Uredba o ocenjivanju profesionalnih vojnih lica

Na osnovu člana 65. stav 2. Zakona o Vojsci Srbije („Službeni glasnik RS”, br. 116/07 i 88/09) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07 i 65/08),

Vlada donosi

U R E D B U

o ocenjivanju profesionalnih vojnih lica

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuje se ocenjivanje profesionalnih vojnih lica, radi utvrđivanja uspeha u službi, odlučivanja o unapređivanju, podsticanja na stručno usavršavanje i veće zalaganje u službi.

Član 2.

Vojnici na služenju vojnog roka, učenici i kadeti vojnoškolskih ustanova koji se školuju za vojne dužnosti, lica na drugom stručnom osposobljavanju za oficire i podoficire i lica u rezervnom sastavu dok se nalaze na vojnoj dužnosti u Vojsci Srbije, ocenjuju se u skladu sa propisima kojima je uređeno obučavanje i osposobljavanje u Vojsci Srbije, vojno školstvo i stručno osposobljavanje za oficire i podoficire.

Član 3.

Ocenjivanje je nezavisno i nepristrasno.

Niko ko učestvuje u postupku ocenjivanja ne može primati uputstva kojima bi se uticalo na ishod ocenjivanja.

II. PERIODI ZA OCENjIVANjE

Član 4.

Ocenjivanje profesionalnog vojnog lica je redovno i vanredno.

Profesionalno vojno lice u radnom odnosu na određeno vreme, po pravilu, ocenjuje se redovno za ceo period za koji je zaključen ugovor o radu.

Podoficir u radnom odnosu na neodređeno vreme, po pravilu, ocenjuje se redovno svake druge, parne kalendarske godine za period dve prethodne kalendarske godine.

Oficir u radnom odnosu na neodređeno vreme, po pravilu, ocenjuje se redovno svake druge, neparne kalendarske godine za period dve prethodne kalendarske godine.

Član 5.

Profesionalno vojno lice vanredno se ocenjuje u sledećim slučajevima:

1) ako se predlaže za smenjivanje sa dužnosti;

2) danom isteka perioda od tri meseca od dana ocenjivanja ocenom „nepovoljan”, ukoliko je više od dva meseca proveo na dužnosti ili na raspolaganju;

3) danom predaje dužnosti, ako se premešta ili raspoređuje u drugu komandu, jedinicu i ustanovu Vojske Srbije, odnosno u Ministarstvo odbrane, drugi državni organ i pravno lice, ako je od davanja poslednje ocene prošlo najmanje godinu dana;

4) ako se u komandi, jedinici i ustanovi Vojske Srbije, odnosno Ministarstvu odbrane i drugom državnom organu i pravnom licu u kojem se lice nalazi na službi dogodi vanredni događaj, a utvrdi se da on snosi odgovornost ili deo odgovornosti;

5) ako je pravnosnažnom odlukom nadležnog suda osuđen zbog krivičnog dela ili mu je za disciplinski prestup izrečena jedna od mera i kazni iz člana 152. Zakona o Vojsci Srbije;

6) ako je ustanovljena zloupotreba alkohola ili drugih psihoaktivnih supstanci.

Član 6.

Profesionalno vojno lice ne ocenjuje se ako je na dužnosti provelo manje od godinu dana.

III. MERILA ZA OCENjIVANjE

Član 7.

Merila za ocenjivanje profesionalnog vojnog lica jesu: realizacija zadataka; kvalitet rada; profesionalna efikasnost; poštovanje standarda i normi; odgovornost; samostalnost; preduzimljivost i fizička sposobnost.

Merilo za ocenjivanje oficira čina brigadnog generala i višeg čina je funkcionalna osposobljenost za dužnost koju obavlja.

Član 8.

Realizacija zadataka pokazuje rezultate ostvarene u odnosu na konkretno postavljene zadatke.

Kvalitet rada pokazuje stepen dostignutih postavljenih standarda u odnosu na konkretne zadatke, kvalitet donetih odluka i upotrebljivost rezultata rada.

Profesionalna efikasnost pokazuje produktivnost, preciznost i blagovremenost u realizaciji postavljenih zadataka.

Poštovanje standarda i normi pokazuje odnos profesionalnog vojnog lica prema pravima podređenih, sebi ravnih i pretpostavljenih, poštovanje propisa i predviđenih procedura, ljudskih prava, etičkih normi i postupanje van službe u skladu sa propisima.

Odgovornost pokazuje predanost poslu, brigu za sigurnost ljudstva i održavanje imovine, kao i pouzdanost u realizaciji zadataka.

Samostalnost pokazuje koliko profesionalno vojno lice, u okviru propisanih dužnosti za formacijsko, odnosno radno mesto samostalno, bez uputstava pretpostavljenog, planira i realizuje zadatke u okviru ovlašćenja i odgovornosti koje su u opisu njegovog formacijskog, odnosno radnog mesta.

Preduzimljivost pokazuje inicijativnost i kreativnost profesionalnog vojnog lica u realizaciji postavljenih zadataka.

Fizička sposobnost pokazuje osposobljenost za obavljanje dužnosti na formacijskom, odnosno radnom mestu.

Funkcionalna osposobljenost pokazuje osposobljenost oficira čina brigadnog generala i višeg čina za obavljanje funkcionalne, odnosno formacijske dužnosti.

Član 9.

Ocena za profesionalno vojno lice sastoji se od brojčane i opisne ocene.

Brojčana ocena licu iz stava 1. ovog člana daje se prema merilima za ocenjivanje iz člana 8. ove uredbe.

Opisna ocena za profesionalno vojno lice sadrži: zapažanja ocenjivača o značajnim karakteristikama profesionalnog vojnog lica koje se ocenjuje i o pravcima njegovog daljeg vođenja u službi, odnosno o njegovim ukupnim mogućnostima za razvoj u službi koji se ne mogu oceniti brojčanom ocenom; zapažanja organa inspekcije i pretpostavljenih starešina prilikom redovnih i vanrednih kontrola izvršenih u vojnoj jedinici, odnosno vojnoj ustanovi u periodu za koji se daje ocena; druge aktivnosti, osobine i sklonosti profesionalnog vojnog lica koje su od značaja za službu, a ne mogu se oceniti u okviru merila po kojima se daje brojčana ocena.

Ocena za oficira čina brigadnog generala i višeg čina je samo opisna i daje se prema merilu za ocenjivanje iz člana 7. stav 2. ove uredbe.

Član 10.

Profesionalno vojno lice ocenjuje se povoljnom ili nepovoljnom ocenom.

Povoljne ocene za lice iz stava 1. ovog člana su: „zadovoljava” (2), „dobar” (3), „ističe se” (4) i „naročito se ističe” (5).

Nepovoljna ocena za lice iz stava 1. ovog člana je „ne zadovoljava” (1).

Oficir čina brigadnog generala i višeg čina ocenjuje se opisnom ocenom „potpuno funkcionalno osposobljen za dužnost koju obavlja” ili „nepotpuno funkcionalno osposobljen za dužnost koju obavlja”.

Član 11.

Ocena „ne zadovoljava” određuje se profesionalnom vojnom licu koje ni sa minimalnim rezultatom nije ostvarilo postavljene zahteve formacijskog, odnosno radnog mesta.

Ocena „zadovoljava” određuje se profesionalnom vojnom licu koje je sa minimalnim rezultatom ostvarilo postavljene zahteve formacijskog, odnosno radnog mesta.

Ocena „dobar” određuje se profesionalnom vojnom licu koje je sa prosečnim rezultatom ostvarilo postavljene zahteve formacijskog, odnosno radnog mesta.

Ocena „ističe se” određuje se profesionalnom vojnom licu koje je sa natprosečnim rezultatom ostvarilo postavljene zahteve formacijskog, odnosno radnog mesta.

Ocena „naročito se ističe” određuje se profesionalnom vojnom licu koje je sa izuzetnim rezultatom ostvarilo postavljene zahteve formacijskog, odnosno radnog mesta.

Opisna ocena „potpuno funkcionalno osposobljen za dužnost koju obavlja” određuje se oficiru čina brigadnog generala i višeg čina koji sa izuzetnim uspehom obavlja funkcionalnu, odnosno formacijsku dužnost.

Opisna ocena „nepotpuno funkcionalno osposobljen za dužnost koju obavlja” određuje se oficiru čina brigadnog generala i višeg čina koji ne obavlja funkcionalnu, odnosno formacijsku dužnost sa uspehom.

Član 12.

Brojčano ocenjivanje vrši se ocenama od 1 do 5 po svim merilima za ocenjivanje.

Na osnovu zbira datih brojčanih ocena po svim merilima za ocenjivanje, ako su sve pojedinačno date ocene povoljne, izračunava se prosečna vrednost ocene sa dve decimale.

Zaključak brojčane ocene utvrđuje se prema vrednosti prosečne ocene izračunate po odredbama stava 2. ovog člana, i to:

ako je prosečna ocena od 4,51 do 5,00 – zaključak brojčane ocene je „naročito se ističe”;

ako je prosečna ocena od 3,51 do 4,50 – zaključak brojčane ocene je „ističe se”;

ako je prosečna ocena od 2,51 do 3,50 – zaključak brojčane ocene je „dobar”;

ako je prosečna ocena od 2,00 do 2,50 – zaključak brojčane ocene je „zadovoljava”.

Ako je jedna ili više ocena „ne zadovoljava” – zaključak brojčane ocene je „nepovoljan”.

Član 13.

Zaključak brojčane ocene „nepovoljan” i opisne ocene „nepotpuno funkcionalno osposobljen za dužnost koju obavlja”, osim u slučajevima iz člana 5. ove uredbe, ne može se doneti ako ocenjivač nije obavio najmanje dva razgovora sa profesionalnim vojnim licem koje ocenjuje, u kojima mu je ukazao na propuste u radu, upoznao ga po kojim merilima ne postiže rezultate na najmanje zadovoljavajućem nivou i sugerisao dalji rad, s tim da između razgovora mora proteći najmanje 30 dana.

IV. POSTUPAK OCENjIVANjA

Član 14.

U postupku ocenjivanja, po pravilu, učestvuju lice koje se ocenjuje i ocenjivač.

Ocenjivač profesionalnog vojnog lica na dužnosti u komandi, jedinici i ustanovi Vojske Srbije je pretpostavljeni starešina na položaju komandira voda, njemu ravnom ili višem položaju, a ako nije neposredno pretpostavljeni licu koje se ocenjuje, on ocenu daje uz prethodno pribavljeno mišljenje neposredno pretpostavljenog starešine, na posebnom listu koji se prilaže uz ocenu i čini sastavni deo ocene.

Ocenjivač profesionalnog vojnog lica raspoređenog u Ministarstvo odbrane je neposredno pretpostavljeni starešina organizacione jedinice Ministarstva odbrane u kojoj je to lice raspoređeno.

Ocenjivač profesionalnog vojnog lica koje je tokom perioda za ocenjivanje razrešeno od dužnosti iz bilo kojeg razloga, odnosno upućeno na rad u drugi državni organ ili pravno lice je starešina koji ga vodi u evidenciji i odlučuje o njegovim pravima i dužnostima za vreme razrešenja od dužnosti, odnosno upućivanja na rad u drugi državni organ ili pravno lice.

Član 15.

Postupak ocenjivanja obuhvata praćenje rada lica koje se ocenjuje, evidentiranje pokazatelja, evidentiranje opisnih zapažanja o karakteristikama lica koje se ocenjuje bitnim za vođenje u karijeri, kao i evidentiranje obavljenih razgovora sa licem koje se ocenjuje radi ukazivanja na propuste u radu koji mogu imati za rezultat nepovoljnu ocenu i usmeravanja i davanja instrukcija za otklanjanje uočenih propusta i pripremu ocene po isteku perioda za ocenjivanje.

Praćenje rada, pokazatelji, opisna zapažanja i obavljeni razgovori iz stava 1. ovog člana evidentiraju se u službenoj zabelešci koja se prilaže uz ocenu i čini sastavni deo ocene.

Ocenjivač je dužan da za lice koje se ocenjuje pribavi i zapažanje o: uspehu sa školovanja i usavršavanja; učešću u multinacionalnim operacijama i drugim aktivnostima u inostranstvu; radu za vreme provedeno na privremenom radu van matične komande, jedinice i ustanove, i radu za vreme provedeno u drugom državnom organu ili pravnom licu u periodu za ocenjivanje.

Član 16.

Kada istekne period za ocenjivanje, ocenjivač priprema ocenu za profesionalno vojno lice.

Ocenjivač u obrazac ocene za profesionalno vojno lice do čina pukovnika unosi brojčane ocene po merilima za ocenjivanje, zaključak brojčane ocene i svoj komentar u opisnom delu ocene, nakon čega se potpisuje i upisuje datum davanja komentara.

Ocenjivač uz ocenu za podoficira na službi u komandi, jedinici i ustanovi Vojske Srbije ranga bataljona i višeg ranga prilaže i mišljenje prvog, odnosno glavnog podoficira.

Ocenjivač u obrazac ocene za oficira čina brigadnog generala i višeg čina unosi opisnu ocenu po merilu za ocenjivanje i svoj komentar u opisnom delu ocene.

Obrazac ocene za profesionalno vojno lice iz stav 2. ovog člana dat je u Prilogu 1, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Obrazac ocene za oficira čina brigadnog generala i višeg čina iz stava 4. ovog člana dat je u Prilogu 2, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 17.

Ocenjivač poziva lice koje se ocenjuje na razgovor i saopštava mu predloženu ocenu uz obrazloženje. Lice koje se ocenjuje u rubriku obrasca ocene unosi svoj komentar ili eventualne primedbe na predloženu ocenu i obrazloženje ako se ne slaže sa predloženom ocenom, potpisuje ispod svog komentara i upisuje datum kada je dao komentar.

Ako ocenjivač prihvati primedbe na predloženu ocenu, najkasnije u roku od osam dana od dana kada je lice koje se ocenjuje dalo primedbe, saopštava ocenu.

Ako po saopštenju ocene profesionalno vojno lice odbije da istu potpiše, ocenjivač na obrascu ocene, u rubriku komentar lica koje se ocenjuje, beleži datum saopštenja i razlog njegovog odbijanja da potpiše predloženu ocenu. Upisivanjem ove zabeleške smatra se da je ocena saopštena.

Član 18.

Ako se u periodu za ocenjivanje promeni ocenjivač, prethodni ocenjivač je dužan da do predaje dužnosti na obrascu ocene predloži privremenu ocenu za profesionalno vojno lice.

Po isteku perioda za ocenjivanje, ocenu predlaže novi ocenjivač, pri čemu obavezno razmatra i privremenu ocenu iz stava 1. ovog člana.

Član 19.

Profesionalno vojno lice može u roku od osam dana od dana saopštenja ocene podneti prigovor licu koje je neposredno pretpostavljeno licu koje je dalo ocenu.

Prigovor iz stava 1. ovog člana se podnosi preko ocenjivača.

Ocenjivač je dužan da prigovor, zajedno sa ocenom, pratećom dokumentacijom i svojim dodatnim komentarom na prigovor, u roku od tri dana od dana prijema prigovora, dostavi starešini nadležnom za rešavanje po prigovoru.

Nadležni starešina za rešavanje po prigovoru može da obrazuje komisiju radi utvrđivanja činjenica neophodnih za donošenje odluke o prigovoru.

Komisija se sastoji od najmanje tri člana koji ne mogu biti profesionalna vojna lica koja su učestvovala u davanju ocene protiv koje je podnet prigovor. Predsednik komisije ne može biti mlađi po činu od profesionalnog vojnog lica koje je dalo ocenu, a ostali članovi komisije ne mogu biti mlađi po činu od podnosioca prigovora.

Komisija iz stava 5. ovog člana raspravlja samo o navodima iz prigovora i daje pismeno mišljenje po prigovoru u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora.

Nadležni starešina koji je rešavavao po prigovoru donosi odluku po prigovoru u roku od 15 dana od dana podnošenja prigovora, istu upisuje u izveštaj i daje konačnu ocenu po prigovoru koja se saopštava ocenjenom licu preko ocenjivača.

Odluka po prigovoru ne može se doneti na štetu lica koje je podnelo prigovor.

Član 20.

Ocena može biti dostupna samo profesionalnom vojnom licu koje se ocenjuje, ocenjivaču i licima koja rade u organizacionim jedinicama za kadrove Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

Ocenjivač i profesionalno vojno lice su dužni da čuvaju u tajnosti sadržinu razgovora iz člana 17. stav 1. ove uredbe.

Član 21.

Organizacione jedinice za kadrove Ministarstva odbrane i Vojske Srbije:

1) pripremaju plan ocenjivanja profesionalnih vojnih lica najkasnije do kraja godine za narednu godinu, o tome obaveštvaju ocenjivača i profesionalno vojno lice koje se ocenjuje i kontrolišu sprovođenje plana ocenjivanja;

2) vrše godišnju analizu donetih ocena na kraju svake kalendarske godine;

3) savetuju ocenjivače o pitanjima koja su u vezi sa ocenjivanjem.

V. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 22.

Profesionalno vojno lice kome je period za ocenjivanje istekao pre početka primene ove uredbe, a postupak ocenjivanja nije započet, nadležni starešina će oceniti prema odredbama ove uredbe.

Član 23.

Danom početka primene ove uredbe prestaje da važi Uredba o ocenjivanju vojnih lica („Službeni list SRJ”, br. 36/94, 42/94 i 16/96).

Član 24.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”, a primenjivaće se od 1. januara 2011. godine.

05 Broj: 110-8271/2010

U Beogradu, 11. novembra 2010. godine

V L A D A

PRVI POTPREDSEDNIK VLADE – ZAMENIK PREDSEDNIKA VLADEIvica Dačić

Ostavite komentar