Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju

PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PREVOZU TERETA

U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU

Član 1.

U Zakonu o prevozu tereta u drumskom saobraćaju („Službeni glasnik RS”, broj 68/15) u članu 1. stav 3. tačka 2) menja se i glasi:

„2) prevoz tereta koji se obavlja teretnim vozilom ili skupom vozila koji čini teretno vozilo i priključno vozilo, čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 1.500 kg.”

Član 2.

Član 3. menja se i glasi:

„Član 3.

Prevoz tereta u drumskom saobraćaju može biti javni prevoz tereta ili prevoz tereta za sopstvene potrebe.

Pri obavljanju javnog prevoza tereta, relacija, cena prevoza i drugi uslovi prevoza određuju se ugovorom zaključenim između prevoznika i korisnika prevoza.

Pri obavljanju prevoza tereta za sopstvene potrebe moraju biti ispunjeni sledeći uslovi:

da prevoz tereta nije pretežna delatnost lica koje ga obavlja;

da se prevoz tereta obavlja bez naknade;

teret koji se prevozi mora biti u vlasništvu, prodat, kupljen, uzet ili predat u zakup, proizveden, dorađen ili popravljen od strane istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, poljoprivrednika, odnosno stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe;

svrha prevoza mora biti prevoz tereta do ili od istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, poljoprivrednika, odnosno stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe ili njeno premeštanje bilo unutar bilo izvan sedišta istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, poljoprivrednika, odnosno stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe;

teretnim vozilom ili skupom vozila koje se koristi za takav prevoz mora upravljati vozač radno angažovan kod istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica ili preduzetnika, u skladu sa propisima kojima se uređuju radni odnosi i podnošenje jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje kao i poljoprivrednik, odnosno lice radno angažovano kod istog stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe;

teretno vozilo ili skup vozila mora biti registrovano u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima i u vlasništvu istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika ili poljoprivrednika koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe ili se koristi na osnovu ugovora o finansijskom lizingu ili se koristi na osnovu ugovora o zakupu koji je zaključen sa privrednim društvom, drugim pravnim licem, preduzetnikom ili fizičkim licem kome se sedište, odnosno prebivalište nalazi na teritoriji Republike Srbije.

Izuzetno od stava 3. tačka 1) ovog člana domaće privredno društvo, drugo pravno lice, odnosno preduzetnik kome je javni prevoz tereta pretežna delatnost može da obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe kada se taj prevoz obavlja u skladu sa stavom 3. tač. 2) do 6) ovog člana.

Pod prevozom tereta za sopstvene potrebe podrazumeva se i upravljanje teretnim vozilom prilikom osposobljavanja kandidata za vozače koje vrše pravna lica, odnosno srednje stručne škole i prilikom polaganja praktičnog ispita kandidata za vozača.

Teretno vozilo kojim se obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u drumskom saobraćaju, osim teretnog vozila iz st. 4. i 5. ovog člana, mora imati na bočnim vratima, odnosno na bočnim stranama kabine teretnog vozila, poslovno ime i natpis „Prevoz za sopstvene potrebe”, ispisano slovima visine najmanje tri centimetra i bojom ili nalepnicom koja se bitno razlikuje od osnovne boje vozila, a može imati i njegov znak koji uživa zaštitu u skladu sa zakonom kojim se uređuju žigovi.

Na bočnim vratima ili bočnim stranama kabine teretnog vozila ne mogu se stavljati drugi natpisi, osim natpisa iz stava 6. ovog člana.

U teretnom vozilu kojim se obavlja prevoz za sopstvene potrebe mora se nalaziti dokaz o radnom angažovanju vozača u skladu sa propisima kojima se uređuju radni odnosi i podnošenje jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje, osim ako je vozač poljoprivrednik.

Teretno vozilo ili skup vozila iz stava 3. ovog člana koje pripada domaćem privrednom društvu, drugom pravnom licu, preduzetniku ili poljoprivredniku kojim se obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju, pored uslova definisanih propisima o bezbednosti saobraćaja na putevima, ako je to predviđeno međunarodnim ugovorima ili drugim međunarodnopravnim aktima koji se zaključuju radi izvršavanja međunarodnih ugovora, mora ispunjavati i tehničke uslove u pogledu buke i emisije zagađivača i tehničko-eksploatacione uslove u pogledu bezbednosti saobraćaja, propisane aktom iz člana 13. stav 11. ovog zakona, o čemu se ministarstvu nadležnom za poslove saobraćaja (u daljem tekstu: Ministarstvo), kao dokaz, dostavlja potvrda iz člana 13. stav 9. ovog zakona.

O ispunjenosti uslova iz stava 9. ovog člana Ministarstvo izdaje potvrdu iz člana 13. stav 10. ovog zakona.

Vođenje evidencije o teretnom vozilu, kao i evidencije domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koje obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju, osim teretnih vozila čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg, teretnih vozila škola za vozače iz stava 5. ovog člana, poverava se opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, odnosno upravi grada Beograda na čijoj teritoriji se nalazi sedište domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica ili preduzetnika, odnosno prebivalište poljoprivrednika.

Evidenciju teretnog vozila, kao i evidenciju domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koji obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju vodi Ministarstvo.

Domaće privredno društvo, drugo pravno lice, preduzetnik, odnosno poljoprivrednik podnosi zahtev za upis u evidenciju iz st. 11. i 12. ovog člana.

Upis u evidenciju iz st. 11. i 12. ovog člana vrši se na osnovu zahteva iz stava 13. ovog člana koji sadrži izjavu o registarskim oznakama teretnih vozila kojima će obavljati prevoz za sopstvene potrebe i ako su ispunjeni uslovi iz stava 3. tač. 1) i 6) ovog člana.

Ako je jedna od ugovornih strana fizičko lice, ugovor iz stava 3. tačka 6) ovog člana mora biti overen kod organa nadležnog za overu.

Organ opštinske, odnosno gradske uprave, odnosno uprave grada Beograda odlučuje o zahtevu, donosi rešenje, vrši upis u evidenciju i izdaje odgovarajuću potvrdu za svako prijavljeno teretno vozilo kome se dozvoljava obavljanje prevoza tereta za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju i dostavlja Ministarstvu podatke o upisu u evidenciju.

Ministarstvo odlučuje o zahtevu, donosi rešenje, vrši upis u evidenciju i izdaje odgovarajuću potvrdu za svako prijavljeno teretno vozilo kome se domaćem privrednom društvu, drugom pravnom licu, preduzetniku, odnosno poljoprivredniku dozvoljava obavljanje prevoza tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju.

Domaće privredno društvo, drugo pravno lice, preduzetnik, odnosno poljoprivrednik dužan je da o promeni podataka o uslovima na osnovu kojih je izvršen upis u evidenciju u roku od 15 dana od dana nastale promene obavesti organ iz st. 16. i 17. ovog člana.

Organ iz st. 16. i 17. ovog člana donosi rešenje o upisu promene podataka u evidencije iz st. 11. i 12. ovog člana.

Privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik dužan je da organu iz st. 16. i 17. ovog člana vrati odgovarajuću potvrdu iz st. 16. i 17. ovog člana ako je prestao da koristi teretno vozilo za koje je izdata potvrda ili ako promenjeni podaci menjaju sadržinu izdate potvrde.

Teretnim vozilom iz stava 17. ovog člana može se obavljati prevoz tereta za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju.

Dokumentacija kojom se dokazuje ispunjenost uslova iz stava 3. tač. 2)-6) ovog člana i potvrda iz st. 16. i 17. ovog člana mora se nalaziti u teretnom vozilu ili skupu vozila i pokazati na zahtev organa koji vrši nadzor u skladu sa ovim zakonom.

Ministar propisuje način vođenja evidencije iz st. 11. i 12. ovog člana, obrazac potvrde iz st. 16. i 17. ovog člana, kao i način dostavljanja podataka iz stava 16. ovog člana.

Evidencije iz st. 11. i 12. ovog člana sadrže podatak o registraciji domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika i podatke o izdatim potvrdama iz st. 16. i 17. ovog člana.

Podatak koji se odnosi na poljoprivrednika sadrži ime, prezime, mesto i datum rođenja lica kao podatke o ličnosti, u skladu sa zakonom koji uređuje zaštitu podataka o ličnosti.

Rešenje iz stava 17. ovog člana, rešenje o upisu promene podataka u evidenciju iz stava 12. ovog člana koje donosi Ministarstvo, kao i rešenje po žalbi na prvostepeno rešenje organa opštinske, odnosno gradske uprave, odnosno uprave grada Beograda koje donosi Ministarstvo je konačno.”

Član 3.

U članu 6. stav 1. menja se i glasi:

„Javni prevoz tereta može obavljati domaće privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik teretnim vozilom ili skupom vozila registrovanim u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima, na osnovu licence za prevoz, i to za:

javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju i

javni prevoz tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju.”

U stavu 5. tačka 5) menja se i glasi:

„5) prevoz tereta u drumskom saobraćaju teretnim vozilom ili skupom vozila čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg.”

Tačka 6. briše se.

Član 4.

U članu 8. stav 1. tačka 1. podtačka 4) menja se i glasi:

„4) nije, u poslednje dve godine, bilo tri ili više puta, pravnosnažnom presudom privrednog suda, kažnjeno za teži privredni prestup u oblastima javnog prevoza u drumskom saobraćaju i bezbednosti saobraćaja na putevima za koji je propisana novčana kazna u iznosu od najmanje 100.000 dinara;”.

U tački 2. podtačka 1) menja se i glasi:

„1) nema pravnosnažno izrečenu zaštitnu meru zabrane pravnom licu da se bavi određenom privrednom delatnošću (zabrane vršenja delatnosti javnog prevoza u drumskom saobraćaju), propisanu zakonom kojim se uređuju privredni prestupi;”.

U tački 3. podtač. 1) i 2) menjaju se i glase:

„1) nije pravnosnažno izrečena zaštitna mera zabrane vršenja određenih delatnosti (zabrane vršenja delatnosti javnog prevoza u drumskom saobraćaju), propisana zakonom kojim se uređuju prekršaji;

2) nije, u poslednje dve godine, bilo tri ili više puta pravnosnažnom presudom prekršajnog suda kažnjeno za teži prekršaj u oblasti javnog prevoza u drumskom saobraćaju i bezbednosti saobraćaja na putevima za koji je propisana novčana kazna od najmanje 300.000 dinara.”

Član 5.

U članu 11. st. 3. i 4. menjaju se i glase:

„Komisija iz stava 2. ovog člana sastoji se od najmanje tri člana.

Komisiju iz stava 2. ovog člana čine lica koja imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (master akademske studije, master strukovne studije, specijalističke strukovne studije i specijalističke akademske studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine na saobraćajnom, mašinskom, pravnom ili ekonomskom fakultetu i najmanje pet godina radnog iskustva.”

U stavu 6. reči: „Komisija iz stava 2. ovog člana” zamenjuju se rečju: „Ministarstvo”.

U stavu 12. reči: „utvrđuje visinu troškova polaganja ispita o profesionalnoj osposobljenosti uz saglasnost ministra nadležnog za poslove finansijaˮ i zapeta brišu se.

Član 6.

U članu 14. stav 2. menja se i glasi:

„Vozač iz stava 1. ovog člana mora posedovati licencu vozača i ne može biti lice kome nisu prestale pravne posledice osude za krivična dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.”

Član 7.

U članu 16. stav 7. briše se.

Član 8.

U članu 18. stav 1. menja se i glasi:

„Domaći prevoznik dužan je da obavesti Ministarstvo o promeni podataka u vezi sa uslovima za izdavanje licence za prevoz iz člana 7. stav 1. tač. 2)-5), najkasnije u roku od 15 dana od dana nastale promene, kako bi se donelo rešenje iz člana 15. stav 2. ovog zakona.”

Član 9.

U članu 23. st. 1, 2. i 3. menjaju se i glase:

„Potvrda za vozača je isprava koja se izdaje domaćem prevozniku za vozača koji nije državljanin Republike Srbije i koji je, za upravljanje teretnim vozilom za koje domaći prevoznik poseduje izvod licence za prevoz, radno angažovan u skladu sa propisima Republike Srbije kojima se uređuju uslovi za zapošljavanje stranaca, propisima u oblasti rada i propisima u oblasti prevoza tereta u drumskom saobraćaju.

Na zahtev domaćeg prevoznika za izdavanje potvrde za vozača Ministarstvo rešenjem odbija zahtev ili donosi rešenje o izdavanju potvrde za vozača. Potvrda se izdaje sa rokom važenja koji je isti kao i rok važenja ugovora na osnovu koga je vozač radno angažovan, a najduže do pet godina.

Rešenje iz stava 2. ovog člana konačno je u upravnom postupku i protiv njega se može pokrenuti spor pred Upravnim sudom.”

Član 10.

Član 35. menja se i glasi:

„Član 35.

Domaći prevoznik dužan je da dodeljene dozvole iz člana 34. stav 1. ovog zakona vrati Ministarstvu.

Ministarstvo vodi evidenciju o dodeljenim i vraćenim pojedinačnim, vremenskim i multilateralnim dozvolama, listovima iz dnevnika putovanja vremenskih i multilateralnih dozvola, odnosno obavljenim prevozima evidentiranim u listovima iz dnevnika putovanja vremenskih i multilateralnih dozvola, kao i o voznim kartama na osnovu kojih je obavljen kombinovani prevoz.”

Član 11.

U članu 37. stav 1. reči: „ili skupu vozila” brišu se.

St. 2. i 3. menjaju se i glase:

„Teretnim vozilom ili skupom vozila kojim domaći prevoznik obavlja javni prevoz tereta može upravljati samo vozač koji je radno angažovan kod tog domaćeg prevoznika u skladu sa propisima kojima se uređuju radni odnosi i podnošenje jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje.

Pri obavljanju prevoza tereta u drumskom saobraćaju u teretnom vozilu mora da se nalazi dokaz da je vozač radno angažovan u skladu sa propisima kojima se uređuju radni odnosi i podnošenje jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje, odnosno original potvrde za vozača koji nije državljanin Republike Srbije iz člana 23. ovog zakona.”

U st. 4, 5. i 6. reči: „ili skupu vozila” brišu se.

U stavu 7. reči: „ili skupu vozila” brišu se, a reči: „iz člana 3. stav 10.” zamenjuju se rečima: „iz člana 3. stav 22.”

Posle stava 7. dodaje se stav 8. koji glasi:

„Pri obavljanju prevoza tereta u drumskom saobraćaju teretno vozilo mora biti propisno obeleženo u skladu sa članom 3. st. 6. i 7, odnosno članom 13. st. 5, 6. i 7. ovog zakona.”

Član 12.

U članu 43. stav 2. reči: „objekat inspekcijskog nadzora” zamenjuju se rečima: „nadzirani subjekat”.

Posle stava 3. dodaje se stav 4. koji glasi:

„Na pitanja inspekcijskog nadzora nad primenom ovog zakona i propisa donetih na osnovu ovog zakona, koja nisu posebno uređena ovim zakonom i potvrđenim međunarodnim ugovorima i drugim međunarodnopravnim aktima koji se zaključuju radi izvršavanja međunarodnih ugovora, primenjuje se zakon kojim se uređuje inspekcijski nadzor.”

Član 13.

U članu 46. stav 1. tačka 1) reči: „nedostatke i nepravilnosti” zamenjuju se rečima: „nezakonitosti”.

U podtački (1) reči: „članu 3. st. 4, 5. i 6.” zamenjuju se rečima: „članu 3. st. 6, 7. i 8.ˮ.

Tačka 3) menja se i glasi:

„3) isključi teretno vozilo ili skup vozila, kojim se obavlja javni prevoz tereta u drumskom saobraćaju, ako se u teretnom vozilu ne nalazi izvod licence za prevoz, odnosno kojim prevoz u drumskom saobraćaju obavlja protivno odredbama ovog zakona ili međunarodnim ugovorima i drugim međunarodnopravnim aktima, odredi mesto parkiranja i oduzme saobraćajnu dozvolu i registarske tablice u trajanju od pet dana, a u slučaju ponovnog isključivanja teretnog ili skupa vozila istog prevoznika, u trajanju od deset dana;”.

Posle tačke 3) dodaje se tačka 3a) koja glasi:

„3a) isključi teretno vozilo domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika ili poljoprivrednika, odnosno teretno vozilo stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica kojim se prevoz tereta za sopstvene potrebe obavlja protivno odredbama ovog zakona, odnosno protivno međunarodnim ugovorom i drugim međunarodnopravnim aktima, odredi mesto parkiranja i oduzme saobraćajnu dozvolu i registarske tablice u trajanju od pet dana, a u slučaju ponovnog isključivanja teretnog ili skupa vozila istog prevoznika, u trajanju od deset dana;”.

U tački 6) tačka na kraju zamenjuje se tačkom zapetom.

Posle tačke 6) dodaje se tačka 7) koja glasi:

„7) donese privremeno rešenje o oduzimanju dozvole dodeljene domaćem prevozniku ako dozvola ne odgovara evidenciji iz člana 35. ovog zakona i podnese zahtev Ministarstvu za donošenje rešenja o oduzimanju dozvole.”

U stavu 2. reči: „licence za prevoz i izvoda licence za prevoz iz stava 1. tačka 4) i dozvola iz stava 1. tačka 5) ovog člana” zamenjuju se rečima: „licence za prevoz i izvoda licence za prevoz iz stava 1. tačka 4) i dozvole iz stava 1. tač. 5) i 7) ovog člana”.

Stav 4. menja se i glasi:

„Inspektor je dužan da bez odlaganja o preduzetoj meri iz stava 1. tač. 3) i 3a) ovog člana obavesti ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove.”

Član 14.

U članu 47. stav 1. reči: „koja sadrži inspekcijska ovlašćenja” brišu se.

U stavu 2. reči: „obrazac službene legitimacije, odnosno” brišu se.

Posle stava 2. dodaje se novi stav 3. koji glasi:

„Službena legitimacija inspektora iz stava 1. ovog člana uređuje se zakonom kojim se uređuje inspekcijski nadzor.”

Dosadašnji st. 3. i 4. postaju st. 4. i 5.

Član 15.

Naziv člana i član 49. menjaju se i glase:

„Obaveze nadziranog subjekta

Član 49.

Nadzirani subjekat dužan je da inspektoru omogući neometano vršenje inspekcijskog nadzora i da bez odlaganja omogući uvid u zahtevanu dokumentaciju i podatke, kao i nesmetan pristup objektima ili osoblju koji su u vezi sa obavljanjem delatnosti prevoza tereta u drumskom saobraćaju.

Nadzirani subjekat dužan je da postupi po nalogu za inspekcijski nadzor i izvrši naložene inspekcijske mere.

Lice odgovorno za prevoz u nadziranom subjektu dužno je da, u roku od 24 časa od časa kada je protekao rok za otklanjanje nezakonitosti, pismeno obavesti inspektora da li su nezakonitosti otklonjene.”

Član 16.

U članu 53. st. 1. i 2. reč: „osam” zamenjuje se brojem: „15”.

U stavu 3. reči: „ne odlaže izvršenje rešenja” zamenjuju se rečima: „odlaže izvršenje rešenja, osim kada se radi o preduzimanju hitnih mera.”

Član 17.

Član 55. menja se i glasi:

„Član 55.

Ako organ nadležan za poslove saobraćaja države na čijoj teritoriji je domaći prevoznik obavljao prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju u suprotnosti sa međunarodnim ugovorom koji je zaključila Republika Srbija u oblasti prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, obavesti Ministarstvo o učinjenim povredama, Ministarstvo može preduzeti sledeće administrativne mere:

opomena;

opomena da će biti obustavljena dodela određene vrste pojedinačnih dozvola iz kontingenta pojedinačnih dozvola za državu na čijoj teritoriji je učinjena povreda u periodu od jednog do tri meseca ili da će biti oduzeta vremenska dozvola za državu na čijoj teritoriji je učinjena povreda na period od jednog do tri meseca;

obustavljanje dodele određene vrste pojedinačnih dozvola iz kontingenta pojedinačnih dozvola za državu na čijoj teritoriji je učinjena povreda u periodu od jednog do tri meseca;

oduzimanje vremenske dozvole za državu na čijoj teritoriji je učinjena povreda na period od jednog do tri meseca.

Ministarstvo donosi rešenje o administrativnim merama iz stava 1. ovog člana.

Protiv rešenja iz stava 2. ovog člana može se izjaviti žalba Vladi.

Ministarstvo, u cilju primene propisa kojima se uređuje prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, razmenjuje, na principu uzajamnosti, podatke o licencama za prevoz, sertifikatima o profesionalnoj osposobljenosti, potvrdama za vozače, obaveštenja o izvršenim prekršajima i preduzetim administrativnim merama, sa organima nadležnim za poslove saobraćaja drugih država.”

Član 18.

U članu 60. stav 1. tačka 1) reči: „člana 3. stav 3. tačka 4)” zamenjuju se rečima: „člana 3. stav 3. tačka 5)”.

U tački 4) posle reči: „radno angažovan” dodaju se reči: „kod tog domaćeg prevoznika u skladu sa propisima kojima se uređuju radni odnosi i podnošenje jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje”.

Član 19.

Član 62. menja se i glasi:

„Član 62.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo ili drugo pravno lice ako:

ne vodi dnevnik putovanja u skladu sa članom 27. stav 2. i članom 28. stav 3. ovog zakona;

prilikom obavljanja javnog prevoza tereta u teretnom vozilu domaćeg prevoznika se ne nalazi original izvoda licence za prevoz (član 37. stav 1);

u teretnom vozilu domaćeg prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u drumskom saobraćaju, se ne nalazi licenca vozača (član 37. stav 1);

pri obavljanju prevoza tereta u drumskom saobraćaju kod vozača se ne nalazi dokaz o radnom angažovanju vozača u skladu sa propisima kojima se uređuju radni odnosi i podnošenje jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje odnosno original potvrde za vozača koji nije državljanin Republike Srbije (član 37. stav 3);

5) obavlja prevoz tereta u drumskom saobraćaju teretnim vozilom koje nije propisno obeleženo u skladu sa odredbom člana 3. st. 6. i 7. ovog zakona (član 37. stav 8);

6) obavlja prevoz tereta u drumskom saobraćaju teretnim vozilom koje nije propisno obeleženo u skladu sa odredbom člana 13. st. 5, 6. i 7. ovog zakona (član 37. stav 8);

7) u teretnom vozilu ili skupu vozila stranog prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, se ne nalazi licenca za prevoz, odnosno izvod licence za prevoz kada je njihovo posedovanje predviđeno međunarodnim ugovorom i drugim međunarodnopravnim aktima koji se zaključuju radi izvršavanja međunarodnih ugovora (član 39. stav 1. tačka 1);

8) u teretnom vozilu ili skupu vozila stranog prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, se ne nalazi licenca vozača kada je njeno posedovanje predviđeno međunarodnim ugovorom i drugim međunarodnopravnim aktima (član 39. stav 1. tačka 2);

9) pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju kod vozača se ne nalazi original ugovora o radnom angažovanju vozača, odnosno overena fotokopija ugovora o radnom angažovanju (član 39. stav 1. tačka 3);

10) u teretnom vozilu ili skupu vozila stranog prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, se ne nalazi potvrda za vozača kada je njeno posedovanje predviđeno međunarodnim ugovorom i drugim međunarodnopravnim aktima (član 39. stav 1. tačka 4).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara lice odgovorno za prevoz u privrednom društvu, odnosno drugom pravnom licu.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Član 20.

U članu 63. stav 1. menja se i glasi:

„Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo ili drugo pravno lice ako:

se na bočnim vratima, odnosno bočnim stranama kabine teretnog vozila nalazi poslovno ime i natpis „Prevoz za sopstvene potrebe” ispisano slovima visine manje od tri centimetra i bojom ili nalepnicom koja se bitno ne razlikuje od osnovne boje vozila, suprotno članu 3. stav 6. ovog zakona;

su na bočnim vratima ili bočnim stranama kabine teretnog vozila stavljeni drugi natpisi, suprotno članu 3. stav 7. ovog zakona;

su na bočnim vratima ili bočnim stranama kabine teretnog vozila ili skupa vozila stavljeni natpisi, suprotno članu 13. st. 5. i 6. ovog zakona;

se na bočnim vratima, odnosno na bočnim stranama kabine teretnog vozila, nalazi ispisano poslovno ime slovima visine manje od pet centimetra i bojom ili nalepnicom koja se bitno ne razlikuje od osnovne boje vozila, suprotno članu 13. stav 7. ovog zakona;

lice odgovorno za prevoz u nadziranom subjektu ne obavesti inspektora o otklanjanju nezakonitosti u skladu sa odredbom člana 49. stav 3. ovog zakona.”

Član 21.

Pojedinačni pravni akti koji su izdati bez roka važenja, prestaju da važe 12. septembra 2018. godine.

Domaća privredna društva, druga pravna lica, preduzetnici i poljoprivrednici koji obavljaju prevoz tereta u drumskom saobraćaju dužni su da svoje poslovanje usklade sa ovim zakonom do 12. septembra 2018. godine.

Član 22.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

O B RA Z L O Ž E NJ E

I. USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENJE ZAKONA

Ustavni osnov za donošenje ovog zakona sadržan je u članu 97. tačka 6. Ustava Republike Srbije kojim je, pored ostalog, propisano da Republika Srbija uređuje i obezbeđuje sistem obavljanja pojedinih privrednih delatnosti.

II. RAZLOZI ZA DONOŠENJE ZAKONA

Zakonom o prevozu tereta u drumskom saobraćaju („Službeni glasnik RS”, broj 68/15) – u daljem tekstu: Zakon, uređeni su uslovi i način obavljanja javnog prevoza tereta i prevoza tereta za sopstvene potrebe, kao i inspekcijski nadzor.

Donošenjem Zakona rešeni su određeni problemi u primeni Zakona o međunarodnom prevozu u drumskom saobraćaju („Službeni list SRJ”, br. 60/98, 5/99, 44/99, 74/99 i 4/00 i „Službeni glasnik RS”, br. 101/05 i 18/10) i Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju („Službeni glasnik RS”, br. 46/95, 66/01, 61/05, 62/06 i 31/11) i izvršeno je prilagođavanje relevantnim propisima Evropske unije čime se popravio nepovoljan položaj domaćih u odnosu na strane prevoznike i doprinelo sprečavanju pojava nelegalnog obavljanja prevoza u drumskom saobraćaju.

Nakon analize nekih uporedno pravnih rešenja, raspoloživih podataka kao i nakon održanih sastanaka sa zainteresovanim privrednim subjektima uočeno je da je neophodno izvršiti izmene i dopune pojedinih odredaba Zakona.

Donošenjem Predloga zakona unaprediće se prevoz tereta u drumskom saobraćaju, uspostaviće se viši stepen efikasnosti u radu svih subjekata u ovoj oblasti, otvoriće se nove tržišne mogućnosti za domaće prevoznike, otkloniti nejasnoće u primeni zakona, otkloniti pravne praznine, detaljnije i jasnije urediti pojedina pitanja i instituti.

Problemi koji će se rešiti donošenjem Predloga zakona ne bi se mogli rešiti donošenjem podzakonskih akata, odnosno preduzimanjem drugih mera u obavljanju poslova državne uprave, već isključivo donošenjem izmenama i dopunama važećeg Zakona, s obzirom da je reč o pitanjima i odnosima koji su predmet uređivanjaakona.

III. OBJAŠNJENJE OSNOVNIH PRAVNIH INSTITUTA

I POJEDINAČNIH REŠENJA

Članom 1. Predloga zakona predviđena je izmena člana 1. stav 3. tačka 2) Zakona tako da je isključena primena odredba ovog zakona na prevoz tereta koji se obavlja teretnim vozilom ili skupom vozila koji čini teretno vozilo i priključno vozilo, čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 1.500 kg. Ova izmena je izvršena iz razloga što je uticaj ovakvih prevoza u okviru transportnog tržišta zanemarljiv zbog ograničenih kapaciteta ovakvih teretnih vozila ili skupa vozila.

Članom 2. Predloga zakona predviđena je izmena člana 3. Zakona, kojim je uređen prevoz tereta, pre svega preciznijim definisanjem uslova i načina obavljanja prevoza tereta za sopstvene potrebe, čija je suštinska karakteristika da se obavlja bez naknade za prevoz, što ga razlikuje u odnosu na javni prevoz tereta. Ovaj prevoz može da se obavlja isključivo teretnim vozilom ili skupom vozila registrovanim u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima. Precizirana je odredba o kojim podacima će evidenciju domaćih subjekata koji obavljaju prevoz tereta za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju, voditi opštinska, odnosno gradska uprava, odnosno uprava grada Beograda na osnovu poverenih ovlašćenja. S obzirom na činjenicu da se prevoz za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju obavlja, u najvećem broju slučajeva, na osnovu pojedinačne dozvole iz člana 26. Zakona, koju izdaje ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja (u daljem tekstu: Ministarstvo), neophodno je da evidenciju o teretnim vozilima kojima se obavlja ova vrsta prevoza vodi isto ministarstvo. Nadalje, predviđa se izdavanje odgovarajuće potvrde za svako prijavljeno teretno vozilo koja omogućava da se tim vozilom, pored prevoza za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju, može obavljati i prevoz za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju. Na ovaj način omogućava se smanjenje troškova domaćih privrednih subjekata koji podnose odgovarajući zahtev za upis u evidenciju kod Ministarstva.

Članom 3. Predloga zakona predviđena je izmena odredbe člana 6. stav 1. Zakona tako da se javni prevoz tereta na osnovu licence za prevoz može obavljati isključivo teretnim vozilom ili skupom vozila registrovanim u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima, a u stavu 5. kojim su uređeni prevozi za čije obavljanje se ne izdaje licenca izmenjena je tačka 5) i brisana tačka 6). Na taj način svi prevozi tereta teretnim vozilom ili skupom vozila čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg (a ne samo prevoz tereta kao pretežna delatnost kako je Zakonom predviđeno) izuzeti su od obaveze posedovanja licence. Brisanje tačke 6) izvršeno je radi jednakog tretiranja javnih preduzeća i privrednih subjekata koji se bave komunalnom delatnošću, imajući u vidu odredbe Zakona o javnim preduzećima („Službeni glasnik RS”, broj 15/16) i Zakona o komunalnim delatnostima („Službeni glasnik RS”, br. 88/11 i 104/16).

Članom 4. Predloga zakona predviđena je izmena člana 8. Zakona kojom se precizira uslov u pogledu poslovnog ugleda privrednog društva, drugog pravnog lica ili preduzetnika.

Članom 5. Predloga zakona predviđena je izmena člana 11. st. 3. i 4. Zakona kojim se uređuje sastav Komisije pred kojom se polaže ispit o profesionalnoj osposobljenosti i stava 6. kojim se predviđa da Ministarstvo može odobriti oslobađanje od polaganja ispita o profesionalnoj osposobljenosti licu koje ispunjava jedna od uslova propisanih članom 10. stav 3. Zakona.

Članom 6. Predloga zakona predviđena je izmena člana 14. stav 2. Zakona preciziranjem da vozač mora posedovati licencu vozača i ne može biti lice kome nisu prestale pravne posledice osude za krivična dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.

Članom 7. Predloga zakona predviđeno je brisanje člana 16. stav 7. Zakona.

Članom 8. Predloga zakona izvršena je izmena člana 18. stav 1. Zakona.

Članom 9. Predloga zakona izvršena je izmena člana 23. st. 1, 2. i 3. Zakona u okviru koje se precizira rok važenja potvrde za vozača domaćeg prevoznika, stranog državljanina.

Članom 10. Predloga zakona predviđena je izmena člana 35. Zakona kojom je propisana obaveza domaćim prevoznicima da dodeljene dozvole iz godišnjeg plana raspodele moraju da vrate Ministarstvu.

Članom 11. Predloga zakona izvršena je izmena i dopuna člana 37. Zakona radi preciziranja odredaba o domaćem prevozniku koji obavlja prevoz tereta u drumskom saobraćaju.

Čl. 12-16. Predloga zakona izvršeno je usklađivanje odredaba čl. 43, 46, 47, 49. i 53. Zakona sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru („Službeni glasnik RS”, broj 36/15). Na ovaj način dodatno se obezbeđuju uslovi za suzbijanje sive ekonomije i destimulišu se domaći prevoznici da nelegalno obavljaju prevoz.

Članom 17. Predloga zakona predviđena je izmena člana 55. propisivanjem administrativnih mera koje prema domaćem prevozniku, koji je prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju na teritoriji druge države obavljao u suprotnosti sa međunarodnim ugovorom, Ministarstvo može da preduzme nakon obaveštenja nadležnog organa za poslove saobraćaja te države.

Čl. 18, 19. i 20. Predloga zakona predviđene su izmene i dopune kaznenih odredaba Zakona u skladu sa izmenama i dopunama izvršenim u materijalnim odredbama.

Članom 21. Predloga zakona predviđena je prelazna odredba kojom je propisano da pojedinačni pravni akti koji su izdati bez roka važenja prestaju da važe 12. septembra 2018. godine, kao i da su domaća privredna društva, druga pravna lica, preduzetnici i poljoprivrednici koji obavljaju prevoz tereta u drumskom saobraćaju dužni da svoje poslovanje usklade sa ovim zakonom do 12. septembra 2018. godine.

Članom 22. Predloga zakona uređeno je stupanje na snagu ovog zakona.

IV. PROCENA FINANSIJSKIH SREDSTAVA

POTREBNIH ZA SPROVOĐENJE ZAKONA

Za sprovođenje ovog zakona u 2018. godini, sredstva su obezbeđena Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2018. godinu („Službeni glasnik RS”, broj 113/17) u okviru Razdela 22, program 0701- Uređenje i nadzor u oblasti saobraćaja, funkcija 450-Saobraćaj, Programska aktivnost/projekat 0005 – Administracija i upravljanje, Ekonomska klasifikacija 423-usluge po ugovoru i 515-nematerijalna imovina predviđena su odgovarajuća sredstva za plaćanje izrade i održavanje specifičnog softvera za potrebe Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ovaj specifičan softver se koristi prilikom izdavanja bilateralnih dozvola za teretni saobraćaj u drumskom saobraćaju (Ugovor o pružanju usluge Integralna podrška za rad „Sistema za izdavanje međunarodnih dozvola u drumskom transportuˮ sa preduzećem „E-Smart System d.o.o” Kneza Višeslava 70-a 11000 Beograd je potpisan 17. maja 2013. godine i zaveden pod brojem 404-02-4/2013-01). Ugovorom je obezbeđeno nesmetano obavljanje aktivnosti Ministarstva u vezi sa međunarodnim drumskim prevozom putnika i tereta obezbeđujući softversko i hardverskog okruženje za postavljanje korisničkog internet portala za prevoznike kojim se na jednostavan način vrši pristup informacijama od značaja za prevoznike, zainteresovane privredne subjekte i kontrolne organe. Rešenja predviđena ovim zakonom prilagođena su za uključivanje u postojeće softversko okruženje u domaćem i međunarodnom prevozu tereta u drumskom saobraćaju.

Za realizaciju ovog zakona u 2019. godini, sredstva će biti obezbeđena u okviru limita određenih na razdelu ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja.

Predložene izmene i dopune Zakona predstavljaju preciziranje odredaba u cilju efikasnije primene propisa. Sprovođenje ovog zakona neće uzrokovati povećanje broja zaposlenih i nabavku nove opreme.

V. RAZLOZI ZBOG KOJIH SE PREDLAŽE DONOŠENJE ZAKONA PO

HITNOM POSTUPKU

Predlaže se donošenje ovog zakona po hitnom postupku, u skladu sa članom 167. Poslovnika Narodne skupštine („Službeni glasnik RS”, broj 20/12-prečišćeni tekst), s obzirom da bi nedonošenje ovog zakona po hitnom postupku moglo da prouzrokuje štetne posledice po poslovanje privrednih subjekata koji obavljaju prevoz tereta u drumskom saobraćaju, i to naročito prevoza za sopstvene potrebe, kao i prevoz u vezi sa obavljanjem delatnosti osposobljavanja kandidata za vozače, te da se donošenjem zakona obezbeđuje kontinuitet pružanja usluga korisnicima prevoza, a posebno što bi nedonošenje ovog zakona po hitnom postupku moglo da prouzrokuje štetne posledice u pogledu ostvarivanja strateškog opredeljenja Republike Srbije za suzbijanje sive ekonomije, imajući u vidu da su 2017. i 2018. godina proglašene godinama borbe protiv sive ekonomije u skladu sa Odlukom o proglašenju 2017. i 2018. za godine borbe protiv sive ekonomije („Službeni glasnik RS”, broj 84/16). Takođe, radi ispunjenja obaveze iz člana 69. Zakona o inspekcijskom nadzoru („Službeni glasnik RS”, broj 36/15), kojom je propisano da se odredbe posebnih zakona kojima se uređuje inspekcijski nadzor moraju usaglasiti sa odredbama ovog zakona, predlaže se donošenje ovog zakona po hitnom postupku.

VI. ANALIZA EFEKATA ZAKONA

Određivanje problema koje zakon treba da reši

Nakon uporedne analize odredaba Zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju („Službeni glasnik RS”, broj 68/15), u daljem tekstu: Zakon, u odnosu na odredbe Zakona o inspekcijskom nadzoru („Službeni glasnik RS”, broj 36/15), analize odredaba Zakona u pogledu kojih je bilo najviše pitanja stranaka, zahteva za mišljenje o primeni propisa, inicijativa za održavanje sastanaka i održanih sastanaka, analize podataka o broju podnetih zahteva za izdavanje sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti lica odgovornih za prevoz i broju izdatih sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti lica odgovornih za prevoz, broju podnetih zahteva za izdavanje licence za javni prevoz tereta u drumskom saobraćaju i broju izdatih licenci za javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju i licenci za javni prevoz tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju, analize rada Komisije za sprovođenje ispita o profesionalnoj osposobljenosti lica odgovornih za prevoz, uočeno je da je neophodno otkloniti pravne praznine i precizirati pojedine odredbe Zakona putem izmena i dopuna Zakona, i to:

isključiti sav prevoz tereta vozilima čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 1.500 kg ( a ne samo prevoz koji obavlja fizičko lice radi zadovoljenja ličnih potreba, kako predviđa važeće zakonsko rešenje). Uzimajući u obzir broj registrovanih teretnih vozila u Republici Srbiji koja imaju ukupnu dozvoljenu masu do 1.500 kg, donosi se zaključak da fizička i pravna lica koja poseduju ovakva teretna vozila nemaju svojstvo prevoznika i time ne narušavaju postojeće tržište usluga prevoza;

precizirati odredbe kojima se uređuje prevoz za sopstvene potrebe i uvesti odgovarajuću potvrdu koju u slučaju međunarodnog prevoza tereta za sopstvene potrebe izdaje Ministarstvo, odnosno jedinica lokalne samouprave u slučaju domaćeg prevoza za sopstvene potrebe. Važećim Zakonom predviđeno je da se vođenje evidencije domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika poverava opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, odnosno upravi grada Beograda. S obzirom da lica koja obavljaju međunarodni prevoz za sopstvene potrebe mogu da učestvuju u raspodeli stranih dozvola za međunarodni javni prevoz stvari domaćim prevoznicima, na način propisan uredbom donetom u decembru 2015. godine, procenjeno je da je svrsishodnije da Ministarstvo koje dodeljuje dozvole vodi i evidenciju tih lica;

preispitati prevoze tereta u drumskom saobraćaju za čije obavljanje nije potrebna licenca za prevoz (npr. prevoz koji radi obavljanja komunalne delatnosti vrši javno preduzeće koje su osnovale jedinice lokalne samouprave, kao i uslov da je pretežna delatnost prevoz tereta u slučaju obavljanja prevoza teretnim vozilima do 3500 kg. Inicijativa za izmenu odredbe o obavljanju prevoza bez licence potekla je od zainteresovanih privrednih subjekata koji obavljaju komunalne delatnosti u cilju ujednačenih uslova obavljanja ove delatnosti;

precizirati uslov u pogledu poslovnog ugleda, kao jedan od uslova za izdavanje licence za prevoz kako bi se onemogućio pristup delatnosti obavljanja javnog prevoza tereta privrednim subjektima i licima koja su angažovana na poslovima upravljanja prevozom kod tih privrednih subjekata ako su kažnjavana, odnosno osuđivana za privredne prestupe, prekršaje i krivična dela u oblastima koje su od uticaja na bezbedno i sigurno obavljanje prevoza i pojednostaviti način obrazovanja Komisije za sprovođenje ispita o profesionalnoj osposobljenosti lica odgovornih za prevoz;

uskladiti odredbe Zakona sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru.

Ciljevi koji se donošenjem zakona postižu

Osnovni cilj donošenja ovog zakona jeste usklađivanje sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, suzbijanje „sive ekonomije”, suzbijanje nelojalne konkurencije na saobraćajnom tržištu. Pored toga, rešenjima Predloga zakona postiže se, zaštita korisnika prevoza i obezbeđivanje kvalitetnije usluge prevoza, bolja povezanost, koordinacija i razmena informacija kontrolnih organa i organa nadležnog za poslove saobraćaja kome se olakšava način kontrole potpunim isključivanjem prevoza vozilima do 1500 kg, preciznijim uređenjem prevoza za sopstvene potrebe.

Sledećim rešenjima ostvaruju se navedeni ciljevi i postižu sledeći efekti:

Predlogom zakona precizirane su pojedine inspekcijske mere predviđene važećim Zakonom i dodate su neke nove inspekcijske mere (npr. isključenje teretnog vozila lica koje obavlja prevoz za sopstvene potrebe). Odredba o pravu na žalbu protiv rešenja inspektora usklađena je sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru u pogledu roka za izjavljivanja žalbe i njenog pravnog dejstva.

Predlogom zakona se iz oblasti uređenja Zakona isključuje prevoz teretnim vozilima do 1.500 kg jer ova vrsta prevoza nema značajnog uticaja na javni prevoz tereta.

Predlogom zakona predviđena je obaveza evidentiranja domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koje obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u evidenciju koji vodi opštinska, odnosno gradska uprava, odnosno uprava grada Beograda. Ovim rešenjem se subjekti koji obavljaju prevoz za sopstvene potrebe sprečavaju da pod vidom prevoza za sopstvene potrebe obavljaju javni prevoz i suzbija se „siva ekonomija” u obavljanju javnog prevoza tereta i nelojalna konkurencija na tržištu međunarodnog prevoza. Ovim rešenjima dodat je uslov da prevoz nema komercijalni karakter, uvodi se potvrda o evidenciji i predviđa da Ministarstvo vrši evidenciju teretnih vozila domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koji obavlja međunarodni prevoz tereta prevoz za sopstvene potrebe.

Predlogom zakona predviđa se da teretno vozilo ili skup vozila pri obavljanju javnog prevoza tereta u drumskom saobraćaju mora biti registrovano u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima, dok je odredba o prevozima tereta u drumskom saobraćaju koji se mogu obavljati bez posedovanja licence za prevoz izmenjena tako da se odnosi i na sve prevoze teretnim vozilom ili skupom vozila čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg, a ne samo u situaciji kada je prevoz tereta pretežna delatnost. Takođe, izjednačen je položaj svih privrednih subjekata koji obavljaju prevoz u svrhe vršenja komunalnih delatnosti.

Predlogom zakona precizira se uslov u pogledu poslovnog ugleda tako da se onemogućava pristup delatnosti obavljanja javnog prevoza tereta privrednim subjektima i licima koja su angažovana na poslovima upravljanja prevozom kod tih privrednih subjekata ako su kažnjavana, odnosno osuđivana u oblastima koje su od uticaja na bezbedno i sigurno obavljanje prevoza tereta.

Da li su razmatrane druge mogućnosti za rešavanje problema i zašto je donošenje ovog zakona najbolje za rešavanje problema

Ovaj zakon ne menja bitno rešenja data u postojećem Zakonu, već je u konkretnom slučaju reč o preciziranju odredaba tog zakona radi njihove efikasnije primene. Dakle, s obzirom da je ova materija i ranije bila predmet zakonskog regulisanja samo izmenama i dopunama Zakona moguće je rešavanje problema, odnosno postizanje efikasnije primene zakona putem preciziranja odredaba.

Na koga će i kako će najverovatnije uticati rešenja u zakonu?

Rešenja data u Predlogu zakona direktno će uticati na sledeće subjekte:

domaćeg prevoznika;

lice odgovorno za prevoz;

komisiju za sprovođenje ispita o profesionalnoj osposobljenosti lica odgovornih za prevoz;

domaće privredno društvo, drugo pravno lice, preduzetnika, poljoprivrednika, kao i domaćeg prevoznika koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe;

domaće privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnika koji obavlja prevoz u sklopu komunalnih delatnosti;

kandidata koji je podneo zahtev za polaganje, odnosno oslobađanje od ispita o profesionalnoj osposobljenosti;

vozača (državljanin Republike Srbije);

vozača (strani državljanin).

Rešenja data u Predlogu zakona indirektno će uticati na sledeće subjekte:

korisnike prevoza;

ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja;

ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja drugih država;

ministarstvo unutrašnjih poslova;

organ autonomne pokrajine nadležan za poslove saobraćaja;

organ lokalne samouprave nadležan za poslove saobraćaja;

lica ovlašćena za inspekcijski nadzor.

Domaći prevoznik moći će da obavlja javni prevoz tereta isključivo teretnim vozilom ili skupom vozila koje je registrovano u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima, što će omogućiti da usluga prevoza bude sigurnija i kvalitetnija, a što će imati pozitivne efekte i na korisnike prevoza. Sigurnijoj i kvalitetnijoj usluzi prevoza doprineće i precizno uređivanje poslovnog ugleda, kao jednog od uslova za izdavanje licence za prevoz. Ova odredba imaće uticaja i na lice odgovorno za prevoz.

Novo zakonsko rešenje kojim se predviđa da će evidenciju teretnih vozila i lica koja obavljaju prevoz tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju voditi Ministarstvo omogućiće da se spreče lica koja obavljaju prevoz tereta za sopstvene u međunarodnom drumskom saobraćaju da pod vidom tog prevoza obavljaju javni prevoz tereta i na taj način suzbiti „siva ekonomijaˮ u obavljanju javnog prevoza i nelojalna konkurencija na tržištu prevoznih usluga. Ova odredba imaće uticaja na lica koja obavljaju prevoz tereta za sopstvene potrebe, domaće prevoznike, ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, lica ovlašćena za inspekcijski nadzor.

Rešenja u Predlogu zakona kojima se preciziraju postojeće inspekcijske mere i predviđaju nove mere, a što uključuje i saradnju sa Ministarstvom unutrašnjih poslova u skladu je sa odredbom Zakona o inspekcijskom nadzoru kojim je predviđena saradnja nadležne inspekcije sa drugim organima državne uprave i ta rešenja imaće uticaja na domaće prevoznike, lica koja obavljaju prevoz tereta za sopstvene potrebe, ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, Ministarstvo unutrašnjih poslova, organ autonomne pokrajine nadležan za poslove saobraćaja, organ lokalne samouprave nadležan za poslove saobraćaja i lica ovlašćena za inspekcijski nadzor.

Rešenja u Predlogu zakona kojima su predviđene administrativne mere koje preduzima Ministarstvo na zahtev nadležnih organa drugih država u slučajevima kada domaći prevoznici nezakonito obavljaju međunarodni prevoz na teritoriji tih država obezbeđuje sprovođenje bilateralnih sporazuma iz oblasti drumskog prevoza i ta rešenja će uticati na domaće prevoznike, ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja i ministarstva nadležna za poslove saobraćaja drugih država.

Rešenja u Predlogu zakona kojima se predviđa olakšani način obrazovanja komisije kao i nadležnost komisije isključivo za polaganje ispita o profesionalnoj osposobljenosti lica odgovornog za prevoz tereta u drumskom saobraćaju, uticaće na rad Komisije, Ministarstva i na kandidate koji su podneli zahtev za polaganje, odnosno za oslobađanje od polaganja ispita.

Rešenja u Predlogu zakonu imaće pozitivan uticaj na sve privredne subjekte koji obavljaju prevoz tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju, na zakonit način, u smislu povećanja obima prevoznih usluga i optimalnog korišćenja prevoznih kapaciteta, što će pozitivno uticati i na poslovanje dela privrede koja koristi saobraćajne usluge prevoznika- korisnike prevoza.

Takođe, rešenja u Predlogu zakonu će stvoriti uslove za efikasnije sprečavanje nelegalnog obavljanja prevoza tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju kako javnog tako i prevoza za sopstvene potrebe.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku uočljiv je pad količine prevezenog tereta u periodu od 2009. godine do 2013. godine, dok je u 2015. godini zabeležen rast i rast broja pređenih brutotonskih kilometara što je i prikazano u sledećim tabelama:

Tabela 1. Količina prevezenog tereta i ostvareni brutotonski kilometri u drumskom saobraćaju na godišnjem nivou, od 2001. do 2015. godine

Godina

prevezena roba, t

tonski kilometri, mil.

2001

20458

4207

2002

21990

4683

2003

21700

4809

2004

23541

5603

2005

28269

6829

2006

28737

7787

2007

27040

8378

2008

30368

7876

2009

22697

5542

2010

25794

7092

2011

24706

7252

2012

22343

6752

2013

24348

7505

2014

24709

7612

2015

26554

8014

Napominjemo da su 12. avgusta 2015. godine stupile na snagu određene odredbe Zakona, kojima su stvoreni uslovi povećanje obima prevoznih usluga.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku drumski prevoz tereta predstavlja privrednu granu koja je u ekspanziji kako u količini prevezene robe tako i u obimu prevoza (rada). U prvih šest meseci 2016. godine rast je zabeležen, osim u međunarodnom prevozu koji ima pad u količini prevezene robe. Ovaj trend rasta nastavljen je i u 2017. godini gde je po podacima Republičkog zavoda za statistiku drumski saobraćaj povećan za 7,6% što je između ostalog i direktan uticaj pune primene Zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju od 12. februara 2017. godine.

Kod prevoza tereta primećeno je povećanje količine prevezene robe u drumskom saobraćaju, i to

Period/

I–VI 2015

I–VI 2016

Prevezena roba, hilj. t

3611

4440

Unutrašnji prevoz

2089

2469

Izvoz

646

896

Uvoz

661

902

Prevoz u inostranstvu

215

173

Od toga: Tranzit

85

38

Obim rada, tkm, mil.

1427

2087

Unutrašnji prevoz

247

287

Izvoz

529

818

Uvoz

532

854

Prevoz u inostranstvu

119

128

Od toga: Tranzit

28

14

Tabela 2. Količina prevezenog tereta i ostvareni brutotonski kilometri u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju poredeći prvih šest meseci 2015. i 2016. godine

U prvih šest meseci 2016. godine, preko drumskih graničnih prelaza na teritoriji Republike Srbije obavljeno je 218265 prevoza u izvozu i 355867 prevoza u uvozu drumskim teretnim vozilima. U odnosu na isti period prethodne godine, kada je obavljeno 194830 prevoza u izvozu i 241674 prevoza u uvozu došlo je do povećanja od 7,6% više drumskih teretnih vozila,

Gore navedeni podaci govore da je učešće domaćih prevoznika u bilateralnoj razmeni sa stranim državama veoma značajno sa očigledno postojećim dodatnim potencijalima za dalji rast ove privredne grane. Očekuje se da će rešenja data u Predlogu zakona imati pozitivan uticaj na sve privredne subjekte koji na zakonit način obavljaju javni prevoz tereta, u smislu povećanja obima prevoznih usluga i optimalnog korišćenja prevoznih kapaciteta.

Povećanje broja obavljenih prevoza pozitivno će uticati i na poslovanje dela privrede koja je u vezi sa obavljanjem delatnosti javnog prevoza tereta, kao i onog dela privrede koja koristi usluge prevoza.

U narednoj tabeli je prikazan broj registrovanih vozila na teritoriji Republike Srbije iz koje se vidi veličina uticaja teretnih vozila do 1.500 kg na transportno tržište.

Na osnovu podataka Ministarstva unutrašnjih poslova u sledećoj tabeli prikazana je analiza registrovanih teretnih vozila po ukupnoj dozvoljenoj masi.

 

Pravna lica

Fizička lica

Teretno do 1500 kg

6490

6065

Teretno do 3500 kg

51794

70803

Ukupno sve mase teretnih vozila

197890

219100

Tabela 3. Broj registrovanih teretnih vozila na teritoriji Republike Srbije razvrstane na pravna i fizička lica

Kada govorimo o trendu nabavke novih vozila po nosivosti, u sledećoj tabeli je dat prikaz registrovanih vozila u III kvartalu 2015. godine i III kvartalu 2016. godine

Registrovano novih vozila Nosivost (kg)/godina

III kvartal 2015.

III kvartal 2016.

Ukupno

3390

4615 

Do 999

18

11

1000‒1499

50

110

1500‒2999

1334

1884

3000‒4999

871

1210

5000‒6999

53

207

7000‒9999

97

102

10000‒14999

122

1090

Iznad 15000

845

1

Tabela 4. Broj novo registrovanih vozila na teritoriji Republike Srbije poredeći III kvartal 2015. godine i III kvartal 2016. godine

Imajući u vidu navedeno, rešenja data u Predlogu zakona imaće pozitivan uticaj na sve korisnike prevoza na taj način što će usluga prevoza biti sigurnija i kvalitetnija.

Prevoz za sopstvene potrebe kao i javni prevoz može da se obavlja isključivo teretnim vozilom ili skupom vozila registrovanim u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima. Evidencija podataka domaćih subjekata, odnosno teretnih vozila u vezi sa prevozom tereta za sopstvene potrebe koji se obavlja u domaćem drumskom saobraćaju poverava se opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, odnosno upravi grada Beograda. S obzirom na činjenicu da se prevoz za sopstvene potrebe u međunarodnom prevozu tereta obavlja, u najvećem broju slučajeva, na osnovu pojedinačne dozvole, koju izdaje ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, evidenciju o teretnim vozilima kojima se obavlja ova vrsta prevoza neophodno je da vodi Ministarstvo. Pored toga neophodno je izvršiti preciziranje evidencije teretnih vozila, izdavanjem odgovarajuće potvrde za svako prijavljeno teretno vozilo koja omogućava da se pored prevoza za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju može obavljati i prevoz za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju.

Ukupan broj privrednih subjekata koji su evidentirani za obavljanje međunarodnog prevoza tereta za sopstvene potrebe je 532, s tim što tokom 2016. godine aktivno je obavljalo međunarodni prevoz na osnovu pojedinačnih dozvola njih 21. Izmenama i dopunama Zakona očekuje se povećan broj ovih privrednih subjekata imajući u vidu činjenicu da svi privredni subjekti, bez obzira na potrebu posedovanja međunarodne dozvole moraju da se registruju za sopstvene potrebe.

Kakve troškove će primena zakona stvoriti građanima i privredi (naročito malim i srednjim preduzećima)

Ovim zakonom stvoriće se i troškovi za privredne subjekte koji vrše prevoz za sopstvene potrebe u međunarodnom prevozu jer je predviđeno izdavanje potvrde o upisu u registar teretnih vozila privrednih društava, drugih pravnih lica i preduzetnika koji vrše prevoz međunarodni prevoz za sopstvene potrebe za koji će biti propisana republička administrativna taksa. Međutim, rešenje u Predlogu zakona da je sa potvrdom o evidenciji domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika za obavljanje prevoza za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju moguće obavljati i prevoz za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju, smanjuje troškove ovim subjektima s obzirom da je u pitanju samo jedna evidencija koja zahteva uplatu odgovarajuće administrativne takse.

Potrebno je imati u vidu i činjenicu da je predviđeno da privredna društva, druga pravna lica i preduzetnici koji obavljaju prevoz za sopstvene potrebe do kraja III kvartala 2018. godine imaju rok da prilagode svoje poslovanje odredbama zakona, tako da će ovi troškovi prevoznika biti odloženi za taj period.

Korisnicima prevoza primena zakona neće stvoriti troškove.

Da li su pozitivne posledice donošenja zakona takve da opravdavaju troškove koje će on stvoriti?

Predviđeni troškovi za privredne subjekte su zanemarljivi u odnosu na benefite koje će prouzrokovati smanjenje uticaja sive ekonomije na legalno poslovanje domaćih prevoznika i prisustva nelegalne konkurencije na tržištu transportnih usluga.

Predlogom zakona predviđena je obaveza evidentiranja domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koje obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u evidenciju koji vodi opštinska, odnosno gradska uprava, odnosno uprava grada Beograda. Ovim rešenjem se subjekti koji vrše prevoz za sopstvene potrebe sprečavaju da pod vidom prevoza za sopstvene potrebe obavljaju javni prevoz i suzbija se „siva ekonomija” u obavljanju javnog prevoza tereta i nelojalna konkurencija na tržištu međunarodnog prevoza. Ovim rešenjima dodat je uslov da prevoz nema komercijalni karakter, uvodi se potvrda o evidenciji i predviđa da Ministarstvo vrši evidenciju teretnih vozila domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koji obavlja međunarodni prevoz tereta prevoz za sopstvene potrebe

Da li zakon podržava stvaranje novih privrednih subjekata na tržištu i tržišnu konkurenciju

Uređenje saobraćajnog tržišta primenom rešenja iz ovog zakona podstiče privredne subjekte da legalno posluju na saobraćajnom tržištu domaćeg i međunarodnog drumskog prevoza tereta, kao i tržišnu konkurenciju između prevoznika u ovoj grani saobraćaja.

Predlog zakona ne odnosi se na prevoz tereta u drumskom saobraćaju teretnim vozilima do 1500 kg, dok se teretnim vozilima do 3500 kg dozvoljava obavljanje prevoza tereta bez licence.

Važećim Zakonom predviđeno je da privredni subjekti koji obavljaju obuku kandidata za vozače moraju posedovati licencu za prevoz, odnosno izvod licence za prevoz. Nova zakonska rešenja u pogledu upravljanja teretim vozilom prilikom praktične obuke za vozača koju obavljaju škole za vozače, kojim je predviđeno da se taj prevoz tretira kao prevoz za sopstvene potrebe dodatno pospešuju razvoj ove delatnosti imajući u vidu činjenicu da se prilikom obuke kandidata suštinski ne obavlja prevoz tereta u drumskom saobraćaju, već je kretanje teretnog ili skupa vozila vezano za obuku.

8) Da li su zainteresovane strane imale priliku da se izjasne o zakonu

U postupku pripreme ovog teksta zakona nije sprovođena javna rasprava s obzirom da se rešenjima zakona suštinski ne menjaju odredbe važećeg Zakona.

Na inicijativu grupe zainteresovanih subjekata registrovanih za obavljanje komunalnih delatnosti, organizovan je sastanak na kome su razmotrene odredbe zakona koje uređuju obavezu posedovanja licence za prevoz tereta i slučajeve oslobađanja od licence. Zajednički zaključak sastanka je bio da se odredbe Zakona izmene tako da sve subjekte koji obavljaju komunalnu delatnost tretiraju na identičan način.

Takođe, u izmene su uzete odredbe Zakona u pogledu kojih je bilo najviše pitanja stranaka, zahteva za mišljenje o primeni propisa, inicijativa za održavanje sastanaka. Jedan od ovakvih sastanaka je bio sa predstavnicima Merkatora, Srbija na kome su razmotrene odredbe u vezi sa evidencijom prevoza za sopstvene potrebe u slučaju kada postoje ogranci privrednog subjekta registrovani u različitim lokalnim samoupravama.

Za usklađivanje Zakona sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru korišćeni su predlozi dobijeni od konsultanata „USAID Projekta za bolje uslove poslovanja (BEP)ˮ i Balkanskog centra za regulatornu reformu, kao ugovarača USAID BEP-a.

9) Koje će se mere tokom primene zakona preduzeti da bi se ostvarilo ono što se donošenjem zakona namerava

Za primenu ovog zakona doneće se propisi za njegovo sprovođenje

Ministar nadležan za poslove saobraćaja propisaće sadržaj i način vođenja evidencije domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koje obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe do kraja III kvartala 2018. godine.

Intenziviraće se inspekcijski nadzor nad primenom odredaba Zakona koji vrši republički inspektor za drumski saobraćaj, ovlašćeno lice opštinske, odnosno gradske uprave odnosno uprave grada Beograda i ovlašćeno lice autonomne pokrajine, kao i uspostaviti efikasna saradnja sa drugim nadležnim državnim organima, naročito Trezorom Narodne banke Srbije, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom finansija-Uprava carine, Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave i Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu korišćenjem najefikasnijeg vida razmene elektronskih informacija u skladu sa najboljim iskustvima ovih organa u primeni Zakona o opštem upravnom postupku u delu razmene podataka iz službenih evidencija državnih organa.

VII. PREGLED ODREDABA ZAKONA KOJE SE MENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se uslovi i način obavljanja javnog prevoza tereta i prevoza tereta za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju, odnosno javnog prevoza tereta i prevoza tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju i inspekcijski nadzor.

Prevoz tereta u drumskom saobraćaju obavlja se u skladu sa ovim zakonom i podzakonskim aktima donetim na osnovu ovog zakona, kao i potvrđenim međunarodnim ugovorima.

Odredbe ovog zakona ne odnose se na:

prevoz tereta koji se obavlja vozilima Vojske Srbije i ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove;

prevoz tereta koji SE obavlja fizičko lice radi zadovoljenja ličnih potreba, teretnim vozilom ili skupom vozila KOJE ČINI TERETNO VOZILO I PRIKLJUČNO VOZILO, čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 1.500 kg.

Prevoz tereta

Član 3.

Prevoz tereta u drumskom saobraćaju može biti javni prevoz tereta ili prevoz tereta za sopstvene potrebe.

Pri obavljanju javnog prevoza tereta, relacija, cena prevoza i drugi uslovi prevoza određuju se ugovorom zaključenim između prevoznika i korisnika prevoza.

Pri obavljanju prevoza tereta za sopstvene potrebe moraju biti ispunjeni sledeći uslovi:

1) da prevoz tereta nije pretežna delatnost lica koje ga obavlja;

2) teret koji se prevozi mora biti u vlasništvu, prodat, kupljen, uzet ili predat u zakup, proizveden, dorađen ili popravljen od strane istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, poljoprivrednika, odnosno stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe;

3) svrha prevoza mora biti prevoz tereta do ili od istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, poljoprivrednika, odnosno stranog stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe ili njeno premeštanje bilo unutar bilo izvan sedišta istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, poljoprivrednika, odnosno stranog stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe;

4) teretnim vozilom ili skupom vozila koji se koristi za takav prevoz mora upravljati lice radno angažovano kod istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica ili preduzetnika, kao i poljoprivrednik, odnosno lice radno angažovano kod istog stranog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe;

5) teretno vozilo ili skup vozila mora biti u vlasništvu istog domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika ili poljoprivrednika koji obavlja prevoz za sopstvene potrebe ili se koristi na osnovu ugovora o finansijskom lizingu ili se koristi na osnovu ugovora o zakupu koji je zaključen sa privrednim društvom, drugim pravnim licem, preduzetnikom ili fizičkim licem kome se sedište, odnosno prebivalište nalazi na teritoriji Republike Srbije.

Teretno vozilo kojim se obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u drumskom saobraćaju mora imati na bočnim vratima, odnosno na bočnim stranama kabine teretnog vozila, ispisano poslovno ime i natpis „Prevoz za sopstvene potrebe”, ispisano slovima visine najmanje tri centimetra i bojom ili nalepnicom koja se bitno razlikuje od osnovne boje vozila, a može imati i njegov znak koji uživa zaštitu u skladu sa zakonom kojim se uređuju žigovi.

Na bočnim vratima ili bočnim stranama kabine teretnog vozila ne mogu se stavljati drugi natpisi, osim natpisa iz stava 4. ovog člana.

U teretnom vozilu kojim se vrši prevoz za sopstvene potrebe mora se nalaziti fotokopija obrasca prijave vozača u radni odnos overena pečatom i potpisom ovlašćenog lica privrednog društva, drugog pravnog lica, odnosno preduzetnika koji vrši prevoz za sopstvene potrebe, osim ako je vozač preduzetnik ili poljoprivrednik.

Domaće privredno društvo, drugo pravno lice, odnosno preduzetnik kome je javni prevoz tereta pretežna delatnost može da obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe kada se taj prevoz obavlja u skladu sa stavom 3. tač. 2) do 5) ovog člana.

Teretno vozilo ili skup vozila iz stava 3. ovog člana koje pripada domaćem privrednom društvu, drugom pravnom licu, preduzetniku ili poljoprivredniku kojim se obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju, pored uslova definisanih propisima o bezbednosti saobraćaja na putevima, ako je to predviđeno međunarodnim ugovorima ili drugim međunarodno pravnim aktima koji se zaključuju radi izvršavanja međunarodnih ugovora, mora ispunjavati i tehničke uslove u pogledu buke i emisije zagađivača i tehničko-eksploatacione uslove u pogledu bezbednosti saobraćaja, propisane u aktu iz člana 13. stav 11. ovog zakona, o čemu se ministarstvu nadležnom za poslove saobraćaja (u daljem tekstu: Ministarstvu), kao dokaz, dostavlja potvrda iz člana 13. stav 9. ovog zakona.

O ispunjenosti uslova iz stava 8. ovog člana Ministarstvo izdaje potvrdu iz člana 13. stav 10. ovog zakona.

Dokumentacija kojom se dokazuje ispunjenost uslova iz stava 3. ovog člana mora se nalaziti u teretnom vozilu ili skupu vozila i pokazati na zahtev organa koji vrši nadzor u skladu sa ovim zakonom.

Vođenje evidencije domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika koje obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe poverava se opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, odnosno upravi Grada Beograda.

Domaće privredno društvo, drugo pravno lice, preduzetnik, odnosno poljoprivrednik podnosi zahtev za upis u evidenciju iz stava 11. ovog člana opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, odnosno upravi Grada Beograda.

Uz uredan zahtev iz stava 12. ovog člana domaće privredno društvo, drugo pravno lice, preduzetnik, odnosno poljoprivrednik dužan je da dostavi:

izjavu o teretnim vozilima kojima će obavljati prevoz za sopstvene potrebe;

overenu fotokopiju saobraćajne dozvole i registracionog lista ili original saobraćajne dozvole za svako teretno vozilo sa izjave;

original ili overenu fotokopiju ugovora o finansijskom lizingu ili ugovora o zakupu teretnog vozila ili skupa vozila, ukoliko teretno vozilo ili skup vozila kojim će se obavljati prevoz za sopstvene potrebe nije u vlasništvu domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, odnosno poljoprivrednika iz stava 12. ovog člana i podaci o primaocu lizinga, odnosno zakupcu moraju biti upisani u saobraćajnu dozvolu u skladu sa propisima kojima se uređuje bezbednost saobraćaja na putevima.

Ako je jedna od ugovornih strana fizičko lice, ugovor iz stava 13. tačka 3. ovog člana mora biti overen kod organa nadležnog za overu.

Organ opštinske, odnosno gradske uprave, odnosno uprave Grada Beograda odlučuje o upisu i dostavlja Ministarstvu podatke o upisu u evidenciju.

Ministar propisuje sadržina i način vođenja evidencije iz stava 11. ovog člana i način dostavljanja podataka iz stava 15. ovog člana.

Sadržina evidencije iz stava 11. ovog člana koja se odnosi na poljoprivrednika sadrži naročito ime, prezime, mesto i datum rođenja lica kao podatke o ličnosti.

ČLAN 3.

PREVOZ TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU MOŽE BITI JAVNI PREVOZ TERETA ILI PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE.

PRI OBAVLJANJU JAVNOG PREVOZA TERETA, RELACIJA, CENA PREVOZA I DRUGI USLOVI PREVOZA ODREĐUJU SE UGOVOROM ZAKLJUČENIM IZMEĐU PREVOZNIKA I KORISNIKA PREVOZA.

PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE MORAJU BITI ISPUNJENI SLEDEĆI USLOVI:

DA PREVOZ TERETA NIJE PRETEŽNA DELATNOST LICA KOJE GA OBAVLJA;

DA SE PREVOZ TERETA OBAVLJA BEZ NAKNADE;

TERET KOJI SE PREVOZI MORA BITI U VLASNIŠTVU, PRODAT, KUPLJEN, UZET ILI PREDAT U ZAKUP, PROIZVEDEN, DORAĐEN ILI POPRAVLJEN OD STRANE ISTOG DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA, POLJOPRIVREDNIKA, ODNOSNO STRANOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA ILI FIZIČKOG LICA KOJI OBAVLJA PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE;

SVRHA PREVOZA MORA BITI PREVOZ TERETA DO ILI OD ISTOG DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA, POLJOPRIVREDNIKA, ODNOSNO STRANOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA ILI FIZIČKOG LICA KOJI OBAVLJA PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE ILI NJENO PREMEŠTANJE BILO UNUTAR BILO IZVAN SEDIŠTA ISTOG DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA, POLJOPRIVREDNIKA, ODNOSNO STRANOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA ILI FIZIČKOG LICA KOJI OBAVLJA PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE;

TERETNIM VOZILOM ILI SKUPOM VOZILA KOJE SE KORISTI ZA TAKAV PREVOZ MORA UPRAVLJATI VOZAČ RADNO ANGAŽOVAN KOD ISTOG DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA ILI PREDUZETNIKA, U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJU RADNI ODNOSI I PODNOŠENJE JEDINSTVENE PRIJAVE NA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANJE KAO I POLJOPRIVREDNIK, ODNOSNO LICE RADNO ANGAŽOVANO KOD ISTOG STRANOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA ILI FIZIČKOG LICA KOJI OBAVLJA PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE;

TERETNO VOZILO ILI SKUP VOZILA MORA BITI REGISTROVANO U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJE BEZBEDNOST SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA I U VLASNIŠTVU ISTOG DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA ILI POLJOPRIVREDNIKA KOJI OBAVLJA PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE ILI SE KORISTI NA OSNOVU UGOVORA O FINANSIJSKOM LIZINGU ILI SE KORISTI NA OSNOVU UGOVORA O ZAKUPU KOJI JE ZAKLJUČEN SA PRIVREDNIM DRUŠTVOM, DRUGIM PRAVNIM LICEM, PREDUZETNIKOM ILI FIZIČKIM LICEM KOME SE SEDIŠTE, ODNOSNO PREBIVALIŠTE NALAZI NA TERITORIJI REPUBLIKE SRBIJE.

IZUZETNO OD STAVA 3. TAČKA 1) OVOG ČLANA DOMAĆE PRIVREDNO DRUŠTVO, DRUGO PRAVNO LICE, ODNOSNO PREDUZETNIK KOME JE JAVNI PREVOZ TERETA PRETEŽNA DELATNOST MOŽE DA OBAVLJA PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE KADA SE TAJ PREVOZ OBAVLJA U SKLADU SA STAVOM 3. TAČ. 2) DO 6) OVOG ČLANA.

POD PREVOZOM TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE PODRAZUMEVA SE I UPRAVLJANJE TERETNIM VOZILOM PRILIKOM OSPOSOBLJAVANJA KANDIDATA ZA VOZAČE KOJE VRŠE PRAVNA LICA, ODNOSNO SREDNJE STRUČNE ŠKOLE I PRILIKOM POLAGANJA PRAKTIČNOG ISPITA KANDIDATA ZA VOZAČA.

TERETNO VOZILO KOJIM SE OBAVLJA PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, OSIM TERETNOG VOZILA IZ ST. 4. I 5. OVOG ČLANA, MORA IMATI NA BOČNIM VRATIMA, ODNOSNO NA BOČNIM STRANAMA KABINE TERETNOG VOZILA, POSLOVNO IME I NATPIS „PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE”, ISPISANO SLOVIMA VISINE NAJMANJE TRI CENTIMETRA I BOJOM ILI NALEPNICOM KOJA SE BITNO RAZLIKUJE OD OSNOVNE BOJE VOZILA, A MOŽE IMATI I NJEGOV ZNAK KOJI UŽIVA ZAŠTITU U SKLADU SA ZAKONOM KOJIM SE UREĐUJU ŽIGOVI.

NA BOČNIM VRATIMA ILI BOČNIM STRANAMA KABINE TERETNOG VOZILA NE MOGU SE STAVLJATI DRUGI NATPISI, OSIM NATPISA IZ STAVA 6. OVOG ČLANA.

U TERETNOM VOZILU KOJIM SE OBAVLJA PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE MORA SE NALAZITI DOKAZ O RADNOM ANGAŽOVANJU VOZAČA U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJU RADNI ODNOSI I PODNOŠENJE JEDINSTVENE PRIJAVE NA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANJE, OSIM AKO JE VOZAČ POLJOPRIVREDNIK.

TERETNO VOZILO ILI SKUP VOZILA IZ STAVA 3. OVOG ČLANA KOJE PRIPADA DOMAĆEM PRIVREDNOM DRUŠTVU, DRUGOM PRAVNOM LICU, PREDUZETNIKU ILI POLJOPRIVREDNIKU KOJIM SE OBAVLJA PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, PORED USLOVA DEFINISANIH PROPISIMA O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA, AKO JE TO PREDVIĐENO MEĐUNARODNIM UGOVORIMA ILI DRUGIM MEĐUNARODNO PRAVNIM AKTIMA KOJI SE ZAKLJUČUJU RADI IZVRŠAVANJA MEĐUNARODNIH UGOVORA, MORA ISPUNJAVATI I TEHNIČKE USLOVE U POGLEDU BUKE I EMISIJE ZAGAĐIVAČA I TEHNIČKO-EKSPLOATACIONE USLOVE U POGLEDU BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA, PROPISANE AKTOM IZ ČLANA 13. STAV 11. OVOG ZAKONA, O ČEMU SE MINISTARSTVU NADLEŽNOM ZA POSLOVE SAOBRAĆAJA (U DALJEM TEKSTU: MINISTARSTVO), KAO DOKAZ, DOSTAVLJA POTVRDA IZ ČLANA 13. STAV 9. OVOG ZAKONA.

O ISPUNJENOSTI USLOVA IZ STAVA 9. OVOG ČLANA MINISTARSTVO IZDAJE POTVRDU IZ ČLANA 13. STAV 10. OVOG ZAKONA.

VOĐENJE EVIDENCIJE O TERETNOM VOZILU, KAO I EVIDENCIJE DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA, ODNOSNO POLJOPRIVREDNIKA KOJE OBAVLJA PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE U DOMAĆEM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, OSIM TERETNIH VOZILA ČIJA NAJVEĆA DOZVOLJENA MASA NE PRELAZI 3.500 KG, TERETNIH VOZILA ŠKOLA ZA VOZAČE IZ STAVA 5. OVOG ČLANA, POVERAVA SE OPŠTINSKOJ, ODNOSNO GRADSKOJ UPRAVI, ODNOSNO UPRAVI GRADA BEOGRADA NA ČIJOJ TERITORIJI SE NALAZI SEDIŠTE DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA ILI PREDUZETNIKA, ODNOSNO PREBIVALIŠTE POLJOPRIVREDNIKA.

EVIDENCIJU TERETNOG VOZILA, KAO I EVIDENCIJU DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA, ODNOSNO POLJOPRIVREDNIKA KOJI OBAVLJA PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU VODI MINISTARSTVO.

DOMAĆE PRIVREDNO DRUŠTVO, DRUGO PRAVNO LICE, PREDUZETNIK, ODNOSNO POLJOPRIVREDNIK PODNOSI ZAHTEV ZA UPIS U EVIDENCIJU IZ ST. 11. I 12. OVOG ČLANA.

UPIS U EVIDENCIJU IZ ST. 11. I 12. OVOG ČLANA VRŠI SE NA OSNOVU ZAHTEVA IZ STAVA 13. OVOG ČLANA KOJI SADRŽI IZJAVU O REGISTARSKIM OZNAKAMA TERETNIH VOZILA KOJIMA ĆE OBAVLJATI PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBE I AKO SU ISPUNJENI USLOVI IZ STAVA 3. TAČ. 1) I 6) OVOG ČLANA.

AKO JE JEDNA OD UGOVORNIH STRANA FIZIČKO LICE, UGOVOR IZ STAVA 3. TAČKA 6) OVOG ČLANA MORA BITI OVEREN KOD ORGANA NADLEŽNOG ZA OVERU.

ORGAN OPŠTINSKE, ODNOSNO GRADSKE UPRAVE, ODNOSNO UPRAVE GRADA BEOGRADA ODLUČUJE O ZAHTEVU, DONOSI REŠENJE, VRŠI UPIS U EVIDENCIJU I IZDAJE ODGOVARAJUĆU POTVRDU ZA SVAKO PRIJAVLJENO TERETNO VOZILO KOME SE DOZVOLJAVA OBAVLJANJE PREVOZA TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE U DOMAĆEM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU I DOSTAVLJA MINISTARSTVU PODATKE O UPISU U EVIDENCIJU.

MINISTARSTVO ODLUČUJE O ZAHTEVU, DONOSI REŠENJE, VRŠI UPIS U EVIDENCIJU I IZDAJE ODGOVARAJUĆU POTVRDU ZA SVAKO PRIJAVLJENO TERETNO VOZILO KOME SE DOMAĆEM PRIVREDNOM DRUŠTVU, DRUGOM PRAVNOM LICU, PREDUZETNIKU, ODNOSNO POLJOPRIVREDNIKU DOZVOLJAVA OBAVLJANJE PREVOZA TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU.

DOMAĆE PRIVREDNO DRUŠTVO, DRUGO PRAVNO LICE, PREDUZETNIK, ODNOSNO POLJOPRIVREDNIK DUŽAN JE DA O PROMENI PODATAKA O USLOVIMA NA OSNOVU KOJIH JE IZVRŠEN UPIS U EVIDENCIJU U ROKU OD 15 DANA OD DANA NASTALE PROMENE OBAVESTI ORGAN IZ ST. 16. I 17. OVOG ČLANA.

ORGAN IZ ST. 16. I 17. OVOG ČLANA DONOSI REŠENJE O UPISU PROMENE PODATAKA U EVIDENCIJE IZ ST. 11. I 12. OVOG ČLANA.

PRIVREDNO DRUŠTVO, DRUGO PRAVNO LICE ILI PREDUZETNIK DUŽAN JE DA ORGANU IZ ST. 16. I 17. OVOG ČLANA VRATI ODGOVARAJUĆU POTVRDU IZ ST. 16. I 17. OVOG ČLANA AKO JE PRESTAO DA KORISTI TERETNO VOZILO ZA KOJE JE IZDATA POTVRDA ILI AKO PROMENJENI PODACI MENJAJU SADRŽINU IZDATE POTVRDE.

TERETNIM VOZILOM IZ STAVA 17. OVOG ČLANA MOŽE SE OBAVLJATI PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE U DOMAĆEM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU.

DOKUMENTACIJA KOJOM SE DOKAZUJE ISPUNJENOST USLOVA IZ STAVA 3. TAČ. 2)-6) OVOG ČLANA I POTVRDA IZ ST. 16. I 17. OVOG ČLANA MORA SE NALAZITI U TERETNOM VOZILU ILI SKUPU VOZILA I POKAZATI NA ZAHTEV ORGANA KOJI VRŠI NADZOR U SKLADU SA OVIM ZAKONOM.

MINISTAR PROPISUJE NAČIN VOĐENJA EVIDENCIJE IZ ST. 11. I 12. OVOG ČLANA, OBRAZAC POTVRDE IZ ST. 16. I 17. OVOG ČLANA, KAO I NAČIN DOSTAVLJANJA PODATAKA IZ STAVA 16. OVOG ČLANA.

EVIDENCIJE IZ ST. 11. I 12. OVOG ČLANA SADRŽE PODATAK O REGISTRACIJI DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA, ODNOSNO POLJOPRIVREDNIKA I PODATKE O IZDATIM POTVRDAMA IZ ST. 16. I 17. OVOG ČLANA.

PODATAK KOJI SE ODNOSI NA POLJOPRIVREDNIKA SADRŽI IME, PREZIME, MESTO I DATUM ROĐENJA LICA KAO PODATKE O LIČNOSTI, U SKLADU SA ZAKONOM KOJI UREĐUJE ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI.

REŠENJE IZ STAVA 17. OVOG ČLANA, REŠENJE O UPISU PROMENE PODATAKA U EVIDENCIJU IZ STAVA 12. OVOG ČLANA KOJE DONOSI MINISTARSTVO, KAO I REŠENJE PO ŽALBI NA PRVOSTEPENO REŠENJE ORGANA OPŠTINSKE, ODNOSNO GRADSKE UPRAVE, ODNOSNO UPRAVE GRADA BEOGRADA KOJE DONOSI MINISTARSTVO JE KONAČNO.

Licenca za prevoz i izuzeci

Član 6.

Javni prevoz tereta može obavljati domaće privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik, na osnovu licence za prevoz, i to za:

javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju i

2)javni prevoz tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju.

JAVNI PREVOZ TERETA MOŽE OBAVLJATI DOMAĆE PRIVREDNO DRUŠTVO, DRUGO PRAVNO LICE ILI PREDUZETNIK TERETNIM VOZILOM ILI SKUPOM VOZILA REGISTROVANIM U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJE BEZBEDNOST SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA, NA OSNOVU LICENCE ZA PREVOZ, I TO ZA:

JAVNI PREVOZ TERETA U DOMAĆEM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU I

JAVNI PREVOZ TERETA U DOMAĆEM I MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU.

Licenca za prevoz izdaje se sa rokom važenja od 10 godina.

Domaći prevoznik dužan je da original licence za prevoz čuva u svom stvarnom i stalnom sedištu.

Licenca za prevoz je neprenosiva, osim u slučaju statusnih promena spajanja i pripajanja domaćeg privrednog društva.

Licenca za prevoz nije potrebna za obavljanje sledećih prevoza:

prevoz tereta za sopstvene potrebe;

prevoz pošiljaka i paketa koje obavlja javni poštanski operator kao univerzalnu poštansku uslugu;

prevoz vozilima koja su namenjena potrebama javne bezbednosti, odbrane, zaštite od vanrednih događaja i potrebama državnih organa, organa autonomne pokrajine ili organa lokalne samouprave, medicinskih i humanitarnih prevoza;

prevoz specijalnim vozilima koja su posle proizvodnje bila prilagođena posebnim namenama, pa se njima ne može obavljati prevoz tereta na isti način, kao sa neprilagođenim vozilima (npr. vozila za prevoz pčela, putujuće biblioteke i dr);

prevoz tereta kao pretežne delatnosti,U drumskom saobraćaju teretnim vozilom ili skupom vozila čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg, kojim raspolaže na osnovu vlasništva ili ga koristi na osnovu ugovora o finansijskom lizingu privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik;

5) PREVOZ TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU TERETNIM VOZILOM ILI SKUPOM VOZILA ČIJA NAJVEĆA DOZVOLJENA MASA NE PRELAZI 3.500 KG.

prevoz koji obavljaju javna preduzeća koje su osnovale jedinice lokalne samouprave za obavljanje komunalnih delatnosti.

Član 8.

Uslov u pogledu poslovnog ugleda ispunjava privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik ako:

1. radno angažovanom licu odgovornom za prevoz:

nije pravnosnažno izrečena zaštitna mera zabrane obavljanja određenih poslova u privrednom i finansijskom poslovanju;

nije doneta pravnosnažna presuda za krivična dela protiv imovine, privrede, bezbednosti javnog saobraćaja, prava po osnovu rada, pravnog saobraćaja, opšte sigurnosti ljudi i imovine i životne sredine;

nije izrečena pravnosnažna presuda za druga krivična dela, na kaznu zatvora i

nije doneta, u poslednje dve godine, tri ili više puta, pravnosnažna presuda privrednog suda, kojom je osuđeno za teži privredni prestup u oblasti javnog prevoza u drumskom saobraćaju i bezbednosti saobraćaja na putevima za koji je propisana novčana kazna u iznosu preko 100.000 dinara;

4) NIJE, U POSLEDNJE DVE GODINE, BILO TRI ILI VIŠE PUTA, PRAVNOSNAŽNOM PRESUDOM PRIVREDNOG SUDA, KAŽNJENO ZA TEŽI PRIVREDNI PRESTUP U OBLASTIMA JAVNOG PREVOZA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU I BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA ZA KOJI JE PROPISANA NOVČANA KAZNA U IZNOSU OD NAJMANJE 100.000 DINARA;

2. privredno društvo ili drugo pravno lice:

1) nema pravnosnažno izrečenu zaštitnu meru zabrane vršenja javnog prevoza u drumskom saobraćaju;

1) NEMA PRAVNOSNAŽNO IZREČENU ZAŠTITNU MERU ZABRANE PRAVNOM LICU DA SE BAVI ODREĐENOM PRIVREDNOM DELATNOŠĆU (ZABRANE VRŠENJA DELATNOSTI JAVNOG PREVOZA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU), PROPISANU ZAKONOM KOJIM SE UREĐUJU PRIVREDNI PRESTUPI;

2) nisu u poslednje dve godine tri ili više puta, pravnosnažnom presudom privrednog suda kažnjeni za teži privredni prestup u oblasti javnog prevoza tereta u drumskom saobraćaju i bezbednosti saobraćaja na putevima za koji je propisana novčana kazna preko 750.000 dinara;

3. preduzetnik:

1) nije pravnosnažno izrečena zaštitna mera zabrane obavljanja javnog prevoza u drumskom saobraćaju,

2) nije, u poslednje dve godine, bilo tri ili više puta pravnosnažnom presudom prekršajnog suda kažnjeno za teži prekršaj u oblasti javnog prevoza u drumskom saobraćaju i bezbednosti saobraćaja na putevima za koji je propisana novčana kazna preko 300.000 dinara.

1) NIJE PRAVNOSNAŽNO IZREČENA ZAŠTITNA MERA ZABRANE VRŠENJA ODREĐENIH DELATNOSTI (ZABRANE VRŠENJA DELATNOSTI JAVNOG PREVOZA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU), PROPISANA ZAKONOM KOJIM SE UREĐUJU PREKRŠAJI;

2) NIJE, U POSLEDNJE DVE GODINE, BILO TRI ILI VIŠE PUTA PRAVNOSNAŽNOM PRESUDOM PREKRŠAJNOG SUDA KAŽNJENO ZA TEŽI PREKRŠAJ U OBLASTI JAVNOG PREVOZA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU I BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA ZA KOJI JE PROPISANA NOVČANA KAZNA OD NAJMANJE 300.000 DINARA.

.

Ministarstvo vodi evidenciju lica odgovornih za prevoz.

Ministar propisuje sadržinu i način vođenja evidencije lica odgovornih za prevoz. Sadržina evidencije lica odgovornih za prevoz sadrži naročito ime, prezime, mesto i datum rođenja lica odgovornog za prevoz kao podatke o ličnosti.

Privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik ponovo stiče poslovni ugled kada prestanu pravne posledice presude kojom je izrečena zaštitna mera, odnosno kada prestanu pravne posledice presude osuđivanom licu iz stava 1. ovog člana.

Ispit o profesionalnoj osposobljenosti

Član 11.

Ispit o profesionalnoj osposobljenosti sprovodi Ministarstvo prema programu iz stava 12. ovog člana.

Ispit iz stava 1. ovog člana polaže se pred Komisijom koju obrazuje Ministar.

Komisija iz stava 2. ovog člana sastoji se od najmanje tri člana od kojih trećinu čine lica u radnom odnosu u Ministarstvu, a ostali članovi se određuju sa liste ispitivača koju utvrđuje Ministar.

U listu iz stava 3. ovog člana mogu biti upisana lica koja imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (master akademske studije, master strukovne studije, specijalističke strukovne studije i specijalističke akademske studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine na saobraćajnom, mašinskom, pravnom ili ekonomskom fakultetu i najmanje pet godina radnog iskustva u oblasti drumskog saobraćaja.

KOMISIJA IZ STAVA 2. OVOG ČLANA SASTOJI SE OD NAJMANJE TRI ČLANA.

KOMISIJU IZ STAVA 2. OVOG ČLANA ČINE LICA KOJA IMAJU STEČENO VISOKO OBRAZOVANJE NA STUDIJAMA DRUGOG STEPENA (MASTER AKADEMSKE STUDIJE, MASTER STRUKOVNE STUDIJE, SPECIJALISTIČKE STRUKOVNE STUDIJE I SPECIJALISTIČKE AKADEMSKE STUDIJE), ODNOSNO NA OSNOVNIM STUDIJAMA U TRAJANJU OD NAJMANJE ČETIRI GODINE NA SAOBRAĆAJNOM, MAŠINSKOM, PRAVNOM ILI EKONOMSKOM FAKULTETU I NAJMANJE PET GODINA RADNOG ISKUSTVA.

Podnosilac zahteva za izdavanje sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti snosi troškove postupka polaganja ispita o profesionalnoj osposobljenosti koji obuhvataju troškove za rad komisije iz stava 2. ovog člana.

Komisija iz stava 2. ovog člana MINISTARSTVO može odobriti oslobađanje od polaganja ispita iz stava 1. ovog člana na osnovu zahteva koji podnosi lice koje ispunjava jedan od uslova iz člana 10. stav 3. ovog zakona.

Licu koje podnese zahtev za izdavanje sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti, posle uspešno položenog ispita o profesionalnoj osposobljenosti, kao i licu koje podnese zahtev za izdavanje sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti iz stava 6. ovog člana, Ministarstvo donosi rešenje o izdavanju sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti.

Licu koje poseduje sertifikat o profesionalnoj osposobljenosti Ministarstvo rešenjem oduzima sertifikat o profesionalnoj osposobljenosti ukoliko izgubi uslov poslovnog ugleda zbog neispunjavanja uslova iz člana 8. stav 1. tačka 1) ovog zakona.

Rešenje iz st. 7. i 8. ovog člana konačno je u upravnom postupku i protiv njega se može pokrenuti spor pred Upravnim sudom.

Licu iz stava 8. ovog člana dozvoljava se polaganje ispita bez mogućnosti oslobađanja od polaganja ispita iz stava 1. ovog člana, kada prestanu pravne posledice presude kojom je izrečena zaštitna mera, odnosno kada prestanu pravne posledice presude iz člana 8. stav 1. tačka 1) ovog zakona.

Ministarstvo vodi evidenciju o održanim ispitima iz stava 1. ovog člana, izdatim i oduzetim sertifikatima iz st. 7. i 8. ovog člana.

Ministar utvrđuje visinu troškova polaganja ispita o profesionalnoj osposobljenosti uz saglasnost ministra nadležnog za poslove finansija, propisuje način, program i postupak sprovođenja ispita o profesionalnoj osposobljenosti, obrazac sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti, postupak izdavanja sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti, kao i način vođenja evidencije o održanim ispitima, izdatim i oduzetim sertifikatima o profesionalnoj osposobljenosti.

Sadržina evidencije i sadržina obrasca sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti iz stava 12. ovog člana sadrže naročito ime, prezime, mesto i datum rođenja lica koje ima sertifikat o profesionalnoj osposobljenosti kao podatke o ličnosti, u skladu sa zakonom.

Odgovarajući broj radno angažovanih vozača

Član 14.

Uslov u pogledu odgovarajućeg broja radno angažovanih vozača ispunjava privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik, ako ima najmanje jednog radno angažovanog vozača po teretnom vozilu ili skupu vozila.

Vozač iz stava 1. ovog člana mora posedovati licencu vozača i ne može biti lice kome nisu prestale pravne posledice presude za krivična dela i prekršaje iz oblasti bezbednosti saobraćaja na putevima.

VOZAČ IZ STAVA 1. OVOG ČLANA MORA POSEDOVATI LICENCU VOZAČA I NE MOŽE BITI LICE KOME NISU PRESTALE PRAVNE POSLEDICE OSUDE ZA KRIVIČNA DELA PROTIV BEZEBDNOSTI JAVNOG SAOBRAĆAJA.

Izvod licence za prevoz

Član 16.

Izvod licence za prevoz je neprenosiv i izdaje se kao prilog uz licencu za prevoz iz člana 6. stav 1. ovog zakona.

Izvod licence za prevoz sadrži podatke o izdavaocu, domaćem prevozniku, matičnom broju prevoznika, broju akta iz registra Agencije za privredne registre, registarskim oznakama teretnog vozila, pravnom osnovu korišćenja teretnog vozila, broju licence za prevoz i roku važenja licence za prevoz, vrsti prevoza koji se obavlja, vrsti izvoda licenci i datum izdavanja izvoda licence za prevoz, pečat i potpis izdavaoca.

Izvod licence za prevoz važi najduže do isteka roka važenja licence za prevoz.

U prevozu tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju izvod licence za prevoz važi za skup vozila u čijem sastavu se nalazi priključno vozilo koje nije u vlasništvu domaćeg prevoznika, odnosno koje mu je stavljeno na raspolaganje na osnovu ugovora o lizingu ili ugovora o zakupu ili kada je priključno vozilo registrovano u drugoj državi.

Domaći prevoznik sa izvodom licence za javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju može obavljati i bilateralni javni prevoz tereta sa susednim državama sa kojima je, shodno međunarodnim ugovorima i drugim međunarodnopravnim aktima za izvršavanje međunarodnih ugovora, predviđeno obavljanje prevoza bez dozvola.

Domaćem prevozniku koji poseduje licencu za javni prevoz tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju, u skladu sa zahtevom, izvod licence za javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju može biti izdat ukoliko podnese dokaz o ispunjenosti uslova iz člana 9. tačka 1) ovog zakona.

Domaći prevoznik sa izvodom licence za javni prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju može obavljati i javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju.

Promena podataka

Član 18.

Domaći prevoznik dužan je da obavesti Ministarstvo o promeni podataka u vezi sa uslovima za izdavanje licence za prevoz iz člana 7. stav 1. tač. 2)-5), najkasnije u roku od 15 dana od dana nastale promene, kako bi se izdala nova licenca sa pripadajućim izvodima.

DOMAĆI PREVOZNIK DUŽAN JE DA OBAVESTI MINISTARSTVO O PROMENI PODATAKA U VEZI SA USLOVIMA ZA IZDAVANJE LICENCE ZA PREVOZ IZ ČLANA 7. STAV 1. TAČ. 2)-5), NAJKASNIJE U ROKU OD 15 DANA OD DANA NASTALE PROMENE, KAKO BI SE DONELO REŠENJE IZ ČLANA 15. STAV 2. OVOG ZAKONA.

Domaći prevoznik je dužan da izgubljenu, ukradenu ili uništenu licencu za prevoz, odnosno izvod licence za prevoz oglasi nevažećim u „Službenom glasniku Republike Srbije”, u roku od osam dana od dana kada je licenca za prevoz, odnosno izvod licence za prevoz izgubljen, ukraden ili uništen, kao i da u istom roku pismenim putem obavesti Ministarstvo.

Duplikat licence za prevoz ili izvoda licence za prevoz Ministarstvo izdaje nakon podnošenja zahteva za njihovo izdavanje uz dostavljanje dokumenta kojim se potvrđuje da je važeća licenca za prevoz ili izvod licence za prevoz oglašen nevažećim.

Ako se promenom podataka smanjuje pravo na broj izdatih izvoda licence za prevoz prevoznik je dužan da Ministarstvu vrati izdate izvode licence za prevoz koji čine razliku između broja izdatih izvoda licence za prevoz i broja koji odgovara promenjenim podacima.

U slučaju iz stava 4. ovog člana Ministarstvo donosi rešenje o izdavanju licence za prevoz i izvoda licence za prevoz kojim se zamenjuje važeće rešenje o izdavanju licence za prevoz i izvoda licence za prevoz.

Potvrda za vozača

Član 23.

Potvrda za vozača je isprava koja se izdaje domaćem prevozniku za vozača koji je radno angažovan za upravljanje teretnim ili skupom vozila za koje poseduje izvod licence za javni prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, koji nije državljanin Republike Srbije i koji je na raspolaganju domaćem prevozniku, u skladu sa propisima Republike Srbije kojima se uređuju uslovi za zapošljavanje i stručno osposobljavanje.

Ministarstvo izdaje potvrdu za vozača na rok od pet godina i potvrđuje da je taj vozač radno angažovan kod domaćeg prevoznika u skladu sa uslovima iz stava 1. ovog člana. Na zahtev za izdavanje potvrde za vozača domaćeg prevoznika Ministarstvo donosi rešenje o izdavanju potvrde ili rešenjem odbija zahtev.

Rešenje iz stava 3. ovog člana konačno je u upravnom postupku i protiv njega se može pokrenuti spor pred Upravnim sudom.

POTVRDA ZA VOZAČA JE ISPRAVA KOJA SE IZDAJE DOMAĆEM PREVOZNIKU ZA VOZAČA KOJI NIJE DRŽAVLJANIN REPUBLIKE SRBIJE I KOJI JE, ZA UPRAVLJANJE TERETNIM VOZILOM ZA KOJE DOMAĆI PREVOZNIK POSEDUJE IZVOD LICENCE ZA PREVOZ, RADNO ANGAŽOVAN U SKLADU SA PROPISIMA REPUBLIKE SRBIJE KOJIMA SE UREĐUJU USLOVI ZA ZAPOŠLJAVANJE STRANACA, PROPISIMA U OBLASTI RADA I PROPISIMA U OBLASTI PREVOZA TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU.

NA ZAHTEV DOMAĆEG PREVOZNIKA ZA IZDAVANJE POTVRDE ZA VOZAČA MINISTARSTVO REŠENJEM ODBIJA ZAHTEV ILI DONOSI REŠENJE O IZDAVANJU POTVRDE ZA VOZAČA. POTVRDA SE IZDAJE SA ROKOM VAŽENJA KOJI JE ISTI KAO I ROK VAŽENJA UGOVORA NA OSNOVU KOGA JE VOZAČ RADNO ANGAŽOVAN, A NAJDUŽE DO PET GODINA.

REŠENJE IZ STAVA 2. OVOG ČLANA KONAČNO JE U UPRAVNOM POSTUPKU I PROTIV NJEGA SE MOŽE POKRENUTI SPOR PRED UPRAVNIM SUDOM.

Original potvrde za vozača se nalazi u teretnom ili skupu vozila iz stava 1. ovog člana, dok se overena fotokopija potvrde za vozača čuva u stvarnom i stalnom sedištu domaćeg prevoznika.

Ministarstvo vrši proveru ispunjenosti uslova iz stava iz stava 1. ovog člana, najmanje jednom u periodu važenja potvrde za vozača iz stava 2. ovog člana.

Ministarstvo oduzima potvrdu za vozača u slučaju:

da prestane da ispunjava uslove za izdavanje potvrde za vozača;

da je podneo netačne podatke potrebne za izdavanje potvrde za vozača.

Ministarstvo vodi evidenciju o potvrdama za vozača iz stava 1. ovog člana.

Ministar utvrđuje sadržinu i izgled obrasca potvrde za vozača, kao i način vođenja evidencije o potvrdama za vozača.

Sadržina evidencije i sadržina obrasca iz stava 8. ovog člana sadrže naročito ime, prezime, mesto i datum rođenja vozača kao podatke o ličnosti.

Član 35.

Ministarstvo vodi evidenciju o dodeljenim i vraćenim pojedinačnim, vremenskim i multilateralnim dozvolama, listovima iz dnevnika putovanja vremenskih i multilateralnih dozvola, odnosno obavljenim prevozima evidentiranim u listovima iz dnevnika putovanja vremenskih i multilateralnih dozvola, kao i o voznim kartama na osnovu kojih je obavljen kombinovani prevoz.

ČLAN 35.

DOMAĆI PREVOZNIK DUŽAN JE DA DODELJENE DOZVOLE IZ ČLANA 34. STAV 1. OVOG ZAKONA VRATI MINISTARSTVU.

MINISTARSTVO VODI EVIDENCIJU O DODELJENIM I VRAĆENIM POJEDINAČNIM, VREMENSKIM I MULTILATERALNIM DOZVOLAMA, LISTOVIMA IZ DNEVNIKA PUTOVANJA VREMENSKIH I MULTILATERALNIH DOZVOLA, ODNOSNO OBAVLJENIM PREVOZIMA EVIDENTIRANIM U LISTOVIMA IZ DNEVNIKA PUTOVANJA VREMENSKIH I MULTILATERALNIH DOZVOLA, KAO I O VOZNIM KARTAMA NA OSNOVU KOJIH JE OBAVLJEN KOMBINOVANI PREVOZ.

Obavljanje prevoza i isprave koje se moraju nalaziti u teretnom vozilu ili skupu vozila

Član 37.

Pri obavljanju javnog prevoza tereta u teretnom vozilu ili skupu vozila domaćeg prevoznika mora da se nalazi original izvoda licence za prevoz, ako je to predviđeno ovim zakonom, kao i odgovarajuće isprave na osnovu kojih je moguće utvrditi identitet vozača (lična karta, pasoš i sl) i licenca vozača.

Teretnim vozilom ili skupom vozila kojim domaći prevoznik obavlja javni prevoz tereta može upravljati samo vozač koji je radno angažovan kod tog domaćeg prevoznika.

Pri obavljanju prevoza tereta u drumskom saobraćaju u teretnom vozilu ili skupu vozila mora da se nalazi original ugovora o radnom angažovanju vozača, odnosno overena fotokopija ugovora o radnom angažovanju, odnosno original potvrde za vozača koji nije državljanin Republike Srbije iz člana 23. ovog zakona.

TERETNIM VOZILOM ILI SKUPOM VOZILA KOJIM DOMAĆI PREVOZNIK OBAVLJA JAVNI PREVOZ TERETA MOŽE UPRAVLJATI SAMO VOZAČ KOJI JE RADNO ANGAŽOVAN KOD TOG DOMAĆEG PREVOZNIKA U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJU RADNI ODNOSI I PODNOŠENJE JEDINSTVENE PRIJAVE NA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANJE.

PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU U TERETNOM VOZILU MORA DA SE NALAZI DOKAZ DA JE VOZAČ RADNO ANGAŽOVAN U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJU RADNI ODNOSI I PODNOŠENJE JEDINSTVENE PRIJAVE NA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANJE, ODNOSNO ORIGINAL POTVRDE ZA VOZAČA KOJI NIJE DRŽAVLJANIN REPUBLIKE SRBIJE IZ ČLANA 23. OVOG ZAKONA.

Pri obavljanju prevoza tereta u teretnom vozilu ili skupu vozila, koje domaći prevoznik koristi na osnovu ugovora o zakupu, mora da se nalazi original ugovora o zakupu ili overena fotokopija ugovora o zakupu, sa prevodom na engleski, francuski, ruski ili nemački jezik u slučaju kada se teretno vozilo ili skup vozila koristi za obavljanje prevoza tereta u međunarodnom saobraćaju u skladu sa licencom za prevoz iz člana 6. stav 1. tačka 2) ovog zakona.

Pri obavljanju prevoza tereta u domaćem drumskom saobraćaju u teretnom vozilu ili skupu vozila domaćeg prevoznika mora da se nalazi dokument sa podacima o teretu koji se prevozi (original tovarnog lista ili otpremnice), popunjen i overen od strane prevoznika i pošiljaoca.

Pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju u teretnom vozilu ili skupu vozila domaćeg prevoznika mora da se nalazi original CMR, popunjen i overen od strane prevoznika i pošiljaoca.

Pri obavljanju prevoza tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju u teretnom vozilu ili skupu vozila pored dokumentacije iz člana 3. stav 10. IZ ČLANA 3. STAV 22. ovog zakona mora se nalaziti popunjen i overen original CMR i odgovarajuća dozvola iz člana 24. stav 1. ovog zakona.

PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU TERETNO VOZILO MORA BITI PROPISNO OBELEŽENO U SKLADU SA ČLANOM 3. ST. 6. I 7, ODNOSNO ČLANOM 13. ST. 5, 6. I 7. OVOG ZAKONA.

Pojam inspekcijskog nadzora. Inspektor

Član 43.

Inspekcijski nadzor nad primenom ovog zakona, propisa donetih na osnovu ovog zakona i međunarodnih ugovora i drugih međunarodnopravnih akata koji se zaključuju radi izvršavanja međunarodnih ugovora vrši Ministarstvo preko republičkog inspektora za drumski saobraćaj (u daljem tekstu: Inspektor).

Inspekcijski nadzor se vrši nad propisanom dokumentacijom domaćeg i stranog prevoznika, korisnika prevoza, domaćeg i stranog privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica (u daljem tekstu: objekat inspekcijskog nadzora NADZIRANI SUBJEKAT).

Nadzor nad obavljanjem prevoza tereta u drumskom saobraćaju, inspektor vrši u stvarnom i stalnom sedištu i drugim poslovnim prostorijama prevoznika, privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika, lica odgovornog za prevoz, prostorijama fizičkog lica, prostorijama pošiljaoca ili primaoca kao i pri obavljanju prevoza tereta.

NA PITANJA INSPEKCIJSKOG NADZORA NAD PRIMENOM OVOG ZAKONA I PROPISA DONETIH NA OSNOVU OVOG ZAKONA, KOJA NISU POSEBNO UREĐENA OVIM ZAKONOM I POTVRĐENIM MEĐUNARODNIM UGOVORIMA I DRUGIM MEĐUNARODNOPRAVNIM AKTIMA KOJI SE ZAKLJUČUJU RADI IZVRŠAVANJA MEĐUNARODNIH UGOVORA, PRIMENJUJE SE ZAKON KOJIM SE UREĐUJE INSPEKCIJSKI NADZOR.

Član 46.

U vršenju inspekcijskog nadzora nad obavljanjem prevoza tereta u drumskom saobraćaju Inspektor je dužan i ovlašćen da:

naloži domaćem prevozniku, domaćem privrednom društvu, drugom pravnom licu, preduzetniku ili fizičkom licu da u određenom roku otkloni uočene nedostatke i nepravilnosti NEZAKONITOSTI u radu u pogledu:

prevoza tereta za sopstvene potrebe suprotno članu 3. st. 4, 5. i 6. ČLANU 3. ST. 6, 7. I 8. ovog zakona;

prevoza tereta teretnim vozilom ili skupom vozila koje nije obeleženo u skladu sa članom 13. st. 5, 6. i 7. ovog zakona;

prevoza tereta teretnim vozilom ili skupom vozila za koje je izdat izvod licence za prevoz ali se isti ne nalazi u vozilu;

naloži prevozniku, privrednom društvu, drugom pravnom licu, preduzetniku, licu odgovornom za prevoz, fizičkom licu ili vozaču dostavljanje podataka potrebnih za vođenje upravnog, prekršajnog, krivičnog postupka ili privrednog prestupa;

isključi teretno vozilo ili skup vozila domaćeg prevoznika, domaćeg privrednog društva, drugog pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica kojim se prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju, ne obavlja na osnovu licence za prevoz, odnosno teretnim vozilom za koje nije izdat izvod licence za prevoz, odredi mesto parkiranja i oduzme saobraćajnu dozvolu i registarske tablice i donese rešenje o privremenoj zabrani kretanja u trajanju od pet dana;

3) ISKLJUČI TERETNO VOZILO ILI SKUP VOZILA, KOJIM SE OBAVLJA JAVNI PREVOZ TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, AKO SE U TERETNOM VOZILU NE NALAZI IZVOD LICENCE ZA PREVOZ, ODNOSNO KOJIM PREVOZ U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU OBAVLJA PROTIVNO ODREDBAMA OVOG ZAKONA ILI MEĐUNARODNIM UGOVORIMA I DRUGIM MEĐUNARODNOPRAVNIM AKTIMA, ODREDI MESTO PARKIRANJA I ODUZME SAOBRAĆAJNU DOZVOLU I REGISTARSKE TABLICE U TRAJANJU OD PET DANA, A U SLUČAJU PONOVNOG ISKLJUČIVANJA TERETNOG ILI SKUPA VOZILA ISTOG PREVOZNIKA, U TRAJANJU OD 10 DANA;

3a) ISKLJUČI TERETNO VOZILO DOMAĆEG PRIVREDNOG DRUŠTVA, DRUGOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA ILI POLJOPRIVREDNIKA, ODNOSNO TERETNO VOZILO STRANOG PRAVNOG LICA, PREDUZETNIKA ILI FIZIČKOG LICA KOJIM SE PREVOZ TERETA ZA SOPSTVENE POTREBE OBAVLJA PROTIVNO ODREDBAMA OVOG ZAKONA, ODNOSNO PROTIVNO MEĐUNARODNIM UGOVOROM I DRUGIM MEĐUNARODNOPRAVNIM AKTIMA, ODREDI MESTO PARKIRANJA I ODUZME SAOBRAĆAJNU DOZVOLU I REGISTARSKE TABLICE U TRAJANJU OD PET DANA, A U SLUČAJU PONOVNOG ISKLJUČIVANJA TERETNOG ILI SKUPA VOZILA ISTOG PREVOZNIKA, U TRAJANJU OD DESET DANA;

donese privremeno rešenje o oduzimanju licence za prevoz ili izvoda licence za prevoz, ako se koristi licenca za prevoz kojoj je istekla važnost, odnosno izdata je drugom prevozniku i podnese zahtev Ministarstvu za donošenje rešenja o oduzimanju licence za prevoz ili izvoda licence za prevoz domaćem prevozniku na čije ime je izdata licenca za prevoz ili izvod licence za prevoz;

donese privremeno rešenje o oduzimanju dozvole iz člana 38. stav 2. ovog zakona izdate stranom prevozniku, ako osnovano posumnja u njenu verodostojnost ili utvrdi da dozvola ne odgovara službenoj evidenciji Ministarstva ili ako strani prevoznik ne obavlja prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju u skladu sa odredbama ovog zakona, međunarodnog ugovora i drugih međunarodnopravnih akata koji se zaključuju radi izvršavanja međunarodnih ugovora ili uslovima navedenim u dozvoli i dostavi ih Ministarstvu radi donošenja rešenja; u tom slučaju dužan je da teretno vozilo ili skup vozila sprovede do najbliže carinske ispostave, naredi parkiranje vozila na prostoru određenom za te svrhe do okončanja postupka; nakon plaćanja kazne, odnosno okončanja postupka uputi strano teretno vozilo ili skup vozila na granični prelaz radi izlaska iz države;

zabrani stranom prevozniku dalje obavljanje započetog prevoza, ako u teretnom vozilu ili skupu vozila nema original važeće dozvole za prevoz za koji je propisano da se obavlja u režimu dozvola ili nema original druge odgovarajuće isprave (odgovarajuću licencu za prevoz, izvod licence za prevoz, potvrdu o ispunjenosti tehničkih uslova u pogledu buke i emisije zagađivača i tehničko-eksploatacionih uslova u pogledu bezbednosti saobraćaja itd.), odnosno obavlja prevoz suprotno uslovima navedenim u dozvoli, pri čemu je dužan da teretno vozilo ili skup vozila sprovede do najbliže carinske ispostave, naredi parkiranje vozila na prostoru određenom za te svrhe do okončanja postupka i dostavljanja odgovarajuće isprave; nakon plaćanja kazne, odnosno okončanja postupka uputi strano teretno vozilo ili skup vozila na granični prelaz radi izlaska iz države.;

DONESE PRIVREMENO REŠENJE O ODUZIMANJU DOZVOLE DODELJENE DOMAĆEM PREVOZNIKU AKO DOZVOLA NE ODGOVARA EVIDENCIJI IZ ČLANA 35. OVOG ZAKONA I PODNESE ZAHTEV MINISTARSTVU ZA DONOŠENJE REŠENJA O ODUZIMANJU DOZVOLE.

Ministarstvo donosi rešenje o oduzimanju licence za prevoz i izvoda licence za prevoz iz stava 1. tačka 4) i dozvola iz stava 1. tačka 5) ovog člana, LICENCE ZA PREVOZ I IZVODA LICENCE ZA PREVOZ IZ STAVA 1. TAČKA 4) I DOZVOLA IZ STAVA 1. TAČ. 5) i 7) OVOG ČLANA najkasnije u roku od 30 dana od dana dostavljanja privremenog rešenja o oduzimanju licence za prevoz, izvoda licence za prevoz ili dozvole.

Rešenje iz stava 2. ovog člana konačno je u upravnom postupku i protiv njega se može pokrenuti spor pred Upravnim sudom.

Ministarstvo vodi evidenciju o donetim rešenjima iz stava 1. tač. 3) – 6) i stava 2. ovog člana.

INSPEKTOR JE DUŽAN DA BEZ ODLAGANJA O PREDUZETOJ MERI IZ STAVA 1. TAČ. 3) I 3A) OVOG ČLANA OBAVESTI MINISTARSTVO NADLEŽNO ZA UNUTRAŠNJE POSLOVE.

Službena legitimacija, službena značka i službeno odelo inspektora

Član 47.

Inspektor je dužan da, u vršenju inspekcijskog nadzora, ima službenu legitimaciju koja sadrži inspekcijska ovlašćenja i službenu značku.

Ministar propisuje obrazac službene legitimacije, odnosno izgled službene značke.

SLUŽBENA LEGITIMACIJA INSPEKTORA IZ STAVA 1. OVOG ČLANA UREĐUJE SE ZAKONOM KOJIM SE UREĐUJE INSPEKCIJSKI NADZOR.

Inspektor za vreme obavljanja inspekcijskih poslova, nosi službeno odelo.

Ministar propisuje izgled i korišćenje službenog odela.

Obaveze objekta inspekcijskog nadzora prema inspektoru

Član 49.

Objekat inspekcijskog nadzora dužan je da inspektoru omogući neometano vršenje inspekcijskog nadzora i da bez odlaganja omogući uvid u zahtevanu dokumentaciju i podatke, kao i nesmetan pristup objektima ili osoblju koji su u vezi sa obavljanjem delatnosti prevoza tereta u drumskom saobraćaju.

Objekat inspekcijskog nadzora dužan je da postupi po nalogu inspektora i izvrši naložene inspekcijske mere.

Lice odgovorno za prevoz u objektu inspekcijskog nadzora dužno je da, u roku od 24 h od časa kada je protekao rok koji je određen za otklanjanje nepravilnosti pismeno obavesti inspektora da li su nepravilnosti otklonjene.

OBAVEZE NADZIRANOG SUBJEKTA

ČLAN 49.

NADZIRANI SUBJEKAT DUŽAN JE DA INSPEKTORU OMOGUĆI NEOMETANO VRŠENJE INSPEKCIJSKOG NADZORA I DA BEZ ODLAGANJA OMOGUĆI UVID U ZAHTEVANU DOKUMENTACIJU I PODATKE, KAO I NESMETAN PRISTUP OBJEKTIMA ILI OSOBLJU KOJI SU U VEZI SA OBAVLJANJEM DELATNOSTI PREVOZA TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU.

NADZIRANI SUBJEKAT DUŽAN JE DA POSTUPI PO NALOGU INSPEKTORA I IZVRŠI NALOŽENE INSPEKCIJSKE MERE.

LICE ODGOVORNO ZA PREVOZ U NADZIRANOM SUBJEKTU DUŽNO JE DA, U ROKU OD 24 ČASA OD ČASA KADA JE PROTEKAO ROK KOJI JE ODREĐEN ZA OTKLANJANJE NEZAKONITOSTI, PISMENO OBAVESTI INSPEKTORA DA LI SU NEZAKONITOSTI OTKLONJENE.

Pravo na žalbu

Član 53.

Protiv rešenja inspektora može se izjaviti žalba Ministarstvu u roku od osam 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

Protiv rešenja ovlašćenog lica opštinske, odnosno gradske uprave, uprave Grada Beograda ili autonomne pokrajine može se izjaviti žalba Ministarstvu u roku od osam 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

Žalba izjavljena protiv rešenja iz st. 1. i 2. ovog člana ne odlaže izvršenje rešenja ODLAŽE IZVRŠENJE REŠENJA, OSIM KADA SE RADI O PREDUZIMANJU HITNIH MERA.

Saradnja sa organima nadležnim za poslove saobraćaja drugih država

Član 55.

Ministarstvo razmenjuje, na principu uzajamnosti, podatke o licencama za prevoz, sertifikatima o profesionalnoj osposobljenosti, potvrdama za vozače, obaveštenja o izvršenim prekršajima i preduzetim administrativnim merama, sa organima nadležnim za poslove saobraćaja drugih država.

Ministarstvo, na principu uzajamnosti, ostvaruje saradnju sa organima iz stava 1. ovog člana, s ciljem da se u najvećoj mogućoj meri obezbedi primena propisa kojima se uređuje prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju.

ČLAN 55.

AKO ORGAN NADLEŽAN ZA POSLOVE SAOBRAĆAJA DRŽAVE NA ČIJOJ TERITORIJI JE DOMAĆI PREVOZNIK OBAVLJAO PREVOZ TERETA U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU U SUPROTNOSTI SA POTVRĐENIM MEĐUNARODNIM UGOVOROM KOJI JE ZAKLJUČILA REPUBLIKE SRBIJA U OBLASTI PREVOZA TERETA U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, OBAVESTI MINISTARSTVO O UČINJENIM POVREDAMA, MINISTARSTVO MOŽE PREDUZETI SLEDEĆE ADMINISTRATIVNE MERE:

OPOMENA;

OPOMENA DA ĆE BITI OBUSTAVLJENA DODELA ODREĐENE VRSTE POJEDINAČNIH DOZVOLA IZ KONTINGENTA POJEDINAČNIH DOZVOLA ZA DRŽAVU NA ČIJOJ TERITORIJI JE UČINJENA POVREDA U PERIODU OD JEDNOG DO TRI MESECA ILI DA ĆE BITI ODUZETA VREMENSKA DOZVOLA ZA DRŽAVU NA ČIJOJ TERITORIJI JE UČINJENA POVREDA NA PERIOD OD JEDNOG DO TRI MESECA;

OBUSTAVLJANJE DODELE ODREĐENE VRSTE POJEDINAČNIH DOZVOLA IZ KONTINGENTA POJEDINAČNIH DOZVOLA ZA DRŽAVU NA ČIJOJ TERITORIJI JE UČINJENA POVREDA U PERIODU OD JEDNOG DO TRI MESECA;

ODUZIMANJE VREMENSKE DOZVOLE ZA DRŽAVU NA ČIJOJ TERITORIJI JE UČINJENA POVREDA NA PERIOD OD JEDNOG DO TRI MESECA.

MINISTARSTVO DONOSI REŠENJE O ADMINISTRATIVNIM MERAMA IZ STAVA 1. OVOG ČLANA.

PROTIV REŠENJA IZ STAVA 2. OVOG ČLANA MOŽE SE IZJAVITI ŽALBA VLADI.

MINISTARSTVO, U CILJU PRIMENE PROPISA KOJIMA SE UREĐUJE PREVOZ TERETA U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, RAZMENJUJE, NA PRINCIPU UZAJAMNOSTI, PODATKE O LICENCAMA ZA PREVOZ, SERTIFIKATIMA O PROFESIONALNOJ OSPOSOBLJENOSTI, POTVRDAMA ZA VOZAČE, OBAVEŠTENJA O IZVRŠENIM PREKRŠAJIMA I PREDUZETIM ADMINISTRATIVNIM MERAMA, SA ORGANIMA NADLEŽNIM ZA POSLOVE SAOBRAĆAJA DRUGIH DRŽAVA.

Član 60.

Novčanom kaznom od 200.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo ili drugo pravno lice ako:

obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe suprotno odredbama člana 3. stav 3. tačka 4) ČLANA 3. STAV 3. TAČKA 5) ovog zakona;

izvod licence za prevoz prenese drugom prevozniku (član 16. stav 1);

dozvolu prenese drugom prevozniku (član 24. stav 2);

teretnim vozilom ili skupom vozila kojim domaći prevoznik obavlja javni prevoz tereta upravlja vozač koji nije radno angažovan KOD TOG DOMAĆEG PREVOZNIKA U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJU RADNI ODNOSI I PODNOŠENJE JEDINSTVENE PRIJAVE NA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANJE (član 37. stav 2);

obavlja javni prevoz tereta teretnim vozilom ili skupom vozila suprotno članu 38. stav 6. ovog zakona;

obavlja prevoz tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju suprotno odredbama člana 38. stav 7. ovog zakona;

postupi suprotno odredbi člana 49. st. 1. i 2. ovog zakona;

za vreme trajanja isključenja koristi vozilo koje je u vršenju inspekcijskog nadzora isključeno iz saobraćaja (član 51. stav 1).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara i lice odgovorno za prevoz u privrednom društvu, odnosno u drugom pravnom licu.

Novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Novčanom kaznom od 40.000 do 100.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Član 62.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo ili drugo pravno lice ako:

obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe teretnim vozilom na čijim bočnim vratima, odnosno bočnim stranama kabine se ne nalazi ispisano poslovno ime i natpis u skladu sa odredbom člana 3. stav 4. ovog zakona;

teretno vozilo kojim se obavlja prevoz tereta u drumskom saobraćaju nema na bočnim vratima, odnosno na bočnim stranama kabine teretnog vozila, ispisano poslovno ime (član 13. stav 5);

3) ne vodi dnevnik putovanja u skladu sa članom 27. stav 2. i članom 28. stav 3. ovog zakona;

4) prilikom obavljanja javnog prevoza tereta u teretnom vozilu ili skupu vozila domaćeg prevoznika se ne nalazi original izvoda licence za prevoz (član 37. stav 1);

5) u teretnom vozilu ili skupu vozila domaćeg prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u drumskom saobraćaju, se ne nalazi licenca vozača (član 37. stav 1);

6) se pri obavljanju prevoza tereta u drumskom saobraćaju kod vozača ne nalazi original ugovora o radnom angažovanju vozača, odnosno overena fotokopija ugovora o radnom angažovanju, odnosno original potvrda za vozača koji nije državljanin Republike Srbije (član 37. stav 3);

7) se u teretnom vozilu ili skupu vozila stranog prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, ne nalazi licenca za prevoz, odnosno izvod licence za prevoz kada je njihovo posedovanje predviđeno međunarodnim ugovorom i drugih međunarodnopravnim aktima koji se zaključuju radi izvršavanja međunarodnih ugovora (član 39. stav 1. tačka 1);

8) u teretnom vozilu ili skupu vozila stranog prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, se ne nalazi licenca vozača kada je njeno posedovanje predviđeno međunarodnim ugovorom i drugim međunarodnopravnim aktima (član 39. stav 1. tačka 2);

9) se pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju kod vozača ne nalazi original ugovora o radnom angažovanju vozača, odnosno overena fotokopija ugovora o radnom angažovanju (član 39. stav 1. tačka 3);

10) u teretnom vozilu ili skupu vozila stranog prevoznika, pri obavljanju prevoza tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju, se ne nalazi potvrda za vozača kada je njeno posedovanje predviđeno međunarodnim ugovorom i drugim međunarodnopravnim aktima (član 39. stav 1. tačka 4).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara lice odgovorno za prevoz u privrednom društvu, odnosno drugom pravnom licu.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

ČLAN 62.

NOVČANOM KAZNOM U FIKSNOM IZNOSU OD 100.000 DINARA KAZNIĆE SE ZA PREKRŠAJ PRIVREDNO DRUŠTVO ILI DRUGO PRAVNO LICE AKO:

1) NE VODI DNEVNIK PUTOVANJA U SKLADU SA ČLANOM 27. STAV 2. I ČLANOM 28. STAV 3. OVOG ZAKONA;

2) PRILIKOM OBAVLJANJA JAVNOG PREVOZA TERETA U TERETNOM VOZILU ILI SKUPU VOZILA DOMAĆEG PREVOZNIKA SE NE NALAZI ORIGINAL IZVODA LICENCE ZA PREVOZ (ČLAN 37. STAV 1);

3) U TERETNOM VOZILU DOMAĆEG PREVOZNIKA, PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, SE NE NALAZI LICENCA VOZAČA (ČLAN 37. STAV 1);

4) PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU KOD VOZAČA SE NE NALAZI DOKAZ DA JE VOZAČ RADNO ANGAŽOVAN U SKLADU SA PROPISIMA KOJIMA SE UREĐUJU RADNI ODNOSI I PODNOŠENJE JEDINSTVENE PRIJAVE NA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANJE, ODNOSNO ORIGINAL POTVRDE ZA VOZAČA KOJI NIJE DRŽAVLJANIN REPUBLIKE SRBIJE (ČLAN 37. STAV 3);

5) OBAVLJA PREVOZ TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU TERETNIM VOZILOM KOJE NIJE PROPISNO OBELEŽENO U SKLADU SA ODREDBOM ČLANA 3. ST. 6. I 7. OVOG ZAKONA (ČLAN 37. STAV 8);

6) OBAVLJA PREVOZ TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU TERETNIM VOZILOM KOJE NIJE PROPISNO OBELEŽENO U SKLADU SA ODREDBOM ČLANA 13. ST. 5, 6. I 7. OVOG ZAKONA (ČLAN 37. STAV 8);

7) U TERETNOM VOZILU ILI SKUPU VOZILA STRANOG PREVOZNIKA, PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, SE NE NALAZI LICENCA ZA PREVOZ, ODNOSNO IZVOD LICENCE ZA PREVOZ KADA JE NJIHOVO POSEDOVANJE PREDVIĐENO MEĐUNARODNIM UGOVOROM I DRUGIM MEĐUNARODNOPRAVNIM AKTIMA KOJI SE ZAKLJUČUJU RADI IZVRŠAVANJA MEĐUNARODNIH UGOVORA (ČLAN 39. STAV 1. TAČKA 1);

8) U TERETNOM VOZILU ILI SKUPU VOZILA STRANOG PREVOZNIKA, PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, SE NE NALAZI LICENCA VOZAČA KADA JE NJENO POSEDOVANJE PREDVIĐENO MEĐUNARODNIM UGOVOROM I DRUGIM MEĐUNARODNOPRAVNIM AKTIMA (ČLAN 39. STAV 1. TAČKA 2);

9) PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU KOD VOZAČA SE NE NALAZI ORIGINAL UGOVORA O RADNOM ANGAŽOVANJU VOZAČA, ODNOSNO OVERENA FOTOKOPIJA UGOVORA O RADNOM ANGAŽOVANJU (ČLAN 39. STAV 1. TAČKA 3);

10) U TERETNOM VOZILU ILI SKUPU VOZILA STRANOG PREVOZNIKA, PRI OBAVLJANJU PREVOZA TERETA U MEĐUNARODNOM DRUMSKOM SAOBRAĆAJU, SE NE NALAZI POTVRDA ZA VOZAČA KADA JE NJENO POSEDOVANJE PREDVIĐENO MEĐUNARODNIM UGOVOROM I DRUGIM MEĐUNARODNOPRAVNIM AKTIMA (ČLAN 39. STAV 1. TAČKA 4).

ZA PREKRŠAJ IZ STAVA 1. OVOG ČLANA KAZNIĆE SE NOVČANOM KAZNOM U FIKSNOM IZNOSU OD 10.000 DINARA LICE ODGOVORNO ZA PREVOZ U PRIVREDNOM DRUŠTVU, ODNOSNO DRUGOM PRAVNOM LICU.

NOVČANOM KAZNOM U FIKSNOM IZNOSU OD 50.000 DINARA KAZNIĆE SE PREDUZETNIK ZA PREKRŠAJ IZ STAVA 1. OVOG ČLANA.

NOVČANOM KAZNOM U FIKSNOM IZNOSU OD 10.000 DINARA KAZNIĆE SE FIZIČKO LICE ZA PREKRŠAJ IZ STAVA 1. OVOG ČLANA.

Član 63.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo ili drugo pravno lice ako:

obavlja prevoz tereta za sopstvene potrebe teretnim vozilom na čijim bočnim vratima, odnosno bočnim stranama kabine se nalazi ispisano poslovno ime i natpis slovima visine manje od tri centimetra i bojom ili nalepnicom koja se bitno ne razlikuje od osnovne boje vozila (član 3. stav 4. ovog zakona);

se na bočnim vratima ili bočnim stranama kabine teretnog vozila stavljaju drugi natpisi, osim natpisa iz člana 3. stav 4. ovog zakona (član 3. stav 5.);

se na bočnim vratima ili bočnim stranama kabine teretnog vozila ili skupa vozila stavljaju drugi natpisi, osim natpisa iz člana 13. stav 5. ovog zakona (član 13. stav 6);

teretno vozilo ili skup vozila kojim se obavlja prevoz tereta u drumskom saobraćaju na bočnim vratima, odnosno na bočnim stranama kabine teretnog vozila, se nalazi ispisano poslovno ime i natpis slovima visine manje od pet centimetra i bojom ili nalepnicom koja se bitno ne razlikuje od osnovne boje vozila (član 13. stav 7);

lice odgovorno za prevoz u objektu inspekcijskog nadzora ne obavesti inspektora o otklanjanju nepravilnosti u skladu sa odredbom člana 49. stav 3. ovog zakona.

NOVČANOM KAZNOM U FIKSNOM IZNOSU OD 50.000 DINARA KAZNIĆE SE ZA PREKRŠAJ PRIVREDNO DRUŠTVO ILI DRUGO PRAVNO LICE AKO:

SE NA BOČNIM VRATIMA, ODNOSNO BOČNIM STRANAMA KABINE TERETNOG VOZILA NALAZI POSLOVNO IME I NATPIS „PREVOZ ZA SOPSTVENE POTREBEˮ ISPISANO SLOVIMA VISINE MANJE OD TRI CENTIMETRA I BOJOM ILI NALEPNICOM KOJA SE BITNO NE RAZLIKUJE OD OSNOVNE BOJE VOZILA, SUPROTNO ČLANU 3. STAV 6. OVOG ZAKONA;

SU NA BOČNIM VRATIMA ILI BOČNIM STRANAMA KABINE TERETNOG VOZILA STAVLJAJU DRUGI NATPISI SUPROTNO ČLANU 3. STAV 7. OVOG ZAKONA;

SU NA BOČNIM VRATIMA ILI BOČNIM STRANAMA KABINE TERETNOG VOZILA ILI SKUPA VOZILA STAVLJENI NATPISI SUPROTNO ČLANU 13. ST. 5. I 6. OVOG ZAKONA;

SE NA BOČNIM VRATIMA, ODNOSNO NA BOČNIM STRANAMA KABINE TERETNOG VOZILA, NALAZI ISPISANO POSLOVNO IME SLOVIMA VISINE MANJE OD PET CENTIMETRA I BOJOM ILI NALEPNICOM KOJA SE BITNO NE RAZLIKUJE OD OSNOVNE BOJE VOZILA, SUPROTNO ČLANU 13. STAV 7. OVOG ZAKONA;

LICE ODGOVORNO ZA PREVOZ NADZIRANOM SUBJEKTU NE OBAVESTI INSPEKTORA O OTKLANJANJU NEZAKONITOSTI U SKLADU SA ODREDBOM ČLANA 49. STAV 3. OVOG ZAKONA.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000 dinara lice odgovorno za prevoz u privrednom društvu, odnosno drugom pravnom licu.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. tač. 1)-4) ovog člana.

ČLAN 21.

POJEDINAČNI PRAVNI AKTI KOJI SU IZDATI BEZ ROKA VAŽENJA, PRESTAJU DA VAŽE 12. SEPTEMBRA 2018. GODINE.

DOMAĆA PRIVREDNA DRUŠTVA, DRUGA PRAVNA LICA, PREDUZETNICI I POLJOPRIVREDNICI KOJI OBAVLJAJU PREVOZ TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU DUŽNI SU DA SVOJE POSLOVANJE USKLADE SA OVIM ZAKONOM DO 12. SEPTEMBRA 2018. GODINE.

ČLAN 22.

OVAJ ZAKON STUPA NA SNAGU OSMOG DANA OD DANA OBJAVLJIVANJA U „SLUŽBENOM GLASNIKU REPUBLIKE SRBIJE”.

OBRAZAC IZJAVE O USKLAĐENOSTI

PREDLOGA ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PREVOZU TERETA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJUSA PROPISIMA EVROPSKE UNIJE

1. Ovlašćeni predlagač propisa – Vlada

Obrađivač – Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture

2. Naziv propisa

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju

Draft Law on Amendments to the Law on Road Freight Transport

3. Usklađenost propisa s odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica, sa jedne strane, i Republike Srbije sa druge strane („Službeni glasnik RS”, broj 83/08) (u daljem tekstu: Sporazum):

a) Odredba Sporazuma koja se odnosi na normativnu sadržinu propisa,

Nema.

b) Prelazni rok za usklađivanje zakonodavstva prema odredbama Sporazuma,

Nema.

v) Ocena ispunjenosti obaveze koje proizlaze iz navedene odredbe Sporazuma,

Nema.

g) Razlozi za delimično ispunjavanje, odnosno neispunjavanje obaveza koje proizlaze iz navedene odredbe Sporazuma,

Nema.

d) Veza sa Nacionalnim programom za usvajanje pravnih tekovina Evropske unije.

Propis pod identifikacionom oznakom 2016-594 nije zakon koji je predmet ove izjave.

4. Usklađenost propisa sa propisima Evropske unije:

a) Navođenje odredbi primarnih izvora prava Evropske unije i ocene usklađenosti sa njima,

Nema.

b) Navođenje sekundarnih izvora prava Evropske unije i ocene usklađenosti sa njima,

Nema.

v) Navođenje ostalih izvora prava Evropske unije i usklađenost sa njima,

Nema.

g) Razlozi za delimičnu usklađenost, odnosno neusklađenost,

Nema.

d) Rok u kojem je predviđeno postizanje potpune usklađenosti propisa sa propisima Evropske unije.

Nema.

5. Ukoliko ne postoje odgovarajuće nadležnosti Evropske unije u materiji koju reguliše propis, i/ili ne postoje odgovarajući sekundarni izvori prava Evropske unije sa kojima je potrebno obezbediti usklađenost, potrebno je obrazložiti tu činjenicu. U ovom slučaju, nije potrebno popunjavati Tabelu usklađenosti propisa. Tabelu usklađenosti nije potrebno popunjavati i ukoliko se domaćim propisom ne vrši prenos odredbi sekundarnog izvora prava Evropske unije već se isključivo vrši primena ili sprovođenje nekog zahteva koji proizilazi iz odredbe sekundarnog izvora prava (npr. Predlogom odluke o izradi strateške procene uticaja biće sprovedena obaveza iz člana 4. Direktive 2001/42/EZ, ali se ne vrši i prenos te odredbe direktive).

Ne postoje odgovarajući sekundarni izvori prava Evropske unije sa kojima je vršeno usklađivanje.

6. Da li su prethodno navedeni izvori prava Evropske unije prevedeni na srpski jezik?

/

7. Da li je propis preveden na neki službeni jezik Evropske unije?

Ne.

8. Saradnja sa Evropskom unijom i učešće konsultanata u izradi propisa i njihovo mišljenje o usklađenosti.

U izradi Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju nisu učestvovali konsultanti.