PREDLOG ZAKONA
O IZMENI ZAKONA O MIROVANjU I OTPISU DUGA PO
OSNOVU DOPRINOSA ZA OBAVEZNO ZDRAVSTVENO OSIGURANjE
Član
U Zakonu o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje („Službeni glasnik RS”, broj 102/08), u članu 9. stav 1. reči: „u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona”, zamenjuju se rečima: „do 31. decembra 2009. godine”.
Član
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
O B R A Z L O Ž E Nj E
I. USTAVNI OSNOV
Ustavni osnov za donošenje izmene ovog zakona sadržan je u članu 97. tačka 8. Ustava Republike Srbije, prema kojem Republika Srbija, između ostalog, uređuje i obezbeđuje sistem u oblasti socijalnog osiguranja.
II. RAZLOZI ZA DONOŠENjE ZAKONA
Razlozi za donošenje ovog zakona su:
– stvaranje uslova za potpunu primenu i sprovođenje Zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje („Službeni glasnik RS”, broj 102/08) koji je stupio na snagu 13. novembra 2008. godine;
– da se omogući što većem broju osiguranika, odnosno poslodavaca da započnu sa redovnom uplatom tekućih obaveza po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, u skladu sa zakonom;
– da se omogući što većem broju uplatilaca doprinosa koji nisu redovno uplaćivali doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje da ostvare prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno da se stvore uslovi za overavanje isprave o osiguranju (zdravstvene knjižice), odnosno posebne isprave o korišćenju zdravstvene zaštite;
– da se uvećaju tekući prihodi Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje po osnovu redovne uplate tekućih obaveza obveznika uplate doprinosa.
Zakonom o zdravstvenom osiguranju propisana je obaveza ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja (pravo na zdravstvenu zaštitu, pravo na naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad i pravo na naknadu troškova prevoza u vezi sa korišćenjem zdravstvene zaštite) samo na osnovu overene zdravstvene knjižice, odnosno overene posebne isprave o korišćenju zdravstvene zaštite. Takođe je propisana i obaveza da se overa zdravstvene knjižice, odnosno posebne isprave o korišćenju zdravstvene zaštite može izvršiti samo na osnovu dokaza da je uplaćen dospeli doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje. Zakonom je, takođe, propisano da se u slučaju ostvarivanja hitne zdravstvene zaštite, osiguraniku pruža takva zdravstvena zaštita i u slučaju da zdravstvena knjižica nije overena, odnosno da dospeli doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje nije uplaćen od strane obveznika uplate doprinosa.
Zakonom o zdravstvenom osiguranju propisano je da overu zdravstvene knjižice, odnosno druge isprave na osnovu koje se ostvaruju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja overava Republički zavod za zdravstveno osiguranje, odnosno matična filijala osiguranika, na osnovu raspoloživih dokaza, odnosno na osnovu dokaza da je uplaćen dospeli doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje, u skladu sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
Za veliki broj osiguranika Republički zavod za zdravstveno osiguranje nije u mogućnosti da overi zdravstvenu knjižicu, s obzirom na činjenicu da dospeli doprinosi za obavezno zdravstveno osiguranje nisu izmireni, odnosno s obzirom na činjenicu da obveznici uplate doprinosa imaju višegodišnja dugovanja po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
Zbog niza objektivnih okolnosti odziv uplatilaca doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje je daleko ispod očekivanog. Naime, na osnovu podataka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje:
– zahtev za mirovanje duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje podnelo je samo 281 pravno lice u ukupnom iznosu duga od 282.871.672,42 dinara, a što predstavlja manje od 10% od ukupnog broja pravnih lica koja po proceni imaju dospele a neizmirene obaveze po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje ( ukupan dug pravnih lica iznosi 33.446.091.132,00 dinara).
– ukupan iznos dugovanja preduzetnika za koja su do sada podneti zahtevi iznosi 377.288.167,10 dinara, dok ukupan dug ove kategorije osiguranika iznosi 11.544.152.126,00 dinara.
Kako bi se stvorili uslovi da uplatioci doprinosa započnu sa uplatom tekućih obaveza, odnosno kako bi se stvorili uslovi za overu zdravstvenih knjižica, predlaže se donošenje Zakona o izmeni Zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
Donošenjem Zakona o izmeni Zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje stvoriće se uslovi da se produži rok za podnošenje zahteva za utvrđivanje mirovanja duga, čime će se omogućiti uplatiocima doprinosa da navedeni zahtev podnesu do kraja 2009. godine (za dug po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje koji je dospeo do 31. decembra 2008. godine).
Na taj način, donošenjem Zakona o izmeni Zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, stvoriće se uslovi da se za osiguranike za koje obveznici doprinosa, u periodu mirovanja duga, redovno izmiruju tekuće obaveze, overava zdravstvena knjižica, odnosno da ti osiguranici ostvaruju prava iz obaveznog zdravstveno osiguranja.
III. OBRAZLOŽENjE PREDLOŽENIH POJEDINAČNIH REŠENjA
U članu 1. predloženo je da se reči: „u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona”, zamene rečima: „do 31. decembra 2009. godine”, odnosno da se produži rok za podnošenje zahteva za utvrđivanje mirovanja duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
IV. OBEZBEĐIVANjE FINANSIJSKIH SREDSTAVA
Za sprovođenje ovog zakona nije potrebno obezbediti sredstva u budžetu Republike Srbije.
VI. RAZLOZI ZA DONOŠENjE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U cilju što hitnijeg stvaranja uslova da se osiguranicima za koje uplatioci doprinosa nisu redovno uplaćivali doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje overavaju zdravstvene knjižice, odnosno da im se omogući ostvarivanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja neophodno je da se, saglasno članu 164. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, po hitnom postupku donese Zakon izmeni Zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu obaveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno da se stvori pravni osnov za overu zdravstvenih knjižica ovim osiguranicima.
Takođe, potrebno je da se u što kraćem roku započne sa redovnom uplatom tekućih obaveza po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, što će u skladu sa zakonom omogućiti overu zdravstvenih knjižica osiguranicima za koje uplatioci doprinosa nisu redovno uplaćivali doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje i što će doprineti uvećanju tekućih prihoda Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Pored toga, ukoliko se ispune zakonom propisani uslovi, uplatiocima doprinosa koji nisu redovno uplaćivali doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje omogućiće se da se dospeli a neplaćeni doprinosi za obavezno zdravstveno osiguranje otpišu.
Imajući u vidu napred navedeno, smatramo da su se stekli uslovi da se Zakon o izmeni Zakona mirovanju i otpisu duga po osnovu obaveznog zdravstvenog osiguranja donese po hitnom postupku.
PREGLED ODREDABA
ZAKONA O MIROVANjU I OTPISU DUGA PO OSNOVU DOPRINOSA ZA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANjE KOJE SE MENjAJU
Član 1.
Zahtev iz člana 8. ovog zakona podnosi se u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona DO 31. DECEMBRA 2009. GODINE Ministarstvu finansija – Poreskoj upravi, sa podacima o visini obračunatog a neplaćenog doprinosa, koji je dospeo do 31. decembra 2008. godine.
Pored podataka iz stava 1. ovog člana, podnosilac zahteva koji ima zaposlene (poslodavac) dužan je da priloži i spisak osiguranika za koje nije uplaćen doprinos, kao i podatak o matičnoj filijali za te osiguranike.
Spisak osiguranika iz stava 2. ovog člana sadrži: lične podatke osiguranika, podatke o prebivalištu, odnosno boravištu, podatke o periodu za koji nije uplaćen doprinos, kao i podatke o visini neplaćenog doprinosa dospelog na dan 31. decembra 2008. godine.