Ha osnovu člana 89. stav 3. Zakona o socijalnoj zaštiti („Službeni glasnik PC”, broj 24/11) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik PC”, br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07, 65/08 i 16/11),
Vlada donosi
U R E D B U
O PRIMANjIMA I PRIHODIMA KOJI SU OD UTICAJA NA OSTVARIVANjE PRAVA NA NOVČANU SOCIJALNU POMOĆ
Sadržina uredbe
Član 1.
Ovom uredbom bliže se propisuje vrsta primanja i prihoda koji čine prosečan mesečni prihod pojedinca, odnosno porodice, način utvrđivanja visine primanja i prihoda koji su od uticaja na ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć i primanja i prihodi koji se ne uzimaju u obzir prilikom ostvarivanja prava na novčanu socijalnu pomoć.
Za ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć uzimaju se u obzir novčana primanja i prihodi pojedinca i porodice ostvareni tokom tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev za novčanu socijalnu pomoć.
Primanja i prihodi
Član 2.
Za ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć uzimaju se u obzir sledeća primanja i prihodi pojedinca i porodice:
1) primanja i prihodi koji se ostvaruju u mesečnim iznosima i to prihod po osnovu radnog odnosa, odnosno zarada, plata ili naknada zarade, povremenih i privremenih poslova i ugovora o delu, penzija, invalidnina i druga primanja po propisima o pravima iz boračko-invalidske zaštite;
2) prihod od poljoprivredne delatnosti;
3) prihod po osnovu obavljanja samostalne delatnosti;
4) naknada za vreme nezaposlenosti;
5) otpremnina u slučaju prestanka potrebe za radom zaposlenih usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena i naknada po osnovu socijalnih programa;
6) prihod od izdavanja u zakup nepokretne imovine;
7) prihod od imovinskih prava na koji se plaća porez;
8) ulozi dati na štednju i gotov novac;
9) prihod koji ce utvrđuje nalazom i mišljenjem centra za socijalni rad u skladu sa zakonom;
10) prihod od zakonskog izdržavanja i izdržavanja po drugom pravnom osnovu;
Način utvrđivanja visine primanja i prihoda
Član 3.
Prihodi i primanja iz člana 2. tač. 1), 4), 6), 9) i 10) ove uredbe utvrđujuce y visini prosečnog mesečnog prihoda, ostvarenog u tri meseca koja prethode mesecu u kome je podnet zahtev.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, ako nema prihoda za sva tri meseca, prihodi i primanja koji se ostvaruju u mesečnom iznosu po osnovu radnog odnosa, odnosno zarada, plata ili naknada zarade, penzija, invalidnina i druga primanja po propisima o pravima iz boračko-invalidske zaštite i prihod po osnovu naknade za vreme nezaposlenosti – utvrđuju ce y visini prihoda ostvarenog u jednom mesecu ili proseka ostvarenog u dva meseca.
Član 4.
Prihod od poljoprivredne delatnosti iz člana 2. tačka 2) ove uredbe utvrđuje ce y visini katastarskog prihoda za tri meseca koja prethode mesecu u kome je podnet zahtev, i to tako što se godišnji katastarski prihod podeli sa dvanaest.
Član 5.
Prihod po osnovu obavljanja samostalne delatnosti iz člana 2. tačka 3) ove uredbe utvrđuje ce y visini iznosa koji služi kao osnovica za obračunavanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u tekućoj godini.
Član 6.
Prihod po osnovu otpremnina u slučaju prestanka potrebe za radom zaposlenih usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena i naknada po osnovu socijalnih programa iz člana 2. tačka 5) ove uredbe, ostvaren u toku 12 meseci pre podnošenja zahteva, od uticaja je na ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć, osim ako je protekao period za koji se pojedinac, odnosno porodica smatra materijalno obezbeđenom.
Period za koji se pojedinac, odnosno porodica smatra materijalno obezbeđenom izračunava se deljenjem prihoda po osnovu otpremnina u slučaju prestanka potrebe za radom zaposlenih usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena i naknada po osnovu socijalnih programa sa pripadajućim iznosom novčane socijalne pomoći u momentu podnošenja zahteva.
Član 7.
Primanja i prihodi koji čine ulozi dati na štednju i gotov novac iz člana 2. tačka 8) ove uredbe izračunavaju se tako što se ulozi dati na štednju i gotov novac podeli sa pripadajućim iznosom novčane socijalne pomoći u momentu podnošenja zahteva i utvrdi broj meseci za koje se pojedinac, odnosno porodica ima smatrati materijalno obezbeđenom.
Član 8.
Za lica u radnom odnosu prihodi iz radnog odnosa uzimaju se u ostvarenom iznosu, a najmanje u visini minimalne zarade.
Član 9.
Primanja i prihodi pojedinca, odnosno porodice, utvrđeni u skladu sa čl. 2, 7. i 8. ove uredbe umanjuju se za iznos zakonskog izdržavanja lica koja ne žive u porodici.
Član 10.
Prihod porodice, odnosno pojedinca, ostvaren prodajom imovine, po osnovu otpremnina u slučaju prestanka potrebe za radom zaposlenih usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena i naknada po osnovu socijalnih programa i ulozi dati na štednju i gotov novac, umanjuje se za iznos troškova lečenja člana porodice.
Primanja i prihodi koji se ne uzimaju u obzir
Član 11.
Prilikom ostvarivanja prava na novčanu socijalnu pomoć ne uzimaju se u obzir sledeća primanja i prihodi:
1) dečiji dodatak;
2) roditeljski dodatak;
3) dodatak za pomoć i negu drugog lica, ostvaren po bilo kom osnovu;
4) uvećan dodatak za pomoć i negu drugog lica;
5) naknade za telesno oštećenje;
6) akcije bez naknade;
7) primanja po osnovu učeničkog i studentskog standarda;
8) otpremnine za odlazak u penziju;
9) primanja po osnovu nagrada;
10) primanja po osnovu naknade štete, osim naknade štete u vidu rente;
11) novčana pomoć za osposobljavanje, prekvalifikaciju i dokvalifikaciju, obuku i pripremu zapošljavanja;
12) povremene pomoći namenjene zaštiti životnog standarda određenih kategorija građana.
Član 12.
Primanja i prihodi iz člana 2. tač. 1), 3), 4) i 10) ove uredbe ostvareni u prethodna tri meseca neće se uzimati u obzir ukoliko u momentu podnošenja zahteva za novčanu socijalnu pomoć više ne postoji osnov za ostvarivanje tih primanja i prihoda, a prestao je da postoji bez krivice korisnika.
Završna odredba
Član 13.
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u„Službenom glasniku Republike Srbije”.
05 Broj: 110-3797/2011
U Beogradu, 26. maja 2011. godine
V L A D A
PREDSEDNIKdr Mirko Cvetković