PREDLOG ZAKONA
O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA O USPOSTAVLjANjU SPECIJALNIH PARALELNIH ODNOSA IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I
REPUBLIKE SRPSKE
Član 1.
Ovim zakonom potvrđuje se Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srbije i Republike Srpske (u daljem tekstu: Sporazum), potpisan 26. septembra 2006. godine u Banja Luci, u originalu na službenim jezicima Republike Srbije i Republike Srpske.
Sporazum je sastavni deo zakona.
Član 2.
Sporazum u originalnom tekstu glasi:
O USPOSTAVLjANjU SPECIJALNIH PARALELNIH ODNOSA
IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE
I REPUBLIKE SRPSKE
Republika Srbija i Republika Srpska (u daljem tekstu: učesnice u Sporazumu) uspostavljaju specijalne paralelne odnose na osnovama:
uverenja da je dosledno, celovito i ubrzano sprovođenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i njegovih aneksa (u daljem tekstu: Mirovni sporazum) osnov za stvaranje uslova za trajan suživot naroda i građana u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini u celini,
da je cilj uspostavljanja specijalnih paralelnih odnosa potpuno u skladu s Mirovnim sporazumom,
uverenja da je uspostavljanje trajnog mira i stabilnosti u regionu od obostranog interesa,
poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine,
priznavanja podele nadležnosti između Bosne i Hercegovine, kao države, i njenih entiteta, kao što je to definisano Ustavom Bosne i Hercegovine,
poštovanja ovlašćenja i odgovornosti država potpisnica Mirovnog sporazuma,
uverenja da će doprineti društvenom, demokratskom i privrednom razvoju Republike Srbije i Republike Srpske, kao i Bosne i Hercegovine u celini, i regiona.
I. CILjEVI SPORAZUMA
Član 1.
Uspostavljanjem specijalnih paralelnih odnosa učesnice u Sporazumu žele da, u skladu s Mirovnim sporazumom, ostvaruju:
razvoj institucionalnih i svih drugih oblika saradnje u okviru opštih političkih i privrednih uslova, uz uvažavanje posebnih interesa,
razvoj transparentne saradnje njihovih izvršnih, zakonodavnih i drugih institucija.
Član 2.
Učesnice u sporazumu će, u skladu s Mirovnim sporazumom i ustavima Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, posebno unapređivati saradnju u sledećim oblastima:
privreda i korišćenje privrednih resursa,
planiranje,
zakonodavstvo,
privatizacija i denacionalizacija,
nauka i tehnologija,
obrazovanje, kultura i sport,
zdravstvo i socijalna politika,
turizam i zaštita okoline,
informisanje,
zaštita sloboda i prava građana u skladu s najvišim međunarodnim priznatim standardima,
suzbijanje kriminala.
Član 3.
Da bi se sprovodio Sporazum, učesnice u Sporazumu osnivaju Veće za saradnju Republike Srbije i Republike Srpske (u daljem tekstu: Veće).
Veće čine predsednik Republike Srbije, predsednik Vlade Republike Srbije, predsednik Republike Srpske i predsednik Vlade Republike Srpske.
Član 4.
Rad Veća uređuje se Poslovnikom Veća.
Sednice Veća se održavaju, po pravilu, jednom u 3 (tri) meseca, naizmenično u Republici Srbiji i Republici Srpskoj.
Član 5.
Veće donosi predloge i preporuke za nadležne organe i institucije učesnica u Sporazumu.
Predlozi i preporuke donose se koncenzusom.
Član 6.
Veće imenuje dva sekretara Veća, jednog iz Republike Srbije i jednog iz Republike Srpske.
Delokrug rada sekretara Veća uključuje sledeće:
usklađivanje priprema za sednice Veća,
praćenje izvršavanja preporuka i predloga Veća,
pripremu dokumenata iz delokruga Veća,
druge slične poslove.
Član 7.
Da bi se ostvarivala saradnja u oblasti zakonodavstva, održavaće se redovni kontakti između Narodne skupštine Republike Srbije i Narodne skupštine Republike Srpske, na nivou predsednika skupština i skupštinskih radnih tela.
Član 8.
Aneksi koje učesnice u Sporazumu budu donele radi sprovođenja Sporazuma smatraće se njegovim sastavnim delom.
III. ZAVRŠNE ODREDBE
Član 9.
Danom stupanja na snagu ovog sporazuma prestaje da važi Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Savezne Republike Jugoslavije i Republike Srpske koji je potpisan 05. marta 2001. godine u Banja Luci.
Član 10.
Sporazum i aneksi iz člana 8. ovog sporazuma stupaju na snagu datumom druge note kojom se učesnice u Sporazumu međusobno obaveštavaju o tome da su ispunjeni uslovi predviđeni unutrašnjim zakonodavstvima za njihovo stupanje na snagu.
Sporazum je sačinjen 26. septembra 2006. godine u Banja Luci, u 2 (dva) originalna primerka na službenim jezicima Republike Srbije i Republike Srpske.
ZA REPUBLIKU SRBIJU ZA REPUBLIKU SRPSKU Predsednik Republike Predsednik Republike Boris Tadić Dragan Čavić
Predsednik Vlade Predsednik Vlade Vojislav Koštunica Milorad Dodik”
Član 3.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije – Međunarodni ugovori”.
OBRAZLOŽENjE
I. USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE ZAKONA
Ustavni osnov za donošenje predloženog zakona sadržan je u odredbi člana 97. tačka 1. Ustava Republike Srbije prema kojoj Republika Srbija uređuje i obezbeđuje svoj međunarodni položaj i odnose sa drugim državama i međunarodnim organizacijama i odredbi člana 99. Ustava Republike Srbije prema kojoj Narodna skupština potvrđuje međunarodne ugovore kad je zakonom predviđena obaveza njihovog potvrđivanja.
II. RAZLOZI ZA DONOŠENjE ZAKONA
Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srbije i Republike Srpske (u daljem tekstu: Sporazum), potpisan 26. septembra 2006. godine u Banja Luci, radi, kako se u Sporazumu navodi, razvoja institucionalnih i svih drugih oblika saradnje u okviru opštih političkih i privrednih uslova, uz uvažavanje posebnih interesa i razvoja transparentne saradnje izvršnih, zakonodavnih i drugih institucija Republike Srbije i Republike Srpske (član 1. Sporazuma). Članom 2. Sporazuma se predviđaju oblasti u kojima će se posebno unaprediti saradnja između Republike Srbije i Republike Srpske. Radi sprovođenja sporazuma, Sporazumom se predviđa osnivanje Veća za saradnju Republike Srbije i Republike Srpske. Veće čine predsednik Republike Srbije, predsednik Vlade Republike Srbije, predsednik Republike Srpske i predsednik Vlade Republike Srpske (član 3. Sporazuma).
Potvrđivanje Sporazuma se predlaže da bi se ispunile potrebne pravne pretpostavke na osnovu kojih će se omogućiti dalje unapređenje međusobnih odnosa Republike Srbije i Republike Srpske i njihova međusobna saradnja.
III. FINANSIJSKA SREDSTVA ZA SPROVOĐENjE ZAKONA
Za sprovođenje predloženog zakona nije potrebno obezbediti dodatna sredstava u budžetu Republike Srbije.