Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode

PREDLOG ZAKONA

O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA

IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE I VLADE REPUBLIKE HRVATSKE O SARADNJI U OBLASTI ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE I OČUVANJA PRIRODE

Član 1.

Potvrđuje se Sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode, sačinjen u Zagrebu 8. juna 2015. godine, u originalu na srpskom i hrvatskom jeziku.

Član 2.

Tekst Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode, u originalu na srpskom jeziku glasi:

SPORAZUM

IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE I VLADE REPUBLIKE HRVATSKE O SARADNJI U OBLASTI ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE I OČUVANJA PRIRODE

Vlada Republike Srbije i Vlada Republike Hrvatske (u daljem tekstu: Ugovorne strane),

svesne regionalnog i globalnog značaja pitanja zaštite životne sredine i očuvanja prirode, važnosti pronalaženja ekonomičnih i trajnih rešenja za ova pitanja putem međunarodne saradnje i važnosti koordinacije zajedničkih aktivnosti dveju zemalja;

na osnovu ciljeva i načela navedenih u Deklaraciji iz Rija o životnoj sredini i razvoju, Deklaraciji iz Johanesburga o održivom razvoju i Planu implementacije sa Svetskog samita o održivom razvoju, kao i završnom dokumentu Konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju „Rio+ 20”;

uverene da je saradnja između Ugovornih strana u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode od zajedničke koristi i da će promovisati razvoj prijateljskih odnosa između dve zemlje;

svesne odgovornosti da obezbede održivu životnu sredinu za sadašnje i buduće generacije;

uzimajući u obzir činjenicu da posledice akcidenata mogu imati prekogranični uticaj;

sporazumele su se o sledećem:

Član 1.

Ugovorne strane će razvijati i proširivati saradnju u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode u interesu obe države, kao i promovisati dalji razvoj ekonomskih, naučnih i tehničkih kontakata, u cilju rešavanja regionalnih i globalnih ekoloških problema.

Član 2.

Ugovorne strane će sarađivati u sledećim oblastima:

zaštita vazduha;

upravljanje otpadom;

zaštita voda;

upravljanje i zaštita ekološki osetljivih područja, uključujući zaštićena područja;

sprovođenje međunarodnih konvencija i sporazuma u oblasti zaštite životne sredine;

razmena iskustava u prenošenju zakonodavstva Evropske unije;

obrazovanje u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja;

izučavanje i istraživanje životne sredine, kao i razvoj prihvatljivih tehnologija po životnu sredinu;

podrška komunikaciji između industrija u oblasti zaštite životne sredine;

instrumenti zaštite životne sredine i njihova ugradnja u ekonomske politike;

prekogranični prevoz opasnih materija;

svaka druga oblast koju Ugovorne strane smatraju odgovarajućom.

Član 3.

Saradnja između Ugovornih strana ovog sporazuma sprovodiće se u sledećim pitanjima:

priprema i sprovođenje zajedničkih projekata;

razmena odgovarajućih informacija i materijala o zaštiti životne sredine;

razmena stručnjaka, naučnih radnika, delegacija i pripravnika;

zajednička organizacija seminara, radionica i sastanaka uz učešće naučnika, stručnjaka i drugih zainteresovanih učesnika;

ostali zajednički dogovoreni oblici saradnje.

Član 4.

U cilju sprovođenja ovog sporazuma Ugovorne strane će podsticati agencije, organizacije i preduzeća za zaštitu životne sredine i očuvanje prirode u svojim državama na uspostavljanje i razvijanje međusobnih direktnih kontakata.

Član 5.

Svaka Ugovorna strana će, u roku od tri meseca od datuma stupanja na snagu ovog sporazuma, imenovati koordinatora odgovornog za koordinaciju aktivnosti na osnovu ovog sporazuma.

U načelu, koordinatori će svake dve godine održavati redovne sastanke, naizmenično u Republici Srbiji i Republici Hrvatskoj.

U cilju osiguranja efikasnog sprovođenja ovog sporazuma Ugovorne strane će dogovarati dvogodišnje programe saradnje. Ovim dvogodišnjim programima saradnje utvrđivaće se obim i sadržaj aktivnosti saradnje, isporuke i datumi isporuke (ako postoje), proizvodi i rezultati, nivo finansiranja i iznosi sredstava koje Ugovorne strane treba da osiguraju

za svaku takvu aktivnost, kao i svi ostali aspekti aktivnosti koje koordinatori budu smatrali odgovarajućim.

Član 6.

Za koordinaciju i organizaciju saradnje koja će se odvijati u okviru ovog sporazuma nadležna su ministarstva Republike Srbije i Republike Hrvatske koja su nadležna za zaštitu životne sredine i očuvanja prirode.

Član 7.

U skladu sa zakonodavstvom i međunarodnim obavezama Ugovornih strana, rezultati i informacije proistekle iz saradnje u okviru ovog sporazuma, mogu biti dostupne trećoj strani uz saglasnost Ugovornih strana.

Član 8.

Troškove u vezi sa sprovođenjem ovog sporazuma finansiraće same Ugovorne strane.

Učešće na sastancima biće finansirano na sledeći način:

troškove prevoza i smeštaja snosiće Ugovorna strana koja šalje,

troškove organizovanja sastanaka snosiće Ugovorna strana koja prima.

U pojedinim slučajevima, Ugovorne strane mogu se sporazumeti o drugačijim načinima finansiranja.

Član 9.

Sporovi u vezi s tumačenjem ili primenom ovog sporazuma rešavaće se direktnim pregovorima Ugovornih strana.

Član 10.

Ovaj sporazum ne utiče na prava i obaveze Ugovornih strana koje proizlaze iz drugih bilateralnih ili multilateralnih međunarodnih ugovora koji ih obavezuju.

Član 11.

Ovaj sporazum može biti menjan i dopunjavan, u bilo koje vreme, uzajamnim pisanim pristankom Ugovornih strana.

Izmene i dopune stupaju na snagu u skladu s postupkom propisanim članom 12. stav 1. ovog sporazuma.

Član 12.

Ovaj sporazum stupa na snagu datumom prijema poslednjeg pisanog obaveštenja, kojim Ugovorne strane obaveštavaju jedna drugu, diplomatskim putem, o ispunjenju njihovih unutrašnjih pravnih uslova za stupanje ovog sporazuma na snagu.

Ovaj sporazum se zaključuje na neodređeno vreme.

Svaka Ugovorna strana može, u bilo koje vreme, otkazati ovaj sporazum pisanim obaveštenjem drugoj Ugovornoj strani, diplomatskim putem. U tom slučaju važnost ovog sporazuma prestaje šest (6) meseci od datuma prijema obaveštenja o otkazivanju.

Prestanak važenja ovog sporazuma neće uticati na završetak aktivnosti dogovorenih na osnovu ovog sporazuma i započetih pre njegovog otkazivanja, osim ako se Ugovorne strane ne dogovore drugačije.

Sačinjeno u Zagrebu dana 8. juna, u dva istovetna primerka na srpskom i hrvatskom jeziku, pri čemu su oba teksta jednako verodostojna.

Za VladuZa Vladu

Republike SrbijeRepublike Hrvatske

prof. dr Snežana Bogosavljević-BoškovićMihael Zmajlović

Član 3.

Za sprovođenje ovog sporazuma u Republici Srbiji nadležno je ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine.

Član 4.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije – Međunarodni ugovori”.

OBRAZLOŽENJE

I.USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENJE ZAKONA

Ustavni osnov za donošenje ovog zakona sadržan je u članu 97. tačka 1. Ustava Republike Srbije, prema kojem Republika Srbija, između ostalog, uređuje i obezbeđuje međunarodni položaj i odnose sa drugim državama i međunarodnim organizacijama i u članu 99. stav 1. tačka 4) Ustava kojim je propisano da Narodna skupština potvrđuje međunarodne ugovore kada je zakonom predviđena obaveza njihovog potvrđivanja.

II.RAZLOZI ZA POTVRĐIVANJE MEĐUNARODNOG SPORAZUMA

Na osnovu predloga i kontakata između ministarstava nadležnih za zaštitu životne sredine Republike Srbije i Republike Hrvatske, zajednički je pokrenuta inicijativa o potrebi zaključivanja odgovarajućeg međudržavnog dokumenta kojim se uređuje oblast bilateralne saradnje u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode.

Sporazum o saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode potpisan 8. juna 2015. godine u Zagrebu. Sa hrvatske strane potpisnik je bio gospodin Mihael Zmajlović, tadašnji ministar zaštite okoliša i prirode, dok je sa srpske strane sporazum potpisala tadašnja ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine, Prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković.

Zaključivanjem Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode, stvara se pravni okvir za uspostavljanje i razvijanje bilateralne saradnje u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode.

Osnovni cilj Sporazuma o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode jeste da razvije, proširi i promoviše razvoj ekonomskih, naučnih i tehničkih kontakata u cilju rešavanja regionalnih i globalnih ekoloških problema.

Sporazum po svom sadržaju i formi daje dovoljno definisan i širok okvir za uspešan razvoj saradnje u specifičnim oblastima i temama u okviru sektora zaštite životne sredine i očuvanja prirode, na način koji je u potpunosti zadovoljavajući i u skladu sa obostranim potrebama i namerama.

Imajući u vidu da Republika Srbija i Republika Hrvatska pripadaju istom regionu, da se susreću sa istim ili sličnim izazovima i potrebama rešavanja pitanja i problema u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode, a posebno da je Republika Hrvatska sprovodila aktivnosti u okviru procesa približavanja i pristupanja Evropskoj uniji, ocenjuje se da bi potvrđivanje predloženog Sporazuma bilo višestruko korisno.

U narednom periodu je svakako potrebno unaprediti bilateralnu saradnju u oblasti zaštite životne sredine, što je moguće postići kroz realizaciju zajedničkih aktivnosti u skladu sa Sporazumom o saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode, kao i putem saradnje na uspostavljanju i nominaciji prekograničnog prirodnog rezervata biosfere Mura-Dunav-Drava, saradnje u okviru međunarodnih komisija za zaštitu reke Dunava i Save, Strategije EU za dunavski region, Strategije Evropske unije za Jadransko – jonski region, odnosno saradnje u oblasti zaštite od elementarnih nepogoda, tehnoloških i drugih nesreća.

U okviru predlaganja zajedničkih projekata prekogranične saradnje – INTERREG IPA II programa prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija za period 2014-2020 predstoji intenziviranje saradnje koja se odnosi na: unapređenje upravljanja rizicima (vode, zemljište, vazduh), zaštite životne sredine, zaštite biodiverziteta (uključujući ekosisteme i NATURA 2000) i unapređenje korišćenja inovativnih tehnologija za održivu proizvodnju energije i energetsku efikasnost. Značajno je i zajedničko učešće u EU programu namenjenom zaštiti životne sredine – LIFE Nature and Biodiversity, a za Republiku Srbiju su prioritetne teme zaštita staništa i vrsta, kao i restauracija staništa.

III. STVARANJE FINANSIJSKIH OBAVEZA ZA REPUBLIKU SRBIJU IZVRŠAVANJEM MEĐUNARODNOG SPORAZUMA

Izvršavanjem Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode za Republiku Srbiju ne stvaraju se druge finansijske obaveze osim onih koje se odnose na susrete predstavnika ugovornih strana radi sprovođenja odredaba Sporazuma.

IV.PROCENA POTREBNIH FINANSIJSKIH SREDSTAVA ZA IZVRŠAVANJE MEĐUNARODNOG SPORAZUMA

Za sprovođenje Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode nisu potrebna sredstva iz budžeta Republike Srbije u 2018. godini.

Potrebna sredstva za sprovođenje ovog Sporazuma u narednim godinama biće planirana u okviru limita na razdelu Ministarstva zaštite životne sredine koji će biti opredeljeni od strane Ministarstva finansija u skladu sa bilansnim mogućnostima.