Uredba o bližim uslovima za izdavanje, korišćenje i ukidanje dozvola za izvoz, uvoz, odnosno tranzit robe i raspodelu kvota

Na osnovu člana 20. stav 7. i člana 23. stav 4. Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju („Službeni glasnik RS”, broj 36/09) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07 i 65/08),

Vlada donosi

UREDBU

O BLIŽIM USLOVIMA ZA IZDAVANjE, KORIŠĆENjE I UKIDANjE DOZVOLA ZA IZVOZ, UVOZ, ODNOSNO TRANZIT ROBE I RASPODELU KVOTA

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se bliži uslovi za izdavanje, korišćenje i ukidanje dozvola za izvoz, uvoz, odnosno tranzit robe, kao i bliži uslovi za raspodelu kvota.

Član 2.

Ministarstvo, odnosno drugi nadležni organ iz člana 22. stav 1. Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju (u daljem tekstu: nadležni organ) dužan je da prilikom sprovođenja procedure za izdavanje dozvole primenjuje principe neutralnosti, pravednosti i ravnopravnosti.

Član3.

Dozvola se izdaje za jednu ili više vrsta robe.

Član 4.

Izdata dozvola je neprenosiva.

Član 5.

Dozvola sadrži rok do koga može biti iskorišćena.

Rok iz stava 1. ovog člana mora biti dovoljan za iskorišćenje dozvole i može biti produžen na zahtev imaoca dozvole.

Broj isporuka tokom važenja dozvole nije ograničen, ukoliko posebnim propisom nije drugačije regulisano.

Član 6.

Prilikom uvoza, odnosno izvoza robe za koju je izdata dozvola nadležnom carinskom organu uz carinsku deklaraciju podnosi se dozvola na uvid. Carinski organ na dozvoli upisuje vrednost i količinu robe koja je uvezena, odnosno izvezena.

Carinski organ ne može odbiti uvoz robe za koju je izdata dovola zbog manjeg odstupanja vrednosti, odnosno količine u odnosu na iznos naznačen u dozvoli, do kog je došlo u toku transporta, utovara robe u rinfuzi i neznatnih razlika koji se javljaju u normalnim tokovima trgovine.

Član 7.

Nadležni organ vodi evidenciju o izdatim dozvolama.

Nosilac dozvole dužan je da tokom perioda važenja dozvole obavesti nadležni organ o nastalim i mogućim promenama podataka na osnovu kojih je izdata dozvola i, po potrebi, zahteva izmenu dozvole.

Član 8.

Nadležni organ može ukinuti dozvolu:

ako se, posle izdavanja dozvole, usled vanrednih okolnosti, ne može obaviti izvoz, uvoz ili tranzit robe u skladu sa elementima navedenim u dozvoli,

ako je odluka o izdavanju dozvole doneta na osnovu netačnih podataka.

Licu čija je dozvola ukinuta zbog okolnosti iz stava 1. tačka 2. ovog člana, a imalo je saznanje o tačnosti podataka, nadležni organ neće izdavati dozvolu u narednih godinu dana od dana ukidanja dozvole.

II. IZDAVANjE DOZVOLA NA AUTOMATSKI NAČIN

Član 9.

Automatsko izdavanje dozvola za uvoz, odnosno izvoz robe uvodi se kada drugi postupci za praćenje tokova robe nisu adekvatni za dobijanje potrebnih podataka i traje dok razlozi za takvo praćenje postoje.

Zahtev za izdavanje dozvole iz stava 1. ovog člana može da podnese svako zainteresovano lice koje ispunjava propisane uslove za uvoz, odnosno izvoz robe koja podleže automatskom izdavanju dozvole. Ta lica imaju jednak tretman prilikom podnošenja zahteva i dobijanja takve dozvole.

Zahtev za izdavanje dozvole iz stava 1. ovog člana može se podneti svakog radnog dana koji prethodi danu carinjenja robe.

Nadležni organ svakom podnosiocu zahteva izdaje dozvolu za uvoz, odnosno izvoz za zahtevanu količinu, odnosno vrednost najkasnije u roku od deset radnih dana od dana prijema potpunog zahteva.

Član 10.

Nadležni organ propisuje obrazac zahteva za izdavanje dozvole i dokumentaciju koju je potrebno podneti uz zahtev.

Nadležni organ je dužan da obrazac zahteva za izdavanje dozvole i obrazac zahteva za izmenu dozvole (uključujući produženje) propiše tako da budu što jednostavniji, a može da zahteva podatke i dokumentaciju koji su nužno potrebni za pravilno sprovođenje dozvola.

Nadležni organ je dužan da obrazac i dokumentaciju iz stava 1. ovog člana, kao i njihove izmene objavi, po pravilu, najkasnije 21 dan pre dana početka njihove primene.

III. IZDAVANjE DOZVOLE NA NEAUTOMATSKI NAČIN

Član 11.

Nadležni organ izdaje dozvolu na neautomatski način za izvoz, uvoz, odnosno tranzit robe na osnovu podnetog zahteva i druge propisane dokumentacije.

Zahtev za izdavanje dozvole iz stava 1. ovog člana može da podnese svako zainteresovano lice koje ispunjava propisane uslove za uvoz, izvoz, odnosno tranzit robe koja podleže neautomatskom izdavanju dozvole, kao i uslove propisane za tu robu. Ta lica imaju jednak tretman prilikom podnošenja i razmatranja zahteva za dobijanje dozvole.

Član12.

Nadležni organ je dužan da odluči o zahtevu za izdavanje dozvole u roku od 30 dana od dana podnošenja potpunog zahteva ukoliko se zahtevi razmatraju prema redosledu prijema, osim ako to nije moguće iz razloga koji su izvan kontrole Republike Srbije.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, nadležni organ je dužan da odluči o zahtevu za izdavanje dozvole u roku od 60 dana od dana podnošenja potpunog zahteva, ukoliko se zahtevi razmatraju istovremeno (u slučaju raspodele kvota i dr.).

Rok za odlučivanje o zahtevu iz stava 2. ovog člana počinje prvog narednog dana od dana isteka roka za podnošenje zahteva.

Član13.

Nadležni organ propisuje obrazac zahteva za izdavanje dozvole i dokumentaciju koju je potrebno podneti uz zahtev i, po potrebi, rokove za podnošenje zahteva.

Nadležni organ je dužan, ako je propisan krajnji rok za podnošenje zahteva, da odredi najmanje 21 dan za podnošenje zahteva, sa mogućnošću produženja u slučaju da je u propisanom roku podnet nepotpun zahtev.

Nadležni organ je dužan da obrazac zahteva za izdavanje dozvole i obrazac zahteva za izmenu dozvole (uključujući produženje) propiše tako da budu što jednostavniji, a može da zahteva podatke i dokumentaciju koji su nužno potrebni za pravilno sprovođenje dozvola.

Nadležni organ je dužan da obrazac, dokumentaciju i rokove iz stava 1. ovog člana, kao i njihove izmene objavi, po pravilu, najkasnije 21 dan pre dana početka njihove primene.

IV. RASPODELA KVOTA

Član 14.

Raspodela kvota se može vršiti:

izdavanjem dozvole na neautomatski način za uvoz, odnosno izvoz dodeljene kvote, ili

otpisivanjem kvote od strane nadležnog carinskog organa u momentu carinjenja prema redosledu prihvatanja carinske deklaracije.

Nadležni organ propisuje način i dinamiku raspodele kvota.

Ukupan obim kvantitativnog ograničenja po količini, odnosno vrednosti i početni i krajnji rok za njegovu primenu, njihove izmene, kao i način raspodele, objavljuju se u „Službenom glasniku Republike Srbije”, po pravilu, najkasnije 21 dan pre dana početka njihove primene.

Ako se kvota raspodeljuje izdavanjem dozvole na neautomatski način, pored podataka iz stava 3. ovog člana, objavljuju se i kriterijumi za raspodelu kvota.

Član 15.

Lice kome je izdata dozvola kojom se raspodeljuje kvota dužno je da, u propisanom roku nakon isteka perioda važenja dozvole, dostavi nadležnom organu izveštaj o realizaciji kvote sa pratećom dokumentacijom (kopija dozvole sa otpisanim količinama, kopija carinske deklaracije i dr.).

Ukoliko lice iz stava 1. ovog člana ne može da realizuje dodeljenu kvotu u datom roku, dužno je da o tome obavesti nadležni organ i vrati izdatu dozvolu pre isteka roka njenog važenja.

Tokom perioda primene kvantitativnog ograničenja može se izvršiti preraspodela kvota iz stava 2. ovog člana.

Nadležni organ, u slučaju iz člana 6. stav 2. ove uredbe, može pri narednom izdavanju dozvole kojom se raspodeljuje kvota, umanjiti ili uvećati količinu, odnosno vrednost određene kvote za iznos odstupanja.

Član 16.

U slučaju kada se kvote raspodeljuju na određene zemlje snabdevače, informacija o količini, odnosno vrednosti raspodeljenoj na pojedine zemlje, kao i njihove izmene, objavljuje se u „Službenom glasniku Republike Srbije”, po pravilu, najkasnije 21 dan pre dana početka primene.

U slučaju da se kvote ne raspodeljuju na zemlje snabdevače, nosioci dozvola imaju slobodu izbora zemlje uvoza.

V. ZAVRŠNA ODREDBA

Član 17.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 Broj:

U Beogradu, 8. jula 2010. godine

VLADA

PREDSEDNIK

Ostavite komentar