PREGLED ODREDABA KOJE SE MENjAJU, ODNOSNO DOPUNjUJU
Član 6.
Poslove izvršenja obavlja državni službenik iz povereničke kancelarije (u daljem tekstu: Poverenik).
Poverenik je ovlašćen da prikuplja podatke o licima prema kojima se sprovodi izvršenje, da uspostavi kontakt sa porodicom, da izvrši uvid u službenu dokumentaciju nadležnih organa i pravnih lica i da od njih zatraži da mu se dostave potrebni podaci.
Poverenik ima svojstvo službenog lica i sva prava i dužnosti koja proizilaze iz tog svojstva.
Poverenik ima službenu legitimaciju I SLUŽBENU ZNAČKU čiju sadržinu i izgled propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Prava, obaveze i zaštita lica prema kojem se sprovodi izvršenje.
PRVI RAZGOVOR
ČLAN 6A
NAKON DOSTAVLjANjA PRAVNOSNAŽNE I IZVRŠNE ODLUKE SUDA, POVERENIK POZIVA NA PRVI RAZGOVOR LICE PREMA KOJEM SE SPROVODI IZVRŠENjE KUĆNOG ZATVORA.
POVERENIK PISMENO NALAŽE LICU IZ STAVA 1. OVOG ČLANA DA SE ODREĐENOG DANA JAVI U POVERENIČKU KANCELARIJU NA PRVI RAZGOVOR, KAKO BI ODREDIO DATUM ZAPOČINjANjA IZVRŠENjA KRIVIČNE SANKCIJE.
AKO SE LICE IZ STAVA 1. OVOG ČLANA NE JAVI NA PRVI RAZGOVOR U POVERENIČKU KANCELARIJU U ROKU OD TRI DANA OD DANA KADA JE TREBALO DA SE JAVI, POVERENIK OBAVEŠTAVA NADLEŽNI SUD.
U SLUČAJU IZ STAVA 3. OVOG ČLANA SUD NAREĐUJE DOVOĐENjE, A AKO SE LICE KRIJE ILI JE U BEKSTVU, NAREĐUJE IZDAVANjE POTERNICE I O TOME OBAVEŠTAVA POVERENIKA.
Član 7.
Lice prema kojem se sprovodi izvršenje ostvarivaće svoju zdravstvenu zaštitu prema opštim propisima o zdravstvenoj zaštiti.
Lice prema kojem se sprovodi izvršenje može promeniti mesto prebivališta ili boravišta samo uz saglasnost organa čijom je odlukom određeno sprovođenje izvršenja. Molba za saglasnost za promenu prebivališta ili boravišta podnosi se preko povereničke kancelarije.
LICE PREMA KOJEM SE SPROVODI IZVRŠENjE DUŽNO JE DA NADOKNADI ŠTETU UPRAVI, ZA OŠTEĆENjE ILI UNIŠTENjE UREĐAJA ZA LOCIRANjE, KOJU PROUZROKUJE NAMERNO ILI KRAJNjOM NEPAŽNjOM.
Lice prema kojem se sprovodi izvršenje ima pravo prigovora direktoru Uprave na rad Poverenika, ako smatra da su postupanjem Poverenika povređena njegova prava.
Poverenik je dužan da pismeno odgovori na navode iz prigovora u roku od tri dana od dana prijema prigovora.
Direktor Uprave odluku o prigovoru doneće u roku od osam dana od dana prijema prigovora.
Protiv pojedinačnih akata direktora Uprave kojima se rešava o pravima i obavezama lica prema kojem se sprovodi izvršenje dozvoljena je sudska zaštita, koju u skladu sa ovim zakonom obezbeđuje sudija za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: sudija za izvršenje).
PRAVO NA BORAVAK VAN PROSTORIJA
ČLAN 17A
OKRIVLjENI PREMA KOME SE PRIMENjUJE MERA KUĆNOG PRITVORA IMA PRAVO NA BORAVAK VAN PROSTORIJA U KOJIMA SE PRIMENjUJE MERA U TRAJANjU OD NAJVIŠE JEDAN ČAS DNEVNO U PERIODU OD 7 DO 17 ČASOVA.
AKO SE UTVRDI ZLOUPOTREBA PRAVA IZ STAVA 1. OVOG ČLANA SUD ĆE, NA OBRAZLOŽENI PREDLOG POVERENIKA, DONETI ODLUKU O ODUZIMANjU TOG PRAVA.
PROTIV ODLUKE IZ STAVA 2. OVOG ČLANA OKRIVLjENI MOŽE IZJAVITI ŽALBU U ROKU OD TRI DANA OD DANA DOSTAVLjANjA VANRASPRAVNOM VEĆU ISTOG SUDA.
ŽALBA IZ STAVA 3. OVOG ČLANA NE ZADRŽAVA IZVRŠENjE ODLUKE.
Član 23.
Osuđeni kome je određen kućni zatvor ne sme napuštati prostorije u kojima stanuje, osim u slučajevima predviđenim ovim zakonom.
Osuđeni iz stava 1. ovog člana ima pravo na boravak van prostorija u kojima stanuje u trajanju od najviše dva časa dnevno u periodu od 13 7 do 17 časova.
Direktor Uprave, na obrazloženi predlog Poverenika, doneće odluku o oduzimanju prava iz stava 2. ovog člana ako se utvrdi da je došlo do zloupotrebe tog prava.
Protiv odluke direktora Uprave iz stava 3. ovog člana osuđeni može izjaviti žalbu u roku od tri dana od dana dostavljanja sudiji za izvršenje.
Žalba iz stava 4. ovog člana ne zadržava izvršenje odluke.
OSUĐENI MOŽE NAPUSTITI PROSTORIJE U KOJIMA STANUJE NA POZIV SUDA ILI DRUGOG DRŽAVNOG ORGANA. POVERENIK POZIV DOSTAVLjA POVERENIČKOJ SLUŽBI, A VREME KOJE JE OSUĐENI PROVEO VAN PROSTORIJA U KOJIMA STANUJE EVIDENTIRA SE U LISTI PRAĆENjA I U DOSIJEU KOJI SE VODI U POVERENIČKOJ SLUŽBI U ELEKTRONSKOJ FORMI.
Član 24.
Odlukom direktora Uprave osuđeni može napustiti prostorije u kojima stanuje u sledećim slučajevima:
1) zbog pružanja nužne medicinske pomoći osuđenom ili članu njegovog porodičnog domaćinstva, ako je za pružanje medicinske pomoći neophodno napuštanje prostorija;
2) radi odlaska na posao, ako krivično delo za koje je osuđen nije u vezi sa radom;
3) radi pohađanja nastave tokom redovnog školovanja;
4) zbog odazivanja na poziv državnog organa;
5) zbog odlaska na polaganje ispita;
6) zbog teške, akutne ili hronične bolesti, radi odlaska na redovne zdravstvene preglede ili stacionarnog lečenja;
7) zbog svog venčanja ili venčanja krvnog srodnika do drugog stepena srodstva;
8) zbog smrti bliskog srodnika;
9) zbog obaveze staranja prema članovima uže porodice predviđene zakonom, u slučaju da tu obavezu ne može da obavlja drugo lice;
10) zbog sezonskih poljoprivrednih radova, ako se osuđeni bavi poljoprivredom kao stalnom delatnošću;
11) zbog drugih naročito opravdanih razloga za koje osuđeni može podneti obrazloženu molbu.
Odluku o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje, u slučajevima iz stava 1. ovog člana, donosi direktor Uprave, na molbu osuđenog.
Osuđeni podnosi molbu preko Poverenika koji je sa mišljenjem o osnovanosti dostavlja Povereničkoj službi.
Sa odlukom o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje upoznaje se sud i mesno nadležna policijska uprava.
Član 62.
Stručni nadzor nad izvršenjem vanzavodskih sankcija i mera obavljaju ovlašćena lica u sastavu Povereničke službe UPRAVE.
Ovlašćeno lice iz stava 1. ovog člana može naložiti mere i odrediti rokove za otklanjanje uočenih nedostataka.
O obavljenom nadzoru sastavlja se zapisnik koji može sadržati i predlog mera za poboljšanje rada.
Zapisnik o izvršenom nadzoru dostavlja se rukovodiocu Povereničke službe i direktoru Uprave.