Uredba o proglašenju predela izuzetnih odlika „Vlasina”

Na osnovu člana 41a stav 2. Zakona o zaštiti prirode („Službeni glasnik RSˮ, br. 36/09, 88/10, 91/10-ispravka i 14/16) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RSˮ, br. 55/05, 71/05-ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12-US, 72/12, 7/14-US i 44/14),

Vlada donosi

U R E D B U

O PROGLAŠENjU PREDELA IZUZETNIH ODLIKA

„VLASINA”

Član 1.

Područje u jugoistočnoj Srbiji, koje predstavlja uzdignuti srednjeplaninski predeo, značajnih visinskih raspona i ujedno jednu od najrasprostranjenijih zona kristalastih škriljaca u našoj zemlji, stavlja se pod zaštitu i proglašava zaštićenim područjem pod imenom „Vlasina”, kao prirodno dobro od izuzetnog značaja i svrstava se u Ι kategoriju zaštite, kao predeo izuzetnih odlika (u daljem tekstu: Predeo izuzetnih odlika „Vlasina”).

Član 2.

Predeo izuzetnih odlika „Vlasina” stavlja se pod zaštitu da bi se: očuvao uzdignuti srednjeplaninski predeo značajnih visinskih raspona sa izraženom plastikom visoravni i ujedno jedna od najrasprostranjenijih zona kristalastih škriljaca u našoj zemlji; očuvale zajednice subalpske žbunaste vegetacije u kojoj dominiraju borovnica i brukentalija, a na sličnim površinama oko jezera i brezove šume i vegetacija vrbaka; očuvala vlažna staništa oko većih potoka i reka gde je razvijena potencijalna vegetacija dolinskih i močvarnih livada; očuvale lišćarsko-četinarske šume, gde dominiraju borove i smrčeve šume; očuvala fauna insekata i to 11 vrsta vilinskih konjica, 22 vrste strižibuba, 32 vrste skarabeida i 42 vrste pravokrilaca; očuvala ornitofauna, kao jedan od temeljnih fenomena, čije bogatstvo je izraženo sa 125 registrovanih vrsta; očuvale specifične i atraktivne pejzažne karakteristike; očuvao prirodno-istorijski fenomen tipa tresetnih ostrva sa usko specijalizovanim biocenozama; očuvao visok diverzitet flore, vegetacije i stvaranje specifičnog i raznovrsnog živog sveta i ekosistema. Flora tresetišta Vlasine odlikuje se prisustvom karakterističnih tresavskih biljaka kao što su močvarna petoprsnica, maljava breza, rosulja, muljna oštrica, gorka detelina i drugih. Staništa ovog tipa kod nas su retka, sa specifičnim živim svetom i mnoge biljne vrste koje se na njima nalaze žive u izolovanim populacijama na krajnjim granicama svog rasprostranjenja. Na obodu tresetišta nalazimo i omanoliku palamidu, visoku biljku sa krupnim purpurnim cvastima, čiji jedini poznati lokalitet u Srbiji je upravo na Vlasini. Od značajnih vrsta koje žive na Vlasini u prave florističke retkosti spadaju pobarica, barski rastavić, bugarska lincura, jankin ljiljan, adamovićev lopen, pančićev luk i pančićev jedić. Sa aspekta biodiverziteta naročito je važno prisustvo stenoendemičnih vrsta kao što je srpski kaćunak, očuvani borealni relikt koji predstavlja ostatak flore tamnih četinarskih šuma i tresetišta iz perioda glacijacija i interglacijalnih faza na Balkanskom poluostrvu. Po međunarodno usvojenim principima zaštićeno je preko 60 vrsta, a po standardima domaćeg zakonodavstva trajno je zaštićeno 50 vrsta.

Vlasina je upisana kao Ramsarsko područje u registar međunarodno vlažnih područja, a u skladu sa Konvencijom o močvarama koje su od međunarodnog značaja, naročito kao staništa ptica močvarica („Službeni list SFRJ – Međunarodni ugovori”, broj 9/77).

Područje Vlasine je međunarodno značajno područje za ptice Important Bird Areas – IBAs (RS037IBA), a usled visokog stepena prisustva ugroženih biljnih vrsta uvršteno je u međunarodno značajna botanička područja Important Plant Areas – IPAs. Deo prirodnog dobra nalazi se i u okviru odabranog područja za dnevne leptire Prime Butterfly Areas – PBAs.

Zbog prisustva određenih ugroženih biljnih i životinjskih vrsta i prirodnih staništa koji se nalaze na Rezoluciji 4. i 6. Konvencije o očuvanju evropske divlje flore i faune i prirodnih staništa („Službeni glasnik RS – Međunarodni ugovori”, broj 102/07) Vlasina predstavlja EMERALD područje (RS0000006) u okviru međunarodne EMERALD ekološke mreže.

Prema Uredbi o ekološkoj mreži („Službeni glasnik RSˮ, broj 102/10), Vlasina pripada delu ekološki značajnog područja br. 88 – „Vlasina”.

Član 3.

Površina Predela izuzetnih odlika „Vlasina” iznosi 13.329,84 ha od čega je u privatnom vlasništvu 49,12%, državnom 50,83% i u drugim oblicima vlasništva 0,05% površine.

Predeo izuzetnih odlika „Vlasina” nalazi se u jugoistočnoj Srbiji, najvećim delom na teritoriji opštine Surdulica (KO Bitvrđa, KO Božica, KO Vlasina Okruglica, KO Vlasina Rid, KO Vlasina Stojkovićeva, KO Groznatovci, KO Drajinci i KO Klisura) gde zauzima površinu od 12.848,71 ha ili 96,39% zaštićenog područja, a neznatnim na teritoriji opštine Crna Trava (KO Crna Trava), odnosno 481,13 ha ili 3,61% zaštićenog područja, od čega je I stepenom obuhvaćeno 0,07%, II stepenom 32,90% i III stepenom 67,03% ukupne površine Predela izuzetnih odlika „Vlasina”.

Opis granice i grafički prikaz Predela izuzetnih odlika „Vlasina” dati su u Prilogu – Opis granica i grafički prikaz Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 4.

Na području Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, nije dozvoljeno obavljati radove i aktivnosti, za koje se u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita prirode, utvrdi da mogu oštetiti populacije, zajednice i staništa biljnih i životinjskih vrsta iz člana 2. ove uredbe, narušiti prirodne procese i ekološku celovitost područja ili značajno nepovoljno uticati na estetska i kulturno-istorijska obeležja područja i životnu sredinu.

Član 5.

Na području Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, utvrđuju se režimi zaštite I, II i III stepena.

Režim zaštite I stepena, ukupne površine 9,63 ha, odnosno 0,07% područja Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, obuhvata sledeće površine, odnosno lokalitete:

Ostrvo Dugi Del, površine 7,82 ha;

Ostrvo Stratorija, površine 1,81 ha.

Režim zaštite II stepena, ukupne površine 4.385,01 ha, odnosno 32,90% područja Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, obuhvata sledeće površine odnosno lokalitete:

Vrtop – Jelački rid, površine 1.749,73 ha;

Mali Čemernik, površine 90,62 ha;

Veliki Čemernik, površine 361,33 ha;

Stevanovski potok, površine 37,16 ha;

Blato – Delnice – Bratanov Del, površine 409,66 ha;

Poluostrvo Dugi Del, površine 40,55 ha;

Vlasinsko jezero, površine 2.080,44 ha;

Klisura Vučje reke, površine. 102,89 ha.

Režim zaštite III stepena, ukupne površine 8.935,20 ha, odnosno 67,03% područja Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, obuhvata preostali deo zaštićenog područja koji nije obuhvaćen režimom zaštite I i II stepena.

Član 6.

Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite III stepena, sprovodi se proaktivna zaštita, gde se mogu vršiti upravljačke intervencije u cilju restauracije, revitalizacije i ukupnog unapređenja zaštićenog područja, razvoj sela i unapređenje seoskih domaćinstava, uređenje objekata kulturno-istorijskog nasleđa i tradicionalnog graditeljstva, očuvanje tradicionalnih delatnosti lokalnog stanovništva, selektivno i ograničeno korišćenje prirodnih resursa i prostora.

Osim zabrane radova i aktivnosti koje su kao takve utvrđene članom 35. Zakona o zaštiti prirode, zabranjuju se i:

izgradnja industrijskih objekata, skladišta industrijske i druge robe, velikih objekata za uzgoj stoke i živine i drugih objekata koji nepovoljno utiču na vazduh, vode, zemljište i šume ili izgledom, prekomernom bukom ili na drugi način mogu narušiti prirodne i ostale vrednosti zaštićenog područja, a posebno lepotu predela, tresetišta, retke i značajne vrste biljaka i životinja i njihova staništa;

eksploatacija i korišćenje treseta;

uništavanje, branje, sakupljanje i druge radnje kojima se uništavaju ili ugrožavaju strogo zaštićene i zaštićene biljne vrste;

oštećivanje gnezda i uništavanje jaja i mladunaca, uznemiravanje i uništavanje ptica, kao i prisvajanje i uništavanje drugih divljih vrsta zaštićenih i strogo zaštićenih životinja;

krčenje i čista seča šume, osim radi promene vrste drveća i uzgojnih oblika šume na malim površinama, izgradnje šumskih komunikacija i objekata i za planom utvrđene namene izgradnje i uređenja prostora u skladu sa zakonom;

seča reprezentativnih stabala drveća i primeraka zaštićenih, retkih i u drugom pogledu značajnih vrsta drveća i žbunja;

sadnja, zasejavanje i naseljavanje divljih vrsta biljaka i životinja stranih za prirodni, izvorni biljni i životinjski svet jugoistočne Srbije, osim planskog i ograničenog unošenja lovne divljači, pošumljavanja i sadnje biljaka na malim površinama i u strogo kontrolisanim uslovima radi horitikulturnog uređenja, zaštite od vodne erozije i rekultivacije degradiranih površina;

preoravanje pašnjaka i prirodnih livada, kao i oranje obradivog zemljišta i obavljanje drugih radnji na mestima i na način koji mogu izazvati proces vodne erozije i nepovoljne promene izgleda predela;

zapuštanje i zakorovljavanje obradivog poljoprivrednog zemljišta, puteva, vodotoka i površina za rekreaciju, narodne svetkovine i druge skupove, kao i zemljišta u putnom i vodnom pojasu i u okruženju kulturnih dobara, istorijskih spomenika i javnih česmi;

odlaganje komunalnog, industrijskog i građevinskog otpada, ambalaže, rashodovanih motornih vozila, drugih mašina i aparata, osim komunalnog i poljoprivrednog otpada poreklom sa zaštićenog područja, koji može da se odlaže na propisan način na mestima koja su za to određena i obeležena;

rukovanje hemijskim materijama i naftnim derivatima u količinama i na način koji mogu prouzrokovati zagađivanje zemljišta i voda i izazvati trovanje i druge nepovoljne posledice po biljni i životinjski svet;

neregulisano ispuštanje otpadnih voda domaćinstava, privrednih i drugih objekata;

neregulisano skladištenje stajskog đubreta;

razgradnja i drugi vidovi oštećivanja i uništavanja objekata koji po svojim arhitektonsko-građevinskim odlikama, vremenu nastanka i nameni predstavljaju reprezentativne primere narodnog graditeljstva ili zaštićena kulturna dobra.

Radovi i aktivnosti ograničavaju se na:

sakupljanje borovnice i brusnice u komercijalne svrhe samo u periodu koji upravljač odredi, a uz saglasnost ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode (u daljem tekstu: Ministarstvo). Upravljač je u obavezi da svake godine, najkasnije do 15. jula odredi period sakupljanja navedenih biljnih vrsta za tekuću godinu;

sakupljanje gljiva, divljih biljnih i životinjskih vrsta u skladu sa uredbom kojom se uređuje stavljanje pod kontrolu korišćenja i prometa divlje flore i faune;

izgradnju i rekonstrukciju stambenih, ekonomskih i pomoćnih objekata poljoprivrednih domaćinstava, vikendica i privremenih objekata samo u građevinskom reonu definisanom važećim planskim dokumentima;

izgradnju solarnih elektrana i elektrana na bio-gas ograničava se na izgradnju uz postojeća naselja odnosno domaćinstva;

izgradnju vetrogeneratora, i to samo na izgradnju u značajno izmenjenim, antropogenim područjima u rubnim zonama spoljašnjih granica III (trećeg) stepena;

izgradnju objekata turističkog smeštaja i turističke infrastrukture na izgradnju manjih objekata u tradicionalnom stilu, a na osnovu važeće planske dokumentacije;

izgradnju infrastrukturnih objekata i infrastrukturne mreže u skladu sa održivim korišćenjem prirodnih vrednosti i kapacitetom prostora;

izgradnju skladišta industrijske robe i građevinskog materijala i vikendica u tradicionalnom stilu i to na rubne delove zaštićenog područja i uz postojeća naselja;

eksploataciju mineralnih sirovina samo na osnovu rezultata već započetih geoloških istraživanja, koja su odobrena u skladu sa zakonom;

eksploataciju prirodnog građevinskog materijala (kamena, gline i drugog materijala za lokalne potrebe) tradicionalnim metodama, koja je odobrena u skladu sa zakonom;

izgradnja naselja i širenje njihovih građevinskih područja, na izgradnju unutar i oko postojećih naselja. Nije dozvoljeno širenje postojećih naselja u pravcu područja u režimu II stepena zaštite;

lov na potrebe održavanja optimalne brojnosti i zdravstvenog stanja populacije lovnih vrsta;

ribolov na rekreativni, sanacioni i naučnoistraživački;

formiranje šumskih i poljoprivrednih monokultura.

Član 7.

Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite II stepena sprovodi se aktivna zaštita radi očuvanja i unapređenja prirodnih vrednosti, posebno kroz mere upravljanja populacijama divljih biljaka i životinja, održanje i poboljšanje uslova u prirodnim staništima i tradicionalno korišćenje prirodnih resursa.

Osim zabrane radova i aktivnosti iz člana 6. ove uredbe, u režimu zaštite IІ stepena zabranjuje se i:

izvođenje svih aktivnosti koji mogu dovesti do narušavanja potencijalnih objekata i elemenata geonasleđa;

slobodno ispuštanje otpadnih i zagađujućih voda u vodotoke;

promena namene vodnog zemljišta;

prenamena površina na kojima se nalaze vlažna staništa (tresetišta, zabarene površi i dr), kao i bilo kakvi zahvati na njima, posebno izmena hidrološkog režima;

radovi i aktivnosti kojima se menjaju veličina i izgled plovećih tresetnih ostrva i ugrožava ili oštećuje njihov biljni i životinjski svet;

boravak i ribolov na tresetnim ostrvima osim u naučnoistraživačke svrhe i ograničenu edukaciju;

paljenje vatre, osim na mestima određenim za tu namenu;

paljenje vegetacije (strništa, živica i dr);

uništavanje i sakupljanje biljnih i životinjskih vrsta koje su obuhvaćene pravilnikom kojim se propisuje proglašenje i zaštita strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva, odnosno vrsta koje se navode u „crvenim knjigamaˮ i „crvenim listamaˮ flore i faune;

preoravanje prirodnih livada i pašnjaka;

postavljanje tabli i drugih obaveštenja na stablima;

ribolov, osim rekreativnog i sportskog ribolova i izlova radi naučnog istraživanja, praćenja stanja vodenih ekosistema i ribljeg naselja i regulisanja brojnosti prenamnoženih alohtonih vrsta riba, a u skladu s programom unapređenja ribarstva;

neplansko poribljavanje i unošenje vrsta riba koje su strane izvornom ribljem fondu;

unošenje introdukovanih (alohtonih) vrsta riba;

upotreba svih nedozvoljenih sredstava za lov ribe (npr. kreč, hlor, konoplja, eksploziv, struja, mreže i dr);

aktivnosti koje dovode do uznemiravanja ptica u periodu razmnožavanja (mart-jul),

uništavanje gnezda ptica;

lov, osim onog dozvoljenog po lovnoj osnovi i za naučnoistraživačke svrhe, kao i odstrel ranjene i bolesne divljači;

izgradnja objekata, osim izgradnje jedinstvenog sistema za evakuaciju otpadnih komunalnih voda, radova na održavanju, rekonstrukciji, adaptaciji i sanaciji postojećih zgrada, puteva, objekata telefonske, vodovodske, kanalizacione i elektro-mreže, nepokretnih kulturnih dobara, spomen-obeležja, javnih česmi i drugih objekata na postojećim građevinskim parcelama i planske izgradnje objekata i uređenja prostora za namene turizma i rekreacije na malim površinama;

eksploatacija mineralnih sirovina i izgradnja rudarskih objekata;

kaptiranje izvora radi odvođenja vode za vodosnabdevanje osim onih predviđenih važećim planskim dokumentima;

upotreba glisera, skutera na vodi, kao i postavljanje pontona i splavova na jezeru;

čista seča radi promene vrste drveća ili uzgojnih oblika šume, kao i pošumljavanje pašnjaka, prirodnih livada i tresetišta, osim na malim površinama radi zaštite od ekscesivne i jake vodne erozije;

kretanje i parkiranje motornih vozila izvan puteva, osim u vreme šumarskih radova, obavljanja poljoprivredne delatnosti i u druge posebno utvrđene službene svrhe;

prosecanje novih javnih puteva, osim u funkciji revitalizacije i ekonomskog razvoja područja;

izgradnja vikendica i drugih porodičnih objekata za odmor;

izgradnja javnih skijališta;

izgradnja vetrogeneratora;

izgradnja septičkih jama propusnog tipa i svako ispuštanje otpadnih i osočnih voda u vodotok i zemljište;

upotreba hemijskih sredstava;

paljenje vatre, osim na mestima određenim za tu namenu.

Radovi i aktivnosti ograničavaju se na:

izvođenje hitnih i neophodnih sanacionih šumskih radova posle akcidentnih situacija prilikom vetroloma, vetroizvala, požara, kalamiteta insekata;

sprovođenje odgovarajućih mera protivpožarne i protiverozione zaštite;

gazdovanje šumama i šumskim zemljištem utvrđenim u planovima i osnovama gazdovanja šumama kojima se obezbeđuje održavanje postojećih i povećanje površina pod šumskim ekosistemima i poboljšanje njihovog sastava, strukture i zdravstvenog stanja, očuvanje raznovrsnosti i izvornosti drveća, žbunja i ostalih biljnih i životinjskih vrsta u šumskim sastojinama;

korišćenje čamaca, isključivo sa veslima i motorima na električni pogon, samo uz odgovarajuću saglasnost upravljača;

formiranje šumskih i poljoprivrednih monokultura;

praćenje stanja flore i faune;

ribolov na rekreativni, sportski i naučnoistraživački;

lovstvo na sanitarni lov divljači i plansko regulisanje brojnosti populacija lovnih vrsta;

izgradnju objekata turističkog smeštaja i turističke infrastrukture na izgradnju manjih objekata za prezentaciju prirodnih vrednosti i u tradicionalnom stilu koji su u skladu sa potrebama kulturnog, seoskog i ekoturizma;

izgradnju objekata saobraćajne, energetske, komunalne i druge infrastrukture stambenih i ekonomskih objekata poljoprivrednih i šumskih gazdinstava, samo na objekte koji ne utiču negativno na povoljniji položaj životinjskih ili biljnih vrsta, njihovih staništa, prirodnih vrednosti, lepotu i očuvanost predela, tresetišta;

izgradnju objekata za konvencionalno gajenje domaćih životinja i divljači u okviru postojećih seoskih domaćinstava i u okviru ustanovljenih lovišta i lovnih rezervata;

korišćenje kamena, gline i drugog materijala na tradicionalan način na površinu terena do 150m2;

preduzimanje mera i aktivnosti zaštite akvatičnih ekosistema od svih vidova zagađenja, promena hidrološkog režima i kvaliteta vode i degradacije staništa;

preduzimanje mera i aktivnosti zaštite faune riba (poštovanje lovostaja u periodu mresta, preduzimanje mera spašavanja riba i translokacije, strogo pridržavanje režima ribolova, poštovanje propisanog načina ribolova, alata i sredstava, formiranje revira po principu „uhvati i pusti”, planska poribljavanja u pogledu količina, vrsta i uzrasnih kategorija, zabrana svakog unošenja stranih/alohtonih vrsta riba, jačanje ribočuvarske službe itd).

Član 8.

Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite I stepena sprovodi se stroga zaštita, kojom se omogućavaju procesi prirodne sukcesije i očuvanje staništa i životnih zajednica u uslovima divljine.

Osim zabrane radova i aktivnosti iz čl. 6. i 7. ove uredbe, u režimu zaštite I stepena zabranjuje se i:

korišćenje prirodnih resursa i izgradnja objekata;

slobodna, nekontrolisana poseta i obilazak, kretanje van postojećih puteva i specijalno utvrđenih staza;

promena namene zemljišta.

Radovi i aktivnosti ograničavaju se na:

radove i aktivnosti na naučna istraživanja i praćenje prirodnih procesa;

kontrolisanu posetu u obrazovne, rekreativne i opštekulturne svrhe, a koje nisu u suprotnosti sa ciljevima očuvanja prirodnih vrednosti;

obeležavanje granica, obezbeđivanje bezbednog pristupa posetiocima, postavljanje tabli i oznaka u cilju informisanja, upozorenja ili edukacije;

sprovođenje zaštitnih, sanacionih i drugih neophodnih mera u slučaju požara, elementarnih nepogoda i udesa, pojava biljnih i životinjskih bolesti i prenamnožavanja štetočina.

Član 9.

Predeo izuzetnih odlika „Vlasina”, poverava se na upravljanje Turističkoj organizaciji opštine Surdulica (u daljem tekstu: Upravljač).

U obavljanju zakonom utvrđenih poslova upravljanja zaštićenim područjem, Upravljač je ovlašćen i dužan naročito da: organizuje čuvarsku službu; obeleži zaštićeno područje i područje zaštitne zone; donese plan upravljanja, godišnji program upravljanja i akt o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi; obaveštava korisnike zaštićenog područja o mogućnostima za obavljanje radova i aktivnosti; učestvuje u postupku utvrđivanja naknade za uskraćivanje ili ograničavanje prava korišćenja; izdaje saglasnosti i odobrenja; prati stanje i vodi evidencije o prirodnim vrednostima, nepokretnostima i ljudskim aktivnostima; utvrđuje i naplaćuje naknade za korišćenje zaštićenog područja.

Upravljač je dužan da izvrši upis delatnosti upravljanja zaštićenim područjem u skladu sa propisima kojima se uređuje klasifikacija delatnosti i registracija udruženja u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Član 10.

Očuvanje, unapređenje, održivo korišćenje i prikazivanje prirodnih i drugih vrednosti Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, sprovodi se prema planu upravljanja koji donosi Upravljač na period od deset godina (u daljem tekstu: Plan upravljanja), sa sadržinom i na način propisan zakonom kojim se uređuje zaštita prirode.

Plan upravljanja sadrži ciljeve i prioritetne zadatke očuvanja povoljnog stanja zaštitne zone, kao i preventivne mere zaštite od požara u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita od požara i propisima donetim na osnovu tog zakona.

Plan upravljanja Upravljač donosi i dostavlja Ministarstvu najkasnije u roku od deset meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.

U postupku davanja saglasnosti na Plan upravljanja, Ministarstvo pribavlja mišljenja ministarstava nadležnih za poslove nauke, prosvete, turizma, prostornog planiranja, vodoprivrede, rudarstva, poljoprivrede, šumarstva i finansija.

Upravljač je dužan da jednom u tri godine analizira sprovođenje Plana upravljanja i ostvarene rezultate i po potrebi izvrši njegovu reviziju.

Do donošenja Plana upravljanja, Upravljač vrši poslove na osnovu godišnjeg programa upravljanja koji je dužan da donese i dostavi Ministarstvu na saglasnost u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Godišnji program upravljanja iz stava 6. ovog člana sadrži naročito: sažet prikaz prirodnih i drugih vrednosti zaštićenog područja, ciljeva zaštite i održivog korišćenja, mogućnosti i ograničenja za njihovo ostvarivanje; detaljan prikaz godišnjih zadataka na čuvanju, održavanju, unapređenju, prikazivanju i održivom korišćenju zaštićenog područja za potrebe nauke, obrazovanja, rekreacije i turizma i ukupnog socio-ekonomskog razvoja; prikaz konkretnih poslova na izradi i donošenju upravljačkih dokumenata, prvenstveno Plana upravljanja, akta o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi i akta o naknadi za korišćenje zaštićenog područja; prikaz zadataka na obeležavanju zaštićenog područja, zasnivanju informacionog sistema i protivpožarnoj zaštiti; prikaz subjekata i organizacionih i materijalnih uslova za izvršenja programa, visine i izvora potrebnih finansijskih sredstava.

Član 11.

Upravljač je dužan da obezbedi sprovođenje režima zaštite, odnosno unutrašnji red i čuvanje zaštićenog područja u skladu sa pravilnikom o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi koji donosi uz saglasnost Ministarstva u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.

U okviru sadržine propisane Zakonom o zaštiti prirode, pravilnikom iz stava 1. ovog člana se bliže utvrđuju zabranjeni radovi i aktivnosti, kao i pravila i uslovi obavljanja radova i aktivnosti koji su dopušteni na području Predela izuzetnih odlika „Vlasina”.

Pravilnik iz stava 1. ovog člana se objavljuje u „Službenom glasniku Republike Srbijeˮ.

Član 12.

Upravljač je dužan da na propisan način obeleži Predeo izuzetnih odlika „Vlasina”, njegove spoljne granice i granice površina, odnosno lokaliteta sa režimom zaštite I, II i III stepena najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Upravljač je dužan da u saradnji sa Republičkim geodetskim zavodom i Zavodom za zaštitu prirode Srbije, izvršiti identifikaciju granica Predela izuzetnih odlika „Vlasina” na terenu, digitalnoj ortofoto karti i katastarskom planu, u roku od 12 meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Na operat, odnosno zapisnik o utvrđivanju granica iz stava 2. ovog člana, saglasnost daje ministarstvo nadležno za poslove prostornog planiranja.

Granice utvrđene, opisane i verifikovane na način propisan u st. 2. i 3. ovog člana, smatraće se merodavnim u svim stvarima koje se tiču sprovođenja ove uredbe.

Član 13.

Upravljač je dužan da zasnuje digitalnu bazu podataka, odnosno geografski informacioni sistem o prirodnim i stvorenim vrednostima, nepokretnostima, aktivnostima i drugim podacima od značaja za upravljanje Predelom izuzetnih odlika „Vlasina”, u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Član 14.

Upravljač donosi i dostavlja Ministarstvu na saglasnost akt o naknadi za korišćenje zaštićenog područja Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, najkasnije u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Član 15.

Zabrane i ograničenja propisana ovom uredbom, ne odnose se na vojne objekte i komplekse, kao i aktivnosti koje Vojska Srbije izvodi ili će izvoditi za potrebe odbrane Republike Srbije.

Član 16.

Sredstva za sprovođenje Plana upravljanja Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, obezbeđuju se iz budzeta Republike Srbije, od naknade za korišćenje zaštićenog područja, prihoda ostvarenih obavljanjem delatnosti Upravljača i iz drugih izvora u skladu sa zakonom.

Član 17.

Planski dokumenti, planovi, programi i osnove iz oblasti šumarstva, lovstva, upravljanja ribljim fondom, vodoprivrede, poljoprivrede i turizma i drugi programi i planovi, koji se odnose na korišćenje prirodnih resursa i prostora u zaštićenom području Predela izuzetnih odlika „Vlasina”, usaglasiće se sa Prostornim planom Republike Srbije, Regionalnim prostornim planom opština Južnog Pomoravlja, ovom uredbom i Planom upravljanja iz člana 10. ove uredbe.

Član 18.

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o zaštiti Predela izuzetnih odlika „Vlasina” („Službeni glasnik RS”, broj 30/06).

Član 19.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbijeˮ.

05 Broj: 110-2434/2018

U Beogradu, 22. marta 2018. godine

V L A D A

PREDSEDNIK

Ana Brnabić, s.r.