Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, obrascu dnevne evidencije o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i godišnjem izveštaju, načinu i rokovima dostavljanja godišnjeg izveštaja, obveznicama plaćanja naknada, kriterijumima za obračun, visinu i način obračunavanja i plaćanja naknade

Na osnovu člana 79. stav 7. Zakona o upravljanju otpadom („Službeni glasnik RS”, broj 36/09) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05-ispravka, 101/07 i 65/08),

Vlada donosi

UREDBU

O IZMENAMA I DOPUNAMA UREDBE O PROIZVODIMA KOJI POSLE UPOTREBE POSTAJU POSEBNI TOKOVI OTPADA, OBRASCU DNEVNE EVIDENCIJE O KOLIČINI I VRSTI PROIZVEDENIH I UVEZENIH PROIZVODA I GODIŠNjEM IZVEŠTAJU, NAČINU I ROKOVIMA DOSTAVLjANjA GODIŠNjEG IZVEŠTAJA, OBVEZNICIMA PLAĆANjA NAKNADA, KRITERIJUMIMA ZA OBRAČUN, VISINU I NAČIN OBRAČUNAVANjA I PLAĆANjA NAKNADE

Član 1.

U Uredbi o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, obrascu dnevne evidencije o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i godišnjeg izveštaja, načinu i rokovima dostavljanja godišnjeg izveštaja, obveznicima plaćanja naknade, kriterijumima za obračun, visinu i način obračunavanja i plaćanja naknade („Službeni glasnik RS”, broj 89/09), u članu 2. posle tačke 2) dodaju se tač. 2a), 2b) i 2v) koje glase:

„2a) baterija ili akumulator jeste svaki izvor električne energije proizvedene pretvaranjem hemijske energije, a koji može da se sastoji od jedne ili više primarnih baterijskih ćelija (koje se ne mogu puniti) ili jedne ili više sekundarnih baterijskih ćelija (koje se mogu puniti);

2b) ulja jesu sva mineralna i sintetička ulja i maziva, kao i sva jestiva ulja;

2v) električni i elektronski proizvodi jesu proizvodi čiji rad zavisi od električne struje ili elektromagnetnih polja, kao i proizvodi namenjeni za proizvodnju, prenos i merenje struje i elektromagnetnih polja, za korišćenje kod napona koji ne prelazi 1000 V za naizmeničnu struju i 1500 V za jednosmernu struju;”.

Član 2.

U članu 3. tačka 2) tačka na kraju zamenjuje se tačkom i zapetom i dodaju se tač. 3), 4) i 5) koje glase:

„3) baterije ili akumulatori;

4) sva mineralna i sintetička ulja i maziva koja više nisu pogodna za prvobitnu namenu, a naročito korišćena motorna ulja i ulja za menjače, kao i mineralna ulja za podmazivanje, ulja za turbine, hidraulična ulja i ostala mineralna ili sintetička ulja, kao i svako ulje koje nastaje obavljanjem ugostiteljske i turističke delatnosti, u industriji, trgovini i drugim sličnim delatnostima u kojima se priprema više od 50 obroka dnevno, kao i otpadni mulj iz proizvodnje jestivog ulja;

5) električni i elektronski proizvodi čiji rad zavisi od električne struje ili elektromagnetnih polja, kao i proizvodi namenjeni za proizvodnju, prenos i merenje struje i elektromagnetnih polja, za korišćenje kod napona koji ne prelazi 1000 V za naizmeničnu struju i 1500 V za jednosmernu struju. ”

Član 3.

U članu 5. tačka 2) tačka na kraju zamenjuje se tačkom i zapetom i dodaju se tač. 3), 4) i 5) koje glase:

„3) proizvođači, odnosno uvoznici akumulatora i baterija, odnosno vozila i uređaja čiji su sastavni deo akumulatori i baterije, koji stavljaju u upotrebu akumulatore i baterije kao poseban proizvod, odnosno vozila ili uređaje čiji su sastavni deo akumulatori i baterije;

4) proizvođači, odnosno uvoznici svežeg mineralnog ili sintetičkog ulja ili maziva;

5) proizvođači, odnosno uvoznici električnih i elektronskih proizvoda koje sami stavljaju na tržište u Republici Srbiji ili koje sami koriste kao krajnji potrošači.”

Član 4.

U članu 6. posle stava 2. dodaju se st. 3, 4. i 5. koji glase:

„Naknada za baterije ili akumulatore, odnosno vozila i uređaje čiji su sastavni deo baterije ili akumulatori obračunava se prema količini proizvedenih, odnosno uvezenih baterija ili akumulatora, kao i baterija ili akumulatora koje su sastavni deo proizvedenih ili uvezenih vozila i uređaja.

Naknada za ulja obračunava se prema količini proizvedenih, odnosno uvezenih mineralnih ili sintetičkih ulja ili maziva izuzev jestivih ulja.

Naknada za električne i elektronske proizvode obračunava se prema količini proizvedenih odnosno uvezenih električnih i elektronskih proizvoda.”

Član 5.

U članu 8. reči: „5000 dinara/kg ” zamenjuju se rečima: „100 dinara/kg.”

Član 6.

Posle člana 8. dodaju se novi čl. 8a, 8b i 8v koji glase:

„Član 8a

Visina i način obračuna i plaćanja naknade za upravljanje istrošenim baterijama i akumulatorima utvrđuju se na ime pokrića troškova upravljanja istrošenim baterijama i akumulatorima, i to za:

1) startere 15 dinara/kg

2) prenosne baterije ili akumulatore 150 dinara/kg

3) industrijske baterije i akumulatore 15 dinara/kg

Član 8b

Visina i način obračuna i plaćanja naknade za upravljanje otpadnim uljima utvrđuju se na ime pokrića troškova upravljanja otpadnim uljima u visini 10 dinara/l mineralnih ili sintetičkih ulja ili maziva.

Član 8v

Visina i način obračuna i plaćanja naknade za upravljanje otpadnim električnim i elektronskim proizvodima utvrđuju se na ime pokrića troškova upravljanja otpadnim električnim i elektronskim proizvodima.

Visina naknade prema vrsti električnih i elektronskih proizvoda navedena je u Prilogu – Visina naknade za upravljanje električnim i elektronskim proizvodima, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.”

Član 7.

Član 9. menja se i glasi:

„Naknada iz člana 7. ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište proizvoda iz člana 7. tačka 1. ove uredbe, odnosno prilikom uvoza vozila čiji su sastavni delovi gume ili prilikom stavljanja na tržište vozila proizvedenih u Republici Srbiji čiji su sastavni delovi gume iz člana 7. tačka 2. ove uredbe.

Naknada iz člana 8. ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište proizvoda koji sadrže azbest, odnosno prilikom uvoza tih proizvoda.

Naknada iz člana 8a ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište baterija ili akumulatora, odnosno vozila i uređaja čiji su sastavni deo baterije ili akumulatori, odnosno prilikom uvoza baterija ili akumulatora, kao i baterija i akumulatora koje su sastavni deo proizvedenih ili uvezenih vozila i uređaja.

Naknada iz člana 8b ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište ulja, odnosno prilikom uvoza tih proizvoda.

Naknada iz člana 8v ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište električnih i elektronskih proizvoda, odnosno prilikom uvoza tih proizvoda.

Obveznik plaćanja naknade dužan je da naknadu iz čl. 7, 8, 8a, 8b i 8v ove uredbe uplati u sledećim rokovima, i to:

za januar, februar i mart tekuće godine, do 20. aprila tekuće godine;

za april, maj i jun tekuće godine, do 20. jula tekuće godine;

za jul, avgust i septembar tekuće godine, do 20. oktobra tekuće godine;

za oktobar, novembar i decembar tekuće godine, do 20. januara naredne godine.

Obveznici plaćanja naknada iz čl. 7, 8, 8a, 8b i 8v sačinjavaju tromesečni obračun naknade koji dostavljaju Fondu za zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: Fond).

Obračun iz stava 7. ovog člana sadrži sledeće podatke:

period za koji se plaća naknada;

količina proizvoda po vrstama proizvoda stavljenih na tržište Republike Srbije;

iznos obračunate naknade po vrstama proizvoda;

konačni iznos naknade.

Dokaz o izvršenoj uplati iz stava 6. ovog člana obveznik plaćanja naknade dužan je da dostavi Fondu.”

Član 8.

U članu 12. stav 1. menja se i glasi:

„Iznos naknade iz čl. 7, 8, 8a, 8b i 8v ove uredbe usklađuje se godišnje sa stopom rasta cena na malo prema podacima republičke organizacije nadležne za poslove statistike.”

Član 9.

Naknada za proizvode koji nakon upotrebe postaju posebni tokovi otpada obračunava se za količine stavljene na tržište Republike Srbije od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Obveznici plaćanja naknada dužni su da usklade svoje poslovanje sa odredbama ove uredbe u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Član 10.

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaju da važe odredbe člana 3. tač. 14) do 16), člana 14. stav 3, čl. 17. i 20. Uredbe o upravljanju otpadnim uljima („Službeni glasnik RS”, broj 60/08).

Član 11.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije.’’

Broj:

U Beogradu, ________2010. godine

V L A D A

PREDSEDNIK

Prilog

VISINA NAKNADE ZA UPRAVLjANjE ELEKTRIČNIM I ELEKTRONSKIM PROIZVODIMA

VRSTA ELEKTRIčNE I ELEKTRONSKE OPREME Visina naknade dinara/kg 1 RAZRED 1 – VELIKI KUĆNI APARATI Svi proizvodi (veliki rashladni uređaji; frižideri; zamrzivači, ostali veliki uređaji za hlađenje, konzerviranje i odlaganje hrane; mašine za pranje veša; mašine za sušenje veša; mašine za pranje posuđa; ugradne rerne; električni šporet; električne ringle; mikrotalasne peći; ostali veliki uređaji za kuvanje i ostalu pripremu hrane; električni uređaji za grejanje; električni radijatori; ostali veliki uređaji za grejanje soba, kreveta i nameštaja za sedenje)osim: – termo- akumulacionih peći 30 dinara/kg10 dinara/kg 2 RAZRED 2 – MALI KUĆNI APARATISvi proizvodi (usisavači; uređaji za čišćenje tepiha; ostali uređaji za čišćenje; uređaji za šivenje, pletenje, tkanje i ostalu obradu tkanine; pegle i ostali uređaji za peglanje drugo održavanje odeće; tosteri; friteze; mlinovi, aparati za kafu i uređaji za otvaranje i zatvaranje posuda i ambalaže; električni noževi; uređaji za šišanje, sušenje kose, pranje zuba, brijanje, masiranje i ostali uređaji za negu tela; satovi, ručni satovi i uređaji za merenje, pokazivanje i zapisivanje vremena; vage) 60 dinara/kg 3 RAZRED 3 – OPREMA INFORMATIčKE TEHNOLOGIJE (IT) I TELEKOMUNIKACIJECentralizovana obrada podataka:Svi proizvodi (veliki računari; mini računari; štamparske jedinice; lična računarska oprema: lični računar (CPU, miš i tastatura); računari tipa „laptop” (CPU, miš, i tastatura); računari tipa „notebook” računari tipa „notepad”; štampači; oprema za kopiranje; električne i elektronske pisaće mašine; džepni i stoni kalkulatori i ostali proizvodi ili oprema za prikupljanje, odlaganje, obradu i predstavljanje podataka ili komuniciranje podacima elektronskim putem; korisnički terminali i sistemi; faks-uređaji; teleks-uređaji; telefoni; javni telefoni (s karticama, žetonima, novčanicama); bežični telefoni; mobilni telefoni; automatske sekretarice; ostali proizvodi ili oprema za telekomunikacioni prenos zvuka, slika ili drugih podataka putem telekomunikcije)osim: – monitora 60 dinara/kg90 dinara/kg 4 RAZRED 4 – OPREMA šIROKE POTROšNJE ZA RAZONODUSvi proizvodi (radio aparati; televizijski aparati; videokamere; video rekorderi; hi-fi-uređaji; audio pojačala; muzički instrumenti; ostali proizvodi ili oprema za snimanje ili reprodukciju zvuka ili slika, uključujući signale ili druge tehnologije za distribuciju zvuka i slike, osim telekomunikacionih) 60 dinara/kg 5 RAZRED 5 – OPREMA ZA OSVETLJENJE: OSVETLJENJASvi proizvodi (rasvetna tela za fluorescentne svetiljke, osim svetiljke za domaćinstvo; ravne fluorescentne svetiljke; kompaktne fluorescentne svetiljke; visokonaponske svetiljke uključujući svetiljke sa natrijumskim parama i svetiljke metalhalogenim parama; niskonaponske natrijumske svetiljke; ostala rasvetna oprema ili oprema za širenje ili upravljanje svetla) osim: – sijalice sa žarećom niti 40 dinara/kg140 dinara/kg 6 RAZRED 6 – ELEKTRIčNI I ELEKTRONSKI ALATI (OSIM VELIKIH NEPOKRETNIH INDUSTRIJSKIH ALATA)Svi proizvodi (bušilice; testere; šivaće mašine; oprema za okretanje, mlevenje, brušenje, poliranje, struganje, rezanje, sečenje, bušenje, probijanje, previjanje, savijanje ili za sličnu obradu drveta, metala i drugih materijala; alati za zakivanje, spajanje ekserima, spajanje šrafovima; alati za skidanje zakivaka, eksera, šrafova ili za slične namene; alati za zavarivanje, lemljenje i sličnu upotrebu; oprema za peskarenje, nanošenje, raspršivanje i ostalu obradu tečnim ili gasovitim materijama; alati za košenje ili za druge baštenske poslove) 50 dinara/kg 7 RAZRED 7 – IGRAčKE, OPREMA ZA REKREACIJU (RAZONODU) I SPORTSvi proizvodi (električni vozići, odnosno garniture trkaćih automobilčića, ručne konzole za video igre; video igre; kompjuteri za biciklizam, ronjenje, trčanje, veslanje itd.; sportska oprema sa električnim ili elektronskim komponentama; automati za igranje na metalni novac) 40 dinara/kg 8 RAZRED 8 – MEDICINSKI POMOĆNI UREĐAJI (OSIM INPLANTIRANIH I INFEKTIVNIH PROIZVODA)Svi proizvodi (radioterapijska oprema; kardiološki uređaji; uređaji za dijalizu; plućni ventilatori; uređaji nuklearne medicine; laboratorijska oprema za dijagnozu in vitro; aparati za analizu; aparati za hlađenje; uređaji za ispitivanje oplodnje; ostali uređaji za otkrivanje, sprečavanje, praćenje, obradu, ublažavanje bolesti, povreda ili nemoći) 75 dinara/kg 9 RAZRED 9 – INSTRUMENTI ZA PRAćENJE I NADZORSvi proizvodi (detektori dima; regulatori grejanja; termostati; uređaji za merenje, vaganje ili baždarenje za domaćinstvo ili laboratorije; ostali instrumenti za praćenje i kontrolu koji se upotrebljavaju u industrijskim instalacijama (npr. na kontrolnim pločama) 100 dinara/kg 10 RAZRED 10 – AUTOMATISvi proizvodi (automati za tople napitke; automati za boca ili limenke koje sadrže topla ili hladna pića; automati za čvrste proizvode; bankomati; svi uređaji koji automatski izdaju sve vrste proizvoda) 100 dinara/kg

Ostavite komentar