O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PORESKOM
POSTUPKU I PORESKOJ ADMINISTRACIJI
Član 1.
U Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji („Službeni glasnik RS”, br. 80/02, 84/02-ispravka, 23/03-ispravka, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05-dr. zakon, 62/06-dr. zakon i 61/07), u članu 2a stav 2. tačka 6) menja se i glasi:
„6) ostala prava i obaveze Poreske uprave sadržane u odredbama člana 160. tač. 9), 11b) i 12), člana 161. i čl. 164-170. ovog zakona.”
Član 2.
U članu 10. stav 2. tačka na kraju zamenjuje se tačkom i zapetom i dodaje tačka 4), koja glasi:
„4) da koristi više ili pogrešno uplaćeni porez odnosno sporedna poreska davanja za namirenje dospelih obaveza po drugom osnovu, putem preknjižavanja.”
Član 3.
U članu 24. stav 3. tačka na kraju zamenjuje se zapetom i dodaju reči: „odnosno na teret budžeta jedinica lokalne samouprave.”
Član 4.
U članu 26. stav 7. reči: „stava 4.” zamenjuju se rečima: „stava 6.”
Član 5.
U članu 40. stav 6. reči: „od početka do pravosnažnog okončanja” zamenjuju se rečima: „posle pokretanja”.
Član 6.
U članu 59. stav 5. tačka na kraju zamenjuje se zapetom i dodaju reči: „kao i za sredstva koja je poreski obveznik upotrebio za kupovinu imovine iz stava 3. ovog člana na ime trećih lica u kalendarskoj godini”.
Član 7.
U članu 70. stav 6. reči: „na zahtev poreskog obveznika vrši se povraćaj ili namiruju obaveze po drugom osnovu” zamenjuju se rečima: „namiruju se dospele obaveze po drugom osnovu ili se vrši povraćaj na zahtev obveznika”.
Član 8.
U članu 83. stav 7. reči: „kažnjenog lica” zamenjuju rečima: „lica koje je oglašeno odgovornim za prekršaj”.
Član 9.
U članu 94. dodaje se stav 3, koji glasi:
„Ako je procenjena vrednost pokretnih stvari, odnosno trećina utvrđene početne vrednosti nepokretnosti veća od iznosa poreske obaveze, razlika se vraća poreskom obvezniku po postupku i na način koji propisuje ministar.”
Član 10.
U članu 104. posle stava 4. dodaje se novi stav 5. koji glasi:
„Na usmenom javnom nadmetanju na kome se prodaju pokretne stvari čija je pojedinačna vrednost preko 200.000 dinara, mogu učestvovati samo lica koja polože depozit u visini od 10% od procenjene vrednosti pokretne stvari. U slučaju da kupac pokretne stvari u roku od osam dana od dana kada mu je dostavljen zapisnik o prodaji pokretne stvari ne uplati iznos za koji mu je pokretna stvar prodata, prodaja se u odnosu na tog kupca oglašava nevažećom, a kupac gubi pravo na povraćaj položenog depozita i ne može biti ponuđač u daljem postupku prodaje te stvari.”
Dosadašnji st. 5, 6. i 7. postaju st. t, 7. i 8.
U dosadašnjem stavu 8, koji postaje stav 9, reči: „stava 7.” zamenjuju se rečima: „stava 8.”
Dosadašnji st. 9, 10. i 11. postaju st. 10, 11. i 12.
U dosadašnjem stavu 12, koji postaje stav 13, reči: „stava 10.” zamenjuje se rečima: „stava 11.”
U dosadašnjem stavu 13, koji postaje stav 14, reči: „stava 9.” zamenjuje se rečima: „stava 10.”
Dosadašnji st. 14, 15. i 16. postaju st. 15. 16. i 17.
U dosadašnjem stavu 17, koji postaje stav 18, rači: „stava 12.” zamenjuje se rečima: „stava 13.”
Dosadašnji st. 18. i 19. postaju st. 19. i 20.
Član 11.
U članu 109. dodaje se stav 13, koji glasi:
„Lice koje ima zakonsko pravo preče kupovine nepokretnosti koja je predmet prinudne naplate poreza ima prvenstvo nad najpovoljnijim ponuđačem na usmenom javnom nadmetanju, ako po zaključenju usmenog javnog nadmetanja izjavi na zapisnik o prodaji nepokretnosti da nepokretnost kupuje pod istim uslovima.”
Član 12.
U članu 114a, na sva tri mesta, posle reči „refakciju” dodaju se zapeta i reči: „kao i namirenje dospelih obaveza po drugom osnovu putem preknjižavanja”.
Član 13.
Posle člana 114e dodaje se naslov i član 114ž, koji glase:
„Apsolutna zastarelost
Član 114ž
Pravo na utvrđivanje, naplatu, povraćaj, refakciju kao i namirenje dospelih obaveza po drugom osnovu putem preknjižavanja poreza, uvek zastareva u roku od deset godina od isteka godine u kojoj je porez trebalo utvrditi ili naplatiti, odnosno u kojoj je izvršena preplata.”
Član 14.
U članu 115. stav 2. tačka na kraju zamenjuje se zapetom i dodaju reči: „kao i u drugim slučajevima propisanim zakonom.”
Član 15.
U članu 125. stav 6. reči: „stava 4.” zamenjuju se rečima: „stava 5.”
U stavu 7. reči: „stava 5.” zamenjuju se rečima: „stava 6.”, a reči: „stava 4.” zamenjuju se rečima: „stava 5.”
U stavu 8. reči: „stava 6.” zamenjuju se rečima: „stava 7.”
Član 16.
U članu 128. stav 8. briše se.
Član 17.
U članu 139. stav 1. posle reči: „elemenata” dodaje se reč: „poreskog”.
Član 18.
U članu 147. stav 4. broj: „50” zamenjuje se brojem: „60”.
U stavu 5. broj: „20” zamenjuje se brojem: „30”.
Član 19.
U članu 152. stav 3. broj: „20” zamenjuje se brojem: „30”.
Član 20.
Posle člana 159. dodaje se član 159a, koji glasi:
„Član 159a
Status rezidenta države sa kojom je zaključen ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja nerezident dokazuje kod isplatioca prihoda – rezidenta, potvrdom o rezidentnosti overenom od nadležnog organa druge države ugovornice čiji je rezident i to na posebnom obrascu.
Status rezidenta Republike Srbije, kod inostranog isplatioca prihoda, rezident dokazuje potvrdom na posebnom obrascu, osim u slučajevima kada se status rezidenta dokazuje potvrdom na obrascu koji propisuje nadležni organ države sa kojom je zaključen ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.
Obrasce iz st. 1. i 2. ovog člana propisuje ministar.”
Član 21.
U članu 160. tačka 6a) posle reči: „postupak” dodaju se reči: „i odlučuje o žalbama izjavljenim protiv rešenja donetih u poreskoprekršajnom postupku”.
U tački 11a) posle reči: „jedinica”dodaju se reči: „i po izvršenom nadzoru preduzima mere u skladu sa zakonom kojim je uređen opšti upravni postupak”.
Posle tačke 11a) dodaje se tačka 11b), koja glasi:
„11b) vrši unutrašnju kontrolu rada i ponašanja poreskih službenika i nameštenika u vezi sa radom i u slučajevima kada se utvrdi protivpravno postupanje ili ponašanje pokreće i vodi odgovarajuće postupke radi utvrđivanja odgovornosti;”.
Član 22.
U članu 167. stav 3. reči: „uputstva za rad” zamenjuju se rečima: „internih akata za rad (uputstva, naredbe, instrukcije i dr.)”.
U stavu 4. tačka 1) reči: „unutrašnju organizaciju” zamenjuju se rečima: „unutrašnje uređenje”.
Tačka 2) menja se i glasi:
„2) prava i obaveze zaposlenih u Poreskoj upravi (u daljem tekstu: poreski službenici) iz radnog odnosa koje se odnose na: visinu osnovnog i dodatnog koeficijenta, platne grupe i platne razrede za zvanja poreskih službenika utvrđena ovim zakonom, kriterijume, visinu i periode za stimulativno nagrađivanje, pokretanje i vođenje disciplinskog postupka, kao i izricanje disciplinskih mera, ovlašćenje za vođenje disciplinskog postupka i prenošenje tog ovlašćenja;”.
U tački 3. reči: „zaposlenih u Poreskoj upravi” zamenjuju se rečima: „poreskih službenika”.
U tački 4. reči: „zaposlenih u Poreskoj upravi” zamenjuju se rečima: „poreskih službenika”.
U tački 6. posle reči: „sa” dodaju se reči: „ovim i drugim”.
Član 23.
U članu 169. stav 1. reči: „zaposlene u Poreskoj upravi” zamenjuju se rečima: „poreske službenike”.
St. 2. i 3. brišu se.
U dosadašnjem stavu 4, koji postaje stav 2, reči: „Zaposleni u Poreskoj upravi” zamenjuju se rečima: „Poreski službenici”, a posle reči: „naloge” dodaju se reči: „ministra,”.
Dosadašnji stav 5. briše se.
U dosadašnjem stavu 6, koji postaje stav 3, reči: „Zaposleni u Poreskoj upravi” zamenjuju se rečima: „Poreski službenici”.
U dosadašnjem stavu 7, koji postaje stav 4, reč: „Zaposleni” zamenjuje se rečima: „Poreski službenici”.
Dosadašnji st. 8. i 9. postaju st. 5. i 6.
U dosadašnjim st. 10. i 11, koji postaju st. 7. i 8, reči: „stava 9.” zamenjuju se rečima: „stava 6.”
Član 24.
Posle člana 169. dodaju se naslovi iznad čl. i čl. 169a-169c, koji glase:
„Način popunjavanja izvršilačkih radnih mesta
Član 169a
Popunjavanje izvršilačkih radnih mesta na neodređeno vreme (u daljem tekstu: radno mesto na neodređeno vreme) u Poreskoj upravi vrši se na način uređen ovim zakonom.
Radno mesto na neodređeno vreme u Poreskoj upravi popunjava se, po pravilu, putem javnog konkursa.
Izuzetno, radno mesto na neodređeno vreme u Poreskoj upravi, može se popuniti preuzimanjem državnog službenika iz drugog državnog organa.
Odluku o popunjavanju radnih mesta na neodređeno vreme na način iz st. 1. i 2. ovog člana donosi direktor Poreske uprave.
Član 169b
Javni konkurs objavljuje se u „Službenim glasniku Republike Srbije” i u jednom od dnevnih listova koji se distribuira na celoj teritoriji Republike, a dostavlja se i organizaciji nadležnoj za zapošljavanje.
Oglas o javnom konkursu sadrži podatke o državnom organu, radnom mestu, uslovima za zaposlenje na radnom mestu, mestu rada, stručnoj osposobljenosti, način sprovođenja izbornog postupka (pismena provera stručne osposobljenosti, usmeni razgovor ili drugi način), znanjima i veštinama koje se ocenjuju u izbornom postupku, roku u kome se podnose prijave, lično ime lica zaduženog za davanje obaveštenja o javnom konkursu, adresu na koju se prijave podnose i podatke o dokazima koji se prilažu uz prijavu.
Javni konkurs sprovodi konkursna komisija koju imenuje direktor Poreske uprave. Konkursna komisija ima predsednika i dva člana koji, po potrebi, mogu imati zamenike.
Neblagovremene, nedopuštene i prijave uz koje nisu priloženi svi potrebni dokazi (nepotpune prijave), konkursna komisija odbacuje zaključkom protiv koga nije dopuštena posebna žalba.
Izborni postupak
Član 169v
Konkursna komisija sastavlja spisak kandidata koji ispunjavaju uslove konkursa i među njima sprovodi izborni postupak.
Postupak izbora kandidata sprovodi se radi ocene stručne osposobljenosti, znanja i veština kandidata na osnovu pismenog ispita i razgovora ili samo na osnovu jednog od ovih načina, u zavisnosti od posebnih zahteva radnog mesta koji su navedeni u konkursu.
Ako konkursna komisija posle sprovedenog postupka izbora, utvrdi da nijedan kandidat nije ispunio uslove propisane za izbor, odnosno da ne odgovara potrebama radnog mesta, sastavlja zapisnik u kome konstatuje da javni konkurs nije uspeo, o čemu se pismeno obaveštavaju svi kandidati.
Lista za izbor kandidata
Član 169g
Ako konkursna komisija posle sprovedenog postupka izbora utvrdi da neki od kandidata ili svi kandidati ispunjavaju uslove propisane za izbor, posle sprovedenog izbornog postupka, sačinjava listu za izbor kandidata sa najboljim rezultatom postignutim u postupku izbora (u daljem tekstu: lista za izbor kandidata) i istu dostavlja direktoru Poreske uprave.
Direktor Poreske uprave sa liste za izbor kandidata bira kandidata i rešenjem odlučuje o njegovom prijemu u radni odnos na neodređeno vreme.
Rešenje iz stava 2. ovog člana sadrži lično ime kandidata, njegov JMBG, vrstu i stepen školske spreme i naziv unutrašnje organizacione jedinice Poreske uprave u koju se prima i naziv radnog mesta na koje se raspoređuje.
Kandidati koji nisu izabrani imaju pravo da izjave žalbu u roku od osam dana od dana prijema odluke o izvršenom izboru kandidata. Žalba se podnosi Žalbenoj komisiji Vlade, preko Centrale Poreske uprave.
Popunjavanje radnih mesta preuzimanjem državnog službenika iz drugog državnog organa
Član 169d
Radno mesto na neodređeno vreme u Poreskoj upravi, može se popuniti preuzimanjem državnog službenika iz drugog državnog organa.
Preuzimanje državnog službenika iz drugog državnog organa vrši se na osnovu sporazuma potpisanog između direktora Poreske uprave i rukovodioca državnog organa iz kojeg se preuzima državni službenik u Poresku upravu, uz saglasnost tog državnog službenika.
Rad na određeno vreme
Član 169đ
Radni odnos na određeno vreme zasniva se radi zamene odsutnog poreskog službenika, do njegovog povratka ili zbog privremenog povećanja obima poslova na pojedinim radnim mestima koje postojeći broj poreskih službenika ne može blagovremeno da obavi.
Radni odnos na određeno vreme zasniva se najduže do 12 meseci.
Privremeni premeštaj
Član 169e
Pored slučajeva privremenog premeštaja državnih službenika u istom državnom organu, uređenih opštim propisima o radnim odnosima u državnim organima, poreski službenik, može biti premešten na radno mesto u neposredno više zvanje u trajanju do 12 meseci, ukoliko je potrebno da se radno mesto hitno popuni.
Poreski službenik koji je privremeno premešten u skladu sa stavom 1. ovog člana, stiče sva prava radnog mesta na koje je privremeno premešten, dok premeštaj traje.
Stupanje na radno mesto rukovodioca unutrašnje jedinice, premeštaj i upućivanje
Član 169ž
Poreskom službeniku koji stupa na radno mesto rukovodioca unutrašnje jedinice, određuje se koeficijent utvrđen za zvanje u koje je razvrstano radno mesto rukovodioca te unutrašnje jedinice.
Poreski službenik, u slučaju iz stava 1. ovog člana, zadržava koeficijent do prestanka rukovođenja.
Zbog potreba službe, poreski službenik može biti premešten na drugo radno mesto, u skladu sa njegovom stručnom spremom i radnim sposobnostima, u istoj ili drugoj organizacionoj jedinici Poreske uprave, u istom ili drugom mestu rada, u skladu sa propisima o radnim odnosima i odredbama zakona kojim se uređuju prava i dužnosti državnih službenika i nameštenika.
Poreski službenik zbog potreba službe, može biti upućen na radno mesto u drugoj organizacionoj jedinici Poreske uprave, udaljenoj i više od 50 kilometara od mesta njegovog stanovanja.
Rok upućivanja u neprekidnom trajanju može da iznosi od 30 dana do jedne godine.
Radno vreme
Član 169z
Radno vreme se utvrđuje opštim propisom koji važi za državne organe.
Način evidentiranja prisutnosti na radu određuje se aktom direktora Poreske uprave.
Izuzetno, od redovnog radnog vremena, poreski službenici i nameštenici su dužni da obavljaju poslove i u manje povoljnom radnom vremenu.
Rad u manje povoljnom radnom vremenu, smatra se:
rad u smenama;
rad subotom, nedeljom, praznicima i drugim neradnim danima;
rad duži od punog radnog vremena (prekovremeni rad);
noćni rad.
Član 169i
Pripravnost se smatra radom u manje povoljnom radnom vremenu, zato što zaposleni u Poreskoj upravi, van radnog vremena mora biti dostupan (u pripravnosti), da bi, ukoliko se ukaže potreba izvršio određeni posao svog radnog mesta.
Pripravnost za rad ne ubraja se u redovnu radnu obavezu.
U slučajevima kada se ustanovljava, uslovima i načinu izvršenja pripravnosti za rad, odlučuje direktor Poreske uprave.
Zvanja državnih službenika na izvršilačkim radnim mestima u Poreskoj upravi
Član 169j
Zvanja poreskih službenika na izvršilačkim radnim mestima u Poreskoj upravi, uređuju se ovim zakonom.
Zvanja iz stava 1. ovog člana razvrstavaju se u:
zvanja poreskih službenika u osnovnim funkcijama Poreske uprave;
zvanja poreskih službenika u ostalim funkcijama Poreske uprave.
U osnovne funkcije Poreske uprave, u smislu ovog zakona, spadaju: poreska kontrola, naplata, Poreska policija, poreskopravni poslovi, kao i poslovi iz člana 160. tač. 11a) i 11b) ovog zakona.
Razvrstavanje radnih mesta u zvanja i merila za opis radnih mesta uređuju se aktom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Poreskoj upravi.
Član 169k
Zvanja poreskih službenika u osnovnim funkcijama Poreske uprave, su:
1) sa srednjom stručnom spremom: mlađi poreski kontrolor, poreski kontrolor, viši poreski kontrolor;
2) sa višom stručnom spremom: mlađi poreznik – stručni saradnik, poreznik – stručni saradnik i viši poreznik – stručni saradnik;
3) sa visokom stručnom spremom: mlađi poreski inspektor, poreski inspektor, poreski inspektor II, poreski inspektor I, viši poreski inspektor II, viši poreski inspektor I, samostalni poreski inspektor, glavni poreski savetnik.
Poreski službenici sa odgovarajućom stručnom spremom iz stava 1. ovog člana stiču početno zvanje mlađeg poreskog kontrolora, mlađeg poreznika – stručnog saradnika i mlađeg poreskog inspektora po završenom pripravničkom stažu i položenom državnom stručnom ispitu.
Poreskom službeniku koji je zasnovao radni odnos na neodređeno vreme u Poreskoj upravi na osnovu javnog konkursa, određuje se početno zvanje utvrđeno za radno mesto na koje se raspoređuje.
Poreskom službeniku koji je zasnovao radni odnos na neodređeno vreme u Poreskoj upravi po osnovu preuzimanja iz drugog državnog organa, određuje se početno zvanje utvrđeno za radno mesto na koje se raspoređuje.
Poreskom službeniku koji je u toku rada stekao višu, odnosno visoku stručnu spremu prilikom raspoređivanja na radno mesto koje odgovara toj stručnoj spremi, utvrđuje se početno zvanje u odgovarajućoj stručnoj spremi.
Zvanja poreskih službenika u ostalim funkcijama Poreske uprave
Član 169l
Zvanja poreskih službenika u ostalim funkcijama Poreske uprave, su:
1) sa srednjom stručnom spremom: mlađi poreski referent, poreski referent i viši poreski referent;
2) sa višom stručnom spremom: mlađi poreski saradnik, poreski saradnik i viši poreski saradnik;
sa visokom stručnom spremom: mlađi poreski savetnik, poreski savetnik, poreski savetnik I, viši poreski savetnik i samostalni poreski savetnik.
Poreski službenici sa odgovarajućom stručnom spremom iz stava 1. ovog člana stiču početno zvanje mlađeg poreskog referenta, mlađeg poreskog saradnika i mlađeg poreskog savetnika, po završenom pripravničkom stažu i položenom državnom stručnom ispitu.
Odredbe člana 169k st. 3-5. ovog zakona, primenjuju se i u slučaju određivanja zvanja poreskim službenicima iz ovog člana.
Uslovi za sticanje višeg zvanja
Član 169lj
Poreski službenik iz čl. 169k i 169l ovog zakona, stiče neposredno više zvanje pod sledećim uslovima:
1) da ima odgovarajuću stručnu spremu;
2) da je zvanje utvrđeno za radno mesto na koje je raspoređen, odnosno na koje se raspoređuje ili premešta;
3) da ima radni staž propisan ovim zakonom i da je u prethodnom zvanju radio određeno vreme;
4) da za poslednje dve godine pre sticanja zvanja ima pozitivne ocene propisane ovim zakonom;
5) da za poslednje dve godine pre sticanja zvanja nije kažnjen za krivično delo i da nije kažnjen disciplinskom merom zbog povrede radne dužnosti;
6) da se protiv njega ne vodi krivični postupak za krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti niti disciplinski postupak zbog povrede radne dužnosti.
Gubitak zvanja
Član 169m
Poreski službenik gubi zvanje:
prestankom radnog odnosa u Poreskoj upravi;
ako mu se u disciplinskom postupku izrekne disciplinska mera – premeštaj na radno mesto u nižem zvanju, za vreme za koje je ta mera izrečena.
Vremenski uslovi za sticanje višeg zvanja poreskih službenika
Član 169n
Pod radnim stažom i određenim vremenom provedenim u prethodnom zvanju, u srednjoj stručnoj spremi, u smislu ovog zakona, smatra se:
1) za poreskog kontrolora, odnosno poreskog referenta najmanje dve godine radnog staža, i to u zvanju mlađeg poreskog kontrolora, odnosno mlađeg poreskog referenta;
2) za višeg poreskog kontrolora, odnosno višeg poreskog referenta najmanje tri godine radnog staža, od toga dve godine u zvanju poreski kontrolor, odnosno poreski referent.
Pod radnim stažom i određenim vremenom provedenim u prethodnom zvanju, u višoj stručnoj spremi, u smislu ovog zakona, smatra se:
1) za poreznika – stručnog saradnika, odnosno poreskog saradnika najmanje dve godine radnog staža, i to u zvanju mlađeg poreznika – stručnog saradnika, odnosno mlađeg poreskog saradnika;
2) za višeg poreznika – stručnog saradnika, odnosno višeg poreskog saradnika najmanje tri godine radnog staža, od toga dve godine u zvanju poreznik – stručni saradnik, odnosno poreski saradnik.
Pod radnim stažom i određenim vremenom provedenim u prethodnom zvanju, u visokoj stručnoj spremi, za poreske službenike u osnovnim funkcijama Poreske uprave, smatra se:
1) za poreskog inspektora, najmanje tri godine radnog staža, od toga dve godine u zvanju mlađi poreski inspektor;
2) za poreskog inspektora II, najmanje četiri godine radnog staža, od toga dve godine u zvanju poreski inspektor;
3) za poreskog inspektora I, najmanje pet godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju poreski inspektor II;
4) za višeg poreskog inspektora II, najmanje šest godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju poreski inspektor I;
5) za višeg poreskog inspektora I, najmanje sedam godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju viši poreski inspektor II;
6) za samostalnog poreskog inspektora, najmanje osam godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju viši poreski inspektor I;
7) za glavnog poreskog savetnika, najmanje devet godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju samostalni poreski inspektor.
Pod radnim stažom i određenim vremenom provedenim u prethodnom zvanju, u visokoj stručnoj spremi, za poreske službenike u ostalim funkcijama Poreske uprave, smatra se:
za poreskog savetnika, najmanje tri godine radnog staža, od toga dve godine u zvanju mlađi poreski savetnik;
za poreskog savetnika I, najmanje pet godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju poreski savetnik;
za višeg poreskog savetnika, najmanje sedam godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju poreski savetnik I;
za samostalnog poreskog savetnika, najmanje osam godina radnog staža, od toga dve godine u zvanju viši poreski savetnik.
Član 169nj
Za sticanje višeg zvanja po osnovu ocenjivanja, potrebno je da poreski službenik za poslednje dve godine pre sticanja višeg zvanja bude ocenjen:
sa srednjom i višom stručnom spremom – najmanje ocenom „ističe se”;
sa visokom stručnom spremom:
najmanje ocenom „ističe se” za zvanja mlađi poreski savetnik, mlađi poreski inspektor, poreski savetnik, poreski savetnik I, poreski inspektor, poreski inspektor II., poreski inspektor I, viši poreski savetnik, viši poreski inspektor II , viši poreski inspektor I;
najmanje ocenom „naročito se ističe” za zvanja samostalni poreski savetnik, samostalni poreski inspektor.
Poreski službenik koji stekne pravo na neposredno više zvanje po osnovu ocenjivanja, a nema slobodnog radnog mesta u neposredno višem zvanju, može da napreduje dva platna razreda u okviru postojećeg zvanja.
Poreski službenik kome je tri godine uzastopno određena ocena „dobar” i „ističe se”, bez obzira na raspored ocena, može da napreduje za jedan platni razred.
Poreskom službeniku čiji je rad za poslednje dve godine ocenjen ocenom „ne zadovoljava”, prestaje radni odnos u Poreskoj upravi.
Član 169o
Poreski službenik čiji je rad po završetku godine ocenjen ocenom „naročito se ističe”, a koji je postigao izuzetne rezultate rada i koji ispunjava druge uslove iz čl. 169n i 169nj ovog zakona, može prevremeno steći neposredno više zvanje.
Neposredno više zvanje može steći i zaposleni u godini u kojoj ispunjava uslove za sticanje starosne penzije.
Vanredno se u Poreskoj upravi može napredovati samo jednom.
Odluku o vanrednom sticanju neposredno višeg zvanja donosi direktor Poreske uprave, na obrazložen predlog neposrednog rukovodioca.
Plate
Osnovna plata
Član 169p
Poreski službenici u Poreskoj upravi imaju pravo na osnovnu platu koja se sastoji od osnovice koju utvrđuje Vlada, osnovnog i dodatnog koeficijenta.
Dodatni koeficijent utvrđuje se u rasponu od 20% do 50% od osnovnog koeficijenta u zavisnosti od zvanja, posebnih uslova rada, odgovornosti, složenosti poslova, obima, težine i prirode posla.
Osnovna plata obračunata na način iz st. 1. i 2. ovog člana, uvećava se po osnovu dodatka za vreme provedeno u radnom odnosu (minuli rad) u skladu sa zakonom koji uređuje plate državnih službenika i nameštenika.
Koeficijent za izvršilačko radno mesto određuje se prema platnom razredu platne grupe u kojoj se nalazi izvršilačko radno mesto poreskog službenika.
Nameštenicima u Poreskoj upravi, pored koeficijenta propisanog za radna mesta nameštenika u skladu sa zakonom koji uređuje plate državnih službenika i nameštenika, utvrđuje se i dodatni koeficijent iz stava 2. ovog člana.
Osnovna plata nameštenika obračunata na način iz stava 5. ovog člana, uvećava se po osnovu dodatka za vreme provedeno u radnom odnosu (minuli rad) u skladu sa zakonom koji uređuje plate državnih službenika i nameštenika.
Visinu osnovnog i dodatnog koeficijenta iz stava 1. ovog člana, platne grupe i platne razrede za zvanja poreskih službenika iz čl. 169k i 169l ovog zakona, kao i visinu dodatnog koeficijenta iz stava 5. ovog člana za nameštenike, uređuje ministar.
Odredbe ovog člana ne odnose se na državne službenike koje Vlada postavlja na položaj direktora organa uprave u sastavu ministarstva i pomoćnika direktora organa uprave u sastavu ministarstva, saglasno odredbama zakona kojim se uređuju prava i dužnosti državnih službenika i nameštenika i zakona kojim se uređuju plate državnih službenika i nameštenika, kao i na službenike koji su postavljeni u Poreskoj upravi saglasno odredbama zakona kojim se uređuju radni odnosi u državnim organima, a čija radna mesta postaju položaji.
Dodaci na osnovnu platu, naknade plate, naknada troškova, otpremnina i druga primanja
Član 169r
Poreski službenik osim prava na osnovnu platu, ima pravo na naknadu plate, naknadu troškova, otpremninu i druga primanja u skladu sa zakonom kojim su uređuju plate državnih službenika i nameštenika, osim ako za naknade plate, troškove i druga primanja nije drukčije uređeno ovim zakonom.
Član 169s
Poreski službenik koji je upućen na lečenje u inostranstvo, ima pravo na jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od pet do deset prosečnih neto plata isplaćenih u Poreskoj upravi u mesecu koji prethodi mesecu u kome je poreski službenik i nameštenik upućen na lečenje u inostranstvo.
Porodici preminulog poreskog službenika i nameštenika, pripada pravo na:
plaćanje troškova sahrane na osnovu originalnih računa;
novčana pomoć u visini dve prosečne neto plate isplaćene u Poreskoj upravi u mesecu koji prethodi mesecu u kome je poreski službenik ili nameštenik preminuo;
stipendiju za školovanje dece koja se nalaze na redovnom školovanju, najduže do navršene 26. godine života deteta.
Odluku o visini stipendije donosi ministar, na predlog direktora Poreske uprave.
Član 169t
Poreskim službenicima i nameštenicima dodeljuju se jubilarne nagrade za 10, 15, 20, 25, 35 i 40 godina rada u Poreskoj upravi.
Visinu jubilarne nagrade određuje ministar, na predlog direktora Poreske uprave.
Član 169ć
Za izuzetna dostignuća u obavljanju poslova Poreske uprave, vanredni doprinos unapređenju rada službe, jačanju ugleda Poreske uprave, kreativan rad, inovacije ili drugi vid stvaralaštva zaposlenog, koji je u znatnoj meri doprineo rezultatima rada službe, poreskom službeniku mogu se dodeliti priznanja i novčane nagrade.
Priznanja i novčane nagrade dodeljuju se na dan Poreske uprave.
Vrste, postupak dodele priznanja i visinu novčanih nagrada, posebnom odlukom određuje direktor Poreske uprave.
Sredstva za isplatu priznanja i novčanih nagrada iz stava 1. ovog člana, dodatnih koeficijenata iz člana 169p, drugih primanja iz člana 169s, kao i jubilarnih nagrada iz člana 169t ovog zakona, obezbeđuju se iz sredstava Poreske uprave na osnovu člana 170. stav 2. ovog zakona.
Član 169u
Poreski službenici u zavisnosti od prirode poslova i uslova rada imaju pravo na službenu uniformu, radnu odeću i obuću.
Akt kojim se uređuje pravo iz stava 1. ovog člana donosi ministar.
Poslovi nespojivi sa službenom dužnošću
Član 169f
Poreski službenik ne može da obavlja plaćeni ili neplaćeni posao koji je nespojiv sa njegovim poslom u Poreskoj upravi ili u vezi sa radom Poreske uprave.
Poreski službenik, kao ni članovi njegovog porodičnog domaćinstva, ne mogu biti vlasnici ili suvlasnici privrednog subjekta, čija je delatnost spojiva ili u vezi sa radom Poreske uprave.
Delatnosti koje se smatraju spojive ili su u vezi sa radom Poreske uprave, uređuju se aktom ministra.
Članovima porodičnog domaćinstva poreskog službenika, u smislu odredaba ovog člana, smatraju se bračni drug, deca (bračna, vanbračna, usvojena i na izdržavanju) i roditelji, ako ih poreski službenik izdržava ili sa njima živi u zajedničkom domaćinstvu.
Poreski službenik prilikom zasnivanja radnog odnosa ili na zahtev ovlašćenog lica Poreske uprave, pod materijalnom i krivičnom odgovornošću, daje pisanu izjavu o podacima koji su od značaja za utvrđivanje postojanja sukoba interesa u radu ili u vezi sa radom poreskog službenika. Poreski službenik u izjavi navodi da podaci navedeni u istoj mogu biti predmet provere.
Poreski službenik je dužan da prijavi svaku promenu podataka datih u smislu odredaba ovog člana u roku od 15 dana od dana kada je promena nastala.
Izjave poreskog službenika date u smislu odredaba ovog člana čuvaju se u dosijeu tog poreskog službenika.
Član 169h
Aktom kojim se uređuju pravila ponašanja poreskih službenika i nameštenika, propisuju se opšta pravila njihovog ponašanja prilikom obavljanja poslova u Poreskoj upravi i van nje, njihovo ponašanje u toku i van radnog vremena, odnos prema javnosti, kolegama, rukovodiocima i potčinjenim poreskim službenicima, kao i državnim službenicima i nameštenicima u drugim državnim organima.
Akt iz stava 1. ovog člana donosi ministar, na predlog direktora Poreske uprave.
Član 169c
Poreskom službeniku za teže povrede dužnosti iz radnog odnosa može se izreći, pored disciplinskih kazni predviđenih odredbama zakona kojim se uređuju prava i dužnosti državnih službenika i nameštenika, i disciplinska kazna – premeštaj na radno mesto u neposredno nižem zvanju u trajanju od šest meseci do dve godine.”
Član 25.
U članu 177. posle stava 4. dodaje se novi stav 5. koji glasi:
„Poreski obveznik – pravno lice ili preduzetnik koji ne podnese poresku prijavu propisanu poreskim zakonom u slučajevima kada je zakonom propisano da se ne sprovodi samooporezivanje, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u visini od 15% do 20% iznosa poreza utvrđenog rešenjem Poreske uprave.”
Dosadašnji st. 5, 6. i 7. postaju st. 6, 7. i 8.
Posle dosadašnjeg stava 8, koji postaje stav 9, dodaje se stav 10, koji glasi:
„Za prekršaj iz stava 5. ovog člana kazniće se pravno lice novčanom kaznom najmanje u iznosu od 25.000 dinara, a preduzetnik najmanje u iznosu od 12.500 dinara.”.
Dosadašnji stav 9. postaje stav 11.
Član 26.
U članu 179. stav 1. tačka 3) posle reči: „rokovima,” dodaju se reči: „zbirnu poresku prijavu,”.
Član 27.
Propisi iz čl. 9, 20. i 24. ovog zakona doneće se u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, osim propisa iz člana 24. ovog zakona u delu koji se odnosi na visinu osnovnog i dodatnog koeficijenta, platne grupe i platne razrede za zvanja poreskih službenika, koji će se doneti najkasnije do 31. decembra 2008. godine.
Član 28.
Za sticanje višeg zvanja poreskog službenika iz člana 24. ovog zakona po osnovu ocenjivanja, uzimaju se u obzir i ocene državnog službenika za 2007. i 2008. godinu, određene pravosnažnim rešenjem direktora Poreske uprave.
Član 29.
Ovaj zakon primenjivaće se od 1. januara 2009. godine, osim člana 24. u delu koji se odnosi na prestanak radnog odnosa po osnovu ocenjivanja poreskog službenika, koji će se primenjivati po izvršenom ocenjivanju za 2009. i 2010. godinu i u delu koji se odnosi na pravo poreskih službenika na službenu uniformu, radnu odeću i obuću, koji će se primenjivati od 1. januara 2011. godine.
Član 30.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
PREDLOGA ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA
O PORESKOM POSTUPKU I PORESKOJ ADMINISTRACIJI
I. USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE ZAKONA
Ustavni osnov za donošenje ovog zakona sadržan je u članu 97. tač. 6. i 15. Ustava Republike Srbije („Službeni glasnik RS”, br. 96/08), prema kojem Republika Srbija, između ostalog, uređuje poreski sistem i obezbeđuje finansiranje ostvarivanja prava i dužnosti Republike Srbije, utvrđenih Ustavom i zakonom.
II. RAZLOZI ZA DONOŠENjE ZAKONA
Problemi koje Zakon treba da reši, odnosno ciljevi koji se Zakonom postižu
Razlozi za donošenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji jesu zaustavljanje procesa daljeg dekapacitiranja Poreske uprave i njena kadrovska konsolidacija do nivoa kojim se obezbeđuje stabilnost javnih finansija u narednom periodu.
Naime, sa sadašnjim brojem zaposlenih Poreska uprava je kadrovski oslabljena u toj meri da se dovodi u pitanje izvršavanje njenih osnovnih funkcija (utvrđivanje, kontrola i naplata javnih prihoda). Kadrovsko dekapacitiranje je najviše izraženo u najvećim gradovima, a naročito u Beogradu.
Nadalje, specifičnost poreskog postupka (utvrđivanje, kontrola i naplata javnih prihoda), za razliku od ostalih postupaka, ogleda se u tome što se vodi prema najširem krugu građana Republike Srbije i isti mora biti vođen uz poštovanje načela zakonitosti čime se ostvaruje vladavina prava, pravna sigurnost i jednakost svih građana Republike u oblasti javnih prihoda, čemu Poreska uprava poklanja izuzetnu pažnju u svom radu. Ove činjenice nalažu da u osnovnim funkcijama Poreske uprave (utvrđivanju, kontroli i naplati javnih prihoda), bude angažovan dovoljan broj izuzetno obučenih kadrova sa visokom stručnom spremom čime se stiču kadrovske pretpostavke za stvaranje odgovorne i profesionalne poreske administracije u kontinuitetu, što je u skladu sa Strategijom Vlade o reformi državne uprave.
Pri stanju nerazvijene poreske kulture i nedovoljne poreske discipline u Republici Srbiji, sistem plata zaposlenih u Poreskoj upravi treba da bude osnovni motivacioni faktor koji bi zaustavio odliv obučenih kadrova sa visokom stručnom spremom. Odlaskom ovih kadrova iz Poreske uprave zbog mnogo veće zarade, ozbiljno se dovodi u pitanje stabilnost javnih finansija, pa time i fiskalnih prihoda Republike.
Pored gore navedenog, razlog za donošenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji je i taj što operativna primena navedenog zakona, sagledana sa aspekta načela efikasnosti postupka i pojednostavljivanja procedura, ukazuje na potrebu predloženih izmena i dopuna u cilju preciziranja odredaba čija neposredna primena iziskuje tumačenja, što za posledicu ima usporavanje procedura i poreski postupak čini neefikasnim.
Razmatrane mogućnosti da se problemi reše i bez donošenja Zakona
Imajući u vidu da su predložena rešenja zakonska materija nisu razmatrane mogućnosti da se problemi koje ovaj akt treba da reši, mogu rešiti i bez njegovog donošenja.
Zašto je donošenje Zakona najbolji način za rešavanje problema
Pošto se predložena rešenja mogu urediti samo zakonom, a ne na neki drugi način, donošenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji je jedino moguće rešenje.
Pored toga, izmenom ove materije Zakonom daje se doprinos pravnoj sigurnosti i obezbeđuje transparentnost u vođenju poreske politike. Naime, Zakon je opšti pravni akt koji se objavljuje i koji stvara jednaka prava i obaveze za sve privredne subjekte koji se nađu u istoj poresko-pravnoj situaciji, čime se postiže transparentnost u njegovoj primeni.
III. OBJAŠNjENjE POJEDINAČNIH REŠENjA
Članom 1. predložena je izmena člana 2a stav 2. tačka 6) Zakona, u cilju pojašnjenja nadležnosti jedinica lokalne samouprave, odnosno potrebe pravno-tehničke redakcije nastala kao rezultat implementacije procesa fiskalne decentralizacije u skladu sa odredbama čl. 61. i 62. Zakona o finansiranju lokalne samouprave („Službeni glasnik RS”, broj 62/06).
Članom 2. predložena je izmena člana 10. Zakona, imajući u vidu da je preknjižavanje jedan vid povraćaja poreza, i kao takvo pravo poreskog obveznika.
Članom 3. predložena je izmena člana 24. stav 3. Zakona, iz razloga što prava poreskog obveznika mogu biti povređena u postupcima naplate izvornih prihoda organa lokalne samouprave, u kojim slučajevima bi trebalo naknadu pretrpljene štete i sudskih troškova naplatiti iz budžeta lokalne samouprave.
Članom 4. izvršena je korekcija tehničke prirode, odnosno prenumeracija stavova.
Članom 5. izmenjen je stav 6. u članu 40. Zakona, u smislu da poreski obveznik posle započinjanja postupka poreske kontrole za kontrolisani period nema više pravo da podnese izmenjenu poresku prijavu.
Članom 6. predložena je dopuna člana 59. Zakona, kojom se sprečava situacija da poreski obveznik u toku kalendarske godine iz svojih novčanih sredstava kupuje imovinu na ime trećih lica u kom slučaju neće imati neprijavljeni prihod, pošto se važećim rešenjem sredstva koja poreski obveznik upotrebi za kupovinu imovine iz stava 3. člana 59. Zakona na ime trećih lica u kalendarskoj godini ne uključuju u njegovu imovinu sa stanjem na dan 31. decembra kalendarske godine.
Članom 7. predložena je izmena člana 70. stav 6. Zakona, čiji je cilj da se ne omogući povraćaj obvezniku koji ima dospele a neizmirene obaveze po drugom osnovu. Ovo je korisno i za obveznika, jer se bez troškova koje podrazumeva postupak prinudne naplate, a koji padaju na teret obveznika, izmiruju poreske obaveze. Pri tome se izbegava situacija u kojoj bi se kasnija naplata otežala ili onemogućila.
Članom 8. je predložena izmena odredbe člana 83. stav 7. Zakona, da bi se omogućila naplata troškova prekršajnog postupka i od lica koja nisu kažnjena novčanom kaznom, u slučajevima kada se izriče opomena.
Članom 9. predložena je dopuna člana 94. Zakona, dodavanjem novog stava 4. kojom se reguliše situacija koja nije bila regulisana važećim odredbama, odnosno situacija kada je vrednost jedne trećine utvrđene početne vrednosti nepokretnosti poreskog obveznika, koja je u postupku prinudne naplate prešla u svojinu Republike Srbije, veća od iznosa poreske obaveze. Takođe, propisuje se donošenje podzakonskog akta.
Članom 10. predložena je dopuna člana 104. Zakona, kojom se reguliše prodaja pokretnih stvari, tako da se posle stava 4. doda novi stav 5. kojim se propisuje da, na usmenom javnom nadmetanju na kome se prodaju pokretne stvari čija je pojedinačna vrednost preko 200.000 dinara, mogu učestvovati samo lica koja polože depozit u visini od 10% od procenjene vrednosti pokretne stvari. U slučaju da kupac pokretnih stvari u roku od osam dana od dana kada mu je dostavljen zapisnik o prodaji pokretne stvari ne uplati iznos za koji mu je pokretna stvar prodata, prodaja se u odnosu na tog kupca oglašava nevažećom, a kupac gubi pravo na povraćaj položenog depozita i ne može biti ponuđač u postupku prodaje te stvari u daljem postupku njene prodaje. Izmena ovog člana ima za cilj da se postupak prinudne naplate učini efikasnijim.
Članom 11. predložena je dopuna člana 109. Zakona, dodavanjem stava 13. a iz razloga zaštite zakonskog prava preče kupovine na nepokretnosti, usled čijeg nepoštovanja mogu da nastupe značajne štetne posledice po Republiku.
Članom 12. predložena je dopuna člana 114a Zakona, a vezano za izmenu člana 10 Zakona. Dakle, kod zastarelosti povraćaja poreza i sporednih poreskih davanja treba dodati i preknjižavanje i na taj način ograničiti pravo na preknjižavanje.
Članom 13. predložen je novi član 114ž – apsolutna zastarelost. Prema važećim odredbama Zakona, rokovi zastarelosti imaju karakter relativnih rokova zastarelosti, i neophodno je radi pravne sigurnosti i prirode poresko pravnog odnosa kao javno-pravnog odnosa utvrditi apsolutne rokove zastarelosti, koji teku nezavisno od prekida ili zastoja roka zastarelosti.
Članom 14. predložena je dopuna člana 115. Zakona, stav 2. kojim se propisuje da će Poreska uprava rešenjem otpisati dug po osnovu poreza i sporednih poreskih davanja kada je to propisano drugim zakonom. Tako npr. u postupku privatizacije, ako je prodajna cena subjekta privatizacije manja od ukupnog duga tog preduzeća koji je prijavljen od strane poverilaca, namirenje poreskog potraživanja vrši se srazmerno učešću poreskog potraživanja u ukupnom potraživanju svih poverilaca. U tom slučaju potraživanje poverilaca smatra se izmirenim u potpunosti a preostali iznos nenamirenog duga se otpisuje.
Članom 15. izvršena je pravnotehnička redakcija, odnosno prenumeracija stavova.
Članom 16. predloženo je da se u članu 128. Zakona briše stav 8. iz razloga što nije potrebno posebno obaveštavati poreskog obveznika da nema osnova za izmenu poreske obaveze jer je o istom obavešten zapisnikom.
Članom 17. predložena je izmena člana 139. stav 1. Zakona, kojim se propisuje da, ako se u postupku iz člana 135. stav 3. Zakona utvrdi da u radnjama lica nema elemenata poreskog krivičnog dela već one predstavljaju radnje izvršenja drugih kažnjivih dela, inspektor Poreske policije podnosi odgovarajuću krivičnu prijavu nadležnom javnom tužiocu uz koju će dostaviti i sve prikupljene spise i predmete.
Članom 18. predložena je izmena stava 4. člana 147. Zakona, iz razloga usaglašavanja ove odredbe sa rokovima propisanim u Zakonom o opštem upravnom postupku, izmena stava 4. iz razloga usaglašavanja sa članom 152. kojim je regulisan rok za postupanje prvostepenog organa u ponovnom postupku po nalozima iz drugostepenog rešenja.
Članom 19. predložena je izmena člana 152. stav 3. Zakona. U praktičnoj primeni norme, s obzirom na složenost i obim poreskog postupka, propisani rok se pokazao kao kratak za postupanje prvostepenog organa u slučaju kada je drugostepeni organ svojim rešenjem naložio sprovođenje ponovnog postupka.
Članom 20. predložen je novi član 159a kojim je regulisan obrazac potvrde rezidentnosti. Imajući u vidu da je raspadom državne zajednice Srbije i Crne Gore Odlukom o obavezama državnih organa Republike Srbije u ostvarivanju nadležnosti Republike Srbije kao sledbenika državne zajednice Srbija i Crna Gora („Službeni glasnik RS” broj 48/06), Republika Srbija postala pravni sledbenik državne zajednice, što znači da primenjuje sve međunarodne ugovore (uključujući i ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja), neophodno je radi njihove primene utvrditi obrazac i organ nadležan za izdavanja potvrde rezidenstva iz ovih ugovora. Pravilnikom će biti propisan oblik obrasca.
Članom 21. predložena je dopuna člana 160. tačka 6a) Zakona, iz razloga što je potrebno nedvosmisleno urediti nadležnost Poreske uprave za vođenje drugostepenog prekršajnog postupka i donošenje drugostepenog rešenja s obzirom da su drugostepena rešenja bila poništavana od strane Vrhovnog suda Srbije zbog nenadležnosti za donošenje. Takođe je predloženo dodavanje tačke 11b) zbog potrebe za normativnim uređenjem i jačanjem vršenja poslova kontrole, jednoobrazne primene poreskih propisa i procedure, blagovremenosti, odgovornosti i efikasnosti rada i postupanja zaposlenih u Poreskoj upravi što uslovljava određen minimum normativne regulative u vršenju opisanih poslova iz nadležnosti Poreske uprave i postavljanja osnovnih okvira delovanja zaposlenih u ostvarivanju navedenih poslova.
Članom 22. izvršeno je pojašnjenje koja interna akta za rad donosi direktor Poreske uprave, kao i usaglašavanje teksta odredbe člana 167. Zakona kojim se propisuje koja prava i obaveze iz radnog odnosa zaposlenih u poreskoj upravi uređuje ministar, na predlog direktora Poreske uprave.
Članom 23. izmenjene su odredbe člana 169. Zakona da bi se izvršilo terminološko usklađivanje odredbe, tako da se reči: «zaposleni u Poreskoj upravi» zamenjuju rečima: „poreski službenici”. Takođe su brisani st. 2, 3. i 5. jer je sadržina tih odredbi ugrađena u ovaj zakon u kasnijim odredbama .
Članom 24. dodati su novi čl. 169a – 169c kojima se pojedina pitanja u vezi sa radno-pravnim statusom zaposlenih u Poreskoj upravi uređuju na način kojim će se stvoriti uslovi da se zaustavi izražen proces daljeg dekapacitiranja Poreske uprave i njena kadrovska konsolidacija do nivoa koji će obezbediti stabilnost javnih finansija Republike u narednom periodu. Predložena zakonska rešenja će svakako doprineti da u narednom periodu u poreskoj administraciji bude angažovan dovoljan broj obučenih kadrova sa visokom stručnom spremom u njenim osnovnim funkcijama (utvrđivanje, naplata i kontrola). Time se, između ostalog, stiču uslovi za stvaranje kredibilne, stručne, odgovorne i efikasne poreske administracije koja će mogućnost korupcije svesti na minimum, što je i opredeljenje Vlade izraženo u Strategiji o reformi državne uprave.
Proces evropskih integracija, kao strateški cilj Republike Srbije, u velikoj meri zavisi od rada državne uprave kao nosioca izvršne vlasti. Dakle, ona ne sme biti smetnja evropskim integracijama već, naprotiv, aktivno učestvovati u stvaranju takvog ambijenta koji dovodi do obezbeđenja pravne sigurnosti, kako samih obveznika, tako i potencijalnih stranih investitora, čime se učvršćuje poverenje u institucije našeg sistema.
Zemlje razvijene tržišne ekonomije sa posebnom pažnjom prate harmonizaciju poreskog sistema i poreskog postupka, kao i rad poreske administracije u zemljama u tranziciji. Poreska uprava je u svom dosadašnjem radu preuzimala sva pozitivna iskustva poreskih administracija iz zemalja sa razvijenom tržišnom ekonomijom, nastojeći da svoju organizaciju, rad i odnos prema obveznicima približi evropskim standardima u što kraćem periodu.
Ovim članom se, na način koji odgovara značaju i ulozi poreske administracije koju ona ima u sistemu izvršne vlasti Republike, uređuje:
Način popunjavanja izvršilačkih radnih mesta;
Zvanja poreskih službenika na izvršilačkim radnim mestima;
Način određivanja osnovne plate poreskih službenika na izvršilačkim radnim mestima;
Poslovi nespojivi sa službenom dužnošću.
1) Način popunjavanja izvršilačkih radnih mesta u Poreskoj upravi uređen je odredbama čl. 169a – 169i. Popunjavanje radnih mesta na neodređeno vreme vršilo bi se, po pravilu, putem javnog konkursa. Predlaže se da se radna mesta na neodređeno vreme u Poreskoj upravi mogu popuniti i putem preuzimanja državnih službenika iz drugog državnog organa. Kada je reč o radnom odnosu na određeno vreme predlog je da se radni odnos na određeno vreme u Poreskoj upravi, umesto do šest meseci, može zasnovati najduže do 12 meseci.
Osnovni razlog zbog kojeg su predložena napred navedena rešenja zasnovan je na potrebi da se stvori pravni osnov da Poreska uprava u kratkom vremenu popuni upražnjena radna mesta, čime se otklanja rizik po efikasnost rada poreske administracije, zasnovan na nedovoljnom broju poreskih službenika u određenim, ponekad, ključnim periodima njenog rada. Naime, postupak zasnivanja radnog odnosa u organima državne uprave, uređen Zakonom o državnim službenicima i nameštenicima, je složen, višeslojan i dugo traje. To Poreskoj upravi ne odgovara s obzirom na vrstu, obim i složenost poslova iz njene nadležnosti koji moraju da se izvršavaju kontinuirano tokom cele godine, kako bi se obezbedila kontinuirana naplata poreskih prihoda projektovanih budžetom Republike i time obezbedilo podmirivanje javnih rashoda. Smatramo da su predložena rešenja za zasnivanje radnog odnosa u Poreskoj upravi u ovom trenutku za nju najpovoljnija i da njihovo usvajanje otklanja jedno od njenih uskih grla. Predloženim rešenjima u vezi sa popunjavanjem radnih mesta na neodređeno vreme u poreskoj administraciji, nikako se ne prejudicira da ona budu trajno, već privremeno rešenje koje bi važilo dok se ne izvrši kadrovska konsolidacija Poreske uprave. Predloženim rešenjem za privremeno raspoređivanje stvara se pravni osnov da se u hitnim slučajevima, kada to potrebe službe zahtevaju, državni službenik rasporedi na radno mesto u neposredno više zvanje do 12 meseci, do kog perioda će se iznaći adekvatno kadrovsko rešenje. Pošto Poreska uprava poslove iz svoje nadležnosti obavlja na celoj teritoriji Republike, predloženo je rešenje prema kome poreski službenik zbog potrebe službe može biti raspoređen u drugu organizacionu jedinicu Poreske uprave koja je udaljena i više od 50 kilometara od mesta stanovanja poreskog službenika na period od 30 dana do 12 meseci.
2) Zvanja poreskih službenika na izvršilačkim radnim mestima, uslovi za sticanje višeg zvanja, gubitak zvanja, vanredno napredovanje državnih službenika u Poreskoj upravi uređeni su odredbama čl. 169j – 169o. Osnovni cilj predloženih rešenja, u vezi sa napred navedenim pitanjima, je da se prilagodi broj zvanja poreskih službenika potrebama Poreske uprave s obzirom na broj radnih mesta, njihovu raznovrsnost, funkcije Poreske uprave i razuđenu unutrašnju organizacionu strukturu Poreske uprave. Naime, postojeći broj zvanja iz Zakona o platama državnih službenika i nameštenika za izvršilačka radna mesta (ukupno 8), onemogućavaju da se različito vrednuju radna mesta u osnovnim (utvrđivanje, naplata, kontrola i unutrašnja kontrola) i ostalim funkcijama, kao i radna mesta u unutrašnjim organizacionim jedinicama različite veličine (od ekspozitura, preko filijala, Centra za velike poreske obveznike, regionalnih centara i sektora u Centrali Poreske uprave). Postojeći broj zvanja je destimulativan i onemogućava Poresku upravu da stručne kadrove raspoređuje na odgovorna radna mesta u svojim višim organizacionim jedinicama. To je i osnovni razlog što je najmanja popunjenost u osnovnim funkcijama Poreske uprave, a to je posebno izraženo u Centru za velike poreske obveznike u Beogradu čija je popunjenost 70% od sistematizovanog broja radnog mesta. Radi prevazilaženja izloženog stanja, predlaže se da se zvanja razvrstaju u dve osnovne grupe – zvanja u osnovnim funkcijama i zvanja u ostalim funkcijama a da ukupan broj zvanja u Poreskoj upravi, za sve stručne spreme (SSS, VŠS i VSS), bude 25, od čega 14 u osnovnim i 11 u ostalim funkcijama. Ovim brojem zvanja stvara se pravni osnov da se poreski službenici Poreske uprave razvrstaju u zvanja u zavisnosti od organizacione jedinice u kojoj rade, radnog mesta na kome rade i složenosti poslova radnog mesta.
Predloženi vremenski uslovi za sticanje višeg zvanja su povoljniji od postojećih, čime se stvara pravni osnov da mladi i stručni kadrovi, sa izgrađenim profesionalnim odnosom prema radu, brže napreduju na lestvici radnih mesta, ali i na hijerarhijskoj lestvici Poreske uprave. I uslovi za sticanje višeg zvanja po osnovu ocenjivanja su neznatno povoljniji od važećih, što omogućava brže sticanje višeg zvanja.
3) Način određivanja osnovne plate poreskih službenika na izvršilačkim radnim mestima u Poreskoj upravi, druga primanja, jubilarne nagrade, priznanja i nagrade uređeni su odredbama čl. 169p – 169u. Predložena rešenja u vezi sa platama poreskih službenika motivisana su činjenicom da je Poreska uprava sa sadašnjim brojem i kadrovskom strukturom oslabljena u toj meri da se dovodi u pitanje izvršavanje njenih osnovnih funkcija.Ova pojava je najizraženija u Beogradu i većim gradovima.
Poreska uprava je početkom 2005. godine imala ukupno 8.109 zaposlenih, dok je na kraju 2007. godine taj broj iznosio 6.549. Dakle, u poslednje tri godine broj zaposlenih u Poreskoj upravi je smanjen za 1560 ili 19,25%. Od ukupnog broja zaposlenih koji su u periodu 2005 – 2007. godine napustili Poresku upravu 45% se odnosi na zaposlene sa visokom školskom spremom, 23% na zaposlene sa višom i 32% sa srednjom školskom spremom.
Najveći broj zaposlenih sa visokom i višom školskom spremom koji su napustili Poresku upravu radili su na poslovima utvrđivanja, kontrole i naplate javnih prihoda. Osnovni razlog za ovu pojavu leži u činjenici što postojeći sistem plata destimulišući, stavlja u jednak položaj zvanja, pa time i radna mesta, u osnovnim i ostalim (pratećim) funkcijama Poreske uprave. Posledica sadašnjeg sistema plata je da Poreska uprava, u dužem periodu, nema dovoljan broj poreskih inspektora, inspektora naplate i inspektora Poreske policije.
Međutim, sa sadašnjim brojem zaposlenih, njihovim nagrađivanjem i obimom poslova koji se iz godine u godinu povećava uz uvođenje novih poslova, Poreska uprava se nalazi u stanju koje u budućem periodu ne može da obezbedi potpuno, efikasno, zakonito i pravilno izvršavanje poslova iz njene nadležnosti.
Zbog napred iznetog, predlaže se da se plata poreskih službenika utvrđuje na osnovu osnovnog i dodatnog koeficijenta u predloženom rasponu, što bi bio odlučujući motivacioni faktor, i što bi dovelo do kadrovskog popunjavanja i stabilnosti u osnovnim funkcijama u narednom periodu, čime bi se uspešno realizovali svi strateški projekti Poreske uprave, koji imaju za osnovni cilj doprinos bržoj integraciji naše države u Evropsku uniju. Osim toga, predloženi sistem plata, uz permanentno vršenje unutrašnje kontrole rada i ponašanja državnih službenika, eliminisaće prostor za korupciju.
Predložena rešenja u vezi sa drugim primanjima, jubilarnim nagradama, priznanjima i nagradama imaju za cilj zadržavanje postojećih i privlačenje novih kadrova, a sredstva za isplatu priznanja i nagrada iz stava 1. ovog člana, drugih primanja iz člana 169s, jubilarnih nagrada iz člana 169t, kao i dodatnih koeficijenata iz člana 169p ovog zakona, obezbeđuju se iz sredstava Poreske uprave obezbeđena na osnovu člana 170. stav 2. Zakona.
4) Poslovi nespojivi sa službenom dužnošću uređeni su odredbama čl. 169f – 169c. Poslovi iz nadležnosti Poreske uprave su poslovi od javnog interesa najvišeg stepena, pa stoga poreski službenici ne mogu obavljati poslove koji su nespojivi sa tim poslovima. Ovim se obezbeđuje pravilna i zakonita primena poreskih propisa prema svim poreskim obveznicima, a poreski službenici lišavaju mogućnosti da dođu u iskušenje da prekorače ili iskoriste svoja ovlašćenja za ostvarivanje ličnih interesa. Takođe uvedena je disciplinska kazna za težu povredu radne dužnosti – premeštaj na radno mesto u neposredno nižem zvanju u trajanju od šest meseci do dve godine.
Članom 25. predložena je dopuna člana 177. Zakona, dodavanjem novog stava 5. kojim se propisuje da da će se poreski obveznik-pravno lice ili preduzetnik koji ne podnese poresku prijavu propisanu poreskim zakonom u slučajevima kada je zakonom propisano da se ne sprovodi samooporezivanje kazniti za prekršaj novčanom kaznom u visini od 15% do 20% iznosa poreza utvrđenog rešenjem Poreske uprave. Navedena dopuna je predložena kako bi se obuhvatilo kažnjavanje i pravnih lica i preduzetnika za poreski prekršaj za nepodnošenje poreske prijave za poreske oblike koji nisu u režimu samooporezivanja.
Članom 26. predložena je dopuna člana 179. stav 1. tačka 3) Zakona, kako bi se sankcionisalo i nepodnošenje zbirne poreske prijave.
Članom 27. propisan je rok za donošenje podzakonskih akata neophodnih za izvršenje ovog zakona.
Članom 28. propisano je da se za sticanje višeg zvanja poreskog službenika iz člana 24. ovog zakona po osnovu ocenjivanja, uzimaju se u obzir i ocene državnog službenika za 2007. i 2008. godinu, određena pravosnažnim rešenjem direktora Poreske uprave.
Članom 29. propisan je početak primene zakona u celini – od 1. januara 2009, kao i člana 24. ovog zakona u delu koji se odnosi na prestanak radnog odnosa po osnovu ocenjivanja poreskog službenika, koji će se primenjivati po izvršenom ocenjivanju za 2009. i 2010. godinu i u delu koji se odnosi na pravo poreskih službenika na službenu uniformu, radnu odeću i obuću – od 1. januara 2011. godine.
Članom 30. predlaže se da ovaj zakon stupi na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
IV. PROCENA FINANSIJSKIH SREDSTAVA POTREBNIH ZA
SPROVOĐENjE ZAKONA
Za sprovođenje ovog zakona nije potrebno obezbediti dodatna finansijska sredstva iz budžeta, jer će biti obezbeđena iz sredstava Poreske uprave na osnovu člana 170. stav 2. Zakona.
V. RAZLOZI ZA DONOŠENjE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Razmatranje i donošenje Zakona po hitnom postupku predlaže se u skladu sa članom 161. Poslovnika Narodne Skupštine Republike Srbije.
Uvođenje novih poslovnih procesa kao rezultat izmene poreskih zakona povećao je obim poslova u Poreskoj upravi i zahteva angažovanje visoko obučenih kadrova. Osim toga, očekuje se povećanje obima poslova u vezi sa registrom poslodavaca, registracijom za dobijanje PIB-a i evidentiranjem obveznika za PDV. Takođe, u narednom periodu Poresku upravu, pored postojećih poslova, očekuju vrlo značajni i stručni poslovi na sprovođenju zakona čije se donošenje očekuje u bližoj budućnosti. Samo u postupku primene zakona kojim će se urediti restitucija oduzete imovine očekuje se da Poreska uprava izvrši procenu oduzete imovine za oko 70.000 podnetih zahteva za restituciju imovine.
U cilju održanja postojećeg nivoa funkcije i povećanja efikasnosti Poreske uprave, potrebno je stimulisati zaposlene da ostanu u Poreskoj upravi i da rade na tim poslovima. Dalje napuštanje obučenih izvršilaca u Poreskoj upravi moglo bi da ugrozi odvijanje funkcije kontrole i naplate javnih prihoda. Uvođenje novih poslovnih procesa kao rezultat izmene poreskih zakona koji se primenjuju od 8 jula 2007. godine povećao je obim poslova u Poreskoj upravi i zahteva visoko obučene ljudske resurse.
PREGLED ODREDABA ZAKONA O PORESKOM POSTUPKU I PORESKOJ
ADMINISTRACIJI KOJE SE MENjAJU, ODNOSNO DOPUNjUJU
Član 2a
Ovaj zakon primenjuje se i na porez i sporedna poreska davanja koje na osnovu zakona naplaćuje jedinica lokalne samouprave (u daljem tekstu: jedinica lokalne samouprave).
Kod utvrđivanja, naplate i kontrole poreza i sporednih poreskih davanja iz stava 1. ovog člana nadležni organ jedinice lokalne samouprave ima prava i obaveze koje po ovom zakonu ima Poreska uprava, osim prava i obaveza koje se odnose na:
1) identifikaciju i registraciju poreskih obveznika;
2) procenu poreske osnovice metodom parifikacije i metodom unakrsne procene;
3) otkrivanje poreskih krivičnih dela;
4) rešavanje u drugom stepenu u poreskim i poreskoprekršajnim stvarima;
5) pravnu pomoć u poreskim stvarima;
6) ostala prava i obaveze Poreske uprave sadržane u odredbama čl. 160. i 161. i čl. 164-170. ovog zakona.
6) OSTALA PRAVA I OBAVEZE PORESKE UPRAVE SADRŽANE U ODREDBAMA ČLANA 160. TAČ. 9), 11b) i 12), ČLANA 161. I ČL. 164-170. OVOG ZAKONA.
Član 10.
Poreskopravni odnos je odnos javnog prava koji obuhvata prava i obaveze u poreskom postupku Poreske uprave s jedne i fizičkog, odnosno pravnog lica, s druge strane, kojim se uređuje:
1) obaveza plaćanja poreza, obaveza obezbeđenja poreske obaveze i obaveza plaćanja sporednih poreskih davanja od strane fizičkog, odnosno pravnog lica i pravo Poreske uprave da zahteva ispunjenje ovih obaveza;
2) obaveza fizičkog, odnosno pravnog lica da, u skladu sa zakonom, utvrdi porez, odnosno, po odbitku, naplati porez u ime poreskog obveznika, vodi propisano knjigovodstvo, podnosi poreske prijave, dostavlja Poreskoj upravi traženu dokumentaciju i podatke, ne obavlja plaćanja na način drukčiji od propisanog, dozvoli pregled svog poslovanja službenom licu Poreske uprave i druge zakonom utvrđene obaveze činjenja, nečinjenja ili trpljenja, u cilju blagovremenog i pravilnog plaćanja poreza, kao i pravo Poreske uprave da zahteva ispunjenje ovih obaveza.
U poreskopravnom odnosu iz stava 1. ovog člana, fizičko, odnosno pravno lice ima pravo:
1) na povraćaj, više ili pogrešno naplaćenog poreza, odnosno sporednih poreskih davanja, kao i na povraćaj poreza kada je to drugim poreskim zakonom predviđeno;
2) na poresku refakciju;
3) da koristi poreski kredit u odnosu na poresku obavezu, odnosno obavezu po osnovu sporednih poreskih davanja;
4) DA KORISTI VIšE ILI POGREšNO UPLAćENI POREZ ODNOSNO SPOREDNA PORESKA DAVANJA ZA NAMIRENJE DOSPELIH OBAVEZA PO DRUGOM OSNOVU, PUTEM PREKNJIžAVANJA.
Ako se lice iz stava 2. ovog člana opredeli za povraćaj više ili pogrešno naplaćenog poreza, odnosno sporednih poreskih davanja, kao i za refakciju poreza,
Poreska uprava ima obavezu da po zahtevu donese rešenje bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahteva.
Poreski kredit je iznos za koji se umanjuje poreska obaveza.
Druga prava fizičkog, odnosno pravnog lica i obaveze Poreske uprave iz poreskopravnog odnosa uređeni su ovim zakonom.
Član 24.
Poreski obveznik, u skladu sa ovim zakonom, ima pravo da:
1) od Poreske uprave besplatno dobije informacije o poreskim propisima iz kojih proizlazi njegova poreska obaveza, a ako je neuk i osnovnu pravnu pomoć, što omogućuje da prijavi i plati porez i obračuna i plati sporedna poreska davanja, u skladu sa propisima;
2) u pismenom obliku dobije odgovor na pitanje koje je u takvom obliku postavio Poreskoj upravi, a tiče se njegove poreske situacije;
3) zahteva da se Poreska uprava i njeni službenici ophode prema njemu sa poštovanjem i uvažavanjem;
4) se o njemu prikupljeni podaci u poreskom postupku od strane Poreske uprave čuvaju kao službena tajna i koriste, odnosno čine dostupnim drugim licima, odnosno organima ili organizacijama, na način uređen učlanu 7. ovog zakona;
5) Poreska uprava poštuje njegovu privatnost;
6) ostvari uvid u podatke o utvrđivanju i naplati poreza koji se o njemu vode kod Poreske uprave i zahteva izmenu nepotpunih ili netačnih podataka;
7) zastupa vlastite interese pred Poreskom upravom neposredno ili putem punomoćnika;
8) na propisan način koristi poreske olakšice;
9) na propisan način i u propisanim rokovima dobije refakciju, odnosno povraćaj više ili pogrešno naplaćenog poreza;
10) prisustvuje tokom terenske poreske kontrole;
11) dobije obrazloženje akata donetih u postupku poreske kontrole;
12) daje obaveštenja poreskim organima u poreskom postupku;
13) koristi pravna sredstva u poreskom postupku;
14) koristi i druga prava utvrđena ovim zakonom i drugim poreskim zakonima.
Poreski obveznik čija su prava iz stava 1. ovog člana povređena ima pravo na sudsku zaštitu.
Ako sud utvrdi da su prava poreskog obveznika povređena, naknada pretrpljene štete i sudski troškovi padaju na teret budžeta Republike, ODNOSNO NA TERET BUDžETA JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE.
Član 26.
U cilju identifikacije poreskih obveznika, Poreska uprava dodeljuje fizičkim licima, preduzetnicima, pravnim licima i stalnim poslovnim jedinicama nerezidentnog pravnog lica PIB.
Ne može se dodeliti PIB:
1) pravnim licima čiji je osnivač pravno lice koje ima dospele a neizmirene obaveze po osnovu javnih prihoda;
2) preduzetnicima, pravnim licima i stalnim poslovnim jedinicama nerezidentnog pravnog lica čiji su osnivači istovremeno osnivači pravnih lica i stalnih poslovnih jedinica nerezidentnog pravnog lica koji imaju dospele a neizmirene obaveze po osnovu javnih prihoda.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, Poreska uprava dodeliće PIB ako su dospele a neizmirene obaveze po osnovu javnih prihoda do 100.000 dinara i ukoliko ove obaveze budu izmirene u roku od osam dana od dana podnošenja zahteva za dodelu PIB, odnosno u tom roku bude pružena neopoziva bankarska garancija ili menica avalirana od strane poslovne banke.
PIB je jedinstveni i jedini broj fizičkog lica, preduzetnika i pravnog lica za sve javne prihode i zadržava se do prestanka statusa poreskog obveznika.
PIB se koristi u poreskom postupku i obavezno se unosi u:
1) akt koji poreski obveznik podnosi Poreskoj upravi, organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, drugim državnim organima i organizacijama i organima teritorijalne autonomije i lokalne samouprave;
2) akt koji Poreska uprava dostavlja poreskom obvezniku;
3) dokument kojim poreski obveznik plaća porez i sporedna poreska davanja;
4) nalog kojim se banci nalaže plaćanje poreza i sporednih poreskih davanja;
5) akt koji poreski obveznik podnosi organima i organizacijama nadležnim za vođenje registra i računa, u smislu čl. 29. i 30. ovog zakona.
Ako poreski obveznik ne prijavi sve kasnije izmene podataka u prijavi za registraciju, odnosno ne podnese dokumentaciju i pruži informacije koje zahteva Poreska uprava u roku od pet dana od dana nastanka izmene podataka, odnosno od dana prijema zahteva za dostavljanje dokumentacije i informacija, Poreska uprava rešenjem oduzima poreskom obvezniku dodeljeni PIB do ispunjenja obaveze iz člana 25. tač. 1) i 3) ovog zakona, a primerak rešenja dostavlja banci i organizaciji nadležnoj za prinudnu naplatu iz novčanih sredstava na računu obveznika.
U slučaju iz stava 4. STAVA 6. ovog člana, banka je dužna da obustavi izvršenje naloga poreskog obveznika za prenos sredstava sa računa obveznika od momenta prijema rešenja, osim u svrhu izmirivanja obaveza po osnovu poreza i sporednih poreskih davanja.
PIB su dužni da koriste i organi i organizacije koji, u skladu sa propisom, vode evidenciju o pravnim i fizičkim licima i na osnovu te evidencije izdaju javne isprave.
Ministar je ovlašćen da propiše i druge akte od značaja za poreski postupak u koje se unosi PIB.
Član 40.
Ako poreski obveznik ustanovi da poreska prijava, koju je podneo Poreskoj upravi, sadrži grešku ili propust, dužan je da odmah podnese izmenjenu poresku prijavu, u kojoj su greška ili propust otklonjeni.
Prvobitno podneta poreska prijava ne vraća se poreskom obvezniku.
Poreski obveznik iz stava 1. ovog člana izmenjenu poresku prijavu za isti poreski period može podneti najkasnije u roku od 12 meseci od dana podnošenja prvobitne poreske prijave.
Izmenjenu poresku prijavu poreski obveznik može podneti samo jednom za isti poreski period.
Pod uslovom iz st. 1, 3. i 4. ovog člana, smatraće se da greškom ili propustom u prvobitnoj poreskoj prijavi iz stava 2. ovog člana nije učinjeno krivično delo ili prekršaj iz ovog zakona.
Izuzetno od st. 1, 3. i 4. ovog člana, poreski obveznik ne može podneti izmenjenu poresku prijavu od početka do pravosnažnog okončanja POSLE POKRETANjA postupka poreske kontrole za kontrolisani poreski period.
Izuzetno od člana 38. st. 8. i 9. ovog zakona, izmenjena poreska prijava se ne može poslati elektronskim putem.
Član 59.
Metoda unakrsne procene poreske osnovice koristi se za utvrđivanje osnovice poreza na dohodak građana.
Osnovica poreza iz stava 1. ovog člana utvrđuje se kao razlika između vrednosti imovine na kraju i na početku kalendarske godine umanjena za iznos prijavljenog dohotka i za vrednost imovine pribavljene sredstvima stečenim nasleđem, poklonom ili na drugi zakonit besteretan način, kao i za iznos prihoda koji podležu oporezivanju porezom na dohodak građana a koji ne ulaze u oporezivanje godišnjim porezom na dohodak građana, za koju to poreski obveznik, odnosno drugo lice ističe i o tome pruži odgovarajuće materijalne dokaze.
Imovinu, u smislu stava 2. ovog člana, čine:
1) nepokretnosti (stan, kuća, poslovna zgrada i prostorije, garaža, zemljište i dr.);
2) akcije i udeli u pravnom licu;
3) oprema za obavljanje samostalne delatnosti;
4) motorna vozila, plovni objekti i vazduhoplovi;
5) štedni ulozi i gotov novac;
6) druga imovinska prava.
Vrednost imovine na početku kalendarske godine čini zbir ukupne vrednosti imovine iz stava 3. ovog člana sa stanjem na dan 1. januara kalendarske godine.
Vrednost imovine na kraju kalendarske godine čini zbir ukupne vrednosti imovine iz stava 3. ovog člana sa stanjem na dan 31. decembra kalendarske godine, uvećana za vrednost imovine koja je u kalendarskoj godini stečena teretno i otuđena teretno ili besteretno. , KAO I ZA SREDSTVA KOJA JE PORESKI OBVEZNIK UPOTREBIO ZA KUPOVINU IMOVINE IZ STAVA 3. OVOG ČLANA NA IME TREĆIH LICA U KALENDARSKOJ GODINI.
Ukoliko poreski obveznik, odnosno drugo lice ističe da su određena imovina, odnosno sredstva stečena nasleđem, poklonom ili na drugi zakonit besteretan način, dužni su da o tome pruže odgovarajuće materijalne dokaze.
Poreska osnovica utvrđena na način iz st. 2-6. ovog člana jeste neprijavljeni prihod.
Neprijavljeni prihod iz stava 7. ovog člana oporezuje se kao drugi prihod, u smislu zakona kojim se uređuje porez na dohodak građana, bez priznavanja normiranih troškova.
Član 70.
Poreski obveznik određuje prilikom uplate vrstu dospelih poreza koje plaća.
Raspored uplaćenog iznosa vrši se po sledećem redosledu:
1) troškovi naplate;
2) kazna;
3) kamata;
4) iznos glavne poreske obaveze.
Ako poreski obveznik duguje plaćanje više vrsta poreza, a uplaćeni iznos nije dovoljan za plaćanje ukupnog poreskog duga, pojedine vrste poreza naplaćuju se po redosledu njihovog dospevanja.
Kod poreza iz stava 3. ovog člana koji dospevaju istovremeno, naplata se vrši srazmerno učešću pojedinog poreza u ukupno dospelom poreskom dugu.
Ako je iznos uplate po osnovu poreza veći od dugovanog iznosa, iznos preplate se koristi za namirenje obaveza po istom osnovu koje kasnije dospevaju.
U slučaju iz stava 5. ovog člana, na zahttev poreskog obveznika vrši se povraćaj ili se namiruju dospele obaveze po drugom osnovu. NAMIRUJU SE DOSPELE OBAVEZE PO DRUGOM OSNOVU ILI SE VRŠI POVRAĆAJ NA ZAHTEV OBVEZNIKA.
Član 83.
Poreska obaveza uvećava se za posebnu jednokratnu taksu na prinudnu naplatu poreza u visini od 5% od iznosa dospelih, a neplaćenih poreza, koja se obračunava i pripisuje glavnom dugu na dan početka postupka prinudne naplate.
Troškovi prinudne naplate padaju na teret poreskog obveznika.
Visinu troškova prinudne naplate iz stava 2. ovog zakona propisuje Vlada, na predlog ministra.
Ako poreski obveznik plati poresku obavezu po otpočinjanju postupka prinudne naplate, ne oslobađa se plaćanja jednokratne takse i nastalih troškova prinudne naplate iz st. 1. i 2. ovog člana.
Troškovi, u smislu stava 2. ovog člana, ne uključuju troškove nastale greškom Poreske uprave.
Troškove poreskoprekršajnog postupka određuje Poreska uprava u visini od 5% od iznosa izrečene novčane kazne, a najmanje u iznosu od 500 dinara.
Troškovi poreskoprekršajnog postupka padaju na teret kažnjenog lica. LICA KOJE JE OGLAŠENO ODGOVORNIM ZA PREKRŠAJ.
Član 94.
U slučaju da se prodaja realizuje na način iz člana 104. stav 17. i člana 110. stav 5. ovog zakona, smatraće se da procenjena vrednost pokretnih stvari, odnosno trećina utvrđene početne vrednosti nepokretnosti predstavlja cenu koja je uplaćena na odgovarajući uplatni račun javnih prihoda.
Ako na pokretnoj stvari, odnosno nepokretnosti iz stava 1. ovog člana postoji prioritetno založno pravo drugog poverioca koje mora da bude namireno, u okviru iznosa iz stava 1. ovog člana prvo će se namiriti taj poverilac.
AKO JE PROCENJENA VREDNOST POKRETNIH STVARI, ODNOSNO TREćINA UTVRđENE POčETNE VREDNOSTI NEPOKRETNOSTI VEćA OD IZNOSA PORESKE OBAVEZE, RAZLIKA SE VRAćA PORESKOM OBVEZNIKU PO POSTUPKU I NA NAčIN KOJI PROPISUJE MINISTAR.
Član 104.
Prodaja pokretnih stvari vrši se putem usmenog javnog nadmetanja ili neposrednom pogodbom između kupca i Poreske uprave, o čemu se donosi zaključak.
Usmenim javnim nadmetanjem, u smislu ovog zakona, smatra se usmeno javno nadmetanje na kome učestvuju najmanje dva ponuđača. Ukoliko na nekom usmenom javnom nadmetanju nema najmanje dva ponuđača, usmeno javno nadmetanje se ponovo oglašava u roku od osam dana od dana za koji je bilo oglašeno usmeno javno nadmetanje na kome nije bilo najmanje dva ponuđača.
Ako je pokretna stvar podložna kvarenju ili ako njeno čuvanje iziskuje velike troškove, Poreska uprava tu stvar prodaje neposrednom pogodbom, bez odlaganja.
Prodaja putem usmenog javnog nadmetanja odrediće se kod stvari veće vrednosti, kada se može očekivati da će se prodati po ceni većoj od iznosa koji bi se dobio prodajom putem neposredne pogodbe.
NA USMENOM JAVNOM NADMETANjU NA KOME SE PRODAJU POKRETNE STVARI ČIJA JE POJEDINAČNA VREDNOST PREKO 200.000 DINARA, MOGU UČESTVOVATI SAMO LICA KOJA POLOŽE DEPOZIT U VISINI OD 10% OD PROCENjENE VREDNOSTI POKRETNE STVARI. U SLUČAJU DA KUPAC POKRETNIH STVARI U ROKU OD OSAM DANA OD DANA KADA MU JE DOSTAVLjEN ZAPISNIK O PRODAJI POKRETNE STVARI NE UPLATI IZNOS ZA KOJI MU JE POKRETNA STVAR PRODATA, PRODAJA SE U ODNOSU NA TOG KUPCA OGLAŠAVA NEVAŽEĆOM, A KUPAC GUBI PRAVO NA POVRAĆAJ POLOŽENOG DEPOZITA I NE MOŽE BITI PONUĐAČ U DALjEM POSTUPKU PRODAJE TE STVARI.
Prodaji zaplenjenih pokretnih stvari pristupa se po isteku roka od osam dana od dana popisa.
Poreska uprava će, u roku od pet dana od dana zaplene, oglasiti prodaju stvari na oglasnoj tabli. Oglašavanje prodaje stvari vrši se i u dnevnom listu koji se prodaje na teritoriji cele Republike, ako je procenjena vrednost pokretnih stvari koje se prodaju putem usmenog javnog nadmetanja veća od 1.000.000 dinara.
Poreski obveznik, lica zaposlena u Poreskoj upravi i sa njima povezana lica ne mogu biti kupci stvari iz stava 1. ovog člana.
Zabrana za lica iz stava 7. STAVA 8. ovog člana odnosi se i na preprodaju kupljenih stvari, njihovo davanje u zakup, na poklon ili na korišćenje tim licima, u periodu od godinu dana po izvršenoj prodaji.
Na prvom usmenom javnom nadmetanju, kao i u roku određenom za prodaju neposrednom pogodbom, pokretna stvar se ne može prodati po ceni nižoj od 75% procenjene vrednosti.
Ako se pokretna stvar ne proda na prvom usmenom javnom nadmetanju, zaključkom se određuje i zakazuje drugo, u roku od osam dana od dana održavanja prvog javnog nadmetanja.
Na drugom usmenom javnom nadmetanju pokretna stvar se ne može prodati po ceni nižoj od 50% utvrđene procenjene vrednosti.
Ako pokretna stvar ne bude prodata ni na drugom usmenom javnom nadmetanju, javna nadmetanja se ponavljaju na način iz stava 10. STAVA 11. ovog člana, sa najnižom cenom od jedne trećine procenjene vrednosti, sve do prodaje stvari, odnosno isteka roka od tri meseca od dana donošenja zaključka o određivanju prodaje putem usmenog javnog nadmetanja.
Pokretne stvari koje nisu prodate neposrednom pogodbom u roku iz stava 9. STAVA 10. ovog člana prodaju se po pravilima koja važe za drugo i naredna usmena javna nadmetanja.
Pokretne stvari se mogu prodati na prvom usmenom javnom nadmetanju za iznos koji je manji od 75% od utvrđene početne vrednosti, odnosno po ceni nižoj od 50% utvrđene početne vrednosti, na drugom usmenom javnom nadmetanju, ako se sa tim pismeno saglasi poreski obveznik.
Kada su zaplenjene stvari prodate, Poreska uprava će kupcu, posle izvršene uplate iznosa za koji mu je pokretna stvar prodata, izdati dokument o prodaji imovine kojim se kupcu potvrđuje da je na njega preneto pravo svojine i da je pravni osnov sticanja prava svojine kupovina stvari u postupku prinudne naplate poreza.
Postupak prodaje zaplenjenih stvari prekida se kada postignuta cena dostigne visinu dugovanog poreza i sporednih poreskih davanja, a preostale stvari vraćaju se poreskom obvezniku.
Ako prodaja zaplenjenih stvari nije uspela na prvom usmenom javnom nadmetanju, kao i na narednim javnim nadmetanjima, odnosno putem neposredne pogodbe u roku iz stava 12. STAVA 13. ovog člana, stvari se prenose u svojinu Republike rešenjem Poreske uprave po ceni koja će se utvrditi naknadnom procenom njihove vrednosti.
Pokretne stvari na usmenom javnom nadmetanju ili neposrednom pogodbom kupuju se u viđenom stanju.
O izvršenoj prodaji pokretnih stvari sastavlja se zapisnik.
Član 109.
Prodaja nepokretnosti vrši se u sedištu organizacione jedinice Poreske uprave koja tu prodaju sprovodi.
Na usmenom javnom nadmetanju mogu učestvovati samo lica koja su položila depozit.
Depozit iz stava 2. ovog člana polaže se na račun Poreske uprave u visini od 5% utvrđene početne vrednosti nepokretnosti.
Ponuđačima čija ponuda nije prihvaćena depozit se vraća odmah po zaključenju javnog nadmetanja.
Zainteresovani ponuđači imaju pravo da najkasnije do dana održavanja javne prodaje razgledaju nepokretnost koja je predmet javne prodaje.
Na prvom usmenom javnom nadmetanju nepokretnost se ne može prodati po ceni nižoj od 75% utvrđene početne vrednosti.
Ako se nepokretnost ne proda na prvom usmenom javnom nadmetanju, zaključkom se određuje i zakazuje drugo u roku od osam dana od dana održavanja prvog javnog nadmetanja.
Na drugom usmenom javnom nadmetanju nepokretnost se ne može prodati po ceni nižoj od 50% utvrđene početne vrednosti.
Ako nepokretnost ne bude prodata ni na drugom usmenom javnom nadmetanju, javna nadmetanja se ponavljaju na način iz stava 7. ovog člana, sa najnižom cenom od jedne trećine utvrđene početne vrednosti, sve do prodaje nepokretnosti, odnosno isteka roka iz člana 110. stav 1. ovog zakona.
Nepokretnost se može prodati na prvom usmenom javnom nadmetanju za iznos manji od 75% od utvrđene početne vrednosti, odnosno po ceni nižoj od 50% od utvrđene početne vrednosti, na drugom usmenom javnom nadmetanju, ako se sa tim pismeno saglasi poreski obveznik.
O toku usmenog javnog nadmetanja sastavlja se zapisnik.
Po okončanju prodaje nepokretnosti putem usmenog javnog nadmetanja, Poreska uprava donosi rešenje o prodaji nepokretnosti.
LICE KOJE IMA ZAKONSKO PRAVO PREČE KUPOVINE NEPOKRETNOSTI KOJA JE PREDMET PRINUDNE NAPLATE POREZA IMA PRVENSTVO NAD NAJPOVOLjNIJIM PONUĐAČEM NA USMENOM JAVNOM NADMETANjU, AKO PO ZAKLjUČENjU USMENOG JAVNOG NADMETANjA IZJAVI NA ZAPISNIK O PRODAJI NEPOKRETNOSTI DA NEPOKRETNOST KUPUJE POD ISTIM USLOVIMA.
Član 114a
Pravo poreskog obveznika na povraćaj i refakciju, KAO I NAMIRENjE DOSPELIH OBAVEZA PO DRUGOM OSNOVU PUTEM PREKNjIŽAVANjA poreza i povraćaj sporednih poreskih davanja zastareva za tri godine od dana kada je zastarelost počela da teče.
Zastarelost prava na povraćaj i refakciju, KAO I NAMIRENjE DOSPELIH OBAVEZA PO DRUGOM OSNOVU PUTEM PREKNjIŽAVANjA poreza i povraćaj sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je poreski obveznik stekao pravo na povraćaj i refakciju, KAO I NAMIRENjE DOSPELIH OBAVEZA PO DRUGOM OSNOVU PUTEM PREKNjIŽAVANjA poreza i povraćaj sporednih poreskih davanja.
114ž
PRAVO NA UTVRđIVANJE, NAPLATU, POVRAćAJ, REFAKCIJU KAO I NAMIRENjE DOSPELIH OBAVEZA PO DRUGOM OSNOVU PUTEM PREKNjIŽAVANjA POREZA, UVEK ZASTAREVA U ROKU OD 10 GODINA OD ISTEKA GODINE U KOJOJ JE POREZ TREBALO UTVRDITI, NAPLATITI, ODNOSNO U KOJOJ JE IZVRšENA PREPLATA.
Član 115.
Vlada može, na predlog ministra, a povodom inicijative ministra nadležnog za poslove ekonomije i regionalnog razvoja, doneti odluku o delimičnom ili potpunom otpisu poreza i sporednih poreskih davanja poreskog obveznika koji se prodaje u postupku privatizacije, odnosno koji je u postupku restruktuiranja.
Poreska uprava rešenjem će otpisati dug po osnovu poreza i sporednih poreskih davanja kada se steknu uslovi iz člana 22. st. 2. i 4. ovog zakona., KAO I U DRUGIM SLUčAJEVIMA PROPISANIM ZAKONOM.
Član 125.
Poreska kontrola vrši se u poslovnim prostorijama poreskog obveznika ili na drugom mestu, u zavisnosti od kontrole
Poreski obveznik dužan je da, ako se terenska kontrola vrši u njegovim poslovnim prostorijama, obezbedi odgovarajuće mesto za rad poreskog inspektora.
Ako ne postoji odgovarajući prostor za vršenje terenske kontrole, uz pristanak poreskog obveznika, kontrola se može obaviti u njegovim stambenim prostorijama, odnosno na drugom mestu koje odredi Poreska uprava, u skladu sa stavom 1. ovog člana.
Ako se terenska kontrola ne obavlja u poslovnim prostorijama poreskog obveznika, poreski inspektor je dužan da pregleda prostorije i o tome sačini belešku, koja se unosi u zapisnik iz člana 128. ovog zakona.
Poreski inspektor ima pravo da uđe na zemljište i u poslovne prostorije poreskog obveznika, a po odobrenju suda i u stan poreskog obveznika, radi vršenja kontrole.
Poreskom obvezniku ili njegovom punomoćniku, odnosno zastupniku mora se pružiti mogućnost da prisustvuju pregledu zemljišta, prostorija, odnosno stana iz stava 4. STAVA 5. ovog člana.
Ako lica iz stava 5. STAVA 6. ovog člana ne koriste mogućnost da prisustvuju pregledu zemljišta, prostorija, odnosno stana, a poreski inspektor oceni da se na taj način onemogućava ili odlaže sprovođenje poreske kontrole, obaviće kontrolu iz stava 4. STAVA 5. ovog člana i bez njihovog prisustva, uz prisustvo dva punoletna svedoka.
Činjenice iz stava 6. STAVA 7. ovog člana poreski inspektor unosi u zapisnik.
Član 128.
Poreski inspektor sastavlja zapisnik o terenskoj kontroli.
Svaka stranica zapisnika mora biti označena rednim brojem i potpisana.
Zapisnik o terenskoj kontroli dostavlja poreskom obvezniku, u roku od tri dana od dana završetka kontrole.
Na zapisnik o terenskoj kontroli poreski obveznik ima pravo da podnese primedbe u roku od pet dana od dana prijema zapisnika, osim na doneto usmeno rešenje iz člana 133. stav 2. ovog zakona.
Ako su primedbe podnete na stranom jeziku u roku iz stava 4. ovog člana, smatraće se da su blagovremeno podnete ako se u roku od naredna dva dana dostavi prevod primedbi na srpski jezik overen od strane ovlašćenog lica.
Ako su u primedbama izneti novi dokazi i činjenice, zbog kojih bi trebalo promeniti činjenično stanje utvrđeno u zapisniku ili izmeniti ranije pravne ocene, poreski inspektor će o takvim dokazima i činjenicama ili o novim pravnim ocenama sastaviti dopunski zapisnik.
Na dopunski zapisnik iz stava 6. ovog člana ne može se izjaviti prigovor.
Ako se na osnovu zapisnika, odnosno dopunskog zapisnika o terenskoj kontroli utvrdi da nema osnova za izmenu poreske obaveze, o tome se poreski obveznik obaveštava u pismenoj formi, u roku od 30 dana od dana uručenja zapisnika, odnosno dopunskog zapisnika.
Član 139.
Ako se u postupku iz člana 135. stav 3. ovog zakona utvrdi da u radnjama lica nema elemenata PORESKOG krivičnog dela, već one predstavljaju druga kažnjiva dela, inspektor Poreske policije će podneti odgovarajuću prijavu nadležnom organu.
Nadležni organ iz stava 1. ovog člana dužan je da uzme u razmatranje prijavu u roku od tri dana od dana prijema.
Nadležni organ kojem je podneta prijava iz stava 1. ovog člana dužan je da o ishodu postupka obavesti rukovodioca Poreske policije u roku od osam dana od dana donošenja odluke povodom prijave.
Činjenice i dokaze od značaja za visinu poreske obaveze, utvrđene u postupku iz člana 135. stav 3. ovog zakona, inspektor Poreske policije dostavlja organizacionoj jedinici Poreske uprave gde je poreski obveznik registrovan.
Član 147.
Žalba ne odlaže izvršenje poreskog upravnog akta.
Izuzetno, drugostepeni poreski organ može odložiti izvršenje poreskog upravnog akta protiv kojeg je izjavljena žalba, ako poreski obveznik dokumentuje da bi plaćanjem poreza ili sporednih poreskih davanja pre konačnosti pobijanog akta pretrpeo bitnu ekonomsku štetu.
Zaključak o odlaganju izvršenja, protiv kojeg žalba nije dopuštena, donosi po hitnom postupku drugostepeni poreski organ.
Po žalbi drugostepeni poreski organ mora odlučiti u roku od 50 60 dana od dana predaje žalbe.
Ako se postupak po žalbi okonča na način iz člana 152. stav 3. ovog zakona, prvostepeni poreski organ je dužan da postupi po nalogu drugostepenog poreskog organa u roku od 20 30 dana od dana prijema drugostepenog rešenja.
Ako je na osnovu poreskog rešenja protiv kojeg je izjavljena žalba pokrenut postupak prinudne naplate, a postupak po žalbi se ne okonča u roku iz st. 4. i 5. ovog člana, prinudna naplata se prekida zaključkom dok se poreskom obvezniku ne dostavi rešenje po žalbi, odnosno dok prvostepeni poreski organ ne postupi po nalogu drugostepenog poreskog organa.
Član 152.
Ako drugostepeni poreski organ utvrdi da su u prvostepenom poreskom postupku činjenice nepotpuno ili pogrešno utvrđene, da se u postupku nije vodilo računa o pravilima postupka koja bi bila od uticaja na rešavanje poreske upravne stvari, ili da je dispozitiv pobijanog poreskog upravnog akta nejasan ili je u protivrečnosti s obrazloženjem, on će dopuniti postupak i otkloniti izložene nedostatke, sam ili preko prvostepenog poreskog organa ili zamoljenog organa.
Ako drugostepeni poreski organ nađe da se na osnovu činjenica utvrđenih u dopunskom postupku poreska upravna stvar mora rešiti drukčije nego što je rešena u prvostepenom poreskom upravnom aktu, on će rešenjem poništiti prvostepeni poreski upravni akt i sam rešiti poresku upravnu stvar.
Ako drugostepeni poreski organ nađe da će nedostatke prvostepenog poreskog postupka brže i ekonomičnije otkloniti prvostepeni poreski organ, on će svojim rešenjem poništiti prvostepeni poreski upravni akt i vratiti predmet prvostepenom poreskom organu na ponovni postupak. U tom slučaju drugostepeni poreski organ dužan je da svojim rešenjem ukaže prvostepenom poreskom organu u kojem pogledu treba da dopuni postupak, a prvostepeni organ dužan je da u svemu postupi po drugostepenom rešenju i da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 20 30 dana od dana prijema drugostepenog rešenja, donese novo rešenje.
Protiv novog rešenja iz stava 3. ovog člana dopuštena je žalba.
Ako drugostepeni poreski organ utvrdi da su u prvostepenom poreskom upravnom aktu pogrešno ocenjeni dokazi, da je iz utvrđenih činjenica izveden pogrešan zaključak u pogledu činjeničnog stanja, da je pogrešno primenjen pravni propis na osnovu kojeg se rešava stvar, ili ako nađe da je na osnovu slobodne ocene trebalo doneti drukčije rešenje, on će svojim rešenjem poništiti prvostepeni poreski upravni akt i sam rešiti stvar.
Ako drugostepeni poreski organ utvrdi da je poreski upravni akt pravilan u pogledu utvrđenih činjenica i u pogledu primene zakona, ali da se cilj zbog kojeg je akt donet može postići i drugim sredstvima povoljnijim za poreskog obveznika, on će izmeniti prvostepeni poreski upravni akt u tom smislu.
ČLAN 159A
STATUS REZIDENTA DRžAVE SA KOJOM JE ZAKLJUčEN UGOVOR O IZBEGAVANJU DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA NEREZIDENT DOKAZUJE KOD ISPLATIOCA PRIHODA – REZIDENTA, POTVRDOM O REZIDENTNOSTI OVERENOM OD NADLEžNOG ORGANA DRUGE DRžAVE UGOVORNICE čIJI JE REZIDENT I TO NA POSEBNOM OBRASCU.
STATUS REZIDENTA REPUBLIKE SRBIJE, KOD INOSTRANOG ISPLATIOCA PRIHODA, REZIDENT DOKAZUJE POTVRDOM NA POSEBNOM OBRASCU, OSIM U SLUčAJEVIMA KADA SE STATUS REZIDENTA DOKAZUJE POTVRDOM NA OBRASCU KOJI PROPISUJE NADLEžNI ORGAN DRžAVE SA KOJOM JE ZAKLJUčEN UGOVOR O IZBEGAVANJU DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA.
OBRASCE IZ ST. 1. I 2. OVOG čLANA PROPISUJE MINISTAR.
Član 160.
Poreska uprava:
1) vrši registraciju poreskih obveznika dodeljivanjem PIB i vodi jedinstven registar poreskih obveznika;
2) vrši utvrđivanje poreza u skladu sa zakonom;
3) vrši poresku kontrolu u skladu sa zakonom;
4) vrši redovnu i prinudnu naplatu poreza i sporednih poreskih davanja;
5) otkriva poreska krivična dela i njihove izvršioce i u vezi sa tim preduzima zakonom propisane mere;
6) pokreće i vodi prvostepeni poreskoprekršajni postupak i izriče kazne i zaštitne mere za poreske prekršaje;
6a) vodi drugostepeni poreskoprekršajni postupak I ODLUČUJE O ŽALBAMA IZJAVLjENIM PROTIV REŠENjA DONETIH U PORESKOPREKRŠAJNOM POSTUPKU;
7) odlučuje o žalbama izjavljenim protiv rešenja donetih u poreskom postupku od strane organizacionih jedinica Poreske uprave;
7a) odlučuje o žalbama izjavljenim protiv rešenja donetih u poreskom postupku od strane nadležnih organa jedinica lokalne samouprave;
8) stara se o primeni međunarodnih ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja;
9) razvija i održava jedinstveni poreski informacioni sistem;
10) vodi poresko knjigovodstvo;
11) planira i sprovodi obuku zaposlenih;
11a) vrši nadzor nad primenom zakona i drugih propisa od strane njenih organizacionih jedinica I PO IZVRŠENOM NADZORU PREDUZIMA MERE U SKLADU SA ZAKONOM KOJIM JE UREĐEN OPŠTI UPRAVNI POSTUPAK;
11b) VRŠI UNUTRAŠNjU KONTROLU RADA I PONAŠANjA PORESKIH SLUŽBENIKA I NAMEŠTENIKA U VEZI SA RADOM I U SLUČAJEVIMA KADA SE UTVRDI PROTIVPRAVNO POSTUPANjE ILI PONAŠANjE, POKREĆE I VODI ODGOVARAJUĆE POSTUPKE RADI UTVRĐIVANjA ODGOVORNOSTI;
12) pruža stručnu pomoć poreskim obveznicima u primeni poreskih propisa, u skladu sa kodeksom ponašanja zaposlenih u Poreskoj upravi;
13) obezbeđuje javnost u radu;
14) obavlja druge poslove u skladu sa zakonom.
Član 167.
Poreskom upravom rukovodi direktor.
Direktora postavlja Vlada, na predlog ministra.
Direktor Poreske uprave obezbeđuje koordinaciju rada i jedinstvenu primenu poreskih propisa na celokupnoj teritoriji Republike, koja se ostvaruje aktima ministra (pravilnici, naredbe, uputstva, obavezne instrukcije) i neposrednim izdavanjem uputstava za rad. INTERNIH AKATA ZA RAD (UPUTSTVA, NAREDBE, INSTRUKCIJE I DR.).
Na predlog direktora Poreske uprave, ministar uređuje:
1) unutrašnju organizaciju UNUTRAŠNjE UREĐENjE i sistematizaciju radnih mesta u Poreskoj upravi, kojom se propisuju posebna znanja i sposobnosti za pojedina radna mesta;
2) prava i obaveze zaposlenih u Poreskoj upravi iz radnog odnosa: (zvanja, plate, naknade zarada, kriterijumi za stimulativno nagrađivanje, priznanja, vođenje disciplinskog postupka i izricanje disciplinskih mera, kao i ovlašćenje za vođenje disciplinskog postupka i prenošenje tog ovlašćenja);
2) PRAVA I OBAVEZE ZAPOSLENIH U PORESKOJ UPRAVI ( U DALJEM TEKSTU: PORESKI SLUŽBENICI) IZ RADNOG ODNOSA: KOJA SE ODNOSE NA: VISINU OSNOVNOG I DODATNOG KOEFICIJENTA, PLATNE GRUPE I PLATNE RAZREDE ZA ZVANJA PORESKIH SLUŽBENIKA UTVRĐENA OVIM ZAKONOM, KRITERIJUME, VISINU I PERIODE ZA STIMULATIVNO NAGRAĐIVANJE, POKRETANJE I VOĐENJE DISCIPLINSKOG POSTUPKA, KAO I IZRICANJE DISCIPLINSKIH MERA, OVLAŠĆENJE ZA VOĐENJE DISCIPLINSKOG POSTUPKA I PRENOŠENJE TOG OVLAŠĆENJA;
3) stručno obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje zaposlenih u Poreskoj upravi; PORESKIH SLUŽBENIKA;
4) pravila ponašanja zaposlenih u Poreskoj upravi; PORESKIH SLUŽBENIKA;
5) poslove koji su nespojivi sa službenom dužnošću;
6) druga pitanja u skladu sa OVIM I DRUGIM zakonom.
RADNI ODNOSI
Član 169.
Na zaposlene u Poreskoj upravi PORESKE SLUŽBENIKE primenjuju se propisi o državnoj upravi, propisi o radnim odnosima i platama u državnim organima, kao i propisi iz oblasti zdravstvenog i penzijsko-invalidskog osiguranja i obrazovanja, ako ovim zakonom nije drukčije propisano.
Lice koje je u drugom organu, organizaciji ili pravnom licu bilo u radnom odnosu do pet godina, a zasniva radni odnos u Poreskoj upravi na radnom mestu poreskog inspektora ili inspektora Poreske policije, dužno je da u roku od šest meseci od zasnivanja radnog odnosa položi dopunski stručni ispit, na način i prema programu koji donosi ministar.
Pripravnik u Poreskoj upravi, pored stručnog ispita za zaposlene u državnim organima, polaže i stručni ispit na način i po programu iz stava 2. ovog člana.
Zaposleni u Poreskoj upravi PORESKI SLUŽBENICI dužni su da izvršavaju naloge MINISTRA, direktora, odnosno neposrednog rukovodioca izdate radi obavljanja poslova, osim onih kojima se nalaže izvršenje radnji koje predstavljaju krivično delo.
Zaposleni u Poreskoj upravi su dužni da poslove iz svoje nadležnosti obavljaju i posle isteka radnog vremena, subotom, nedeljom i u dane državnih praznika, kada je to neophodno.
Zaposleni u Poreskoj upravi PORESKI SLUŽBENICI ne mogu obavljati poslove koji su nespojivi sa službenom dužnošću, a prilikom obavljanja poslova iz svoje nadležnosti dužni su da poštuju pravila ponašanja zaposlenih u Poreskoj upravi.
Zaposleni PORESKI SLUŽBENICI su dužni da se stručno obrazuju, osposobljavaju i usavršavaju prema programu Poreske uprave.
Inspektoru Poreske policije računa se uvećani staž osiguranja, tako što se svakih 12 meseci efektivno provedenih na radu računa kao 16 meseci staža osiguranja.
Inspektoru Poreske policije, poreskom inspektoru i poreskom izvršitelju kod koga nastanu promene u psihofizičkom ili opštem zdravstvenom stanju, koje ga čine nesposobnim za vršenje poslova inspektora Poreske policije, poreskog inspektora i poreskog izvršitelja, prestaje radni odnos, ako ne postoji mogućnost raspoređivanja na druge poslove u Poreskoj upravi.
Promenom psihofizičkog ili opšteg zdravstvenog stanja iz stava 9. STAVA 6. ovog člana smatra se gubitak radne sposobnosti u smislu propisa o penzijsko-invalidskom osiguranju, a inspektor Poreske policije, poreski inspektor i poreski izvršitelj kome po tom osnovu prestane radni odnos ima pravo na invalidsku penziju.
Promene psihofizičkog ili opšteg zdravstvenog stanja iz stava 9. STAVA 6. ovog člana utvrđuje nadležna komisija organizacije obaveznog socijalnog osiguranja, na predlog direktora Poreske uprave ili lica koje on ovlasti.
NAčIN POPUNJAVANJA IZVRšILAčKIH RADNIH MESTA
ČLAN 169A
POPUNJAVANJE IZVRšILAčKIH RADNIH MESTA NA NEODREđENO VREME (U DALJEM TEKSTU: RADNO MESTO NA NEODREđENO VREME) U PORESKOJ UPRAVI VRšI SE NA NAčIN UREđEN OVIM ZAKONOM.
RADNO MESTO NA NEODREđENO VREME U PORESKOJ UPRAVI POPUNJAVA SE, PO PRAVILU, PUTEM JAVNOG KONKURSA.
IZUZETNO, RADNO MESTO NA NEODREđENO VREME U PORESKOJ UPRAVI, MOžE SE POPUNITI PREUZIMANJEM DRžAVNOG SLUžBENIKA IZ DRUGOG DRžAVNOG ORGANA.
ODLUKU O POPUNJAVANJU RADNIH MESTA NA NEODREđENO VREME NA NAčIN IZ ST. 1. I 2. OVOG čLANA DONOSI DIREKTOR PORESKE UPRAVE.
KONKURSA
ČLAN 169B
JAVNI KONKURS OBJAVLJUJE SE U „SLUžBENIM GLASNIKU REPUBLIKE SRBIJE” I U JEDNOM OD DNEVNIH LISTOVA KOJI SE DISTRIBUIRA NA CELOJ TERITORIJI REPUBLIKE, A DOSTAVLJA SE I ORGANIZACIJI NADLEžNOJ ZA ZAPOšLJAVANJE.
OGLAS O JAVNOM KONKURSU SADRžI PODATKE O DRžAVNOM ORGANU, RADNOM MESTU, USLOVIMA ZA ZAPOSLENJE NA RADNOM MESTU, MESTU RADA, STRUčNOJ OSPOSOBLJENOSTI, NAčIN SPROVOđENJA IZBORNOG POSTUPKA (PISMENA PROVERA STRUčNE OSPOSOBLJENOSTI, USMENI RAZGOVOR ILI DRUGI NAčIN), ZNANJIMA I VEšTINAMA KOJE SE OCENJUJU U IZBORNOM POSTUPKU, ROKU U KOME SE PODNOSE PRIJAVE, LIčNO IME LICA ZADUžENOG ZA DAVANJE OBAVEšTENJA O JAVNOM KONKURSU, ADRESU NA KOJU SE PRIJAVE PODNOSE I PODATKE O DOKAZIMA KOJI SE PRILAžU UZ PRIJAVU.
JAVNI KONKURS SPROVODI KONKURSNA KOMISIJA KOJU IMENUJE DIREKTOR PORESKE UPRAVE. KONKURSNA KOMISIJA IMA PREDSEDNIKA I DVA čLANA KOJI, PO POTREBI, MOGU IMATI ZAMENIKE.
NEBLAGOVREMENE, NEDOPUšTENE I PRIJAVE UZ KOJE NISU PRILOžENI SVI POTREBNI DOKAZI (NEPOTPUNE PRIJAVE), KONKURSNA KOMISIJA ODBACUJE ZAKLJUčKOM PROTIV KOGA NIJE DOPUšTENA POSEBNA žALBA.
IZBORNI POSTUPAK
ČLAN 169V
KONKURSNA KOMISIJA SASTAVLJA SPISAK KANDIDATA KOJI ISPUNJAVAJU USLOVE KONKURSA I MEđU NJIMA SPROVODI IZBORNI POSTUPAK.
POSTUPAK IZBORA KANDIDATA SPROVODI SE RADI OCENE STRUčNE OSPOSOBLJENOSTI, ZNANJA I VEšTINA KANDIDATA NA OSNOVU PISMENOG ISPITA I RAZGOVORA ILI SAMO NA OSNOVU JEDNOG OD OVIH NAčINA, U ZAVISNOSTI OD POSEBNIH ZAHTEVA RADNOG MESTA KOJI SU NAVEDENI U KONKURSU.
AKO KONKURSNA KOMISIJA POSLE SPROVEDENOG POSTUPKA IZBORA, UTVRDI DA NIJEDAN KANDIDAT NIJE ISPUNIO USLOVE PROPISANE ZA IZBOR, ODNOSNO DA NE ODGOVARA POTREBAMA RADNOG MESTA, SASTAVLJA ZAPISNIK U KOME KONSTATUJE DA JAVNI KONKURS NIJE USPEO, O čEMU SE PISMENO OBAVEšTAVAJU SVI KANDIDATI.
LISTA ZA IZBOR KANDIDATA
ČLAN 169G
AKO KONKURSNA KOMISIJA POSLE SPROVEDENOG POSTUPKA IZBORA UTVRDI DA NEKI OD KANDIDATA ILI SVI KANDIDATI ISPUNJAVAJU USLOVE PROPISANE ZA IZBOR, POSLE SPROVEDENOG IZBORNOG POSTUPKA, SAčINJAVA LISTU ZA IZBOR KANDIDATA SA NAJBOLJIM REZULTATOM POSTIGNUTIM U POSTUPKU IZBORA (U DALJEM TEKSTU: LISTA ZA IZBOR KANDIDATA) I ISTU DOSTAVLJA DIREKTORU PORESKE UPRAVE.
DIREKTOR PORESKE UPRAVE SA LISTE ZA IZBOR KANDIDATA BIRA KANDIDATA I REšENJEM ODLUčUJE O NJEGOVOM PRIJEMU U RADNI ODNOS NA NEODREđENO VREME.
REšENJE IZ STAVA 2. OVOG čLANA SADRžI LIčNO IME KANDIDATA, NJEGOV JMBG, VRSTU I STEPEN šKOLSKE SPREME I NAZIV UNUTRAšNJE ORGANIZACIONE JEDINICE PORESKE UPRAVE U KOJU SE PRIMA I NAZIV RADNOG MESTA NA KOJE SE RASPOREđUJE.
KANDIDATI KOJI NISU IZABRANI IMAJU PRAVO DA IZJAVE žALBU U ROKU OD OSAM DANA OD DANA PRIJEMA ODLUKE O IZVRšENOM IZBORU KANDIDATA. ŽALBA SE PODNOSI ŽALBENOJ KOMISIJI VLADE, PREKO CENTRALE PORESKE UPRAVE.
POPUNJAVANJE RADNIH MESTA PREUZIMANJEM DRžAVNOG SLUžBENIKA IZ DRUGOG DRžAVNOG ORGANA
ČLAN 169D
RADNO MESTO NA NEODREđENO VREME U PORESKOJ UPRAVI, MOžE SE POPUNITI PREUZIMANJEM DRžAVNOG SLUžBENIKA IZ DRUGOG DRžAVNOG ORGANA.
PREUZIMANJE DRžAVNOG SLUžBENIKA IZ DRUGOG DRžAVNOG ORGANA VRšI SE NA OSNOVU SPORAZUMA POTPISANOG IZMEđU DIREKTORA PORESKE UPRAVE I RUKOVODIOCA DRžAVNOG ORGANA IZ KOJEG SE PREUZIMA DRžAVNI SLUžBENIK U PORESKU UPRAVU, UZ SAGLASNOST TOG DRžAVNOG SLUžBENIKA.
RAD NA ODREđENO VREME
ČLAN 169đ
RADNI ODNOS NA ODREđENO VREME ZASNIVA SE RADI ZAMENE ODSUTNOG PORESKOG SLUžBENIKA, DO NJEGOVOG POVRATKA ILI ZBOG PRIVREMENOG POVEćANJA OBIMA POSLOVA NA POJEDINIM RADNIM MESTIMA KOJE POSTOJEćI BROJ PORESKIH SLUžBENIKA NE MOžE BLAGOVREMENO DA OBAVI.
RADNI ODNOS NA ODREđENO VREME ZASNIVA SE NAJDUžE DO 12 MESECI.
PRIVREMENI PREMEšTAJ
ČLAN 169E
PORED SLUčAJEVA PRIVREMENOG PREMEšTAJA DRžAVNIH SLUžBENIKA U ISTOM DRžAVNOM ORGANU, UREđENIH OPšTIM PROPISIMA O RADNIM ODNOSIMA U DRžAVNIM ORGANIMA, PORESKI SLUžBENIK, MOžE BITI PREMEšTEN NA RADNO MESTO U NEPOSREDNO VIšE ZVANJE U TRAJANJU DO 12 MESECI, UKOLIKO JE POTREBNO DA SE RADNO MESTO HITNO POPUNI.
PORESKI SLUžBENIK KOJI JE PRIVREMENO PREMEšTEN U SKLADU SA STAVOM 1. OVOG čLANA, STIčE SVA PRAVA RADNOG MESTA NA KOJE JE PRIVREMENO PREMEšTEN, DOK PREMEšTAJ TRAJE.
STUPANJE NA RADNO MESTO RUKOVODIOCA UNUTRAšNJE JEDINICE, PREMEšTAJ I UPUćIVANJE
ČLAN 169ž
PORESKOM SLUžBENIKU KOJI STUPA NA RADNO MESTO RUKOVODIOCA UNUTRAšNJE JEDINICE, ODREđUJE SE KOEFICIJENT UTVRđEN ZA ZVANJE U KOJE JE RAZVRSTANO RADNO MESTO RUKOVODIOCA TE UNUTRAšNJE JEDINICE.
PORESKI SLUžBENIK, U SLUčAJU IZ STAVA 1. OVOG čLANA, ZADRžAVA KOEFICIJENT DO PRESTANKA RUKOVOđENJA.
ZBOG POTREBA SLUžBE, PORESKI SLUžBENIK MOžE BITI PREMEšTEN NA DRUGO RADNO MESTO, U SKLADU SA NJEGOVOM STRUčNOM SPREMOM I RADNIM SPOSOBNOSTIMA, U ISTOJ ILI DRUGOJ ORGANIZACIONOJ JEDINICI PORESKE UPRAVE, U ISTOM ILI DRUGOM MESTU RADA, U SKLADU SA PROPISIMA O RADNIM ODNOSIMA I ODREDBAMA ZAKONA KOJIM SE UREđUJU PRAVA I DUžNOSTI DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA.
PORESKI SLUžBENIK ZBOG POTREBA SLUžBE, MOžE BITI UPUćEN NA RADNO MESTO U DRUGOJ ORGANIZACIONOJ JEDINICI PORESKE UPRAVE, UDALJENOJ I VIšE OD 50 KILOMETARA OD MESTA NJEGOVOG STANOVANJA.
ROK UPUćIVANJA U NEPREKIDNOM TRAJANJU MOžE DA IZNOSI OD 30 DANA DO JEDNE GODINE.
RADNO VREME
ČLAN 169Z
RADNO VREME SE UTVRđUJE OPšTIM PROPISOM KOJI VAžI ZA DRžAVNE ORGANE.
NAčIN EVIDENTIRANJA PRISUTNOSTI NA RADU ODREđUJE SE AKTOM DIREKTORA PORESKE UPRAVE.
IZUZETNO, OD REDOVNOG RADNOG VREMENA, PORESKI SLUžBENICI I NAMEšTENICI SU DUžNI DA OBAVLJAJU POSLOVE I U MANJE POVOLJNOM RADNOM VREMENU.
RAD U MANJE POVOLJNOM RADNOM VREMENU, SMATRA SE:
RAD U SMENAMA;
RAD SUBOTOM, NEDELJOM, PRAZNICIMA I DRUGIM NERADNIM DANIMA;
RAD DUžI OD PUNOG RADNOG VREMENA (PREKOVREMENI RAD);
NOćNI RAD.
ČLAN 169I
PRIPRAVNOST SE SMATRA RADOM U MANJE POVOLJNOM RADNOM VREMENU, ZATO šTO ZAPOSLENI U PORESKOJ UPRAVI, VAN RADNOG VREMENA MORA BITI DOSTUPAN (U PRIPRAVNOSTI), DA BI, UKOLIKO SE UKAžE POTREBA IZVRšIO ODREđENI POSAO SVOG RADNOG MESTA.
PRIPRAVNOST ZA RAD NE UBRAJA SE U REDOVNU RADNU OBAVEZU.
U SLUčAJEVIMA KADA SE USTANOVLJAVA, USLOVIMA I NAčINU IZVRšENJA PRIPRAVNOSTI ZA RAD, ODLUčUJE DIREKTOR PORESKE UPRAVE.
ZVANJA DRžAVNIH SLUžBENIKA NA IZVRšILAčKIM RADNIM MESTIMA U PORESKOJ UPRAVI
ČLAN 169J
ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA NA IZVRšILAčKIM RADNIM MESTIMA U PORESKOJ UPRAVI, UREđUJU SE OVIM ZAKONOM.
ZVANJA IZ STAVA 1. OVOG čLANA RAZVRSTAVAJU SE U:
ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA U OSNOVNIM FUNKCIJAMA PORESKE UPRAVE;
ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA U OSTALIM FUNKCIJAMA PORESKE UPRAVE.
U OSNOVNE FUNKCIJE PORESKE UPRAVE, U SMISLU OVOG ZAKONA, SPADAJU: PORESKA KONTROLA, NAPLATA, PORESKA POLICIJA, PORESKOPRAVNI POSLOVI, KAO I POSLOVI IZ čLANA 160. TAč. 11A) I 11B) OVOG ZAKONA.
RAZVRSTAVANJE RADNIH MESTA U ZVANJA I MERILA ZA OPIS RADNIH MESTA UREđUJU SE AKTOM O UNUTRAšNJEM UREđENJU I SISTEMATIZACIJI RADNIH MESTA U PORESKOJ UPRAVI.
UPRAVE
ČLAN 169K
ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA U OSNOVNIM FUNKCIJAMA PORESKE UPRAVE, SU:
1) SA SREDNJOM STRUčNOM SPREMOM: MLAđI PORESKI KONTROLOR, PORESKI KONTROLOR, VIšI PORESKI KONTROLOR;
2) SA VIšOM STRUčNOM SPREMOM: MLAđI POREZNIK – STRUčNI SARADNIK, POREZNIK – STRUčNI SARADNIK I VIšI POREZNIK – STRUčNI SARADNIK;
3) SA VISOKOM STRUčNOM SPREMOM: MLAđI PORESKI INSPEKTOR, PORESKI INSPEKTOR, PORESKI INSPEKTOR II, PORESKI INSPEKTOR I, VIšI PORESKI INSPEKTOR II, VIšI PORESKI INSPEKTOR I, SAMOSTALNI PORESKI INSPEKTOR, GLAVNI PORESKI SAVETNIK.
PORESKI SLUžBENICI SA ODGOVARAJUćOM STRUčNOM SPREMOM IZ STAVA 1. OVOG čLANA STIčU POčETNO ZVANJE MLAđEG PORESKOG KONTROLORA, MLAđEG POREZNIKA – STRUčNOG SARADNIKA I MLAđEG PORESKOG INSPEKTORA PO ZAVRšENOM PRIPRAVNIčKOM STAžU I POLOžENOM DRžAVNOM STRUčNOM ISPITU.
PORESKOM SLUžBENIKU KOJI JE ZASNOVAO RADNI ODNOS NA NEODREđENO VREME U PORESKOJ UPRAVI NA OSNOVU JAVNOG KONKURSA, ODREđUJE SE POčETNO ZVANJE UTVRđENO ZA RADNO MESTO NA KOJE SE RASPOREđUJE.
PORESKOM SLUžBENIKU KOJI JE ZASNOVAO RADNI ODNOS NA NEODREđENO VREME U PORESKOJ UPRAVI PO OSNOVU PREUZIMANJA IZ DRUGOG DRžAVNOG ORGANA, ODREđUJE SE POčETNO ZVANJE UTVRđENO ZA RADNO MESTO NA KOJE SE RASPOREđUJE.
PORESKOM SLUžBENIKU KOJI JE U TOKU RADA STEKAO VIšU, ODNOSNO VISOKU STRUčNU SPREMU PRILIKOM RASPOREđIVANJA NA RADNO MESTO KOJE ODGOVARA TOJ STRUčNOJ SPREMI, UTVRđUJE SE POčETNO ZVANJE U ODGOVARAJUćOJ STRUčNOJ SPREMI.
ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA U OSTALIM FUNKCIJAMA PORESKE UPRAVE
ČLAN 169L
ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA U OSTALIM FUNKCIJAMA PORESKE UPRAVE, SU:
1) SA SREDNJOM STRUčNOM SPREMOM: MLAđI PORESKI REFERENT, PORESKI REFERENT I VIšI PORESKI REFERENT;
2) SA VIšOM STRUčNOM SPREMOM: MLAđI PORESKI SARADNIK, PORESKI SARADNIK I VIšI PORESKI SARADNIK;
SA VISOKOM STRUčNOM SPREMOM: MLAđI PORESKI SAVETNIK, PORESKI SAVETNIK, PORESKI SAVETNIK I, VIšI PORESKI SAVETNIK I SAMOSTALNI PORESKI SAVETNIK.
PORESKI SLUžBENICI SA ODGOVARAJUćOM STRUčNOM SPREMOM IZ STAVA 1. OVOG čLANA STIčU POčETNO ZVANJE MLAđEG PORESKOG REFERENTA, MLAđEG PORESKOG SARADNIKA I MLAđEG PORESKOG SAVETNIKA, PO ZAVRšENOM PRIPRAVNIčKOM STAžU I POLOžENOM DRžAVNOM STRUčNOM ISPITU.
ODREDBE čLANA 169K ST. 3-5. OVOG ZAKONA, PRIMENJUJU SE I U SLUčAJU ODREđIVANJA ZVANJA PORESKIM SLUžBENICIMA IZ OVOG čLANA.
USLOVI ZA STICANJE VIšEG ZVANJA
ČLAN 169LJ
PORESKI SLUžBENIK IZ čL. 169K I 169L OVOG ZAKONA, STIčE NEPOSREDNO VIšE ZVANJE POD SLEDEćIM USLOVIMA:
1) DA IMA ODGOVARAJUćU STRUčNU SPREMU;
2) DA JE ZVANJE UTVRđENO ZA RADNO MESTO NA KOJE JE RASPOREđEN, ODNOSNO NA KOJE SE RASPOREđUJE ILI PREMEšTA;
3) DA IMA RADNI STAž PROPISAN OVIM ZAKONOM I DA JE U PRETHODNOM ZVANJU RADIO ODREđENO VREME;
4) DA ZA POSLEDNJE DVE GODINE PRE STICANJA ZVANJA IMA POZITIVNE OCENE PROPISANE OVIM ZAKONOM;
5) DA ZA POSLEDNJE DVE GODINE PRE STICANJA ZVANJA NIJE KAžNJEN ZA KRIVIčNO DELO I DA NIJE KAžNJEN DISCIPLINSKOM MEROM ZBOG POVREDE RADNE DUžNOSTI;
6) DA SE PROTIV NJEGA NE VODI KRIVIčNI POSTUPAK ZA KRIVIčNO DELO ZA KOJE SE GONI PO SLUžBENOJ DUžNOSTI NITI DISCIPLINSKI POSTUPAK ZBOG POVREDE RADNE DUžNOSTI.
GUBITAK ZVANJA
ČLAN 169M
PORESKI SLUžBENIK GUBI ZVANJE:
PRESTANKOM RADNOG ODNOSA U PORESKOJ UPRAVI;
AKO MU SE U DISCIPLINSKOM POSTUPKU IZREKNE DISCIPLINSKA MERA – PREMEšTAJ NA RADNO MESTO U NIžEM ZVANJU, ZA VREME ZA KOJE JE TA MERA IZREčENA.
VREMENSKI USLOVI ZA STICANJE VIšEG ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA
ČLAN 169N
POD RADNIM STAžOM I ODREđENIM VREMENOM PROVEDENIM U PRETHODNOM ZVANJU, U SREDNJOJ STRUčNOJ SPREMI, U SMISLU OVOG ZAKONA, SMATRA SE:
1) ZA PORESKOG KONTROLORA, ODNOSNO PORESKOG REFERENTA NAJMANJE DVE GODINE RADNOG STAžA, I TO U ZVANJU MLAđEG PORESKOG KONTROLORA, ODNOSNO MLAđEG PORESKOG REFERENTA;
2) ZA VIšEG PORESKOG KONTROLORA, ODNOSNO VIšEG PORESKOG REFERENTA NAJMANJE TRI GODINE RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU PORESKI KONTROLOR, ODNOSNO PORESKI REFERENT.
POD RADNIM STAžOM I ODREđENIM VREMENOM PROVEDENIM U PRETHODNOM ZVANJU, U VIšOJ STRUčNOJ SPREMI, U SMISLU OVOG ZAKONA, SMATRA SE:
1) ZA POREZNIKA – STRUčNOG SARADNIKA, ODNOSNO PORESKOG SARADNIKA NAJMANJE DVE GODINE RADNOG STAžA, I TO U ZVANJU MLAđEG POREZNIKA – STRUčNOG SARADNIKA, ODNOSNO MLAđEG PORESKOG SARADNIKA;
2) ZA VIšEG POREZNIKA – STRUčNOG SARADNIKA, ODNOSNO VIšEG PORESKOG SARADNIKA NAJMANJE TRI GODINE RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU POREZNIK – STRUčNI SARADNIK, ODNOSNO PORESKI SARADNIK.
POD RADNIM STAžOM I ODREđENIM VREMENOM PROVEDENIM U PRETHODNOM ZVANJU, U VISOKOJ STRUčNOJ SPREMI, ZA PORESKE SLUžBENIKE U OSNOVNIM FUNKCIJAMA PORESKE UPRAVE, SMATRA SE:
1) ZA PORESKOG INSPEKTORA, NAJMANJE TRI GODINE RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU MLAđI PORESKI INSPEKTOR;
2) ZA PORESKOG INSPEKTORA II, NAJMANJE čETIRI GODINE RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU PORESKI INSPEKTOR;
3) ZA PORESKOG INSPEKTORA I, NAJMANJE PET GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU PORESKI INSPEKTOR II;
4) ZA VIšEG PORESKOG INSPEKTORA II, NAJMANJE šEST GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU PORESKI INSPEKTOR I;
5) ZA VIšEG PORESKOG INSPEKTORA I, NAJMANJE SEDAM GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU VIšI PORESKI INSPEKTOR II;
6) ZA SAMOSTALNOG PORESKOG INSPEKTORA, NAJMANJE OSAM GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU VIšI PORESKI INSPEKTOR I;
7) ZA GLAVNOG PORESKOG SAVETNIKA, NAJMANJE DEVET GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU SAMOSTALNI PORESKI INSPEKTOR.
POD RADNIM STAžOM I ODREđENIM VREMENOM PROVEDENIM U PRETHODNOM ZVANJU, U VISOKOJ STRUčNOJ SPREMI, ZA PORESKE SLUžBENIKE U OSTALIM FUNKCIJAMA PORESKE UPRAVE, SMATRA SE:
ZA PORESKOG SAVETNIKA, NAJMANJE TRI GODINE RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU MLAđI PORESKI SAVETNIK;
ZA PORESKOG SAVETNIKA I, NAJMANJE PET GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU PORESKI SAVETNIK;
ZA VIšEG PORESKOG SAVETNIKA, NAJMANJE SEDAM GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU PORESKI SAVETNIK I;
ZA SAMOSTALNOG PORESKOG SAVETNIKA, NAJMANJE OSAM GODINA RADNOG STAžA, OD TOGA DVE GODINE U ZVANJU VIšI PORESKI SAVETNIK.
ČLAN 169NJ
ZA STICANJE VIšEG ZVANJA PO OSNOVU OCENJIVANJA, POTREBNO JE DA PORESKI SLUžBENIK ZA POSLEDNJE DVE GODINE PRE STICANJA VIšEG ZVANJA BUDE OCENJEN:
SA SREDNJOM I VIšOM STRUčNOM SPREMOM – NAJMANJE OCENOM „ISTIčE SE”;
SA VISOKOM STRUčNOM SPREMOM:
NAJMANJE OCENOM „ISTIčE SE” ZA ZVANJA MLAđI PORESKI SAVETNIK, MLAđI PORESKI INSPEKTOR, PORESKI SAVETNIK, PORESKI SAVETNIK I, PORESKI INSPEKTOR, PORESKI INSPEKTOR II., PORESKI INSPEKTOR I, VIšI PORESKI SAVETNIK, VIšI PORESKI INSPEKTOR II , VIšI PORESKI INSPEKTOR I;
NAJMANJE OCENOM „NAROčITO SE ISTIčE” ZA ZVANJA SAMOSTALNI PORESKI SAVETNIK, SAMOSTALNI PORESKI INSPEKTOR.
PORESKI SLUžBENIK KOJI STEKNE PRAVO NA NEPOSREDNO VIšE ZVANJE PO OSNOVU OCENJIVANJA, A NEMA SLOBODNOG RADNOG MESTA U NEPOSREDNO VIšEM ZVANJU, MOžE DA NAPREDUJE DVA PLATNA RAZREDA U OKVIRU POSTOJEćEG ZVANJA.
PORESKI SLUžBENIK KOME JE TRI GODINE UZASTOPNO ODREđENA OCENA „DOBAR” I „ISTIčE SE”, BEZ OBZIRA NA RASPORED OCENA, MOžE DA NAPREDUJE ZA JEDAN PLATNI RAZRED.
PORESKOM SLUžBENIKU čIJI JE RAD ZA POSLEDNJE DVE GODINE OCENJEN OCENOM „NE ZADOVOLJAVA”, PRESTAJE RADNI ODNOS U PORESKOJ UPRAVI.
ČLAN 169O
PORESKI SLUžBENIK čIJI JE RAD PO ZAVRšETKU GODINE OCENJEN OCENOM „NAROčITO SE ISTIčE”, A KOJI JE POSTIGAO IZUZETNE REZULTATE RADA I KOJI ISPUNJAVA DRUGE USLOVE IZ čL. 169N I 169NJ OVOG ZAKONA, MOžE PREVREMENO STEćI NEPOSREDNO VIšE ZVANJE.
NEPOSREDNO VIšE ZVANJE MOžE STEćI I ZAPOSLENI U GODINI U KOJOJ ISPUNJAVA USLOVE ZA STICANJE STAROSNE PENZIJE.
VANREDNO SE U PORESKOJ UPRAVI MOžE NAPREDOVATI SAMO JEDNOM.
ODLUKU O VANREDNOM STICANJU NEPOSREDNO VIšEG ZVANJA DONOSI DIREKTOR PORESKE UPRAVE, NA OBRAZLOžEN PREDLOG NEPOSREDNOG RUKOVODIOCA.
PLATE
OSNOVNA PLATA
ČLAN 169P
PORESKI SLUžBENICI U PORESKOJ UPRAVI IMAJU PRAVO NA OSNOVNU PLATU KOJA SE SASTOJI OD OSNOVICE KOJU UTVRđUJE VLADA, OSNOVNOG I DODATNOG KOEFICIJENTA.
DODATNI KOEFICIJENT UTVRđUJE SE U RASPONU OD 20% DO 50% OD OSNOVNOG KOEFICIJENTA U ZAVISNOSTI OD ZVANJA, POSEBNIH USLOVA RADA, ODGOVORNOSTI, SLOžENOSTI POSLOVA, OBIMA, TEžINE I PRIRODE POSLA.
OSNOVNA PLATA OBRAčUNATA NA NAčIN IZ ST. 1. I 2. OVOG čLANA, UVEćAVA SE PO OSNOVU DODATKA ZA VREME PROVEDENO U RADNOM ODNOSU (MINULI RAD) U SKLADU SA ZAKONOM KOJI UREđUJE PLATE DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA.
KOEFICIJENT ZA IZVRšILAčKO RADNO MESTO ODREđUJE SE PREMA PLATNOM RAZREDU PLATNE GRUPE U KOJOJ SE NALAZI IZVRšILAčKO RADNO MESTO PORESKOG SLUžBENIKA.
NAMEšTENICIMA U PORESKOJ UPRAVI, PORED KOEFICIJENTA PROPISANOG ZA RADNA MESTA NAMEšTENIKA U SKLADU SA ZAKONOM KOJI UREđUJE PLATE DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA, UTVRđUJE SE I DODATNI KOEFICIJENT IZ STAVA 2. OVOG čLANA.
OSNOVNA PLATA NAMEšTENIKA OBRAčUNATA NA NAčIN IZ STAVA 5. OVOG čLANA, UVEćAVA SE PO OSNOVU DODATKA ZA VREME PROVEDENO U RADNOM ODNOSU (MINULI RAD) U SKLADU SA ZAKONOM KOJI UREđUJE PLATE DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA.
VISINU OSNOVNOG I DODATNOG KOEFICIJENTA IZ STAVA 1. OVOG čLANA, PLATNE GRUPE I PLATNE RAZREDE ZA ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA IZ čL. 169K I 169L OVOG ZAKONA, KAO I VISINU DODATNOG KOEFICIJENTA IZ STAVA 5. OVOG čLANA ZA NAMEšTENIKE, UREđUJE MINISTAR.
ODREDBE OVOG čLANA NE ODNOSE SE NA DRžAVNE SLUžBENIKE KOJE VLADA POSTAVLJA NA POLOžAJ DIREKTORA ORGANA UPRAVE U SASTAVU MINISTARSTVA I POMOćNIKA DIREKTORA ORGANA UPRAVE U SASTAVU MINISTARSTVA, SAGLASNO ODREDBAMA ZAKONA KOJIM SE UREđUJU PRAVA I DUžNOSTI DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA I ZAKONA KOJIM SE UREđUJU PLATE DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA, KAO I NA SLUžBENIKE KOJI SU POSTAVLJENI U PORESKOJ UPRAVI SAGLASNO ODREDBAMA ZAKONA KOJIM SE UREđUJU RADNI ODNOSI U DRžAVNIM ORGANIMA, A čIJA RADNA MESTA POSTAJU POLOžAJI.
DODACI NA OSNOVNU PLATU, NAKNADE PLATE, NAKNADA TROšKOVA, OTPREMNINA I DRUGA PRIMANJA
ČLAN 169R
PORESKI SLUžBENIK OSIM PRAVA NA OSNOVNU PLATU, IMA PRAVO NA NAKNADU PLATE, NAKNADU TROšKOVA, OTPREMNINU I DRUGA PRIMANJA U SKLADU SA ZAKONOM KOJIM SU UREđUJU PLATE DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA, OSIM AKO ZA NAKNADE PLATE, TROšKOVE I DRUGA PRIMANJA NIJE DRUKčIJE UREđENO OVIM ZAKONOM.
ČLAN 169S
PORESKI SLUžBENIK KOJI JE UPUćEN NA LEčENJE U INOSTRANSTVO, IMA PRAVO NA JEDNOKRATNU NOVčANU POMOć U IZNOSU OD PET DO DESET PROSEčNIH NETO PLATA ISPLAćENIH U PORESKOJ UPRAVI U MESECU KOJI PRETHODI MESECU U KOME JE PORESKI SLUžBENIK I NAMEšTENIK UPUćEN NA LEčENJE U INOSTRANSTVO.
PORODICI PREMINULOG PORESKOG SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA, PRIPADA PRAVO NA:
PLAćANJE TROšKOVA SAHRANE NA OSNOVU ORIGINALNIH RAčUNA;
NOVčANA POMOć U VISINI DVE PROSEčNE NETO PLATE ISPLAćENE U PORESKOJ UPRAVI U MESECU KOJI PRETHODI MESECU U KOME JE PORESKI SLUžBENIK ILI NAMEšTENIK PREMINUO;
STIPENDIJU ZA šKOLOVANJE DECE KOJA SE NALAZE NA REDOVNOM šKOLOVANJU, NAJDUžE DO NAVRšENE 26. GODINE žIVOTA DETETA.
ODLUKU O VISINI STIPENDIJE DONOSI MINISTAR, NA PREDLOG DIREKTORA PORESKE UPRAVE.
ČLAN 169T
PORESKIM SLUžBENICIMA I NAMEšTENICIMA DODELJUJU SE JUBILARNE NAGRADE ZA 10, 15, 20, 25, 35 I 40 GODINA RADA U PORESKOJ UPRAVI.
VISINU JUBILARNE NAGRADE ODREđUJE MINISTAR, NA PREDLOG DIREKTORA PORESKE UPRAVE.
ČLAN 169ć
ZA IZUZETNA DOSTIGNUćA U OBAVLJANJU POSLOVA PORESKE UPRAVE, VANREDNI DOPRINOS UNAPREđENJU RADA SLUžBE, JAčANJU UGLEDA PORESKE UPRAVE, KREATIVAN RAD, INOVACIJE ILI DRUGI VID STVARALAšTVA ZAPOSLENOG, KOJI JE U ZNATNOJ MERI DOPRINEO REZULTATIMA RADA SLUžBE, PORESKOM SLUžBENIKU MOGU SE DODELITI PRIZNANJA I NOVčANE NAGRADE.
PRIZNANJA I NOVčANE NAGRADE DODELJUJU SE NA DAN PORESKE UPRAVE.
VRSTE, POSTUPAK DODELE PRIZNANJA I VISINU NOVčANIH NAGRADA, POSEBNOM ODLUKOM ODREđUJE DIREKTOR PORESKE UPRAVE.
SREDSTVA ZA ISPLATU PRIZNANJA I NOVčANIH NAGRADA IZ STAVA 1. OVOG čLANA, DODATNIH KOEFICIJENATA IZ čLANA 169P, DRUGIH PRIMANJA IZ čLANA 169S, KAO I JUBILARNIH NAGRADA IZ čLANA 169T OVOG ZAKONA, OBEZBEđUJU SE IZ SREDSTAVA PORESKE UPRAVE NA OSNOVU čLANA 170. STAV 2. OVOG ZAKONA.
ČLAN 169U
PORESKI SLUžBENICI U ZAVISNOSTI OD PRIRODE POSLOVA I USLOVA RADA IMAJU PRAVO NA SLUžBENU UNIFORMU, RADNU ODEćU I OBUćU.
AKT KOJIM SE UREđUJE PRAVO IZ STAVA 1. OVOG čLANA DONOSI MINISTAR.
POSLOVI NESPOJIVI SA SLUžBENOM DUžNOšćU
ČLAN 169F
PORESKI SLUžBENIK NE MOžE DA OBAVLJA PLAćENI ILI NEPLAćENI POSAO KOJI JE NESPOJIV SA NJEGOVIM POSLOM U PORESKOJ UPRAVI ILI U VEZI SA RADOM PORESKE UPRAVE.
PORESKI SLUžBENIK, KAO NI čLANOVI NJEGOVOG PORODIčNOG DOMAćINSTVA, NE MOGU BITI VLASNICI ILI SUVLASNICI PRIVREDNOG SUBJEKTA, čIJA JE DELATNOST SPOJIVA ILI U VEZI SA RADOM PORESKE UPRAVE.
DELATNOSTI KOJE SE SMATRAJU SPOJIVE ILI SU U VEZI SA RADOM PORESKE UPRAVE, UREđUJU SE AKTOM MINISTRA.
ČLANOVIMA PORODIčNOG DOMAćINSTVA PORESKOG SLUžBENIKA, U SMISLU ODREDABA OVOG čLANA, SMATRAJU SE BRAčNI DRUG, DECA (BRAčNA, VANBRAčNA, USVOJENA I NA IZDRžAVANJU) I RODITELJI, AKO IH PORESKI SLUžBENIK IZDRžAVA ILI SA NJIMA žIVI U ZAJEDNIčKOM DOMAćINSTVU.
PORESKI SLUžBENIK PRILIKOM ZASNIVANJA RADNOG ODNOSA ILI NA ZAHTEV OVLAšćENOG LICA PORESKE UPRAVE, POD MATERIJALNOM I KRIVIčNOM ODGOVORNOšćU, DAJE PISANU IZJAVU O PODACIMA KOJI SU OD ZNAčAJA ZA UTVRđIVANJE POSTOJANJA SUKOBA INTERESA U RADU ILI U VEZI SA RADOM PORESKOG SLUžBENIKA. PORESKI SLUžBENIK U IZJAVI NAVODI DA PODACI NAVEDENI U ISTOJ MOGU BITI PREDMET PROVERE.
PORESKI SLUžBENIK JE DUžAN DA PRIJAVI SVAKU PROMENU PODATAKA DATIH U SMISLU ODREDABA OVOG čLANA U ROKU OD 15 DANA OD DANA KADA JE PROMENA NASTALA.
IZJAVE PORESKOG SLUžBENIKA DATE U SMISLU ODREDABA OVOG čLANA čUVAJU SE U DOSIJEU TOG PORESKOG SLUžBENIKA.
ČLAN 169H
AKTOM KOJIM SE UREđUJU PRAVILA PONAšANJA PORESKIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA, PROPISUJU SE OPšTA PRAVILA NJIHOVOG PONAšANJA PRILIKOM OBAVLJANJA POSLOVA U PORESKOJ UPRAVI I VAN NJE, NJIHOVO PONAšANJE U TOKU I VAN RADNOG VREMENA, ODNOS PREMA JAVNOSTI, KOLEGAMA, RUKOVODIOCIMA I POTčINJENIM PORESKIM SLUžBENICIMA, KAO I DRžAVNIM SLUžBENICIMA I NAMEšTENICIMA U DRUGIM DRžAVNIM ORGANIMA.
AKT IZ STAVA 1. OVOG čLANA DONOSI MINISTAR, NA PREDLOG DIREKTORA PORESKE UPRAVE.
ČLAN 169C
PORESKOM SLUžBENIKU ZA TEžE POVREDE DUžNOSTI IZ RADNOG ODNOSA MOžE SE IZREćI, PORED DISCIPLINSKIH KAZNI PREDVIđENIH ODREDBAMA ZAKONA KOJIM SE UREđUJU PRAVA I DUžNOSTI DRžAVNIH SLUžBENIKA I NAMEšTENIKA, I DISCIPLINSKA KAZNA – PREMEšTAJ NA RADNO MESTO U NEPOSREDNO NIžEM ZVANJU U TRAJANJU OD šEST MESECI DO DVE GODINE.
Član 177.
Poreski obveznik – pravno lice ili preduzetnik koji ne podnese poresku prijavu propisanu poreskim zakonom, ne obračuna i ne plati porez u zakonom propisanom roku, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u visini od 15% do 20% iznosa poreza utvrđenog u postupku poreske kontrole.
Poreski obveznik – pravno lice ili preduzetnik koji ne podnese poresku prijavu iz stava 1. ovog člana, a obračuna ali ne plati porez u zakonom propisanom roku, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u visini od 10% do 15% iznosa poreza utvrđenog u poreskoj kontroli.
Poreski obveznik – pravno lice ili preduzetnik koji podnese poresku prijavu iz stava 1. ovog člana, a obračuna ali ne plati porez u zakonom propisanom roku, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u visini od 5% do 10% iznosa poreza utvrđenog u poreskoj kontroli.
Poreski obveznik – pravno lice ili preduzetnik koji ne podnese poresku prijavu iz stava 1. ovog člana, ali obračuna i plati porez u zakonom propisanom roku, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u visini od 1% do 5% iznosa poreza utvrđenog u poreskoj kontroli.
PORESKI OBVEZNIK – PRAVNO LICE ILI PREDUZETNIK KOJI NE PODNESE PORESKU PRIJAVU PROPISANU PORESKIM ZAKONOM U SLUČAJEVIMA KADA JE ZAKONOM PROPISANO DA SE NE SPROVODI SAMOOPOREZIVANjE KAZNIĆE SE ZA PREKRŠAJ NOVČANOM KAZNOM U VISINI OD 15% DO 20% IZNOSA POREZA UTVRĐENOG REŠENjEM PORESKE UPRAVE.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se pravno lice novčanom kaznom najmanje u iznosu od 25.000 dinara, a preduzetnik najmanje u iznosu od 12.500 dinara.
Za prekršaj iz stava 2. ovog člana, kazniće se pravno lice novčanom kaznom najmanje u iznosu od 20.000 dinara, a preduzetnik najmanje u iznosu od 10.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 3. ovog člana, kazniće se pravno lice novčanom kaznom najmanje u iznosu od 15.000 dinara, a preduzetnik najmanje u iznosu od 7.500 dinara.
Za prekršaj iz stava 4. ovog člana, kazniće se pravno lice novčanom kaznom najmanje u iznosu od 10.000 dinara, a preduzetnik najmanje u iznosu od 5.000 dinara.
ZA PREKRŠAJ IZ STAVA 5. OVOG ČLANA KAZNIĆE SE PRAVNO LICE NOVČANOM KAZNOM U IZNOSU OD 25.000 DINARA, A PREDUZETNIK NAJMANjE U IZNOSU OD 12.500 DINARA.
Za prekršaje iz ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara.
Član 179.
Novčanom kaznom od 100.000 do 600.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
1) Poreskoj upravi ne podnese, ili ne podnese u propisanom roku prijavu za registraciju ( član 25. tačka 1), član 27. i član 28. stav 7);
2) na zahtev Poreske uprave ne dostavi, ili ne dostavi u određenom roku, poslovne knjige i evidencije koje sa njim povezana nerezidentna lica vode u inostranstvu ili Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija, odnosno overene prepise ili overene prevode tih knjiga i evidencija ( član 37. st. 3-5);
2a) na zahtev Poreske uprave ne obezbede izvod podataka iz svojih elektronski vođenih poslovnih knjiga i evidencija, pristup i uvid u podatke u svojim elektronsko vođenim poslovnim knjigama i evidencijama, pristup i uvid u softversku i hardversku opremu, kao i bazu podataka koji se koriste u okviru sistema za elektronsko vođenje poslovnih knjiga i evidencija ( član 37a stav 1);
2b) poresku prijavu ne podnose elektronskim putem ( član 38. stav 10);
3) ne podnese u propisanim slučajevima, odnosno u propisanim rokovima, ZBIRNU PORESKU PRIJAVU, pojedinačnu poresku prijavu i informativnu poresku prijavu, ili u njoj navede netačne podatke (čl. 41. i 42.);
4) na zahtev Poreske uprave ne dostavi, ili ne dostavi na označeno mesto na uvid i proveru poslovne knjige i evidencije, poslovnu dokumentaciju i druge isprave ( član 25. tačka 3) i član 44 );
5) ne dopusti da se obavi uviđaj na stvari, prostoriji ili zemljištu, odnosno da se kroz njih ili preko njih pređe radi uviđaja (čl. 49. i 50 );
6) ometa sprovođenje prinudne naplate, ili ako se ne udalji sa mesta na kojem se sprovodi prinudna naplata i nastavi njeno ometanje, ili ako odbije da stvari koje poseduje učini dostupnim za potrebe sprovođenja prinudne naplate ( član 89. stav 7. i član 90. stav 3);
7) na zahtev poreskih izvršitelja ne preda stvar poreskog obveznika koja se kod njega nalazi, a ne plati poresku obavezu poreskog obveznika umesto predaje stvari ( član 103. stav 1);
8) onemogućava poreskom inspektoru, odnosno poreskom izvršitelju da uđe na zemljište i u prostorije u kojima obavlja delatnost, a po odobrenju suda i u stan radi podvrgavanja kontroli, odnosno sprovođenja prinudne naplate
( član 25. tačka 7) i član 125. stav 5);
9) kod njega zaposleno lice ometa ovlašćenog službenika Poreske uprave – poreskog inspektora da privremeno zapečati poslovni ili skladišni prostor u postupku terenske kontrole, da obavi prinudnu naplatu ili drugu zakonom utvrđenu dužnost ( član 126. stav 2);
10) na zahtev Poreske uprave, odnosno poreskog inspektora, ne podnese dokumentaciju, ili ne pruži informacije i obaveštenja, ili ne da izjave koje su od uticaja na utvrđivanje činjeničnog stanja bitnog za oporezivanje ( član 25. tačka 3), član 121. stav 1. i član 127. stav 1);
11) poreskom inspektoru u postupku terenske kontrole ne omogući uvid u stanje robe, odnosno u poslovne knjige, evidencije i drugu dokumentaciju ili isprave, ili ako to u njegovo ime ne učini od njega određeno ili kod njega zaposleno lice ili drugo lice
( član 127. st. 2, 3. i 7);
12) kod njega zaposleno lice onemogućava poreskog inspektora u sprovođenju mere oduzimanja robe ili oduzimanja dokumentacije u toku poreske kontrole ( član 130. i član 132. stav 3. tačka 4);
13) otuđi stvari za koje je poreski inspektor izrekao meru privremene zabrane otuđenja ( član 132. stav 3. tačka 5);
14) u postupku prikupljanja obaveštenja ne postupi po zahtevu Poreske policije
( član 135. stav 3).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 30.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 50.000 do 300.000 dinara.
Novčanom kaznom od 50.000 do 300.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
1) ne obavesti, ili ne obavesti u propisanom roku Poresku upravu o licu koje je, kao nerezident, opunomoćilo za izvršavanje poslova u vezi sa poreskim obavezama ( član 14. stav 2);
2) ne obavesti, ili ne obavesti u propisanom roku Poresku upravu o otvaranju ili zatvaranju računa kod banke u Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija ili u inostranstvu ( član 25. tačka 8);
3) za podatke koje obrađuje sredstvima za automatsku obradu podataka ne obezbedi, na zahtev Poreske uprave, izvod podataka na mediju koji Poreska uprava naznači, ili ako Poreskoj upravi ne omogući potpuni uvid u računovodstveni sistem kroz dokumentaciju, a kada je neophodno i kroz pristup hardveru i softveru ( član 37. stav 6);
4) se, na zahtev Poreske uprave, ne odazove na poziv radi pojašnjenja, ili ne pruži podatke i informacije neophodne za utvrđivanje činjeničnog stanja od značaja za oporezivanje ( član 45. i član 47. stav 2);
5) ne postupi po rešenju o prinudnoj naplati iz nenovčanog potraživanja poreskog obveznika i Poreskoj upravi ne preda stvari koje duguje poreskom obvezniku ( član 97. stav 2);
6) Poreskoj upravi ne dostavi ili ne dostavi u propisanom roku podatke o hartijama od vrednosti poreskog obveznika koje kod sebe čuva, sa procenom njihove vrednosti, ili ako u propisanom roku ne proda te hartije od vrednosti ili ih ne proda pod najboljim uslovima na tržištu, ili ako ostvarena sredstva po odbitku propisane provizije i troškova ne uplati na račun Poreske uprave ( član 98. st. 3-5);
7) stvar obuhvaćenu izlučnom tužbom koja mu je ostavljena na čuvanje ne sačuva u nepromenjenom stanju do okončanja spora po izlučnoj tužbi ( član 102. stav 4);
8) ne izvrši ili ne izvrši u propisanom roku rešenje o prinudnoj naplati na zaradi i drugim stalnim novčanim primanjima poreskog obveznika, odnosno ako ne izvrši rešenje o naplati poreskog duga obveznika iz sopstvenih sredstava u skladu sa zakonom ( član 189. st. 8. i 9).
Za prekršaj iz stava 4. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom
licu novčanom kaznom od 2.500 do 15.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 4. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom
kaznom od 25.000 do 150.000 dinara.
Novčanom kaznom od 25.000 do 150.000 dinara kazniće se za prekršaj
pravno lice ako:
1) Poreskoj upravi ne prijavi sve kasnije izmene podataka u prijavi za registraciju, ili ako prijavi netačne izmene podataka ( član 25. tačka 1);
2) prilikom podnošenja poreske prijave ili drugog propisanog akta na propisanom mestu ne unese svoj PIB ( član 26. st. 4. i 5);
3) u poresku prijavu ne unese PIB poreskog savetnika, ili je podnese nepotpisanu od tog lica, ako je to lice pripremilo prijavu ili njen deo ( član 38. stav 6);
4) ne postupi po nalogu Poreske uprave da učestvuje u postupku kancelarijske kontrole ili da pruži tražena objašnjenja ( član 25. tačka 9) i član 121. stav 1);
5) ne stavi na raspolaganje odgovarajuće mesto za rad poreskih inspektora u postupku terenske kontrole ( član 125. st. 2. i 3);
6) ne bude prisutan tokom terenske kontrole, ili odbije da učestvuje u postupku terenske kontrole, u skladu sa ovim zakonom ( član 25. tačka 9) i član 127 ).
(8) Za prekršaj iz stava 7. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 1.250 do 7.000 dinara.
(9) Za prekršaj iz stava 7. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 12.500 do 75.000 dinara.
ČLAN 27.
PROPISI IZ čL. 9, 20. I 24. OVOG ZAKONA DONEćE SE U ROKU OD šEST MESECI OD DANA STUPANJA NA SNAGU OVOG ZAKONA, OSIM PROPISA IZ čLANA 24. OVOG ZAKONA U DELU KOJI SE ODNOSI NA VISINU OSNOVNOG I DODATNOG KOEFICIJENTA, PLATNE GRUPE I PLATNE RAZREDE ZA ZVANJA PORESKIH SLUžBENIKA, KOJI ćE SE DONETI NAJKASNIJE DO 31. DECEMBRA 2008. GODINE.
ČLAN 28.
ZA STICANJE VIšEG ZVANJA PORESKOG SLUžBENIKA IZ čLANA 24. OVOG ZAKONA PO OSNOVU OCENJIVANJA, UZIMAJU SE U OBZIR I OCENE DRžAVNOG SLUžBENIKA ZA 2007. I 2008. GODINU, ODREđENE PRAVOSNAžNIM REšENJEM DIREKTORA PORESKE UPRAVE.
ČLAN 29.
OVAJ ZAKON PRIMENJIVAćE SE OD 1. JANUARA 2009. GODINE, OSIM čLANA 24. U DELU KOJI SE ODNOSI NA PRESTANAK RADNOG ODNOSA PO OSNOVU OCENJIVANJA PORESKOG SLUžBENIKA, KOJI ćE SE PRIMENJIVATI PO IZVRšENOM OCENJIVANJU ZA 2009. I 2010. GODINU I U DELU KOJI SE ODNOSI NA PRAVO PORESKIH SLUžBENIKA NA SLUžBENU UNIFORMU, RADNU ODEćU I OBUćU, KOJI ćE SE PRIMENJIVATI OD 1. JANUARA 2011. GODINE.
ČLAN 30.
OVAJ ZAKON STUPA NA SNAGU OSMOG DANA OD DANA OBJAVLJIVANJA U „SLUžBENOM GLASNIKU REPUBLIKE SRBIJE”.