Uredba o graničnim vrednostima zagađujućih, štetnih i opasnih materija u zemljištu

Na osnovu člana 19. stav 3. Zakona o zaštiti zemljišta („Službeni glasnik RS”, broj 112/15) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 -US, 72/12, 7/14 –US i 44/14),

Vlada donosi

UREDBU

O GRANIČNIM VREDNOSTIMA ZAGAĐUJUĆIH, ŠTETNIH I OPASNIH MATERIJA U ZEMLJIŠTU

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuju se granične vrednosti zagađujućih, štetnih i opasnih materija u zemljištu.

Član 2.

Granične vrednosti zagađujućih, štetnih i opasnih materija u zemljištu utvrđuju se merenjem i/ili izračunavanjem na osnovu rezultata merenja.

Član 3.

Granične vrednosti zagađujućih, štetnih i opasnih materija u zemljištu čije prekoračenje ukazuje na nivo kontaminacije koji narušava ekološku ravnotežu, nameće dodatna ispitivanja tog zemljišta kao i ograničenja u načinu upravljanja, kao i vrednosti zagađujućih, štetnih i opasnih materija u zemljištu pri čijem prekoračenju dolazi do narušavanja nivoa koji je bezbedan za korišćenje date su u Prilogu 1 – Granične maksimalne i remedijacione vrednosti zagađujućih, štetnih i opasnih materija u zemljištu, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo ( u daljem tekstu: Prilog 1).

Granične vrednosti zagađujućih, štetnih i opasnih materija u vodonosnom sloju koje mogu ukazati na hemijsko zagađenje zemljišta date su u Prilogu 2 – Remedijacione vrednosti zagađujućih, štetnih i opasnih materija u vodonosnom sloju, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo ( u daljem tekstu: Prilog 2 ).

Član 4.

U slučaju prekoračenja graničnih vrednosti iz Priloga 1 i graničnih koncentracija zagađujućih materija u podzemnim vodama utvrđenih posebnim propisom, vrše se dodatna istraživanja na kontaminiranim lokacijama radi utvrđivanja stepena zagađenosti zemljišta i izrade projekata remedijacije i rekultivacije.

Član 5.

Projekat remedijacije i rekultivacije se uvek realizuje kada prosečna koncentracija bilo koje zagađujuće, opasne i štetne materije u više od 25 m³ zapremine zemljišta prelazi remedijacionu vrednost datu u Prilogu 1 ili u više od 100 m³ zapremine vodonosnog sloja na kontaminiranim lokacijama prelazi remedijacionu vrednost datu u Prilogu 2.

Projekat remedijacije i rekultivacije može se realizovati i u slučaju prekoračenja graničnih vrednosti iz Priloga 1, kao i u slučaju da koncentracije zagađujućih, opasnih i štetnih materija u manje od 25 m³ zapremine zemljišta prelaze remedijacione vrednosti date u Prilogu 1 ili u manje od 100 m³ zapremine vodonosnog sloja na kontaminiranim lokacijama prelaze remedijacione vrednosti date u Prilogu 2, ako dodatna istraživanja na kontaminiranim lokacijama ukažu na značajne posledice na zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Član 6.

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaju da važe čl. 15. i 16. Uredbe o programu sistematskog praćenja kvaliteta zemljišta, indikatorima za ocenu rizika od degradacije zemljišta i metodologiji za izradu remedijacionih programa („Službeni glasnik RS”, broj 88/10).

Član 7.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja ,,Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 Broj: 110-3652/2018

U Beogradu, 19. aprila 2018. godine  

V L A D A

PREDSEDNIK

Ana Brnabić, s.r.