Uredba o načinu i uslovima izmiraivanja obaveza privrednih društava prema poveriocima iz sredstava ostvarenih od prodaje akcija privrednog društva u vlasništvu Akcijskog fonda Republike Srbije

Na osnovu člana 90. tačka 2. Ustava Republike Srbije, a u vezi sa čl. 32. i 36. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji (“Službeni glasnik RS“ , broj 45/05),

Vlada donosi

UREDBU

O NAČINU I USLOVIMA IZMIRIVANjA OBAVEZA PRIVREDNIH DRUŠTAVA PREMA POVERIOCIMA IZ SREDSTAVA OSTVARENIH OD PRODAJE AKCIJA PRIVREDNOG DRUŠTVA U VLASNIŠTVU AKCIJSKOG FONDA REPUBLIKE SRBIJE

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se način i uslovi izmirivanja obaveza prema poveriocima privrednih društava ( u daljem tekstu: društvo) kod kojih je udeo akcija u ukupnom broju akcija društva prenetih Akcijskom fondu Republike Srbije ( u daljem tekstu: Akcijski fond) i Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje jednak ili veći od 33,4 % i za koja Agencija za privatizaciju donese odluku o prodaji tih akcija javnim tenderom.

Izmirivanje obaveza iz stava 1. ovog člana vrši se otpuštanjem duga društva od strane poverilaca koji svoja potraživanja namiruju iz sredstava ostvarenih od prodaje akcija društva u vlasništvu Akcijskog fonda.

Član 2.

Poveriocem, u smislu ove uredbe, smatraju se: državni poverilac i ostali poverioci.

Državni poverilac je pravno lice koje je dužno da otpusti dug prema društvu u celini i svoje potraživanje namiri iz sredstava ostvarenih od prodaje akcija u vlasništvu Akcijskog fonda.

Ostali poverioci su pravna odnosno fizička lica koja mogu da otpuste dug prema društvu, radi namirivanja potraživanja iz sredstava ostvarenih od prodaje akcija društva u vlasništvu Akcijskog fonda.

Otpuštanje duga poverioca prema društvu vrši se u slučaju ako su akcije društva prodate metodom javnog tendera.

Član 3.

Državnim poveriocem, u smislu ove uredbe, smatraju se:

1) javno preduzeće;

2) Poreska uprava;

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje;

Republički zavod za zdravstveno osiguranje;

Republička direkcija za robne rezerve;

Fond za razvoj Republike Srbije;

drugi republički organi i organizacije.

Državnim poveriocem smatra se i Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka kada vrši funkciju stečajnog, odnosno likvidacionog upravnika nad bankama u stečaju, odnosno likvidaciji i kada upravlja u ime i za račun Republike Srbije po osnovu preuzetih ino obaveza (u daljem tekstu: Agencija za sanaciju).

Član 4.

Obaveze prema poveriocima iz člana 3. ove uredbe su dospele neizmirene obaveze sa stanjem na dan 31. decembra 2004. godine.

Obaveze po osnovu javnih prihoda, u smislu ove uredbe, su dospele neizmirene obaveze sa stanjem na dan 31. decembra 2004. godine, i to:

akcize i porez na promet;

porezi, doprinosi za obavezno socijalno osiguranje i drugi javni prihodi koji se obračunavaju i plaćaju po osnovu zarada;

naknade za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta i lokalne komunalne takse čiju naplatu vrše nadležni poreski organi u Republici Srbiji;

ostali porezi utvrđeni zakonom kojim se uređuju javni prihodi i javni rashodi;

jednokratni porez na ekstra dohodak i ekstra imovinu stečenu iskorišćavanjem posebnih pogodnosti;

drugi javni prihodi.

Član 5.

Akcijski fond objavljuje javni poziv za prijavu potraživanja poverilaca prema društvu (u daljem tekstu: javni poziv) u dnevnim novinama koje se distribuiraju na celoj teritoriji Republike Srbije, najkasnije u roku od osam dana od dana donošenja odluke o prodaji akcija javnim tenderom.

Član 6.

Javni poziv sadrži:

naziv i sedište, kao i druge podatke o društvu;

mesto i vreme podnošenja prijave potraživanja;

rok za prijavu potraživanja;

4) druge podatke od značaja za podnošenje prijave potraživanja.

Član 7.

Poverilac podnosi društvu prijavu potraživanja.

Prijava iz stava 1. ovog člana podnosi se u pisanom obliku u roku od 15 dana od dana objavljivanja javnog poziva.

Primerak prijave potraživanja dostavlja se i Akcijskom fondu u roku iz stava 2. ovog člana.

Član 8.

Prijava potraživanja iz člana 7. ove uredbe naročito sadrži:

1) naziv i sedište poverioca sa kontakt adresom, ako je poverilac pravno lice;

2) ime i prezime i prebivalište poverioca sa kontakt adresom, ako je poverilac fizičko lice;

3) naziv i sedište društva i njegov PIB ;

4) pravni osnov potraživanja i datum nastanka;

5) iznos potraživanja, i to posebno iznos glavnog potraživanja, a posebno iznos obračunate kamate;

6) opis i vrednost sredstava obezbeđenja potraživanja.

Član 9.

Potraživanje poverioca smatra se utvrđenim ako nije osporeno prigovorom od strane društva u roku od osam dana od dana isteka roka za dostavljanje prijave potraživanja.

O utvrđenom potraživanju društvo i poverilac sačinjavaju zapisnik u roku iz stava 1. ovog člana.

Potpisani zapisnik o utvrđenom potraživanju poverilac i društvo dostavljaju, bez odlaganja, Akcijskom fondu.

Član 10.

Zapisnik o utvrđenom potraživanju naročito sadrži: naziv i sedište društva; naziv i sedište poverioca, ako je poverilac pravno lice; ime, prezime i prebivalište poverioca, ako je poverilac fizičko lice; ukupan iznos i specifikaciju obaveza društva prema poveriocu; utvrđeni iznos i specifikaciju obaveza društva prema poveriocu; kao i datum i mesto sačinjavanja zapisnika.

Član 11.

Ako društvo ne potpiše zapisnik u roku iz člana 9. stav 1. ove uredbe, a dostavi prigovor poveriocu i Privrednoj komori Srbije, uz prigovor dostavlja i inicijativu Privrednoj komori Srbije za formiranje arbitražnog veća.

Privredna komora Srbije odluku o formiranju Arbitražnog veća donosi najkasnije u roku od pet dana od dana prijema inicijative.

Arbitražno veće ima tri člana. Sastav Arbitražnog veća određuju stranke tako što jednog arbitra predlaže državni poverilac, drugog društvo, a predsednik veća je predstavnik Privredne komore Srbije.

Prigovor mora da bude razumljiv i da sadrži podatke potrebne da bi se po njemu moglo postupiti. Prigovor naročito sadrži: naziv i sedište društva, predmet spora, činjenice na kojima se zasniva prigovor, kao i dokaze, ako je to potrebno.

Isprave koje se prilažu prigovoru podnose se u izvorniku ili prepisu.

Član 12.

Arbitražno veće donosi odluku o visini potraživanja poverilaca (u daljem tekstu: arbitražna odluka) u roku od 15 dana od dana podnošenja prigovora i inicijative iz člana 11. stav 1. ove uredbe.

Arbitražna odluka donosi se većinom glasova članova Arbitražnog veća, a ako nema većine, odlučuje glas predsednika Arbitražnog veća.

Na postupak pred Arbitražnim većem shodno se primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje parnični postupak.

Član 13.

Arbitražna odluka naročito sadrži: datum i mesto donošenja; imena članova Arbitražnog veća; naziv i sedište društva; naziv i sedište poverioca, ako je poverilac pravno lice; ime, prezime i prebivalište poverioca, ako je poverilac fizičko lice; predmet spora i činjenično stanje na kome se zasniva arbitražna odluka.

Izvornik i prepise arbitražne odluke potpisuju članovi Arbitražnog veća. Arbitražna odluka smatra se donetom kada je potpiše većina članova veća.

Arbitražna odluka dostavlja se, bez odlaganja, Akcijskom fondu.

Član 14.

Ako Arbitražno veće ne donese odluku u roku iz člana 12. stav 1. ove uredbe, verodostojnim i konačnim podacima o visini potraživanja smatraju se podaci sadržani u tenderskoj dokumentaciji.

Član 15.

Društvo je dužno da najkasnije u roku od tri dana od dana potpisivanja zapisnika, odnosno donošenja arbitražne odluke, izveštaj o ukupno utvrđenim potraživanjima poverilaca, objavi u dnevnim novinama koje se distribuiraju na celoj teritoriji Republike Srbije.

Član 16.

Akcijski fond može, na zahtev društva, na osnovu potpisanog zapisnika o utvrđenom potraživanju, odnosno potpisane arbitražne odluke, da podnese zahtev nadležnom organu, odnosno organizaciji za odlaganje mera zabrane isplate sa računa društva do dana zaključivanja ugovora o prodaji akcija, a najduže do isteka roka od 18 meseci od dana donošenja odluke o prodaji.

Član 17.

Otpuštanje duga društva sprovodi se po prodaji svih akcija društva u vlasništvu Akcijskog fonda i Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Akcijski fond obaveštava poverioca o datumu prodaje, broju prodatih akcija u svom vlasništvu i ostvarenoj ceni, u roku od 30 dana od dana prodaje svih akcija iz stava 1. ovog člana.

Član 18.

Poverilac namiruje svoje potraživanje iz sredstava ostvarenih od prodaje akcija društva u vlasništvu Akcijskog fonda u visini srazmernoj njegovom potraživanju u ukupnim potraživanjima svih poverilaca po potpisivanju ugovora o namirenju potraživanja.

Potraživanje poverioca namiruje se najviše do visine nominalnog iznosa potraživanja uvećanog za pripadajuće kamate.

Ako po isteku roka za prijavu potraživanja nema ni jedne prijave potraživanja, sredstva ostvarena prodajom akcija u vlasništvu Akcijskog fonda uplaćuju se u budžet Republike Srbije.

Ako se prodajom akcija u vlasništvu Akcijskog fonda ostvare sredstva veća od potraživanja poverilaca, višak sredstava uplaćuje se u budžet Republike Srbije.

Član 19.

Na osnovu potpisanog zapisnika o utvrđenom potraživanju, odnosno arbitražne odluke, poverilac sa društvom i Akcijskim fondom zaključuje ugovor o namirenju potraživanja.

Ako je podneta prijava potraživanja, a nije potpisan zapisnik o utvrđenom potraživanju niti doneta arbitražna odluka o tome, Akcijski fond će potpisati ugovor o namirenju sa poveriocem na osnovu podataka sadržanih u tenderskoj dokumentaciji iz člana 14. ove uredbe i jedan primerak ugovora, bez odlaganja, dostaviti društvu.

Član 20.

Ugovor o namirenju potraživanja sadrži:

naziv i sedište društva;

naziv i sedište Akcijskog fonda;

naziv i sedište poverioca, ako je poverilac pravno lice;

ime, prezime i prebivalište poverioca, ako je poverilac fizičko lice;

5) podatak o broju akcija, društva u vlasništvu Akcijskog fonda, koji se prodaju izražen u procentima, u odnosu na ukupan broj akcija;

6) podatak o obavezi iz zapisnika o utvrđenom potraživanju, odnosno iz arbitražne odluke, odnosno iz prijave potraživanja;

7) podatak o delu ostvarene cene izražen u procentima ili na drugi način koji pripada poveriocu radi namirenja potraživanja;

8) rok u kome je Akcijski fond dužan da namiri potraživanje;

9) druge podatke od značaja za ugovorne strane.

Član 21.

Ugovor o namirenju potraživanja zaključuje se u roku od 30 dana od dana prijema obaveštenja o prodaji akcija društva.

Član 22.

Potraživanje poverioca namiruje Akcijski fond iz sredstava ostvarenih od prodaje akcija , u skladu sa ugovorom o namirenju potraživanja.

Potraživanje poverioca smatra se izmirenim u potpunosti ako je izmireno u skladu sa zaključenim ugovorom o namirenju potraživanja.

Član 23.

Postojeći instrumenti obezbeđenja ostaju na snazi do uplate sredstava na račun poverioca u skladu sa zaključenim ugovorom o namirenju potraživanja.

Član 24.

U slučaju prodaje akcija, u skladu sa ovom uredbom, potpisani zapisnik o utvrđenom potraživanju, odnosno potpisana arbitražna odluka čini sastavni deo tenderske dokumentacije.

Član 25.

Odredbe ove uredbe shodno se primenjuju i na prodaju udela društva prenetih u vlasništvo Akcijskom fondu i Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje , ako je taj udeo jednak ili veći od 33,4% u ukupnom kapitalu društva i ako se prodaje javnom aukcijom.

Član 26.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srbije“.

05 Broj:

U Beogradu,

V L A D A

POTPREDSEDNIK,

Ostavite komentar