Uredba o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, obrascu dnevne evidencije o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i godišnjeg izveštaja, načinu i rokovima dostavljanja godišnjeg izveštaja, obveznicima plaćanja naknade, kriterijumima za obračun, visinu i način obračunavanja i plaćanja naknade (sa prilozima i obrascima)

Na osnovu člana 79. stav 7. Zakona o upravljanju otpadom („Službeni glasnik RS,” broj 36/09) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS,” br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07 i 65/08),

Vlada donosi

UREDBU

o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, obrascu dnevne evidencije o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i godišnjeG izveštajA, načinu i rokovima dostavljanja godišnjeg izveštaja, obveznicima plaćanja naknadE, kriterijumima za obračun, visinu i način obračunavanja i plaćanja naknade

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuju se proizvodi koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, obrazac dnevne evidencije o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i godišnjeg izveštaja, način i rokovi dostavljanja godišnjeg izveštaja, obveznici plaćanja naknade, kriterijumi za obračun, visinu i način obračunavanja i plaćanja naknade.

Član 2.

Izrazi upotrebljeni u ovoj uredbi imaju sledeće značenje:

1) gume jesu gume od motornih vozila (automobila, autobusa, kamiona, motorcikala i dr.), poljoprivrednih i građevinskih mašina, prikolica, letelica, vučenih mašina, drugih mašina i uređaja i ostali slični proizvodi, nakon završetka životnog ciklusa, koje vlasnik odbacuje ili namerava da odbaci zbog oštećenja, istrošenosti ili drugih razloga;

2) proizvodi koji sadrže azbest jesu azbestni cement ili proizvodi od azbestnog cementa, azbestni frikcioni proizvodi, azbestni filteri, azbestni tekstil, azbestni papir i karton, azbestni zaptivači, azbestni ambalažni materijali, azbestni materijal za ojačanja, azbestne podne obloge i azbestna punila;

3) baterija ili akumulator jeste svaki izvor električne energije proizvedene pretvaranjem hemijske energije, a koji može da se sastoji od jedne ili više primarnih baterijskih ćelija (koje se ne mogu puniti) ili jedne ili više sekundarnih baterijskih ćelija (koje se mogu puniti);

4) ulja jesu sva mineralna i sintetička ulja i maziva, kao i sva jestiva ulja;

5) električni i elektronski proizvodi jesu proizvodi čiji rad zavisi od električne struje ili elektromagnetnih polja, kao i proizvodi namenjeni za proizvodnju, prenos i merenje struje i elektromagnetnih polja, za korišćenje kod napona koji ne prelazi 1000 V za naizmeničnu struju i 1500 V za jednosmernu struju;

6) obveznici plaćanja naknade za upravljanje posebnim tokovima otpada jesu proizvođači i uvoznici proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada (u daljem tekstu: obveznici plaćanja naknade);

7) naknada za upravljanje posebnim tokovima otpada jeste posebna naknada koju proizvođači i uvoznici proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada plaćaju za pokrivanje troškova upravljanja posebnim tokovima otpada (u daljem tekstu: naknada).

II. PROIZVODI KOJI POSLE UPOTREBE POSTAJU POSEBNI TOKOVI OTPADA

Član 3.

Proizvodi koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada jesu:

1) gume od motornih vozila (automobila, autobusa, kamiona, motorcikala i dr.), poljoprivrednih i građevinskih mašina, prikolica, vučenih mašina i drugih mašina i uređaja i ostali slični proizvodi;

2) proizvodi koji sadrže azbest;

3) baterije ili akumulatori;

4) sva mineralna i sintetička ulja i maziva koja više nisu pogodna za prvobitnu namenu, a naročito korišćena motorna ulja i ulja za menjače, kao i mineralna ulja za podmazivanje, ulja za turbine, hidraulična ulja i ostala mineralna ili sintetička ulja, kao i svako ulje koje nastaje obavljanjem ugostiteljske i turističke delatnosti, u industriji, trgovini i drugim sličnim delatnostima u kojima se priprema više od 50 obroka dnevno, kao i otpadni mulj iz proizvodnje jestivog ulja;

5) električni i elektronski proizvodi čiji rad zavisi od električne struje ili elektromagnetnih polja, kao i proizvodi namenjeni za proizvodnju, prenos i merenje struje i elektromagnetnih polja, za korišćenje kod napona koji ne prelazi 1000 V za naizmeničnu struju i 1500 V za jednosmernu struju.

III. EVIDENCIJA I IZVEŠTAVANjE

Član 4.

Dnevnu evidenciju o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, kao i godišnji izveštaj vode obveznici plaćanja naknade.

Dnevna evidencija iz stava 1. ovog člana vodi se na Obrascu 1. koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Obveznici plaćanja naknade godišnji izveštaj iz stava 1. ovog člana dostavljaju Agenciji za zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: Agencija) na Obrascu 2. koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Godišnji izveštaj iz stava 3. ovog člana dostavlja se Agenciji najkasnije do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu.

IV. OBVEZNICI PLAĆANjA NAKNADE

Član 5.

Obveznici plaćanja naknade jesu:

1) proizvođači i uvoznici guma, odnosno vozila čiji su sastavni deo gume koji stavljaju u upotrebu gumu kao poseban proizvod, odnosno vozilo čiji su sastavni deo gume;

2) proizvođači i uvoznici proizvoda koji sadrže azbest;

3) proizvođači, odnosno uvoznici akumulatora i baterija, odnosno vozila i uređaja čiji su sastavni deo akumulatori i baterije, koji stavljaju u upotrebu akumulatore i baterije kao poseban proizvod, odnosno vozila ili uređaje čiji su sastavni deo akumulatori i baterije;

4) proizvođači, odnosno uvoznici svežeg mineralnog ili sintetičkog ulja ili maziva;

5) proizvođači, odnosno uvoznici električnih i elektronskih proizvoda koje sami stavljaju na tržište u Republici Srbiji ili koje sami koriste kao krajnji potrošači.

V. KRITERIJUMI ZA OBRAČUN, VISINU I NAČIN OBRAČUNAVANjA I PLAĆANjA NAKNADE

Član 6.

Naknada za gume, odnosno vozila čiji su sastavni deo gume obračunava se prema količini proizvedenih, odnosno uvezenih guma, kao i guma koje su sastavni deo proizvedenih ili uvezenih automobila, teretnih vozila, radnih mašina, radnih vozila i traktora, vazduhoplova i drugih letelica i kompleta točkova.

Naknada za proizvode koji sadrže azbest obračunava se prema količini proizvedenih, odnosno uvezenih proizvoda koji sadrže azbest.

Naknada za baterije ili akumulatore, odnosno vozila i uređaje čiji su sastavni deo baterije ili akumulatori obračunava se prema količini proizvedenih, odnosno uvezenih baterija ili akumulatora, kao i baterija ili akumulatora koje su sastavni deo proizvedenih ili uvezenih vozila i uređaja.

Naknada za ulja obračunava se prema količini proizvedenih, odnosno uvezenih mineralnih ili sintetičkih ulja ili maziva izuzev jestivih ulja i emulzija.

Naknada za električne i elektronske proizvode obračunava se prema količini proizvedenih odnosno uvezenih električnih i elektronskih proizvoda.

Član 7.

Visina naknade za proizvedene i uvezene gume koje posle upotrebe postaju poseban tok otpada utvrđuje se na ime pokrića troškova upravljanja otpadnim gumama, i to za:

uvezene, proizvedene ili protektirane automobilske gume od motornih vozila (automobila, autobusa, kamiona, motorcikala i dr.), poljoprivrednih i građevinskih mašina, prikolica, letelica, vučenih mašina, drugih mašina i uređaja i ostalih sličnih proizvoda od gume, u iznosu od 17.000 dinara po toni;

gume koje su sastavni deo uvezenih ili proizvedenih automobila, autobusa, teretnih vozila, radnih mašina, radnih vozila i traktora, vazduhoplova i drugih letelica i kompleta točkova (guma i naplatak) i to za:

(1) automobile i automobilske prikolice u iznosu od 110 dinara po gumi;

(2) kombije, dostavna vozila do 3,5 tona nosivosti i traktore u iznosu od 170 dinara po gumi;

(3) kamione, autobuse i viljuškare u iznosu od 950 dinara po gumi;

(4) građevinske radne mašine u iznosu od 30 dinara/kg po gumi na vozilu;

(5) poljoprivredne mašine u iznosu od 20 dinara/kg po gumi na vozilu;

(6) teretne prikolice i vučene mašine u iznosu od 20 dinara/kg po gumi na vozilu;

(7) ostala vozila, transportni uređaji, letelice i drugo u iznosu od 30 dinara/kg po gumi na vozilu.

Član 8.

Visina naknade za proizvedene i uvezene proizvode koji sadrže azbest koji posle upotrebe postaju poseban tok otpada utvrđuju se na ime pokrića troškova upravljanja otpadom koji sadrži azbest u iznosu od 100 dinara/kg po proizvodu.

Član 9.

Visina i način obračuna i plaćanja naknade za upravljanje istrošenim baterijama i akumulatorima utvrđuju se na ime pokrića troškova upravljanja istrošenim baterijama i akumulatorima, i to za:

1) startere 15 dinara/kg

2) prenosne baterije ili akumulatore 150 dinara/kg

3) industrijske baterije i akumulatore 15 dinara/kg.

Član 10.

Visina i način obračuna i plaćanja naknade za upravljanje otpadnim uljima utvrđuju se na ime pokrića troškova upravljanja otpadnim uljima.

Visina naknade naknade za upravljanje otpadnim uljima navedena je u Prilogu 1 – Visina naknade za upravljanje otpadnim uljima, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 11.

Visina i način obračuna i plaćanja naknade za upravljanje otpadnim električnim i elektronskim proizvodima utvrđuju se na ime pokrića troškova upravljanja otpadnim električnim i elektronskim proizvodima.

Električni i elektronski proizvodi razvrstavaju se prema vrsti električne i elektronske opreme u sledeće razrede:

1) Razred 1–Veliki kućni aparati;

2) Razred 2–Mali kućni aparati;

3) Razred 3–Oprema informatičke tehnologije (IT) i telekomunikacije;

4) Razred 4–Oprema široke potrošnje za razonodu;

5) Razred 5–Oprema za osvetljenje:

–5a (fluorescentne, kompaktne i ostale svetiljke);

–5b (sijalice sa žarećom niti, ravne fluorescentne svetiljke, visokonaponske svetiljke uključujući svetiljke sa natrijumskim parama i svetiljke metalhalogenim parama i ostala rasvetna oprema ili oprema za širenje svetla);

6) Razred 6–Električni i elektronski alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata);

7) Razred 7–Igračke, oprema za rekreaciju (razonodu) i sport;

8) Razred 8–Medicinski pomoćni uređaji (osim velikih nepokretnih terapijskih i dijagnostičkih uređaja, implantiranih prizvoda i proizvoda koji mogu prouzrokovati nfekciju);

9) Razred 9–Instrumenti za praćenje i nadzor;

10) Razred 10–Automati.

Visina naknade prema vrsti električnih i elektronskih proizvoda navedena je u Prilogu 2 – Visina naknade za upravljanje električnim i elektronskim proizvodima, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 12.

Naknada iz člana 7. ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište proizvoda iz člana 7. tačka 1. ove uredbe, odnosno prilikom uvoza vozila čiji su sastavni delovi gume ili prilikom stavljanja na tržište vozila proizvedenih u Republici Srbiji čiji su sastavni delovi gume iz člana 7. tačka 2. ove uredbe.

Naknada iz člana 8. ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište proizvoda koji sadrže azbest, odnosno prilikom uvoza tih proizvoda.

Naknada iz člana 9. ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište baterija ili akumulatora, odnosno vozila i uređaja čiji su sastavni deo baterije ili akumulatori, odnosno prilikom uvoza baterija ili akumulatora, kao i baterija i akumulatora koje su sastavni deo proizvedenih ili uvezenih vozila i uređaja.

Naknada iz člana 10. ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište ulja, odnosno prilikom uvoza tih proizvoda.

Naknada iz člana 11. ove uredbe obračunava se i plaća prilikom prvog stavljanja na tržište električnih i elektronskih proizvoda, odnosno prilikom uvoza tih proizvoda.

Naknada iz st. 1. do 5. ovog člana obračunava se prilikom prvog stavljanja na tržište proizvoda, odnosno za proizvođača prema datumu izdavanja otpremnice, odnosno fakture za proizvod, a za uvoznika prema datumu kada je proizvod stavljen u slobodan promet.

Obveznik plaćanja naknade dužan je da naknadu iz čl. 7, 8, 9, 10, i 11. ove uredbe uplati u sledećim rokovima, i to:

za januar, februar i mart tekuće godine, do 15. maja tekuće godine;

za april, maj i jun tekuće godine, do 15. avgusta tekuće godine;

za jul, avgust i septembar tekuće godine, do 15. novembra tekuće godine;

za oktobar, novembar i decembar tekuće godine, do 15. februara naredne godine.

Obveznici plaćanja naknada iz čl. 7, 8, 9, 10. i 11. ove uredbe sačinjavaju tromesečni obračun naknade koji dostavljaju Fondu za zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: Fond).

Obračun iz stava 8. ovog člana sadrži sledeće podatke:

1) period za koji se plaća naknada;

2) količina proizvoda po vrstama proizvoda stavljenih na tržište Republike Srbije;

3) iznos obračunate naknade po vrstama proizvoda;

4) konačni iznos naknade.

Dokaz o izvršenoj uplati iz stava 7. ovog člana obveznik plaćanja naknade dužan je da dostavi Fondu.

Član 13.

Agencija je dužna da podatke iz člana 4. ove uredbe dostavlja Fondu do 30. aprila tekuće godine za prethodnu godinu, a po obveznicima plaćanja naknade.

Fond obračunava naknadu na osnovu podataka iz stava 1. ovog člana i donosi rešenje o plaćanju naknade.

Ako je obveznik plaćanja naknade platio manji, odnosno veći iznos naknade od obračunate naknade iz stava 2. ovog člana, Fond rešenjem utvrđuje uvećanje, odnosno smanjenje naknade.

Rešenjem iz stava 2. ovog člana utvrđuje se visina naknade, način i rok plaćanja, koji ne može biti duži od 30 dana od dana prijema rešenja.

Protiv rešenja iz stava 2. ovog člana može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove životne sredine, preko Fonda.

Obvezniku plaćanja naknade koji nije dostavio Agenciji godišnji izveštaj iz člana 4. ove uredbe, Fond će naknadu obračunati na osnovu izveštaja republičkog inspektora za zaštitu životne sredine o količinama proizvedenih, odnosno uvezenih proizvoda.

Član 14.

Ako obveznik plaćanja naknade nije platio iznos naknade utvrđen rešenjem iz člana 13. stav 4. ove uredbe u propisanom roku, Fond će poslati opomenu obvezniku plaćanja naknade kojom nalaže način i rok uplate duga.

Od dana izdavanja opomene iz stava 1. ovog člana do dana uplate duga Fond će obračunati kamatu za docnju u plaćanju.

Ako obveznik plaćanja naknade ne izvrši uplatu u roku utvrđenom opomenom iz stava 1. ovog člana, Fond dostavlja poreskoj upravi zahtev za prinudnu naplatu shodno odredbama zakona kojima se uređuje poreski postupak.

Član 15.

Iznos naknade iz čl. 7, 8, 9, 10. i 11. ove uredbe usklađuje se godišnje sa stopom rasta cena na malo prema podacima republičke organizacije nadležne za poslove statistike.

Ministar propisuje usklađene iznose naknade iz stava 1. ovog člana do 28. februara tekuće godine.

VI. ZAVRŠNE ODREDBE

Član 16.

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, obrascu dnevne evidencije o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i godišnjeg izveštaja, načinu i rokovima dostavljanja godišnjeg izveštaja, obveznicima plaćanja naknade, kriterijumima za obračun, visinu i način obračunavanja i plaćanja naknade („Službeni glasnik RS,” br. 89/09, 8/10 i 21/10).

Član 17.

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 broj:

U Beogradu, 2010. godine

V L A D A

PREDSEDNIK

Ostavite komentar