2) za površine na kojima nije zasejano, odnosno zasađeno i odnegovano industrijsko bilje iz člana 1. ove uredbe.
Novčanom kaznom od 10.000 do 40.000 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana i odgovorno lice u pravnom licu.
Novčanom kaznom od 100.000 do 300.000 dinara kazniće se za prekrašaj iz stava 1. ovog člana preduzetnik – korisnik sredstava.
Novačanom kaznom od 10.000 do 40.000 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana fizičko lice – korisnik sredstava.
Član 8.
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u «Službenom glasniku Republike Srbije».
05 broj
U Beogradu 2006. godine
VLADA
POTPREDSEDNIK
OBRAZLOŽENjE
I. PRAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE UREDBE
Pravni osnov za donošenje ove uredbe sadržan je u čl. 6. i 18. Zakona o budžetu Republike Srbije za 2006. godinu («Službeni glasnik RS», br. 106/05 i 108/05-ispravka).
II. RAZLOZI ZA DONOŠENjE UREDBE
Razlozi za donošenje ove uredbe sadržani su u činjenici da je proizvodnja hmelja, uljane tikve, uljane repice i duvana u listu jedna od najznačajnijih vidova poljoprivredne proizvodnje, zbog čega postoji potreba da se nastavi sa subvencionisanjem ovih poljoprivrednih kultura.
Hmeljarstvo ima dugu tradiciju gajenja na našim prostorima, naročito u Vojvodini. U poslednjih nekoliko godina prisutna je velika oscilacija u ceni na svetskom tržištu, pa i kod nas, što za posledicu ima da se hmeljanici krče, i pored velike investicione vrednosti prilikom podizanja. Stoga je potrebno obezbediti očuvanje postojećih zasada hmelja i stimulisati proizvodnju hmelja, a obzirom da se sve proizvedene količine mogu plasirati na našem tržištu pivarama.
Poslednjih godina naša zemlja postaje prepoznatljiva po proizvodnji uljanih tikvi. Površine pod ovom kulturom se svake godine uvećavaju, pa je za ovu godinu planirana površina od 1.000 hektara. Cilj ove mere je povećanje površine pod ovom kulturom i proizvodnje visokokvalitetnog ulja, čime bi se omogućio plasman ovog semena i njegovih prerađevina i na inostrano tržište.
U cilju podrške uvođenju i proizvodnji obnovljivih izvora energije uvodi se premiranje uljane repice. Površine pod ovom kulturom se uvećavaju, ove godine ih ima između 5.000 i 6.000 hektara, a za sledeću godinu očekuju se znatno veće površine, iz kog razloga je potrebno stimulisati proizvodnju ove kulture.
Proizvodnja duvana u listu jedan je od najznačajnijih vidova poljoprivredne proizvodnje, a duvan u listu predstavlja stratešku poljoprivrednu kulturu. Republika Srbija raspolaže sa izuzetno povoljnim agroekološkim uslovima za proizvodnju kvalitetnih sorti duvana u listu, neophodnih za proizvodnju najkvalitetnijih cigareta, što se u narednom periodu može još bolje iskoristiti. Imajući to u vidu, te činjenicu da se proizvodnjom sirovog duvana u listu bavi veliki broj poljoprivrednih proizvođača, potrebno je izvršiti podsticaj poljoprivrednih proizvođača da proizvode kvalitetne sorte duvana u listu, kao i povećanje površine pod ovom kulturom, čime bi se obezbedila bolja snabdevenost tržišta ovom kulturom i povećala mogućnost izvoza.
III. SADRŽINA UREDBE
Ovom uredbom uređuju se uslovi i način subvencionisanja proizvodnje industrijskog bilja, i to: hmelja, uljane tikve, uljane repice i duvana u listu, roda 2006. godine.
Pravna i fizička lica i preduzetnici, koji se bave proizvodnjom hmelja, uljane tikve, uljane repice i duvana u listu (u daljem tekstu: korisnici sredstava), i upisani su u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa Uredbom o Registru poljoprivrednih gazdinstava („Službeni glasnik RS“, br. 45/04, 139/04 i 71/05), a nemaju status nekomercijalnog poljoprivrednog gazdinstva na osnovu Uredbe o korišćenju sredstava podrške nekomercijalnim poljoprivrednim gazdinstvima u 2006. godini („Službeni glasnik RS“, broj 8/06), imaju pravo na sredstva u iznosu od:
1) 20.000 dinara, po hektaru zasada hmelja;
2) 7.000 dinara, po hektaru zasejane uljane tikve ili uljane repice;
3) 65.000 dinara, po hektaru zasađenog duvana u listu.
Pravo na sredstva korisnici sredstava ostvaruju za površine zasejanog odnosno zasađenog i odnegovanog hmelja, uljane tikve, uljane repice i duvana u listu, koje su prijavljene u skladu sa članom 13. stav 1. tačka 1) Uredbe o Registru poljoprivrednih gazdinstava.
Zahtev za ostvarivanje prava podnosi se u dva primerka Ministarstvu finansija – Uprava za trezor (u daljem tekstu: Uprava), do 31. jula 2006. godine. Zahtev se podnosi Upravi prema mestu upisa poljoprivrednog gazdinstva u Registar poljoprirednih gazdinstava. Zahtev sadrži:
1) datum podnošenja zahteva;
2) naziv, odnosno ime i prezime; sedište, odnosno prebivalište; poreski identifikacioni broj (PIB), odnosno jedinstveni matični broj građana (JMBG);
3) broj poljoprivrednog gazdinstva (BPG) iz legitimacije poljoprivrednog gazdinstva;
4) naziv industrijskog bilja koje se subvencionira i površina pod tim industrijskim biljem;
5) potpis i pečat.
Uprava, posle upoređivanja podataka iz zahteva sa podacima o prijavljenim površinama industrijskog bilja, pečatom i potpisom ovlašćenog lica potvrđuje površine za koje se ostvaruje pravo, a koje ne mogu biti veće od prijavljenih površina, i ispostavlja nalog za prenos sredstava po osnovu subvencionisanja proizvodnje industrijskog bilja na namenski račun korisnika sredstava.
Isplata sredstava za namene iz ove uredbe vrši se sa posebnog podračuna Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Uprava vodi evidenciju o korisnicima sredstava i visini isplaćenih sredstava, i o tome obaveštava Ministarstvo.
IV. POTREBNA FINANSIJSKA SREDSTVA
Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2006. godinu, član 6. Razdeo 10. funkcija 420 ekonomska klasifikacija 451 Subvencije javnim nefinansijskim preduzećima i organizacijama – Subvencije proizvodnji i povećanju produktivnosti, predviđena su sredstva u iznosu od 5.944.178.000 dinara, od čega je za Subvencije za industrijsko bilje za 2006. godinu izdvojeno 366.145.000 dinara.
V. RAZLOZI ZA RANIJE STUPANjE NA SNAGU UREDBE
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u «Službenom glasniku Republike Srbije», iz razloga jer je proizvodnja industrijskog bilja jedan od najznačajnijih vidova poljoprivredne proizvodnje, zbog čega je potrebno u što kraćem roku preduzeti mere za njeno stimulisanje.