Izveštaj o radu Vlade za 2005. godinu

[pic]

REPUBLIKA SRBIJA

V L A D A

IZVEŠTAJ O RADU VLADE

ZA 2005. GODINU

Beograd, jun 2006. godine

S A D R Ž A J

Uvod …. 3

I MINISTARSTVA . 4

Ministarstvo unutrašnjih poslova 4

Ministarstvo finansija 7

Ministarstvo pravde 18

Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu 22

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede 23

Ministarstvo privrede 32

Ministarstvo rudarstva i energetike 35

Ministarstvo za kapitalne investicije 38

Ministarstvo trgovine, turizma i usluga 41

Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom 43

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike 47

Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine 53

Ministarstvo prosvete i sporta 57

Ministarstvo kulture 58

Ministarstvo zdravlja 60

Ministarstvo vera 63

Ministarstvo za dijasporu 64

II POSEBNE ORGANIZACIJE 66

Republički sekretarijat za zakonodavstvo 66

Republički zavod za razvoj 68

Republički zavod za statistiku 69

Republički hidrometeorološki zavod 70

Republički geodetski zavod 71

Republička direkcija za imovinu Republike Srbije 71

Agencija za razvoj infrastrukture lokalne samouprave 72

Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza 72

Centar za razminiranje 73

Agencija za reciklažu 73

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova 74

Komesarijat za izbeglice 75

Agencija za energetsku efikasnost 76

Republički seizmološki zavod 76

Uprava za javne nabavke 77

III SLUŽBE VLADE 78

IV POSEBNE AKTIVNOSTI VLADE …………………………………………79

Aktivnosti Vlade koje se odnose na Kosovo i Metohiju……………………79

Aktivnosti Saveta za Kosovo i Metohiju i Tima za pregovore

o budućem statusa Kosova i Metohije.. 79

Aktivnosti Budžetskog fonda za Kosovo i Metohiju .81

Aktivnosti Saveta Republike Srbije za nacionalne manjine .81

Aktivnosti Saveta za evropske integracije .83 Aktivnosti Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije .84

Aktivnosti o radu Fonda za mlade talente Republike Srbije 85

PRILOG: Pregled broja akata koje je donela Vlada 87

U V O D

Zakon o Vladi („Službeni glasnik RS “, br. 55/05 i 71/05-ispravka), članom 36. uvodi obavezu podnošenja Narodnoj skupštini izveštaja o radu za proteklu godinu.

Politika Vlade je sprovođena preko organa državne uprave, ministarstava i posebnih organizacija, kao i službi Vlade, a u skladu sa njihovim delokrugom.

Izveštaj o radu Vlade za 2005. godinu, saglasno Poslovniku Vlade („Službeni glasnik RS“, broj 100/05), zasnovan je na godišnjim izveštajima ministarstava, posebnih organizacija i službi Vlade. Sadrži tematski deo u kojem su opisani ostvareni poslovi i tabelarni deo u kojem su navedeni akti koje je donela Vlada, iskazano po ministarstvima, posebnim organizacijama i službama Vlade, kao predlagačima.

Izveštajem su obuhvaćene i posebne aktivnosti Vlade koje se odnose na Kosovo i Metohiju, kao i aktivnosti Saveta Republike Srbije za nacionalne manjine, Saveta za Evropske integracije, Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije i Fonda za mlade talente Republike Srbije.

Izveštaj je pripremio Generalni sekretarijat Vlade u saradnji s Ministarstvom finansija i Republičkim sekretarijatom za zakonodavstvo.

I MINISTARSTVA

1. MINISTARSTVO UNUTRAŠNjIH POSLOVA

Prioritet u radu Ministarstva bio je usmeren na realizaciju strateških zadataka utvrđenih dokumentima Vlade, od kojih su najvažniji: borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, suzbijanje terorizma, efikasno rasvetljavanje najtežih krivičnih dela, sprečavanje pokušaja destabilizacije stanja bezbednosti na području opština juga Srbije i izazivanja međunacionalnih konflikata u sredinama sa mešovitim nacionalnim sastavom stanovništva.

Od posebnog značaja za dalji rad Ministarstva je donošenje Zakona o policiji. Policija po prvi put ima jasnu, u obliku zakona određenu obavezu da se pridržava međunarodnih standarda policijskih postupanja, naročito zahteva utvrđenih međunarodnim aktima koji se odnose na: dužnost služenja građanstvu; poštovanje zakonitosti i suzbijanje nezakonitosti; ostvarivanje ljudskih prava; izvršavanje policijskih zadataka bez primene diskriminacije; ograničenost i uzdržanost u upotrebi sredstava prinude; zabranu mučenja i primene nečovečnih i ponižavajućih postupaka; pružanje pomoći nastradalim licima; obavezu zaštite poverljivih poslova; obavezu odbijanja nezakonitih naređenja i otpor podmićivanju i korupciji. Granice i način primene policijskih prinudnih ovlašćenja po prvi put su jasno zakonski određene u skladu s međunarodnim standardima. Obrazovana je Direkcija policije u Ministarstvu. Podrobno su uređeni načini ostvarivanja spoljne i unutrašnje kontrole policije, kao i kontrola policije putem uvida u pritužbe građana na rad policije kojoj je pridat poseban značaj.

Boljom organizacijom i pojačanim angažovanjem pripadnika policije obezbeđeni su lična i imovinska sigurnost građana od težih oblika ugrožavanja i stabilan javni red i mir.

Sprečeni su eventualni pokušaji da se na područje opština juga Srbije i druge delove Republike prenesu teroristička dejstva sa područja Kosova i Metohije i sa teritorije Republike Makedonije. Višestruko je smanjen broj međunacionalnih incidenata, posebno na području AP Vojvodine.

Rezultati su ostvareni u borbi protiv organizovanog kriminala. Presečeno je 20 krijumčarskih kanala i oduzeto ukupno 1,5 tona narkotika. Na suzbijanju korupcije otkriveno je 197 krivičnih dela primanja i davanja mita, odnosno dva puta više u odnosu na 2004. godinu (92). Otkrivena je međunarodna organizovana grupa falsifikatora evra, ilegalna kovnica novca u blizini Beograda, grupa falsifikatora čekova i ličnih karata iz Vrbasa, Čačka i Beograda itd. Zaplenjeno je 8.637 falsifikovanih novčanica ili za 75,3% više nego 2004. godine (4.926). U borbi protiv organizovanog opšteg kriminala, posebno nasilničkog imovinskog kriminala, razbijena je kriminalna grupa „Pink Panter“; tzv. Karelijeva grupa; „Sremska grupa“ itd. Uspešno je nastavljena borba protiv trgovine ljudima i presečeno je više kanala za ilegalno prebacivanje ljudi.

Značajan je doprinos Republičkog Saveta za borbu protiv trgovine ljudima, koji je uspešno koordinirao svim aktivnostima na suzbijanju ove globalne pošasti savremenog doba i sačinio Predlog strategije za borbu protiv trgovine ljudima. U funkciji ostvarivanja još boljih rezultata, u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, je i Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije, kao i Strategija borbe protiv organizovanog kriminala, čija izrada je pri kraju.

U oblasti suzbijanja kriminaliteta smanjeno je vršenje najtežih krivičnih dela opšteg kriminaliteta: teške telesne povrede za 5,3% (sa 1.766 na 1.672), silovanja za 25,9% (sa 116 na 86), razbojničke krađe za 20% (sa 175 na 140), teški slučajevi razbojničke krađe i razbojništva – sa smrtnom posledicom za 16,6% (sa 18 na 15), krađe vozila za 2,7% (sa 3.824 na 3.719) itd. Poboljšana je efikasnost u rasvetljavanju težih krivičnih dela, a posebno ubistava (sa 71,6% na 88,1%), teških telesnih povreda (sa 86,1% na 88,4%), silovanja (sa 73,4% na 81,2%), teških slučajeva razbojničke krađe i razbojništva (sa 56,6% na 59,6%), otmica (sa 66,7% na 87,5%) i dr.

Povećano je otkrivanje krivičnih dela privrednog kriminaliteta, za oko 9,0% (sa 12.069 u 2004. na 13.143 u 2005. godini). Rezultati na otkrivanju zloupotreba u oblasti autorskih i drugih srodnih prava – tzv. piraterije je otkrivenih krivičnih dela 1.174, što je za 62,4% više u odnosu na 723 u 2004. godini. Akcijom suzbijanja raznih zloupotreba sa akciznom robom zaplenjeno je 201.404 boksa raznih cigareta, 302.797 litara nafte i naftnih derivata, 23,7 tona kafe i oko 52.000 litara alkoholnog i bezalkoholnog pića.

Obezbeđen je stabilan javni red i mir. Broj prekršaja iz ove oblasti je manji za 1,4% (68.231:69.219). Uspešno su obezbeđeni javni skupovi (oko 45.000) i ostvareno povoljno stanje javne bezbednosti u vreme turističke sezone i tokom održavanja 34. Evropskog prvenstva u košarci.

Poboljšana je bezbednost učesnika u saobraćaju. Smanjen je broj saobraćajnih nezgoda sa nastradalim licima, kao i broj poginulih i povređenih lica u njima. Broj poginulih u saobraćajnim nezgodama je najniži u poslednjih 25 godina. Smanjen je i broj poginule dece u saobraćaju, za oko 25%.

Obezbeđeno je povoljno stanje državne granice i fazno okončane aktivnosti na preuzimanju poslova obezbeđenja državne granice od Vojske SCG. Granična policija je tokom 2005. preuzela poslove obezbeđenja državne granice prema Republici Mađarskoj.

U postupku ostvarivanja prava građana, pred ovim Ministarstvom, rešeno je 99,5% od ukupnog broja primljenih zahteva.

Tokom 2005. godine rađeno je na sprovođenju reformskih projekata, saglasno prioritetima utvrđenim u Memorandumu o razumevanju potpisanim sa Misijom OEBS u Beogradu. Nastavljeno je sa realizacijom projekata osavremenjivanja i modernizacije rada policije (Projekat izrade ID dokumenata i dr.). U funkciji približavanja policije građanima, nastavljeno je sa reafirmacijom instituta policajca pozornika i sektorskog načina rada, daljim uvođenjem „školskog policajca“ i otvaranjem novih policijskih stanica (15) i odeljenja (70). Obrazovan je Nacionalni centralizovani kriminalistički tehnički centar, koji obavlja vrhunska veštačenja, i dva Regionalna forenzička centra u Nišu i Novom Sadu. Stavljena je u funkciju laboratorija za biološka veštačenja. U oblasti reforme policijskog školstva, okončana je izrada Strategije razvoja sistema obuke i obrazovanja za potrebe policije i nastavljeno sa transformacijom sistema policijskog obrazovanja.

Juna meseca 2005. godine u Beču je potpisan Memorandum o ustanovljavanju Konvencije o policijskoj saradnji u Jugoistočnoj Evropi.

Septembra meseca 2005. godine na Brionima (Republika Hrvatska) usvojena je Strategija borbe protiv organizovanog i privrednog kriminala.

U skladu sa preporukama Londonske konferencije o borbi protiv organizovanog kriminala potpisan je Preliminarni sporazum u vezi sa oblicima tehničke saradnje na Programu „Trening mreže za borbu protiv organizovanog kriminala za operativne rukovodioce istražnih jedinica koje se bave borbom protiv organizovanog kriminala u Jugoistočnoj Evorpi“ (u organizaciji pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope).

1. Ministarstvo unutrašnjih poslova

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri

1. Ministarstvo unutrašnjih poslova

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o sredstvima za posebne namene 31. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 29 od 1. aprila 2005.

2. MINISTARSTVO FINANSIJA

Za Republiku Srbiju 2005. godina je bila godina dobrih rezultata u ostvarivanju ekonomske politike i sprovođenju ekonomskih, socijalnih i pravnih reformi. Pozitivni rezultati posebno se ogledaju u privrednom rastu, povećanju izvoza i smanjenju deficita tekućeg računa, konsolidaciji javnih finansija i stvaranju suficita u budžetu, visokom prilivu stranog kapitala, ubrzanju procesa privatizacije i restrukturiranja privrede, rastu zarada, penzija i zaposlenosti.

Realizovane su predviđene mere ekonomske politike i značajno ubrzane ekonomske reforme, što je pozitivno uticalo na visok rast BDP od oko 6,5%, visok rast izvoza od 29,2% i smanjenje deficita tekućeg računa sa prošlogodišnjih 14,7% BDP na 10% BDP u 2005. godini, čime je značajno smanjena ova ključna makroekonomska neravnoteža u srpskoj privredi. Privredni rast i izvoz pratila je inflacija od 17,7% koja je bila značajnim delom uslovljena rastom cene sirove nafte.

U spoljnotrgovinskoj razmeni izvoz je zabeležio visok rast. Tome je doprinelo i osnivanje Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza radi pružanja podrške domaćem izvozu i investicijama u inostranstvu kroz različite mehanizme finansiranja i osiguranja izvoza, koji su povoljniji u odnosu na komercijalne banke. Zahvaljujući tome Republika Srbija će steći bolji kreditni rejting i povoljniju ocenu rizika zemlje kao uređenijeg tržišta za strane kompanije, strane investitore i njihove banke.

Posebna pažnja je bila posvećena unapređenju poslovnog ambijenta i investicione klime u Republici Srbiji. Usvojeni zakoni značajno utiču na unapređenje privrednog ambijenta i doprinose većem prilivu stranih investicija. Poboljšanju uslova za poslovanje i ulaganje značajno je doprinelo i povećanje međunarodnog kreditnog rejtinga Republike Srbije u maju 2005. godine (BB minus), započinjanje pregovora sa Evropskom unijom o stabilizaciji i pridruživanju u oktobru 2005. godine, postizanje dogovora sa Međunarodnim monetarnim fondom o okončanju trogodišnjeg finansijskog aranžmana, kao i činjenica da su Svetska banka i Evropska banka za obnovu i razvoj Republiku Srbiju proglasile liderom u sprovođenju reformi. Najnovije priznanje za uspešnu ekonomsku politiku Vlade je beskamatni kredit od 55 miliona dolara koji je Svetska banka odobrila po IDA uslovima budžetu Republike za podršku razvoju finansijskog i privatnog sektora u Republici Srbiji (tzv. zajam za strukturno prilagođavanje).

Prvi put u istoriji modernih srpskih finansija u 2005. godini je ostvaren suficit u budžetu Republike od 26,8 milijardi dinara, zahvaljujući odgovornoj fiskalnoj politici koja se zasnivala na principu tvrdog budžetskog ograničenja i na uspešnom uvođenju poreza na dodatu vrednost. U oblasti fiskalnog sistema najznačajnija novina je uvođenje poreza na dodatu vrednost. Prva godina primene PDV-a je bila veoma uspešna, što pokazuje prihodna strana budžeta, gde je ostvaren budžetski suficit zahvaljujući, u najvećoj meri, ovom porezu. Ostvareni prihodi od PDV-a u 2005. godini su oko 40% veći od prihoda prethodnog poreza na promet.

Ostvareni budžetski suficit omogućio je redovno servisiranje javnog duga Republike Srbije, ali i isplatu dugovanja koja nisu zvanično bila uknjižena kao javni dug Republike Srbije (kao što su dugovi penzionerima, dugovi putnoj privredi) i otpočinjanje novog investicionog ciklusa, pre svega u razvoj privredne i socijalne infrastrukture. Takođe, zahvaljujući suficitu, oko 5.000.000 evra je preko Fonda za mlade talente uloženo za potrebe finansiranja najboljih studenata i postdiplomaca u Republici Srbiji. Otvorena je mogućnost za stambeno kreditiranje preko Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita i za mikrokredite za samozapošljavanje, kao i za podsticanje uravnoteženog regionalnog razvoja. U 2005. godini usvojeno je oko 50 zakona iz oblasti finansijskog sistema koji imaju brojne pozitivne efekte.

U oblasti bankarstva uveden je sistem zaštite (osiguranja) ukupne štednje i značajno je povećan iznos osiguranih depozita. Došlo je do povećanja ukupne štednje građana i vraćanja poverenja u bankarski sistem. Poboljšan je pravni i institucionalni okvir za stečaj i likvidaciju banaka i društava za osiguranje, davanjem značajnih ovlašćenja Agenciji za osiguranje depozita. Uvedene su kvalitativne promene u postupku osnivanja banaka, kontrole na konsolidovanoj osnovi, spoljne revizije, kontrole boniteta i zakonitosti poslovanja, povećana je odgovornost banaka za upravljanje rizicima i poslovanje sa povezanim licima.

Strukturne reforme u javnom sektoru su ubrzane u mnogim segmentima. Značajno je ubrzano restrukturiranje velikih društvenih i javnih preduzeća koje će omogućiti povećanje njihove efikasnosti na bazi racionalizacije troškova. U većem broju ovih preduzeća izvršena je predprivatizaciona faza u kojoj je ostvarena racionalizacija radne snage, uz isplatu stimulativnih otpremnina, završeno odvajanje sporednih od osnovnih delatnosti i pokrenuta privatizacija sporednih delatnosti. U javnim preduzećima smanjen je broj zaposlenih za 19.000.

Vezano za korišćenje budžetskih sredstava, konstatuje se da je vođena aktivna politika racionalizacije broja zaposlenih od strane svih nadležnih organa. Započeta je reforma državne uprave i javnih službi, što je rezultiralo smanjenjem broja zaposlenih u državnoj upravi za 10% (ili za 2.720 lica). U Vojsci je smanjen broj zaposlenih prvenstveno civilnih lica (7.736) kao i u obrazovanju (4.485) i zdravstvu (9.812), uz isplatu stimulativnih otpremnina. U 2005. godini broj zaposlenih lica je povećan za 0,9%. Restrukturiranje privrede i javnih preduzeća omogućiće rast zaposlenosti na zdravim osnovama. U cilju zapošljavanja usmerena su značajna sredstva za mikrokredite za saomozapošljavanje (1,6 mlrd dinara) i u programe investicija i zapošljavanja u opštinama Kragujevac, Bor i Vranje, kao i u druge aktivne mere na tržištu rada koje će omogućiti smanjivanje stope nezaposlenosti u Srbiji.

Reforma sistema penzijskog i invalidskog osiguranja nastavljena je u pravcu izgradnje fiskalno održivog penzijskog sistema i smanjenja budžetskog opterećenja po tom osnovu. Izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju produžena je starosna granica za penzionisanje i izmenjen model usklađivanja penzija. Donet je Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima kojim je uređeno privatno penzijsko osiguranje, tzv. treći stub modela penzijskog sistema, čime se stvaraju uslovi da građani obezbede povećanje penzijskih prihoda uz penzije iz državnog penzijskog fonda. Posebnim zakonima regulisano je da Republika preuzima kao javni dug ukupne obaveze od Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih i Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje poljoprivrednika, nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada utvrđenih zakonom.

U oblasti zdravstva nastavljena je reforma na bazi donetih sistemskih zakona i strategija, poboljšano je snabdevanje medicinskom opremom, lekovima i sanitetskim materijalom, unapređeno je stanje zdravstvenih objekata kroz realizaciju započetih projekata kojima se podržavaju strukturne reforme i značajno povećane zarade medicinskom osoblju.

2. Ministarstvo finansija

Red. Br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o deviznom poslovanju 7. jul 2005. godine DA Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske banke za obnovu i razvoj za finansiranje obnove deonice auto-puta Beograd-Novi Sad 18. avgust 2005. godine DA Zakon o investicionim fondovima 1. septembar 2005. godine DA Zakon o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2002. godinu 15. septembar 2005. godine DA Zakon o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2003. godinu 15. septembar 2005. godine DA Zakon o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2004. godinu 15. septembar 2005. godine DA Zakon o konsolidovanom završnom računu budžeta Republike Srbije i završnih računa organizacija obaveznog socijalnog osiguranja za 2003. godinu 15. septembar 2005. godine DA Zakon o konsolidovanom završnom računu budžeta Republike Srbije i završnih računa organizacija obaveznog socijalnog osiguranja za 2004. godinu 15. septembar 2005. godine DA Zakon o ratifikaciji sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Crne Gore i Vlade Islamske Republike Irana o uzajamnoj pomoći i saradnji u carinskim pitanjima 29. septembar 2005. godine DA

Zakon o davanju garancije Republike Srbije Finansijskoj Instituciji KFW Po Zaduženju JP «Elektroprivreda Srbije» za finansiranje projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe zapadnog rudnika Tamnava 17. novembar 2005. godine DA Zakon o preuzimanju akcionarskih društava 8. decembar 2005. godine DA Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje projekta za poboljšanje stanja škola 15. decembar 2005. godine DA Zakon o prijavljivanju i evidentiranju oduzete imovine 24. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 45 od 31. maja 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o akcizama 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 46 od 2. juna 2005. godine Zakon o osiguranju depozita 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o Agenciji za osiguranje depozita 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o bankama i drugim finansijskim organizacijama 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o Agenciji za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama Zakona o Garancijskom fondu 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o finansijskom lizingu 17. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o javnom dugu 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005.godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zaduženju JP «Elektroprivreda Srbije» kod Nemačke finansijske organizacije KFW 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje projekta obnove železnica 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po kreditu Vlade Republike Poljske za finansiranje projekata obnove Elektroprivrede Srbije 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske zajednice za izmirenje dospelih a neplaćenih ugovornih obaveza prema Evropskoj investicionoj banci 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje projekta hitne sanacije saobraćaja 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje obnove puteva u Republici Srbiji 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje projekta Evropskih puteva B – Srbija i Crna Gora 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske banke za obnovu i razvoj (buduća modernizacija i unapređenje sistema za upravljanje vazdušnim saobraćajem) 2. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske banke za obnovu i razvoj (program rekonstrukcije opštinske infrastrukture opštine Subotica) 2. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama Zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke za finansiranje projekta upravaljanja elektroenergetskim sistemom 17. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o restrukturiranju duga po NFA i TDFA izdavanjem obveznica Republike Srbije 24. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrednost 2. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji 2. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Carinskog zakona 26. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama 26. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izdavanju doplatne poštanske marke 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o carinskoj tarifi 26. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 62 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu 7. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 66 od 27. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2005. godinu, sa odlukama o davanju saglasnosti na izmene i dopune finansijskih planova organizacija obaveznog socijalnog osiguranja za 2005. godinu 7. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 66 od 27. jula 2005. godine“Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 64 od 22. jula 2005. godine (Objavljene Odluke) Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 85 od 6. oktobra 2005. godine Zakon o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 85 od 6. oktobra 2005. godine Zakon o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje poljoprivrednika nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 85 od 6. oktobra 2005. godine Zakon o duvanu 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o budžetu Republike Srbije za 2006. godinu, sa Memorandumom o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2006. godinu, sa projekcijama za 2007. i 2008. godinu i predlozima odluka o davanju saglasnosti na finansijske planove organizacija obaveznog socijalnog osiguranja za 2006. godinu 28. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 106 od 2. decembra 2005. godine Zakon o bankama 10. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine Zakon o raspodeli transfernih sredstava iz budžeta Republike Srbije i učešću opština, gradova i grada Beograda u porezu na zarade u 2006. godini 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih nastalih po osnovu nisplaćenih penzija i novčanih naknada 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje poljoprivrednika nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine Zakon o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori po zajmu Evropske investicione banke (projekat sveobuhvatne rehabilitacije infrastrukture kontrole letenja) 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine

2. Ministarstvo finansija

Red.br. NAZIV AKTA- Memorandum – Datum donošenja Memorandum o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2006. godinu sa projekcijama za 2007. i 2008. godinu 2. jun 2005. Dopunski Memorandum o razumevanju između Evropske zajednice i Srbije i Crne Gore sa polaznim osnovama za pregovore o Nacrtu ugovora o zajmu i Nacrtu ugovora o bespovratnoj pomoći 22. septembar 2005. Revidirani Memorandum o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2006. godinu sa projekcijama za 2007. i 2008. godinu 28. oktobar 2005.

2. Ministarstvo finansija

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o izmenama Uredbe o uslovima i načinu obračunavanja javnih prihoda, sadržini i načinu vođenja evidencije za promet robe sa AP Kosovo i Metohija 20. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 5 od 21. januara 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o izvršavanju Zakona o porezu na dodatu vrednost na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244 20. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 5 od 21. januara 2005. Uredba o izmenama Uredbe o posebnim uslovima za vršenje prometa robe sa Autonomnom pokrajinom Kosovo i Metohija 27. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 8 od 28. januara 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o izgledu kontrolne akcizne markice, vrsti podataka na markici i načinu i postupku odobravanja i izdavanja markica, vođenja evidencija o odobrenim i izdatim markicama i obeležavanja cigareta i alkoholnih pića 03. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 11 od 4. februara 2005. Uredba o izvršavanju Zakona o porezu na dodatu vrednost na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 15 od 18. februara 2005. Uredba o izmeni Uredbe o uslovima i načinu obračunavanja javnih prihoda, sadržini i načinu vođenja evidencije za promet robe sa Autonomnom pokrajinom Kosovo i Metohija 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 15 od 18. februara 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o posebnim uslovima za vršenje prometa robe sa Autonomnom pokrajinom Kosovo i Metohija 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 15 od 18. februara 2005. Uredba o ostvarivanju prava fizičkog lica – kupca dobara i usluga u sprovođenju Zakona o fiskalnim kasama 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 15 od 18. februara 2005. Uredba o prestanku važenja Uredbe o načinu dostavljanja finansijskih izveštaja i obradi podataka iz tih izveštaja 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 15 od 18. februara 2005. Uredba o izmenama Uredbe o uslovima i načinu obračunavanja javnih prihoda, sadržini i načinu vođenja evidencije za promet robe sa AP Kosovo i Metohija 24. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 27 od 24. marta 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o kriterijumima na osnovu kojih se utvrđuje šta se, u smislu Zakona o porezu na dodatu vrednost, smatra pretežnim prometom dobara u inostranstvo 24. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 27 od 24. marta 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o izgledu kontrolne akcizne markice, vrsti podataka na markici i načinu i postupku odobravanja i izdavanja markica, vođenja evidencija o odobrenim i izdatim markicama i obeležavanja cigareta i alkoholnih pića 31. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 29 od 1. aprila 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 31 od 8. aprila 2005. Uredba o dopuni Uredbe o premijskim stopama u osiguranju od autoodgovornosti 21. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 36 od 22. aprila 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga 26. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 44 od 27. maja 2005. Uredba o načinu i postupku utvrđivanja iznosa najpopularnijih cena cigareta, cigara, cigarilosa, duvana za pušenje i ostalih duvanskih prerađevina 9. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 49 od 10. juna 2005. Uredba o uslovima, načinu i postupku davanja subvencija za nabavku terminala za daljinsko očitavanje dnevnih izveštaja iz fiskalne kase 30. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 56 od 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o izgledu kontrolne akcizne markice, vrsti podataka na markici i načinu i postupku odobravanja i izdavanja markica, vođenja evidencija o odobrenim i izdatim markicama i obeležavanja cigareta i alkoholnih pića 30. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 56 od 30. jun 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o posebnim uslovima i načinu uvoza i prerade nafte, odnosno naftnih derivata 30. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 56 od 30. jun 2005.

Uredba o opštim uslovima za emisiju i prodaju državnih hartija od vrednosti na primarnom tržištu 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o izmenama Uredbe o bližim uslovima za odlaganje plaćanja poreskog duga 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o izdavanju doplatne poštanske marke «Mesec borbe protiv raka» 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o izgledu kontrolne akcizne markice, vrsti podataka na markici i načinu i postupku odobravanja i izdavanja markica, vođenja evidencija o odobrenim i izdatim markicama i obeležavanja cigareta i alkoholnih pića 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o izmeni Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 76 od 2. septembra 2005. Uredba o bližim uslovima, načinu i postupku za izdavanje dozvole za priređivanje posebnih igara na sreću u igračnicama 8. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 77 od 9.septembra 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o izgledu kontrolne akcizne markice, vrsti podataka na markici i načinu i postupku odobravanja i izdavanja markica, vođenja evidencija o odobrenim i izdatim markicama i obeležavanja cigareta i alkoholnih pića 13. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 88 od 14. oktobra 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o načinu i postupku prodaje akcija banaka koje su u vlasništvu Republike Srbije ili u vlasništvu banaka u stečaju i likvidaciji u kojima funkciju stečajnog i likvidacionog upravnika vrši Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banka 27. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 92 od 28. oktobra 2005. Uredba o izdavanju doplatne poštanske marke «Borba protiv side» 3. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 94 od 4. novembra 2005. Uredba o izdavanju doplatne poštanske marke «Evropsko prvenstvo u vaterpolu 2006» 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 106 od 2. decembra 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 106 od 2. decembra 2005. Uredba o izdavanju doplatne poštanske marke «Izgradnja Spomen – hrama Svetog Save» 22. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 114 od 23. decembra 2005.

3. MINISTARSTVO PRAVDE

Ministarstvo je preko Sektora za pravosuđe i prekršaje izvršilo: 32 redovna i vanredna nadzora sudova, od toga 26 u sudovima opšte nadležnosti i 6 u trgovinskim sudovima; 37 redovnih i 9 vanrednih nadzora organa za prekršaje. Obavljena je saradnja sa drugim državnim organima i međunarodnim organizacijama i učešće u međunarodnim projektima vezanim za unapređenje rada sudova (UNDP, CARDS, USAID, TWINING i TAIEX). Pripremljena je 31 sednica Visokog saveta pravosuđa i Narodnoj skupštini predložen je izbor 97 predsednika sudova, 41 sudije, 9 javnih tužilaca i 16 zamenika javnih tužilaca. Postavljeno je 87 sudskih tumača.

Ministarstvo je radilo na projektima: Protokol o saradnji između Ministarstva pravde i ministarstava pravde Republike Srpske, Hrvatske, Grčke, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Rusije i Albanije, na pripremi delegacije za sastanak ministara pravde zemalja zapadnog Balkana; 26. konferencija Evropskih ministara pravde u Helsinkiju; poseta Savetu Evrope i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu; sastanak Venecijanske komisije Saveta Evrope; sastanak Foruma Evropske unije i zapadnog Balkana na nivou ministara pravde i unutrašnjih poslova u Beču; priprema i organizovanje posete evaluatora Grupe država za borbu protiv korupcije Saveta Evrope.

U 2005. godini, na osnovu sredstava predviđenih Zakonom o budžetu za 2005. godinu, Ministarstvo je uložilo sredstva za poboljšanje materijalno tehničkih uslova rada pravosudnih organa i to: okružnim sudovima u Beogradu, Kruševcu, Nišu, Šapcu, Novom Sadu i Zrenjaninu; opštinskim sudovima u Novoj Varoši, Bačkoj Palanci, Kovačici, Mionici, Kraljevu i Gornjem Milanovcu i višim trgovinskim sudovima u Beogradu i Leskovcu.

Nastavljena je realizacija projekata „Podrška reformi pravosudnog sistema u Srbiji“, projekta CCASA – primena informacionih tehnologija u svim trgovinskim sudovima u Srbiji i projekta „Baza podataka zakonskih propisa i sudske prakse“.

Zaključeno je 305 sporazuma i izvršena isplata 48.155.979,69 dinara na ime naknade za neosnovano lišenje slobode.

U oblasti izvršenja zavodskih sankcija realizovani su projekti: Dnevna ambulanta za lečenje bolesti zavisnosti, Medicinski tretman za lečenje HIV-a, Program lečenja narkomana, Borba protiv hepatitis S i tuberkuloze i Sistem identifikacije novoobolelih.

Zakonodavna aktivnost:

Zakonom o prekršajima usklađeno je prekršajno pravo sa međunarodnim propisima i standardima, posebno sa: Univerzalnom konvencijom o ljudskim pravima, Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, odgovarajućim paktima o ljudskim pravima i sa minimalnim pravima o izvršenju krivičnih sankcija i osnovnim načelima o nezavisnosti sudstva. Na osnovu zakona ustanovljena je redovna nadležnost prekršajnih sudova i dopunska (izuzetna) nadležnost organa uprave da rešavaju u prekršajnim stvarima. Odlučivanjem po žalbama na odluke organa uprave od strane Višeg prekršajnog suda, obezbediće se sudska zaštita u oblasti u kojoj organi uprave donose rešenja o prekršaju i na taj način dodatno će se pojačati kontrola rada organa uprave.

Izmena statusa organa za prekršaje imala je za posledicu Zakon o izmenama i dopunama Zakona o uređenju sudova i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sudijama.

Na osnovu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o uređenju sudova organi za prekršaje organizovaće se kao posebni sudovi – prekršajni sudovi i Viši prekršajni sudovi. Prekršajni sud u prvom stepenu odlučuje u inokosnom sastavu, a u drugom stepenu u većima od trojice sudija. Viši prekršajni sud osniva se za područje cele Republike. Ovaj sud preispituje prvostepene odluke koje donose prekršajni sudovi i odlučuje u drugom stepenu po žalbi na rešenja o prekršaju koje u prvom stepenu donose organi uprave.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o sudijama uređuje se status sudija za prekršaje, uslovi za izbor sudija za prekršaje, razrešenje, mandat i dr.

3. Ministarstvo pravde

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog strategije- Datum donošenja Predloga strategije Strategija doneta i objavljena Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije 26. maj 2005. „Službeni glasnik RS“, broj 109. od 9. decembra 2005.

3. Ministarstvo pravde

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o rehabilitaciji 24. novembar 2005. godine DA Zakon o amnestiji 15. decembar 2005. godine DA Zakon o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala 24. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 45 od 31. maja 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sudijama 14. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine

Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom tužilaštvu 14. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmeni Zakona o Visokom savetu pravosuđa 14. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sudskim taksama 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala 14. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine 14. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala 14. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 85 od 6. oktobra 2005. godine Zakon o odgovornosti proizvođača stvari sa nedostatkom 10. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o izmenama Zakona kojima su određene novčane kazne za privredne prestupe i prekršaje 27. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sudijama 21. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o uređenju sudova 21. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o prekršajima 21. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku 8. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine

3. Ministarstvo pravde

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o izmenama Uredbe o platama lica koja vrše funkciju i obavljaju poslove u Tužilaštvu za ratne zločine i posebnim organizacionim jedinicama državnih organa u postupku protiv učinilaca ratnih zločina 28. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 67 od 29. jula 2005. Uredba o izmenama Uredbe o platama lica koja vrše funkciju i obavljaju poslove u posebnim organizacionim jedinicama državnih organa nadležnih za suzbijanje organizovanog kriminala 28. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 67 od 29. jula 2005. Uredba o dopuni Uredbe o platama lica koja obavljaju poslove u posebnim organizacionim jedinicama državnih organa nadležnih za suzbijanje organizovanog kriminala 24. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 105 od 28. novembra 2005.

4. MINISTARSTVO ZA DRŽAVNU UPRAVU I LOKALNU

SAMOUPRAVU

U oblasti sprovođenja reforme državne uprave realizovani su poslovi racionalizacije državne uprave i smanjenje broja zaposlenih, čije sprovođenje je praćeno preko ovog ministarstva. Ukupan broj zaposlenih u organima državne uprave i službama Vlade smanjen je za 10%.

Nastavljena je izražena normativna aktivnost kako bi se obezbedila primena principa na kojima se zasniva Strategija reforme državne uprave i usaglašenost sa standardima Evropske unije.

Ministarstvo je pratilo okončanje konstituisanja organa lokalne samouprave, analiziralo je funkcionisanje organa lokalne samouprave i preduzimane su mere u skladu sa zakonom.

U obavljanju nadzorne funkcije, preko upravne inspekcije Ministarstva, izvršene su intervencije u cilju pravilne primene propisa iz delokruga upravnog nadzora.

Zakonom o Zaštitniku građana, koji je nov u našem pravnom poretku, uvedena je institucija nezavisnog državnog organa koji štiti prava građana i kontroliše pre svega rad organa državne uprave. Prioritetni cilj Zaštitnika građana je staranje o zaštiti i unapređenju ljudskih prava i sloboda.

Održana je javna rasprava sa predstavnicima udruženja građana i međunarodnim ekspertima o Nacrtu zakona o udruženjima u organizaciji Ministarstva i Misije OEBS u državnoj zajednici Srbija i Crna Gora.

4. Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri

4. Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o načinu raspodele dela sredstava iz namenskih primanja budžeta Republike koja se ostvaruju priređivanjem igara na sreću a koriste za finansiranje lokalne samouprave 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o promeni naziva naseljenog mesta Smrdić u Izvor 10. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 97 od 11. novembra 2005. Uredba o izmeni i dopuni Uredbe o načinu raspodele dela sredstava iz namenskih primanja budžeta Republike koja se ostvaruju priređivanjem igara na sreću, a koriste za finansiranje lokalne samouprave 29. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 117 od 30. decembra 2005.

5. MINISTARSTVO POLjOPRIVREDE, ŠUMARSTVA

I VODOPRIVREDE

Ministarstvo je prioritetno radilo na pripremama pregovaračkih pozicija Republike Srbije u procesima pridruživanja međunarodnim integracijama.

Izrađen je Memorandum o spoljnotrgovinskom režimu Republike Srbije – za posebni deo koji se odnosi na spoljnu trgovinu poljoprivrednim proizvodima. Memorandum je upućen Generalnom sekretarijatu Svetske trgovinske organizacije (STO) čijim je prihvatanjem otpočeo proces pristupanja Republike Srbije ovoj međunarodnoj trgovinskoj organizaciji.

Pripremljeni su odgovori koje su postavile članice STO (Australija, SAD) vezano za poljoprivredu povodom Memoranduma koji su preko MEOI upućeni Radnoj grupi u okviru STO, formiranoj za pregovaranje pristupanja Republike Srbije u STO.

Pripremljena je Analitičko dokumentaciona osnova – neophodne analize vezane za tokove kretanja spoljnotrgovinske robne razmene poljoprivrednih proizvoda radi pripreme ponude poljoprivrednih koncesija članicama STO, uključujući projekat i obračun tarifnog ekvivalenta uvozne zaštite poljoprivrede.

U postupku izvršenja agrarnog budžeta, na osnovu akata Vlade kojim su utvrđeni kriterijumi za raspodelu i korišćenje sredstava, Ministarstvo je obradilo preko 160.000 zahteva.

5.1. Trendovi u poljoprivrednoj proizvodnji i razmeni u 2005. godini

U 2005. godini vladale su vremenske prilike koje nisu u potpunosti pogodovale poljoprivrednoj proizvodnji pa je zabeležen ukupan pad proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu koja je bila jedna od najuspešnijih u novijoj istoriji. Međutim, u ovoj godini primetan je oporavak stočarske proizvodnje, zabeležen je rekordan rod kukuruza, soje i šećerne repe, ali je podbacila proizvodnja pšenice i suncokreta. Proizvodnja voća i povrća je pratila trendove iz prethodnih godina, dok je proizvodnja grožđa zabeležila značajan pad. Poljoprivreda Srbije je tokom 2005. godine u gotovo svim proizvodnjama obezbedila dovoljne količine proizvoda, tako da je stepen samodovoljnosti uglavnom iznad 100%, što je i uticalo da se ostvari najveći izvoz poljoprivrednih proizvoda u istoriji Srbije i ostvari suficit u razmeni od preko 150 miliona dolara. Usled kašnjenja sezone i lošije proizvodnje u odnosu na 2004. godinu, cene poljoprivrednih proizvoda su imale značajnu cikličnost. Takođe je primetno da je počeo razvoj tržišta ratarskih proizvoda pa su cene suncokreta, soje i šećerne repe varirale u odnosu na prerađivača. Po prvi put je u značajnoj meri cena mleka plaćana po kvalitetu. Međutim, postoji izražen problem u niskoj otkupnoj ceni mleka u odnosu na region i potreba da se ovo tržište dalje razvija u pravcu povećanja konkurencije. Usled kašnjenja sezone u odnosu na prethodnu godinu i postojanja izražene sezonalnosti u potrošnji proizvoda povrća i voća, cene su u poređenju sa istim periodom predhodne godine bile značajno veće što je takođe uslovilo da vrednost proizvodnje određenih proizvoda bude veća.

5.2. Strateški pravci i pravci agrarne politike poljoprivrede Republike Srbije

Vlada je usvojila Strategiju poljoprivrede Republike Srbije kojom su postavljeni osnovni pravci razvoja i strateški ciljevi za naredni period. To su:

– izgraditi održiv i efikasan poljoprivredni sektor koji može da se takmiči na svetskom tržištu, doprinoseći porastu nacionalnog dohotka;

– obezbediti hranu koja zadovoljava potrebe potrošača u pogledu kvaliteta i bezbednosti;

– osigurati podršku životnom standardu za ljude koji zavise od poljoprivrede, a nisu u stanju da svojim razvojem prate ekonomske reforme;

– osigurati podršku održivom razvoju sela;

– sačuvati životnu sredinu od uticaja efekata poljoprivredne proizvodnje;

– pripremiti poljoprivredu Republike Srbije za integraciju u EU;

– pripremiti politiku domaće podrške i trgovine u poljoprivredi za pravila STO.

Shodno postavljenim ciljevima definisane su i mere agrarne politike. Ministarstvo je i tokom 2005. nastavilo sa trendom usmeravanja sredstava agrarnog budžeta na programe koji za cilj imaju povećanje konkurentnosti kroz podršku investicijama u poljoprivredi i na selu. Definisane su nove mere agrarne politike dok su pojedine, koje nisu davale rezultate, ukinute. Podrška ceni se smanjuje, strukturalni podsticaji su povećani, a uvodena je podrška dohodku u pravcu ostvarivanja trećeg strateškog cilja. Institucionalna i kreditna podrška ostaje na sličnom nivou kao i predhodne godine.

5.3. Osnovni prioriteti Ministarstva za 2005. godinu su bili:

Nastavak rada na uspostavljanju Agencije za ruralna plaćanja koja obuhvata dalju razradu i unapređenje Registra poljoprivrednih gazdinstava kao i njegovo povezivanje sa registrom životinja, farmi i svih ostalih registara koji se vode u Ministarstvu.

Rezultati (glavni indikatori):

– uspostavljen Registar sa preko 200.000 poljoprivrednih gazdinstava;

– obeležena goveda, započet proces obeležavanja svinja i ovaca;

– izgrađena softverska i logistička podrška za povezivanje registara;

– plaćanje direktno na račun poljoprivrednika (povećanje broja plaćanja sa 8.000 u 2003. godini na preko 180.000 u 2005. godini).

Razvoj tržišta poljoprivrednih kredita

Rezultati (glavni indikatori):

– preko 200.000 proizvođača otvorilo račun u banci i počelo da trguje preko računa;

– postojeći interes 9 banaka da učestvuju u programu poljoprivrednog kreditiranja i otvaranja odeljenja za poljoprivredno kreditiranje;

– isplaćeno ukupno 23.341 kratkoročni kredit sa prosečnom vrednošću od 61.943 dinara;

– isplaćeno 1.844 dugoročnih kredita sa prosečnom vrednošću od 1.337.736 dinara;

– povećana interesovanja za poljoprivredno kreditiranje i značajne investicije podržane od strane različitih banaka i van programa podrške kreditiranju.

Razvoj tržišta zemljišta

Rezultati (glavni indikatori):

– po prvi put organizovane aukcije za uzimanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta čime se osigurava da zemljište dođe u ruke onog koji će najbolje moći da upravlja njime i prikupljeno je 206.796.906 dinara i dato u zakup 64.802 hektara zemljišta;

– uvedene mere koje imaju za cilj izgradnju dugoročnog zakupa poljoprivrednog zemljišta;

– započet ponovi rad na komasaciji poljoprivrednog zemljišta u saradnji sa UN FAO – Organizacijom Ujedinjenih Nacija za ishranu i poljoprivredu.

Reforma sistema podsticaja u poljoprivredi i orijentacija ka ruralnom razvoju

Rezultati (glavni indikatori):

– uvedeni i implementirani podsticaji za ruralna plaćanja, 389 poljoprivrednih proizvođača i zadruga koristilo sredstva ruralnog razvoja ; 65 lokalnih samouprava i sela koristilo sredstva za izgradnju ruralne infrastrukture.

Uvođenje marketing informacionog sistema u poljoprivredu (STIPS – Sistem tržišnih informacija poljoprivrede Republike Srbije)

Rezultati (glavni indikatori):

– da u potpunosti razvije sistem tržišnih informacija koji koriste proizvođači i trgovaci poljoprivrednim proizvodima;

– organizovana distribucija podataka preko: Nacionalne televizije, savetodavne službe, časopisa, sajta, poljoprivrednih informatora i „Glasnika“ Ministarstva.

Promocija poljoprivrede i poljoprivrednih proizvoda Republike Srbije

Rezultati (glavni indikatori):

– organizovani nastupi naših proizvođača na sajmovima : Zelena nedelja u Berlinu, Biofach, Provine.

Rad na jačanju i transformaciji stručne poljoprivredne službe

Rezultati (glavni indikatori):

– pored redovnih aktivnosti, preko konkursa i posebnih programa finansirano 125 savetodanih projekata u poljoprivredi.

Unapređenje organizacione strukture i rada u Ministarstvu

Rezultati (glavni indikatori):

– smanjenje broja inspektora, a povećanje broja zaposlenih u sektorima agrarne politike i međunarodne saradnje;

– potpuno diferenciranje poslova i odgovornosti koje je rezultiralo nastavkom promene organizacione strukture i izveštavanja;

– tri puta povećan broj inspekcijskih kontrola i prekršajnih prijava u odnosu na 2003. godinu;

– uveden inspekcijski rad na osnovu programa;

– aktivno učešće nadležnih Uprava ovog Ministarstva u poslovima i aktivnostima vezanim za Projekat integralnog upravljanja granicom.

Stvaranje uslova za uspešno pregovaranje i pregovaranje sa EU i STO

Rezultati (glavni indikatori):

– formirano odeljenje za EU i STO integracije;

– uspešno započeti pregovori sa Evropskom komisijom u okviru Sporazuma o stabilizaciji i priključenju;

– uspešno pripremljeni dokumenti i ponude za priključenje STO.

Uspostavljanje neposrednijeg kontakta sa poljoprivrednicima

Rezultati (glavni indikatori):

– održano preko 100 tribina i poseta selima;

-pripremljena 3 broja Glasnika Ministarstva, koji su distribuirani svim registrovanim poljoprivrednicima.

5.4. Međunarodna saradnja

Ministarstvo je tokom 2004. godine značajno intenziviralo pripremu međunarodnih projekata, kao i pristup donatorima, a sve u skladu sa pripremljenom strategijom za projektna područja za koje je potrebna tehnička pomoć. Kao rezultat toga, tokom 2005. godine, donatori su pozitivno odreagovali i Ministarstvo je dobilo značajnu podršku. Pripremljeni su i odabrani partneri za 6 Twinning projekata isto kao što je u potpunosti iskorišćena mogućnost korišćenje ostalih fondova EU i FAO. U isto vreme su odobrena 2 projekta sa Svetskom bankom.

Tokom 2005. godine predstavnici Ministarstva su uzeli aktivno učešće u radu međunarodnih organizacija i obnovljena je saradnja sa svim međunardonim organizacijama iz domena poljoprivrede.

Uprava za veterinu

Uprava je reorganizovana i proširen je obim poslova sprovođenjem Zakona o veterinarstvu.

Uspostavljen je sistem obeležavanja goveda i formirana je centralna baza podataka.

Registrovano je 170.897 imanja na kojima se drže i uzgajaju životinje i dodeljen im je veterinarski identifikacioni broj.

Sprovedeno je jačanje kapaciteta laboratorija i epidemiološko praćenje endemskih i egzotičnih zaraznih bolesti, što je omogućilo bolje sprovođenje mera za rano otkrivanje, suzbijanje i iskorenjivanje zaraznih bolesti.

Opremljena je i osposobljena za rad laboratorija za dijagnostiku spongioformne encefalopatije goveda ( BSE).

U organizaciji FAO i Vlade Švajcarske, a preko SAFOSO agencije odrađen je projekat CAPSERSA za Republiku Srbiju za prevenciju i kontrolu BSE i drugih zoonoza.

Uprava za zaštitu bilja

Uprava je pokrenula rešavanje problema korišćenja genetski modifikovanog semena soje. Utvrđeno je da je 2005. godine 2.000 proizvođača koristilo takvo seme i uskladišteno je 7.780.000 kilograma soje, sa ciljem da se zrno ne koristi za setvu sledeće godine.

Investirano oko 58 miliona dinara (44,8 miliona u 2004. godini) u programe zaštite bilja, čiji su nosioci poljoprivredni fakulteti, instituti, područne službe.

Sprovedene su akcije suzbijanja karantinski i ekonomski štetnih organizama na području Aleksandrovca (zlatasto žutilo vinove loze) i Kruševca (bakteriozna plamenjača jabučastog voća).

Pokrenut je program premultiplikacije izvornog materijala sa ciljem da se u Republici Srbiji ubrza dobijanje osnovnih sadnica (danas se uvoze) za dalje umnožavanje i dobijanje sadnica boljeg kvaliteta, koje imaju tržišta u EU.

Uprava za šume

Završena Nacionalna šumarska politika.

Akcija suzbijanja gubara je obavljena na 360.000 ha, ekološki prihvatljivim preparatom, što je daleko najviše u regionu.

Radovi na gajenju šuma su sufinansirani u iznosu od 100 miliona dinara. Obim izvršenih radova je u skladu sa višegodišnjim prosekom i finansijskim mogućnostima, ali značajno ispod potreba.

Započet projekat Razvoj šumarskog sektora u Republici Srbiji, finansiran od strane Vlade Finske .

Uspostavljena je samostalna lovna inspekcija. Dodeljeno je 98 lovišta na gazdovanje korisnicima putem ugovora.

U cilju sprečavanja širenja ptičijeg gripa zabranjen je lov na migratorne vrste ptica.

Uprava za vode

U oblasti vodoprivrede intezivirana je izgradnja kapitalnih objekata – brana i akumulacija kao izvorišta regionalnih sistema:

– završena je izgradnja brane Prvonek,

– nastavljena je izgradnja brane Rovni,

– uspešno su obnovljeni radovi na izgradnji brane Selova.

Republika Srbija preko Ministarstva je učestvovala u sufinansiranju objekata vodosnabdevanja u 39 opština. Od većih objekata vodosnabdevanja završeni su radovi u Aranđelovcu, Topoli, Kraljevu i Vrnjačkoj Banji. Dodeljen je ugovor za završetak radova na vodosistemu „Barje“.

U periodu april – avgust 2005. godine, u uslovima kada je u značajnom delu Evrope bilo poplava sa velikim posledicama, uspešno su u saradnji sa rumunskom stranom izvršeni radovi na odbrani od poplava i saniranju objekata za odbranu od poplava.

5. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o semenu 27. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 45 od 31. maja 2005. godine Zakon o veterinarstvu 6. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 91 od 25. oktobra 2005. godine

5. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Red.br. NAZIV AKTA- Strategija- Datum donošenja Objavljeno Strategija razvoja poljoprivrede Srbije 18. avgust 2005. „Službeni glasnik RS“, broj 78 od13. septembra 2005.

5. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o korišćenju sredstava za podsticaj izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za 2005. godinu 13. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 3 od 14. januara 2005. Uredba o premiji za mleko za 2005. godinu 13. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 3 od 14. januara 2005. Uredba o korišćenju podsticajnih sredstava za unapređenje sela u 2005. godini 27. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 10 od 1. februara 2005. Uredba o utvrđivanju podsticajnih sredstava za obnovu poljoprivredne opreme i mehanizacije u 2005. godini 27. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 10 od 1.februara 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o utvrđivanju programa mera za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje za 2005. godinu 27. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 10 od 1. februara 2005. Uredba o registru za priplodnu stoku i selekcionisane pčelinje matice za 2005. godinu 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 16 od 21. februara 2005.

Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o utvrđivanju Programa razvoja i unapređenja stočarstva u Republici Srbiji za period 2003-2007. godine 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 16 od 21. februara 2005. Uredba o utvrđivanju programa zaštite i unapređenja šuma za 2005. godinu 24. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 20 od 1. marta 2005. Uredba o utvrđivanju programa izgradnje, rekonstrukcije i održavanja vodoprivrednih objekata za 2005. godinu 3. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 21 od 4. marta 2005. Uredba o utvrđivanju Programa raspodele i korišćenja sredstava za kreditiranje preduzeća prehrambene industrije za 2005. 3. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 21 od 4. marta 2005. Uredba o korišćenju sredstava za obradivo poljoprivredno zemljište dato u zakup 3. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 21 od 4. marta 2005. Uredba o korišćenju sredstava za kalcifikaciju kiselog obradivog poljoprivrednog zemljišta u 2005. 3. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 21 od 4. marta 2005. Uredba o visini naknade za korišćenje voda, naknade za zaštitu voda i naknade za izvađeni materijal iz vodotoka za 2005. godinu 10. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 23 od 11. marta 2005. Uredba o premiji za proizvodnju merkantilnog suncokreta za 2005. godinu 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 26 od 21. marta 2005. Uredba o premiji za proizvodnju merkantilne soje za 2005. godinu 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 26 od 21. marta 2005. Uredba o premiji za proizvodnju merkantilnog semena uljane tikve za 2005. godinu 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 26 od 21. marta 2005. Uredba o premiji za proizvodnju hmelja za 2005. godinu 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 26 od 21. marta 2005. Uredba o premiji za proizvodnju duvana u listu za 2005. godinu 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 26 od 21. marta 2005. Uredba o korišćenju podsticajnih sredstava za podizanje zasada voća u 2005. godini 31. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 29 od 1. aprila 2005. Uredba o korišćenju podsticajnih sredstava za podizanje zasada vinove loze u 2005. godini 31. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 29 od 1. aprila 2005. Uredba o utvrđivanju Programa razvoja i unapređenja stočarstva za 2005. godinu 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o utvrđivanju Programa izvođenja radova na zaštiti, korišćenju i uređivanju poljoprivrednog zemljišta za 2005. godinu 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o utvrđivanju Programa o raspodeli i korišćenju sredstava za očuvanje i održivo korišćenje genetičkih resursa domaćih životinja za 2005. godinu 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o utvrđivanju programa o raspodeli i korišćenju sredstava za očuvanje i održivo korišćenje biljnih genetičkih resursa za hranu i poljoprivredu za 2005. godinu 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o korišćenju sredstava za sistematsku kontrolu plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o izmenama Uredbe o premiji za mleko za 2005. godinu 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o dopuni Uredbe o korišćenju sredstava za podsticaj izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za 2005. godinu 19. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 42 od 20. maja 2005. Uredba o korišćenju podsticajnih sredstava za uvođenje i sertifikaciju sistema bezbednosti hrane u 2005. godini 26. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 44 od 27. maja 2005. Uredba o izmeni Uredbe o utvrđivanju programa izgradnje, rekonstrukcije i održavanja vodoprivrednih objekata za 2005. godinu 26. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 44 od 27. maja 2005. Uredba o dopunama Uredbe o utvrđivanju programa mera za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje za 2005. godinu 16. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 51 od 17. juna 2005. Uredba o subvencionisanju proizvodnje i skladištenja pšenice roda 2005. godine 14. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 60 od 15. jula 2005. Uredba o dopunama Uredbe o utvrđivanju Programa mera za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje za 2005. godinu 14. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 60 od 15. jula 2005. Uredba o izmeni Uredbe o korišćenju sredstava za podsticaj izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za 2005. godinu 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o izmeni Uredbe o subvencionisanju proizvodnje i skladištenja pšenice roda 2005. godine 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o izmeni Uredbe o korišćenju sredstava za podsticaj izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za 2005. godinu 22. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 81 od 23. septembra 2005. Uredba o korišćenju podsticajnih sredstava za podizanje kvaliteta mleka u 2005. godini 6. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 86 od 7. oktobra 2005. Uredba o troškovima obavezne dezinfekcije motornih vozila prilikom ulaska u Republiku Srbiju 27. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 92 od 28. oktobra 2005. Uredba o izmenama Uredbe o utvrđivanju programa izgradnje, rekonstrukcije i održavanja vodoprivrednih objekata za 2005. godinu 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 106 od 2. decembra 2005. Uredba o izmeni Uredbe o visini naknade za korišćenje voda, naknade za zaštitu voda i naknade za izvađeni materijal iz vodotoka za 2005. godinu 22. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 114 od 23. decembra 2005. Uredbe o premiji za mleko za 2006. godinu 29. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 117 od 30. decembra 2005. Uredba o izmeni Uredbe o utvrđivanju programa izgradnje, rekonstrukcije i održavanja vodoprivrednih objekata za 2005. godinu 29. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 117 od 30. decembra 2005.

6. MINISTARSTVO PRIVREDE

Prioritetne aktivnosti u 2005. godini su bile usmerene na okončanje procesa privatizacije, kontinuiranog povećanja direktnih stranih investicija, razvoja malih i srednjih preduzeća i stvaranja stimulativnog institucionalnog okvira koji će omogućiti funkcionisanje tržišnih mehanizama.

Definisani su i usvojeni programi kreditiranja iz sredstava budžeta i to:

1. Program o rasporedu i korišćenju sredstava za kreditnu podršku privredi preko Fonda za razvoj Republike Srbije za 2005. godinu,

2. Program o rasporedu i korišćenju sredstava za kreditiranje davanja u lizing mašina i opreme domaćih proizvođača za 2005. godinu,

3. Program korišćenja sredstava Fonda za razvoj u cilju podsticanja regionalnog razvoja po osnovu Zakona o budžetu Republike Srbije za 2005. godinu.

Vlada je dala saglasnost na Program Fonda za razvoj Republike Srbije za 2005. godinu i Program za podsticanje zapošljavanja i oživljavanja proizvodnje u gradu Kragujevcu i opštinama Bor i Vranje.

U skladu sa Akcionim planom, u 2005. godini, preduzećima sa teritorije opština Preševo, Bujanovac i Medveđa odobreni su i isplaćeni krediti u ukupnom iznosu 91,6 miliona dinara za 14 korisnika i to: 34,3 miliona dinara za 9 korisnika, iz Programa Vlade za kreditnu podršku privredi i 57,3 miliona dinara za 5 korisnika, iz Programa Vlade za kreditiranje preduzeća koja obavljaju delatnosti u oblasti prehrambene industrije. Fond za razvoj Republike Srbije odobrio je dugoročne kredite za 13 programa u iznosu od 186 miliona dinara.

U toku 2005. godine privatizovano je ukupno 503 preduzeća sa 63.783 zaposlenih. Cena koja je postignuta prodajom kapitala ovih preduzeća iznosi 396.187.000 evra.

U proceduri tenderske privatizacije našlo se 88 preduzeća od kojih je privatizovano 16 preduzeća. Cena koja je postignuta prodajom kapitala ovih 16 preduzeća iznosi 8.043.130.762 dinara. Nominalna vrednost investicionih programa predviđenih kupoprodajnim ugovorima za prodatih 16 preduzeća iznosi 6.319.355.191 dinara.

Tokom 2005. godine objavljeno je: 32 javna poziva, od čega je 24 javnih poziva objavljeno za preduzeća koja prvi put ulaze u tendersku proceduru, dok je 8 javnih poziva objavljeno za ponovljene tendere.

U 2005. godini održano je 26 javnih aukcija, što je u proseku nešto više od dve aukcije mesečno. Od 257 ponuđenih preduzeća 204 je uspešno privatizovano, odnosno procenat uspešnosti iznosi 79%. Ukupni prihodi ostvareni prodajom društvenog kapitala preduzeća iznose preko 14,7 milijardi dinara, od čega preko 7,4 milijardi pripada tekućim prihodima, a ostatak prihodima koji će biti realizovani u narednih 5 godina. Tokom 2005. godine izrađeno je 12 programa restrukturiranja. Sedam projekata nalazi se u završnoj fazi tenderske privatizacije.

U 2005. godini Akcijski fond je postigao rekordan rezultat u prodaji manjinskih paketa akcija, kako na mesečnom, (u novembru 51 milion evra), tako i na ukupnom nivou po finansijskom rezultatu u jednoj godini – 127 miliona evra.

Agencija za privredne registre je u toku 2005. godine primila oko 165.000 zahteva za sva tri registra (Registar privrednih subjekata oko 125.500 zahteva; Registar finansijskog lizinga oko 35.000 zahteva, dok je u Registar zaloge od 15. avgusta stiglo oko 4.500 zahteva za upis zaloge na pokretnim stvarima i pravima).

Za prvih godinu dana rada registrovano je oko 10.500 novih privrednih subjekata što je za 60% više nego u 2004. godini, kada je u toku cele godine registrovano ukupno 6.329 preduzeća.

Realizacijom navedenih ciljeva, stvoren je pravni okvir za organizovanje prvog stručnog ispita za stečajne upravnike radi dalje implementacije Zakona o stečajnom postupku.

Ovakvim reformama stvoreni su povoljni uslovi da se iz privrednog sistema u što kraćem roku eliminišu oni privredni subjekti koji više nemaju ekonomskih opravdanja za dalju egzistenciju, čime se u znatnoj meri stvorila povoljna klima da srpska privreda u budućnosti postane atraktivnija i privlačnija za ulaganje.

Zakonodavna aktivnost:

– Vlada je utvrdila Predlog zakona o preduzetnicima koji treba da obezbedi brži početak rada preduzetnika, skraćenje i transparentnost administrativne procedure, smanjenje troškova, stvaranje pogodnog okruženja za prevođenje sive ekonomije u legalne tokove, povećanje broja novoosnovanih radnji i broja zaposlenih.

Zakon o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji uticao je na ubrzanje privatizacije u 2005. godini, na izbor boljih kupaca i povećanje prihoda od privatizacije.

– Izvršenim izmenama se izašlo u susret i preduzećima privatizovanim prema Zakonu o svojinskoj transformaciji. I ova preduzeća, koja imaju u portfelju Akcijskog fonda najmanje 33,4% zajedno sa PIO, imaju pravo na otpust duga prema državi i drugim javnim poveriocima kako bi uz prodaju većinskog paketa akcija zajedno sa portfeljom u posedu Akcijskog fonda našli strateškog investitora i ostvarili uslove za uspešan budući razvoj. U tom cilju je donet Zakon o izmenama i dopunama Zakona o Akcijskom fondu sa kojima je precizirana obaveza izdavanja prospekta od strane preduzeća čije se akcije nalaze u Akcijskom fondu, i time su se ostvarili uslovi da Akcijski fond može da brže iznosi akcije na tržište kapitala.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa postignuto je da se vrši kontrola rasta cena komunalnih usluga u pojedinim jedinicama lokalne samouprave, odnosno autonomne pokrajine, u cilju očuvanja projektovane inflacije za 2005. godinu i postavljene ciljeve na sektoru cena usluga javnih preduzeća.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o Fondu za razvoj Republike Srbije Fond je svoju aktivnost usmerio na finansiranje malih i srednjih preduzeća sa privatnim kapitalom, finansiranje izvoza kroz odobravanje kredita za obrtna sredstva za pripremu izvoza, odobravanje kredita zanatskim radnjama i preduzetnicima, kao i odobravanje kredita za podsticanje zapošljavanja, odnosno otvaranje novih radnih mesta.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o založnom pravu na pokretnim stvarima upisanim u registar propisan je postupak upisa u Registar zaloge čime su dati dovoljno dugi rokovi u kojim bi se upisala već stečena založna prava po redosledu kako su sticana do početka rada Registra zaloge. Ovaj Registar je otpočeo sa radom 15. avgusta 2005. godine.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o finansijskom lizingu propisan je postupak upisa u Registar finansijskog lizinga i adekvatni rokovi za početak rada Registra, s obzirom da su rokovi utvrđeni Zakonom istekli (31.12.2004. godine).

6. Ministarstvo privrede

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o izmenama i dopunama Zakona o založnom pravu na pokretnim stvarima upisanim u registar 21. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o registraciji privrednih subjekata 10. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o Fondu za razvoj Republike Srbije 3. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa 14. april 2005. godine21. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine

6. Ministarstvo privrede

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o postupku i uslovima za pretvaranje obaveza određenih pravnih lica u trajni ulog države 10. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 23 od 11. marta 2005. Uredba o izmeni Uredbe o prestanku važenja Uredbe o obaveznoj proizvodnji određenih proizvoda i pružanju usluga i o uslovima davanja na privremeno korišćenje sredstava preduzeća 19. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 42 od 20. maja 2005. Uredba o postupku i načinu restrukturiranja preduzeća i drugih pravnih lica 9. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 52 od 21. juna 2005. Uredba o prodaji kapitala i imovine javnom aukcijom 9. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 52 od 21. juna 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o prodaji kapitala i imovine javnim tenderom 9. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 52 od 21. juna 2005. Uredba o načinu i uslovima izmirivanja obaveza privrednih društava prema poveriocima iz sredstava ostvarenih od prodaje akcija privrednog društva u vlasništvu Akcijskog fonda Republike Srbije 7. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 58 od 08. jula 2005. Uredba o izmeni Uredbe o prestanku važenja Uredbe o obaveznoj proizvodnji određenih proizvoda i pružanju usluga i o uslovima davanja na privremeno korišćenje sredstava preduzeća 24. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 105 od 28. novembra 2005. Uredba o visini naknade za registraciju i druge usluge koje pruža Agencija za privredne registre 8. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 109 od 9. decembra 2005.

7. MINISTARSTVO RUDARSTVA I ENERGETIKE

Nastavljene su ranije započete aktivnosti na reformi rudarskog i energetskog sektora. Potpisan je Ugovor o energetskoj zajednici 25. oktobra 2005. godine u Briselu.

Ugovor o energetskoj zajednici zaključen između zemalja jugoistočne Evrope i Evropske unije, kao međunarodnopravno obavezujući akt, daje pravni osnov za realizaciju ciljeva definisanih Atinskim memorandumima o razumevanju iz 2002. i 2003. godine, koje je potpisala i naša zemlja. Kao ugovorna strana, Republika Srbija je preuzela obavezu da: stvori uslove za stvaranje i otvaranje tržišta električnom energijom i gasom; usaglasi svoje zakonodavstvo sa zahtevima propisa EU koji se odnose na energetiku i obrazuje institucije koje će obavljati ove zadatke.

Ispunjavanjem ovih obaveza omogućiće se puno i bezuslovno učešće zemalja jugoistočne Evrope u internom tržištu energije EU («Panevropsko tržište energije»).

U skladu sa Zakonom o energetici, Vlada je donela Odluku o osnivanju Javnog preduzeća za proizvodnju, distribuciju i trgovinu električne energije JP EPS i Javnog preduzeća za prenos električne energije i upravljanje prenosnim sistemom – JP EMS, koja su otpočela za radom 1. jula 2005. godine. U 2005. godini završene su sve aktivnosti vezane za izdvajanje preduzeća neelektroprivrednih delatnosti, koja su poslovala u sastavu JP EPS i JP EMS. U cilju ekonomsko – finansijske konsolidacije preduzeća preduzete su aktivnosti na reprogramu dugova. U 2005. godini broj zaposlenih u JP EPS smanjen je za 7.901. Donošenjem ovih odluka obavljanje delatnosti prenosa električne energije i upravljanje prenosnim sistemom je povereno posebnom energetskom subjektu, a utvrđeni su uslovi i način obavljanja ovih delatnosti i funkcionalnog razdvajanja pojedinih aktivnosti u obavljanju tih delatnosti, što je predstavljalo osnovni preduslov za organizovanje energetskog tržišta i osnovni zahtev reorganizacije EPS. Takođe je izvršeno organizovanje obavljanja delatnosti proizvodnje električne energije, distribucije električne energije, upravljanja distributivnim sistemom i delatnosti trgovine električne energije u skladu sa navedenim Zakonom, odnosno sa zahtevima prava Evropske unije sa kojima je Zakon usklađen.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o prestanku važenja Zakona o osnivanju Javnog preduzeća za istraživanje, prozvodnju, preradu i promet nafte i prirodnog gasa, koji je Narodna skupština usvojila u avgustu 2005. godine i na osnovu kojeg su donete tri odluke o obrazovanju novih preduzeća od JP NIS i to: JP za transport nafte naftovodima i transport derivata nafte produktovodima, JP za transport, skladištenje, distribuciju i trgovinu prirodnog gasa i Akcionarsko društvo za istraživanje, proizvodnju, preradu, distribuciju i promet nafte i naftnih derivata i istraživanje prirodnog gasa. Na ovaj način je izvršeno usklađivanje organizovanja JP NIS sa Zakonom o energetici i stvoreni su uslovi za pristupanje reformi domaćeg naftnog i gasnog sektora, kako bi se učinio efikasnijim i konkurentnim na energetskom tržištu.

Dakle, odlukama Vlade su od JP «NIS – Naftna industrija Srbije» osnovani: Javno preduzeće za transport nafte naftovodima i transport derivata nafte produktovodima (JP «Transnafta»), Javno preduzeće za transport, skladištenje, distribuciju i trgovinu prirodnog gasa (JP «Srbijagas») i Društvo za istraživanje, proizvodnju, preradu, distribuciju i promet nafte i naftnih derivata i istraživanje i proizvodnju prirodnog gasa «Naftna industrija Srbije» a.d. i konstituisani su njihovi organi.

Vlada je donela odluku da sprovede postupak javne nabavke konsultantskih usluga privatizacionog savetnika za AD «Naftna industrija Srbije».

U oblasti energetike odvijala se intenzivna aktivnost kako bi se potencijalni donatori i kreditori zainteresovali za saradnju u ovoj oblasti, što je rezultiralo zaključivanjem većeg broja memoranduma o razumevanju i ugovora o donatorskoj pomoći, odnosno kreditima u oblasti energetike.

Polazeći od složenog stanja na naftnom tržištu, Vlada je maja 2005. godine donela Uredbu o cenama derivata nafte, koja je svojim rešenjima obezbeđivala interese svih učesnika u ovoj delatnosti i neometano snabdevanje domaćeg tržišta derivatima nafte.

Može se konstatovati da je tokom godine obezbeđeno uglavnom uredno snabdevanje energijom i energentima svih potrošača u Republici Srbiji iako su se preduzeća u oblasti energetike suočavala sa velikim teškoćama u poslovanju zbog neodgovarajućih cena energije i energenata.

Vlada je u 2005. godini prvi put nakon 70 godina donela odluku o davanju koncesija za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina u Republici Srbiji i odredila koncesionare za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina na četiri koncesiona prostora (Čoka Kuruga, Čoka Kupjatra, Tilva Njagra i Jarandol).

Vlada je usvojila Akcioni plan za restrukturiranje i privatizaciju RTB BOR, formirala Odbor za nadzor i sprovođenje Akcionog plana i izabrala finansijskog savetnika za sprovođenje procesa restrukturiranja i privatizacije.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu sa ciljem stvaranja uslova da se: eksploatacija mineralnih sirovina odvija na efikasniji način; ostvaruju prihodi države, odnosno autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave; vrši kontrola poslovanja preduzeća koja obavljaju delatnost eksploatacije rudnog blaga kao prirodnog dobra u državnoj svojini; aktivnosti državne uprave u oblasti rudarstva zasnivaju na celovitom sagledavanju ove oblasti i vrši promocija definisanih ciljeva državne politike. Novina je da se odobrenje za eksploataciju izdaje preduzeću koje je vršilo geološka istraživanja mineralne sirovine na prostoru eksploatacije te mineralne sirovine. Primena novog zakona će omogućiti naplatu naknade za korišćenje mineralnih sirovina.

Vlada je usvojila Informaciju o potrebi donošenja Nacionalnog akcionog plana za gasifikaciju na teritoriji Republike Srbije do 2015. godine sa tekstom Nacionalnog akcionog plana. On je pripremljen u skladu sa Strategijom razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine i njime su obuhvaćene projekcije potreba za prirodnim gasom do 2015. godine po sektorima potrošnje prirodnog gasa i projekcijom odnosa ukupne i primarne energije.

7. Ministarstvo rudarstva i energetike

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o prestanku važenja Zakona o elektroprivredi 27. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 45 od 31. maja 2005. godine Zakon o prestanku važenja Zakona o osnivanju Javnog preduzeća za istraživanje, prozvodnju, preradu i promet nafte i prirodnog gasa 7. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 74 od 25. avgusta 2005. godine

7. Ministarstvo rudarstva i energetike

Red.br. NAZIV AKTA- Memorandum – Datum donošenja Memorandum o saglasnosti između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Bugarske 20. januar 2005. Memorandum o razumevanju između Republike Srbije, koju zastupa Vlada i Vlade Švedske o saradnji u oblasti energetike i rudarstva i povezanim pitanjima ugovora 24. novembar 2005.

7. Ministarstvo rudarstva i energetike

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o cenama derivata nafte 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 42 od 20. maja 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o posebnim uslovima i načinu uvoza i prerade nafte odnosno naftnih derivata 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 76 od 2. septembra 2005. Uredba o uslovima isporuke električne energije 17. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. Uredba o izmenama Uredbe o cenama derivata nafte 16. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 111 od 16. decembra 2005.

8. MINISTARSTVO ZA KAPITALNE INVESTICIJE

Ministarstvo za kapitalne investicije, glavne aktivnosti u 2005. godini, usmerilo je na oblasti: saobraćaja, telekomunikacija, prostornog planiranja i urbanizma.

U oblasti transporta, aktivnosti su se odvijale na sledeće celine: drumski, želenički, vazdušni i vodni saobraćaj i drumski transport.

U okviru drumskog sektora pored osnovnih redovnih zadataka treba izdvojiti donošenje Zakona o javnim putevima koji uređuje upravljanje putnom mrežom u Srbiji. Narodna skupština je usvojila i predloge za davanje koncesija za izgradnju, održavanje i korišćenje dva autoputska pravca: od Niša do Dimitrovgrada i od Horgoša preko Novog Sada i Beograda do Požege.

U okviru drumskog sektora izvršena je koordinacija značajnih projekata autoputa kroz Srbiju i to: završena je izmena i dopuna prostornog Plana autoputa E-80, deo od Bele Palanke do Pirota.

Takođe, završeni su i sledeći idejni projekti:

– idejni projekat „Brze šumadijske magistrale“,

– idejni projekat autoputa E-80 od Proseka do Dimitrovgrada,

– idejni projekat autoputa E-763.

Zatim, završen je generalni projekat autoputa E-763 od Ostružnice do Požege, kao i prolaz pored ovčarsko-kablarske klisure.

Ukupno do kraja 2005. godine završeni su Idejni projekti u dužini od 65 kilometara.

Završen je Idejni projekat drumsko-železničkog mosta preko Save kod Sremske Rače.

U okviru železničkog saobraćaja, usvojen je Zakon o železnici kao i Odluka o osnivanju preduzeća „Železnice Srbije“, koja omogućava poboljšanje efikasnosti železničkog sistema Republike Srbije. Takođe, završena je izrada neophodnih podzakonskih akata kao i osnivanje Direkcije za železnicu, koja ima zadatak – izradu tehničkih propisa, normativa i podzakonskih akata u oblasti železničkog saobraćaja.

Ministarstvo je tokom 2005. godine, usaglasilo sa hrvatskim Ministarstvom mora, turizma, prometa i razvitka – Protokol o saradnji na aktivnostima sanacije zajedničkog železničkog mosta između Bogojeva i Erduta, kojim je u svrhu finansiranja projekta obnove mosta, predviđeno dobijanje namenske donacije od Vlade Kraljevine Belgije i Vlade Kraljevine Norveške isključivo za potrebe pokrivanja troškova na realizaciji projekta (ukupno 400.000 evra), uz učešće Republike Srbije sa još 350.000 evra. Protokol je potpisan novembra 2005. godine u Zagrebu.

U 2005. godini, u okviru Ministarstva, zaključeni su bilateralni sporazumi koji se odnose na kombinovani transport u okviru železničkog saobraćaja sa sledećim republikama: Hrvatskom, Bugarskom, Mađarskom i Slovačkom.

Takođe, izvršeno je restrukturiranje Železnice Srbije: smanjen broj zaposlenih za 4000 radnika u odnosu na 2004. godinu, racionalizacija pruga i usluga, kao i odvajanje sporednih delatnosti iz preduzeća, vlasnička transformacija zavisnih preduzeća i osnovano devet novih preduzeća.

U oblasti vodnog saobraćaja doneta su podzakonska akta koja regulišu bezbednost plovidbe. Stupanjem na snagu Zakona o ratifikaciji Okvirnog sporazuma o slivu reke Save, započet je rad „Savske komisije“ i poslovi vezani za dobijanje međunarodnog statusa reke Save.

U okviru Sektora za vodni saobraćaj definisana je bilateralna saradnja sa Republikom Austrijom u okviru koje su precizirani konkurentni projekti, koji će biti realizovani u bliskoj budućnosti. Precizirana je saradnja na izgradnji razvojnog preduzeća za plovidbu Dunavom u okviru projekata EU, saradnja na reorganizaciji organizacije upravljanja plovnim putevima u Republici Srbiji, na osnovu iskustava iz reorganizacije koja je sprovedena u Austriji, zajednički rad na uspostavljanju linijskog brodskog teretnog saobraćaja na Dunavu, između Austrije i Republike Srbije, na uspostavljanju kvalitetnijeg putničkog saobraćaja na plovnim putevima Republike Srbije, kao i nastavak saradnje na razvoju i implementaciji rečnih informacionih sistema – RIS.

Ministarstvo je iniciralo izradu Generalnog projekta i studije opravdanosti uređenja nestabilnog rečnog korita i sanacije obala u sektoru „APATIN“.

U Sektoru za vazdušni saobraćaj donet je Zakon o prestanku važenja Zakona o osnivanju javnog preduzeća za vazdušni saobraćaj.

Izvršeno je pripremanje odluka za donošenje novih akata o javnim preduzećima za vazdušni saobraćaj.

Restrukturiranje u „Aerodromu Beograd“ je ostvareno odvajanjem sporednih delatnosti i osnivanjem četiri preduzeća.

Takođe, izvršeno je restrukturiranje u „JAT-u“, osnivanjem matičnog preduzeća – redovan vazdušni saobraćaj – i osnivanje pet zavisnih preduzeća od sporednih delatnosti iz vazdušnog saobraćaja.

U oblasti telekomunikacija, usvojen je Zakon o poštanskim uslugama, sa ciljem usaglašavanja sa evropskim zakonima i regulativom Svetskog poštanskog saveza kao organa UN-a. Urađen je, takođe, Nacrt strategije razvoja telekomunikacija, usvojen je Plan namene radio-frekvencijskih opsega i Plan raspodele frekvencija (lokacija za analognu FM i TV radiodifuziju). Počela je sa radom Republička agencija za telekomunikacije.

U oblasti građevine i urbanizma, urađen je Predlog zakona za izmenu i dopunu Zakona o planiranju i izgradnji, i procedura je preneta na početak 2006. godine, a izrađeni su i nacrti zakona o socijalnom stanovanju i nacrt Studije stambenog sektora. Započeta je i realizacija Programa stanovanja i trajne integracije izbeglica u Srbiji u okviru kojeg je osnovano 5 stambenih agencija u 4 grada Srbije.

Ministarstvo je obavljalo sve poslove vezane za poplavljena područja u Srednjem Banatu.

Na području opštine Sečanj, u MZ Jaša Tomić predviđena je izgradnja 271 kuće i 5 stambenih zgrada, sa ukupno 85 stanova. Do kraja 2005. godine, završeno je preko 90% radova, a ostatak radova i useljenje preostalih porodica se očekuje u 2006. godini. Za 50 objekata koji su oštećeni poplavom, na području ove MZ, izvršena je sanacija, dok je za 277 oštećenih objekata delimično izvršena novčana isplata vlasnicima objekata. Na osnovu navedenih podataka, Republika Srbija je, zbrinula ukupno 678 porodica na teritoriji ove MZ.

Na području opštine Žitište, u MZ Međa, gradi se ukupno 51 kuća (od čega je 40 kuća već završeno), a izvršeni su radovi na sanaciji 39 oštećenih objekata. Pored izgradnje i sanacije građevinskih objekata vršeni su radovi na izgradnji i sanaciji infrastrukture na poplavljenim područjima. Izgrađena su dva nova puta: Busenje i Utrine.

8. Ministarstvo za kapitalne investicije

Red.br. NAZIV AKTA- Nacrt memoranduma koji je Vlada uputila Savetu ministara SCG – Datum donošenja Memorandum između Srbije i Crne Gore i transportne opservatorije za jugoistočnu Evropu (SEETO) o statusu opservatorije u SCG 31. mart 2005.

8. Ministarstvo za kapitalne investicije

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o izmenama i dopunama Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmeni Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju 22. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 91 od 25. oktobra 2005. godine Zakon o javnim putevima 03. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine

8. Ministarstvo za kapitalne investicije

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o načinu raspodele i kriterijumima za dodelu stranih dozvola za međunarodni javni prevoz stvari domaćim prevoznicima 13. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 88 od 14. oktobra 2005.

9. MINISTARSTVO TRGOVINE, TURIZMA I USLUGA

Strateški cilj Ministarstva je da predlaganjem i sprovođenjem relevantne pravne regulative, efikasnim funkcionisanjem i potpunom usklađenošću sa evropskim standardima, uz obezbeđenje ravnomernog regionalnog razvoja do 2015. godine, učešće trgovine i turizma u godišnjem društvenom proizvodu (GDP) Srbije dostigne nivo Evropske unije.

U cilju zaštite prava potrošača oformljeni su posebni odseci za rešavanje prijava građana u tri najveća odeljenja – Beograd, Novi Sad i Niš, a intenzivirane su aktivnosti na sprovođenju Zakona o zaštiti potrošača.

Završena je prva faza Strategije razvoja turizma Republike Srbije od 2005 – 2015, od koje se očekuje povećanje deviznog priliva od turizma, rast domaćeg turističkog prometa i porast zaposlenosti u turizmu.

Pod pokroviteljstvom Ministarstva održan je 27. Međunarodni sajam turizma, gde je nastupilo 58 inostranih i 26 domaćih izlagača.

U cilju realizacije projekata iz oblasti turizma u vidu kreditne podrške turističkoj privredi u 2005. godini pripremljena su uputstva za potrebnu dokumentaciju za kreditiranje pravnih lica, kao i uputstvo sa uslovima kreditiranja za preduzetnike. Sa Fondom za razvoj zaključen je Ugovor o komisionu kojim je regulisan način korišćenja kreditnih sredstava.

Definisan je mehanizam selekcije predloga projekata infrastrukture u turističkim destinacijama, elaboratom koji je obuhvatio 9 turističkih destinacija po prioritetima i ulaganju u infrastrukturu (Stara planina, Palić, Skijaški centar „Tornik“ na Zlatiboru, Divčibare, Soko Banja, Kosjerić odnosno Tara, Golija, Vlasina i Kučevske planine).

Od 2005. godine Republika Srbija je uključena u Crnomorsku ekonomsku saradnju (BSEC). Ministarstvo je iniciralo aktivnosti na otvaranju osnovnog nautičko-turističkog puta kroz Republiku Srbiju i donošenje jedinstvenih nautičko-turističkih standarda za celo Podunavlje.

Poboljšani su efekti rada na kontroli kvaliteta i bezbednosti proizvoda u prometu: povećan je broj krivičnih prijava, prijava za privredni prestup i broj zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, što je rezultat uključivanja u kontrole na sprečavanju krivotvorene robe. Velika aktivnost je bila posvećena na uspostavljanju intenzivne bilateralne saradnje sa zemljama različitih svetskih regiona; koordinaciji i praćenju realizacije Sporazuma o slobodnoj trgovini u okviru Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope; pripremi novog sporazuma o slobodnoj trgovini između naše države i Republike Makedonije saglasno pravilima STO, angažovanje na pripremi za sklapanje Multilateralnog sporazuma o slobodnoj trgovini između zemalja potpisnica Sporazuma o slobodnoj trgovini.

Intezivirana je saradnja sa Evropskom agencijom za rekonstrukciju radi realizacije projekata podrške implementacije Zakona o zaštiti konkurencije i Zakona o zaštiti potrošača.

Republička direkcija za robne rezerve realizovala je isporuke humanitarne pomoći ugroženom stanovništvu, gde kao najvažnije navodimo:

1. poplavljenom području Srednjeg Banata (Jaša Tomić, Međa), preko Crvenog krsta Srbije, u vrednosti 19.194.215,90 dinara,

2. Kosovu i Metohiji, u saradnji sa Koordinacionim centrom i Crvenim krstom Srbije, u visini 18.320.539,40 dinara.

9. Ministarstvo trgovine, turizma i usluga

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri

9. Ministarstvo trgovine, turizma i usluga

Red.br. NAZIV AKTA- Memorandum – Datum donošenja Memorandum između Vlade Republike Srbije i Vlade Moskovske oblasti Ruske Federacije o trgovinsko-ekonomskoj, naučno-tehničkoj i kulturnoj saradnji 27. oktobar 2005.

9. Ministarstvo trgovine, turizma i usluga

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o utvrđivanju Programa za usmeravanje i podsticanje razvoja turizma za 2005. godinu 10. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 23 od 11. marta 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o kriterijumima za formiranje cene lekova 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o kriterijumima za utvrđivanje relevantnog tržišta 3. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 94 od 4. novembra 2005. Uredba o sadržini i načinu podnošenja zahteva za izdavanje odobrenja za sprovođenje koncentracije 3. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 94 od 4. novembra 2005.

10. MINISTARSTVO ZA EKONOMSKE ODNOSE

SA INOSTRANSTVOM

Sprovedeno je preko 60% mera predviđenih Akcionim planom za otklanjanje administrativnih prepreka za strana ulaganja. Održane su prezentacije investicione klime u Republici Srbiji u cilju promovisanja Republike Srbije kao investicione destinacije. U tu svrhu je izrađena i kontinuirano ažurirana prezentacija: Serbia – Good for Business. Takođe ažurirana je prezentacija Investment Climate in Serbia. Ostvareno je učešće u organizaciji manifestacije „Italija u Beogradu“. Organizovani su biletaralni susreti za 195 italijanskih preduzeća tj. ukupno 1.500 sastanaka. Ostvareno je učešće u aktivnostima OECD – STABILITY PACT Investment Compact Project Team.

U saradnji sa Ministarstvom za kapitalne investicije formulisan je Predlog za davanje koncesije za izgradnju, korišćenje i izdavanje autoputskog pravca od Horgoša do Požege. Projekat koncesije predstavlja jedan od najvećih poslova ove vrste u Evropi. Ekonomski efekti su višestruki, s obzirom da Republika Srbija dobija značajnu vezu koridora H sa Južnim Jadranom i omogućuje da ovim autoputem više od 30 opština dobiju kvalitetnu drumsku liniju ka Beogradu i lakši pristup aerodromu, železničkom čvoru i Dunavu. Realizacijom ovog posla otvoriće se mogućnost za lokalne zajednice da na lakši način predstave svoje potencijale i privuku strane investitore, s obzirom da je jedna od glavnih zamerki i razloga ne dolaska investitora loša putna veza u Republici Srbiji.

U saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike sačinjen je koncesioni akt i raspisan međunarodni tender, za istraživanje i eksploataciju bakra, zlata i pratećih metala na Crnom Vrhu, na područjima Tilva Njagra, Čoka Kuruga i Čoka Kupjatra. Projekti navedene četiri koncesije predstavljaju značajan iskorak i otvaranje naše zemlje za ulazak stranog kapitala. Ministarstvo učestvuje u svim fazama ovih projekata koji su od velikog značaja jer nakon 70 godina predstavljaju prve koncesione aranžmane Republike Srbije u ovom sektoru.

U saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike sačinjen je koncesioni akt i raspisan međunarodni tender za istraživanje i eksploataciju borne rude Jarandolskog tercijalnog basena na teritoriji Baljevca. Efekti se očekuju u pogledu investiranja u infrastrukturu, otvaranja velikog broja radnih mesta za lokalno stanovništvo, kao i prihvatanje novih tehnologija, menadžmenta i know-how.

U toku 2005. Ministarstvo je učestvovalo u koordinaciji, registrovanju i realizaciji međunarodne pomoći u iznosu od 652,29 miliona evra.

Aktivnostima na unapređenju i razvoju ISDAKON informacionog sistema koji registruje međunarodnu pomoć pruženu Republici Srbiji – započeta je adaptacija sistema u skladu sa zahtevima Evropske unije.

Nastavljene su aktivnosti na realizaciji programa Evropske unije za prekograničnu i regionalnu saradnju (program sa Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom, regionalni programi CADSES i jadranski program), objavljena 3 konkursa za prikupljanje projekata u kome je prikupljeno ukupno 210 projekata od kojih će biti finansirano oko 25.

Uspešno je organizovano nekoliko investicionih konferencija od kojih su najznačajnije održane u Ruskoj Federaciji, SAD, Izraelu, Velikoj Britaniji, SR Nemačkoj i Grčkoj. Na ovim manifestacijama učestvovalo je preko 500 srpskih preduzeća koji su uspostavili poslovne kontakte i saradnju sa partnerima iz navedenih zemalja.

Potpisan je Sporazum o trgovini tekstilnim proizvodima između Republike Srbije i Evropske unije koji je stupio na snagu 1. jula 2005. godine. Zahvaljujući ovom sporazumu, izvoz tekstila iz Srbije u EU je u periodu januar – oktobar 2005. godine, u odnosu na isti period prethodne godine, zabeležio visoku stopu rasta od 63%. Ovo je prvi biletaralni sporazum koji je Republika Srbija potpisala sa Evropskom unijom.

U martu 2005. godine EU je usvojila Pozitivnu studiju o izvodljivosti za početak pregovora sa našom državom. U novembru je održana prva runda zvaničnih pregovora, a 20. i 21. decembra je održana prva runda tehničkih pregovora na kojima su započeti razgovori o formiranju zone slobodne trgovine između Republike Srbije i EU (slobodno kretanje roba). Ministarstvo je nosilac ovog posla.

Više od godinu dana uspešno se sprovodi paket bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini sa 7 zemalja jugoistočne Evrope. Jedno od najvažnijih aktivnosti u ovoj godini je bio rad na eliminaciji necarinskih barijera koji se ogledaju u komplikovanoj skupoj i netransparentnoj proceduri na graničnim prelazima, korupciji i komplikovanom viznom režimu.

U oblasti trgovinske saradnje prvi put od 2000. godine, Republika Srbija beleži visoke stope rasta izvoza (u prvih 10 meseci 2005. godine, zabeležen je ras izvoza od 42% u odnosu na isti period prethodne godine) i pad uvoza iz Evropske unije (5,7% u istom periodu) kao i smanjenje spoljnotrgovinskog deficita i veći stepen pokrivenosti uvoza izvoza.

Zakonodavna aktivnost:

Zakonom o spoljnotrgovinskom poslovanju ustanovljena je sloboda spoljne trgovine, pojednostavljeni su uslovi za obavljanje spoljne trgovine, uvedene su adekvatne mere zaštite domaće privrede i utvrđen je postupak za primenu ograničenja spoljne trgovine i postupak za uvođenje mera zaštite. Zakon je izrađen u skladu sa pravilima STO (primenjeni su osnovni principi multilateralnog trgovinskog sistema STO – olakšanje trgovine, ravnopravnost, transparentnost) i propisima Evropske unije, čime je omogućeno olakšano pristupanje ovim organizacijama, kao i uključivanje srpske privrede, odnosno privrednih subjekata u međunarodne privredne tokove pod ravnopravnim uslovima. Efekti zakona su unapređenje opšte privredne klime u zemlji, povećanje ulaganja u srpsku privredu i razvijanje privredne aktivnosti u celini, unapređenje poverenja u srpsku državu u međunarodnim političkim i ekonomskim odnosima, što će olakšati pristup naše države značajnijim međunarodnim organizacijama.

Zakon o hipoteci je prevazišao probleme odredbi Zakona o osnovama svojinsko-pravnih odnosa, kojima je hipotekarni odnos bio regulisan, kao i odredbe Zakona o izvršnom postupku, tako što je hipotekarna prodaja olakšana. Novi zakon sistemski uređuje založno pravo na nepokretnosti (pojam, predmet i nastanak hipoteke, ugovor o hipoteci, prava i obaveze vlasnika nepokretnosti, prava i obaveze poverioca namiranja, vansudski postupak, prestanak hipoteke i druga pitanja). Zakonom se osniva Centralna evidencija hipoteka u nadležnosti Republičkog geodetskog zavoda – katastar nepokretnosti, kao jedinstvena elektronska i javna baza podataka u koju se unose podaci o hipotekama upisanim u nadležne registre nepokretnosti.

10. Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine 15. decembar 2005. godine DA Zakon o ratifikaciji sporazuma o trgovini tekstilnim proizvodima između Republike Srbije i Evropske zajednice 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 45 od 31. maja 2005. godine Zakon o spoljnotrgovinskom poslovanju 9. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o hipoteci 13. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine

10. Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom

Red.br. NAZIV AKTA- Memorandum – Datum donošenja Memorandum o spoljnotrgovinskom režimu Republike Srbije 24. februar 2005.

10. Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o uvozu motornih vozila 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 106 od 2. decembra 2005. Uredba o načinu izdavanja i overavanja isprava koje prate robu pri izvozu ili uvozu za čije izdavanje nije propisana nadležnost 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 106 od 2. decembra 2005. Uredba o dopuni Uredbe o načinu izdavanja i overavanja isprava koje prate robu pri izvozu ili uvozu za čije izdavanje nije propisana nadležnost 15. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 111 od 16. decembra 2005. Uredba o registraciji predstavništava stranih pravih lica u registar privrednih subjekata Agencije za privredne registre 22. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 114 od 23. decembra 2005.

11. MINISTARSTVO RADA, ZAPOŠLjAVANjA

I SOCIJALNE POLITIKE

Osnovan je Fond solidarnosti preko koga se zaposlenima obezbeđuju određena neisplaćena potraživanja prema poslodavcu nad kojim je pokrenut stečajni postupak, a koja nisu mogla da se obezbede u postupku stečaja.

Osnovan je Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije, a na lokalnom nivou od početka vođenja registra upisano je 13 lokalnih socijalno-ekonomskih saveta. Obrazovan je Odbor za utvrđivanje reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca za koji Ministarstvo obavlja administrativno-tehničke poslove.

U okviru reforme sistema penzijskog i invalidskog osiguranja vođeni su pregovori sa MMF u vezi preduzetih reformskih aktivnosti i sprovedene su pripreme za potpisivanje Sporazuma o kreditu za razvoj (Projekat konsolidacije naplate i reforme penzijske administracije u Republici Srbiji) između naše države i Međunarodnog udruženja za razvoj. Pripremljena je Informacija o polaznim osnovama za pregovore sa Svetskom bankom u vezi navedenog kredita.

Pripremljen je Nacionalni akcioni plan zapošljavanja za period 2006 – 2008, sa prioritetom poboljšanja ponude radne snage kroz programe stalnog obrazovanja i obuke, uz povećanje učešća mladih, invalida i drugih rizičnih grupa, povećanje efikasnosti i efektivnosti traženja posla i efiktivnosti službi za zapošljavanje i dr. Programom rešavanja viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju, u cilju rešavanja radnopravnog položaja viška zaposlenih, obuhvaćeno je 27.295 lica, iznosom od 6.195.440.178,00 dinara.

U oblasti radnih odnosa izvršeno je 60.003 inspekcijskih nadzora, u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu izvršeno je 13.116 redovnih nadzora i 6.595 kontrolnih nadzora. Sprovedene su kampanje iz oblasti zaštite na radu: u delatnostima građevinarstvo, poljoprivreda, hemijska industrija; u oblasti radnih odnosa: u delatnostima ugostiteljstva, zanatstva i trgovine; omladinskih zadruga; novinsko izdavačke i radiodifuzne delatnosti i bankarstva. Završena je prva faza projekta „Razvoj srpskog inspektorata rada za potrebe 21. veka“. Završen je Projekat informacionog sistema inspekcije rada.

Doneta je Strategija razvoja socijalne zaštite koja je utvrdila neophodne pravce reforme sistema. Osnovane su dve ustanove za stare (Valjevo, Užice), jedna za omladinu ometenu u razvoju (Trbunje), preduzimane su aktivnosti na transformaciji ustanova prema potrebama lokalne zajednice, obezbeđene su jednokratne novčane pomoći za najugroženije stanovništvo u Kuršumliji, Nišu, Kragujevcu, Smederevu i Ćupriji, kao i za građane postradale od poplava u opštinama Sečanj i Žitište. U saradnji sa Komesarijatom za izbeglice obavljeni su poslovi vezani za obezbeđenje uslova za socijalnu integraciju izbeglih i raseljenih lica.

Obnovljeno je 28 spomenika iz ratnih perioda i organizovano je obeležavanje 32 manifestacije posvećene značajnim datumima oslobodilačkih ratova Srbije u zemlji i inostranstvu. U okviru projekta „Socijalno stanovanje za ratne vojne invalide i porodice palih boraca“ odabrano je 11 opština u kojima će se graditi stanovi i pokrenuta je procedura za pribavljanje nepokretnosti u državnu svojinu, putem izgradnje, u saradnji sa Republičkom direkcijom za imovinu Republike Srbije.

Donet je Opšti protokol o zaštiti dece od zlostavljanja i zanemarivanja, Posebni protokol za zaštitu dece u ustanovama socijalne zaštite od zlostavljanja i zanemarivanja, kao i Polazni okvir nacionalne strategije protiv nasilja.

U oblasti zaštite osoba za invaliditetom raspisan je konkurs za finansiranje projekata udruženja i organizacija osoba sa invaliditetom, izvršena je nabavka An Reader govornog softvera namenjenog licima oštećenog vida, finansirano je štampanje udžbenika „Veronauka za gluve“ pristupljeno je izradi baze podataka o broju osoba sa invaliditetom, organizovan je „Songfestival 2005.“, takmičenje u pevanju osoba sa intelektualnim teškoćama, dodeljena je jednokratna pomoć svim osobama sa invaliditetom koje su korisnici prava u sistemu socijalne zaštite.

Unapređena je saradnja sa međunarodnim organizacijama kroz pripremu Izveštaja o primeni 25 ratifikovanih konvencija MOR, Izveštaja o neratifikovanim konvencijama, preporukama i protokolima MOR u oblasti inspecije rada, pripremljen je predlog projekata za CARDS 2006. godine i obavljena je koordinacija donatorskih projekata. Izvršena je koordinacija, praćenje i izveštavanje o procesu harmonizacije zakonodavstva sa pravom Evropske unije i obavljene su pripreme o zaključivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Zakonodavna aktivnost:

Zakon o uslovima za zapošljavanje i rad stranih državljana -u skupštinskoj proceduri

U uslovima tržišne privrede i sve većih stranih ulaganja, nova zakonska rešenja imaju za cilj da omoguće sprovođenje politike zapošljavanja i stvaranja pozitivnog ambijenta za strana ulaganja. To se postiže ukidanjem administrativnih procedura za rad stranih državljana koji investiraju u domaća preduzeća ili osnivaju preduzeća na teritoriji Republike, izjednačavanjem stranih državljana koji imaju stalno nastanjenje na teritoriji Republike sa domaćim državljanima u pogledu mogućnosti zapošljavanja na svim poslovima. Zakonom se obezbeđuje ubrzano i pojednostavljeno izdavanje dozvola za rad. Predlog zakona predviđa određene kategorije stranih državljana koji nemaju obavezu pribavljanja dozvole za rad kao što su članovi organa uprave, nadzora ili izvršnog organa pravnog lica ili njegovog organizacionog dela, ako su vlasnici tog pravnog lica i druga lica.

Donošenjem sistemskog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju („Službeni glasnik RS“, br. 85/05), nastavljena je reforma u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja. Osnovni cilj je smanjenje deficita, povećanje efikasnosti i održivosti prvog stuba sistema (obavezni javni penzijski fondovi). Osnovna rešenja su:

– stvaranje zakonskog osnova za administrativnu, a zatim i finansijsku konsolidaciju tri fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje u periodu do 2011. godine;

– postepeno pooštravanje uslova za sticanje prava na starosnu penziju u periodu od 2008 do 2011. godine;

– postepeni prelazak (do 2009. godine) sa sadašnjeg načina usklađivanja penzija četiri puta godišnje na usklađivanje dva puta godišnje prema kretanju troškova života, što će doprineti smanjenju sredstava potrebnih za isplatu penzija, a time i smanjenju deficita penzijskog sistema;

– uvođenje vanrednog usklađivanja penzija koja mera će se primenjivati tri godine i štiti životni standard penzionerske populacije;

– utvrđivanje najnižeg nivoa penzije (u RF PIO zaposlenih i RF PIO samostalnih delatnosti) na nivou od 25% prosečne zarade zaposlenih u prethodnoj godini počevši od 1.1.2006. godine. Nadalje se ova penzija usklađuje kao i ostale penzije uz predviđeno vanredno usklađivanje najniže penzije 1. januara tekuće godine ukoliko je njen iznos manji od 20% prosečne zarade u prethodnoj godini. Ova zaštitna mera se primenjuje pet godina. Na ovaj način se vrši zaštita penzionera koji imaju najniža primanja.

Pored toga, ostalim propisima iz ove oblasti pripremljenim od strane ministarstva ili u saradnji sa Ministarstvom finansija a usvojenim u toku 2005. godine, omogućeno je rešavanje ostalih važnih pitanja za funkcionisanje penzijskog sistema: problem neuplaćenih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za pojedine kategorije osiguranika-zaposlenih u periodu od 1.01.1991. godine do 31.12.2003. godine kojima se na taj način omogućava ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, regulisanje duga po osnovu neisplaćenih penzija, uvođenje sistema dobrovoljnih penzijskih fondova i penzijskih planova – trećeg stuba penzijskog i invalidskog osiguranja.

Ministarstvo je učestvovalo u pripremanju Sporazuma o kreditu za razvoj (Projekat konsolidacije naplate i reforme penzijske administracije u Srbiji) sa Međunarodnim udruženjem za razvoj, koji je potpisan 22.06.2005. godine, dok je kredit postao efektivan 20.12.2005. godine. Donošenjem odgovarajuće zakonske regulative, uz podršku kredita za razvoj u okviru “Projekta konsolidacije naplate doprinosa i reforme penzijske administracije u Srbiji“, poboljšaće se efikasnost i delotvornost penzijskog sistema kroz modernizaciju i jačanje institucionalnih kapaciteta, poboljšanje upravljanja penzijskim sistemom, razvoj kapaciteta za identifikaciju, analizu i monitoring politike, razvoj kapaciteta nadzora dobrovoljnog penzijskog sistema u Narodnoj banci Srbije kao i kreiranje i implementaciju opsežnih kampanja javnog informisanja vezanih za sistem dobrovoljnih penzijskih fondova. Kao jedan od rezultata projekta se očekuje da će do kraja 2010. godine u potpunosti biti uspostavljen centralni registar osiguranika i korisnika, čime će se kroz reformisanje administracije i dogradnju informacionog sistema omogućiti efikasnija kontrola i naplata doprinosa, kao i jačanje kapaciteta uz bolju vezu poreske uprave i penzijskih fondova.

Predlogom Zakona o izmenama i dopunama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, pojedina pitanja iz dvogodišnje primene Zakona se bliže određuju (definicija i obaveze lica koja traže promenu zaposlenja), pojedina preciznije uređuju (agencije za zapošljavanje, brisanje lica sa evidencije, prestanak vođenja evidencije, nadzor nad primenom zakona…), pojedina pitanja se regulišu na drugačiji način (individualni plan zapošljavanja, odnos između korisnika sredstava i Nacionalne službe za zapošljavanje kod jednokratne isplate novčane naknade), a mere aktivne politike zapošljavanja prošire i naročito usmere ka pojedinim kategorijama lica. Izmenama Zakona propisuje se i obaveza nadležnih organa teritorijalne autonomije i lokalne samouprave da osnuju savet za zapošljavanje, kao i da donesu program aktivne politike zapošljavanja, u skladu sa konkretnim potrebama, razvojem, brojem i strukturom nezaposlenih, viška zaposlenih, kao i drugih uslova i mogućnosti na određenom području.

Nacionalna strategija zapošljavanja za period 2005-2010 godine usvojena na sednici Vlade 14.04.2005 godine prihvata tri sveobuhvatna cilja Evropske strategije zapošljavanja:

– puna zaposlenost kroz: privlačenje stranih direktnih investicija u funkciji povećanja zaposlenosti, podršku preduzetništvu i unapređenje uslova za otpočinjanje poslovanja, unapređenje finansijskih podsticaja da bi se rad više isplatio, podrška u traženju posla, prevencija dugoročne nezaposlenosti i povećanje aktiviteta radne snage, promovisanje adaptibilnosti radnika i preduzeća za promene, podrška profesionalnoj i prostornoj mobilnosti, rast ponude rada i podrška aktivnom starenju.

– kvalitet i produktivnost rada kroz: obezbeđivanje i kvalitetnijeg ulaganja u ljudski kapital, integrisanje neformalnog sektora i smanjenje obima neformalnog rada, zaštita zdravlja i bezbednost na radu.

– društvena kohezija i uključivanje na tržište rada kroz: socijalni dogovor, smanjivanje razlika između regionalnih tržišta rada, podršku rada, podršku ravnopravnosti polova u zapošljavanju i zaradama, borbu protiv diskriminacije posebno ugroženih grupa.

Strategija razvoja socijalne zaštite je dokument koji utvrđuje pravce razvoja oblasti socijalne zaštite. Strategijom su, u cilju uključivanja Republike Srbije u evropske integracione procese, bržeg privrednog, ekonomskog i društvenog razvoja i izgradnje institucija moderne i efikasne države zasnovane na vladavini prava, utvrđeni pravci razvoja socijalne zaštite koji treba da doprinesu kvalitetu života njenih građana i smanjenju siromaštva, obezbede kvalitetniju zaštitu ranjivih grupa dece, osoba sa invaliditetom i starijih osoba, kao i marginalizovanih grupa građana. Određen je vremenski okvir za postizanje ciljeva i istaknute su prioritetne aktivnosti koje se odnose na zaštitu ugroženih grupa dece i odraslih osoba. Razvoj socijalne zaštite treba da doprinese unapređenju zaštite najsiromašnijih građana, putem adekvatnijeg određivanja i obezbeđivanja egzistencijalnog minimuma, kao i unapređenju kvaliteta života onih građana kojima je iz različitih razloga potrebna pomoć u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba koji se na drugi način ne mogu zadovoljiti, putem stvaranja mreže raznovrsnih, dostupnih usluga u zajednici u skladu sa potrebama korisnika. Usluge socijalne zaštite treba da budu teritorijalno i funkcionalno dostupne i da podržavaju život korisnika u zajednici.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštitii obezbeđenju socijalne sigurnosti građana, kao najznačajnije, utvrđeno je pravo na uvećan dodatak za pomoć i negu drugog lica za kategorije najtežih invalida. Pojednostavljen je postupak ostvarivanja prava na materijalno obezbeđenje za porodice sa radno sposobnim članovima, jer se preispitivanje uslova vrši šestomesečno, a ne tromesečno, propisano je da se i na zaposlene u ustanovama socijalne zaštite primenjuje Zakon o radu, a isto tako je, u okviru procesa decentralizacije, ukinuta obaveza ustanova da dostavljaju Ministarstvu na saglasnost statute i akte o organizaciji i sistematizaciji poslova.

Zakon o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom predstavlja deo ukupne društvene brige o deci i odnosi se na poboljšanje uslova za zadovoljavanje osnovnih potreba dece, posebne podsticaje za rađanje dece i podršku materijalno ugroženim porodicama, porodicama sa decom ometenom u razvoju i deci bez roditeljskog staranja. Ovaj zakon predstavlja, imajući u vidu demografske potrebe, važan instrument populacione politike.

Nacrt zakona o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom je u potpunosti usklađen sa visokim standardima koje EU propisuje o zaštiti osoba sa invaliditetom i naš je prvi zakon u toj oblasti. U cilju unapređenja života osoba sa invaliditetom intervenisano je u drugim zakonima Republike Srbije ali i nekim međunarodnim dokumentima koje je Republika Srbija ratifikovala.

Najsveobuhvatniji posao, jeste intenziviranje rada na stvaranju jedinstvene baze podataka osoba sa invaliditetom.

11. Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti 21. jul 2005. godine DA Zakon o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom 29. septembar 2005. godine DA Zakon o izmenama i dopunama Zakona o radu 31. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 85 od 6. oktobra 2005. godine Zakon o uplati doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za pojedine kategorije osiguranika – zaposlenih 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 85 od 6. oktobra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti i obezbeđenju socijalne sigurnosti građana 24. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom 24. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 115 od 27. decembra 2005. godine

11. Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike

Red.br. NAZIV AKTA- Strategija- Datum donošenja Objavljeno Nacionalna srategija zapošljavanja za period 2005. – 2010. 14. april 2005. Strategija razvoja socijalne zaštite 1. decembar 2005.

11. Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama 20. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 5 od 21. januara 2005. Uredba o visini nagrade i naknade troškova miritelja i arbitara za mirno rešavanje radnih sporova 03. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 11 od 4. februara 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 26 od 21. marta 2005. Uredba o načinu ostvarivanja prava pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini i Ravnogorskog pokreta u oblasti boračko-invalidske zaštite 16. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 51 od 17. juna 2005. Uredba o utvrđivanju posebnih iznosa koji se plaćaju za vreme trajanja «Dečije nedelje» u 2005. godini 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 76 od 2.septembra 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama 22. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 81 od 23. septembra 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o visini nagrade i naknade troškova miritelja i arbitara za mirno rešavanje radnih sporova 29. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 83 od 30. septembra 2005. Uredba o prestanku važenja Uredbe o kriterijumima za osnivanje Centara za socijalni rad i drugih ustanova socijalne zaštite 13. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 88 od 14. oktobra 2005. Uredba o dopunama Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama 24. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 105 od 28. novembra 2005. Uredba o izmenama Uredbe o keoficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama 8. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 109 od 9. decembra 2005.

12. MINISTARSTVO NAUKE I ZAŠTITE

ŽIVOTNE SREDINE

Najznačajniji rezultati koji su postignuti u oblasti nauke su sledeći: 1) u oblasti osnovnih istraživanja uspešno je okončan konkurs za naučnoistraživačke projekte u periodu 2006 – 2010. godina, usavršen sistem evaluacije naučnoistraživačke kompetentnosti i način finansiranja naučnoistraživačkog rada, obezbeđeno međunarodno i domaće recenziranje projekata i odobreno preko 460 projekata sa oko 5.000 istraživača za finasiranje u novom istraživačkom periodu; 2) u oblasti tehnološkog razvoja, posle ekspertske ocene projekata, odobreno je finansiranje oko 3.000 istraživača na realizaciji bottom up i top down programa, oko 500 istraživača u realizaciji inovacionih projekata i oko 1.200 istraživača u realizaciji nacionalnih programa; organizovano takmičenje za najbolju inovaciju 2005. godine; 3) u oblasti međunarodne naučne saradnje sufinasirano je 27 FP5 i FP6 projekata čime je od Evropske komisije za domaće naučnoistraživačke ustanove obezbeđeno 3,5 miliona evra, pripremljeno je i uspešno ocenjeno od strane Evropske komisije 10 domaćih projekata što može obezbediti dodatnih 2,5 milona evra, obezbeđeno je učešće 45 domaćih akcija u okviru COST programa, po prvi put obezbeđeno je liderstvo u jednoj COST akciji, podržan je SEELight projekat za trajno finansiranje akademske mreže, obezbeđeno je učešće 11 projekata u okviru SCOPES programa, nastavljeno je sufinansiranje bilateralne saradnje sa Francuskom, Grčkom, Austrijom, Slovenijom i drugim zemljama, ostvarena je uspešna saradnja Ministarstva sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju, vladom SAD i organizacije NTI u cilju trajnog i bezbednog odlaganja radionuklearnog otpada koji se nalazi u Institutu za nuklearne nauke „Vinča“ i dr; 4) u oblasti usavršavanja i podsticaja razvoja naučnoistraživačkog kadra stipendirano je oko 600 mladih istraživača, finansirana je izrada završnih radova za oko 220 stipendista postdiplomaca, realizovano je postdoktorsko usavršavanje 20 istraživača u inostranstvu, finasirano je oko 750 učešća domaćih istraživača na međunarodnim skupovima, obezbeđena je nabavka oko 500 naučnih časopisa u papirnoj formi i pristup za 14.000 naučnih časopisa u elektronskoj formi, finasirano je izdavanje 180 domaćih naučnih časopisa i 215 naučnih monografija, podržano je oko 240 naučnih skupova u zemlji i dr; 5) u oblasti funkcionisanja sistema naučno-tehnoloških informacija finasiran je rad akademske mreže, obezbeđen direktan pristup Internetu Akademske mreže Evrope, priključena je akademska mreža na optički link Hungarnet i pušteno u rad čvorište u Subotici, izrađen je Predlog strategije informacionog društva u Srbiji u saradnji sa UNDP, pokrenuta izrada softvera za registre Ministarstva i dr; 6) u zakonodavnoj oblasti usvojeni su novi zakoni; 7) finasirana je izgradnja stanova za mlade naučnike u Beogradu u iznosu oko 150 miliona dinara.

U oblasti zaštite životne sredine : 1) Vlada je usvojila Informaciju o stanju ugroženosti životne sredine u Hemijskoj industriji «Župa» A.D. Kruševac , usvojen je sanacioni plan za preduzimanje hitnih i interventih mera u Hemijskoj industriji «Župa» A.D. Kruševac ukupne vrednosti 8.170.000,00 dinara. Sanaciju je izvršila «HIP –Petrohemija» a.d. iz Pančeva, u ugovorenom roku; 2) Vlada je usvojila i Informaciju o stanju i potrebi rešavanja upravljanja čvrstim komunalnim otpadom u Republici i prihvatila rešavanje problema upravljanja čvrstim komunalnim otpadom kao prioritet u politici zaštite životne sredine u Republici. Biće izvršena izgradnja regionalnih deponija, putem Fonda za zaštitu životne sredine, koji je osnovan u 2005.godini.

Prioritetne aktivnosti Ministarstva bile su usmerene na izradu zakonskih projekata koje je usvojila Narodna skupština u decembru 2005. godine i to:

Zakon o naučnoistraživačkoj delatnosti sa ciljem unapređenja postojećeg stanja u oblasti naučnoistraživačke delatnosti, redefinisanje odnosa i institucija u tom sistemu i obezbeđenja efikasnijeg i efektivnijeg naučnoistraživačkog rada. Dugoročno posmatrano istraživanje i razvoj, odnosno naučnoistraživačka delatnost, u periodu transformacije društva će imati ključnu ulogu pokretača sveukupnih ekonomskih, kulturnih i društvenih promena i reformi u procesu stvaranja društva zasnovanog na znanju.

Zakon o inovacionom sistemu je preduslov za razvoj inovacione delatnosti kao osnovne pokretačke snage razvoja određenog regiona ili države. Da bi se postigla konkurentnost i kompetentnost, kako privrede tako i ostalih segmenata društva, potrebno je dostići stanje stalnog usavršavanja i razvoja, odnosno potrebno je stvoriti inovaciono društvo kao krajnji cilj. Zakon obezbeđuje sistemske uslove da novostvoreno i akumulirano znanje, kao i inventivnost budu glavni pokretači i osnova privrednog i društvenog razvoja; održavanje postojeće i podsticanje stvaranja nove infrastrukture; stvaranje uslova za zapošljavanje visokostručnog kadra i uslova za povratak stručnog kadra; kao i primena principa konkurencije i saradnje.

Zakon o Srpskoj enciklopediji propisuje uslove za izradu Srpske enciklopedije, postupak izrade i njeno izdavanje. Nosioci njene izrade su Srpska akademija nauka i umetnosti i Matica srpska.

Zakon o Rečniku Srpske akademije nauka i umetnosti utvrdio je izradu Rečnika Srpske akademije nauka i umetnosti kao poduhvat od izuzetnog značaja za nacionalnu kulturu i svetsku i domaću nauku.

– Iz oblasti zaštite životne sredine Vlada je utvrdila Predlog zakona o ribarstvu kojim se reguliše zaštita, korišćenje i održivo upravljanje obnovljivim prirodnim resursima. Zakonom se postižu sledeći ciljevi: očuvanje i zaštita ribljeg fonda kao prirodnog resursa; održivo upravljanje ribarskim područjima; gajenje riba na principima održivog korišćenja; utvrđivanje uslova za obavljanje privrednog, rekreativnog, sportskog ribolova, kao i ribolova u naučnoistraživačke svrhe i elektroribolova; utvrđivanje uslova za promet ribe.

Zajednički cilj navedenih zakona je da se izvrši usaglašavanje sa evropskim i svetskim standardima i merilima, s jedne, kao i očuvanje kulturne baštine i nacionalnog identiteta, s druge strane.

12. Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o upravljanju hemijskim supstancama sa dvostrukom namenom i diskretnim organskim supstancama 6. oktobar 2005. godine DA Zakon o inovacionoj delatnosti 6. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 110 od 12. decembra 2005. godine Zakon o naučnoistraživačkoj delatnosti 6. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 110 od 12. decembra 2005. godine Zakon o Srpskoj enciklopediji 3. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 110 od 12. decembra 2005. godine Zakon o Rečniku Srpske akademije nauka i umetnosti 6. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 110 od 12. decembra 2005. godine

12. Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine

Red.br. NAZIV AKTA- Memorandum – Datum donošenja Memorandum o razumevanju o izgradnji u Republici Srbiji postrojenja za tretman industrijskog otpada i deponije klase I za odlaganje konačnog ostatka 15. decembar 2005.

12. Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o zaštiti specijalnog rezervata prirode «Venerina padina» 13. januar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 4 od 18. januara 2005. Uredba o stavljanju pod kontrolu korišćenja i prometa divlje flore i faune 7. april 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 31 od 8. aprila 2005. Uredba o zaštiti predela izuzetnih odlika «Šargan-mokra gora» 16. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 52 od 21. juna 2005. Uredba o zaštiti spomenika prirode «Stopića pećina» 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o utvrđivanju programa izvođenja geoloških istražnih radova za 2005. godinu 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 74 od 25. avgusta 2005. Uredba o utvrđivanju liste projekata za koje je obavezna procena uticaja u liste projekata za koje se može zahtevati procena uticaja na životnu sredinu 29. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 84 od 4. oktobra 2005. Uredba o vrstama aktivnosti i postrojenja za koje se izdaje integrisana dozvola 29. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 84 od 4. oktobra 2005. Uredba o sadržini programa mera prilagođavanja rada postojećeg postrojenja ili aktivnosti propisanim uslovima 29. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 84 od 4. oktobra 2005. Uredba o kriterijumima za određivanje najboljih dostupnih tehnika, za primenu standarda kvaliteta, kao i za određivanje graničnih vrednosti emisija u integrisanoj dozvoli 29. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 84 od 4. oktobra 2005. Uredba o izmeni i dopuni Uredbe o zaštiti specijalnog rezervata prirode «Stari begej – Carska bara» 6. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 86 od 7. oktobra 2005. Uredba o zaštiti spomenika prirode «Slapovi Sopotnice» 8. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 110 od 12. decembra 2005. Uredba o vrstama zagađivanja, kriterijumima za obračun naknade za zagađivanje životne sredine i obveznicima, visini i načinu obračunavanja i plaćanja naknade 15. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 113 od 20. decembra 2005. Uredba o merilima i uslovima za povraćaj, oslobađanje ili smanjenje plaćanja naknade za zagađivanje životne sredine 15. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 113 od 20. decembra 2005.

13. MINISTARSTVO PROSVETE I SPORTA

Ministarstvo prosvete i sporta je pristupilo planiranju i implementaciji razvojnih promena u obrazovnom sistemu u skladu sa usvojenim međunarodnim konvencijama i strateškim dokumentima Vlade, kao i praćenje i izveštavanje o postignutim razvojnim promenama.

Takođe, nastavljeno je praćenje programa stručnog usavršavanja za zaposlene u obrazovno – vaspitnim ustanovama.

Planiranje i praćenje promena u obrazovanju nacionalnih manjina, posebno Roma, u skladu sa međunarodnim konvencijama i strategijom Ministarstva.

Urađena je strategija razvoja predškolskog osnovnog obrazovanja i vaspitanja u okviru strategije razvoja obrazovanja u Republici Srbiji 2005-2010. godine, praćenje stanja i pokretanje inicijative za rešavanje pitanja u oblasti obrazovanja odraslih, osoba sa invaliditetom i dece sa smetnjama u razvoju; učešće u aktivnostima vezanim za ostvarivanje dopunske nastave na srpskom jeziku u inostranstvu.

U maju 2005. godine, u Bergenu, Norveška, održan je sastanak evropskih ministara nadležnih za oblast visokog obrazovanja koji je imao za cilj sumiranje postignutih rezultata u implementaciji Bolonjskog procesa u zemljama Evrope, kao i usaglašavanje plana rada za naredni period na putu ka ostvarivanju evropskog prostora visokog obrazovanja.

Izvršeno je značajno investiranje u objekte ustanova svih nivoa obrazovanja. Odrađen je veliki broj sanacija i adaptacija (130 objekata osnovnog i srednjeg obrazovanja i 12 ustanova visokog i višeg obrazovanja).

Obrađen je veliki broj predmeta u oblasti imovinsko-pravnih odnosa.

Zakonom o visokom obrazovanju naš pravni sistem je usklađen sa Bolonjskom deklaracijom i Lisabonskom konvencijom o priznavanju kvalifikacija u oblasti visokog obrazovanja u regionu Evrope. Vodeću ulogu u proceni obezbeđivanja kvaliteta visokog obrazovanja ima Nacionalni savet za visoko obrazovanje, kao visoko stručno telo, čije članove bira Narodna skupština. Prema vrsti, studije se dele na akademske (osposobljavaju studente za razvoj i primenu naučnih i umetničkih dostignuća) i strukovne (osposobljavaju studente za primenu znanja i veština potrebnih za uključivanje u radni proces). Obim studija izražava se zbirom ESPB bodova, pri čemu se ostvareni broj bodova prenosi na drugi studijski program, kad student nastavlja studije na tom, drugom programu. Zakon predviđa četiri vrste samostalnih visokoškolskih ustanova: univerzitet, akademiju strukovnih studija, visoku školu i visoku školu strukovnih studija.

13. Ministarstvo prosvete i sporta

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri

13. Ministarstvo prosvete i sporta

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o izmeni i dopuni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 26 od 21. marta 2005.

14. MINISTARSTVO KULTURE

Prioritetna aktivnost rada Ministarstva kulture je finansiranje obnove manastira Hilandar.

Ministarstvo kulture je finansiralo u celosti rad održavanja i programa Narodne biblioteke Srbije i biblioteke Matice srpske, centralnih nacionalnih centara Srbije u oblasti bibliotečke delatnosti, u kojima su efekti rada znatno poboljšani. Finansiranje matičnih funkcija u bibliotekama Srbije je utrostručeno u odnosu na više godina unazad.

Investicija od posebnog značaja je projekat trajne sanacije i rekonstrukcije depoa knjiga Narodne biblioteke Srbije. Vlada je za ovaj projekat opredelila 35 miliona dinara.

U okviru bilateralne saradnje – međudržavni programi i sporazumi u oblasti kulture, ostvareno je sledeće: krajem januara održani su pregovori za zaključivanje Protokola o saradnji sa Austrijom u oblasti kulture, nauke i obrazovanja za period 2005 – 2007. godina; sredinom marta u Beogradu održano je zasedanje Zajedničke komisije Srbija – Bavarska gde je potpisan Protokol o saradnji između Republike Srbije i Slobodne Države Bavarske u oblasti ekonomije, kulture, obrazovanja, nauke, poljoprivrede, vodoprivrede, zaštite životne sredine, pravosuđa, javne uprave i lokalne samouprave, infrastrukture i transporta; noveliran Nacrt programa saradnje u oblasti kulture, obrazovanja i nauke između naše države i Izraela za 2005 – 2008. godinu, kao i Nacrt sporazuma u oblasti obrazovanja nauke, tehnologije, višeg obrazovanja, kulture, omladine, sporta i medija između Republike Portugala i naše države. Usaglašen je Nacrt programa u oblasti obrazovanja i kulture sa Grčkom za 2005 – 2007. godinu.

Doneta je Strategija razvoja radiodifuzije u Srbiji do 2013. godine.

Usvojen je predlog Akcionog plana za informisanje Roma u „Dekadi Roma“. Uz finansijsku podršku Ministarstva pokrenut je mesečnik na romskom jeziku „Romano nevipe“.

Donet je Program rasporeda i korišćenja sredstava namenjenih za programe i projekte u kulturi za 2005. godinu.

Zakonodavna aktivnost:

Predlogom zakona o dopuni Zakona o delatnostima od opšteg interesa u oblasti kulture proširuje se spisak ustanova indirektnih korisnika, tako da Muzej naivne umetnosti Jagodina i Muzej na otvorenom „Staro selo-Sirogojno“ postaju ustanove od opšteg interesa čiji se rad, održavanje i programi u celosti finansiraju iz budžeta Republike Srbije.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o samostalnom obavljanju umetničke ili druge delatnosti u oblasti kulture utvrđuje se svojstvo lica koje samostalno obavlja umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture Udruženju muzičara džeza, zabavne i rok muzike Srbije i Srpskom književnom društvu. Odvajanjem muzičara džeza, zabavne i rok muzike omogući će njihovo staleško organizovanje u posebno udruženje radi uspešne prezentacije njihovog stvaralaštva. Razvoj i pojava novih stilskih pravaca u muzici uslovila je potrebu za osamostaljivanjem u cilju ostvarivanja i zaštite prava članova. Poveravanjem Srpskom književnom društvu novog statusa, članovima će se priznati prava iz penzionog, socijalnog i zdravstvenog osiguranja koje uživaju i pripadnici drugih priznatih umetničkih udruženja.

Zakonom o izmeni Zakona o javnom informisanju utvrđeno je da štampani mediji čiji su osnivači država i teritorijalna autonomija prestaće sa radom 23. aprila 2006. godine, što će uticati na započinjanje procesa njihove privatizacije.

Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji regulisano je trajanje mandata članova Saveta RRA, način njegovog rada, visina i način plaćanja RTV pretplate i rok za privatizaciju elektronskih medija čiji su osnivači lokalne i regionalne zajednice.

Zakonom o obeležavanju dana žalosti na teritoriji Republike Srbije regulisano je proglašenje, trajanje i način obeležavanja dana žalosti.

14. Ministarstvo kulture

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o dopuni Zakona o delatnostima od opšteg interesa u oblasti kulture 8. septembar 2005. godine DA Zakon o izmeni Zakona o javnom informisanju 17. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 61 od 18. jula 2005. godine Zakon o obeležavanju dana žalosti na teritoriji Republike Srbije 17. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 101 od 21. novembra 2005. godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji 7. jul 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 76 od 2. septembra 2005. godine

14. Ministarstvo kulture

Red.br. NAZIV AKTA- Strategija- Datum donošenja Objavljeno Strategija razvoja radiodifuzije u Republici Srbiji do 2013. godine 15. decembra 2005. „Službeni glasnik RS“, broj 112 od 17. decembra 2005.

15. MINISTARSTVO ZDRAVLjA

Ministarstvo je prioritetno radilo na:

– poslovima i zadacima u vezi sa obezbeđivanjem sredstava za: lekove i sanitetski materijal, nabavku nove i zamenu amortizovane, odnosno neispravne medicinske opreme, kao i investiciono održavanje objekata u zdravstvenim ustanovama;

– grupi poslova na reformi sistema zdravstva i zdravstvenog osiguranja;

– ažuriranju, odnosno sređivanju stanja u vršenju osnivačkih prava nad zdravstvenim ustanovama u državnoj svojini.

Ministarstvo realizuje projekat „Hitna rekonstrukcija zdravstvenih ustanova u Republici Srbiji“ iz kredita Evropske investicione banke. Vrednost kredita je 50 miliona evra i koristi se za obnavljanje 20 bolnica i dela Instituta za imunologiju i virusologiju „Torlak“.

U toku je projekat Svetske banke „Projekat razvoja zdravstva Srbije“. Cilj projekta je izgradnja kapaciteta Ministarstva zdravlja i ostalih institucija u sistemu zdravstvene zaštite, radi razvijanja održivog sistema zdravstvene zaštite usmerenog na rezultate u kome se pružaoci zdravstvenih usluga nagrađuju za kvalitet i efikasnost i gde zdravstveno osiguranje omogućuje pristup dostupnoj i efikasnoj zdravstvenoj zaštiti. Projekat je u junu 2005. godine redefinisan u tri sledeće komponente:

– restrukturiranje zdravstvenih usluga;

– finansiranje, politika i rukovođenje u zdravstvu i poboljšanje kvaliteta;

– koordinacija projekta, praćenje i evaluacija.

Započet je projekat „Kontrola tuberkuloze u Srbiji“.

Osim navedenog, veliki napredak je učinjen na:

– prevenciji pušenja i kontrole duvana;

– uvođenje kulture kvaliteta u zdravstveni sistem;

– racionalizacija kadrova i kapaciteta u zdravstvenim ustanovama;

– veliko i ravnomerno investiranje u objekte zdravstvene zaštite;

– borbi protiv korupcije u zdravstvu;

– aktivno učešće u radu Svetske zdravstvene organizacije;

– preraspodeli ulaganja – smanjivanje nemedicinskih davanja u korist poboljšavanja uslova rada zaposlenih.

Zakonom o zdravstvenom osiguranju naš pravni sistem je usklađen sa standardima i preporukama Saveta Evrope i Međunarodne organizacije rada. Precizno su utvrđena prava koja se osiguranicima garantuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, uspostavljen je sistem osiguranja samo po jednom osnovu (uz utvrđivanje prečeg osnova osiguranja), ranije neosigurana lica kao i izbegla i prognana lica stekla su status osiguranika za koje se doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje obezbeđuje iz budžeta Republike Srbije, data je mogućnost neosiguranim licima da se uključe u zdravstveno osiguranje i drugo.

Zakonom o zdravstvenoj zaštiti organizacija zdravstvene delatnosti je postavljena na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou. Organizacija zdravstvene službe je decentralizovana tako što su osnivačka prava određenih vrsta zdravstvenih ustanova prenesena na nivo lokalne samouprave i autonomnih pokrajina. Izmenjena je organizacija zdravstvene službe (razdvajanje zdravstvenih centara na domove zdravlja i opšte bolnice). Predviđeni su novi oblici privatne prakse.

Zakon o komoramazdravstvenih radnika je nov u našem pravnom poretku. Stvoren je zakonski osnov za osnivanje komora zdravstvenih radnika kao nezavisnih profesionalnih organizacija. Komore su preduslov za organizovano učešće zdravstvenih radnika u reformi sistema zdravstvene zaštite. One imaju važnu ulogu u postupku izdavanja, obnavljanja ili oduzimanja licence za samostalni rad zdravstvenih radnika.

15. Ministarstvo zdravlja

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri Zakon o zdravstvenom osiguranju 20. oktobar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine Zakon o Crvenom krstu Srbije 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine Zakon o komorama zdravstvenih radnika 19. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine Zakon o supstancama koje se koriste u nedozvoljenoj proizvodnji opojnih droga i psihotropnih supstanci 19. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine Zakon o zdravstvenoj zaštiti 19. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 107 od 2. decembra 2005. godine

15. Ministarstvo zdravlja

Red.br. NAZIV AKTA- Strategija- Datum donošenja Objavljeno Nacionalna strategija za borbu protiv HIV/AIDS – 2005. – 2010. 17. februar 2005.

15. Ministarstvo zdravlja

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o kriterijumima za formiranje cene lekova 24. februar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 19 od 26. februara 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o planu mreže zdravstvenih ustanova 3. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 21 od 4. marta 2005. Uredba o utvrđivanju područja «Banja Zlatar» 24. mart 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 27 od 24. marta 2005. Uredba o utvrđivanju područja «Bujanovačka banja» 30. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 56 od 30. jun 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o kriterijumima za formiranje cene lekova 18. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 71 od 19. avgusta 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o kriterijumima za formiranje cene lekova 15. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 111 od 16. decembra 2005.

16. MINISTARSTVO VERA

Ministarstvo vera je 2005. godine radilo na ostvarivanju sledećih dugoročnih strateških programa: 1. Razvoj verske kulture, verskih sloboda i tolerancije; 2. Unapređenje verskog obrazovanja; 3. Zaštita verskog, nacionalnog i kulturnog identiteta naroda i nacionalnih manjina u Srbiji i zaštita verskih prava srpskog naroda u drugim državama; 4. Poboljšanje materijalnog i socijalnog položaja sveštenika i verskih službenika.

1. Unapređena međusobna saradnja i dijalog Crkava i verskih zajednica, kao i saradnja države sa svakom pojedinačnom Crkvom i verskom zajednicom radi ostvarivanja zajedničkih interesa i opšteg dobra. Proširena saradnja sa verskim organizacijama na međunarodnom planu. Značajnim kulturnim ustanovama, kulturnim programima svih Crkava i verskih zajednica dodeljivane su državne dotacije.

2. Versko obrazovanje postepeno dobija isti materijalni i statusni položaj u društvu kakav imaju državne obrazovne i kulturne ustanove: svi đački internati srednjih verskih škola primaju državne dotacije, profesori plate i honorare, studenti teologije svih konfesija, svih nivoa studija, u zemlji i inostranstvu, dobijaju državne stipendije. Unapređena je verska nastava u osnovnim i srednjim školama na programskom, organizacionom i kadrovskom planu: izrađen je i sproveden program stručnog usavršavanja nastavnika.

3. Uspostavljena je delotvorna saradnja sa Crkvama nacionalnih manjina; uvedena je verska nastava u državnim školama na jezicima nacionalnih manjina. Eparhije SPC, izvan Republike Srbije, dobijale su povremene dotacije za svoje osnovne delatnosti, za obnavljanje i proširenje sveštenomonaških zajednica, kao i za realizaciju svojih obrazovanih i kulturnih programa.

4. Poboljšan je socijalni i materijalni položaj monaha, sveštenika i verskih službenika: celokupno monaštvo je dobilo osnovno zdravstveno osiguranje o trošku države; monasi, sveštenici i verski službenici u ugroženim i nerazvijenim regionima, u prvome redu na Kosovu i Metohiji, dobijaju redovne dotacije iz budžeta; sveštenicima i verskim službenicima je zakonom omogućeno povezivanje radnog staža za period 1991-2003. godina. Uvedene su zakonske poreske olakšice Crkvama i verskim zajednicama za obavljanje njihovih osnovnih delatnosti.

– Zakoni od uticaja na uređenje religijske strukture

1. U «Memorandumu o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2006. godinu sa projekcijama za 2007. i 2008. godinu», u okviru planiranih Strukturnih reformi, Vlada je utvrdila strategiju reforme religijske strukture koja predviđa: a) uključivanje crkava i verskih zajednica, kao javnih ustanova i organizacija, u društveni i kulturni život; b) izgradnju saradničkih odnosa između države i crkava i verskih zajednica u ostvarivanju opšteg dobra; v) afirmaciju verske kulture i obrazovanja, pružanje materijalne i stručne pomoći za njihovo unapređenje i razvoj; g) poboljšanje materijalnog položaja i socijalnog statusa sveštenomonaštva i verskih službenika.

2. Strateški ciljevi u ovoj oblasti ostvarivani su kroz više sistemskih zakona koje je Vlada predložila, a Narodna skupština usvojila:

– Zakon o zdravstvenom osiguranju – regulisano zdravstveno osiguranje monaha i monahinja;

– Zakon o zdravstvenoj zaštiti – regulisana zdravstvena zaštita monaha i monahinja;

– Zakon o Crvenom krstu Srbije – regulisana saradnja crkava i verskih zajednica sa Crvenim krstom;

– Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju – na povoljniji način regulisana socijalna prava sveštenika i verskih službenika;

– Zakon o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje – utvrđena fleksibilna osnovica za uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje sveštenika i verskih službenika;

– Zakon o uplati doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje pojedine kategorije osiguranika – zaposlenih – regulisana uplata iz državnog budžeta doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje sveštenika i verskih službenika radi povezivanja radnog staža i osiguranja za period od 01.01. 1991. godine do 31.12. 2003. godine.

17. MINISTARSTVO ZA DIJASPORU

Na predlog Ministarstva za dijasporu Vlada, je obrazovala Komisiju za ostvarivanje i zaštitu prava na nepokretnostima u vlasništvu Republike Srbije koje se nalazi izvan granica Republike Srbije.

U cilju zaštite interesa Republike Srbije na Kosovu i Metohiji, Ministarstvo za dijasporu je u saradnji sa Skupštinskim odborom za Srbe izvan Srbije, formiralo tim za koordiniranje aktivnosti dijaspore. Cilj je afirmisanje stavova Vlade i interesa srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.

Ministarstvo za dijasporu aktivno je učestvovalo u radu Međuvladinih mešovitih komisija za primenu sporazuma o zaštiti nacionalnih manjina sa Rumunijom, Makedonijom, Mađarskom i Hrvatskom.

U okviru garantovanih manjinskih prava, a u cilju očuvanja jezika i nacionalnog identiteta srpske manjine izvršeno je obezbeđenje udžbenika, nastavnih sredstava, knjiga i časopisa na srpskom jeziku (za decu u Hrvatskoj, za Gimnaziju u Temišvaru).

Pružena je finansijska pomoć organizacijama u dijaspori za projekte koji imaju za cilj očuvanje kulturnog, verskog i nacionalnog identiteta.

Projektom – mogućnost ulaganja u opštine Srbije – kontinuirana je aktivnost Ministarstva na privlačenju što većeg broja investitora iz dijaspore u Republiku Srbiju.

Ministarstvo je u okviru zakonom utvrđenih zadataka, radi uspešnije realizacije Strategije podsticanja i razvoja stranih ulaganja, preduzelo aktivnosti koje treba da doprinesu jačem uključivanju dijaspore u ekonomski sistem i tokove u Republici Srbiji. To podrazumeva:

– upoznavanje predstavnika dijaspore sa osnovnim principima Reforme podsticanja i razvoja stranih ulaganja, mogućnostima i pogodnostima koje nudi – ostvaren je veliki broj kontakta sa inestitorima iz inostranstva, srpskog porekla, koji su izrazili želju da ulažu u privredu Republike Srbije;

– Ministarstvo je, sagledavši potrebe i potencijal velikog broja regiona i opština u Republici Srbiji, odlučilo da objedini sve potrebe u jedinstvenu bazu podataka. Priređena je multimedijalna prezentacija na DVD-u pod naslovom „Mogućnosti ulaganja u opštine Srbije“ sa podacima iz 53 opštine Srbije. Ovakav način obaveštavanja srpskih privrednika u svetu i matici o ekonomskim potencijalima korisnim informacijama vezano za njihova ulaganja u maticu. DVD „Mogućnosti ulaganja u opštine Srbije “ pokazao se kao pogodan način da privrednici iz dijaspore pronađu poslovne partnere u Srbiji, ali i mogućnost da svojim poslovnim partnerima u inostranstvu predoče neiskorišćene ekonomske potencijale Srbije i time omoguće veći nivo direktnih investicija u Srbiju. Zbog velikog interesovanja pripadnika dijaspore, za ovakav oblik informisanja, Ministarstvo je krajem 2005. godine započelo sa prikupljanjem podataka za drugo dopunjeno izdanje DVD-a.

Ministarstvo je preduzelo aktivnosti, u okvirima svoje zakonom utvrđene nadležnosti, kako bi doprinelo jačanju i popravljanju uslova za brže sprovođenje reformskih programa, a sve u cilju sprovođenja politike Vlade.

II POSEBNE ORGANIZACIJE

1. REPUBLIČKI SEKRETARIJAT ZA ZAKONODAVSTVO

U 2005. godini doneti su Zakon o državnoj upravi, Zakon o Vladi, Zakon o javnim agencijama i Zakon o državnim službenicima.

Zakonom o državnoj upravi uređenje i delovanje državne uprave i njen rad postavljeni su na novim osnovama. Razdvojene su operativne nadležnosti uprave od njenih strateških poslova. Stvorene su osnove za depolitizaciju rukovodećih položaja u državnoj upravi.

Zakon o Vladi utvrđuje način vršenja ustavnih ovlašćenja Vlade, uređuje bitna pitanja vezana za uređenje Vlade, početak, trajanje i prestanak mandata člana Vlade i Vlade, kao i odgovornost Vlade prema Narodnoj skupštini.

Zakon o javnim agencijama postavlja pravni okvir za osnivanje javnih agencija kao organizacija koje obavljaju razvojne, stručne i regulatorne poslove od opšteg interesa, kao i uslove poveravanja poslova državne uprave agencijama.

Zakon o državnim službenicima donet je u cilju daljeg sprovođenja reforme državne uprave. Cilj zakona je jačanje pravne države putem delotvornijeg i stručnijeg rada zaposlenih u državnim organima. Do kraja su sprovedeni principi depolitizacije i profesionalizacije poslova u državnim organima. Uvodi se obaveza konkursa za sve rukovodeće položaje u državnoj upravi, čime je načinjen snažan otklon od političkih uticaja. Uspostavlja se sistem zvanja utemeljen na jedinstvenoj klasifikaciji poslova, stvara se normativni okvir za motivisanje zaposlenih za zakonito i delotvorno obavljanje poslova. Na osnovu Zakona o državnim službenicima, Vlada je u 2005. godini donela niz podzakonskih akata za njegovu primenu, s tim da će po konačnom donošenju ovih akata, nov službenički sistem moći u potpunosti da se primenjuje od 1. jula 2006. godine.

1. Republički sekretarijat za zakonodavstvo

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog zakona – Datum donošenjaPredloga zakona Zakon donet i objavljen Predlog zakona u skupštinskoj proceduri

1. Republički sekretarijat za zakonodavstvo

Red.br. NAZIV AKTA- Uredba – Datum donošenja Objavljeno Uredba o izmeni i dopuni Uredbe o načelima za unutrašnju organizaciju i sistematizaciju radnih mesta u ministarstvima, posebnim organizacijama i službama Vlade 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o dopuni Uredbe o naknadama i drugim primanjima zaposlenih u državnim organima i izabranih, odnosno postavljenih lica 5. maj 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 38 od 6. maja 2005. Uredba o dopuni Uredbe o obrazovanju Kancelarije za pridruživanje Evropskoj uniji 30. jun 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 56 od 30. juna 2005. Uredba o izmenama Uredbe o načelima za unutrašnju organizaciju i sistematizaciju radnih mesta u ministarstvima, posebnim organizacijama i službama Vlade 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o Generalnom sekretarijatu Vlade 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o službama Vlade 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o Kabinetu predsednika Vlade 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o Kabinetu potpredsednika Vlade 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o osnivanju Kancelarije za saradnju s medijima 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o osnivanju Kancelarije za pridruživanje Evropskoj uniji 25. avgust 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 75 od 26. avgusta 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o koeficijenima za obračun i isplatu plata imenovanih i postavljenih lica i zaposlenih u državnim organima 1. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 76 od 2. septembra 2005. Uredba o osnivanju Službe Koordinacionog centra Srbije i Crne Gore i Republike Srbije za Kosovo i Metohiju 8. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 77 od 9. septembra 2005. Uredba o osnivanju Stalne kancelarije Vlade za ekonomski razvoj u Kragujevcu 22. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 81 od 23. septembra 2005. Uredba o osnivanju Stalne kancelarije Vlade za ekonomski razvoj u Boru 22. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 81 od 23. septembra 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o naknadama i drugim primanjima zaposlenih u državnim organima i izabranih, odnosno postavljenih lica 22. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 81 od 23. septembra 2005. Uredba o dopuni Uredbe o načelima za unutrašnju organizaciju i sistematizaciju radnih mesta u ministarstvima, posebnim organizacijama i službama Vlade 22. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 81 od 23. septembra 2005. Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o načelima za unutrašnju organizaciju i sistematizaciju radnih mesta u ministarstvima, posebnim organizacijama i službama Vlade 29. septembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 83 od 30. septembra 2005. Uredba o osnivanju Službe Koordinacionog tela Saveta ministara i Vlade za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa 10. novembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 97 od 11. novembra 2005. Uredba o osnivanju Službe za upravljanje kadrovima 1. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 106 od 2. decembra 2005. Uredba o razvrstavanju radnih mesta i merilima za opis radnih mesta državnih službenika 29. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 117 od 30. decembra 2005. Uredba o izmeni i dopuni Uredbe o obrazovanju Saveta Republike Srbije za nacionalne manjine 29. decembar 2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 117 od 30. decembra 2005. Poslovnik Vlade 17. novembar2005. godine „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 100 od 21. novembra 2005.

2. REPUBLIČKI ZAVOD ZA RAZVOJ

Tokom 2005. godine, Zavod je obavio pripremne aktivnosti na sačinjavanju osnovnih elemenata za izradu Nacionalne strategije privrednog razvoja Republike Srbije 2006 – 2012. godine. Cilj ove Strategije je da ukaže kako prevazići postojeće strukturne probleme i kako iskoristiti razvojne potencijale Srbije za povećanje društvenog proizvoda i izvoza. Nacionalna strategija pruža odgovore na pitanja: kako što pre završiti tranzicione procese, kako srpska privreda da u što kraćem periodu obezbedi veće učešće u svetskoj trgovini, kako ostvariti kontinuiran rast društvenog proizvoda, zaposlenosti i standarda stanovništva, odnosno kako stvarati povoljan razvojni i poslovni ambijent.

Sačinjena je Analiza regionalnog razvoja Republike Srbije, na osnovu koje je izrađen radni tekst Zakona o podsticanju ravnomernog razvoja Srbije kao osnovnog institucionalnog instrumenta za regulisanje ravnomernog socio-ekonomskog razvoja opština i okruga.

Sačinjena je analiza poslovanja javnih preduzeća u 2004. godini, analiza – veliki gubitaši u industriji Republike Srbije, koja predstavlja prikaz najvećih problema sa kojima je suočena industrija Republike Srbije sa težištem na poslovanje velikih sistema gubitaša.

U saradnji sa Ministarstvom privrede i Agencijom za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva sačinjen je Izveštaj o malim i srednjim preduzećima i preduzetništvu za 2004. godinu kojim je sagledano stanje i date osnovne informacije o tome šta je učinjeno u funkciji dinamičkog razvoja ovog sektora, sa ciljem formulisanja Akcionog plana za podršku razvoju MSPP za period 2006 – 2008. godina. Ovaj izveštaj sadrži statističku građu o kretanjima u MSPP sektoru i predstavlja osnovu za otvaranje procesa prilagođavanja sistema statističkog praćenja ovog sektora standardima koji važe u Evropskoj uniji.

Republički zavod za razvoj, učestvovao je u izradi Memoranduma o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2006. godinu sa projekcijama za 2007. i 2008. godinu, tako što je dostavio Ministarstvu finansija i Ministarstvu privrede priloge iz oblasti privatizacije preduzeća, restrukturiranja preduzeća, razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva, poboljšanja poslovnog i investicionog ambijenta, prognoza osnovnih makroekonomskih agregata i regionalnog razvoja.

3. REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU

Zavod je u 2005. godini realizovao plan rada koji se odnosi na: sprovođenje statističkih istraživanja, desiminaciju podataka i publicističku delatnost, međunarodnu saradnju i unapređenje statističkog i informacionog sistema.

Sprovođenje statističkih istraživanja predstavlja osnovnu delatnost. Plan statističkih istraživanja u 2005. godini (190 istraživanja) realizovan je bez većih zakašnjenja. To se posebno odnosi na konjukturna statistička istraživanja, u mesečnoj i tromesečnoj periodici kojima su obezbeđeni podaci o cenama, industrijskoj proizvodnji, spoljnoj trgovini, zaradama i zaposlenosti. Pored sprovođenja statističkih istraživanja Zavod je izvršio i dodatne obrade za potrebe republičkih ministarstava i drugih organa i organizacija, SANU, univerziteta, naučnih instituta i drugih korisnika.

Rad na sprovođenju Strategije za smanjenje siromaštva u Srbiji tokom 2005. godine postavio je dodatne zahteve statističkom sistemu za podacima koji detaljnije pokazuju stanje siromaštva kod nas. Zavod je dobio ulogu analitičkog servisa koji sa Svetskom bankom radi na derivaciji pokazatelja nejednakosti i siromaštva, preko kojih se prati realizacija strategije za smanjenje siromaštva. Sprovođenjem redovnih statističkih istraživanja iz Plana za 2005. godinu obezbeđeni su podaci na osnovu kojih se analizom ukazuje na uzroke, karakteristike i profile siromaštva. U saradnji sa Timom za implementaciju Strategije za smanjenje siromaštva pripremljeno je više posebnih obrada podataka iz oblasti statistike makroekonomskih računa, ekonomskih i društvenih statistika. Ključni pokazatelji se obezbeđuju Anketom o potrošnji u domaćinstvima, odnosno podaci koji služe za izvođenje pokazatelja o siromaštvu. Objavljena je publikacija „nedovoljno razvijena područja Republike Srbije, 2004. – izabrani statistički podaci, po opštinama“.

Usvajanjem Nacionalne strategije zapošljavanja u 2005. godini, Vlada je utvrdila pravce rešavanja problema nezaposlenosti. Zavod je u statistici zaposlenih izvršio izmene u Anketi o radnoj snazi i metodološke osnove za ovo istraživanje uskladio sa međunarodnim standardima. Sa Nacionalnom službom za zapošljavanje dogovorene su aktivnosti koje treba da doprinesu boljem funkcionisanju poslova od zajedničkog interesa u oblasti zaposlenosti.

U radu Saveta za ravnopravnost polova, Zavod kao član ovog stručnog savetodavnog tela Vlade, u aktivnostima tokom 2005. godine pripremio je i objavio publikaciju „Žene i muškarci u Srbiji“ u kojoj je dat širi izbor demografskih i drugih podataka po polu koji su prikazani po oblastima: stanovništvo, zdravstvo, obrazovanje, socijalna zaštita, kriminalitet, zaposlenost i zarade, donošenje odluka.

U radu Saveta za prava deteta, Zavod je zadužen za izradu demografskih, zdravstvenih i obrazovnih indikatora koji su utvrđeni u Nacionalnom planu za prava deteta.

Međunarodna saradnja Zavoda u 2005. godini bila je usmerena na: daljoj harmonizaciji sa evropskim statističkim sistemom, prvenstveno kroz unapređenje postojećih i uvođenje novih indikatora, uz povećanje poverenja u zvaničnu statistiku i unapređenje svih vidova saradnje, kao i obezbeđivanje podataka međunarodnim organizacijama (Međunarodni monetarni fond, Svetska banka, UNICEF i dr.). Saradnja se odvijala u okviru CARDS i SIDA nacionalnog i regionalnog projekta.

4. REPUBLIČKI HIDROMETEOROLOŠKI ZAVOD

U okviru planirane modernizacije hidrometeorološkog operativnog sistema, izvršeno je uključivanje hidrometeorološkog telekomunikacionog centra RHMZ Srbije u sistem hidrometeorološke telekomunikacione mreže Evrope.

Izvršeno je preseljenje hidrometeorološkog telekomunikacionog centra, bivšeg Saveznog zavoda sa lokacije Zeleno brdo na lokaciju Košutnjak, čime su objedinjene ove funkcije na nivou Republike Srbije.

Realizovana je instalacija prijemne zemaljske satelitske stanice druge generacije radi korišćenja podataka i produkata EUMETCAT (Evropski meteorološki satelit).

Izvršena je automatizacija 23 hidrološke stanice čime je postignuto efikasnije prikupljanje podataka u realnom vremenu i izrada hidroloških prognoza i upozorenja za potrebe odbrane od poplava.

Izrađen je poslovnik i procedure za rad laboratorije za životnu sredinu RHMZ Srbije radi monitoringa kvaliteta vode i vazduha u skladu sa regulativom Evropske unije i Svetske meteorološke organizacije.

Preduzimane su aktivnosti za utvrđivanje obima 17 havarijskih zagađenja voda i o tome su obaveštavani nadležni organi.

Izrađena je Informacija o rezultatima rada sistema za protivgradnu zaštitu za 2005. godinu.

Izrađen je automatizovani sistem dejstva zaštite od grada na teritoriji AP Vojvodine, čime je postignut jedinstven način sprovođenja propisane metodologije na teritoriji Republike Srbije.

5. REPUBLIČKI GEODETSKI ZAVOD

U 2005. godini izvršeni su sledeći poslovi:

– nastavljena realizacija Projekta za katastar nepokretnosti i upis prava, u Republici Srbiji, na osnovu zaključenog Sporazuma o kreditu za razvoj između naše države i Međunarodnog udruženja za razvoj;

– izrađen je katastar nepokretnosti u 550 katastarskih opština;

– započeto je uspostavljanje Centralne evidencije hipoteke kao jedinstvene elektronske javne baze podataka, shodno Zakonu o hipoteci;

– postavljene su permanentne stanice na celokupnom području Republike Srbije i određene njihove koordinate;

– započeta je realizacija projekata osnovne gravimetrijske mreže i nivelmanske mreže;

– pripremljeni su podaci i dokumentacija za početak realizacije CARDS programa na izradi digitalnog ortofotoa za područje Republike Srbije;

– realizovane su geodetske osnove za snimanje detalja u katastarskim opštinama Priboj, Požega, Negotin, Medveđa i Bajina Bašta;

– izdato je 150.240 kopija plana i 767.110 prepisa, izvoda, uverenja i izveštaja;

– izvršen je stručni i upravni nadzor nad izradom katastra nepokretnosti i upisa prava na nepokretnostima za 760 katastarskih opština.

6. REPUBLIČKA DIREKCIJA ZA IMOVINU

REPUBLIKE SRBIJE

U okviru redovnih aktivnosti okončano je 4.157 predmeta i obrađeno 10.137 akata koji se odnose na evidenciju, raspolaganje i upravljanje sredstvima u državnoj svojini.

Nastavljeni su poslovi na ažuriranju jedinstvene evidencije nepokretnosti u državnoj svojini, kao i zbirne evidencije pokretnih stvari. Evidentirano je 26.442 jedinice nepokretnosti i prvi put je sačinjena evidencija pokretnih stvari, kao i posebna evidencija pribavljenja u postupku prinudne naplate poreske obaveze od poreskih obveznika.

Nastavljeno je organizovanje poslova na sprovođenju Zakona o prijavljivanju i evidentiranju oduzete imovine (izdato 2.299 potvrda o prijavljivanju oduzete imovine).

Vlada je odlučivala po zahtevima Direkcije za pribavljanje u državnu svojinu nepokretnosti putem zajedničke izgradnje, odnosno suinvestiranjem sa drugim pravnim i fizičkim licima.

Pokrenut je postupak prodaje 6 objekata na teritoriji Republike Hrvatske.

Preduzete su aktivnosti iz delokruga Direkcije u postupku prodaje imovine javnih preduzeća koja su u postupku restrukturiranja (EPS, NIS, PTT, JAT, ŽTP i dr.).

Pokrenut je postupak raspolaganja vojnom imovinom na teritoriji Republike Srbije.

Urađen je projekat „Utvrđivanje činjeničnog stanja i ustanovljavanje potpune evidencije državne imovine i novih imovinskih resursa kao preduslovi racionalnog upravljanja i efikasne zaštite državne imovine na lokalnom i republičkom nivou“.

Nastavljen je rad na Projektu razvoja informacionog sistema za vođenje jedinstvene evidencije sredstava u državnoj svojini.

7. AGENCIJA ZA RAZVOJ INFRASTRUKTURE

LOKALNE SAMOUPRAVE

Agencija je izradila projektne izveštaje za opštine: Šabac, Smederevo, Inđiju, Apatin, Valjevo, Varvanin i Kruševac, kao i biznis plan za opštine: Vršac, Mionica, Žitište i Žitorađa. Navedeni projekti su postali deo zvaničnog programa Evropske agencije za rekonstrukciju koji su definisali i potvrdili Vlada i EAR.

Potpisani su ugovori o donaciji za opštinu Vršac (realizacija Projekta izgradnje i rekonstukcije mreže lokalnih puteva i ulica), vrednosti preko 950.000 evra; za opštinu Kruševac (realizacija Projekta rekonstrukcije i proširenja sistema daljinskog grejanja) vrednosti 1.200.000 evra; za opštinu Smederevo (Projekat rekonstrukcije lokalnih puteva i ulica i poboljšanje sistema vodosnabdevanja), vrednosti preko 1.700.000 evra. Finansijska struktura ovih, kao i drugih projekata, koji pored učešća sredstava donacija sadrže i komponentu zaduživanja po osnovu kredita kod kojih su postupci za zaključivanje započetih do stupanja na snagu Zakona o javnom dugu, biće ponovo utvrđena, odnosno usklađena sa odredbama tog zakona kojim se na kvalitativno nov način određuje limit za ukupno zaduživanje, odnosno za otplatu glavnice i kamate kod dugoročnog neizmirenog zaduživanja opština.

U poslednjem tromesečju 2005. godine poslata je u EAR ugovorna dokumentacija za 8 projekata.

Agencija je intenzivno radila na pripremi novih programa koji će biti realizovani, odnosno potpisani ugovori u 2006. godini od kojih su najznačajniji Program Nemačke razvojne banke KfW, Švedske razvojne donatorske ustanove SIDA.

8. AGENCIJA ZA STRANA ULAGANjA

I PROMOCIJU IZVOZA

U cilju promocije investicija i saradnje sa investitorima Agencija je kreirala Mrežu za podršku investitorima za zainteresovane opštine u Republici Srbiji.

Započet je rad na 20 novih investicionih projekata, od kojih je 10 u pripremnoj fazi, 4 se realizuju, 6 je u finalnom stadijumu realizacije, a jedan je realizovan uz podršku Agencije. Realizovana su dva nova investiciona projekta već postojećih investitora u Republici Srbiji.

Agencija je učestvovala u organizaciji godišnje skupštine i Biznis foruma EBRD; organizovala je posebnu konferenciju Serbia and Montenegro Investment Forum 2005, sa više od 500 učesnika; u organizaciji OECD održan je izbor za „Investitora godine“ zemalja jugoistočne Evrope; učestvovala na više investicionih foruma u inostranstvu, a krajem 2005. godine Agencija je predložila Grad Beograd za nagradu „Grad budućnosti“ koju dodeljuje Fajnenšl tajms.

U cilju promocije izvoza i saradnje sa izvoznicima Agencija je organizovala nastup na dva sajma, učestvovala u planiranju i realizaciji 6 poslovnih delegacija, kreirala obnovljenu Bazu izvoznika, sa oko 500 preduzeća.

Agencija je izdala Publikacije za investitore, publikacije za radnike u organima lokalne samouprave, publikacije za izvoznike, unapredila internet prezentaciju, izdala 12 elektronskih biltena Agencije i sačinila promotivni film Invest in Serbia the Time is Now, sve sa ciljem promocije srpske privrede.

9. CENTAR ZA RAZMINIRANjE

Centar je obavio izviđanja i izradio 7 projekata za razminiranje minskih polja sa površine od 1.189.900 m2, 6 projekata za čišćenje od kasetnih bombi površine od 1.183.020 m2 i 3 projekta za uklanjanje neeskplodiranih avionskih bombi. Sa Evropskom agencijom za rekonstrukciju izrađena je tehnička dokumentacija za pretraživanje 12 lokacija na Dunavu i Savi.

Navedene projekte Centar je prezentovao međunarodnim organizacijama i donatorima nakon čega su obezbeđene donacije u iznosu od oko milion evra za razminiranje minskih polja i oko 750.000 dolara za čišćenje od kasetnih bombi. Realizovano je 5 projekata za razminiranje minskih polja ukupne površine od 839.000 m2, 4 projekta za čišćenje kasetnih bombi sa površine od 533.620 m2 i jedan projekt tehničkog izviđanja lokacije od 12.000 m2 na jezeru Palić.

Centar je pratio realizaciju projekata, vršio kontrolu razminiranja u toku radova, obavio završnu kontrolu kvaliteta razminiranja i izdao uverenja da su projektima određene površine razminirane u Međunarodnim standardima za humanitarno razminiranje.

10. AGENCIJA ZA RECIKLAŽU

U cilju uspostavljanja sistemske informacione podrške, a u okviru sadašnje nacionalne regulative u odseku za berzu sekundarnih sirovina realizovane su sledeće aktivnosti koje se tretiraju kao projekti, planom za 2005. godinu:

– plan upravljanja otpadom preduzeća „Ball Packaging Europe Belgrade“ d.o.o. Beograd. Projekat se realizovao po dinamici koja je predviđena planom rada u 2005. godini;

– klasifikacija sekundarnih sirovina. Realizacijom ovog projekta, odnosno uvođenjem klasifikacije sekundarnih sirovina po standardima evropske nomenklature stvoreni su uslovi za proširivinje funkcionalnosti postojeće baze podataka o otpadu, sekundarnim sirovinama i njihovom kretanju u Republici Srbiji i prekograničnom prometu;

– analiza postojećeg stanja upravljanja otpadom sa predlogom mera za uređenje sistema upravljanja otpadom u NIS-RN Pančevo, Pančevo. Projekat je realizovan po dinamici koja je predviđena planom rada u 2005. godini;

– postupci prerade tehnogenih otpadnih sirovina sa sadržajem bakra u RTB Bor. Realizacijom ovog projekta u Odseku za berzu sekundarnih sirovina unapređuje se funkcionisanje kontrolnog sistema kretanja otpada od bakra i njegovih legura na domaćem tržištu, a takođe i u prekograničnom prometu.

Agencija je pripremila i potpisala Protokol o saradnji u rešavanju problema postupanja sa otpadnim materijama sa mnogim lokalnim samoupravama i na taj način uspostavila sa njima dugoročnu stručnu i tehničku saradnju.

U okviru aktivnosti za edukaciju i informisanje sprovedeni su različiti projekti kao:

– „Evropski programi za opštine u Srbiji – EPOS“,

– „Exchange programme“ Evropske Agencije za rekonstrukciju,

– „Ne razmišljaj, recikliraj“.

Agencija je pokrenula akciju Bus advertising – „Bacajmo pametno“ sa ciljem edukacije stanovništva o mogućnostima recikliranja otpadaka.

U cilju unapređenja tržišta sekundarnih sirovina, Agencija je prestavila projekat ON-LINE baza podataka sekundarnih sirovina – Internet berze sekundarnih sirovina.

11. REPUBLIČKA AGENCIJA ZA MIRNO

REŠAVANjE RADNIH SPOROVA

Svojim aktivnostima Agencija je u potpunosti opravdala uvođenje ove institucije u oblast radnog prava, aktivno učestvovala u reformi radnog zakonodavstva čime je ispunila sledeće ciljeve:

1. Rasterećenje sudova

Od 13. maja 2005. godine kada je Agencija faktički počela sa radom rešeno je 591 individualni i 12 kolektivnih radnih sporova od kojih je 7 od opšteg interesa. Ovako brzo rešavanje sporova (nadležnost su isplata minimalne zarade i otkaz) dobro je prihvaćeno i od zaposlenih.

2. Smanjenje broja štrajkova

Više preduzeća je podnelo predloge za mirno rešenje kolektivnih radnih sporova, pred najavu štrajka, ili kad je štrajk već bio u toku. Rezultat rada je prihvatanje sugestija miritelja i zaključenje sporazuma, kojima su se sporovi rešavali mirnim putem, a štrajkovi predupređeni ili prekinuti.

3. Ekonomičnost postupka

Postupak mirnog rešavanja radnih sporova je brz i ekonomičan. Rešenja su zasnovana pored zakonitosti, i na pravičnosti i realnim mogućnostima strana u sporu, na sporazumu koji u najvećoj meri odgovara obema stranama obzirom na mogućnosti, pa su strane zadovoljne rešenjima.

Agencija je obavila niz prezentacija sindikatima i uniji poslodavaca, radi unapređenja socijalnog dijaloga, rešavanja kolektivnih sporova i kvalitetnije i masovnije zaštite prava članstva. U septembru 2005. godine, organizovan je seminar-obuka miritelja i arbitara.

12. KOMESARIJAT ZA IZBEGLICE

Vlada je u aprilu 2005. godine, usvojila Studiju o izvodljivosti projekta za trajnu integraciju izbeglica u Srbiji CEB 12221 «Stanovanje za izbeglice» u Srbiji.

Cilj Projekta za trajnu integraciju izbeglica u Srbiji putem kredita CEB-a je izgradnja oko 1.000 stambenih jedinica (za oko 4.000 ljudi) u toku dvogodišnjeg perioda realizacije Projekta (tehnička implementacija Projekta). Tehnička implementacija Projekta obuhvata fazu izgradnje i predaje na upotrebu novoizgrađenih stambenih jedinica krajnjim korisnicima. Stambene jedinice namenjene su izbegličkim porodicama sa regulisanim pitanjem državljanstva (80% stambenih jedinica) i domicilnom stanovništvu u opštinama gde će biti realizovan Projekat (20% stambenih jedinica).

Projekat će se realizovati u sedam do devet opština na teritoriji Srbije.

Vrednost Projekta je procenjena na 28,57 miliona evra. Kredit CEB partipicira sa oko 70% vrednosti Projekta (20 miliona evra). Za kredit CEB predviđena je garancija Republike Srbije. Preostalih 30% vrednosti Projekta (8,57 miliona evra) biće obezbeđeni iz dva izvora (oba oko 15 procentnih poena): opštinskog bespovratnog učešća za zemljište i infrastrukturu i finansijskog učešća krajnjih korisnika (kreditno učešće). Krajnji korisnici će biti u mogućnosti da do vlasništva nad stambenom jedinicom dođu putem dugoročnog stambenog kredita. Poslovne banke će biti administratori kredita. Na osnovu «mekog kredita» koji bude obezbeđen od CEB, kreditni uslovi za krajnje korisnike biće povoljniji od postojećih koje nude poslovne banke u Republici Srbiji.

Administrativni Savet CEB je na osnovu Studije, početkom septembra 2005. godine, formalno odobrio kredit Republici Srbiji u iznosu od 20 miliona evra za realizaciju ovog projekta.

Projekat se nalazi u fazi pregovora o finalnim uslovima ugovora o kreditu. Pregovori se vode između Ministarstva finansija i predstavnika CEB.

Evropska agencija za rekonstrukciju pomoći će realizaciju Projekta sa 1,2 miliona evra kroz tehničku podršku.

Za ovaj Projekat postoji veliko interesovanje izbegličke populacije, a u skladu je sa opredelenjem Republike Srbije da se izbeglicama, koje ne mogu da se vrate u zemlje porekla omogući integracija, kao i očekivanjima međunarodne zajednice posebno iskazane u Odluci Saveta EU o principima, prioritetima i uslovima sadržanim u Evropskom partnerstvu sa našom državom od 30. januara 2006. godine u kojima se, pored ostalog, navodi da u Srbiji “izbeglicama koje odluče da se ne vrate treba da se olakša integracija“.

13. AGENCIJA ZA ENERGETSKU EFIKASNOST

Obavljeni poslovi i rezultati u 2005. godini su sledeći:

1. Donacije Evropske agencije za rekonstrukciju

– potpisano je 16 ugovora o transferu donacije od 880.000 evra sa lokalnim samoupravama za energetsku sanaciju javnih zgrada. Završeni su projekti u 6 opština;

– potpisano je 4 ugovora o transferu donacije od 214.000 evra za investicione projekte u daljinskom grejanju. Završene su tri, četvrta je u pripremi;

– završena su 4 investiciona projekta u komunalnim uslugama za koje je izvršen transfer EAR, a 3 su pripremljena za realizaciju. Ukupna donacija je 167.000 evra;

– urađene u energetske revizije za 8 industrijskih preduzeća;

– potpisani su ugovori o transferu donacije od 110.000 evra, za korišćenje drvne biomase za grejanje i gradnju male hidroelektrane.

2. Projekat unapređenje energetske efikasnosti u Republici Srbiji – energetska sanacija škola i bolnica (kredit Svetske banke)

– potpisani ugovori za energetsku sanaciju 6 škola i 4 bolnice, na kojima su započeti radovi, u iznosu od 1,4 miliona evra.

3. Donacija Kraljevine Norveške

– u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike nastavljena je realizacija višegodišnjeg programa koji finansira Kraljevina Norveške za jačanje regionalnih centara energetske efikasnosti u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, kao i osnivanje Mreže industrijske energetske efikasnosti.

4. Donacija Kraljevine Španije

– odobrena je donacija u iznosu od 204.000 evra za projekat jačanja kapaciteta Agencije u oblasti obnovljivih izvora energije.

5. Agencija je organizovala konferenciju „Unapređenje energetske efikasnosti u Srbiji – stanje perspektive i prepreke“ na kojoj je prisustvovalo preko 600 učesnika.

14. REPUBLIČKI SEIZMOLOŠKI ZAVOD

Najznačajniji i po obimu najveći napredak u radu realizovan je modernizacijom seizmoloških stanica Beograd, Svilajnac, Divčibare, Sjenica, Gruža, Đerdap i Bajina Bašta, opremom koja je donacija Slovačke vlade. Modernizacija seizmološke stanice na Fruškoj gori ostvarena je u okviru projekta „izučavanja Panonskog basena“, univerziteta u Lidsu. Njen značaj je visok s obzirom da pokriva prostor Vojvodine koji se osmatra u realnom vremenu što je veliki napredak u odnosu na ranije periode kad ovaj prostor uopšte nije osmatran (2004.) Izvršena modernizacija, obezbedila je pristup u realnom vremenu regristrovanim podacima sa stanica Divčibare, Svilajnac, Fruška Gora i Beograd.

U Beogradu je instaliran centralni akvizicioni sistem i na njemu je uspostavljeno automatsko prikupljanje podataka sa seizmoloških stanica po telefonskom pozivu kao i automatsko lociranje zemljotresa. Instaliran je sistem za analizu zemljotresa sa mogućnošću prikupljanja podataka sa terenskih stanica po zahtevu. U okviru istog projekta okončana je izgradnja šahta za smeštaj seizmološke stanice u Svilajncu. Na toj lokaciji ostvarena je bežična internet konekcija tako da se podaci u realnom vremenu dostavljaju u centralnu stanicu u Beogradu. Instalirana je antena za prvi satelitski prenos registracija sa Divčibara u Beograd.

Na seizmološkoj mreži Republike Srbije registrovana su preko 1.800 zemljotresa od kojih su 163 zemljotresa locirana na teritoriji Srbije, a 128 u graničnim područjima sa okolnim zemljama. Međunarodna aktivnost Zavoda se u ovom periodu odvijala kroz dogovorene modele učešća u međunarodnoj razmeni podataka, u evropskim okvirima, naročito u slučajevima jakih zemljotresa i lobiranja za donatore u okviru projekta Unapređenja seizmološke mreže jugoistočne Evrope.

Unapređena je internet prezentacija Zavoda, sa dva nova sadržaja:

-stranica sa rezultatima automatskog lociranja zemljotresa čiji se sadržaj osvežava svakih 5 minuta,

-omogućen je prikaz seizmograma uživo za stanice koje su modernizovane.

U okviru projekta Aktivnosti na informisanju i obrazovanju javnosti o zemljotresima izvršena je obuka nastavnika Kolubarskog okruga i izvedena vežba RIHTER 2005. u organizaciji Civilne zaštite iz Valjeva, u okviru obležavanja 1. marta međunarodnog dana Civilne zaštite.

15. UPRAVA ZA JAVNE NABAVKE

Povećan je broj zahteva za mišljenjima, koje Uprava daje naručiocima za pokretanje postupaka koji podrazumevaju izvesna ograničenja konkurencije. Primljeno je 10.089 zahteva za mišljenjima, a kao rezultat rastuće ažurnosti navodimo da je 72,79% prispelih zahteva obrađeno za manje od dva dana. Usmenih konsultacija je obavljeno 15.227 ili u proseku 60 dnevno.

Uprava je pripremila Izveštaj o dodeljenim ugovorima o javnim nabavkama u Republici Srbiji za 2004. godinu. Upravi su do 28. februara 2005. godine dostavljeni izveštaji za 218.815 javnih nabavki. Ukupna vrednost evidentiranih javnih nabavki u periodu januar – decembar 2004. godine iznosila je 109.282.212.000 dinara a ušteda iznosi 7,7 milijardi dinara, odnosno 8,20%.

Uprava je nastavila sa praćenjem postupaka javnih nabavki i zaštitom javnog interesa, u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, čime je obuhvatila 80 javnih nabavki vrednih oko 90 miliona evra i o čemu je redovno (mesečno) informisala Odbor za finansije Narodne skupštine.

III SLUŽBE VLADE

Kabinet predsednika Vlade, Kabinet potpredsednika Vlade i službe Vlade (Generalni sekretarijat Vlade, Kancelarija za saradnju sa medijima, Kancelarija za pridruživanje Evropskoj uniji, Služba Koordinacionog centra Srbije i Crne Gore i Republike Srbije za Kosovo i Metohiju, Služba Koordinacionog tela Saveta ministara i Vlade za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, Stalna kancelarija Vlade za ekonomski razvoj u Kragujevcu, Stalna kancelarija Vlade za ekonomski razvoj u Boru i Uprava za zajedničke poslove republičkih organa) obavljali su poslove iz svog delokruga, utvrđenog aktima o njihovom osnivanju.

U tabelarnom delu navedeni su akti Vlade, prikazani po službama Vlade, kao predlagačima.

1. Kabinet potpredsednika Vlade

Red.br. NAZIV AKTA- Memorandum – Datum donošenja Amandmani na Memorandum o razumevanju za implementaciju Strategije za smanjenje siromaštva sa Odeljenjem za međunarodni razvoj Velike Britanije (DFID) 12. maj 2005. Memorandum o razumevanju između Vlade Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske i Vlade Republike Srbije o podršci Vladi Republike Srbije da nadzire i koordinira implementaciju Strategije za smanjenje siromaštva 13. oktobar 2005.

2. Kancelarija za pridruživanje Evropskoj uniji

Red.br. NAZIV AKTA- Predlog strategije – Datum donošenja Predloga strategije Strategija doneta Nacionalna strategija Srbije za pristupanje Srbije i Crne Gore Evropskoj uniji 17. jun 2005. Odbor za Evropske integracije Narodne skupštine Republike Srbije od 12. jula 2005.

2. Kancelarija za pridruživanje Evropskoj uniji

Red.br. NAZIV AKTA- Memorandum – Datum donošenja Memorandum o saradnji u oblasti evropskih integracija između Vlade Republike Srbije i Ministarstva spoljnih poslova Republike Mađarske 10. mart 2005. Memorandum o saradnji u oblasti evropskih integracija između Vlade Republike Srbije i Ministarstva spoljnih poslova Republike Češke 22. septembar 2005.

IV POSEBNE AKTIVNOSTI VLADE

AKTIVNOSTI VLADE KOJE SE ODNOSE NA

KOSOVO I METOHIJU

Polazeći od Rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije o mandatu za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije («Službeni glasnik RS», broj 100/05), Vlada je donela Odluku o ustanovljenju Tima za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije («Službeni glasnik RS», br. 103/05 i 105/05).

Vlada je, zajednički sa Savetom ministara Srbije i Crne Gore, donela Odluku o uređenju Koordinacionog centra Srbije i Crne Gore i Republike Srbije za Kosovo i Metohiju («Službeni glasnik RS», broj 79/05), kojom je Koordinacioni centar reorganizovan u cilju efikasnijeg i kvalitetnijeg izvršavanja zadataka koji su mu stavljeni u nadležnost. Sa istim ciljem, Vlada je reorganizovala Službu Koordinacionog centra donošenjem Uredbe o osnivanju Službe Koordinacionog centra Srbije i Crne Gore i Republike Srbije za Kosovo i Metohiju («Službeni glasnik RS», broj 77/05).

Uzimajući u obzir ranije donetu Odluku o obrazovanju Saveta za Kosovo i Metohiju («Službeni glasnik RS», broj 139/04 i 67/05) i Odluku o obrazovanju budžetskog fonda za Kosovo i Metohiju («Službeni glasnik RS», br. 139/04, 3/05, 5/05 i 15/05), Vlada je u okvirima svoje ustavne i zakonske nadležnosti preduzela sve potrebne mere u cilju rešavanja pitanja budućeg statusa Kosova i Metohije uz poštovanje našeg ustavnog poretka, kao i sve potrebne mere u cilju pružanja pomoći srpskom i ostalom nealbanskom stanovništvu na Kosovu i Metohiji kome su ugrožena osnovna ljudska prava.

AKTIVNOSTI SAVETA ZA KOSOVO I METOHIJU

I TIMA ZA PREGOVORE O BUDUĆEM STATUSU

KOSOVA I METOHIJE

Savet za Kosovo i Metohiju

Savet za Kosovo i Metohiju je formiran Odlukom Vlade februara 2005. godine, i tokom iste godine održao je tri sednice: u martu, u maju i u julu. Savet je zamišljen kao široko postavljeno telo u čiji su sastav uključeni kako predstavnici organa Republike Srbije tako i Srba sa Kosova i Metohije čime bi se postigla što šira vizura i bolja percepcija stanja na Kosovu i Metohiji i time omogućilo predlaganje adekvatnih koraka i mera.

U okviru svojih aktivnosti, Savet je razmatrao niz, kako načelnih, tako i konkretnih pitanja vezanih za položaj srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, odnosa Republike Srbije prema problemu Kosova i Metohije, predlažući pri tom i konkretne korake koje bi trebalo preduzeti radi poboljšanja i rešenja postojeće situacije.

Savet se u okviru svojih aktivnosti naročito bavio problematikom povratka interno raseljenih lica i pitanjem stepena ostvarenosti standarda, a u svetlu budućih razgovora o statusu Kosova i Metohije.

U tom smislu, značajna pažnja je od strane Saveta posvećena pitanju usklađivanja aktivnosti i stavova državnog vrha u vezi, kako sa raspravom o standardima, tako i sa eventualnom raspravom o statusu.

Imajući navedeno u vidu, na predlog ovog Saveta, u saradnji sa Koordinacionim centrom Srbije i Crne Gore i Republike Srbije za Kosovo i Metohiju izrađen je dokument „Standardi za Kosovo – pregled i stepen dostignutosti“. Predmetni dokument predstavlja pregled formalno zacrtanih standarda upotpunjenih komentarima autora koji su dali realističan i kritički osvrt na aktuelno stanje. Ovaj dokument je razmatran na sednici Saveta za Kosovo i Metohiju u julu 2005. godine i Vlada je isti usvojila. Značaj ovog dokumenta ogleda se i u činjenici da je značajan deo stavova i činjenica iznetih u istom, kao argumentovan i dokaziv, korišćen u više navrata u kontaktima sa predstavnicima međunarodne zajednice.

Tim za pregovore o budućem statusu Kosova i Metohije

Uzimajući u obzir aktuelna kretanja na međunarodnoj sceni, stalne najave početka pregovora o konačnom statusu Kosova i Metohije, zamenu politike „standardi pa status“, sa po mnogo čemu problematičnim pristupom „i status i standardi“, odlučeno je od strane Vlade i svih najviših državnih organa da se formira pregovarački tim koji je zvanično i osnovan Odlukom Vlade, u novembru 2005. godine.

Neposredni politički razgovori inicirani su na sastanku specijalnog izaslanika Generalnog sekretara UN, M.Ahtisarija, sa predsednikom Vlade i predsednikom Republike, novembra 2005. godine.

Svojevrstan faktički uvod u aktivnosti kojima će se baviti ovaj Tim predstavljao je sastanak o decentralizaciji, održan septembra 2005. godine u Beču, iniciran od strane ambasadora K.Eidea, a na kome su se sastale dve ad hoc delegacije predvođene ministrom za državnu upravu i lokalnu samoupravu Republike Srbije i referentim ministrom u Privremenoj vladi Kosova i Metohije.

Do kraja 2005. godine, Tim se orijentisao prevashodno na dve oblasti budućih pregovora: budući status i decentralizaciju.

U pogledu budućeg statusa, polazni osnov je predstavljala platforma Pregovaračkog tima, pripremana za početak 2006. godine. Njen akcenat je stavljen na pažljivo sagledavanje ustavno-pravnih i političkih modaliteta široke autonomije Kosova i Metohije unutar Republike Srbije, predviđajući pri tom međunarodne garancije sporazumnog rešenja uz uviđanje značaja koji bi ovakvo rešenje imalo za regionalnu stabilnost i bezbednost.

U domenu decentralizacije, bitan orijentir, svojevrstan donji prag tolerancije ispod koga se ne bi moglo ići, predstavljale su preporuke za decentralizaciju iznete u Izveštaju specijalnog izvestioca, ambasadora K.Eidea, na sednici SB UN, 24. oktobra 2005. godine. Pregovarački tim je, međutim, uzeo u obzir i realnost postojanja Rukovodećih principa za razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije, koje je Kontakt grupa iznela 9. novembra 2005. godine. Cilj aktivnosti Tima u ovoj oblasti (decentralizacija) je iznalaženje rešenja koje bi omogućilo konkretne rezultate pretočene u opstanak i očuvanje bezbednosti srpskog naroda u Pokrajini, praćeno omogućavanjem povratka prognanih.

Do kraja 2005. godine, nije bilo zvaničnih rundi pregovora, te su sve aktivnosti Tima bile pre svega pripremnog i organizacionog karaktera.

AKTIVNOSTI BUDžETSKOG FONDA ZA KOSOVO I METOHIJU

Budžetski fond za Kosovo i Metohiju obrazovan je u cilju sprovođenja Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1244 i ostvarivanja opštih interesa Republike Srbije na Kosovu i Metohiji.

Zadatak Fonda je da na principima solidarnosti, uz uvažavanje ekonomskih mogućnosti, učestvuje u stvaranju programskih, razvojnih, infrastrukturnih, socijalnih i drugih uslova opstanka, bezbednog života i povratka srpskog i drugog nealbanskog stanovništva Kosova i Metohije.

Sredstva za rad Fonda obezbeđuju se i iz donacija, legata, poklona i drugih izvora, a koriste se za namene za koje Vlada donese odluku.

Fond je u 2005. godini učestvovao u stvaranju više programskih sadržaja za decu sa Kosova i Metohije, učestvovao u prevozu dece sa Kosova i Metohije na kulturne manifestacije u drugim gradovima Srbije i inostranstvu, učestvovao u rešavanju humanitarnih potreba stanovništva Kosova i Metohije, organizovao otkup i distribuciju poljoprivrednih proizvoda od individualnih proizvođača sa Kosova i Metohije, učestvovao u nabavci ampuliranih lekova za domove zdravlja na Kosovu i Metohiji, finansijski podržao dokumentarni film „Beleška o Kosmetu“, učestvovao u pribavljanju stanova za smeštaj interno raseljenih lica u Kosovskoj Mitrovici, finansijski podržao nabavku najnužnije opreme za 17 škola i nabavio 10 kompjutera za 10 najdarovitijih mališana sa Kosova i Metohije, učestvovao u izvođenju neophodnih radova u manastiru Pećka patrijaršija i učestvovao u nabavci i distribuciji humanitarne pomoći (ogrev) za potrebe ugroženog stanovništva na Kosovu i Metohiji u zimskom periodu.

U navedene aktivnosti u 2005. godini, Fond je učestvovao sa približno 185 miliona dinara.

AKTIVNOSTI SAVETA REPUBLIKE SRBIJE

ZA NACIONALNE MANjINE

Osnivanjem Saveta Republike Srbije za nacionalne manjine, Vlada nastoji da stvori institucionalne pretpostavke za potpunu i doslednu primenu Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina.

Savet Republike Srbije za nacionalne manjine čine resorni ministri Vlade – ministar unutrašnjih poslova, ministar pravde, ministar državne uprave i lokalne samouprave, ministar prosvete i sporta, ministar kulture i ministar vera. Članovi Saveta su i predstavnici nacionalnih saveta nacionalnih manjina koji su izabrani u skladu sa Zakonom o zaštiti nacionalnih prava i sloboda nacionalnih manjina. Savetom rukovodi predsednik Vlade.

Tokom maja 2005. godine, Savet za nacionalne manjine Republike Srbije, razmatrao je probleme u radu redakcija koje pripremaju Program na

jezicima nacionalnih manjina u Radio televiziji Novi Sad, pitanja zakonskog uređenja, izbora i ovlašćenja nacionalnih saveta i Predlog za formiranje istraživačke mreže i istraživačkih punktova nacionalnih manjina. U vezi sa tim, Savet je dao saglasnost za projekat formiranja istraživačke mreže i istraživačkih punktova radi prikupljanja relevantnih podataka sa terena o nacionalnim manjinama u cilju promovisanja prava nacionalnih manjina.

Predstavnici Saveta su obavili razgovore sa predstavnicima relevantnih resornih ministarstava, povodom inicijative za formiranje Učiteljskog fakulteta u Subotici, o uvozu i upotrebi udžbenika iz matičnih država. Shodno tome, Savet je dao preporuke nadležnom resornom ministarstvu za otvaranje Učiteljskog fakulteta u Subotici na kome će se nastava izvoditi na mađarskom jeziku, preporuka da se potvrdi uvoz udžbenika za koje je odobren uvoz prošle godine, a da se za nove predloge formira komisija koja će donositi odluke o uvozu. Zatim, da se nadležnim organima preporuči da prilikom međunarodnih poseta u delegacije uključe i predstavnike nacionalnih manjina.

Savet Republike Srbije za nacionalne manjine posredovao je u ostvarivanju kontakata između resornih ministarstava i nacionalnih saveta nacionalnih manjina. Predstavnici Saveta uspostavili su saradnju i sa Pokrajinskim sekretarijatom za upravu, propise i nacionalne manjine, čime je obezbeđen bolji protok informacija o ostvarivanju prava nacionalnih manjina između pokrajinskih i republičkih organa. U saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za upravu, propise i nacionalne manjine predviđena je realizacija kampanje za upis što većeg broja pripadnika nacionalnih manjina u škole za obrazovanje budućih pripadnika organa unutrašnjih poslova, kao i uvođenje kolegijuma iz oblasti manjinskih prava u nastavne planove i programe. Osnovni rezultati dosadašnjeg delovanja Saveta su: rešavanje pitanja finansiranja Nacionalnih saveta iz budžeta Republike Srbije i priprema kriterijuma za utrošak dodeljenih sredstava od strane samih nacionalnih saveta; uvoz udžbenika za pripadnike hrvatske, mađarske i slovačke nacionalne manjine; uvođenje bosanskog jezika sa elementima nacionalne kulture kao izbornog predmeta u osnovnim školama; donošenje odluke o obrazovanju kriterijuma za uvoz udžbenika na jezicima nacionalnih manjina; donošenje odluke o ustanovljavanju godišnje kulturne manifestacije nacionalnih manjina; saradnja sa nadležnim organima u pripremi Akcionih planova za implementaciju Strategije za integraciju Roma; stvaranje baze podataka o nacionalnim manjinama u Republici Srbiji prema matricama sačinjenim za potrebe pripreme državnih izveštaja o sprovođenju međunarodnih ugovora od značaja za nacionalne manjine.

Jedan od najvećih postignutih rezultata u dosadašnjem radu Saveta je svakako zaustavljanje procesa iseljavanja 56 romskih porodica i radnika preduzeća „Rad“ u stečaju iz baraka na Novom Beogradu.

U sklopu afirmativne akcije Savet je zajedno sa Ministarstvom prosvete i sporta i finansijski pomogao štampanje knjige Rajka Đurića Gramatika romskog jezika“.

AKTIVNOSTI SAVETA ZA EVROPSKE INTEGRACIJE

Savet za evropske integracije (Savet) najviše je političko telo čiji je cilj usmeravanje procesa evropskih integracija Republike Srbije. Osnovni zadaci Savet su: razmatranje i predlaganje mera za formulisanje strategije pridruživanja naše zemlje Evropskoj uniji; praćenje realizacije strategije pridruživanja i predlaganje mera politike kojima se pospešuje proces pridruživanja EU; razmatranje i predlaganje mera u vezi sa usaglašavanjem zakonodavstva, institucionalnim promenama i merama politike, koje se tiču uslova i potreba pridruživanja Evropskoj uniji; predlaganje potrebnih mehanizama povezivanja i saradnje u procesu pridruživanja; predlaganje mera za uspostavljanje opšte nacionalnog konsenzusa o strategiji pridruživanja evropskim integracijama; obavljanje i drugih stručnosavetodavnih poslova koji povećavaju efikasnost rada Vlade u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.

U toku 2005. godine, održane su tri sednice Saveta. Na prvoj sednici Saveta, koja je održana aprila 2005. godine, Savet je razmotrio i usvojio Informaciju o potrebi izrade i toku rada na izradi Nacionalne strategije Srbije za pristupanje Srbije i Crne Gore EU, i podržao što skoriji završetak rada na izradi Nacionalne strategije i njeno usvajanje od strane Vlade. Takođe, Savet je preporučio da Kancelarija za pridruživanje EU inicira formiranje ekspertskih radnih grupa, koje bi utvrdile predlog pregovaračke pozicije Republike Srbije u predstojećim pregovorima o zaključivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Na drugoj sednici Saveta, koja je održana juna 2005. godine, između ostalog, Savet je usvojio tekst Nacionalne strategije Srbije za pristupanje EU i predlažio Vladi usvajanje ovog dokumenta. Kancelarija za pridruživanje EU je zadužena da prati opštu usklađenost aktivnosti državnih organa sa smernicama koje predviđa Nacionalna strategija za pristupanje Evropskoj uniji. Savet je prihvatio Informaciju o toku obrazovanja radnih grupa u cilju izgradnje pregovaračkih pozicija Vlade za pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i podržava intenziviranje rada na izradi pregovaračke pozicije Vlade za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Prihvatajući Informaciju o ispunjenosti obaveza iz Akcionog plana za harmonizaciju zakona sa propisima EU za 2005. godinu, u prvom i drugom kvartalu 2005. godine, koju je sačinila Kancelarija za pridruživanje EU, Savet je predložio Vladi da učini sve napore u cilju ubrzanja procesa usklađivanja zakonodavstva Republike Srbije sa propisima EU, a Narodnoj skupštini da da prioritet usvajanju zakona kojima se zakonodavstvo Republike Srbije usklađuje sa propisima EU.

Treća sednica Saveta održan je septembra 2006. godine. Ovom prilikom Savet je prihvatio Informaciju o toku izrade i otvorenim pitanjima u Polaznim osnovama Republike Srbije za pregovore o zaključivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i usvojio Polazne osnove Republike Srbije za pregovore o zaključivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Savet je preporučio Ministarstvu za ekonomske odnose sa inostranstvom i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, da pripreme liste osetljivih i veoma osetljivih proizvoda do 1. novembra 2005. godine i definišu tempo liberalizacije u skladu sa definisanim opštim rokom za implementaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kako bi se definisao optimalan okvir za liberalizaciju trgovinskih odnosa Republike Srbije sa EU. Savet je preporučio Vladi da usvoji Polazne osnove Republike Srbije za pregovore o zaključivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

AKTIVNOSTI SOCIJALNO-EKONOMSKOG SAVETA

REPUBLIKE SRBIJE ZA 2005. GODINU

Socijalni dijalog između predstavnika sindikata, poslodavaca i Vlade ima značajnu ulogu u ukupnim društvenim reformama, posebno u uslovima tranzicije.

Zakonom o Socijalno-ekonomskom savetu regulisana je oblast osnivanja i rada socijalno-ekonomskih saveta i jasno definisane uloge pojedinih socijalnih partnera, njihovih ovlašćenja i postupaka kojim ovo telo vrši savetodavnu ulogu kada je reč o pitanjima od značaja za ostvarivanje socijalnog i ekonomskog položaja zaposlenih i uslova njihovog života i rada. Ovim zakonom osnovan je Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije i predviđena mogućnost da se na nivou lokalne samouprave i teritorijalne autonomije formiraju socijalno-ekonomski saveti.

Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije započeo je sa radom u aprilu 2005. godine, i čine ga predstavnici Vlade, reprezentativnih sindikata (Savez samostalnih sindikata Srbije i UGS «Nezavisnost») i reprezentativnog udruženja poslodavaca (Unija poslodavaca Srbije).

U prvoj godini postojanja ove institucije, preduzete su aktivnosti u vezi stvaranja osnova za početak i razvoj socijalnog dijaloga u svim pitanjima od značaja za ekonomski i socijalni položaj zaposlenih i poslodavaca, kao i razvoj demokratije i kulture pregovaranja.

Konstruktivan i iskren dijalog socijalnih partnera za Republiku Srbiju nema alternative. Socijalni dijalog je složen proces koji, pored ostalog, zahteva timski rad, znanje, toleranciju, strpljivost, spremnost na kompromis i konačan dogovor. U tom dijalogu treba pokazati dobru volju, sposobnost i kreativnost od strane svih partnera, jer problemi sa kojima se suočavamo nisu mali i ne mogu se rešavati na kratak rok. Stoga je uloga Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije u rešavanju problema u sprovođenju reformi kroz postizanje socijalnog dogovora, uspostavljanje međusobnog poverenja i razumevanja između socijalnih partnera, kao i poštovanju dogovora i ispunjavanju preuzetih obaveza od strane svakog od učesnika u socijalnom dijalogu, izuzetno velika.

U toku 2005. godine Socijalno-ekonomski savet održao je sedam sednica na kojima su razmatrana pitanja od značaja za materijalni, socijalni i ekonomski položaj zaposlenih, kao što su Nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, Nacrt zakona o uplati doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje za pojedine kategorije zaposlenih, Program Vlade za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju, utvrđivanje minimalne zarade, Nacionalna strategija privrednog razvoja Srbije za period 2006-2012. O svim pitanjima koje je razmatrao, Socijalno-ekonomski savet je odlučivao konsenzusom.

Započeti su pregovori za zaključivanje Opšteg kolektivnog ugovora između reprezentativnih sindikata – Saveza samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjenih granskih sindikata «Nezavisnost», i reprezentativnog udruženja poslodavca – Unije poslodavaca Srbije. Ovi pregovori pokazali su izuzetno visok stepen profesionalnosti pregovaračkih timova, stručnost i dobru nameru da se zaključi kolektivni ugovor. Očekuje se nastavak pregovora u delu usaglašavanja spornih članova i zaključivanje kolektivnog ugovora.

Socijalni dijalog je potrebno razvijati i na nižem nivou, gde on proizilazi iz neposrednih potreba lokalne zajednice, preduzeća, privredne grane ili delatnosti. U praksi postoji niz problema koji usporava formiranje socijalno-ekonomskih saveta na lokalnom nivou, a u cilju prevazilaženja tih problema u septembru 2005. godine započet je projekat na jačanju socijalnog dijaloga na lokalnom nivou (pilot program za gradove: Kraljevo, Kragujevac, Šabac, Užice i Leskovac), u saradnji sa Švajcarskom organizacijom za pomoć svetu rada, a uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju.

U organizaciji Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, i u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada, članovi Socijalno-ekonomskog saveta su se u više navrata uključivali u učešće na međunarodnim konferencijama održanim u Beogradu na teme: politika zapošljavanja, programi obrazovanja, upravljanje socijalnom sigurnošću.

U toku dosadašnjeg rada, kao i u narednom periodu Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije usmeravaće svoje aktivnosti na stvaranje preduslova za jačanje socijalnog dijaloga i afirmaciju međunarodno priznatih standarda u oblasti rada, zapošljavanja i u drugim oblastima od značaja za ostvarivanje ekonomskih i socijalnih sloboda i prava čoveka, materijalnog, socijalnog i ekonomskog položaja zaposlenih i poslodavaca i uslova njihovog života i rada.

AKTIVNOSTI O RADU FONDA ZA MLADE TALENTE

REPUBLIKE SRBIJE

Fond za mlade talente Republike Srbije osnovan je juna 2005. godine, Odlukom Vlade.

Fond za mlade talente Republike Srbije obrazovan je u cilju stvaranja mogućnosti za podršku u finansiranju školovanja i usavršavanja mladih talenata. Zadaci Fonda su raznovrsni, od stipendiranja studenata završnih godina univerziteta čiji je osnivač Republika Srbija, preko finansiranja upisa, školarine ili drugih troškova diplomiranih studenata iz Srbije, koji su upisali poslediplomske studije u inostranstvu, finansiranja stručne prakse u zemljama Evropske unije za studente univerziteta čiji je osnivač Republika Srbija, pa sve do nagrađivanja učenika i studenata za osvojena značajna mesta na najvišim nacionalnim, evropskim i svetskim takmičenjima.

U drugoj polovini 2005. godine, Fond za mlade talente Republike Srbije objavio je dva konkursa:

– «125 miliona dinara za 100 najboljih postdiplomaca»

– «20.000 dinara mesečno za 1000 najboljih studenata»

Raspisivanjem konkursa za poslediplomce, koji su upisali postdiplomske studije na prestižnim inostranim fakultetima, Vlada je želela da podstakne stručno usavršavanje u inostranstvu najtalentovanijih diplomiranih studenata iz Srbije, ali i da spreči tzv. «odliv mozgova iz Srbije», stavljajući u tekst konkursa kao uslov – spremnost studenata postdiplomskih studija u inostranstvu, da prihvate obavezu da se vrate u Srbiju i rade u svojoj zemlji najmanje pet godina po završetku studija.

Po Konkursu «125 miliona dinara za 100 najboljih postdiplomaca», podeljeno je ukupno 90.000.000 dinara, što znači da je 72 studenta, koji su upisali poslediplomske studije u inostranstvu, dobilo po 1.250.000 dinara, i prihvatilo obavezu da se, po završetku studija, vrati u Srbiju i radi u njoj.

Po Konkursu «20.000 dinara mesečno za 1000 najboljih studenata», podeljeno je ukupno 336 stipendija najboljim studentima završnih godina osnovnih studija univerziteta čiji je osnivač Republika Srbija, od čega je preko 64 studenta imalo prosek ocene veći od 9,5. Odlukom Fonda za mlade talente Republike Srbije, 336 studenata dobija po 20.000 dinara mesečno u trajanju od godinu dana, u periodu novembar 2005 – novembar 2006. godine.

Cilj Fonda za mlade talente Republike Srbije je da podeljene stipendije budu podsticaj za dalji rad i razvoj vrednih i obdarenih studenata i da im pomogne da završe svoje studije u predviđenom roku.

Fond za mlade talente Republike Srbije ima još jedan specifičan zadatak, i to da nagrađuje učenike i studente za postignute uspehe na najvišim nacionalnim, evropskim i svetskim takmičenjima, kao i da prepozna mlade talente i učestvuje u finansiranju njihovog obrazovanja i usavršavanja u slučajevima kada za to postoje opravdani razlozi. Cilj ovog zadatka Fonda za mlade talente Republike Srbije je da podstakne učenike i studente u Srbiji da se takmiče i postižu značajne rezultate. Vrednost nagrada za takmičare koji su postigli vrhunske rezultate, iznosi do milion dinara za osvojenu zlatnu medalju na svetskom takmičenju.

U 2005. godini, po ovom zadatku, Fond za mlade talente Republike Srbije nagradio je 50 takmičara, jednog studenta za finansiranje stručne prakse u inostranstvu i 3 talenta.

Sredstva za stipendiranje, finansiranje i nagrađivanje mladih talenata u Srbiji, Fond za mlade talente Republike Srbije obezbeđuje u okviru sredstava budžeta Republike Srbije. U 2005. godini, Fond je za mlade talente utrošio iznos od 130.795.000 dinara.

BROJ AKATA KOJE JE DONELA VLADA

U 2005. GODINI

DATUM SEDNICE BROJ SEDNICE PREDLOG ZAKONA UREDBA ODLUKA REŠENjE ZAKLjUČAK MIŠLjENjA NARODNOJ SKUPŠTINI 13.1.2005 53 3 8 4 27 20.1.2005 54 3 5 27 7 27.1.2005 55 3 4 10 1 27 3 1.2.2005 56 1 3.2.2005 57 1 3 5 24 10.2.2005 58 2 9 10 22 5 17.2.2005 59 2 7 4 5 27 24.2.2005 60 3 2 10 4 28 1 3.3.2005 61 2 5 3 22 10.3.2005 62 3 4 1 36 17.3.2005 63 13 7 3 6 23 3 24.3.2005 64 2 3 13 4 41 7 31.3.2005 65 1 4 2 1 31 1 7.4.2005 66 10 2 13 8 51 1 14.4.2005 67 7 8 2 30 1 18.4.2005 68 1 21.4.2005 69 2 2 7 3 44 1 5.5.2005 70 2 9 5 1 29 1 12.5.2005 71 10 5 40 1 19.5.2005 72 6 2 5 7 34 4 24.5.2005 73 3 26.5.2005 74 3 3 2 5 29 2.6.2005 75 4 1 2 9 27 5 3.6.2005 76 1 9.6.2005 77 4 4 13 15 35 4 17.6.2005 78 4 3 18 7 52 3 23.6.2005 79 12 3 35 2 27.6.2005 80 11 30.6.2005 81 5 13 5 21 21 7.7.2005 82 6 1 8 4 18 8 14.7.2005 83 2 1 6 18 1 21.7.2005 84 4 6 14 25 2 26.7.2005 85 2 28.7.2005 86 2 3 2 21 3 18.8.2005 87 2 10 15 29 49 6 25.8.2005 88 1 9 10 26 6 1.9.2005 89 6 4 4 10 19 2 8.9.2005 90 1 2 4 9 21 1 15.9.2005 91 5 8 22 43 3 22.9.2005 92 1 6 2 6 43 3 27.9.2005 93 2 29.9.2005 94 3 6 6 7 28 1 30.9.2005 95 17 11 6.10.2005 96 8 2 4 10 40 2 13.10.2005 97 3 3 11 6 43 1 20.10.2005 98 2 1 13 37 5 27.10.2005 99 2 2 15 26 2 28.10.2005 100 1 3.11.2005 101 1 3 2 10 37 3 10.11.2005 102 1 2 12 12 40 2

DATUM SEDNICE BROJ SEDNICE PREDLOG ZAKONA UREDBA ODLUKA REŠENjE ZAKLjUČAK MIŠLjENjA NARODNOJ SKUPŠTINI 15.11.2005 103 17.11.2005 104 2 1 6 12 37 12 24.11.2005 105 3 4 4 13 42 2 1.12.2005 106 4 6 31 20 34 1 8.12.2005 107 2 3 3 22 24 7 15.12.2005 108 3 5 1 13 33 7 16.12.2005 109 1 22.12.2005 110 2 3 34 28 36 29.12.2005 111 5 26 27 28 UKUPNO 59 132 157 377 450 1556 151

Ostavite komentar