Uredba o izdavanju doplatne poštanske marke „Beograd 1944 – 2009.“

Na osnovu člana 2. stav 2. Zakona o izdavanju doplatne poštanske marke („Službeni glasnik RS”, broj 61/05) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05-ispravka, 101/07 i 65/08),

Vlada donosi

U R E D B U

O IZDAVANjU DOPLATNE POŠTANSKE MARKE „BEOGRAD 1944 – 2009.”

Član 1.

Na poštanske pošiljke u unutrašnjem poštanskom saobraćaju, osim na pošiljke novina i časopisa, plaća se doplatna poštanska marka „Beograd 1944 – 2009.” od 9. do 14. novembra 2009. godine.

Doplatna poštanska marka iz stava 1. ovog člana izdaje se u tiražu od 550.000 komada, u apoenu u visini od 10 dinara.

Član 2.

Sredstva od prodate doplatne poštanske marke iz člana 1. ove uredbe, JP PTT saobraćaja „Srbija” uplaćuje dnevno na račun propisan za uplatu sredstava ostvarenih prodajom doplatne poštanske marke „Beograd 1944 – 2009”.

Sredstva iz stava 1. ovog člana usmeravaju se Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Beograd, Kalemegdan 14, a koristiće se prema programu koji donosi korisnik tih sredstava, na koji saglasnost daje Vlada.

Član 3.

Način izdavanja doplatne poštanske marke reguliše se ugovorom između korisnika doplatne poštanske marke i preduzeća koje obavlja poslove prodaje doplatne poštanske marke u skladu sa zakonom.

Član 4.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 Broj: /2009

U Beogradu, 29. oktobra 2009. godine

V L A D A

PRVI POTPREDSEDNIK VLADE – ZAMENIK PREDSEDNIKA VLADE Ivica Dačić

O B R A Z L O Ž E Nj E

I. PRAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE UREDBE

Pravni osnov za donošenje ove uredbe sadržan je u članu 2. stav 2. Zakona o izdavanju doplatne poštanske marke („Službeni glasnik RS”, broj 61/05), kojim je propisano da bližu namenu, korisnika, način izdavanja, tiraž, visinu apoena i vremenski period izdavanja doplatne marke utvrđuje Vlada.

II. RAZLOZI ZA DONOŠENjE UREDBE

U ovoj godini se obeležava jubilarna 65. godišnjica oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu.

Beograd je jedina evropska prestonica u čijem su urbanom području tokom Drugog svetskog rata bila formirana četiri koncentraciona logora: Topovske šume, Staro Sajmište, Banjica i Milišića ciglana. U kontekstu ove strašne i istorijski značajne činjenice koja do danas nije na adekvatan način predstavljena javnosti, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda ispitao je stanje stratišta i obeležja stradanja žrtava fašističkog terora na području grada Beograda. Istraživanjem su obuhvaćena kulturna dobra i dobra pod prethodnom zaštitom koja su u nadležnosti ovog zavoda, što je u skladu sa zakonom o kulturnim dobrima („Službeni glasnik Republike Srbije”, broj 71/94), pri čemu je sagledano i stanje ovog nasleđa u celini. Rezultat istraživanja je izrada dokumenta „Mesta stradanja žrtava fašističkog terora na području grada Beograda” kojim je obuhvaćeno 29 spomenika, spomen-obeležja i mesta stradanja žrtava fašističkog terora na ovom području sa opisom stanja u kome se nalaze, predlogom mera unapređenja njihovog stanja i preliminarnim iznosima sredstava za realizaciju tih mera.

Povodom obeležavanja istorijskog događaja, tj. 65. godišnjice oslobođenja Beograda, a na osnovu pomenutog istraživanja Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Ministarstvo rada i socijalne politike, u čijoj su nadležnosti poslovi zaštite memorijala-spomenika i spomen-obeležja, kao i negovanja tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, pokrenulo je Inicijativu da se u ovoj godini izdaje doplatna poštanska marka „Beograd 1944 – 2009.” po osnovu koje bi se ostvarena sredstva koristila za neophodnu rekonstrukciju i sanaciju četiri vojna memorijala i mesta stradanja žrtava fašističkog terora na perifernim delovima grada Beograda. Radi se o sledećim spomenicima: Spomenik streljanim taocima u Skeli (opština Obrenovac), Spomen-grobnica 139 streljanih iz Draževca i Konatica (opština Obrenovac), Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Boleču (opština Grocka) i Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Jakovu (opština Surčin). Ovi memorijali su podignuti na mestima gde su streljane manje grupe logoraša dovedene iz logora u Beogradu (do 1943. godine), a zbog nedostatka finansijskih sredstva i neodržavanja tokom niza proteklih godina, isti se nalaze u stanju vitalne ugroženosti.

Značaj održavanja navedenih memorijala sadržan je u doprinosu očuvanja sećanja na tragično postradale nevine žrtve u Beogradu tokom Drugog svetskog rata, uz istovremeno svedočenje i opomenu svakome na strašne posledice perioda vladavine do tada neviđenog masovnog terora i zločina usmerenog od strane osovinskih sila Nemačke, Italije i Japana ka uništenju, odnosno potpunoj likvidaciji drugih nacionalnih, verskih i etničkih grupa.

Rekonstrukcijom ovih spomenika nastavile bi se već započete aktivnosti u Republici Srbiji na obnavljanju spomen-obeležja iz oslobodilačkih ratova naše zemlje iz različitih istorijskih perioda.

U smislu navedenog, predlaže se da se izdaje doplatna poštanska marka „Beograd 1944 – 2009.” u periodu od 9 do 14. novembra 2009. godine, u tiražu od 550.000 komada u apoenima od 10 dinara, pri čemu bi mogao da se ostvari bruto prihod od 5.500.000 dinara.

Na program korišćenja sredstava koji donosi korisnik sredstava, saglasnost daje Vlada.

III. REŠENjA KOJA SE PREDLAŽU UREDBOM

U članu 1. Uredbe predviđeno je da se plaća doplatna poštanska marka „Beograd 1944 – 2009.” u periodu od 9 do 14. oktobra 2009. godine u tiražu od 550.000 komada, u apoenu u visini od 45% od iznosa nominalne vrednosti poštanske marke za pisma težine do 20 grama (koja iznosi 22 dinara), odnosno 10 dinara.

U članu 2. Uredbe predviđeno je da sredstva od prodate doplatne poštanske marke JP PTT saobraćaja „Srbija” uplaćuje dnevno na račun propisan za uplatu sredstava ostvarenih prodajom doplatne poštanske marke „Beograd 1944 – 2009.”.

Sredstva po osnovu prodate doplatne poštanske marke usmeravaju se Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Beograd, Kalemegdan 14, na račun broj: 840-586664-07 otvoren u Upravi za trezor, ul. Obilićev venac br. 9-11, Beograd, a koristiće se za finansiranje rekonstrukcije i sanacije: Spomenika streljanim taocima u Skeli (opština Obrenovac), Spomen-grobnice 139 streljanih iz Draževca i Konatica (opština Obrenovac), Spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Boleču (opština Grocka) i Spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Jakovu (opština Surčin).

Ostvarena sredstva po osnovu prodate doplatne poštanske marke koristiće se prema programu koji donosi korisnik tih sredstava, na koji saglasnost daje Vlada.

U članu 3. Uredbe predviđeno je da se način izdavanja doplatne poštanske marke reguliše ugovorom između korisnika doplatne poštanske marke i preduzeća koje obavlja poslove prodaje doplatne poštanske marke u skladu sa zakonom.

U članu 4. Uredbe predviđa se stupanje na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

IV. SREDSTVA POTREBNA ZA SPROVOĐENjE UREDBE

Sredstva potrebna za sprovođenje ove uredbe obezbeđuju se iz prihoda ostvarenih prodajom doplatne poštanske marke.

Ostavite komentar