Zaključak o usvajanju Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv organizovanog kriminala

Na osnovu člana 43. stav 3. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05-ispravka, 101/07 i 65/08),

Vlada donosi

Z A K Lj U Č A K

1. Usvaja se Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv organizovanog kriminala, koji je sastavni deo ovog zaključka.

2. Ovaj zaključak objaviti u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 Broj: 021-6003/2009-1

U Beogradu, 24. septembra 2009. godine

V L A D A

Tačnost prepisa overavaGENERALNI SEKRETARTamara Stojčević PRVI POTPREDSEDNIK VLADE – ZAMENIK PREDSEDNIKA VLADEIvica Dačić, s.r.

A K C I O N I P L A N

ZA SPROVOĐENjE NACIONALNE STRATEGIJE ZA BORBU PROTIV ORGANIZOVANOG KRIMINALA

I. UVOD

Nacionalnom strategijom za borbu protiv organizovanog kriminala („Službeni glasnik RS”, broj 23/09) (u daljem tekstu: Strategija), predviđeno je da se Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv organizovanog kriminala (u daljem tekstu: Akcioni plan) urede pojedinačni ciljevi i načini ostvarivanja postavljenih ciljeva, kao i konkretne aktivnosti nadležnih izvršilaca za odabrano budžetsko razdoblje.

Akcioni plan predstavlja skup konkretnih mera, aktivnosti i zadataka kojima se planira realizacija osnovnih ciljeva predviđenih Strategijom.

Predviđene mere i aktivnosti u Akcionom planu određene u saglasnosti sa Nacionalnim programom za integraciju u Evropsku uniju.

Nosioci aktivnosti i zadataka su nadležni državni organi – nosioci borbe protiv organizovanog kriminala, jedinice lokalne samouprave, subjekti civilnog društva (nevladine organizacije, udruženja građana, mediji, strukovna udruženja i dr.) i privatni sektor.

U ostvarenju tih ciljeva nužno je zajedničko delovanje nadležnih državnih organa, sa podeljenom odgovornošću, imajući u vidu multidisciplinarnost ove problematike. Na nacionalnom nivou potrebno je kontinuirano obezbeđivati finansijske, zakonodavne i institucionalne uslove potrebne za sprovođenje svih aktivnosti i zadataka iz Akcionog plana. Pri tome, veoma je važna uloga šire društvene zajednice, gde je potrebno posebno istaći značaj saradnje državnih institucija, građana, civilnog društva i privatnog sektora na sprovođenju mera u borbi protiv organizovanog kriminala.

Svi nosioci borbe protiv organizovanog kriminala izradiće svoje sektorske akcione planove u roku od 90 dana nakon usvajanja Akcionog plana.

II. CILj AKCIONOG PLANA

Cilj Akcionog plana je implementacija Strategije, kroz ispunjavanje njenih osnovnih ciljeva sprovođenjem mera, aktivnosti i zadataka.

Strategija definiše sledeće ciljeve:

razvijanje proaktivnog pristupa u borbi protiv organizovanog kriminala;

povećanje efikasnosti u borbi protiv organizovanog kriminala odgovarajućom primenom preventivnog i represivnog delovanja, kao i oduzimanje imovine proistekle izvršenjem krivičnog dela;

harmonizacija nacionalnog zakonodavstva sa međunarodnim standardima u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala;

jačanje kapaciteta (ljudskih i materijalno-tehničkih) svih državnih organa koji učestvuju u borbi protiv organizovanog kriminala;

jačanje saradnje na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou;

jačanje saradnje između državnih organa, privatnog sektora i civilnog društva.

Cilj Akcionog plana će se sprovesti kroz usklađen rad državnih organa – nosilaca borbe protiv organizovanog kriminala čijim će radom koordinirati Radno telo Vlade predviđeno Strategijom.

Za praćenje implementacije Strategije i periodično preispitivanje izvršenja mera, aktivnosti i realizacije zadataka, Radno telo Vlade može formirati poseban tim.

Ostavite komentar