AKCIONI PLAN
ZA SPROVOĐENjE NACIONALNE STRATEGIJE ODRŽIVOG RAZVOJA
ZA PERIOD OD 2011. DO 2017. GODINE
I. UVOD
Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja od 2011. do 2017. godine (u daljem tekstu: Akcioni plan) zamenjuje se Akcioni plan za period od 2009. do 2017. godine, („Službeni glasnik RS”, broj 31/10), donet 2010. godine za period za koji je doneta Nacionalna strategija održivog razvoja (u daljem tekstu: Strategija), koju je Vlada donela 9. maja 2008. godine („Službeni glasnik RS”, broj 57/08).
Akcionim planom za period 2011–2017. godine, na osnovu ciljeva utvrđenih Strategijom, utvrđeno je sledeće:
1) Prioriteti u realizaciji Akcionog plana;
2) Specifične mere/aktivnosti za sprovođenje Strategije;
3)Nadležne institucije i partneri za sprovođenje mera/aktivnosti;
4) Rokovi za sprovođenje mera/aktivnosti;
5) Troškovi sprovođenja mera/aktivnosti i izvori finansiranja;
6) Pokazatelji za praćenje sprovođenja mera/aktivnosti.
1) Prioriteti u sprovođenju Akcionog plana utvrđeni su u skladu s dugoročnim strateškim nacionalnim prioritetima utvrđenim Strategijom i preporukama datim u Predlogu izveštaja o napretku u sprovođenju Strategije u 2010. godini. Prioriteti su utvrđeni u cilju operacionalizacije i jasnijeg usmeravanja svih zainteresovanih strana i institucija ka održivom razvoju. Prioriteti u sprovođenju Akcionog plana su:
– povećanje energetske efikasnosti na svim nivoima i smanjenje energetske intenzivnosti u svim sektorima, uključujući industriju, energetiku, saobraćaj, poljoprivredu, komunalne delatnosti, stanovanje itd.;
– smanjenje zavisnosti privrede i društva u celini od fosilnih goriva (dekarbonizacija) i aktivno uključivanje u globalne napore na zaštiti klime od promena izazvanih ljudskim delovanjem;
– unapređenje postupanja sa čvrstim otpadom i otpadnim vodama;
– zaustavljanje trenda povećanja ukupnog siromaštva, uz istovremeno smanjenje regionalnih nejednakosti i veću društvenu uključenost;
– sistematsko uvođenje u proces obrazovanja za održivi razvoj, kao podrške ekonomiji zasnovanoj na znanju.
2) Specifične mere/aktivnosti za sprovođenje Strategije utvrđene su na osnovu ciljeva utvrđenih Strategijom. Strategijom su određene veze s postojećim strateškim i planskim dokumentima Republike Srbije. Imajući u vidu to da je Strategija multisektorski dokument i da je jedan od uslova za njenu uspešnu primenu usaglašenost sa ostalim (sektorskim) strategijama i planovima, kao i da je koncept održivog razvoja baziran na objedinjavanju svih razvojnih komponenata, u ovaj akcioni plan uključene su i one mere/aktivnosti koje predstavljaju deo postojećih (sektorskih) akcionih planova, a bitne su sa stanovišta održivosti. Takođe, neophodno je ranije usvojene sektorske planove uskladiti sa ovim akcionim planom. Za sve utvrđene mere/aktivnosti nadležne institucije su obavezne da donesu planove i projekte neophodne za njihovo sprovođenje.
3) Strategijom je utvrđen institucionalni okvir za njeno sprovođenje, što predstavlja osnov utvrđivanja nadležnosti za sprovođenje specifičnih mera/aktivnosti u ovom Akcionom planu. Za svaku meru/aktivnost utvrđene su nadležne institucije i partneri u sprovođenju. Imajući u vidu složenost utvrđenih mera/aktivnosti, kao i činjenicu da su ciljevi multisektorski, a koncept održivog razvoja višedimenzionalan, veoma mali broj mera/aktivnosti može se sprovesti delovanjem samo jedne nadležne institucije, pa je za najveći broj mera/aktivnosti utvrđeno partnersko delovanje više institucija ili organizacija. Ako to nije posebno istaknuto, prvoimenovana institucija se smatra nosiocem sprovođenja specifičnih mera/aktivnosti, odnosno nadležnom institucijom, dok su ostale navedene institucije partneri u sprovođenju. Za određeni broj mera/aktivnosti potrebno je istovremeno angažovanje svih zainteresovanih strana u društvu, jer se održivi razvoj zemlje može uspešno sprovoditi ako budu uključena sva tri sektora: javni, civilni i privatni, ali i građani, kao pojedinci. Nadležne institucije su odgovorne za planiranje, koordinaciju i praćenje sprovođenja specifičnih mera/aktivnosti, kao i za uključivanje partnera i svih zainteresovanih. Uključivanje udruženja građana (u daljem tekstu: udruženja), neophodan je preduslov za uspešno sprovođenje utvrđenih mera/aktivnosti.
4) Za sprovođenje svakog prioriteta, kao i svake utvrđene mere/aktivnosti utvrđeni su rokovi. Sprovođenje nekih mera/aktivnosti utvrđeno je kao kontinuirano, što znači da njihovo sprovođenje traje tokom čitavog perioda na koji se odnosi Akcioni plan, pa i nakon 2017. godine.
5) Akcionim planom su naznačeni izvori finansiranja sprovođenja Strategije. Gde god je bilo moguće, navedeni su izvori finansiranja: sredstva iz budžeta Republike Srbije, ostali izvori finansiranja planirani u budžetu Republike Srbije (kao što su sopstveni prihodi organa i organizacija, donacije, krediti iz domaćih i inostranih izvora), namenska sredstva fondova Republike Srbije, sredstva drugih nivoa vlasti (autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave), kao i drugi izvori finansiranja (sredstva privrednih subjekata i fizičkih lica). Za većinu utvrđenih mera/aktivnosti u ovom akcionom planu, odnosno gde god je to bilo moguće, procenjeni su godišnji ili ukupni troškovi sprovođenja, u dinarima ili evrima.
Finansiranje mera/aktivnosti utvrđenih akcionim planom čije je finansiranje predviđeno iz budžetskih sredstava biće sprovedene u skladu s mogućnostima budžeta i utvrđenim prioritetnim oblastima finansiranja za budžetsku godinu i naredne dve fiskalne godine.
6) Akcionim planom su utvrđeni pokazatelji za praćenje sprovođenja pojedinačnih mera/aktivnosti (procesni pokazatelji). Napredak u sprovođenju Strategije prati se preko ishodnih pokazatelja koji su utvrđeni Strategijom.
Sprovođenje Akcionog plana koordinira Kabinet potpredsednika Vlade za evropske integracije do osnivanja Kancelarije za održivi razvoj. Osnivanje Kancelarije za održivi razvoj utvrđeno je Strategijom. Savet za održivi razvoj i Kabinet potpredsednika Vlade za evropske integracije nadležni su za obezbeđivanje zadovoljavajućeg nivoa međuministarske i međusektorske saradnje. Uključivanje svih zinteresovanih strana, javnog, privatnog i civilnog sektora, vrši se kroz Forum partnera u primeni Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije održvog razvoja čiji rad koordinira Kabinet potpredsednika Vlade za evropske integracije.
II. PRIORITETI U SPROVOĐENjU AKCIONOG PLANA
Prioriteti u sprovođenju Akcionog plana održivog razvoja rezultat su razrade strateških ciljeva Republike Srbije koji su utvrđeni Strategijom. Po svom karakteru, ti prioriteti su međusektorski, tj. objedinjuju aktivnosti iz sva tri stuba Strategije: privrede zasnovane na znanju, održivih društveno-ekonomskih uslova i perspektiva, kao i održivog postupanja prema prirodnim resursima i životnoj sredini. Njihova realizacija je složena sa stanovišta nadležnosti i kao takva predstavlja neposredan doprinos i dodatnu vrednost koju Strategija daje ukupnom razvoju privrede i društva Republike Srbije.
Prioritet u sprovođenju Akcionog plana, kao najbitniji element održivog razvoja, jeste povećanje energetske efikasnosti na svim nivoima, tj. smanjenje energetske intenzivnosti u svim sektorima, uključujući industriju, energetiku, rudarstvo, saobraćaj, poljoprivredu, komunalne delatnosti, stanovanje itd.
Visoka intenzivnost upotrebe energije u Republici Srbiji uslovljena je, ne toliko strukturom privrede i tehnološkom osnovom pojedinih energetski zavisnih grana privrede, koliko niskom ukupnom efikasnošću korišćenja energije u svim sektorima. Iako se ukupna energetska intenzivnost u Republici Srbiji postepeno smanjuje od 2004. godine do danas, Republika Srbija još zaostaje, kako za razvijenim evropskim zemljama članicama OECD, tako i za susednim državama koje su uspešno završile ili privode kraju tranziciju.
Niska energetska efikasnost privrede nepovoljno utiče na konkurentnost izvoza Republike Srbije, posebno na tržišta zemalja koje su energetski mnogo efikasnije, a važan su spoljnotrgovinski partner. Takođe, niska energetska efikasnost čini privredu Republike Srbije visoko zavisnom od uvoza energenata iz inostranstva, što predstavlja jedan od glavnih uzroka spoljnotrgoviske neravnoteže.
Sve to ukazuje na potrebu sproveđenja brojnih mera/aktivnosti u cilju povećanja energetske efikasnosti, tj. da se smanji ukupna energetska intenzivnost u Republici Srbiji. U tom smislu, Akcionim planom su predviđene sledeće aktivnosti: 3.3.1.5.1, 3.3.2.4.2, 3.3.3.1.1–3.3.3.1.4, 3.3.3.2.1, 3.3.3.3.1–3.3.3.3.2, 3.3.3.9.1–3.3.3.9.2, 3.3.4.2.1–3.3.4.2.4. i 3.3.6.1.4.
Nadležnost i partnerstvo u njihovom sprovođenju povezuje veći broj institucija, na prvom mestu to su: Ministarstvo za infastrukturu i energetiku, Agencija za energetsku efikasnost, ostala nadležna ministarstva i posebne organizacije, javna preduzeća EPS i EMS, privredne komore, profesionalna udruženja, banke, poslovna udruženja, naučne i obrazovne institucije, kao i organizacije civilnog društva.
Da bi taj prioritet bio ostvaren, ciljna vrednost procesnog pokazatelja, tj. vrednosti proizvednog BDP-a na osnovu utroška primarne energije od tone ekvivalentne nafte trebalo bi da do kraja 2012. godine pređe vrednost od 1.000 stalnih američkih dolara iz 2000. godine, a do kraja 2017. godine da pređe vrednost od 1.800 stalnih američkih dolara iz 2000. godine.
Smanjenje zavisnosti privrede i društva u celini od fosilnih goriva (dekarbonizacija) i aktivno uključivanje Republike Srbije u globalne napore na zaštiti klime od promena izazvanih ljudskim delovanjem prioritet je u narednom periodu.
Republika Srbija nije veliki emiter gasova sa „efektom staklene bašte”, ali postoje značajne mogućnosti da se ograničavanjem emisija ostvare koristi koje bi se ogledale ne samo u privlačenju značajnih stranih investicija po osnovu primene fleksibilnih mehanizama iz Kjoto protokola već bi se tako smanjila uvozna zavisnost i ublažila spoljnotrgovinska neravnoteža. Zamena fosilnih goriva gorivima iz obnovljivih izvora, koja su neutralna sa aspekta emisija gasova sa „efektom staklene bašte”, stvoriće niz pozitivnih spoljnih efekata, kao i znatan broj novih radnih mesta, pa se ostvarivanjem tog cilja u ostvarivanju Akcionog plana doprinosi dostizanju svih strateških nacionalnih ciljeva održivog razvoja.
Procesni pokazatelji za taj cilj u sprovođenju su: a) emisija gasova sa „efektom stakne bašte” po stanovnku u tonama SO2 i b) odnos emisija gasova sa „efektom staklene bašte” iskazana u tonama SO2, prema vrednosti BDP-a od 1.000 stalnih američkih dolara iz 2000. godine (ugljenična intenzivnost). Da bi taj cilj bio ostvaren, ciljna vrednost prvog procesnog pokazatelja treba da iznosi do kraja 2012. godine ne više od osam tona gasova sa „efektom staklene bašte” izraženih u SO2 po stanovniku, tj. ne više od devet tona do kraja 2017. godine. Takođe, cilj je da vrednost drugog pokazatelja do kraja 2012. godine opadne na oko dve tone na 1.000 stalnih američkih dolara BDP-a, a do kraja 2017. godine ta vrednost treba da iznosi oko 1,5 tona na 1.000 stalnih američkih dolara BDP-a.
Pored Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, za sprovođenje tog prioritetnog cilja nadležne su sve instutucije, kao i za sprovođenje prethodnog i u Akcioniom planu za njega su vezane aktivnosti od 3.2.1.1.1. do 3.2.1.3.1.
Imajući u vidu težinu postojećeg stanja, unapređenje postupanja sa čvrstim otpadom i otpadnim vodama izdvaja se kao jedan od prioriteta u sprovođenju Akcionog plana.
Prema podacima RZS, ukupna količina stvorenog otpada u Republici Srbiji iznosila je 2009. godine 2,37 miliona tona, a količina sakupljenog i odloženog otpada oko 1,58 miliona tona. Od ukupne količine otpadnih voda prečišćava se oko 178.000.000 m3 industrijskih otpadnih voda (5,29%) i oko 56.037.000 m3 (16,5%) otpadnih voda iz domaćinstava i ostalog nefinansijskog sektora (Statistički godišnjak 2010), što je nedovoljno imajući u vidu zemlje u okruženju i međunarodne obaveze koje je Republika Srbija prihvatila ili namerava da prihvati i ispuni do 2017. godine.
Procesni pokazatelji u ostvarenju tog cilja su: a) procenat čvrstog otpada koji se podvrgava tretmanu i b) procenat otpadnih voda koje se prečišćavaju.
Za prvi pokazatelj još ne postoje precizni statistički podaci, mada je procena da je procenat iskorišćenja i tretmana otpada na veoma niskom nivou. Međutim, Agencija za zaštitu životne sredine od 1. januara 2010. godine prikuplja podatke od lica koja sakupljaju, skladište i tretiraju sve kategorije otpada, kao i izveštaje o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom od proizvođača, uvoznika, pakera/punilaca i isporučilaca, operatera i dr. Prvi podaci će biti dostupni u toku 2011. godine i taj pokazatelj će biti moguće pratiti. U vezi sa ambalažnim otpadom, Vlada je donela i Nacionalne ciljeve za smanjenje ambalažnog otpada, odnosno obavezu da se ambalažni otpad reciklira i ponovno upotrebljava. Drugi pokazatelj prati Republički zavod za statistiku i podaci pokazuju da je ostvarenje tog cilja kao prioriteta još na veoma niskom nivou. Očekuje se povećano finansiranje u toj oblasti u narednom periodu, ali imajući u vidu velike investicije koje su neophodne za postrojenja za tretman otpadnih voda, još nije moguće dati precizniju sliku brzine ostvarivanja postavljenih ciljnih vrednosti tih pokazatelja do 2017. godine.
Pored Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja nadležni organi i partneri u ostvarenju tog prioritnog cilja su sve institucije vezane za prethodne prioritete, ali i najšire shvaćeno društvo u celini.
Smanjenje siromaštva ostaje jedan od osnovnih prioriteta u narednom periodu. Posle perioda značajnog smanjenja broja apsolutno siromašnih i rizika od siromaštva, ponovo se 2009. i 2010. godine beleži porast broja stanovnika ispod granice apsolutnog siromaštva, uz pogoršavanje svih drugih pokazatelja siromaštva. Tome je doprineo pad ekonomske aktivnosti, zaustavljanje rasta broja zaposlenih i zarada, kao i posledični rast nezaposlenosti izazvan ekonomskom krizom, ali i strukturni problemi u ekonomiji. Posle povećanja stope apsolutnog siromaštva 2009. godine u odnosu na 2008. godinu sa 6,1% na 6,9%, taj trend je nastavljen i 2010. godine, kada je stopa apsolutnog siromaštva u Republici Srbiji dostigla 9,2%. Praćenje trenda apsolutnog siromaštva ukazuje na to da je stopa siromaštva u Republici Srbiji ponovo na nivou iz 2006. godine. Povećavaju se i regionalne nejednakosti u raspodeli siromaštva. Zbog svega navedenog, aktivnosti u borbi protiv siromaštva, smanjenju regionalnih nejednakosti u raspodeli i, posebno, povećanoj brizi za naročito osetljive društvene grupe i pojedince treba u narednom periodu smatrati prioritetom u ostvarivanju održivog razvoja. Za taj cilj u Akcioniom planu neposredno su vezane sledeće aktivnosti: 2.3.1.2, 2.3.2.1–2.3.2.4, 2.3.3.1–2.3.3.5, 2.3.4.1–2.3.4.4, sve aktivnosti u delu 2.4, 2.8.1.1, 2.8.1.7, 2.8.1.8, 2.8.3.1, 2.8.3.2, 2.8.5.2, 2.9.3.1, 2.9.3.2. i 2.9.4.1–2.9.4.4.
Na praćenju pokazatelja siromaštva mnogo je rađeno u prethodnom periodu, pa je razvijen reprezentativni nacionalni skup pokazatelja za tu oblast. Cilj mera predviđenih ovim akcionim planom jeste da se zaustavi negativan trend porasta apsolutnog siromaštva u 2011. godini i da se počne smanjivati stopa apsolutnog siromaštva u 2012. godini, da bi do kraja 2012. godine bila malo iznad nivoa iz 2008. godine (6,9%), a do 2017. godine smanjila ispod nivoa iz 2009. godine, odnosno ispod 6%.
Obrazovanje za održivi razvoj ima poseban, pre svega dugoročan značaj za sprovođenje Strategije, jer se na taj način stvaraju nove generacije koje će biti sposobne da kreativno i kritički misle, primenjuju principe održivog razvoja i idu u korak s brzim razvojem tehnologija i informaciono-komunikacionog društva. Izgradnja ekonomije zasnovane na znanju Strategijom je utvrđena kao nacionalni prioritet, jer Republika Srbija nema drugih razvojnih faktora na kojima bi gradila svoju konkurentsku prednost na međunarodnom tržištu. Zbog toga je potrebno stepen izdvajanja iz budžeta Republike Srbije za naučna istraživanja i obrazovanje do 2017. godine uskladiti s donetim propisima, kao i do 2013. godine razraditi i otpočeti sa sprovođenjem sistematske podrške bržem i efikasnijem prevođenju invencija i inovacija naših stručnjaka u konkretne nove tehnologije/proizvode na kojima bi se gradila nacionalna konkurentnost. Takođe, treba sprovesti reformu sistema obrazovanja da bi se uspostavilo obrazovanje za održivi razvoj, pre svega reformom nastavnih planova i programa u koje bi trebalo ugraditi sadržaje iz oblasti održivog razvoja. Obrazovanje o održivom razvoju treba uvesti na sve nivoe obrazovanja: predškolsko, osnovno, srednjoškolsko i visokoškolsko.
U cilju što efikasnijeg uključivanja navedenih ciljeva kao prioriteta u svakodnevni život najšireg kruga građana Republike Srbije, potrebne su određene inicijative koje objedinjuju aktivnosti iz sva tri stuba Strategije. Jedna od takvih inicijativa jeste razvoj „zelene ekonomije” kao bitne komponente ukupnog održivog razvoja privrede i društva. Razvoj „zelene ekonomije” stvaranjem „zelene zaposlenosti” u tesnoj je vezi s prethodno navedenim prioritetima. „Zelenom ekonomijom” smatra se rad u poljoprivredi, industriji, istraživanju i razvoju, administrativnim i uslužnim delatnostima koje značajno doprinose očuvanju ili poboljšanju kvaliteta životne sredine. Naročito, mada ne i isključivo, taj pojam se odnosi na poslove koji pomažu očuvanju ekosistema i biodiverziteta, smanjuju upotrebu energije, materijala i potrošnju vode, u kojima se primenjuje strategija visoke efikasnosti; dekarbonizacija privrede; svođenje na minimum (ili potpuno ukidanje) stvaranja svih vrsta otpada i zagađenja. Konkretno, u Republici Srbiji „zelenom ekonomijom” se može smatrati poslovanje u domenu organske poljoprivrede, šumarstva, svih oblika reciklaže koji ne ugrožavaju životnu sredinu i ne degradiraju prirodne resurse, dobijanje energije iz obnovljivih izvora, kao i povećanje energetske efikasnoti i uvođenje čistije proizvodnje u raznim sektorima.
Značajna inicijativa je i inicijativa za povećanje energetske efikasnosti koja je pokrenuta uspostavljanjem „Godine energetske efikasnosti”, a koju treba nastaviti i u narednim godinama. Ta inicijativa će, pored donošenja niza ekonomskih i regulativnih mera, biti praćena kampanjom za uključivanje što šireg kruga subjekata i orgnizovanim aktivnostima na podizanju nivoa javne svesti o mogućnostima i potrebama stvaranja energetski efikasne privrede i društva u celini.
Posebna pažnja u periodu za koji se donosi ovaj akcioni plan biće posvećena unapređenju komunikacije i nivoa znanja o održivom razvoju u svim segmentima društva, a pre svega među nosiocima političkog odlučivanja i zaposlenima u javnom sektoru, privrednim subjektima i mladima u školama i institucijama visokog obrazovanja, kao potencijanim učesnicima u stvaranju nove javne svesti i aktivnostima u ostvarivanju održivog razvoja. Da bi se to postiglo, Vlada i institucije nadležne za sprovođenje Strategije i Akcionog plana radiće na umrežavanju postojećih i stvaranju novih centara znanja i istraživanja u okviru akademskih institucija, privrednih subjekata, njihovih asocijacija, organa i organizacija na svim nivoima vlasti, kao i na njihovom povezivanju sa sličnim programima u Evropskoj uniji i svetu. Imajući u vidu da se zacrtani ciljevi održivog razvoja mogu dostići samo uz angažovanje svih subjekata društva, u narednom periodu radiće se na podizanju kapaciteta i nivoa znanja na svim nivoima, sprovođenjem posebnih programa obučavanja.
Skraćenice koje se koriste u tekstu Akcionog plana imaju sledeće značenje:
ADR, RID, ADN – Evropski sporazumi o međunarodnom prevozu opasne robe;
AE – Agencija za energetiku;
AEE – Agencija za energetsku efikasnost;
AZJZNSS – Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije;
AOD – Agencija za osiguranje depozita;
AP – Agencija za privatizaciju;
APok – Autonomna Pokrajina;
ATS – Akreditaciono telo Srbije;
BAT – Best Available Technology / „najbolja raspoloživa tehnologija”;
BDP – bruto domaći proizvod;
BEP – Best environmental practice / „najbolja praksa po životnu sredinu”;
GVE – granična vrednost emisije;
GEF – Global environmental facility / finansijski program Svetske banke namenjen podršci zaštite životne sredine;
GHG – Greenhouse gasses / gasovi sa efektom „staklene bašte”;
GMO – genetski modifikovani organizmi;
DEU – Delegation of the European Union / delegacija Evropske unije;
DEU – direktiva EU;
EBRD – European Bank for Reconstruction and Development / Evropska banka za obnovu i razvoj;
EIB – European Investment Bank / Evropska investiciona banka;
ESCO – Energy Service Company / kompanije za pružanje usluga u energetici, koje razvijaju, izvode i finansiraju tržišno zasnovane projekte energetske efikasnosti;
EPS – „Elektroprivreda Srbije”;
EMS – „Elektromreža Srbije”;
EU – Evropska unija;
EZZ – Ekonomija zasnovana na znanju;
ZZPS – Zavod za zaštitu prirode Srbije;
ZIS – Zavod za intelektualnu svojinu;
ZJZ – zavodi za javno zdravlje;
ZS – zdravstvene službe;
ZUOV – Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja;
ZVKOV – Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja;
IAEA – International Atomic Eneregy Agency / Međunarodna agencija za atomsku energiju;
IZ – Institut za zemljište;
IZJZ – instituti / zavodi za javno zdravlje;
IKT – informaciono-komunikacione tehnologije;
ILO – International Labour Organization / Međunarodna organizacija rada;
IOM – International Organization for Migration / Međunarodna organizacija za migracije;
IPA – Instrument for pre-accession assistance / Pretpristupni fondovi;
IPCC – Intergovernmental Panel on Climate Change / Međudržavni panel o klimatskim promenama;
IPPC – Integrated Prevention and Pollution Control / jedinstveno sprečavanje i kontrola zagađivanja životne sredine;
IR – istraživanja i razvoj;
ISS – Institut za standardizaciju Srbije;
JANAF – Jadranski naftovod;
JVP – javna vodoprivredna preduzeća;
JKP – javna komunalna preduzeća;
JLS – jedinice lokalne samouprave;
JNZ – jedinstvena nomenklatura zanimanja;
JP – javna preduzeća;
KOR – Kancelarija za održivi razvoj;
KORNP – Kancelarija za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja;
KEI – Kancelarija za evropske integracije;
MVD – Ministarstvo vera i dijaspore;
MLjMPDULS – Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu;
MERR – Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja;
MŽSRPP – Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja;
MZ – Ministarstvo zdravlja;
MIE – Ministarstvo za infrastrukturu i energetku;
MKIID – Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva;
MKiM – Ministarstvo za Kosovo i Metohiju;
MO – Ministarstvo odbrane;
MOS – Ministarstvo omladine i sporta;
MP – Ministarstvo pravde;
MPN – Ministarstvo prosvete i nauke;
MPTŠV – Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede;
MRSP – Ministarstvo rada i socijalne politike;
MSP – Ministarstvo spoljnih poslova;
MSP – Mala i srednja preduzeća;
MUP – Ministarstvo unutrašnjih poslova;
MF – Ministarstvo finansija;
MHE – male hidroelektrane do 10 MW;
NARR – Nacionalna agencija za regionalni razvoj
NBS – Narodna banka Srbije;
NI – Nauka i istraživanja;
NIO – naučnoistraživačke organizacije;
NKMZ – Nacionalna komisija za mentalno zdravlje;
NLMRZ – Nacionalna laboratorija za zemljište i mineralne resurse;
NOK – Nacionalni okvir kvalifikacija;
NP – nacionalni parkovi;
NPS – Nacionalni prosvetni savet;
NRA – Nacionalna radiodifuzna agencija;
NSZ – Nacionalna služba za zapošljavanje;
NSR – Nacionalni savet Roma;
NOh – azotni oksidi;
NUTS – NUTS klasifikacija / nomenklatura teritorijalnih statističkih jedinica;
OIE – obnovljivi izvori energije;
PA – Pravosudna akademija;
PIJZ – Poverenik za informacije od javnog značaja;
PKS – Privredna komora Srbije;
PRTR – Pollutant Release and Transfer Register / Registar ispuštanja i prenosa zagađujućih materija;
PSZŽS – Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine;
RSV – Polychlorinated biphenyl / polihlorovani bifenili;
RAPP – Republička agencija za prostorno planiranje;
RAS – Republička agencija za stanovanje;
RGZ – Republički geodetski zavod;
RZII – Republički zavod za informatiku i internet;
RZJZ – Republički zavod za javno zdravlje;
RZR – Republički zavod za razvoj;
RRA – Republička radiodifuzna agencija;
RZS – Republički zavod za statistiku;
RHMZ – Republički hidrometeorološki zavod;
SB – Svetska banka;
SEPA – Agencija za zaštitu životne sredine;
SIEPA – Agencija za promociju izvoza;
ShemA – Agencija za hemikalije;
SIDA – Swedish International Development Cooperation Agency / Švedska agencija za međunarodnu razvojnu saradnju;
SKGO – Stalna konferencija gradova i opština;
SMZ – službe mentalnog zdravlja;
SRP – Savet Vlade za ravnopravnost polova;
SS – socijalne službe;
SU – stručna udruženja;
TE – termoelektrane;
TIS – turistički informacioni sistem;
TNG – tečni naftni gas;
TO – toplane;
TOS – Turistička organizacija Srbije;
UNDP – United Nations Development Programme / Program za razvoj Ujedinjenih nacija;
UNECE – Ekonomska komisija UN za Evropu;
UNECE IAN – UNECE Industrial Accident Notification System – IAN System / Evropski sistem za obaveštavanje i rukovođenje u slučaju hemijskog udesa;
UNICEF – United Nations Children’s Fund / Fond Ujedinjenih nacija za decu;
UNFCCC – United Nations Framework Convention on Climate Change / Okvirna konvencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama;
Udruženja – udruženja građana;
URR – Uprava za rodnu ravnopravnost;
Fond – Fond za zaštitu životne sredine Republike Srbije;
HE – hidroelektrane;
CORINAIR – Core Inventory of Air Emissions / osnovni inventar emisija u vazduh;
CO2 – ugljen-dioksid;
WHO – World Health Organization / Svetska zdravstvena organizacija.
III. PLAN AKTIVNOSTI
1. PRIVREDA REPUBLIKE SRBIJE – ODRŽIVOST ZASNOVANA NA ZNANjU
1.1. Ekonomija kakva je potrebna Republici Srbiji
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Nastavak reforme javnih finansija: Smanjivanje poreskog opterećenja privrede i građana tako da javni rashodi ne prelaze 40% BDP-a;Proširivanje poreske osnovice na sve aktivnosti. MF – Vlada Kontinuirano Udeo javnih rashoda u % u BDP-u 3. Fiskalna ravnoteža: Smanjenje fiskalnog deficita na 2% BDP-a; Smanjenje fiskalnog deficita na 1% BDP-a;Fiskalna ravnoteža ili blagi suficit. MF – Vlada 2013.2015.2017. Udeo konsolidovanog fiskalnog deficita u % u BDP-u 4. Održivo upravljanje spoljnim i unutrašnjim dugom:Svođenje učešća ukupnog javnog duga do 30% BDP-a;Ukupnog spljnog duga do 60% BDP-a;Javnog spoljnog duga na 15% BDP-a;Kontrola dužničkog opterećenja po zaposlenom (do pet prosečnih mesečnih zarada) i po stanovniku (do 10% godišnjeg dohotka per capita). NBS, MF – Uprava za javni dug, privreda – preduzeća i banke 2017. 2015.2015.2011. 1. Zaduženost prema inostranstvu u % u BDP-u2. Udeo javnog duga Republike Srbije u BDP-u 5. Smanjivanje deficita tekućeg računa na nivo: Ispod 8% BDP-a. NBS, MERR, privreda – preduzeća i banke 2014. Udeo deficita tekućeg računa u % u BDP-u 6. Ostvarivanje cenovne stabilnosti: Stalno smanjivanje inflacije na niži nivo; Na oko 4% godišnje. NBS, MPTŠV, MF Kontinuirano2014. 1. Indeks potrošačkih cena2. Broj uredaba i odluka o cenama lekova 1.1.2. Privreda zasnovana na znanju 1. Ostvarivanje materijalnih i tehničkih uslova za što šire korišćenje znanja kao javnog dobra: Uvođenje e-uprave: na republičkom nivou, na lokalnom nivou;Unapređenje infrastrukture za korišćenje brzog interneta; Bitno poboljšanje uslova za kvalitetan prenos signala mobilne telefonije; Smanjenje poreza na transfer tehnologije i know how; Formiranje i primena adresnog koda u Republici Srbiji. MKIID, MLjMPDULS, MPN, MF, MERR, PKS, „Telekom”, univerziteti, škole, naučni instituti, udruženja Kontinuirano 1.480.000 dinara15.000.000 dinara9.000.000 dinara Budžet Republike Srbije(sredstva namenjena za praćenje sprovođenja akcionog plana Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Srbiji do 2012. godine) Budžet Republike Srbije Sredstva javnog poštanskog operatera 1. Stepen uvedenosti e-uprave na republičkom i lokalnom nivou2. Pokrivenost brzim internetom 2. Uvođenje standarda neophodnog nivoa znanja za funkcionisanje privrede: Utvrđivanje neophodne stručne strukture zaposlenih u tehnološki intenzivnim kompanijama; Omogućavanje boljeg sistema obrazovanja uz rad;Izjednačavanje standarda za ispunjavanje stručnih uslova rada u privatnom i javnom sektoru;Utvrđivanje domaćih potencijala tradicionalnih znanja, tehnika i zanata. MERR, MPN, MRSP, PKS, ZIS, NARR 2011. 2011.2011. 1.000.000 dinara NARRNSZ 3. Obrazovanje o ekonomiji znanja i o mogućnostima razvoja privrede zasnovane na znanju:Obrazovanje i seminari za poljoprivredno stanovništvo; Regionalni seminari o ekologiji, resursima i održivom razvoju; Podizanje informatičke pismenosti radne populacije;Unapređenje kvaliteta opšteg obrazovnog sistema; Razvoj savetodavnih službi u poljoprivredi;Uspostavljanje institucionalnog praćenja razvoja ekonomije zasnovane na znanju. MPN, MŽSRPP, MKIID, MPTŠV, PKS, SB, udruženjaMPTŠV,PKS, SB, udruženja KontinuiranoKontinuiranoi nakon odobravanja za 2011. godinu 2010–2011.2011– 2016.2011–2013. EU, TAIEX,3.000 evra po seminaru1.930.100 evra2.550.000 evra100.000 evra168.300.000 dinara kroz rad poljoprivrednih savetodavnih službi12.000.000 dinara88.198 evra za praćenje i kontrolu ioko 458.920 evra za logističku podršku obrazovanju(konsultanti, prevodioci) Veza sa 3.3.4.4.DonacijeEUEU, TAIEX – po godišnjem planu UV MPTŠV-Tehnička podrška za kontrolu eradikacije u klasične kuge svinja (KKS) i besnila u Republici Srbiji-I PA EU Informacioni sistem i umrežavanje inspekcijske službeProjekat Ministarstva poljoprivrede Holandije kao pomoć Vladi Republike Srbije u oblasti transpozicije i primene propisa EU i unapređenje sprovođenja službene kontrole koju vrši veterinarska inspekcija u – Republici Srbiji- EU- Budžet Republike SrbijeKredit Svetske banke kroz projekat STAR – Tranziciona reforma poljoprivrede Republike Srbije Broj organizovanih kampanja za promociju KBE 4. Poboljšanje kapaciteta medijskog sistema i unapređenje kulture sadržajima o ekonomiji znanja: Kvalitativno popravljanje sadržaja ekonomije znanja u okviru programa medijskog nacionalnog servisa; Široko medijsko i kulturno promovisanje ekonomije zasnovane na znanju; Uspostavljanje sistemskog praćenja sadržaja ekonomije zasnovane na znanju u medijima; Promocija domaćih resursa znanja. MK, MKIID, RRA, NARR, mediji, strukovna udruženja Kontinuirano2012. Programi finansirani iz budžeta Republike Srbije: – Program podrške razvoju konkurentnosti i inovativnosti MSPP za 2011. godinu 65.000.000 dinara;- Program podrške udruženjima preduzetnika za 2011. godinu 12.000.000 dinara- Mentoring za postojeća MSPP u 2011. godini 10.500.000 dinara;- Priprema i organizacija Međunarodnog sajma preduzetništva Biznis Baza 2011. godine 7.000.000 dinara. 1. Broj emisija i priloga u medijima o KBE 1.1.3. Širenje tercijalnog sektora 1. Podsticanje održivog razvoja sektora usluga. MPTŠV, MERR Kontinuirano 1.286.000 dinara Budžet Republike Srbije 1. Stopa rasta sektora usluga2. Učešće sektora usluga u stvaranju BDP-a 2.Reforma državne uprave u smislu pravnog okvira u oblasti državne uprave i organizacije rada organa državne uprave. MLjMPDULS u saradnji sa ostalim nadležnim ministarstvima 2011. Doneti zakoni i podzakonska akta za reformu državne uprave 3. Podsticaj razmene informacija, obrazovanja i znanja kao faktora proizvodnje: Organizacija stručnih skupova i istraživanja o razvoju trećeg sektora;Međunarodna saradnja u toj oblasti. MPN, ZIS 2009–2012.3.144.000 evra4.747.000 evra Budžet Republike SrbijeDrugi izvori sredstava Broj seminara i radionica posvećenih širenju ekonomije zasnovane na znanju 4. Restrukturiranje javnog i društvenog sektora privrede u pravcu jačanja trećeg sektora, posebno onog njegovog dela s najvećim udelom znanja. MERR, MPN, AP 2012. 5. Unapređenje kapaciteta infrastrukture: Saobraćaja;Telekomunikacija; Vodosnabdevanja;Energetskog sistema; Komunalnog sistema;Poštanskog sistema. MIE, MKIID,MERR, NARR, JLS Kontinuirano 42.960.000 dinara godišnje40.000.000 evra Budžet Republike SrbijeJavni poštanski operatorIPA fondovi (Statistički) pokazatelji razvoja infrastrukture 1.1.4. Uspostavljanje sistema održive proizvodnje i potrošnje 1. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MERR, MPN,MPTŠV 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske i budžet Republike Srbije Veza sa:3.1.3.2. Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 2. Donošenje odgovarajućeg zakonodavnog okvira kojim se regulišu proizvodnja i potrošnja štetna i neprihvatljiva za životnu sredinu, odnosno uvoz i izvoz po životnu sredinu ekološki nepodobnih dobara i usluga. MŽSRPP, PKS, udruženja 2011. Veza sa 3.3.8. Doneta strategija 3. Razvoj i stimulacija „bestežinske” ekonomije i čiste proizvodnje sprovođenjem programa:Dematerijalizacije;Reciklaže; Energetske efikasnosti; Životnog ciklusa proizvoda. MŽSRPP, MPNMIE, PKS, AEE 2015.2011. Veza sa 3.3.1. 3.3.8. Donet zakon 4. Standardizacija prihvatljivih proizvoda i usluga sa stanovišta zaštite životne sredine i zaštite potrošača. ISS,ISS, MERR, MŽSRPP, PKS, udruženja, MPTŠV 2012. 224.410.000 dinara Budžet Republike SrbijeDrugi izvori sredstava 1. Količina utrošene energije na 1.000 evra BDP-a u dinarskoj protivvrednosti2. Stepen reciklaže proizvoda (staklo, aluminijum, papir…) 5. Podsticaji za uvođenje eko-ambalaže, „zelenih” pakovanja i ekoloških projekata: Poreskim stimulacijama;Naučnim istraživanjima. MŽSRPP, MF, MPN, PKS, ZZPS, udruženja 2011. Donete podsticajne mere 6. Restrukturiranje industrije na osnovu programa čistije proizvodnje, organske poljoprivrede i održive ekonomije. MERR, MIE,MPTŠV, MŽSRPP, PKS, privredni subjekti, udruženja 2015. Veza sa 3.3.8. Udeo eko-ambalaže u ukupnoj potrošnji ambalaže 7. Program obuke i obrazovanja za održivu proizvodnju i potrošnju na svim nivoima:Promena navika i promocija održivog ponašanja ljudi u potrošnji energije, vode, hrane, zaštiti prirode i čuvanja biodiverziteta, kulturnih i drugih trajnih vrednosti u potrošnji;Negovanje zdravih stilova života; Pokretanje i vođenje medijske kampanje za prihvatanje održivog načina proizvodnje i potrošnje. MPN, MŽSRPP, KOR, MZ, Crveni krst Srbije, udruženja, Mediji Kontinuirano Veza sa 3.2.2.6. Broj organizovanih kampanja za promociju održive proizvodnje i potrošnje 8. Podrška reciklaži i „zelenim” proizvodima preko sistema javnih nabavki:Izmene Zakona o javnim nabavkama u vezi s tehničkom specifikacijom – utvrđivanje zahteva kvaliteta proizvoda, usluga i radova, kao i u vezi sa organizovanjem i menadžmentom ponuđača u odnosu na ekološke zahteve. MŽSRPP, AEE,udruženja, privredni subjekti 2011. 1. Udeo recikliranih i „zelenih” proizvoda u izvršenim javnim nabavkama 2. Donete izmene Zakona o javnim nabavkama 9. Uvođenje i primena sistema društveno odgovornog poslovanja. MŽSRPP, MRSP, PKS, privredni subjekti, udruženja 2012. 1.1.5. Internalizacija eksternalija (ekonomija u kojoj korisnik plaća sveukupne, unutrašnje i spoljašnje ekološke troškove) 1. Postepeno uvođenje principa „zagađivač plaća” i „korisnik plaća”u zakonodavni okvir ekonomije: Ekološki porezi na zagađujuću proizvodnju i tehnologije; Uvođenje posebnih taksa (congestion charges) za individualni saobraćaj, GPS kontrole i drugih mera u gradskim jezgrima;Uvođenje i promocija mera održivog urbanog kretanja: pešačenje, biciklizam i javni prevoz. MŽSRPP, MF, MIE 2011.2012.2012. 1. Uvođenje poreza i taksa2. Prikupljena sredstva 2. Uvođenje i primena mehanizma plaćanja prirodne i ekološke rente (zakonski i operativno) za: Rudarstvo;Energetiku; Poljoprivredu; Saobraćaj; Građevinarstvo. MŽSRPP 2012.2011.2015.2015.2012. Veza sa 3.3.1.5. 1. Uvođenje rente2. Prikupljena sredstva 3. Unapređenje rada ekoloških fondova na republičkom i lokalnom nivou od prirodne rente, ekoloških poreza, taksa i kazni, a koji će služiti isključivo za unapređenje stanja životne sredine i zaštitu neobnovljivih resursa i prirode. MŽSRPP, JLS, Fond 2012. Veza sa 2.9.6.2. Iznos prikupljenih sredstava
1.2. Ekonomija Republike Srbije – razvoj i održivost
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Povećanje green field investicija do nivoa 50 % u ukupnim stranim direktnim investicijama. MERR, PKS,, privreda – preduzeća i banke, JLS, MIE 2012. 1.400.000. 000 dinara Budžet Republike Srbije, drugi izvori sredstavaVeza sa 1.2.1.1. Udeo green field investicija u ukupnim investicijama 3. Zaštita institucija tržišne privrede: Vlasnička prava: održivi dovršetak privatizacije, pravna zaštita poverilaca i manjinskih vlasnika;Restitucija: usvajanje i primena zakona o restituciji;Zaštita intelektualne svojine / usvajanje zakona. MERR, MPN, ZIS, AP, privreda – preduzeća i banke,reprezentativni sindikati 2011. 4. Bitno unapređenje opšteg poslovnog ambijenta: Izgradnja održive ekonomije zasnovane na konkurentnom tržištu;Dalje uklanjanje administrativnih prepreka poslovanju;Vladavina zakona; Povećanje konkurencije i njena zaštita usklađena s pravilima EU;Podizanje konkurentnosti privrede Republike Srbije u međunarodnim okvirima;Efikasniji i savremen način promocije izvozne ponude srpske privrede na značajnijim međunarodnim privrednim i sajamskim manifestacijama;Smanjenje korupcije i kriminala; Podizanje poslovne etike; Izgradnja tržišne i poslovne kulture i kulture konkurencije;Zaštita potrošača prema EU standardima;Smanjenje sive ekonomije i rada „na crno”. MERR, Komisija za hartije od vrednosti, Komisija za zaštitu konkurencije, PKS, AEE, MPTŠV, MRSP, MI, MUP, MO, privredni subjekti, udruženja 2011. 2.000.000.000dinara7.000.000 dinara871.000 dinara675.000 dinara731.756 dinara348.667,47 dinara5.000.000 dinara3.704.168,48 dinaratroškovi8,492,469.18dinara od planiranih 9.814.000 dinaratroškoviplaniraniMPTŠV:Centar za razvoj trgovine11.770.000 dinara Zaštita potrošača 12.500.000 dinaraTržišna inspekcija14.827.000 dinara Drugi izvori sredstavaBudžet Republike SrbijeBudžet Republike Srbije, MERRBudžet Republike SrbijeBudžet Republike Srbije 1. Broj organizovanih programa2. Doslednost sprovođenja zakona i procedura 1.2.2. Povećanje zaposlenosti odraslog stanovništva(starijeg od 15 godina) na oko 47% do 2017. godine 1. Ostvarivanje institucionalnih pretpostavki za brži ekonomski rast:Ubrzanje privatizacije; Programi restrukturiranja; Reforme tržišta rada; Uspostavljanje sistema praćenja zapošljavanja. MERR, MF, MRSP Kontinuirano Veza sa 2.6.3. (7,8,9) Broj donetih zakona iz ekonomske oblasti 2. Podsticaji većeg zapošljavanja u privatnom sektoru:Poreske i proceduralne olakšice za privatnu inicijativu; Posebni podsticaji za mikropreduzetništvo; Programi obrazovanja privatnog sektora u cilju dodatnog zapošljavanja. MERR, MF, MRSP, NARR, NSZ, PKS, udruženja, privredni subjekti 2011. 2011 – 2012. 2011. Programom rada NSZ za 2011. godinu predviđen je ukupan iznos 1.350.080.000 dinara namenjenih subvencijama za zapošljavanje.Programom subvencija za zapošljavanje predviđeno je da ukupno bude obuhvaćeno 6.175 lica. Subvencije za samozapošljavanje u iznosu 160.000 dinara dodeljuju se nezaposlenim licima i predviđeno je da bude obuhvaćeno 1.875 lica.NARR Program obuke za započinjanje biznisa predvideo je za 2011. godinu 11.000.000 dinara za sprovođenje 220 trodnevnih obuka. Budžet Republike Srbije Bilans zaposlenosti u privatnom sektoru 3. Podsticanje i razvoj nefinansijskih usluga. MPTŠV, Republički zavod za statistiku Republike Srbije, Udruženje „Klaster nekretnine” Kontinuirano 1.087.000 dinara 5.713.000 dinara Budžet Republike SrbijeSopstveni prihodi MPTŠV 4. Veća finansijska podrška samozapošljavanju: Krediti za početnike u biznisu start-up;Obrazovanje i prekvalifikacije radi samozapošljavanja;Uspostavljanje čvršće socijalne mreže (pomoć i podrška privremeno nezaposlenim licima); Program za mlade; Široka podrška malim ekonomskim inicijativama zasnovanim na domaćem znanju;Podsticaji za mali porodični biznis u urbanim i ruralnim sredinama. MERR, MRSP,razvojni fondovi Republike Srbije, NARR, NSZ 2015. 1,5 milijardi dinara Budžet Republike Srbije, NZS idrugi izvori finansiranja 1. Iznos kredita za samozapošljavanje2. Broj novozaposlenih u MSP 5. Usvajanje programa podsticanja zapošljavanja u ekonomski nerazvijenim ili zaostalim regionima Republike Srbije, sa prosekom stopom ispod 75% republičkog dohotka. MERR, KORNP, NARR 2011. 3.200.000.000 dinara, od toga 1.320.000.000 dinara iz ranijih anuiteta Veza sa:2.2.6.2.9.1.2.9.4. Broj novozaposlenih u nerazvijenim područjima 6. Donošenje republičkog programa podsticanja zapošljavanja posebnih talenata i visokoobrazovanih mladih s visokim prosekom ocena. MPN, MOS 2011. 1. Broj posebnih talenata i visokoobrazovanih mladih koji su prošli Program2. Broj novozaposlenih i nagrađivanih mladih koji su prošli Program 1.2.3. Smanjenje stope nezaposlenosti odraslog stanovništva (starijeg od 15 godina)na oko 15% do 2014. godine i na 12,5% do 2017. godine (po kriterijumima MOR) 1. Sve mere orijentisane ka održivom rastu ekonomije (cilj 1.1.1) KOR u koordinaciji sa MERR, MRSP, MPN Kontinuirano 2. Unapređenje načina ulaganja i povećanje domaćih i stranih direktnih investicija. MERR, MRSP, PKS 2011. 3. Prilagođavanje obrazovnog sistema zahtevima tržišta rada. MERR, NSZ, MPN, MRSP, MOS, PKS, privredni subjekti,obrazovne ustanove, udruženja Kontinuirano Procenat mladih koji nađu posao u struci u roku od godinu dana od završetka škole ili prijavljivanja na evidenciju NSZ 4. Dalje poresko rasterećenje zarada zaposlenih i drugih davanja poslodavaca na osnovu angažovanja radne snage. MF, MRSP, 2015. Iznos ukupnih opterećenja zarada 5. Podrška programima regionalne i lokalne politike zapošljavanja (posebno u manje razvijenim područjima). MERR, KORNP, NZS, JLS 2012. Veza sa 1.2.2. Broj programa samozapošljavanja koje organizuju i finansiraju JLS 1.2.4. Povećanje broja malih i srednjih preduzeća i preduzetničkih radnji za oko 10.000 godišnje do 2010. godine, a zatim 5. 000 godišnje do 2017. godine 1. Realizacija Strategije inovativnih i konkurentskih MSP za period 2008–2013. godine: – Povećanje potencijala za osnivanje novih preduzeća i razvoj preduzetništva;– Unapređenje podrške razvoju novih preduzeća;– Unapređenje poslovnog okruženja za nova preduzeća. MERR, MPN, NARR, NSZ, APR, Poreska uprava, privredni subjekti, udruženja Kontinuirano Milijarda dinara iz Budžeta Republike Srbije1,2 milijarde dinara iz dospelih kredita Broj novootvorenih MSP 2. Primena akata o malim i srednjim preduzećima za Evropu–SBA . MERR, NARR Kontinuirano Veza sa 1.2.4.1. Skor ostvaren u praćenju primene SBA za Zapadni Balkan i Tursku 3. Primena lokalnih i regionalnih razvojnih programa na bazi širenja MSP i podsticanje korišćenja lokalnog domaćeg znanja i resursa sa određenim geografskim poreklom. NARR, JLS Kontinuirano Doneti regionalni programi razvoja MSP 4. Program posebnog razvoja ruralnih područja Republike Srbije na bazi širenja MSP-a: Kreditna podrška projektima na bazi osnivanja MSP;Podrška MERR za poboljšanje turističke ponude fizičkih MSP;Obrazovanje (seminari o MSP);Obrazovanje za preduzetništvo i održivi razvoj. MERR, MPTŠV, PKS, privredni subjekti, udruženja 2011.2011. Budžet Republike SrbijeDrugi izvori sredstava 1.2.5. Povećanje udela investicija u BDP-a na 20% do 2013. godine i na oko 25% do 2017. godine 1. Podsticanje investicija privatizacijom preostalog društvenog kapitala. MERR, AP 2011. 1. Investicije – ukupno2. Investicije iz prihoda od privatizacije 2. Razvoj preduzetništva restitucijom. MERR Kontinuirano 1.2.6. Jačanje najpropulzivnijih sektora ekonomije znanja 1. Bitno popravljanje stanja infrastrukture:Puteva; Avio-saobraćaja; Železnica;Telekomunikacija; Pošte. MI, JP, MKIID, NARR Kontinuirano Veza sa 1.1.3. 1. Statistički podaci o razvoju infrastrukture (kilometri izgrađenih puteva, rekonstruisana / nova železnička mreža i sl.)2. Dostignut stepen penetracije širokopojasnih priključaka od 20% (ili 1,2 miliona) do 2012. godine 2. Modernizacija i restrukturiranje energetike: Ekonomizacija elektroprivrede; Modernizacija naftne i gasne industrije. MIE, MPN, JP, EPS, EMS, NIS Kontinuirano Veza sa 3.3.3.3. Potrošnja primarne energije u odnosu na proizvedeni BDP (000 TOE/evra BDP-a) 3. Poboljšanje stanja informacionih tehnologija i radiotelekomunikacija: Sprečavanje zloupotreba dominantnog položaja od operatora sa značajnim tržišnim udelom i zaštita konkurencije na tržištu internet usluga;Povezivanje domaćih i stranih pružalaca internet usluga;Unapređenje opštih tehničkih uslova za bežične internet veze. MKIID, MPN Kontinuirano Veza sa 1.1.3. Broj odluka RATEL-a kojima je odobreno JTO međunarodno povezivanje s telekomunikacionom mrežom druge zemlje 4. Promovisanje rasta i povećanje udela propulzivnih industrija (farmaceutike, biotehnologije, informatičke industrije, hemijske industrije, automobilske industrije, poštanske industrije) u nacionalnoj ekonomiji. MERR, MKIID, PKS Kontinuirano 1. Utvrđene propulzivne industrije2. Udeo propulzivnih industrija u ukupnoj proizvodnji3. Doneta strategija porasta učešća domaće industrije u razvoju telekomunikacija u Republici Srbiji
1.3. Tranzicija i održivi razvoj privrede u Republici Srbiji
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Vlasničko utvrđivanje preostalog društvenog kapitala – fondovi, građani, poverioci, država. AP 2011. Udeo društvenog sektora u ukupnoj vrednosti kompanija 3. Podela preostalog društvenog i predviđenog državnog dela kapitala građanima koji nisu prethodno iskoristili pravo na besplatne akcije. AP, Akcioni fond Republike Srbije 2011. Broj građana koji su ostvarili pravo na besplatne akcije uvećan za broj zaposlenih u subjektima privatizacije 4. Rešavanje pitanja restitucije: Donošenje zakona;Sprovođenje mera povraćaja ili nadoknade oduzete imovine. MF, Direkcija za restituciju Republike Srbije 2011.2012. U skladu s mogućnostima budžeta Republike Srbije Donet zakon 5. Praćenje privatizovanih preduzeća – kontrola izvršenja ugovornih obaveza kupaca. MERR, AP Kontinuirano 1. Broj raskinutih ugovora o privatizaciji.2. Broj izvršenih kontrola 1.3.2. Restrukturiranje i (delimična) privatizacija javnog sektora ekonomije i grupe strateških društvenih preduzeća 1. Donošenje strategije restrukturiranja i privatizacije javnog sektora. MF 2011. Doneta strategija 2. Restrukturiranje društvenih preduzeća. MERR, AP 2011. Broj preduzeća u restruktururanju 3. Rekonstrukcija i delimična privatizacija velikih javnih preduzeća Republike Srbije: Uspostavljanje zajedničke socijalne strategije sindikata, Vlade i poslodavaca; Osmišljavanje zaštitne socijalne mreže za pogođene tranzicijom i neprilagođene radnike. MF, MRSPreprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije 2011.2011. 2011. 1.258.400. 000 dinara za period 2011–2013. godine Budžet Republike Srbije Broj privatizovanih javnih preduzeća 4. Restrukturiranje lokalnih javnih komunalnih preduzeća – JKP; Izrada strategije; Javna raspravaDonošenje strategije restrukturiranja JKP. MERR, Kabinet predsednika Vlade, ostala resorna ministarstva, SKGO, AP jul 2011. oktobar 2011. decembar 2011. 1. Udeo privatnog sektora u javnom sektoru 2. Doneta strategija 5. Praćenje stanja u restrukturiranim preduzećima javnog sektora. MF, AP i JLS Kontinuirano 1.3.3. Uspostavljanje i unapređenje konstruktivnog i efektivnog socijalnog dijaloga 1. Promena zakonodavnog okvira o socijalnom dijalogu : Zakonsko regulisanje novih sadržaja socijalnog dijaloga;Zakonsko osnaživanje instituta socijalnih saveta. MRSP, socijalni saveti, sindikati, udruženja 2010.2009–2011.2009. 66.600.000 dinara za period 2011–2013. godine Budžet Republike Srbije 2. Donošenje izmena i dopuna Zakona o radu u delu koji se odnosi na sindikate i udruženja poslodavaca: Izrada zakona u saradnji s poslodavcima i reprezentativnim sindikatima. MRSP, reprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, udruženja 2011. Donet zakon 3. Donošenje novog zakona o udruženjima poslodavaca i privrednim komorama. MRSP, Privredne komore, Unija poslodavaca Srbije 2011. Donet zakon 4. Organizovanje okruglog stola i regulisanje pitanja podele sindikalne imovine iz socijalističkog nasleđa:Inicijativa za socijani dogovor u vezi sa sindikalnim nasleđem;Utvrđivanje i ponuda platforme pregovora; Realizacija pregovora pod okriljem Vlade; Potpisivanje pakta o sindikalnom nasleđu i budućim odnosima socijalnih partnera;Sprovođenje odredaba socijalnog ugovora: podela sindikalne imovine. MERR, MF,reprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, MRSP 2011. 5. Osnivanje novih ekonomsko-socijalnih saveta i jačanje kapaciteta postojećih:Aktivnosti na jačanju saveta na republičkom i lokalnom nivou. MRSP, reprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije Kontinuirano Osnovan savet 6. Podsticanje opšteg socijalnog učešća, industrijske demokratije i socijalne saradnje: Organizovanjem zajedničkih seminara o socijalnoj saradnji na republičkom, lokalnom i kompanijskom nivou. privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, reprezentativni sindikati Kontinuirano 1.3.4. Dvostruko povećanje preduzetničkih projekata i samozapošljavanja do 2017. godine 1. Utvrđivanje segmenta razvoja samozapošljavanja kao sastavnog dela Strategije zapošljavanja. MERR, MRSP 2011. 2. Sistematsko organizovanje na lokalnom nivou: obuke nezaposlenih za samozapošljavanje, pokretanje preduzetničkih poduhvata i podrške (para)državnih organa i institucija tom procesu. MERR, NSZ, MOS, Fond za razvoj, udruženja, NARR 2011. 1. Broj sprovedenih obuka za nezaposlene 2. Broj pokrenutih preduzetničkih poduhvata3. Broj sprovedenih obuka za nezaposlene i broj pokrenutih preduzetničkih poduhvata finansiranih iz budžeta JLS 3. Projekti obrazovanja za preduzetništvo: Promene u školskim programima; Seminari za zaposlene; Obrazovanje nezaposlenih. MERR, MOS, MPN, NARR, NSZ, KOR 2011. Veza sa 3.3.2.6. Broj sprovedenih programa i projekata za preduzetništvo 4. Organizovanje skupova i istraživačkih projekata o preduzetničkoj ekonomiji uz: Angažman poslodavaca; Sindikata;Međunarodnih eksperata. MERR, MPN, MRSP, NARR, NSZ, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije,sindikati, udruženja 2011. Broj organizovanih skupova 1.3.5. Unapređenje poslovnog ambijenta, posebno politike konkurencije i zaštite vlasničkih prava, pogotovo manjinskih 1. Izgradnja odgovarajuće i ekološki prihvatljive infrastrukture za ekonomiju zasnovanu na znanju i razvoj trećeg sektora. MI, udruženja 2015. 2. Popravljanje vlasničke strukture ekonomije tako da privatni sektor proizvodi 80% BDP-a i zapošljava 60% radne snage. MERR, AP 2017. Udeo privatnog sektora u BDP-u i zapošljavanju 3. Podsticanje razvoja tržišta i konkurencije privatizacijom, deregulacijom i razvojem finansijskog tržišta: Unapređenje rada Komisije za hartije od vrednosti u skladu sa evropskom praksom;Razvoj infrastrukture za širenje finansijskog tržišta; Zakonska i faktička zaštita interesa manjinskih vlasnika kapitala; Podsticanje konkurencije dovođenjem stranih trgovinskih lanaca;Izrada strategije razvoja nacionalnog tržišta kapitala;Izmene i dopune Zakona o preuzimanju akcionarskih društava u skladu sa evropskom praksom. MF, AP, Komisija za hartije od vrednosti, MERR, PKS, Udruženje finansijskih posrednika, Centralni registar, berze, naučni instituti Kontinuirano2011.Kontinuirano2012.2011.2011.Kontinuirano 4. Unapređivanje rada i podizanje efikasnosti Komisije za zaštitu konkurencije: Donošenje novog zakona o zaštiti konkurencije; Jačanje samostalnosti i stručnih kapaciteta Komisije; Promocija zaštite i unapređenja konkurencije u skladu sa evropskim standardima; Sprovođenje programa obrazovanja o antimonopolskom zakonodavstvu. MPTŠV, Komisija za zaštitu konkurencije, ECD Kontinuirano2011.Kontinuirano 4.000.000 dinara Budžet Republike Srbije 5. Smanjenje korupcije: Programi obrazovanja o štetnosti korupcije i borbi protiv korupcije; Unapređenje rada organa nadležnih za borbu protiv korupcije; Propagandna kampanja za smanjenje korupcije; Posebne akcije u borbi protiv korupcije u:zdravstvu;obrazovanju; državnoj upravi (posebno carini); pravosuđu;Uspostavljanje organizovanog praćenja za borbu protiv korupcije. MUP, MP, MPN,Agencija za borbu protiv korupcije, JLS, udruženja Kontinuirano 1. Broj organizovanih programa2. Broj otkrivenih dela korupcije3. Broj lica osuđenih za korupciju 1.3.6. Smanjenje rizika za održivu ekonomiju i reforme 1. Ostvarenje socijalne saglasnosti za dalje ekonomske reforme na bazi: Tržišne privrede; Evropske i demokratske orijentacije; Društva jednakih šansi;Zaštite i razvoja zdrave životne sredine. MERR, MRSP, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, reprezentativni sindikati, udruženja 2011. 2. Bitno smanjenje kriminala (posebno u privredi) za 30%:Osposobljavanjem policije i pravosuđa;Tehničkom modernizacijomslužbe unutrašnjih poslova; Boljom kontrolom (istraživanjem) socijalne ravnoteže društva; Obrazovanjem u duhu tolerancije i društvenog učešća. MUP, MO, MP, Agencija za borbu protiv korupcije, Pravosudna akademija, udruženja 2017. Broj krivičnih dela iz oblasti privrednog, ekološkog i organizovanog kriminala 3. Borba protiv korupcije: Sprovođenjem Zakona o finansiranju političkih aktivnosti („Službeni glasnik RS”, broj 43/11); Jačanjem kapaciteta sudova i policije; Organizovanjem stručnih skupova – istraživanjem i praćenjem korupcije.Obrazovanjem nove radne grupe za sprovođenje preporuka Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i preporuka grupe zemalja za borbu protiv korupcije – GREKO. MUP, MP,Agencija za borbu protiv korupcije, Pravosudna akademija, udruženja Kontinuirano 4. Smanjenje obima sive ekonomije i njenog učešća u BDP-u na 20%: Sprovođenjem zakona i ostvarenjem principa vladavine prava i pravne države; Ostvarivanjem principa otvorenosti i dostupnosti javnih informacija;Koordinacijom rada inspekcijskih službi republičkih organa radi povećanja efikasnosti i unapređenja rada i postavljanja osnova za uvođenje sistema samoregulisanja privrednih subjekata;Generalnim smanjenjem poreskog opterećenja za privredu i građane; Unapređenjem administracije i infrastrukture; Daljom fiskalnom reformom – otvorenost poreskog sistema. MUP, MF, MP, MRSP, pravosudni organi, udruženja 2012.Kontinuirano 92.800.000 dinara za period 2011–2013. godine Budžet Republike Srbije 1. Procena udela sive ekonomije u BDP-u2. Broj sprovedenih aktivnosti u borbi protiv sive ekonomije
1.4. Obrazovanje za održivi razvoj
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Unapređivanje obrazovno-vaspitnih programa i udžbenika i drugih nastavnih sredstava. ZUOV, MPN, NPS, SSOOO 2011–2017. 1. Programi zasnovani na standardima2. Broj odobrenih udžbenika i drugih nastavnih sredstava u skladu sa standardima 3. Unapređivanje infrastrukture i opremanje obrazovno-vaspitnih ustanova:Ustanova učeničkog standarda;– Ustanova studentskog standarda;– Ustanova osnovnog obrazovanja;Ustanova srednjeg obrazovanja;Ustanova visokog obrazovanja. MPN, JLS, SKGO 2011–2017. 1. Broj ustanova sa unapređenom infrastrukturom2. Broj ustanova opremljenih savremenom nastavnom opremom3. Broj novoizgrađenih ustanova 4. Obezbeđivanje pristupa i osposobljavanje za korišćenje IKT u procesu učenja. MPN, MKIID, udruženja, privredni subjekti 2011–2017. 1. Broj škola opremljenih IKT opremom 2. Broj udžbenika i priručnika koji su opremljeni pratećim softverima 3. Broj programa stručnog usavršavanja u oblasti IKT 4. Broj nastavnika koji su završili obuke u oblasti IKT 5. Uspostavljanje i primena standarda u obrazovanju. MPN, ZVKOV, ZUOV, NPS, SSOOO 2011–2015. 450.000 evra ukupno za konsultantske usluge, štampu, distribuciju i obuke Projekat DILS 1. Usvojeni standardi obrazovanja i vaspitanja2. Prosvetni savetnici obučeni i prate obrazovni proces u skladu sa usvojenim standardima 6. Obezbeđivanje zakonskog okvira u cilju unapređivanja kvaliteta obrazovanja, uspostavljanje efikasnog sistema praćenja i procena obrazovanja na svim nivoima. MPN, ZVKOV, ZUOV, NPS, SSOOO 2011–2017. 1. Doneta podzakonska akta koja utvrđuju kvalitet 2. Uspostavljen sistem praćenja i ocene sa jasno utvrđenim ulogama, odgovornostima i procedurama 7. Uspostavljanje i održavanje baze podataka o obrazovanju. MPN 2011-2017.kontinuirano 2011.70.000 evra za konsultantske usluge i najviše 70.000 evra za hardver Projekat DILS 1. Uspostavljena baza2. Baza dopunjena novim pokazateljima 8. Reforma sistema finansiranja obrazovanja: povećanje izdvajanja za obrazovanje u skladu s prihvaćenim međunarodnim obavezama i standardima. MF, MPN 2011–2017. 110.000 evra za konsultantske usluge i obuke Projekat DILS 1. Finansijska formula se pilotira 2. Dostignut EU prosek izdvajanja iz BDP-a 9. Decentralizacija upravljanja obrazovno-vaspitnim ustanovama. MPN, SKGO, JLS 2011–2017. Utvrđene nadležnosti i odgovornosti na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou 10. Uvođenje mera za racionalno i efikasno korišćenje resursa: materijalnih, ljudskih i finansijskih. MPN 2011–2017. 1. Broj odeljenja smanjen za 5% godišnje2. Napušteni objekti imaju novu namenu u funkciji obrazovanja 11. Promovisanje obrazovanja i dobiti od obrazovanja u široj populaciji i podizanje nivoa razumevanja obrazovno-političkih pitanja u stručnoj i široj javnosti. MPN, MK, MOS, stručna društva, mediji 2011–2017. 80.000 evra ukupno za kampanje i publikacije Projekat DILS 1. Veb-sajt sadrži sve informacije2. Izrađen informator o tekućim projektima 3. Pripremljen i razdeljen promotivni materijal4. Obrazovne ustanove promovišu obrazovanje kao vrednost u programima rada5. Broj održanih takmičenja i smotri i broj učenika i studenata koji su učestvovali na njima6. Broj stručnih skupova zaposlenih u obrazovanju i drugih oblika promocije i razmene primera dobre prakse 1.4.2. Obezbeđenje potpunog obuhvata obrazovanjem i olakšavanje pristupa obrazovanju i sticanju kvalifikacija pripadnika svih, naročito ugroženih kategorija stanovništva, kao i smanjenje stope osipanja iz sistema obrazovanja 1. Uspostavljanje najbolje mreže predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola koji omogućavaju potpun obuhvat stanovništva. MPN, JLS, PSO 2012–2017. 1.000.000 evra za nabavku vozila za prevoz učenika Projekat DILS 1. JLS donele akte o mreži predškolskih ustanova i osnovnih škola u skladu s kriterijumima2. Donet akt o optimalnoj mreži srednjih škola u skladu s kriterijumima 2. Poboljšanje uslova za obrazovanje dece iz ugroženih kategorija stanovništva. JLS, MPN, MRSP, udruženja 2011–2017. 1.067.000.000 dinara:finansiranje 180 pedagoških pomoćnika u januaru i februaru 2011. godine u vrednosti 230.000 evra; Studija pokrivenosti stanovništva obrazovnim sistemom i prevremeno napuštanje sistema u vrednosti 75.000 evra; Budžet Republike Srbije za 2011. godinu, obuke, radionice, događaji u vrednosti 138.000 evra;Izrada materijala za obrazovne i kulturne događaje u vrednosti 21.000 evra;Izložbe, promocije lokalnih događaja, promocija programskih aktivnosti u vrednosti 38.000 evra;Prevod materijala za obuku i publikacija na srpski i romski jezik u vrednosti 5.000 evra;Studijske posete u vrednosti 18.000 evra Budžet Republike Srbije, Projekat DILS, Projekat „Obrazovanje za sve” 1. Broj pedagoških pomoćnika2. Broj učenika koji su dobili besplatne udžbenike3. Broj učenika i studenata obuhvaćenih podsticajnim merama upisa4. Broj stipendija dodeljenih pod posebnim uslovima učenicima i studentima iz ugroženih kategorija5. Broj dece / učenika kojima je obezbeđen prevoz6. Broj ustanova sa prilagođenim objektima7. Broj ustanova opremljenih pomoćnom tehnologijom 3. Podrška sistemu inkluzivnog obrazovanja (kadar, programi, udžbenici i dr.) i obezbeđivanje uslova za podsticanje darovitih i talentovanih učenika. MPN, ZUOV, ZVKOV, JLS, udruženja 2011–2017. Asistivna tehnologija 360.000 evra, 1,2 milona evra za opremu – asistivne tehnologije za obrazovno-vaspitne ustanove Projekat DILS, Projekat „Obrazovanje za sve” 1. Broj nastavnika koji je prošao obuku o inkluzivnom obrazovanju2. Uspostavljen sistem praćenja primene znanja stečenih na obukama i potreba za novim vidovima obrazovanja3. Broj učenika koji rade po individualnom obrazovnom programu4. Broj dece kojoj je obezbeđena podrška u skladu sa Interresornom komisijom5. Broj sprovedenih posebnih programa za smanjenje socijalne razlike6.Unapređen kvalitet udžbenika za decu sa smetnjama u razvoju7. Broj stipendija za darovite učenike 4. Uspostavljanje sistema obrazovanja odraslih (kadar, programi, udžbenici i dr.). MPN, NSZ 2011–2013. 1. Donet zakon o obrazovanju odraslih2. Doneti podzakonski akti3. Broj škola koje sprovode programe osnovnog obrazovanja odraslih4. Broj regionalnih centara za obučavanje5. Broj nastavnika obučenih za rad sa odraslima6. Izrađeni priručnici za nastavnike7. Uspostavljene institucije za akreditaciju obuka 5. Uključivanje učenika koji su ispali iz sistema obrazovanja u obrazovanje, sticanje kvalifikacije i funkcionalno osnovno obrazovanje. MPN, NSZ, MOS 2011–2017. 2 .500.000 evra donacije za 56 najsiromašnijih opština sa ugovorima mentora za podršku opštinskim timovima, 66.970 evra Projekat DILS, REF 1. Broj ustanova koje se bave uključivanjem učenika i sprovode programe i projekte s tim ciljem2. Broj učenika koji je vraćen u sistem obrazovanja 6. Uspostavljanje školskog sistema profesionalne orijentacije. MPN, NSZ, MOS, ZUOV 2011–2015. 1. Programi profesionalne orijentacije u školama2. Broj obučenih stručnih saradnika i nastavnika3.Sveobuhvatan materijal o profesionalnoj orijentaciji, priručnici za nastavnike i predavače 7. Unapređivanje partnerstva sa udruženjima aktivnim u oblasti obrazovanja. MPN, udruženja 2011–2017. 1. Broj zajedničkih akcija i broj sporazuma o partnerstvu2. Osmišljena podrška udruženjima i programi saradnje 1.4.3. Povećanje procenta visokoobrazo-vanih u Republici Srbiji i stvaranje uslova za njihov razvoj i profesionalno angažovanje u zemlji 1. Dosledno sprovođenje Bolonjske deklaracije radi obezbeđivanja efikasnog visokog obrazovanja i uključivanja u svet rada. MPN, NSVO, univerziteti 2011–2017. 1. Broj akreditovanih programa2. Broj akreditovanih ustanova 2. Obezbeđivanje stipendija i kredita za studiranje na visokoškolskim ustanovama u zemlji i inostranstvu. MOS, MPN 2011–2017. 1. Broj uključenih studenata 2. Broj dodeljenih stipendija i kredita 3. Uključivanje u EU programe razmene studenata i nastavnika. Univerziteti, škole, MPN, studentske organizacije 2011–2017. 1. Broj uključenih studenata i nastavnika2. Broj novih ustanova (koje nisu ranije uključivane u programe) 3. Broj uključenih novih studenata i nastavnika 4. Obezbeđivanje uslova za povratak mladih stručnjaka. MERR, MPN 2011–2017. 5. Podsticanje naučnoistraživačkog rada sprovođenjem programa MPN:– Programa osnovnih istraživanja;Programa istraživanja u oblasti tehnološkog razvoja;Programa razmene znanja i tehnologija i podsticanja primene rezultata naučnoistraživačkog rada;Programa naučnoistraživačkog rada SANU i Matice srpske;Programa sufinansiranja integralnih i interdisciplinarnih istraživanja;Programa naučnoistraživačkog rada centra izuzetnih vrednosti;Programa usavršavanja kadra za naučnoistraživački rad;Programa podsticanja stipendiranja mladih i nadarenih za naučnoistraživački rad. 2011–2017. 2011:1) Planirani broj stipendija je 600 za doktorante i 60 za učenike, a planirana sredstva su 320.000.000 dinara;2) Izdvajanje za nauku 2011. godine: 10.355.502.000 dinara, 1.740.000.000 dinara Budžet Republike Srbije Budžet Republike SrbijeDrugi izvori sredstava 1. Broj stipendija (firme, naučne institucije, ministarstva…) i nagrada za inovacije2. Utvrđeni kriterijumi koji uvažavaju uključenost u istraživačke projekte i utiču na napredovanje u službi3. Obezbeđena sredstva u skladu s planiranim brojem stipendija4. Obezbeđena sredstva za programe naučnoistraživačkog rada 6. Jačanje veze između visokog obrazovanja, istraživanja i privrede u cilju zadovoljavanja potreba tržišta rada i društva u celini. MERR, NSZ, MPN i fakulteti 2011–2017. 1. Broj novih studijskih programa koji su u skladu sa potrebama tržišta rada2. Broj istraživačkih projekata čiji je naručilac privreda 1.4.4. Unapređenje otvorenosti sistema obrazovanja za međusobne uticaje s drugim delovima društva, u nacionalnim i međunarodnim okvirima 1. Uspostavljanje i unapređivanje socijalnog partnerstva. MPN, MRSP, udruženja, univerziteti, MERR, NSZ, Unija poslodavaca, sindikati, komore 2011–2017. 1. Potpisani memorandumi o socijalnom partnerstvu2. Broj zajedničkih odluka3. Doneta strategija razvoja socijalnog partnerstva u oblasti stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih 2. Unapređivanje saradnje i funkcionalno povezivanje institucija formalnog i neformalnog obrazovanja. MPN, NSZ, MOS, JLS, udruženja 2011–2017. 1. Broj akreditovanih institucija2. Broj akreditovanih programa 3. Izrada nacionalnog okvira kvalifikacija u skladu sa EU. MPN, MERR, NSZ, ZUOV, MRSP, komore, sindikati, Unija poslodavaca 2013. Donet NOK 4. Izrada novog nacionalnog sistema klasifikacije zanimanja (NSKZ), odnosno usklađivanje NSKZ s međunarodnim standardima. MERR, RZS, NSZ, MPN 2012. Donet NSKZ 5. Razvijanje i promocija preduzetništva kao ključne kompetencije na svim nivoima obrazovanja i razvijanje povoljnog okruženja za inovativni biznis. MERR, MPN, NARR, privredni subjekti, škole, fakulteti, JLS 2011–2017. 1. Doneta strategija za celoživotno preduzetničko učenje2. Broj obučenih nastavnika3. Izrađeni nastavni programi za preduzetništvo, ishodi preduzetničkog učenja kroz kurikularno integrisani4. Izrađeni priručnici za nastavnike5. Broj promotivnih manifestacija na republičkom i lokalnom nivou 6. Obezbeđivanje efikasnijeg učenja stranih jezika. MPN, ZUOV, udruženja 2011–2017. 1. Primena novih metoda učenja jezika2. Broj odeljenja dvojezične nastave 7. Uključivanje učenika, studenata, nastavnog kadra i uprave obrazovnih ustanova u međunarodne programe i projekte. MPN, škole, univerziteti, udruženja 2011–2017. 1. Broj programa2. Broj uključenih 8. Donošenje zakona i podzakonskih propisa kojima se obezbeđuje usklađenost nacionalnih propisa u obrazovanju sa evropskim zakonodavstvom. MPN 2011–2017. Doneti zakoni i podzakonski akti 1.4.5. Povećanje nivoa informisanosti i obučenosti stanovništva za očuvanje životne sredine sprovođenjem programa formalnog i neformalnog obrazovanja, ličnog i profesionalnog usavršavanja i doživotnog učenja 1. Uvođenje obrazovanja za zaštitu životne sredine na sve nivoe obrazovno-vaspitnog sistema. MPN, MŽSRPP, ZUOV 2011–2017. Sadržaji zaštite životne sredine kroz kurikularno integrisanje 2. Razvijanje kompetencija zaposlenih u obrazovanju za uključivanje obrazovanja za životnu sredinu u nastavne i vannastavne aktivnosti, izrada i dostupnost nastavnih sredstava i radnog materijala MPN, MŽSRPP, ZUOV, univerziteti, udruženja 2011–2017 1. Broj akreditovanih programa2. Broj obučenih nastavnika3. Izrađena nastavna sredstva i drugi radni materijal 3. Podrška vannastavnim i terenskim obrazovno-istraživačkim aktivnostima s ciljem očuvanja geodiverziteta, biodiverziteta i kulturnog nasleđa u kontekstu održivog razvoja. MPN, MK,MŽSRPP, udruženja 2011–2012 2009–2012.1.854.000evra2.006.000 evra2011.20.000.000 dinara – za promociju i popularizaciju nauke;15.000.000 dinara – za Petnicu Budžet Republike SrbijeDrugi izvori sredstava 1. Broj akcija i projekata2. Broj obuhvaćenih učenika i studenata3. Sredstva za promociju i popularizaciju nauke 4. Podrška u izradi i primeni standarda u obrazovanju o zaštiti životne sredine u funkciji održivog razvoja koji su usklađeni s međunarodnim standardima MŽSRPP, MPN, ZVKOV, škole 2011–2017 2.000.000 dinara Budžet Republike Srbije Urađeni standardi 5. Promocija i podrška aktivnostima usmerenim ka podizanju svesti o značaju zaštite životne sredine i održivog razvoja. KOR, MŽSRPP, udruženja, MPN 2011–2017 1. Broj programa i projekata2. Broj akcija3. Postavljen portal
1.5. Informaciono-komunikacione tehnologije, održivost naučnotehnološke politike i zaštita intelektualne svojine i održivi razvoj
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Izgradnja mreže „širokog protoka” IKT: Aktivno uključivanje u naučnoistraživački rad na razvoju IKT;Podsticanje naučnoistraživačkog učešća u programima IKT i programima za inovacije EU.3. Sprovođenje Strategije poštanskih usluga u Republici Srbiji:Liberalizacija tržišta poštanskih usluga;Održivost univerzalne poštanske usluge;Povezanost elektronske i klasične usluge u skladu sa sistemima drugih zemalja. MKIID, RZIIMKIID 2011–2012. 2009–2011. 10.000.000 dinara Budžet Republike Srbije 1. Stepen izgrađenosti mreže širokog protoka2. Broj odobrenih projekata3. Broj organizacija iz Republike Srbije4. Broj podnetih projekata5. Usaglašenost s direktivama EU i potrebama i zahtevima Svetske trgovinske organizacije 4. Usaglašavanje IKT sistema sa standardima EU.Primena propisane Metodologije obračuna poštanskih usluga na troškovnom principu. MKIID 2012. 20.000.000dinara Budžet Republike Srbije Stepen usaglašenosti domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU u oblasti IKT 5. Utvrđivanje liste strateških informacionih sistema. MKIID, RZII 2011. Budžet Republike Srbije 1. Objavljena lista 2. Broj sistema na listi 1.5.2. Kompjutersko opismenjavanje mladih 1. Sprovođenje: – Programa Vlade „PC u svakoj školi u Srbiji”; Programa razvoja informatičkog društva. MKIID, MPN, RZII 2011–2013. 440.000.000dinara Budžet Republike Srbije 1. Procenat škola opremljenih kompjuterima od ukupnog broja škola2. Broj učenika po računaru 2. Organizovanje kreativnih radionica mladih programera i pružanje podrške. RZII Kontinuirano 1. Broj održanih radionica 3. Organizovanje stalnih (republičkih i lokalnih) takmičenja mladih informatičara i pružanje podrške. MPN 2011–2013. Budžet Republike SrbijeOstala sredstva 2011–2013. 1. Stepen uvedenosti e-uprave2. Pokrivenost brzim internetom3. Broj zaposlenih koji imaju sertifikat 1.5.3. Podsticanje na aktivno korišćenjeinterneta 1. Sprovođenje programa informatičkog obrazovanja i korišćenja interneta u okviru Nacionane službe za zapošljavanje. RZII, NSZ 2012. 2. Sprovođenje programa aktivnog interneta u školama. MPN, škole i fakulteti Kontinuirano Procenat škola sa pristupom internetu 3. Sprovođenje programa aktivnog interneta u privredi. MKIID, RZII, privreda –preduzeća i banke Kontinuirano 1. Procenat računara sa pristupom internetu2. Procenat preduzeća koja koriste posebne servise 4. Sprovođenje programa: „Aktivni internet u državnim službama”. MKIID Kontinuirano 5. Podsticaj razvoju elektronske trgovine na tržištu Republike Srbije (izrada strategije razvoja elektronske trgovine – utvrđivanje osnovnih strateških prioriteta i predloga aktivnosti za ostvarenje strateških ciljeva u oblasti e-trgovine i istraživanje i analiza postojećeg stanja u e-trgovini Republike Srbije). MPTŠV Kontinuirano 580.560 dinara Budžet Republike Srbije 1. Izrađena strategija razvoja elektronske trgovine2. Sprovedena istraživanja u e-trgovini 1.5.4. Unapređivanje efikasnosti naučnoistraživačkog sektora merenjem i poređenjem rezultata naučnoistraživačkih aktivnosti 1. Povećanje potrošnje na istraživački razvoj u ukupnoj potrošnji BDP-a:Povećavanje izdvajanja javnih sredstava za istraživački razvoj;Izjednačavanje privatnih i javnih istraživačko-razvojnih jedinica u korišćenju javnih sredstava;Podsticanje privatnih ulaganja u istraživački razvoj stimulativnom poreskom politikom;Smanjenje broja najkvalitetnijih istraživača koji napuštaju zemlju;Sprovođenje programa izdavanja naučnih publikacija i održavanja naučnih skupova. MPN, ZIS, privreda – preduzeća i banke 2011–2012. 11.148.893.000 dinara, 7.960.870.000 dinara. Ukupna izdvajanja za nauku na nivou 19.109.763.000 dinara ili 0,56% BDP-a. Budžet Republike SrbijeDrugi izvori sredstava (domaća i inostrana zaduženja) 1. Izdvajanja za IR dovedena na nivo evropskih standarda (Strategija za nauku )2. Udeo privrednih organizacija u ukupnom finansiranju IR 2. Bolja opremljenost naučnoistraživačkih organizacija:- Sprovođenje programa obezbeđenja i održavanja naučnoistraživačke opreme i prostora za naučnoistraživački rad;- Sprovođenje programa podsticajnih aktivnosti naučnoistraživačkim i stručnim društvima koji su u funkciji unapređivanja naučnoistraživačkog rada, promocije i popularizacije nauke. MPN Kontinuirano Stepen opremljenosti laboratorija 3. Poboljšanje materijalnog statusa istraživača:Selektivno vrednovanje najkvalitetnijih istraživača;Finansijsko mesto;Sprovođenje programa projektnog sufinansiranja doktorskih akademskih studija;Sprovođenje programa sufinansiranja izgradnje stanova za potrebe mladih istraživača i naučnika u Republici Srbiji. MPN 2011–2012. Budžet Republike Srbije Visina primanja istraživača u odnosu na prosečnu zaradu i u odnosu na prethodnu godinu 4. Utvrđivanje vlasničkog statusa i vlasnička transformacija naučnoistraživačkog sektora: Delimična ili potpuna privatizacija dela naučnoistraživačkog sektora;Utvrđivanje statusa i unapređenje kvaliteta nacionalnih istraživačko-razvojnih jedinica. MERR, AP, MPN 2012. Udeo neprivatizovanog dela IR sektora u ukupnom IR sektoru 5. Restrukturiranje i modernizacija sistema javnih naučnoistraživačkih organizacija: Racionalizacija mreže;Reorganizacija; Podizanje kvaliteta. MPN 2011–2017. 2009-2011.11.869.000 evraPlanirana sredstva za realizaciju Programa za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije i restrukturiranja i pripreme za privatizaciju u NIO su 90.000.000 dinara Budžet Republike Srbije Broj i raspored NIO 6. Umrežavanje i podizanje efikasnosti saradnje naučnoistraživačkih organizacija sa svetom: Sprovođenje programa međunarodne naučne saradnje značajne za Republiku Srbiju;Sprovođenje programa nabavke naučne i stručne literature iz inostranstva i pristupa stranim elektronskim naučnim bazama podataka. MPN, RZII, ZIS 2012-2017. Broj sprovedenih međunarodnih projekata 7. Sprovođenje akreditacije naučnoistraživačkih organizacija i registracija inovacionih ustanova. MPN, Akreditaciona komisija Kontinuirano Broj akreditovanih NIO 8. Sprovođenje mera stalnog podsticanja inovativnog ponašanja stanovništva i privrede uz visoke i prestižne nagrade za preduzetništvo i primenljivu inovaciju (npr. organizovanjem takmičenja za najuspešniju inovaciju) kao i za sprovođenje projekata podsticaja preduzeća za investiranje u jačanje inovativnosti. MPN, MERR 2011–2012. 2009–2012.532.000 evra2011.20 miliona dinara – takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju217.198.311 – finansiranje projekata registrovanih inovacionih organizacija i inovatora Budžet Republike Srbije 1. Organizovana takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju2. Sproveden javni poziv za inovacione projekte3. Broj preduzeća koja su dobila sredstva iz programa MERR 1.5.5. Efikasna zaštita intelektualne svojine 1. Donošenje nacionalne strategije za zaštitu intelektualne svojine.2. Sprovođenje nacionalne strategije za zaštitu intelektualne svojine MPN, ZIS Drugi kvartal 2011.2011–2017. Doneta strategija 3. Donošenje propisa:Izmena Zakona o zaštiti intelektualne svojine; Zakona o patentima;Zakona o optičkim diskovima;Zakona o Agenciji za intelektualnu svojinu;Zakona o izmenama i dopunama Zakona o autorskom i srodnim pravima;Uredbe o postupku za dobijanje dozvole za proizvodnju optičkih diskova;Zakona o zaštiti poslovne tajne;Pravilnika o postupku zaštite pronalazaka. MPN, ZISZISZISZISZISZISZISZIS Kontinuiranomart 2011. mart 2011. jun 2011. jun 2011.septembar 2011.decembar 2011. decembar 2011. Doneti propisi 4. Sprovođenje programa stalnog obrazovanja zaposlenih u državnim organima koji su zaduženi za primenu propisa u oblasti intelektualne svojine. ZIS Kontinuirano Broj održanih inovacionih seminara u ovoj oblasti 5. Uvođenje sadržaja o zaštiti intelektualne svojine u opšteobrazovne programe pravne i tehničke struke. MPN, fakulteti, ZIS 2011. Broj održanih predavanja 6. Donošenje i sprovođenje programa dugoročnog plana medijske podrške promocije važnosti pitanja zaštite intelektualne svojine za efikasno funkcionisanje domaće privrede. ZIS, Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Republike Srbije, NARR 2012. Broj medijskih priloga u oblasti zaštite intelektualne svojine
2. DRUŠTVENO-EKONOMSKI USLOVI I PERSPEKTIVE
2.1. Društvene vrednosti, kvalitet života i društveno blagostanje
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležnainstitucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2.1.2. Promocija i razvoj održivih životnih stilova 1. Promocija zdravih životnih stilova u opštoj populaciji, a pre svega među mladima:Sprovođenjem programa vršnjačkog obrazovanja u oblasti zdravih stilova života u skladu s Nacionalnom strategijom za mlade;Sprovođenjem programa zaštite reproduktivnog zdravlja; Sprovođenjem programa unapređenja znanja, stavova i ponašanja mladih u oblasti mentalnog zdravlja;Sprovođenjem programa zaštite mladih od zloupotrebe duvana, alkohola i psihoaktivnih supstanci. MZ, MOS, RZJZ, MPN, škole i fakulteti, udruženja 2011–2017. 1. Broj sertifikovanih vršnjačkih edukatora 2. Broj sprovedenih standardizovanih obuka (za zaštitu reproduktivnog zdravlja, za zaštitu mentalnog zdravlja za zaštitu mladih od zloupotrebe duvana, alkohola i psihoaktivnih supstanci). 2. Osmišljavanje i sprovođenje kampanje u medijima za promociju solidarnosti sa starim licima i marginalizovanim društvenim grupama („Kampanja tolerancije”). MRSP, MP, MOS, udruženja, Medijski javni servis 2011–2015. Broj i kvalitet sprovedenih akcija za promociju solidarnosti i tolerancije u medijima 3. Sprovođenje informativnih kampanja za mlade na nacionalnom i lokalnom nivou, (medijske kampanje, javne akcije i priprema i distribucija štampanog i elektronskog informativnog materijala). MOS, MKIID, udruženja, Medijski javni servis 2011–2015. Broj i kvalitet sprovedenih akcija za promociju poštovanja zakona i moralnih normi ponašanja 4. Promocija aktivnog učešća i osnaživanja građana u svim aspektima društvenog života i osnaživanje aktera za taj proces. MOS, MKIID, udruženja 2011–2017. Broj obuka, okruglih stolova, radionica i projekata udruženja koja se finansiraju, kampanja za promociju aktivnog učešća građanstva 5. Razvoj zdravog okruženja uz afirmaciju zdravih oblika ponašanja i „denormalizaciju” društveno neprihvatljivog ponašanja koje ugrožava zdravlje posebno doslednom primenom zakona i podzakonskih akata koja podržavaju tu „denormalizaciju”, odnosno koja kažnjavaju društveno neprihvatljivo ponašanje (Porodični zakon, Zakon o nošenju oružja, Strategija i Zakon o kontroli duvana, zabrana prodaje duvana i alkoholnih pića maloletnicima, zabrana pristupa maloletnicima rizičnim mestima, i sl.). MUP 2011–2017. 2.1.3. Promovisanje vrednosti baziranih na političkom liberalizmu, građanskoj participativnosti, tržišnoj privredi i socijalnoj pravdi kao dominantnih vrednosti u javnosti i političkom životu 1. Dosledno sprovođenje Nacionalnog programa i Akcionog plana za pristupanje EU. KEI 2011–2017. 2. Sprovođenje programa podrške građanskim i humanitarnim organizacijama u cilju promocije volonterskog rada i omasovljavanja učešća u tim organizacijama. MRSP, MOS, MPN 2011–2015. 1. Broj održanih konsultativnih sastanaka sa udruženjima 2. Visina finansijske podrške građanskim i humanitarnim organizacijama za programe koji promovišu volonterski rad 3. Sprovođenje programa podrške udruženjima angažovanim na informisanju javnosti o pitanjima evropskog partnerstva i na sprovođenju Strategije komunikacije u procesu stabilizacije i pridruživanja EU. KEI 2011–2015. Broj održanih konsultativnih sastanaka sa udruženjima 2.1.4. Podizanje nivoa opšteg poverenja građana na 40% i postizanje natpolovičnog poverenja građana u većinu modernih institucija 1. Dosledno sprovođenje Strategije borbe protiv korupcije u svim oblastima:Usvajanjem i sprovođenjem akcionog plana borbe protiv korupcije, baziranog na Strategiji borbe protiv korupcije. MP, Savet za borbu protiv korupcije, Agencija za borbu protiv korupcije, Komisija za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, MUP, JLS, udruženja 2011–2017. Donet i sproveden Akcioni plan za sprovođenje Strategije borbe protiv korupcije 2. Sprovođenje programa obrazovanja o idejama i ciljevima održivog razvoja i o socijalnom kapitalu za: medijske poslenike, aktiviste političkih partija, zaposlene u državnim institucijama, učenike srednjih škola i studente. KOR, MŽSRPP, MOS, MPN, škole i fakulteti 2011–2017. 1. Broj sprovedenih programa obrazovanja o održivom razvoju za medije, političke partije i državnu upravu2. Broj sprovedenih programa obrazovanja o održivom razvoju za studente i učenike srednjih škola 2.1.5. Kreiranje politike identiteta kao dela dugoročne strategije razvoja kulture 1. Jačanje politike kolektivnog identiteta građana Republike Srbije bazirane na balansu nacionalnog i evropskog identiteta, na otvorenosti prema identitetima drugih (inkluzivnosti) i kulturnoj raznolikosti. MKIID, udruženja, Medijski javni servis 2011–2017. 2. Razvoj i sprovođenje projekata razvoja interkulturalnog dijaloga. MKIID 2011–2014. Broj i kvalitet sprovedenih projekata razvoja interkulturalnog dijaloga 3. Jačanje politike negovanja i zaštite identiteta manjina. MP, MKIID, MPN 2011–2017. 1. Broj obrazovanih nacionalnih saveta2. Broj projekata koje uz podršku budžetskih sredstava sprovode UG s ciljem negovanja identita manjina 4. Dalji razvoj pozitivnog odnosa prema identitetskim obeležjima Republike Srbije (grb, zastava i himna) i jačanja patriotizma. MKIID, MPN, Medijski javni servis, udruženja 2011–2017. 5. Razvoj programa kulturne razmene sa zemljama u regionu i EU:Sprovođenje bilateralnih sporazuma o kulturnoj saradnji;Učešće u programu „Kultura 2007–2013”. MKIID 2011–2015. Broj potpisanih i realizovanih međunarodnih bilateralnih sporazuma o kulturnoj saradnji 6. Razvoj programske raznovrsnosti javnog radiodifuznog servisa u cilju afirmacije pluralnih identiteta. RRA, Medijski javni servis 2011–2017. 2.1.6. Uvećanje kulturnog kapitala očuvanjem, afirmacijom i prezentovanjem kulturnog nasleđa Srbije 1. Kreiranje i sprovođenje nacionalne politike očuvanja kulturnog nasleđa. MKIID 2011–2017. Utvrđena nacionalna politika očuvanja kulturne baštine 2. Izrada i donošenje akcionog plana očuvanja kulturnog nasleđa na teritoriji Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije. MKIID, MKiM 2011. Donet akcioni plan očuvanja kulturne baštine na Kosovu i Metohiji 3. Izrada detaljne analize mogućeg doprinosa kulturnog nasleđa Republike Srbije povećanju socijalne kohezije unutar Evrope i regiona afirmacijom kulturne raznolikosti. MKIID 2011. Izrađena i usvojena analiza mogućeg doprinosa kulturne baštine Srbije povećanju socijalne kohezije u Evropi i regionu afirmacijom kulturne raznolikosti 4. Usvajanje metodologije za upravljanje kulturnim nasleđem u okviru održivog upravljanja prostorom, kojom će se:Utvrditi instrumenti za procenu kvantitativnog i kvalitativnog uticaja investicija državnog i privatnog sektora;Utvrditi uloga kulturnog nasleđa u stvaranju novih mogućnosti zapošljavanja, imajući u vidu lokalne planove razvoja i urbane obnove. MK, MŽSRPP 2011–2012. 1. Utvrđeni instrumenti za Procenu kvantitativnog i kvalitativnog uticaja investicija državnog i privatnog sektora na kulturnu baštinu2. Donete nove odluke o zaštiti spomenika kulture sa jasno definisanim područjem i parcelama 5. Sprovođenje tri projekta rehabilitacije kulturnog nasleđa u okviru „Ljubljanskog procesa” (sa Savetom Evrope i Evropskom komisijom) – „Senjski rudnik – park istorijskog nasleđa”, „Feliks Romulijana” i „Vekovi Bača”. MKIID, JLS, udruženja 2011–2012. 1. Broj realizovanih projekata rehabilitacije kulturnog nasleđa u okviru Regionalnog Programa rehabilitacije nasleđa Jugoistočne Evrope2. Donete nove odluke o zaštiti spomenika kulture s jasno utvrđenim područjem i parcelama 6. Potvrđivanje Evropske konvencije o predelu. MKIID, MŽSRPP 2011. Potvrđena Evropska konvencija o predelu 7. Promovisanje „Dana kulturnog nasleđa Srbije” kao dela evropskog programa Dana evropskog kulturnog nasleđa i evropskih puteva kulture. MKIID 2011–2017. 8. Donošenje strategije kulturnog turizma kao aneksa Strategije razvoja turizma Republike Srbije, kojim bi se posebno regulisalo:Jedinstveno planiranje razvoja lokaliteta kulturnog turizma valorizacijom kulturnog nasleđa i drugih pogodnosti i društveno ekonomske strukture teritorije;Promovisanje politike korišćenja kulturnog nasleđa kojom se ne ugrožavaju granice održivosti određene osetljivošću lokaliteta ili nasleđa;Osnivanje centralnog instituta za konzervaciju;Finansiranje očuvanja kulturnog nasleđa od prihoda od turizma. MKIID, MERR 2011. Doneta i sprovedena Strategija kulturnog turizma Srbije 2.1.7. Razvoj politike upravljanja rizicima u Republici Srbiji 1. Dalje strateško i institucionalno regulisanje sektora bezbednosti u Republici Srbiji:Donošenjem strategije razvoja MUP-a za period 2011–2016. godine i akcionog plana za sprovođenje Strategije razvoja MUP-a za period 2011–2012. godine;Donošenjem i doslednim sprovođenjem Zakona o bezbednosti saobraćaja;Osnaživanjem civilne demokratske kontrole u sektoru bezbednosti. MUP, Zaštitnik građana, ministarstva, udruženja, univerziteti 2011–2017. Doneta i sprovedena Nacionalna strategija za borbu protiv organizovanog kriminala 2. Donet Zakon o bezbednosti saobraćaja3. Doneta Strategija razvoja MUP-a 2011– 2016. i Akcioni plan Strategije razvoja MUP-a za period 2011-2012. godine 2. Razvoj bezbednosne kulture mladih:Doslednim sprovođenjem Nacionalne strategije za mlade;Uvođenjem sadržaja bezbednosne kulture u nastavni plan i program u vaspitno-obrazovnim ustanovama;Sprovođenjem programa stalnog promovisanja bezbednosne kulture i razvoja zdravih okruženja sprovođenjem medijskih kampanja i drugih vidova obrazovanja. MOS, MPN, udruženja, Medijski javni servis 2011–2014. 1. Broj sprovedenih edukativnih aktivnosti za mlade iz nenasilne komunikacije i rešavanja konflikata2. Broj programa koji promovišu zdrave stilove života među mladima 3. Broj programa koji promovišu bezbedonosnu kulturu 3. Dalji razvoj sistema bezbednosti i zdravlja na radnom mestu. MRSP 2011–2014.
2.2. Populaciona politika
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Izgradnja i razvijanje institucionalnih kapaciteta za sprovođenje nacionalnih i lokalnih politika i projekata podsticanja rađanja i drugih mera populacione politike. MRSP, MPN,MF, MZ, MKIID, MIE, MERR, MOS, JLS, udruženja 2011–2017. 1. Osnovan Savet za populacionu politiku2. Donet i sproveden akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije podsticanja razvoja3. Broj osnovanih saveta za populacionu politiku u jedinicama lokalne samouprave 2.2.2. Stvaranje odgovarajuće politike rađanja i briga o mladima 1. Stvaranje pretpostavki za ekonomsko osnaživanje porodica sa decom:Usklađivanjem porodičnih i radnih obaveza radi podsticanja većeg prisustva žena na tržištu rada; Direktnom finansijskom podrškom porodicama s decom; Subvencionisanjem izdataka za zbrinjavanje i podizanje dece u posebno ugroženim kategorijama društva (nezaposleni, porodice s niskom zaradom, višečlane porodice, porodice sa izdržavanim članovima i dr.);Poreskim olakšicama za poslodavce, punom naknadom zarade zaposlenim roditeljima za vreme održavanja trudnoće i pružanjem pomoći nezaposlenim majkama. MRSP, MF, MERR, MZ, NSZ, JLS 2011–2017. 1. Iznos roditeljskog dodatka2. Iznos roditeljskog dodatka za treće i četvrto dete3. Uvedena naknada zarade za vreme trudnoće do punog iznosa iz sredstava budžeta u slučajevima privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće4. Uvedene subvencije izdataka za zbrinjavanje i podizanje dece posebno ugroženih kategorija 2.2.3. Uvažavanje starenja u svim aspektima politike razvoja 1. Stvaranje pretpostavki za podizanje nivoa životnog standarda starih i participaciju u ekonomskom, političkom i kulturnom životu: Unapređenjem kvaliteta života starih;Stvaranjem finansijski održivog javnog penzijskog sistema i razvojem dobrovoljnih privatnih fondova;Smanjenjem siromaštva među starim licima;Obezbeđenjem stabilne i dovoljno visoke penzije za sve osiguranike. MRSP, MF, NIO, udruženja 2011–2017. 1. Broj starih lica obuhvaćenih socijalnom zaštitom2. Broj razvijenih alternativnih oblika zaštite starih 2. Stvaranje mreže civilnog i javnog sektora radi podrške i pomoći starijim licima. MRSP, MZ, MF, JLS, udruženja 2011–2017. 3. Obezbeđivanje pluralizma u oblasti pružanja usluga: – Stvaranjem konkurentnosti privatnog i javnog sektora, povećanjem efikasnosti sistema i stvaranjem mogućnosti većeg izbora za pojedince. MRSP, udruženja 2011–2017. 4. Razvijanje bolje prilagođenosti socijalnih programa i usluga specifičnim potrebama korisnika. MRSP, JLS 2011–2017. 2.2.4. Povećanje očekivanog trajanja života i povećanje broja godina u dobrom zdravlju 1. Razvoj odgovarajuće mreže pomoći i nege starim licima:Povećanjem lične odgovornosti;Podrškom porodici u zbrinjavanju i nezi starih i podsticanjem međugeneracijske solidarnosti;Obezbeđenjem kapaciteta otvorene i institucionalne zaštite;Stvaranjem pretpostavki za razvoj tržišta usluga na lokalnom i regionalnom nivou;Podrškom kulturnim programima koji su prilagođeni starijim licima;Razvojem privatne inicijative i poštovanjem standarda;Uvažavanjem korisnika usluga i njihovim uključivanjem u donošenje odluka;Decentralizacijom i jačanjem nadležnosti lokalne samouprave;Razvojem zdravstvene nege starih;Senzibilisanjem javnosti za efekte demografskih promena. MRSP, MZ, MF, MK, JLS, udruženja 2011–2013. Očekivano trajanje života u dobrom zdravlju 2. Razvijanje bolje prilagođenosti socijalnih programa i usluga specifičnim potrebama korisnika: MRSP, JLS, udruženja 2011–2017. 2.2.5. Smanjenje smrtnosti odojčadi u pravcu približavanja nivoima dostignutim u evropskim državama 1. Unapređivanje zdravstvene zaštite žena u reproduktivnom periodu:Razvijanjem savremenih programa prevencije neželjene trudnoće;Smanjenjem stope namernog prekida trudnoće;Obezbeđenjem višeg nivoa usluga i boljom teritorijalnom raspoređenošću. MZ, MRSP, MF 2011–2017. Stopa smrtnosti odojčadi 2. Preduzimanje specifičnih mera za smanjenje smrtnosti dece u posebno rizičnim grupama stanovnika. MZ, MRSP, JLS, ZS, SS 2011–2017. Stopa smrtnosti dece do pet godina starosti 2.2.6. Podsticanje unutrašnjih migracija radi uravnoteženja prostorne raspoređenosti stanovništva i ukidanje faktora koji utiču na „odliv mozgova” tako što će se stvoriti povoljni uslovi za povratak dijaspore ili njeno ulaganje u Republici Srbiji 1. Izgradnja i realizacija strategijskih opredeljenja regionalnog razvoja:Utvrđivanje migracione politike u skladu s demografskim promenama i ciljevima održivog razvoja;Uklanjanje faktora izrazitih regionalnih razlika i nejednakosti na nivou životnog standarda stanovništva;Podsticanje na investicije i jačanje kapaciteta regiona i lokalne samouprave;Prenošenje nadležnosti na niži nivo i kreiranje politike u skladu s regionalnim potencijalima.Afirmacija stručnih praksi za studente iz dijaspore. MERR, MD, MRSP, JLS, NARR, udruženja 2011–2014. Stepen regionalne neravnomernosti razvoja 2. Jačanje finansijskih i administrativnih kapaciteta na regionalnom nivou: Jačanjem mehanizama većeg učešća u kreiranju politike i donošenju odluka;Uključivanjem u evropske tokove regionalnog razvoja;Podizanjem nivoa stručnih kapaciteta na lokalnom nivou;Razvijanjem obrazovnih, zdravstvenih i socijalnih službi;Uključivanjem udruženja i jačanjem odgovornosti pojedinca. MERR, JLS, MNTR, MPN, MRSP, NARR, udruženja 2011–2017. 3. Izrada koncepta strategijskih opredeljenja migracione politike u skladu sa evropskim standardima:Stimulisanjem zapošljavanja i povratka u nerazvijene regione;Prihvatanjem povratnika na osnovu sporazuma o readmisiji;Saradnjom s međunaronim organizacijama (UNDP i UNICEF) u sprovođenju mera podrške migrantima;Razvijanjem programa društvene uključenosti; Olakšavanjem nostrifikacije diploma pripadnika dijaspore koji su se usavršavali u inostranstvu;Olakšavanjem priznavanja kvalifikacija, kao i licenciranjem dozvola za rad stručnjaka iz dijaspore koji su se usavršavali u inostranstvu. MD, MERR, MPN, udruženja, škole i fakulteti 2011–2014. 4. Ukidanje faktora koji stimulišu odlazak visokokvalifikovanog kadra:Sprovođenjem mera bržeg zapošljavanja, stručnog usavršavanja i napredovanja; Stimulisanjem naučnoistraživačkog rada;Podizanjem nivoa životnog standarda i zarada;Izgradnjom podsticajnih mera u privlačenju stručnjaka. MERR, MRSP, MVD, MPN, NSZ, JLS, udruženja 2011–2017. Kao mera bržeg zapošljavanja i stručnog usavršavanja, Programom rada NSZ za 2011. godinu predviđeni su:1. Program „Prva šansa”. Program se realizuje u dve faze: stručna praksa u trajanju od tri meseca i zasnivanje radnog odnosa u svojstvu pripravnika u trajanju od narednih 12 meseci. Tokom stručne prakse Nacionalna služba isplaćuje novčanu pomoć angažovanim licima u mesečnom iznosu od 10.000 dinara i vrši obračun i uplatu doprinosa za slučaj povrede na radu i profesionalne bolesti u skladu sa zakonom, dok umesto poslodavaca koji su primili u radni odnos pripravnike, Nacionalna služba snosi troškove neto zarade pripravnika u mesečnom iznosu od:18.000 dinara – za pripravnike sa srednjim obrazovanjem; 20.000 dinara – za pripravnike sa višim ili visokim trogodišnjim obrazovanjem; 22.000 dinara – za pripravnike s najmanje četvorogodišnjim visokim obrazovanjem, kao i doprinose za obavezno socijalno osiguranje. Predviđen je obuhvat od 15.000 lica.2. Program stručne prakse gde angažovanim licima NSZ isplaćuje novčanu pomoć u mesečnom iznosu od: 14.000 dinara za lica s najmanje četvorogodišnjim visokim obrazovanjem, 12.000 dinara za lica s višim ili visokim trogodišnjim obrazovanjem i10.000 dinara za lica sa srednjim obrazovanjem, a vrši i obračun i uplatu doprinosa za slučaj povrede na radu i profesionalne bolesti u skladu sa zakonom i snosi troškove polaganja stručnog ispita u visini jednomesečne novčane pomoći. Predviđen je obuhvat od 5.000 lica. U tu svrhu planirana su sredstva u iznosu od 3.489.920.000 dinara. 5. Razvijanje strategijskih mera za povratak mladih: Održavanjem dobrih odnosa sa dijasporom; Stimulisanjem ulaganja;Razvijanjem mreže kadra u naučnoistraživačkim institucijama i na univerzitetima;Kreiranjem politike povratka i zapošljavanja. MERR, MRSP, MOS, MPN, MD, JLS, udruženja 2011–2013. 2.3. Socijalna sigurnost
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Garantovanje i unapređenje prava u oblastima značajnim za koheziju u društvu: zapošljavanje, stanovanje, obrazovanje, zdravstvo i socijalna sigurnost. MERR, MO, MZ, MRSP, JLS, udruženja 2011–2017. 3. Obrazovanje i informisanje javnosti o socijalnim rizicima i problemima, u pravcu podsticanja volonterskih i solidarnih aktivnosti. MRSP, MPN, MV, JLS, udruženja 2011– 2017. 2.3.2. Sprečavanje krajnje nejednakosti u raspodeli dohotka 1. Unapređenje i nadgledanje primene institucionalnih i zakonodavnih mehanizama za smanjenje krajnje nejednakosti u raspodeli dohotka. MRSP, JLS, udruženja .2011–2017 Koeficijent GINI 2. Smanjenje krajnje nejednakosti merama socijalne kohezije i solidarnosti. MERR, MRSP, MPN, NSZ, MOS, udruženja 2011–2012. Nejednakost u raspodeli prihoda (kvantilni odnos) 3. Obezbeđivanje minimalnog dohotka za stanovništvo koje živi ispod zvanično utvrđene linije siromaštva. MRSP, JLS, udruženja 2011. Postignut tripartitni dogovor o visini minimalnog dohotka 4. Proširenje obuhvata stanovništva u sistemu socijalne zaštite. MRSP 2011–2013 1. Broj porodica obuhvaćenih MOP-om2. Broj korisnika i nivo socijalnih transfera (ukupno i po korisniku, po tipu socijalnog transfera, uključujući broj dece korisnika DD i broj dece u porodicama korisnicima ostalih socijalnih transfera) 2.3.3. Podsticanje komponente efikasnosti u sistemu socijalne sigurnosti 1. Modernizacija i koordinacija sistema socijalne sigurnosti sa usvojenim standardima i preporukama EU:Razvijanjem sistema dobrovoljnih penzijskih fondova;Unapređenjem podsticajnih mera za nezaposlene;Sprovođenjem odgovarajuće privatizacije u zdravstvu;Uspostavljanjem pluralizma pružalaca usluga u dečjoj i socijalnoj zaštiti;Razvojem sistema dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja. MRSP, MERR, MZ, NSZ, JLS 2011– 2014. 1. Broj korisnika dobrovoljnih penzijskih fondova2. Broj korisika u sistemu dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja 2. Obezbeđivanje održivosti prava i usluga posredstvom unapređivanja adekvatnog sistema njihovog finansiranja. MRSP, MF, JLS 2011–2015. 3. Osnaživanje koncepta preuzimanja individualne odgovornosti pojedinca za sopstveni socijalni položaj, uz garantovanje minimalne socijalne sigurnosti nesposobnima za rad. MRSP, MERR, SS 2011–2017. 1. Ukupan budžet, broj sprovedenih reformskih projekata (hraniteljstvo, transformacija institucija, standardi i organizacija rada CSR, integralni model socijalne zaštite) i obuhvaćenost ranjivih grupa 4. Razvijanje bolje prilagođenosti socijalnih programa i usluga specifičnim potrebama korisnika. MRSP, SS, JLS, udruženja 2011–2017. 5. Pluralizam u oblasti organizovanja, prikupljanja sredstava i pružanja usluga, uvođenje privatnog i civilnog sektora u svrhu povećanja efikasnosti sistema i izbora pojedinaca. MRSP, JLS, udruženja 2011–2016. 2.3.4. Povećanje socijalne sigurnosti korisnika sistema socijalnog osiguranja, socijalne i dečje zaštite 1. Obezbeđivanje odgovarajućih sredstava za finansiranje davanja i usluga u sistemu socijalnog osiguranja. MF, MRSP, MZ, NSZ 2011–2012. Struktura i nivo budžeta socijalne zaštite, udeo u BDP-u 2. Uvećanje iznosa minimalnih socijalnih naknada. MRSP, JLS, udruženja 2011–2012. Iznos minimalnih socijalnih naknada 3. Poboljšanje targetiranja prava. MRSP, JLS, udruženja 2011–2012. Procenat targetiranosti socijalnih transfera (po tipu) na prvi i drugi decil najsiromašnije populacije 4. Zakonsko uređenje minimalnih prava, standarda kvaliteta usluga i kontrole ostvarivanja prava koje je lokalna samouprava u obavezi da obezbedi svojim građanima. MRSP, JLS, udruženja 2011–2012. 2.3.5. Podsticanje na društvenu uključenost Aktivnosti i mere su definisane u poglavlju 2.4.
2.4. Siromaštvo i društvena uključenost
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Istraživanje i analiziranje postojećeg (i očekivanog) jaza u mogućnostima populacije da ostvari koristi od razvoja društva pod jednakim uslovima:Utvrđivanjem onih koji su na gubitku u procesima društvenih promena i onih koji su „generacijski” siromašni;Razvijanjem specifičnih preventivnih programa;Popularizacijom mera aktivizacije korisnika;Smanjivanjem nejednakosti i korišćenjem potencijala na svim nivoima;Kreiranjem podsticajnih mera i smanjivanjem pasivnih davanja;Otklanjanjem nedostataka u administrativnoj proceduri i smanjenjem troškova sprovođenja. MRSP; MPN, NIO, udruženja 2011–2013. 3. Kreiranje podsticajnih politika za podizanje nivoa životnog standarda i poboljšanje kvaliteta života populacije koja je natprosečno izložena siromaštvu:Promovisanjem pozitivnih primera aktivizacije socijalne politike;Jačanjem odgovornosti pojedinca, snošenjem rizika i stvaranjem uslova za suzbijanje monopola i jačanjem konkurentnosti;Stimulisanjem na društvenu uključenost programima državne pomoći;Izgradnjom institucionalnih kapaciteta i podsticajnih mera na svim nivoima. MERR, MRSP, JLS, udruženja 2011–2016. 4. Predupređivanje i smanjenje okolnosti koje izrazito nepovoljno utiču na nejednaku (re)distribuciju dohotka:Smanjivanjem regionalnih razlika;Usklađivanjem obrazovnih programa s potrebama na tržištu rada; Razbijanjem „začaranog kruga siromaštva” marginalizovanih grupa. MERR, MRSP, MPN, JLS, udruženja 2011–2017. 2.4.2. Obezbeđivanje pretpostavki za stvaranje društva u koje su uključeni svi njegovi članovi 1. Utvrđivanje i jasno definisanje nacionalne politike društvene uključenosti, usklađene s međunarodnim propisima. MRSP, MPN, KEI 2011-2012. 1. Usvojen Memorandum o socijalnom uključivanju2. Donet i primenjen otvoreni metod koordinacije 2. Stvaranje regulatornih preduslova za uvođenje problematike društvene isključenosti i politike društvene uključenosti u odgovarajuća akta. MRSP, MPN, MZ, JLS, udruženja 2011–2013. Ažurirane postojeće politike, usklađene sa konceptom socijane uključenosti 3. Donošenje regionalnih i opštinskih akcionih planova za društveno uključivanje i održivi razvoj. MERR, JLS, SKGO, KOR, udruženja 2011–2015. Broj donetih regionalnih i opštinskih planova 4. Obrazovanje specifičnih državnih, regionalnih i opštinskih tela za održivi razvoj i društveno uključivanje. MRSP, MERR, JLS, KOR, SKGO 2011–2017. Broj formiranih državnih, regionalnih i opštinskih tela 2.4.3. Uklanjanje prepreka za prilike koje vode ka jačanju kompetencija krajnje siromašnih i siromašnih 1. Obezbeđivanje i garantovanje minimalnog dohotka. MRSP, JLS, udruženja 2011. Iznos minimalnog dohotka i procenat zaposlenh kojima se ne isplaćuje minimalni dohodak 2. Podsticanje zapošljavanja: Lica sa invaliditetom; Pripadnika etničkih manjina; Izbeglica i interno raseljenih lica; Starijih koji nisu ispunili uslove za penzionisanje;Mladih koji su tek završili školovanje itd. MERR, MRSP, MZ, MOS, JLS, NSZ 2011–2017. Programom rada za 2011. godinu u cilju podsticanja mogućnosti zapošljavanja lica sa invaliditetom predviđene su sledeće mere:1. Subvencija zarade za 2.350 osoba sa invaliditetom bez radnog iskustva; 2. Subvencija za samozapošljavanje koje se odobravaju i isplaćuju u jednokratnom iznosu od 200.000 dinara predviđena za 50 osoba sa invaliditetom; 3. Subvencija za otvaranje novih radnih mesta za nezaposlene osobe sa invaliditetom na evidenciji NSZ u iznosima od: 150.000 dinara po licu u prvoj i drugoj grupi opština, 250.000 dinara po licu u trećoj grupi opština, 400.000 dinara po licu u četvrtoj grupi opština i devastiranim opštinama.Predviđen je obuhvat od 200 osoba sa invaliditetom.4. Javni radovi: 17.600 dinara za lica sa I i II stepenom stručne spreme, 18.000 dinara za lica sa III i IV stepenom stručne spreme, 20.000 dinara za lica sa V i VI stepenom stručne spreme, 22.000 dinara za lica sa VII stepenom stručne spreme uz naknadu troškova dolaska na rad i odlaska sa rada do 1.500 dinara po licu za svaki mesec angažovanja, kao i za naknadu troškova sprovođenja javnog rada u visini od: 2.500 dinara za sprovođenje javnih radova u oblasti socijalnih, humanitarnih, kulturnih i drugih delatnosti i 4.500 dinara za sprovođenje javnih radova u oblasti održavanja i obnavljanja javne infrastrukture i održavanja i zaštite životne sredine i prirode, kao i troškova organizovanja obuke u jednokratnom iznosu od 50.000 dinara po javnom radu. Predviđen je obuhvat od 500 osoba sa invaliditetom. Broj novozaposlenih lica iz kategorije posebno ugroženih grupa 3. Pristup školskom i vanškolskom obrazovanju, doživotnom obrazovanju, programima obrazovanja, prekvalifikacije i dokvalifikacije. MPN, MOS, MRSP, NSZ, JLS, udruženja 2011–2017. Broj i obuhvat programa obuke, prekvalifikacije i dokvalifikacije za najranjivije kategorije 2.4.4. Sprovođenje posebnih programa društvenog uključivanja i povećanje podrške onima koji su naročito izloženi riziku od siromaštva 1. Jasno razlikovanje mera usmerenih ka siromašnima koji zavise od tuđe pomoći i podrške:Bolja usmerenost državnih programa pomoći. MRSP, SS, JLS, udruženja 2011–2013. 2. Razvoj specifičnih socijalnih programa usmerenih ka siromašnima koji nisu sposobni za rad. MRSP, JLS, udruženja 2011–2012. Broj i obuhvat specifičnih socijalnih programa usmerenih ka siromašnima koji nisu sposobni za rad 3. Ustanovljavanje državnih mehanizama za subvencionisanje zapošljavanja društveno marginalizovanih grupa, mladih i lica starijih od 50 godina. MERR, MRSP, MOS, NSZ 2011–2013. Broj i obuhvat programa subvencionisanog zapošljavanja usmerenih ka društveno marginalizovanim grupama, mladima i licima starijim od 50 godina 4. Koncipiranje aktivne politike zapošljavanja siromašnih i društveno isključenih:Promovisanje programa radnog angažovanja radno sposobnih korisnika socijalne zaštite. MERR, MRSP, MOS, JLS, udruženja 2011–2013. Broj i obuhvat programa javnih radova Uključivanje siromašnih u programe obuke, prekvalifikacije, dokvalifikacije; – Uključivanje programa „Obrazovanje za čitav život” (life-long learning), specifično usmerenih ka najranjivijim kategorijama. MRSP, NSZ, MPN, MOS, JLS, udruženja 2011–2017. Broj i obuhvat programa obuke, prekvalifikacije i dokvalifikacije za najranjivije kategorije
2.5. Politika jednakih mogućnosti
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Rešavanje finansiranja rada nacionalnih saveta manjina, uz aktivno učešće pripadnika manjina. MRSP 2011- 2012. Iznos sredstava u budžetu Republike Srbije za finansiranje rada nacionalnih saveta manjina 3. Jačanje kapaciteta nosilaca aktivnosti i odgovornosti vezanih za Dekadu Roma. MRSP, NSR 2011- 2017. 2.5.2. Ujednačavanje socio-ekonomskog standarda života određenih nacionalnih manjina (pre svih Roma) sa standardom života većinskog srpskog naroda 1. Sprovođenje programa podrške unapređenju obrazovanja Roma, u skladu s Nacionalnom strategijom za davanje novih ovlašćenja Romima. MLjMPDULS, MPN, JLS 2011-2012. 1. Obuhvat romske dece pripremnim predškolskim programom2. Obuhvat romske dece upisom u prvi razred osnovne škole 2. Sprovođenje programa uključivanja Roma u tržište rada:Uključivanje Roma u programe javnih radova; Podrška poslodavcima koji zapošljavaju Rome; Sprovođenje programa razvoja preduzeća za Rome;Sprovođenje programa poboljšanja kvalifikacione strukture Roma. MLjMPDUS, MPN, JLS, NSZ 2011-2017. Programom rada za 2011. godinu u cilju podsticanja mogućnosti zapošljavanja Roma predviđene su sledeće mere:1.Informativno-motivaciona obuka za nezaposlena lica romske nacionalnosti – planiran obuhvat od 1.000 lica;2. Subvencija za samozapošljavanje nezaposlenih lica romske nacionalnosti koja se dodeljuje nezaposlenim licima u jednokratnom iznosu od 160.000 dinara;3. Subvencije poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica romske nacionalnosti u iznosu od: 100.000 dinara po licu u prvoj i drugoj grupi opština, 200.000 po licu u trećoj grupi opština, 300.000 dinara po licu u četvrtoj grupi opština i devastiranim opštinama kada se zapošljava do deset lica, 400.000 dinara po licu u četvrtoj grupi opština i devastiranim opštinama kada se zapošljava više od deset lica,4. Funkcionalno osnovno obrazovanje za nezaposlena lica romske nacionalnosti. Broj i obuhvat sprovedenih programa i projekata za integraciju Roma u tržište rada (na centralnom i lokalnom nivou) 2.5.3. Srazmerno učešće pripadnika nacionalne manjine u pravosuđu, tužilaštvu, policiji, vojsci, lokalnoj upravi 1. Donošenje izmena propisa koji uređuju radne odnose i kojima se omogućava srazmeran procenat učešća manjina u strukturi zaposlenih. MLjMPDULS 2011-2012. 2. Sprovođenje programa obuke za senzibilizaciju za primenu prava manjina u sektorima pravosuđa, tužilaštva policije i vojske i u lokalnim samoupravama. MP,MLjMPDULS,MO, MUP, JLS 2011-2013. Broj i obuhvat sprovedenih programa i projekata za primenu prava manjina u pravosuđu, tužilaštvu, policiji, vojsci i lokalnoj samoupravi 2.5.4. Smanjenje etničke distance 1. Sprovođenje programa uključivanja ljudskih i manjinskih prava u nastavne planove i programe osnovnog i srednjeg školstva. MPN, MLjMPDULS 2011-2014. 2. Sprovođenje programa senzibilizacije javnosti za etničku toleranciju i multikulturalizam („Kampanja tolerancije i multikulturalizma”). MLjMPDULS 2011-2015. 2.5.5. Poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom dok ne postanu ravnopravni građani koji uživaju sva prava i odgovornosti 1. Razvoj i primena mehanizama za uključivanje pitanja invalidnosti u glavne tokove društva, razvojne planove, programe i projekte osnaživanjem organizacija i predstavničkih grupa osoba sa invaliditetom i dosledno sprovođenje Strategije unapređenja položaja osoba sa invaliditetom Republike Srbije. MRSP, MERR 2011-2013. 1. Osnovana radna grupa za sprovođenje i koordinaciju sprovođenja Strategije za unapređenje položaja OSI pri Savetu za osobe sa invaliditetom2. Broj i kvalitet sprovedenih programa koji se odnose na osnaživanje organizacija osoba sa invaliditetom 2. Donošenje akcionog plana unapređenja položaja osoba sa invaliditetom. MRSP 2012. Donet akcioni plan za sprovođenje Strategije za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom 3. Obezbeđivanje stalnog prikupljanja podataka o osobama sa invaliditetom i mehanizama redovnog izveštavanja, kao dela sistema za praćenje (monitoring) aktivnosti na unapređenju položaja osoba sa invaliditetom. MRSP 2011–2014. 1. Utvrđena metodologija za neprekidno prikupljanje podataka o osobama sa invaliditetom i njihovim uslovima života2. Izrađeni godišnji izveštaji o sprovođenju Strategije za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom 4. Podizanje nivoa javne svesti o osobama sa invaliditetom i nivoa znanja samih osoba sa invaliditetom o njihovim pravima sprovođenjem programa obrazovanja javnosti o pitanjima invalidnosti:Stalnim informisanjem javnosti o pravima, položaju i potrebama i mogućnostima osoba sa invaliditetom;Sprovođenjem programa obrazovanja osoba sa invaliditetom o pravima koja imaju, o diskriminaciji i mehanizmima zaštite i o tome kako da jačaju svoje samozastupničke veštine;Sprovođenjem programa podrške organizacija osoba sa invaliditetom koje razvijaju i pružaju usluge namenjene osobama sa invaliditetom (dnevni boravci, klubovi, servis ličnih asistenata, telefon SOS) na lokalnom, okružnom, pokrajinskom i nacionalnom nivou. MRSP, MKIID, udruženja, Medijski javni servis 2011–2017. 1. Broj i obuhvat sprovedenih programa u cilju podizanja nivoa svesti zajednice o osobama sa invaliditetom i samih osoba sa invaliditetom o pravima, položaju i potrebama2. Broj i obuhvat programa i projekata obrazovanja osoba sa invaliditetom (na republičkom i lokalnom nivou)3. Broj i obuhvat programa i projekta koji se odnose na usluge osamostaljivanja osoba sa invaliditetom4. Broj pomoćnika za osobe sa invaliditetom 5. Unapređenje sistema podrške i usluga usmerenih ka korisniku u skladu s njegovim potrebama, saglasno Strategiji unapređenja položaja osoba sa invaliditetom Republike Srbije. MRSP, udruženja 2011– 2017. 6. Sprovođenje programa osnaživanja porodica osoba sa invaliditetom jačanjem sistema pružanja odgovarajuće podrške odgovarajućih servisa i službi koje pomažu uključivanju osoba sa invaliditetom u zajednicu. MRSP, udruženja 2011–2014. Broj i obuhvat sprovedenih programa osnaživanja porodica osoba sa invaliditetom (pristup državnoj pomoći da pokriju troškove invalidnosti, obuka, savetovanje, finansijska pomoć, ustanove za privremeni smeštaj, itd.) 7. Sprovođenje programa individualnih mera podrške osobama sa invaliditetom u obrazovanju (kako formalnom, tako i neformalnom). MRSP, MPN 2011–2013. Broj i obuhvat obuka za nastavno osoblje koje radi sa osobama sa invaliditetom na svim nivoima 8. Sprovođenje programa ostvarivanja jednakih mogućnosti za rad i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. MRSP, MERR 2011–2013. Broj novozaposlenih lica sa invaliditetom 9. Sprovođenje programa ostvarivanja pristupa izgrađenom okruženju osobama sa invaliditetom donošenjem odgovarajućih propisa u urbanističkom projektovanju, saobraćaju i komunikacijama i sprovođenjem nadzora nad njihovim sprovođenjem. MRSP, MŽSRPP, MIE 2011–2013. Utrošena finasijska sredstva za uklanjanje prepreka u svim javnim službama, javnim objektima, saobraćajnoj infrastrukturi i prevoznim sredstvima u javnom prevozu
2.6. Ravnopravnost polova
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Podizanje svesti u medijima, među zvaničnicima u organima vlasti o značaju Konvencije o ukidanju svih oblika diskriminacije žena i njenog Opcionog protokola, kao i sprovođenje stalne obuke nadležnih za sprovođenje zakona i programa iz te oblasti, naročito zaposlenih u policiji, pravosuđu i zdravstvu. MRSP (URR), MLjMPDULS, udruženja 2011–2012. Broj održanih konsultativnih sastanaka ili obuka za predstavnike vlasti na svim nivoima za primenu Konvencije o ukidanju svih oblika diskriminacije žena 2.6.2. Ravnopravno učešće žena i muškaraca u vlasti i u odlučivanju o javnoj politici 1. Sprovođenje programa povećanja zastupljenosti žena, uključujući i pripadnice nacionalnih manjina, na svim nivoima političkog odlučivanja za najmanje 30% do 2012. godine: Izmenama izbornog zakonodavstva na nacionalnom nivou, kojima se propisuje obavezno učešće žena u organima zakonodavne i izvršne vlasti;Doslednim sprovođenjem Zakona o lokalnim izborima;Donošenjem izmena Zakona o Vladi MLjMPDULS, Republički sekretarijat za zakonodavstvo 2011–2012. 1. Procenat žena državnih sekretara u Vladi 2. Procenat žena u izvršnim organima vlasti na lokalnom nivou 2.6.3. Poboljšanje položaja žena na tržištu rada i na poslu i njihov ravnopravan položaj s muškarcima 1. Donošenje i sprovođenje nacionalnog plana aktivnosti za poboljšanje položaja žena i unapređivanje ravnopravnosti polova 2007–2010. godine. MRSP (URR), MLjMPDULS 2011. Usvojen plan aktivnosti za poboljšanje položaja žena i unapređivanje ravnopravnosti polova 2. Podizanje kapaciteta inspekcije rada i tržišne inspekcije i njihova senzibilizacija za probleme ravnopravnosti polova. MRSP (URR) 2011–2012. Broj sprovedenih obuka zaposlenih koji se bave inspekcijom i nadzorom rada na svim nivoima 3. Povećanje zastupljenosti žena u programima zapošljavanja, posebno u onima koji se odnose na obuku žena i finansijsku pomoć ženama da pokrenu sopstveni posao:– Izmenom postojećih programa podrške MSPP sa aspekta veće uključenosti žena preduzetnika u njih;– Promovisanjem ženskog zadrugarstva;– Promovisanjem oblika socijalnog preduzetništva – zapošljavanjem kroz mala udruženja u sektru usluga socijalne zaštite, brige o domaćinstvu i porodici i uslužnih delatnosti;Promocijom ženskog preduzetništva kroz „Mrežu ambasadora ženskog preduzetništva u Srbiji”. MRSP (URR), MERR, NSZ, udruženja 2011–2012. 1. Procenat žena uključenih u programe zapošljavanja (broj obuka i broj žena kojima je data finansijska pomoć da pokrenu sopstveni posao)2. Broj centara za žensko preduzetništvo3. Broj odobrenih kredita za podsticanje ženskog preduzetništva4. Broj novoformiranih fondova za podsticanje preduzetništva i za podsticanje žena da započnu sopstveni posao (uključujući posebne programe namenjene ženama da započnu sopstveni posao u okviru postojećih fondova) i broj žena koje koriste te fondove 4. Programi obuke i prekvalifikacije nezaposlenih žena, uključujući i marginalizovane grupe žena, obezbeđivanje kredita za preduzetnice i socijalna davanja za žene koje rade kao neplaćeni pomažući članovi u domaćinstvu. MRSP, NSZ, JLS, udruženja 2011–2012. Broj i kvalitet obuka i programa prekvalifikacije nezaposlenih žena 2.6.4. Društveno uključivanje žena i muškaraca iz marginalizovanih društvenih grupa njihovim obrazovanjem, uključivanjem na tržište rada i u odlučivanje o javnoj politici 1. Iskorenjivanje nepismenosti među seoskim ženama i Romkinjama. MPN, SRP 2011–2017. 1. Procenat nepismenih žena u seoskoj populaciji2. Procenat nepismenih žena u romskoj populaciji 2. Potpuni obuhvat Romkinja osnovnim obrazovanjem i sprovođenje mera za njihovo uključivanje na više nivoe obrazovanja. MPN, SRP 2011–2017. 1. Obuhvat romskih devojčica upisom u osnovnu školu2. Obuhvat romskih devojčica upisom u srednju školu 3. Sprovođenje podsticajnih mera (stipendiranje, kampanje i sl.) za školovanje ženske dece i omladine iz ranjivih grupa. MPN, SRP 2011–2017. Broj i kvalitet dodatnih programa stipendiranja i pomoći za devojčice iz višestruko diskriminisanih grupa (besplatni udžbenici, dopunska nastava i pomoć, kursevi za obrazovanje odraslih žena, podsticajne mere prilikom upisa u srednje škole i na fakultete za devojke iz višestruko diskriminisanih grupa) 4. Pokretanje posebnih programa ekonomskog osnaživanja i zapošljavanja Romkinja, žena sa invaliditetom, žena izbeglica i žena interno raseljenih sa teritorije Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije, žena sa sela, kao i samohranih majki nepovoljnog socijalnog položaja. MRSP, SRP, MERR, NSZ 2011–2017. Broj i kvalitet posebnih programa ekonomskog osnaživanja višestruko zlostavljanih žena 5. Osnaživanje žena iz marginalizovanih grupa za učešće u javnom i političkom životu. MRSP (URR), SRP 2011–2017. 2.6.5. Prevencija i suzbijanje nasilja nad ženama i zaštita žena od nasilja 1. Sistemsko i redovno prikupljanje podataka o svim vidovima nasilja nad ženama. MRSP (URR) 2011–2017. 2. Standardizovanje procedura i donošenje protokola o postupanju u slučajevima nasilja nad ženama u ustanovama socijalne zaštite, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama, policiji i pravosuđu. MUP, MP, URR, MZ, SRP, MLjMPDULS 2011–2012. Donet objedinjen protokol o postupanju u slučajevima nasilja prema ženama u ustanovama socijalne zaštite, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama, u policiji i pravosuđu 3. Stalna obuka kadra u pravosuđu, policiji, socijalnim, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovanim ustanovama i medijima. MRSP (URR), PA, MKIID, MZ, udruženja 2011–2012. Broj i obuhvat održanih obuka zaposlenih u pravosuđu, policiji, socijalnim, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovanim ustanovama i medijima 4. Sprovođenje programa informisanja i senzibilizacije javnosti o uzrocima i posledicama nasilja nad ženama. MRSP (URR), SRP, udruženja 2011–2017. 1. Broj održanih javnih tribina i predavanja o problemima nasilja nad ženama u lokalnim sredinama2. Broj obrazovnih programa za novinare i urednike medija o problemima nasilja nad ženama 5. Sprovođenje programa obrazovanja žena o nasilju i mehanizmima zaštite. MRSP (URR), udruženja 2011–2017. Broj i obuhvat obrazovnih programa u oblicima formalnog i neformalnog obrazovanja 6. Obezbeđenje dovoljnog broja sigurnih kuća dostupnih za sve žrtve nasilja u porodici i obezbeđenje sredstava za tekuće troškove sigurnih kuća na svim nivoima. MRSP, JLS, udruženja 2011–2013. Broj sigurnih kuća za žrtve nasilja 7. Stalno praćenje primene kritirijuma za prihvatanje žrtava nasilja u porodici koji se koriste u sigurnim kućama za žrtve nasilja. MRSP, MLjMPDULS, JLS, udruženja 2011–2017. 2.6.6. Uklanjanje stereotipa i promocija ravnopravnosti polova u javnosti 1. Usvajanje i dosledna primena kodeksa ravnopravnosti polova u medijima. SRP, NRA 2011–2013. Usvojen kodeks ravnopravnosti polova u medijima 2. Sprovođenje programa praćenja medija i medijskih programa iz perspektive ravnopravnosti polova. SRP, URR 2011–2017. Donet program praćenja medija i medijskih programa iz perspektive ravnopravnosti polova 3. Sprovođenje programa obuke nastavnog osoblja za uključivanje perspektive ravnopravnosti polova u obrazovanje. SRP, URR, MPN 2011–2013. Broj i obuhvat sprovedenih obrazovnih programa za nastavnike na svim nivoima obrazovanja 4. Uključivanje ravnopravnosti polova u obrazovne programe. SRP, URR, MPN 2011–2013. Broj održanih konsultativnih sastanaka za uključivanje ravnopravnosti polova u obrazovne programe 5. Priprema i sprovođenje medijskih kampanja protiv nasilja, seksualne eksploatacije i trgovine ženama. SRP, MKIID, URR, Medijski javni servis 2011–2017. Broj i kvalitet medijskih kampanja
2.7. Javno zdravlje
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2.7.2. Smanjenje smrtnosti, nesposobnosti i prevremene smrti od najdominantnijih hroničnih nezaraznih bolesti (bolesti krvotoka, malignih bolesti i dijabetesa) 1. Donošenje i sprovođenje nacionalnih programa prevencije i kontrole masovnih nezaraznih bolesti (bolesti krvotoka , malignih bolesti, dijabetesa) i povreda. MZ 2011– 2014. 1. Donet i sproveden program prevencije masovnih nezaraznih bolesti2. Doneti programi ranog otkrivanja (skrining) 2. Jačanje kapaciteta ustanova koje se bave javnim zdravljem za praćenje i analizu obolevanja, nesposobnosti i prevremene smrti izazvane hroničnom nezaraznom bolešću. MZ 2011– 2014. 1. Izrađeni populacioni i hospitalni registri i utvrđene metode i skupovi podataka na nacionalnom nivou2. Broj akreditovanih i referentnih laboratorija 2.7.3. Smanjenje smrtnosti, nesposobnosti i prevremene smrti uzrokovane povredama 1. Osmišljavanje i sprovođenje zdravstvenih kampanja usmerenih na bezbednost i zdravlje na radu. MZ, MRSP 2011–2012. Broj zdravstvenih kampanja usmerenih na unapređenje stilova života i bezbednost i zdravlje na radu 2. Donošenje i sprovođenje programa zaštite zdravlja na radnim mestima s povećanim rizikom. MZ, MRSP 2011–2014. Donet i sproveden program zaštite zdravlja na radnim mestima s povećanim rizikom 3. Sprovođenje obrazovnih i informativnih programa za zaposlene i poslodavce, inspektore rada i druge stručnjake i informisanje javnosti. MRSP 2011–2014. Broj i obuhvat obrazovnih i informativnih programa za zaposlene i poslodavce, inspektore rada i ostali stručni kadar 2.7.4. Smanjenje negativnih efekata zaraznih bolesti, posebno side i tuberkuloze na zdravlje ljudi 1. Unapređenje uspešnosti sistema za rano otkrivanje i kontrolu epidemija. MZ, IZJZ 2011–2014. Uspostavljen sistem za brzo reagovanje u vanrednim situacijama 2. Borba protiv HIV-a i kompletiranje epidemiološke slike. MZ, udruženja 2011–2017. 3. Prevencija i lečenje obolelih od tuberkuloze, primena opservirane terapije, lečenje obolelih od multirezistentne tuberkuloze, obrazovanje i informisanje javnosti. MZ, IZJZ, JLS, udruženja 2011–2013. Donet i sproveden program prevencije i lečenja tuberkuloze 2.7.5. Smanjenje opterećenja stanovništva bolestima usled depresije i drugih poremećaja mentalnog zdravlja 1. Donošenje i sprovođenje strategije u oblasti mentalnog zdravlja. MZ, JLS, SMZ, udruženja 2011. Doneta strategija u oblasti mentalnog zdravlja 2. Prevencija mentalnih poremećaja (depresija) i unapređenje mentalnog zdravlja. MZ, SMZ, udruženja 2011–2017. Donet i sproveden program za zaštitu mentalnog zdravlja 3. Unapređenje službi, ljudski resursi i obrazovanje (prevencija, razvoj službi za mentalno zdravlje na lokalnom nivou, skraćivanje hospitalizacije, razvoj dnevnih bolnica i dispanzersko lečenje). MZ, MPN, IZJZ 2011–2017. 4. Donošenje programa zaštite boračke populacije u okviru projekta za poboljšanje zdravstvenog stanja veterana obolelih od PTSP. MRSP, MZ 2011–2017. 2.7.6. Smanjenje nejednakosti u zdravlju između populacionih grupa poboljšanjem zdravlja osetljivih populacionih grupa 1. Procena uticaja zdravstvene politike i politike u drugim sektorima na nejednakosti u zdravstvenom stanju stanovništva. MZ, MRSP, JLS, ZS 2011. Usvojen izveštaj o efektima zdravstvene politike i politike drugih javnih sektora po zdravlje populacije sa naglaskom na nejednakosti 2. Donošenje i sprovođenje programa unapređenja zdravlja osetljivih populacionih grupa:Unapređenjem dostupnosti zdravstvenih usluga ženama i smanjenje regionalnih razlika;Poboljšanjem dostupnosti usluga u vezi sa seksualnim i reproduktivnim zdravljem;Obrazovanjem mladih o reproduktivnom zdravlju. MZ, MRSP, MPN i škole, udruženja 2011–2017. Donet program unapređenja zdravlja ženaDoneti sproveden program unapređenja reproduktivnog zdravlja mladih 3. Smanjenje negativnih uticaja životne sredine na zdravlje dece:Smanjenjem štetnog uticaja aerozagađenja na zdravlje dece;Smanjenjem broja povreda u saobraćaju. MZ, MŽSRPP, MPN, SEPA, udruženja 2011–2017. 4. Donošenje i sprovođenje zdravstveno-vaspitnih programa za određene populacione grupe. MZ, MPN, MOS, udruženja 2011–2017. Broj zdravstveno-vaspitnih programa za mlade od 15 do 30 godina
2.8. Stanovanje i stambena politika
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Donošenje novog zakonodavnog okvira stambene politike (izmene Zakona o stanovanju i Zakona o održavanju stambenih zgrada). MŽSRPP 2011–2012. 1. Donete izmene i dopune Zakona o stanovanju2. Donete izmene i dopune Zakona o održavanju stambenih zgrada 3. Donošenje propisa:o prostornim i tehničkim standardima gradnje stanova u skladu sa ekološkim parametrima i energetskom efikasnošću; o merilima za korišćenje sredstava za socijalno stanovanje;o uslovima i merilima za rešavanje stambenih potreba lica bez stana, odnosno lica bez stana odgovarajućeg standarda;o uslovima, standardima i normativima za planiranje i projektovanje, građenje, korišćenje i održavanje stanova za socijalno stanovanje;o uslovima za izdavanje i oduzimanje licence za rad, kao i sadržinu posebnog registra neprofitnih stambenih organizacija;o proceduri izrade i primene planova za konsolidaciju / preuređivanje neformalnih naselja;o održavanju stambenih zgrada u odnosu na standarde kvaliteta stanovanja i življenja. MŽSRPP, RAS 2011. 1. Donet propis o prostornim i tehničkim standardima gradnje stanova u skladu sa ekološkim parametrima i energetskom efikasnošću2. Donet propis o merilima i kriterijumima za korišćenje sredstava za socijalno stanovanje3. Donet propis o uslovima i merilima za rešavanje stambenih potreba lica bez stana, odnosno lica bez stana odgovarajućeg standarda4. Donet propis o uslovima, standardima i normativima za planiranje i projektovanje, građenje, korišćenje i održavanje stanovaza socijalno stanovanje5. Donet propis o uslovima za izdavanje i oduzimanje licence za rad, kao i sadržinu posebnog registra neprofitnih stambenih organizacija6. Donet propis o proceduri izrade i primene planova za konsolidaciju / preuređivanje neformalnih naselja7. Donet propis o održavanju stambenih zgrada u skladu sa standardima kvaliteta stanovanja i življenja 4. Usaglašavanje zakonskih akata i sistemskih mera koje su neophodne za odgovarajuću primenu Zakona o socijalnom stanovanju (u oblasti finansiranja, imovine, planiranja, izgradnje, građevinskog zemljišta i eksproprijacije). MŽSRPP, MF, RAS 2011–2012. Broj donetih usaglašenih zakonskih i podzakonskih akata 5. Osnivanje opštinskih stambenih agencija ili drugih udruženja na regionalnom i lokalnom nivou zaduženih za sprovođenje stambene politike u domenu socijalnog stanovanja i za sprovođenje nacionalne strategije socijalnog stanovanja. JLS uz koordinaciju MŽSRPP i RAS 2011–2012. Broj opštinskih stambenih agencija 6. Izrada i donošenje lokalnih strategija stanovanja. JLS uz koordinaciju MŽSRPP i RAS 2011–2012. Broj donetih opštinskih stambenih strategija 7. Uspostavljanje sistema stambenih subvencija:Objektnih subvencija (direktna davanja, poreske olakšice i sl.) usmerenih na podsticanje gradnje stanova u neprofitnom sektoru, legalizaciju stambenog fonda, konsolidaciju neformalnih naselja, održavanje stanova i stambenih zgrada, a čiji su primaoci investitori, odnosno izvođači radova, ako deluju neprofitno u delu svojih aktivnosti za koje dobijaju objektne subvencije;Subjektnih subvencija (stambenog dodatka) u okviru postojećeg sistema socijalne zaštite, usmerenih na povećanje sposobnosti domaćinstava da plate troškove stanovanja, legalizacije stana, priključivanja na javnu komunalnu infrastrukturu uz predhodnu izradu propisa o ukrštenoj proveri imovine i prihoda domaćinstava koja primaju subvencije. MŽSRPP, MRSP, LS, RAS 2011–2017. 1. Uspostavljene objektne stambene subvencije2. Uspostavljene subjektne stambene subvencije 8. Sprovođenje programa dostupnog stanovanja u javnom (neprofitnom) sektoru:Izrada planske i urbanističke dokumentacije i izgradnja 20.000 stanova u javnom (neprofitnom) sektoru uz subvencionisane uslove izgradnje u centrima administrativnih okruga; Izrada planske i urbanističke dokumentacije i izgradnja 3.000 stanova namenjenih stanovanju u zaštićenim uslovima. MŽSRPP, MERR,RAS, lokalne stambene agencije 2011–2015. 1. Broj novoizgrađenih stanova u javnom (neprofitnom) sektoru uz subvencionisane uslove izgradnje2. Broj novoizgrađenih stanova namenjenih stanovanju u zaštićenim uslovima 2.8.2. Sprečavanje propadanja određenih naselja, odnosno uklanjanje nehigijenskih i divljih naselja (slamova) uz najveće izbegavanje relokacije stanovništva 1. Sprovođenje programa evidentiranja beskućnika i područja podstandardnog stanovanja. MŽSRPP, RAS 2011. Izrađena funkcionalna baza podataka o nehigijenskim naseljima 2. Izrada i donošenje programa sanacije nehigijenskih naselja:Izrada planske dokumentacije i rešavanje problema vlasništva nad zemljištem, izdavanje dozvola gradnje, pribavljanje subvencija;Renoviranje zgrada i komunalne infrastrukture;Razvijanje socijalne infrastrukture i uključivanje naselja u širu zajednicu. lokalne stambene agencije 2011–2012. Broj i kvalitet lokalnih programa sanacije nehigijenskh naselja 2.8.3. Povećanje sigurnosti stanovanja – zaustavljanje ilegalne gradnje, sprovođenje legalizacije uz najveće izbegavanje nepotrebnog rušenja i regulisanje tržišta iznajmljivanja stanova 1. Razvoj i sprovođenje povoljnih kredita za završavanje/adaptaciju nedovršenih/nenastanjenih stanova u gradovima (uz obavezu da se stanovi nađu na tržištu pod kontrolisanim uslovima zakupa ili prodaje). MŽSRPP, MF 2011–2015. 1. Broj novorazvijenih kreditnih programa za adaptaciju nenastanjenih stanova2. Broj adaptiranih nenastanjenih stanova 2. Sprovođenje programa sanacije neformalnih naselja – priprema operativnih (jedinsttvenih) projekata konsolidacije neformalnih naselja, uključujući komunalno opremanje društvenom infrastrukturom i obezbeđivanje društveno- ekonomskog razvoja, kao i izrada urbanističkih planova. RAS, lokalne stambene agencije 2011–2012. Broj legalizovanih stanova 2.8.4. Zaustavljanje propadanja stambenog fonda i približavanje prosečnih uslova stanovanja standardima EU 1. Razvoj i sprovođenje povoljnih kredita za renoviranje i radove na kapitalnom investicionom održavanju iz budžetskih izvora, sanacija najugroženijih zgrada i završavanje nedovršenih stanova u gradovima (uz obavezu da se stanovi nađu na tržištu pod kontrolisanim uslovima zakupa ili prodaje). MŽSRPP 2011–2013. Broj i kvalitet novorazvijenih kreditnih programa za kapitalno investiciono održavanje stambenog prostora 2. Sprovođenje programa obuke za vlasnike stanova u organizovanju upravljanja stambenim zgradama. RAS 2011–2017. Broj i kvalitet programa obuke vlasnika stanova u organizovanju upravljanja stambenim zgradama 2.8.5. Otklanjanje velikih razlika u kvalitetu stanovanja u naseljima uz očuvanje regionalnih specifičnosti 1. Sprovođenje programa jačanja institucionalnih kapaciteta u postojećim telima (gradska ili opštinska uprava i administracija, opštinska stambena agencija ili javno preduzeće za održavanje stambenih zgrada) za obučavanje u organizovanju udruženja stanara, upravljanju i načinu konkurisanja za pristup podsticajnim finasijskim sredstvima. RAS, lokalne stambene agencije 2011–2017. 1. Broj i kvalitet programa obuke zaposlenih u lokalnim stambenim agencijama2. Broj i kvalitet programa obuke skupština stanara u organizovanju upravljanja stambenim zgradama 2. Sprovođenje programa podrške stanovanju na selu. RAS, lokalne stambene agencije 2011–2017. 1. Dužina izgrađene vodovodne mreže na seoskom području2. Dužina izgrađene kanalizacione mreže na seoskom području3. Dužina izgrađenih ulica sa savremenim kolovoznim zastorom na seoskom području
2.9. Regionalni i lokalni aspekti održivog razvoja
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2.9.2. Izgradnja i jačanje novog sistema raspodele nadležnosti između različitih vertikalnih nivoa vlasti 1. Donošenje zakona o imovini lokalne samouprave. MF 2011. 1. Donet zakon o imovini lokalne samouprave2. Donete izmene zakona kojima se reguliše raspodela prihoda od naknada za korišćenje dobara od opšteg interesa i naknade za zaštitu životne sredine lokalnim samoupravama 2. Zakonsko uređivanje raspodele ustupljenih prihoda jedinicama lokalne samouprave od prihoda Republike Srbije koji nisu regulisani Zakonom o finansiranju lokalne samouprave (pre svega prihoda od naknada za korišćenje dobara od opšteg interesa i naknade za zaštitu životne sredine). MF, MŽSRPP 2011. Izvršena funkcionalna decentralizacija poreske administracije 2.9.3. Jačanje koncepta regionalne konkurentnosti i povezivanja 1. Sprovođenje programa razvoja infrastrukture nerazvijenih područja. MIE, KORNP, MERR 2011-2012. 1. Donet i sproveden program razvoja infrastrukture nerazvijenih područja2. Budžetska sredstva utrošena na razvoj infrastrukture u nerazvijenim područjima 2. Sprovođenje programa jačanja regionalnih nosilaca razvoja – usklađivanje zakonske regulative i uspostavljanje mreže institucija za podsticanje regionalne konkurentnosti (garancijskih fondova, mikrokreditnih organizacija, garancijskih šema ili lokalnih fondova za finansiranje). MERR 2011–2012. Broj i kvalitet uspostavljenih institucija za podsticanje regionalne konkurentnosti u lokalnim samoupravama 3.Izrada strategije o industrijskim parkovima. MERR, NARR 2011. Doneta strategija kojom će se utvrditi smernice za razvoj industrijskih parkova u Republici Srbiji 4. Stvaranje statističko-analitičke osnove za procenu, praćenje i predviđanje elemenata regionalne konkurentnosti u skladu sa EU. MERR, RZS 2011–2012. Uspostavljena statističko-analitička osnova za procenu, praćenje i predviđanje elemenata regionalne konkurentnosti u skladu sa EU 2.9.4. Smanjenje neravnomernosti u regionalnom razvoju: unutar regiona i između sela i grada 1. Sprovođenje programa za socio-ekonomski razvoj: Pružanjem podrške sprovođenju politike regionalnog razvoja na nacionalnom nivou;Pružanjem tehničke pomoći i operativnih donacija za regionalne razvojne agencije;Stvaranje grant šema za infrastrukturne razvojne projekte. MERR, NARR 2011–2012. 1. Ojačani kapaciteti za kreiranje i sprovođenje politike regionalnog razvoja2. Ojačani kapaciteti i unapređen rad RRA u cilju povećanja konkurentnosti određenog regiona/oblasti3. Broj i vrednost relevantnih infrastrukturnih projekata koji doprinose ravnomernijem regionalnom razvoju i smanjenju međuregionalnih razlika 2. Sprovođenje programa podsticajnih kreditnih sredstava za ravnomeran regionalni razvoj:Finansiranjem i kreditiranjem infrastrukturnih projekata; Odobravanjem podsticajnh kredita za osnivanje novih preduzeća, kao i za poboljšanje opremljenosti i proširenje kapaciteta privrednih subjekata; Podsticajnim kreditima za novozaposlene i one koji su ostali bez posla zbog tranzicionog procesa; Kreditima za podsticanje izvoza; Usmeravanjem dela sredstava iz privatizacije za podsticajno kreditiranje profitabilnih projekata na nerazvijenom području. MERR, MF, SIEPA, KORNP 2011–2013. Za podsticajne kredite za osnivanje novih preduzeća (start-up kredite) u 2011. godini odobriće se 1.000.000.000 dinara: za 2012. godinu predloženo je 500.000.000 dinara; za 2013. godinu predloženo je 600.000.000 dinara.Programom mera za podsticanje ravnomernog regionalnog razvoja u 2011. godini predviđeno je ukupno 7,5 milijardi dinara. Za start up kredite (osnivanje novih preduzeća) 2011. godine sredstva će se obezbediti iz vraćenih anuiteta po ranije odobrenim kreditima, a u naredne dve godine iz budžeta Republike Srbije.Po Programu za podsticanje ravnomernog regionalnog razvoja u 2011. godini predviđeno je iz budžeta Republike Srbije 1,7 milijardi dinara, 2,8 milijardi dinara iz sredstava Fonda, 1,5 milijardi dinara iz povraćaja odobrenih kredita od Fonda, 1,5 milijardi dinara iz sredstava preduzeća zainteresovanih za investiranje i pokretanje proizvodnje u preduzećima koja se rehabilituju. Za 2012. godinu za taj program predložena sredstva iz budžeta Republike Srbije iznose 1,9 milijardi dinara, a za 2012. godinu predloženi iznos je 1,954 milijarde dinara. 1. Broj novoosnovanih preduzeća na teritoriji nerazvijenih opština2. Procenat nezaposlenih u nerazvijenim opštinama (po opštinama) 3. Sprovođenje programa za unapređenje nerazvijenih oblasti u Republici Srbiji:Projekta podrške južnoj i jugozapadnoj Srbiji;Projekta opštinskog razvoja u regionu Dunava;Programa razvoja Jablaničko-pčinjskog okruga. MERR, MERR, NARR u saradnji s lokalnim samoupravama 2011–2012. Broj nerazvijenih opština uključenih u programe razvojaBroj pripremljenih infrastrukturnih projekata u nerazvijenim oblastima (izrađena projektno-tehnička dokumentacija za one-stop-shop, razvojne infrastrukturne projekte – industrijske parkove, inkubacione centre, turističku infrastrukturu, reciklažne centre itd.)Broj novih prostornih planova u nerazvijenim opštinama koje su obuhvaćene programima 4. Povećanje uticaja sektora malog i srednjeg preduzetništva ujednačenijem regionalnom razvoju:Uvođenjem diferenciranih podsticaja na osnovu poreske politike (poreski podsticaji, oslobađanje, olakšice i drugi elementi poreske politike za podsticanje regionalnog razvoja, stimulisanje investicija, zapošljavanja i privrednog rasta na nerazvijenom području);Vođenjem politike direktnog programiranja prostornog razvoja i razvoja poslovnih lokacija;Stvaranjem lokalnih razvojnih koalicija (udruženja) za podršku preduzetničkim aktivnostima;Razvojem lokalnih fondova kofinansiranjem javnog i privatnog sektora;Odgovarajućom alokacijom regionalnih razvojnih resursa. MERR, MF, Fond za razvoj, SIEPA, KORNP, NARR 2011–2017. „Progres” (podrška opštinama južne i jugozapadne Srbije) – ukupna vrednost 18,1 milion evra za period jul 2010 – jul 2013. godine.Opštinski ekonomski razvoj u regionu Dunava (istočna Srbija) – 4,5 miliona evra, projekat traje do 2013. godine.Projekat Austrijske razvojne agencije za integrativni razvoj Jablaničko-pčinjskog regiona – 1.950.000 evra, projekat traje do 2011. godine. (Delegacija Evropske unije, Vlada Republike Srbije i Vlada Švajcarske)(GiZ)(Austrijska razvojna agencija ADA) 2.9.5. Razvoj i kvalitetno i neprekidno unapređenje komunalne infrastrukture 1. Donošenje izmena zakona kojima bi se omogućilo lokalnim samoupravama da ulaze u koncesione i ostale finansijske aranžmane u cilju izgradnje i održavanja komunalne infrastrukture. MŽSRPP, MF 2011. Donete izmene zakona kojima se omogućava lokalnim samoupravama da ulaze u koncesione i ostale finansijske aranžmane u cilju izgradnje i održavanja komunalne infrastrukture 2. Izrada strategije i akcionog plana za transformaciju javnih komunalnih preduzeća. MERR 2011. Doneta strategija i akcioni plan za transformaciju javnih komunalnih preduzeća 3. Sprovođenje velikih infrastrukturnih projekata komunalne infrastrukture, vodosnabdevanja, prečišćavanja otpadnih voda, izgradnje regionalnih deponija. MERR, NARR, LS 2011–2017. Za 2011. godinu za infrastrukturne projekte u okviru MERR-a predviđena su sredstva u iznosu od 243.977.200 dinara. (Izvor: budžet Republike Srbije) Sprovedeni projekti 4. Donošenje opštinskih strategija razvoja infrastrukture. JLS uz koordinaciju MIE, NARR 2011–2012. Broj opština koje su izradile lokalne strategije razvoja infrastrukture 2.9.6. Zaštita i korišćenje prirodnih resursa kojima gazduje jedinica lokalne samouprave u skladu s principima održivog razvoja, primenom ekonomskih instrumenata 1. Jačanje administrativnih kapaciteta za efikasnije sprovođenje strategija i propisa u oblasti zaštite životne sredine i održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara na lokalnom i regionalnom nivou. MŽSRPP, JLS 2011–2015. 1. Broj inspektora zaštite životne sredine na lokalnom nivou i broj zaposlenih na poslovima zaštite životne sredine na lokalnom nivou2. Broj opština u kojima je uspostavljena komunalna policija 2. Institucionalno jačanje jedinica lokalne samouprave:Osnivanjem uprava za zaštitu životne sredine ili uprava za održivi razvoj;Osnivanjem ili podrškom radu opštinskih fondova za zaštitu životne sredine. JLS uz koordinacijuMŽSRPP 2011–2013. 1. Broj opština u kojima su uspostavljene institucije za zaštitu životne sredine u opštinskoj upravi (uprava, sekretarijat, grupa…)2. Broj opština u kojima su osnovani fondovi za zaštitu životne sredine 3. Sprovođenje programa unapređenja rada inspekcijskih službi u ingerenciji lokalne samouprave njihovim opremanjem, obukom i podsticanjem preventivnog rada, kao i poboljšanjem koordinacije sa centralnim nivoom i međusektorske koordinacije na nivou opština. MŽSRPP, JLS 2011–2012. Broj i obuhvat sprovedenih obuka za inspekcijske organe u jedinicama lokalne samouprave 2.9.7. Stvaranje bolje organizovane i koordinisane lokalne vlasti, lokalne uprave i javnih preduzeća, stalna promocija uključivanja javnosti u planiranje i usvajanje principa „dobre prakse” i održivog razvoja u urbanističko planskoj dokumentaciji 1. Uspostavljanje sistema praćenja i izveštavanja o promenama u prostoru i sprovođenja prostornih i urbanističkih planova i veće investiranje u informacione tehnologije u organima za urbanizam i prostorno planiranje na nacionalnom i lokalnom nivou. MŽSRPP 2011– 2013. Uspostavljen funkcionalni sistem praćenja i izveštavnja na centralnom nivou o prostornim promenama 2. Pružanje stručne, administrativne i finansijske podrške sa nacionalnog nivoa opštinama u izradi generalnih planova:Razradom sadržaja prostornih planova na lokalnom i regionalnom nivou (pravilnik, uputstvo);Izradom geoloških (inženjersko-geoloških i hidrogeoloških) osnova kao podloga za prostorno planiranje;Stvaranjem informacione osnove i praćenjem sprovođenja planova – registar prostornog planiranja u MŽSRPP;Utvrđivanjem institucija međuopštinske saradnje: grupe za usklađivanje razvojnih i prostornih planova na nivou više opština;Osnivanjem fondova za prostorno planiranje i usmeravanje razvoja na državnom, pokrajinskom i lokalnom nivou. MŽSRPP 2011–2013. 1. Uspostavljen centralni registar prostornih planova2. Broj uspostavljenih međuopštinskih tela za usklađivanje razvojnih i prostornih planova 3. Jačanje administrativnih kapaciteta institucija i organa zaduženih za planiranje, izdavanje dozvola, kontrolu i praćenje, kao i upravljanje projektima na lokalnom nivou. JLS uz koordinaciju MŽSRPP 2011– 2013. Broj i obuhvat sprovedenih obuka za zaposlene u institucijama zaduženim za planiranje, izdavanje dozvola, kontrolu i praćenje u jedinicama lokalne samouprave 4. Promovisanje jasnih procedura sa uputstvima o izgradnji i realizovanju investicija za potencijalne investitore. JLS uz koordinaciju MERR, NARR 2011–2013. Broj objavljenih vodiča za potencijalne investitore na centralnom i lokalnom nivou 5. Ugrađivanje principa energetske efikasnosti, racionalne izgradnje, očuvanja prirodnih resursa i vizuelnog identiteta područja, kao i poštovanja tradicije prilikom izrade prostornih i urbanističkih planova. JLS uz koordinaciju MŽSRPP 2011–2017. 6. Jačanje uloge javnog prevoza, uz uvođenje novih vidova javnog prevoza, pre svega lakog šinskog saobraćaja. JLS uz koordinaciju MIE 2011–2017. 7. Uspostavljanje Geografskog informacionog sistema na lokalnom nivou i umrežavanje. JLS uz koordinaciju MŽSRPP 2011–2012. Broj opština sa razvijenim GIS-om 8. Primena visokih ekoloških standarda u izradi prostornih i urbanističkih planova (određeni procenat parkovskih površina, pošumljenih površina, izletišta i prostora za rekreaciju). JLS uz koordinaciju MŽSRPP 2011–2017. 2.9.8. Razvoj lokalne ekonomije na osnovu raspoloživih prirodnih resursa i mera za podršku promocije održivog korišćenja resursa 1. Donošenje zakona o vlasništvu nad zemljištem, pravima prodaje, naknadama i dažbinama u vezi s korišćenjem zemljišta:Donošenje propisa kojim se uvode tržišni kriterijumi u oblasti gradskog građevinskog zemljišta;Rešavanje pitanja imovine oduzete nakon Drugog svetskog rata (donošenje zakona o povraćaju imovine);Donošenje zakona o državnom premeru i katastru nepokretnosti kojim se onemogućava dosadašnja praksa dvostrukog knjiženja zemljišta u zemljišnim knjigama;Završetak izrade jedinstvene evidencije o nepokretnostima. MŽSRPP, MF 2011. 1. Donet zakon o planiranju i izgradnji2. Donet zakon o državnom premeru i katastru nepokretnosti3. Izrađena jedinstvena evidencija o nepokretnostima 2. Razvoj i sprovođenje horizontalnih programa podsticanja preduzetništva na lokalnom nivou, u skladu sa strategijama kojima se utvrđuju osnovni pravci privrednog razvoja Republike Srbije (podrška razvoju klastera, industrijskih i tehnoloških parkova, malog i srednjeg preduzetništva itd.). MERR, NARR 2011–2013. 1. Broj osnovanih klasterapo upravnim okruzima2. Broj industrijskih i tehnoloških parkova 3. Izrada i donošenje strategija lokalnog ekonomskog razvoja (LER), s pratećim opštinskim odlukama i sa izgradnjom ili jačanjem institucija u okviru lokalne samouprave koje bi pratile izradu i sprovođenje strategije. JLS uz koordinaciju MERR, NARR 2011–2013. Broj donetih strategija lokalnog ekonomskog razvoja u opštinama 4. Sprovođenje programa horizontalnog i vertikalnog institucionalnog povezivanja i umrežavanje opština u cilju stimulisanja ekonomskog razvoja i zapošljavanja. MLjMPDULS, SKGO 2011–2013. Broj zaključenih međuopštinskih sporazuma o saradnji 2.9.9. Institucionalno jačanje lokalne samouprave i podizanje nivoa znanja izabranih i postavljenih lica zaposlenih u opštinskoj upravi 1. Razvoj kapaciteta lokalne samouprave za preuzimanje novih ovlašćenja i nadležnosti koje proizlaze iz procesa fiskalne decentralizacije, a na osnovu Strategije regionalnog razvoja Republike Srbije. MF, MERR, JLS 2011. 1. Broj sprovedenih obuka za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave2. Ukupan broj zaposlenih koji su obuhvaćeni obukama za preuzimanje novih ovlašćenja u procesu decentralizacije 2. Obrazovanje i usavršavanje stručnog kadra, kako nosilaca odlučivanja, tako i zaposlenih u opštinskoj administraciji i javnim preduzećima, u cilju efikasnijeg, organizovanijeg i koordinisanog rada:Donošenjem i sprovođenjem strategije obuke za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave u Republici Srbiji. MLjMPDULS, JLS 2011–2017. Doneta i sprovedena strategija obuke za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave 3. Razvoj finansijske uprave u opštinama obučavanjem opštinske administracije i nosilaca odlučivanja u javnim preduzećima i javnim komunalnim preduzećima u sprovođenju Zakona o koncesijama, finansijskom lizingu itd. MF, JLS 2011–2017. Broj sprovedenih obuka za rukovodioce u JP i JKP na lokalnom nivou 2.9.10. Promovisanje razvoja lokalne uprave za održivi razvoj izradom lokalnih strateških i razvojnih planova 1. Sprovođenje programa Lokalne agende 21, kojim bi se ustanovila metodologija i centar izvrsnosti za konsultativnu pomoć opštinama u izradi lokalnih strategija održivog razvoja, kao i pilot projekti u opštinama. KOR, MLjMPDULS, MŽSRPP, SKGO, JLS 2011. 1. Uspostavljen centar izvrsnosti za strateško planiranje lokalnog održivog razvoja2. Broj i kvalitet pilot projekata lokalnog održivog razvoja u opštinama 2. Izrada, usvajanje i sprovođenje strategija lokalnog održivog razvoja. JLS uz koordinaciju KOR, KORNP, SKGO 2011–2017. Broj donetih strategija lokalnog održivog razvoja u opštinama 3. Izrada, donošenje i sprovođenje lokalnih planova zaštite životne sredine (LEAP). JLS uz koordinaciju MŽSRPP 2011–2017. Broj donetih loklanih planova zaštite životne sredine (LEAP) u opštinama 4. Sprovođenje programa promocije uvođenja i sertifikacije eko-uprave sistema (EMAS i ISO 14.001) u javnom i privatnom sektoru. JLS uz koordinaciju MŽSRPP, PKS 2011–2017. Broj sertifikovanih EMAS i ISO 14001 sistema na svim nivoima 2.9.11. Policentričan razvoj mreže naselja i stvaranje urbanih regija s mrežom srednjih i malih gradova i seoskih naselja 1. Podsticanje na decentralizaciju privrednih aktivnosti ka regionalnim centrima i seoskim područjima. MERR, NARR 2011–2017. 2. Donošenje i sprovođenje programa ruralnog razvoja i uspostavljanje sistema praćenja i finansijske kontrole koji će omogućiti korišćenje IPA fondova. MPTŠV 2011. Doneta strategija ruralnog razvoja 3. Poboljšanje opšte informisanosti i pružanje podrške za planiranje i sprovođenje programa razvoja sela. MPTŠV 2011–2017. 1. Broj održanih promocija 2. Broj održanih obuka 3. Povećan broj ispravnih konkursnih prijava4. Povećan broj korisnika sredstava podrške za mere ruralnog razvoja
2.10. Informisanje javnosti i njeno učešće u odlučivanju
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležnainstitucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Sprovođenje programa podizanja javne svesti o ciljevima i mehanizmima ostvarivanja održivog razvoja namenjenog medijima. KOR, udruženja 2011–2017. Broj i obuhvat održanih obuka o politikama održivog razvoja namenjenih predstavnicima medija 2.10.2. Promovisanje dijaloga među proekološki usmerenim udruženjima i ekološkim pokretima i drugim građanskim inicijativama 1. Izrada zajedničkog programa za razmenu i širenje informacija među organima državne uprave na svim nivoima, udruženja i ostalih građanskih inicijativa da bi se ohrabrila i podstakla javnost na učešće u donošenju odluka o životnoj sredini, posebno na lokalnom nivou. MŽSRPP, PIJZ 2011. Donet program za razmenu i širenje informacija među organima državne uprave, udruženja i ostalih građanskih inicijativa u oblasti održivog razvoja 2. Dosledna primena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i afirmativna akcija na rešavanju problema u funkcionisanju i na afirmisanju institucije Poverenika za informacije od javnog značaja. MKIID, MP, PIJZ 2011–2017. Donet Zakon o potvrđivanju Konvencije o pristupu informacijama, učešću javnosti i donošenju odluka o materiji vezanoj za zaštitu životne sredine 2.10.3. Izgradnja institucija javne uprave i lokalne samouprave za podršku građanima, udruženjima, ekološkim pokretima i drugim oblicima građanskih inicijativa; saradnja s lokalnim vlastima u pristupu informacijama, učešću javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u oblasti zaštite životne sredine 1. Povećanje budžetskih sredstava namenjenih projektnom finansiranju organa lokalne samouprave i udruženja koji imaju obrazovni karakter i koji doprinose povećanju zainteresovanosti građana da učestvuju u rešavanju problema zaštite životne sredine na lokalnom nivou (sukcesivno povećanje do 20.000.000 2017. godine). MŽSRPP 2011–2017. 1. Iznos budžetskih sredstava na nacionalnom nivou namenjenih projektnom finansiranju obrazovnih aktivnosti u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja2. Iznos budžetskih sredstava na lokalnom nivou namenjenih projektnom finansiranju obrazovnih aktivnosti u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja 2. Finansiranje naučnoistraživačkih projekata sa zadatom temom održivog razvoja sprovođenjem Programa istraživanja u oblasti tehnološkog razvoja. MPN 2011–2014. Donet program naučnog istraživanja održivog razvoja 2.10.4. Povezivanje proekoloških i drugih udruženja i građanskih inicijativa u jedinstvenu mrežu 1. Povećanje finansiranja mreža udruženja aktivnih na polju zaštite životne sredine i organizovanje novih mreža. MŽSRPP 2011–2017. Udeo budžeta za finansiranje udruženja, mreža udruženja i organizacija civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine 2.10.5. Motivisanje građana na učešće u odlučivanju i ostvarivanju prava na informacije o stanju životne sredine na lokalnom nivou 1. Program obrazovanja građana o pravu na odlučivanje o pitanjima značajnim za zaštitu životne sredine. MŽSRPP 2011–2017. Broj održanih konsultativnihsastanaka, odnosno obuka o pravu na dostupnost informacija i odlučivanje 2.10.6. Aktivno uključivanje medija u problematiku održivog razvoja i zaštite životne sredine, obrazovanje novinara i jasna uređivačka koncepcija, kako javnog radiodifuznog servisa, tako i ostalih medija u informisanju o strateški važnim segmentima održivog razvoja i ekologije radi postizanja opšteg razvoja 1. Koncipiranje obrazovnih programa s problematikom održivog razvoja i finansiranje njihovog uvođenja u programsku šemu javnog servisa i njihove odgovarajuće zastupljenosti. KOR, udruženja, Medijski javni servis 2011-2012. Broj i kvalitet medijskih priloga o zaštiti životne sredine na javnom servisu
3. ŽIVOTNA SREDINA I PRIRODNI RESURSI
3.1. Prirodni resursi
3.1. 1. Vazduh
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. MŽSRPP 2011. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 3. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MŽSRPP, MIE, MPTŠV 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske, budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 4. Izgradnja administrativnih i institucionalnih kapaciteta za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU i primenu propisa iz oblasti zaštite vazduha i iz oblasti prikupljanja podataka o emisijama u vazduh. MŽSRPP, SEPA 2011. Predviđena sredstva (do kraja 2011. godine) za navedene aktivnosti su oko 50.000 evra. 1. Broj stručnjaka angažovanih na operativnim poslovima proisteklih iz Zakona o zaštiti vazduha i podzakonskih akata donetih na osnovu tog zakona 2. Broj održanih radionica, obuka i seminara3. Osposobljenost i stručnost službenika, usklađenost domaće prakse sa praksom EU 5. Osnivanje nacionalne laboratorije za vazduh i vode. MŽSRPP, SEPA, MPTŠV, RHMZ 2011. Osnovana nacionalna laboratorija 3.1.1.2. Smanjenje zagađenja vazduha koje potiče iz energetike i industrije 1. Izgradnja postrojenja za odsumporavanje i denitrifikaciju u termoenergetskim postrojenjima. MIE, MŽSRPP, JP EPS 2011–2017. ODSUMPORAVANjE: TENT-A: blokovi od A3 do A6 – do 2015. godine [200.000.000 evra, nisu obezbeđena sredstva, planiraju se iz kredita Vlade Japana (JICA organizacije)]; TENT-B: do 2015. godine (200.000.000 evra, nisu obezbeđena sredstva); TE „Kolubara”: sredstva nisu planirana.DENITRIFIKACIJA: TENT-A: samo rekonstrukcija gorionika na blokovima od A3 do A6 – do 2014/2015. godine (24.000.000 evra, nisu obezbeđena sredstva); TENT-B: samo rekonstrukcija gorionika – do 2014/2015. godine (24.000.000 evra, nisu obezbeđena sredstva); TE „Kolubara”: sredstva nisu planirana.ODSUMPORAVANjE: TE „Kostolac” B1 i B2 – 120.000.000 evra‚ kredit, završetak 2014. godine.DENITRIFIKACIJA: TE „Kostolac” B1 i B1 – po 12.000.000 evra, kredit, ekološka taksa, završetak 2013. godine. 1. Urađena tehnička dokumentacija2. Izgrađeno postrojenje 2. Ugradnja novih ili rekonstrukcija postojećih elektrofiltara u postrojenjima koja emituju suspendovane čestice iznad graničnih vrednosti emisije. MIE, MŽSRPP, JP EPS, industrija 2011–2015. TENT-A blok A3 – do 2013/2014. godine (8.000.000 evra, nisu obezbeđena sredstva, planiraju se iz EPA fonda); TENT-B : blok B2 – izvođenje u 2011. godini (9.100.000 evra, donacija EU); blok B1 – do 2012. godine (8.000.000 evra od čega je 5.500.000 evra donacija EU, a 2.500.000 evra iz sredstava preduzeća); TE „Kolubara”: sredstva nisu planiranaElektrofiltri TE „Kostolac” B1 i B2, po 7.000.000 evra, kredit, ekološka taksa, završetak 2013. godine.Elektrofiltri TE „Morava” – izrada idejnog projekta za rekontrukciju elektrofiltera u 2011. godini, a realizacija 2013/2014. godine.RB „Kolubara” ogranak „Prerada”, Vreoci: rekonstrukcija postojećeg elektrofiltera u 2012. godini; predviđena sredstva oko 400.000.000 dinara. Broj ugrađenih, odnosno rekonstruisanih elektrofiltera 3. Proširenje mreže za snabdevanje domaćinstava i industrije prirodnim gasom. JLS 2011–2012. Broj priključenih domaćinstava i industrija na gas 4. Proširenje sistema daljinskog grejanja. JLS 2011–2017. Broj priključenih domaćinstava na daljinsko grejanje 5. Realizacija projekta sistema produktovoda kroz Republiku Srbiju. MRE, MI, MŽSRPP, JP „Transnafta” 2012–2017. 1. Izrađena Studija opravdanosti sa idejnim projektom2. Donet prostorni plan posebne namene3.Izrađen glavni projekat 4. Dužina izgrađenog produktovoda5. Povećana količina naftnih derivata koji se transportuju produktovodom 3.1.1.3. Unapređenje sistema praćenja kvaliteta vazduha u gradovima i poboljšanje kapaciteta laboratorija za ispitivanje kvaliteta vazduha 1. Modernizacija mreže praćenja kvaliteta ambijentalnog vazduha. MŽSRPP, SEPA, MZ, APok, JLS, ZJZ 2011. Uspostavljen državni sistem za automatsko praćenje kvaliteta vazduha 2. Uspostavljanje automatskog praćenja nad značajnim emiterima. Industrija 2011. TENT-A: praćenje emisije na blokovima – do kraja 2011. godine (potpisan ugovor, izrađen idejni projekat), (93.000.000 dinara, donacija EU); TENT-B: praćenje emisije na blokovima – do kraja 2011. godine (potpisan ugovor, izrađen idejni projekat), (85.000.000 dinara, donacija EU); TE „Kolubara”: praćenje emisije na blokovima – u 2011. godini (potpisan ugovor, izrađen idejni projekat), (ukupno 104.380.000 dinara, od čega je za kotao K šest donacija EU, a iz sredstava preduzeća za kotlove K1, K3, K4, K5). 1.Doneti programi2. Nabavljena oprema 3. Modernizacija laboratorija za ispitivanje kvaliteta vazduha. MŽSRPP, APok, JLS 2011. 1.Nabavljena oprema2. Izrađena akreditacija 3.1.1.4. Unapređenje pristupa javnosti informacijama o kvalitetu vazduha i podizanje javne svesti o tome 1. Sprovođenje obrazovnih programa: Organizovanjem seminara za zaposlene u privredi i državnim institucijama na republičkom i lokalnom nivou. MŽSRPP, APok, SEPA 2012. Broj organizovanih seminara 2. Razvijanje i jačanje svesti: Intenzivnim radom na podizanju svesti i razvijanju ekološke kulture građana;Organizovanjem kampanja;Omogućavanjem građanima da učestvuju u odlučivanju. MŽSRPP, APok, MOS, MZ, ZJZ, udruženja 2011–2012. Broj programa razvijanja i jačanja javne svesti
3.1.2. Vode
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. MŽSRPPMPTŠV 2011. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 3. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara.3a. Izrada planova upravljanja vodama za ostala vodna područja, u skladu sa zahtevima Okvirne direktive o vodama EU. MŽSRPP,MPTŠV, MIE, APok, RHMZ 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske i budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 4. Jačanje kapaciteta državne uprave za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU i uspostavljanje regulatorne funkcije. MPTŠV, MŽSRPP, SEPA 2012. 1. Broj održanih radionica i obuka za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU2. Osposobljenost i stručnost službenika 5. Osnivanje nacionalne laboratorije za vazduh i vode. MPTŠV, MŽSRPP, SEPA 2011. Osnovana nacionalna laboratorija 3.1.2.2. Povećanje dostupnosti kvalitetne vode priključivanjem sve većeg broja stanovnika na javne sisteme za vodosnabdevanje 1. Revitalizacija sistema za snabdevanje naselja vodom radi smanjenja gubitaka vode. MPTŠV, JLS, JKP 2015. Procenat domaćinstava koja imaju pristup vodovodnom sistemu 2. Izgradnja kapaciteta za snabdevanje vodom naselja i drugih potrošača, uključujući i distributivnu mrežu.– Usklađivanje korišćenja podzemnih voda s bilansom rezervi. MPTŠV, APok, Fond, JLS, JKP, MŽSRPP, NARR 2015. 3. Uvođenje ekonomske cene vode i naknada za korišćenje resursa. MPTŠV, MŽSRPP 2011. 1. Uvedena ekonomska cena vode2. Uvedene naknade za korišćenje resursa 4. Uvođenje kontrole individualne potrošnje vode. MPTŠV, JLS, JKP 2011. Broj ugrađenih vodomera 5. Obezbeđenje racionalnog korišćenja vode u industriji i energetici uvođenjem novih tehnologija i recirkulacije. MPTŠV, APok, MIE, JLS 2015. Visina potrošnje vode 6. Zaštita i unapređenje kvaliteta vode u akumulacijama koje su namenjene vodosnabdevanju. MPTŠV, MZ, ZJZ, MŽSRPP 2011–2014. Rezultati kontrole kvaliteta vode u akumulacijama 3.1.2.3. Poboljšanje kvaliteta vode u vodotocima, pre svega izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i efikasnijim radom postojećih, kao i kontrolisanim korišćenjem đubriva i sredstava za zaštitu bilja 1. Izrada plana upravljanja vodama za neposredni sliv Dunava (ICPDR). MPTŠV 2012. Donet plan Izrada katastara vodnog dobra, ugroženih područja, vodnih objekata i sistema, korišćenja voda i zagađivača. MPTŠV, SEPA, MŽSRPP 2012. Izrađen katastar 3. Sanacija i remedijacija zagađenih vodotokova. MPTŠV, APok, JVP, 2011–2017. Za sprovođenje projekta „Izgradnja kolektora, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i vađenje mulja za Veliki Bački kanal” od 2007. godine uloženo 882.035.600 dinara iz budžeta i 1.617.306.640 dinara iz drugih izvora. U 2011. godini za taj projekat izdvojeno iz budžeta 70.000.000 dinara, a u 2012. i 2013. godini će biti izdvojeno po 50.000.000 dinara. Broj projekata saniranja zagađenja 4. Revitalizacija postojećih i izgradnja novih sistema za prikupljanje, odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda naselja. MPTŠV, NARR, JLS, JKP, MŽSRPP, Fond 2011–2017. Procenat domaćinstava koja imaju pristup prečišćavanjukomunalnih otpadnih voda 5. Modernizacija mreže praćenja površinskih i podzemnih voda. MPTŠV, MŽSRPP, APok, RHMZ 2012. Obezbeđena oprema 6. Uspostavljanje mreže praćenja emisije otpadnih voda u prijemnik ili javnu kanalizaciju. MŽSRPP, MPTŠV, SEPA 2011. 1. Donet program praćenja2. Uspostavljena mreža 3.1.2.4. Uspostavljanje institucionalnog okvira za racionalno poslovanje u sektoru voda 1. Odgovarajuća institucionalna i teritorijalna organizacija sektora voda. MPTŠV 2011. Uspostavljena organizacija 2. Utvrđivanje pravnog statusa i vlasnička transformacija vodoprivrednih preduzeća. MPTŠV, JKP 2011. Broj transformisanih vodoprivrednih preduzeća
3.1.3. Zemljište
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Osnivanje nacionalne laboratorije za zemljište i mineralne resurse. MŽSRPP, SEPA, MIE 2011–2012. Osnovana nacionalna laboratorija 3.1.3.2. Sprečavanje daljeg gubitka zemljišta i očuvanje i poboljšanje njegovog kvaliteta, posebno industrijskim, rudarskim, energetskim, saobraćajnim i ostalim aktivnostima 1. Izrada katastra kvaliteta zemljišta i baze podataka za kontaminirana zemljišta. MPTŠV, MŽSRPP, APok, SEPA 2012–2013. 1. Izrađena baza podataka i inventar za kontaminirana zemljišta do 2012. godine2. Površina tretiranog ugroženog zemljišta 2. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MŽSRPP, MPTŠV, MIE, APok 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske, budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 3. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. MŽSRPP 2011. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 4. Sprovođenje postupaka i mera radi zaštite, popravke ili poboljšanja kvaliteta ugroženih zemljišta. MPTŠV 2011–2017. 1. Broj sprovedenih projekata2. Površina tretiranog ugroženog zemljišta 5. Sprovođenje mera za zaštitu od erozije. MPTŠV, APok, NLMRZ 2011–2013. Sprovedene mere 6. Sanacija degradiranog i kontaminiranog zemljišta u industrijskim oblastima. MŽSRPP, privredni subjekti 2011–2017. Broj saniranih lokacija 3.1.3.3. Zaštita od degradacije i promene namene zemljišta, kao i uređenje poljoprivrednog zemljišta 1. Utvrđivanje ugroženih područja i merenje problema po ispitivanim parametrima. MPTŠV, APok 2011–2012. Sačinjen inventar 2. Uvođenje mreže kontrole plodnosti i zagađenja zemljišta na teritoriji Republike Srbije, praćenja kvaliteta zemljišta. MPTŠV, APok, SEPA 2011–2013. Površina plodnog zemljišta 3. Akreditacija i imenovanje laboratorija za kontrolu kvaliteta zemljišta. MPTŠV 2011–2012. Broj akreditovanih laboratorija
3.1.4. Biodiverzitet, geodiverzitet i zaštita prirode
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležnainstitucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. MŽSRPP 2011. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 3.1.4.2. Zaustavljanje gubitka biodiverziteta i geodiverziteta u skladu s Kijevskom deklaracijom 1. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MŽSRPP,MPTŠV, MIE,ZZPS, APok 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske i budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 2. Donošenje strategije i akcionog plana očuvanja biodiverziteta Republike Srbije. MŽSRPP, ZZPS 2010. Doneta strategija očuvanja biodiverziteta Republike Srbije 3. Obuka carinske službe za kontrolu međunarodne trgovine ugroženim vrstama.4. Sprovođenje demonstracionih projekata. MŽSRPP,KOR u partnerstvu sa ZZPS i MŽSRPPMŽSRPP 2011.2011. Projekat ,,Program obuke nadzornih organa za sprovođenje CITES Konvencije i nacionalnih propisa koji regulišu prekogranični promet i trgovinu zaštićenim vrstama” sprovodi se od 1. januara 2012. godine do 31. decembra 2013. godine, a iznos je 5.600.000 dinara iz budžeta Republike Srbije. 1. Broj sprovedenih programa obuke2. Osposobljenost i stručnost službenika3. Broj sprovedenih demonstracionih projekata 3.1.4.3. Povećanje površina zaštićenih prirodnih dobara do 10% teritorije Republike Srbije, tj. proširenje mreže zaštićenih područja, uspostavljanje ekoloških koridora i mreže ekološki značajnih područja 1. Izrada planova upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima i poboljšanje gazdovanja. NP, JP „Srbijašume”, JP „Vojvodina šume” 2011. Doneti planovi upravljanja 2. Izrada plana proširenja nacionalne mreže zaštićenih prirodnih oblasti. MŽSRPP, ZZPS 2012. 1. Doneti planovi proširenja nacionalne mreže zaštićenih prirodnih oblasti 2. Procenat zaštićene teritorije 3. Razvoj mreže NATURA 2000 / Emerald mreža i uspostavljanje ekoloških koridora. MŽSRPP, ZZPS, udruženja 2017. Projekat „Jačanje administrativnih kapaciteta za zaštićena područja u Srbiji (Natura 2000)” traje od 1. januara 2010. godine do 31. decembra 2011. godine – iznos je milion evra – finansiranje IPA Evropske unije. 1. Izrađena baza podataka i mreža područja značajnih za zaštitu2. Broj uspostavljnih koridora 3.1.4.4. Popis biološke raznovrsnosti u Republici Srbiji i uspostavljanje praćenja komponenata biodiverziteta 1. Izrada nacionalnog programa za inventar biodiverziteta i geodiverziteta. MŽSRPP, APok, ZZPS, PZZP 2011. Donet nacionalni program za inventar biodiverziteta i geodiverziteta 2. Popis retkih i ugroženih vrsta. SEPA, ZZPS 2011–2017. Sačinjen inventar 3. Izrada centralne baze podataka i uspostavljanje informacionog sistema o živom svetu i drugim prirodnim vrednostima Republike Srbije. SEPA 2011. Izrađena baza podatakaUspostavljen informacioni sistem 4. Uspostavljanje efikasnog sistema biomonitoringa. MŽSRPP, APok, ZZPS, PZZP 2011. Uspostavljen biomonitoring
3.1.5. Šume
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Izgradnja administrativnih i institucionalnih kapaciteta za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU i jačanje službe planiranja i projektovanja održivog korišćenja šuma i dr. MPTŠV 2011. Broj održanih radionica, obuka i seminara 3. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. MŽSRPP 2011.2011. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 4. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MŽSRPP,MPTŠV, MIE,ZZPS, APok 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske i budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 3.1.5.2. Unapređivanje stanja šuma: prevođenjem izdanačkih šuma u visoke šume, melioracijom degradiranih šuma i izdanačkih šuma lošeg kvaliteta, podržavanjem prirodnog obnavljanja i zaštite šuma Obnova i nega visokih šuma i zamena izdanačkih šuma u viši uzgojni oblik (neposredna i posredna zamena). MPTŠV, MŽSRPP, JP, NP, vlasnici šuma 2011–2017. Planirano je 41.800.000 dinara u 2011. godini Broj sprovedenih projekata 2. Sanacija jako oštećenih sastojina od biotičkih i abiotičkih faktora i sanacija opožarenih sastojina. MPTŠV, MŽSRPP, JP, NP, vlasnici šuma 2011–2017. Planirano je 58.010.000 dinara u 2011. godini Broj registrovanih i saniranih opožarenih sastojina 3.1.5.3. Unapređenje održivog gazdovanja šumama i zaštićenim prirodnim dobrima 1. Unapređenje sistema pravne i fizičke zaštite šuma u zaštićenim prirodnim dobrima, uz utvrđivanje realne nadoknade vlasniku šume za uskraćeno ili ograničeno korišćenje (dodatni troškovi upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima). MPTŠV 2011–2017. Uspostavljen sistem zaštite šuma u zaštićenim dobrima 3.1.5.4. Povećanje površina pod šumom na 29% teritorije Republike Srbije do 2015. godine 1. Povećanje površine pod šumama podsticanjem aktivnosti i pružanjem pomoći na pošumljavanju zemljišta na kojima je ekonomski i ekološki opravdano gajiti šumu (degradirana zemljišta, napuštena poljoprivredna zemljišta, neobrasla šumska zemljišta itd.). MPTŠV, MŽSRPP, JP, NP, vlasnici šuma 2011–2015. Planirano je u 2011. godini 115.860.000 dinara 1. Procenat površine pod šumama2. Broj sprovedenih demonstracionih projekata 2. Sprovođenje demonstracionih projekata. KOR u partnerstvu sa MŽSRPP, MPTŠV 2012. Broj sprovedenih demonstracionih projekata
3.1.6. Mineralni resursi
Metalične sirovine i industrijski minerali
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Osnivanje Geološkog zavoda Srbije utvrđivanjem pravnog i finansijskog statusa sadašnjeg Geološkog instituta d. o. o. MŽSRPP, MNTR, MIE 2012. Za sprovođenje programa osnovnih geoloških istraživanja u 2011. godini planirano 317.000.000 dinara iz budžeta Republike Srbije Osnovana institucija 3.1.6.2. Donošenje i primena strateških dokumenata održivog korišćenja resursa i dobara 1. Analiza raspoložive mineralno-sirovinske baze po vrstama mineralnih sirovina, kao i ekološko-prostorne osnove potencijala prirodnih resursa ili dobara uz primenu prostornog planiranja pri eksploataciji mineralnih sirovina. MIE, MŽSRPP, RAPP 2012. 1. Izvršena analiza i podaci uneti u GIS bazu2. Sprovedeni projekti osnovnih geoloških istraživanja iz oblasti mineralnih resursa 2. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MŽSRPP, MIE,MPTŠV, ZZPS, APok 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske i budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 3. Izrada strategije razvoja mineralnog sektora. MIE 2011. Doneta nacionalna strategija 3.1.6.3. Nalaženje novih ležišta i racionalno korišćenje postojećih prirodnih resursa uz primenu čistijih tehnologija, objedinjenog sprečavanja i kontrole zagađivanja 1. Promocija investiranja u geološka istraživanja koja se odnose na eksploataciju mineralnih sirovina. MIE, APok 2011. 1. Usvojena BAT lista2. Sproveden BEP 3. Broj preduzeća koja su primenila čistije tehnologije sa izdatim IPPC dozvolama 2. Modernizacija postrojenja za eksploataciju metala i nemetala u cilju smanjenja uticaja na životnu sredinu u skladu sa BAT-om i BEP-om. MIE, MŽSRPP, privredni subjekti 2011–2013. Republika Srbija je pristupila 4. novembra 2009. godine Regionalnom forumu i učestvuje u projektu „Uvođenje VAT/VER metodologije u cilju smanjenja ili eliminacije emisije nenamerno proizvedenih RORs hemikalija iz termičkih procesa u metalurgiji za zemlje SEESSA regiona”. Regionalni Forum je dobrovoljna platforma za saradnju na primeni VAT/VER za nenamerno proizvedene RORs hemikalije, koja služi za razmenu informacija i iskustava u toj oblasti između zemalja potpisnica i predlaže određene aktivnosti i sprovodi pilot projekte kojima je cilj smanjenje negativnog uticaja nenamerno proizvedenih RORs hemikalija.MŽSRPP je zaduženo za sprovođenje aktivnosti koje su utvrđene projektima koji se sprovode kroz Forum i uključilo je operatora „IMPOL SEVAL” valjaonicu aluminijuma iz Sevojna, koji planira da izgradi postrojenje za prečišćavanje otpadnih gasova. Do kraja 2011. godine biće završen predlog ovog projekta, koji bi delom finansirao GEF (Global Environmental Facillity), a delom naša zemlja, u ovom slučaju operator. Sredstva u budžetu za to se ne odvajaju, ali se kroz projekat pomaže operatoru da primeni VAT i VER u svom postrojenju za tretman otpadnih gasova, uz sugestije, stranih eksperata, njihove savete i proveru mera. Planirano je da Projekat traje četiri godine. 1. Uvedene nove tehnologije 2. Doneta BAT lista 3. Poboljšanje tehnoloških rešenja u procesima istraživanja, proizvodnje i transporta mineralnih sirovina u skladu sa BEP-om. MIE, MŽSRPP, privredni subjekti 2011–2013. Sproveden BEP 3.1.6.4. Ispitivanje validnosti zaostalih mineralnih sirovina u jalovištima i deponijama aktivnih i zatvorenih rudnika sa ekonomskog aspekta i aspekta zaštite životne sredine 1. Utvrđivanje mogućnosti korišćenja mineralnih sirovina iz napuštenih rudnika i ležišta koja više nisu u funkciji – za odlaganje pojedinih vrsta otpada, kao i mogućnosti korišćenja tehnogenih sirovina iz rudničkih jalovišta, odlagališta, deponija i šljačišta. MIE, MŽSRPP, privatni sektor 2011. Usvojen Izveštaj o mogućnostima 2. Sanacija i remedijacija zaostalog otpada nastalog u istraživanju i eksploataciji u skladu s načelima zaštite životne sredine. MIE, MŽSRPP, industrija 2012–2014. 1. Količina tretiranog otpada2. Izvršena sanacija i remedijacija
Fosilna goriva
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indkatori Donošenje Nacionalnog programa zaštite životne sredine.2a. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. MŽSRPP 2010. 1. Donet Nacionalni program za zaštitu životne sredine2. Donet akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 3. Donošenje izmena Programa ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. za period od 2007. do 2012. godine, kao i njihova primena. MIE 2011. Donete izmene Programa ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. za period od 2007. do 2012. godine 4. Izrada nove strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine s predviđanjima do 2030. godine. MIE 2012. Doneta strategija razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine s predviđanjima do 2030. godine 5. Donošenje akcionog plana za energetsku efikasnost. MIE, AEE 2011. Donet nacionalni plan za energetsku efikasnost 6. Unapređenje praćenja sprovođenja energetske politike uspostavljanjem i razvijanjem energetskog informacionog sistema. MIE 2012. Uspostavljen energetski informacioni sistem 7. Jačanje kapaciteta rudarske i geološke inspekcije i inspekcije za zaštitu životne sredine. MŽSRPP 2011. 1. Broj održanih radionica i seminara2. Povećan broj inspekcijskih pregleda3. Uvođenje IKT u inspekcijski nadzor 3.1.6.6. Nalaženje novih ležišta i održivo korišćenje neobnovljivih prirodnih resursa na najefikasniji i najracionalniji način 1. Izrada srednjoročnih programa detaljnih istražnih radova u oblasti geoloških istraživanja koja se odnose na eksploataciju mineralnih sirovina i obezbeđivanje materijalnih i drugih uslova za sprovođenje tih programa. MIE, APok, MŽSRPP 2011–2012. 1. Doneti programi detaljnih istražnih radova 2. Doneti programi obnavljanja rezervi uglja 2. Sprovođenje programa obnavljanja rezervi uglja i rezervacije prostora u sistemu „Elektroprivrede Srbije”:Izvođenjem novih geoloških istražnih radova i utvrđivanjem rezervi uglja u ugljenim basenima Kolubare i Kostolca. MIE, privredni subjekti 2012–2015. Sprovedeni programi i projekti 3.1.6.7. Primena savremenih metoda istraživanja nafte i gasa na domaćem istražnom prostoru uz korišćenje BAT-a za odlaganje istražnog otpadnog materijala, modernizaciju transportnih i rafinerijskih kapaciteta da bi se zadovoljili sadašnji i planirani zahtevi u kvalitetu proizvoda, distribuciji i prometu naftnih derivata uz primenu svih ekoloških propisa u oblasti prerade, distribucije i prometa naftnih derivata 1. Nalaženje novih ležišta nafte i gasa uz primenu BAT-a za odlaganje istražnog otpadnog materijala. MIE 2012–2015. Broj otvorenih ležišta 2. Izgradnja deponije za otpadnu isplaku od eksploatacije nafte u skladu s propisima u oblasti zaštite životne sredine Republike Srbije i standardima EU. MIE 2012. Izgrađena deponija 3. Sprovođenje politike zaštite životne sredine pri korišćenju neobnovljivih prirodnih resursa:Smanjenjem ekološkog uticaja prerade nafte;Povećanjem ekološke bezbednosti pri rukovanju naftnim derivatima. MŽSRPP, MIE 2012–2014. Sprovedeni projekti 4. Revitalizacija postojećeg gasovodnog sistema. MIE, JP „Srbijagas”, distributeri gasa 2012–2014. Povećan kapacitet transportnog gasovoda Smanjeni gubici u distribuciji prirodnog gasa Modernizacija sistema magistralnog naftovoda u cilju zaštite životne sredine. JP „Transnafta” 2011 . Smanjeni gubici u transportu nafte i povezan sistem praćenja sirove nafte sa sistemom praćenja JANAF-a Sprovođenje projekta sistema produktovoda kroz Republiku Srbiju. MIE, MŽSRPP, MI, JP „Transnafta” 2014–2017. Povećana količina naftnih derivata koji se transportuju produktovodom 3.1.6.8. Zamena fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije, uz određene ekonomske podsticajne mere 1. Zamena fosilnih goriva korišćenjem i unapređivanjem raspoloživih kapaciteta za korišćenje OIE. MIE, MŽSRPP, AEE, JLS, privredni subjekti 2011–2014. Vrednost Projekta zamene fosilnih goriva geotermalnom energijom i biomasom je 82.000 evra, a izvor finansiranja je češka donacija, koju realizuje UNIDO. Instalisani kapaciteti za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora 2. Izgradnja diverzifikovanih sistema za kogeneraciju (mini termoelektrane – toplane). MIE, privredni subjekti, JLS 2013. Broj sprovedenih projekata 3. Sagledavanje nacionalnih potencijala za korišćenje visokoefektivne kogeneracije. MIE, JLS 2012. Izvršene analize potencijala
3.1.7. Obnovljivi izvori energije
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Izgradnja institucionalnih kapaciteta:Osnivanjem fonda za energetsku efikasnost i uvođenjem drugih podsticajnih mera. MIE, MF 2011–2012. Osnovan fond Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MŽSRPP, MIE, MPTŠV 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske i budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 4. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. MŽSRPP 2011. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 3.1.7.2. Povećanje obima korišćenja obnovljivih izvora energije 1. Intenziviranje istraživanja potencijala obnovljivih izvora energije radi njihove verifikacije i realnijeg bilansiranja. MIE 2011. Udeo proizvodnje energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji energije 2. Korišćenje i unapređivanje raspoloživih kapaciteta za korišćenje OIE. MIE, APok, JLS, MŽSRPP, privredni subjekti 2011–2014. Broj realizovanih projekata 3. Unapređenje poslovanja privrednih subjekata, posebno pružanjem podrške malim i srednjim preduzećima i formiranjem klastera proizvođača u oblasti OIE. MERR, privredni subjekti 2012. Broj osnovanih klastera 4. Primena ekonomskih instrumenata: Uspostavljanje subvencija za istraživanje i razvoj korišćenjaOIE;Uvođenje podsticajnih instrumenata za kreditiranje proizvodnje energije i energenata iz OIE;Uvođenje podsticajnih instrumenata za razmenu znanja i tehnologija iz oblasti OIE;Određivanje tehnologija za koje je opravdano uvođenje podsticajnih mera i komparativna analiza mogućihpodsticajnih mehanizama;Uvođenje podsticajnih instrumenata u oblasti dugoročno garantovanih proizvođačkih cena energije dobijene iz OIE;Uvođenje instrumenata za stimulaciju građana i privrednih subjekata na korišćenje energije dobijene od OIE. MIE, MF, MNTR 2011. Primena ekonomskih instrumenata 5. Druge aktivnosti u cilju povećanja energetske efikasnosti:Usklađivanje cene energenata s proizvodnim troškovima;Ekonomsko i investiciono podsticanje na povećanje energetske efikasnosti, spregnute proizvodnje toplotne i električne energije, upotrebe lokalnih i obnovljivih izvora energije, proizvodnje i primene biodizela i bioetanola;Primena mehanizma čistog razvoja Kjoto protokola;Sprovođenje demonstracionih projekata. MIE, AE, MŽSRPP 2012. 1. Cena energije usklađena sa troškovima2. Potrošnja finalne i električne energije po jedinici BDP-a3. Sprovedeni demonstracioni projekti 3.1.7.3. Obrazovanje javnosti i razvijanje javne svesti radi podsticanja na masovnije korišćenja obnovljivih izvora energije 1. Sprovođenje obrazovnih programa: Kurseva za zaposlene u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi;Obrazovanja i usavršavanja kadra za poslove energetike;Predškolskih i školskih programa za vaspitanje i obrazovanje u oblasti OIE. MIE, MŽSRPP, AEE, PKS 2011. Potrebna sredstva do kraja 2013. godine su 5.000.000 dinara Budžet Republike Srbije. 1. Broj organizovanih obuka, radionica i seminara2. Broj polaznika 2. Razvijanje javne svesti: sprovođenje kampanja, informisanje građana i uključivanje javnosti u odlučivanje. AEE, MIE, MŽSRPP 2012. 1. Broj organizovanih obuka, radionica i seminara2. Broj polaznika
3. 2. Faktori rizika po životnu sredinu
3. 2.1. Klimatske promene i zaštita ozonskog omotača
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine.- Donošenje strategije zaštite od klimatskih promena. MŽSRPPMŽSRPP, SEPA, RHMZ 2011.2012. 1. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine2. Doneta strategija zaštite od klimatskih promena 3.2.1.2. Prilagođavanje postojećih institucija potrebama da se aktivno sprovodi politika zaštite klime i ispunjavaju obaveze iz međunarodnih ugovora (UNFCCC, Kjoto protokola i dr.) 1. Sprovođenje projekata izrade nacionalnih izveštaja i drugih projekata uz finansijsku podršku GEF-a i ostalih finansijskih mehanizama jačanja kapaciteta za redovno izveštavnje UNFCCC, kao i izrada narednih nacionalnih komunikacija, izveštaja za EU. MŽSRPP, MIE, SEPA, RHMZ 2013. Izrađeni nacionalni izveštaji 2. Obuka kadra za izradu projektne dokumentacije i upravljanje projektima u oblasti klimatskih promena. MŽSRPP, Fond, MIE, RHMZ, privredni subjekti, instituti, univerziteti 2011. Broj i obuhvat organizovanih obuka 3. Uspostavljanje inventara GHG, izrada plana mera za smanjenje emisija, izrada plana mera za adaptaciju na izmenjenje klimatske uslove. MŽSRPP, MIE, MPTŠV, RHMZ, JP EPS 2011–2012. Sačinjen inventar GHG 4. Razvijanje nacionalnog klimatskog centra i jačanje podregionalnih funkcija za jugoistočnu Evropu. RHMZ, MŽSRPP, MNTR, univerziteti, instituti 2011–2015. Razvijen nacionalni klimatski centar 5. Izrada akcionog plana za zaštitu zdravlja u talasima visoke temperature. MZ, MŽSRPP, MRSP, RHMZ 2011. Donet akcioni plan 3.2.1.3. Prilagođavanje privrednih subjekata u sektorima energetike, industrije, transporta, poljoprivrede i šumarstva i komunalno-stambene delatnosti politici zaštite klime i ispunjavanje međunarodnih ugovora 1. Izrada planova za prilagođavanje privrednih subjekata u svim sektorima politici zaštite klime i ispunjavanju obaveza iz međunarodnih ugovora.2. Širenje javne svesti i znanja o merama zaštite klime i povećanja energetske efikasnosti privrednih subjekata, uključujući i MSP, u svim sektorima. RAPP, MIE, MŽSRPP, ,MERR, PKS 2015.2011–2015. 1. Broj sprovedenih planova za prilagođavanje2. Broj održanih seminara i obuka zaposlenih
3.2.2. Otpad
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Izrada akcionog plana o upravljanju otpadom. MŽSRPPMPTŠV, APok 2011. Donet akcioni plan 3. Izgradnja administrativnih i institucionalnih kapaciteta za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU i jačanje administrativnih kapaciteta, posebno institucija i organa zaduženih za planiranje, izdavanje dozvola, kontrolu i praćenje. MŽSRPP, SEPA 2012. Broj održanih obuka, seminara i radionica 3.2.2.2. Donošenje regionalnih i lokalnih planova upravljanja otpadom 1. Donošenje nacionalnih planova za pojedinačne tokove otpada. MŽSRPP, APok 2012. Doneti nacionalni planovi 2. Donošenje regionalnih i lokalnih planova upravljanja otpadom. MŽSRPP, APok, JLS 2012. Broj donetih regionalnih i lokalnih planova 3.2.2.3. Uspostavljanje organizovanog sistema reciklaže i podsticanje iskorišćenja otpada 1. Donošenje plana upravljanja biodegradabilnim i ambalažnim otpadom. MŽSRPP 2012. Doneti nacionalni planovi 2. Izgradnja novih reciklažnih dvorišta na teritoriji Republike Srbije:Sprovođenje demonstracionih projekata reciklažnih dvorišta – izgradnja centara za sakupljanje (reciklažnih dvorišta) reciklabilnog otpada (papira, stakla, plastike, limenki, električnog / elektronskog otpada, baterija i akumulatora, otpadnog ulja i dr.). JLS 2011–2014. Broj izgrađenih reciklažnih dvorišta 3. Povećanje stepena ponovnog korišćenja i reciklaže otpada na 20% njegove količine. MŽSRPP, JLS 2012–2014. Procenat komunalnog otpada koji se reciklira 4. Primena ekonomskih instrumenata:Primena principa pune nadoknade troškova za usluge sakupljanja i odlaganja otpada. MŽSRPP, MF, PKS 2012. Cena usluge sakupljanja i odlaganja otpada 3.2.2.4. Izgradnja infrastrukture za upravljanje otpadom (regionalne deponije, postrojenja za reciklažu različitih vrsta otpada, postrojenja za kompostiranje i anaerobnu digestiju, postrojenja za tretman opasnog otpada, postrojenja za iskorišćenje energije iz otpada i dr.) 1. Izgradnja regionalnih sanitarnih deponija u skladu s Nacionalnom strategijom upravljanja otpadom. MŽSRPP, APok, JLS, Fond 2011–2015. Broj izgrađenih regionalnih centara za upravljanje otpadom 2. Izgradnja transfernih stanica. JLS 2012–2015. Broj izgrađenih transfernih stanica 3. Izgradnja postrojenja za sortiranje (reciklažu) otpada. JLS, privatni sektor 2012–2015. Broj izgrađenih postrojenja za sortiranje otpada 4. Izgradnja postrojenja za anaerobnu digestiju (proizvodnju biogasa iz poljoprivrednog otpada). MŽSRPP, privatni sektor 2012–2013. Broj izgrađenih postrojenja za anaerobnu digestiju 5. Izgradnja postrojenja za tretman klaničnog otpada. MPŠV, privredni subjekti 2011–2012. Nisu planirana sredstva za ove namene, ali su u budžetu Uprave za veterinu planirana sredstva za finansiranje postojeće javne službe, po njenom zahtevu (podnet zahtev na iznos od 7.500.000 dinara, koji treba da odobri Vlada; planirano je podnošenje zahteva za tvining projekat u okviru IPA, koji obuhvata izradu strategije upravljanja sporednim proizvodima životinjskog porekla, kao osnove za kasniji pristup fondovima EU za investiciono ulaganje, pošto je procena da potrebna sredstava iznose oko 100.000.000 evra. Broj izgrađenih postrojenja za tretman klaničnog otpada 6. Izgradnja postrojenja za korišćenje energije iz otpada. MŽSRPP, privredni subjekti 2016–2017. Broj izgrađenih postrojenja za iskorišćenje energije iz otpada 7. Izgradnja postrojenja za kompostiranje. MŽSRPP, privredni subjekti 2012–2013. Broj izgrađenih postrojenja za kompostiranje 8. Izgradnja postrojenja za fizičko-hemijski tretman i bezbedno odlaganje opasnog otpada. MŽSRPP, APok 2012–2014. Izgrađeno postrojenje za fizičko-hemijski tretman i odlaganje otpada 9. Izgradnja centara za sakupljanje opasnog otpada iz domaćinstava, otpadnog ulja i dr. MŽSRPP, JLS 2011. Broj izgrađenih centara za sakupljanje otpada iz domaćinstava 10. Izgradnja sistema za tretman medicinskog otpada. MZ, MŽSRPP 2011. Uspostavljen sistem za tretman medicinskog otpada 11. Razvoj sistema za prikupljanje brodskog otpada sa stanice, čime bi se rešili i komunalni problemi na unutrašnjim vodnim putevima. MŽSRPP, MI 2012. Broj izgrađenih stanica za prikupljanje brodskog otpada 12. Izgradnja nacionalnog postrojenja za tretman opasnog otpada insineracijom. MŽSRPP 2015–2017. Izgrađeno nacionalno postrojenje 3.2.2.5. Sanacija postojećih smetlišta komunalnog otpada i lokacija opasnog otpada 1. Sanacija postojećih smetlišta:Zatvaranje, sanacija i rekultivacija postojećih smetlišta; Sanacija lokacija kontaminiranih opasnim otpadom koje predstavljaju rizik po životnu sredinu. MŽSRPP, APok, JLS, Fond 2012–2017. Broj saniranih i zatvorenih smetlišta 2. Primena ekonomskih instrumenata:Razvijanje mehanizama za rešavanje problema nasleđenogzagađenja, odnosno štete nanete životnoj sredini nepropisnim odlaganjem opasnog otpada. MŽSRPP, MF 2011. Uspostavljeni mehanizmi sanacije ranije stvorenih zagađenja 3. Rekultivacija postojećih deponija pepela i korišćenje letećeg pepela iz temoelektrana u izgradnji puteva, građevinarstvu i industriji građevinskog materijala. MŽSRPP, MIE, MI, JP EPS 2012–2014. Procenat iskorišćenja pepela iz termoelektrana u građevinarstvu 3.2.2.6. Obrazovanje javnosti i razvijanje javne svesti za rešavanje problema upravljanja otpadom 1. Sprovođenje obrazovnih programa:Kurseva za zaposlene u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi i privredi;Predškolskih i školskih programa za vaspitanje i obrazovanje u oblasti postupanja sa otpadom. MŽSRPP, MDULS, MPr 2011. 1. Broj organizovanih programa obuke2. Osposobljenost i stručnost zaposlenih 2. Razvijanje javne svesti:Organizovanje kampanja (o reciklaži, o opasnom otpadu);Informisanje građana o značaju pravilnog postupanja sa otpadom;Uključivanje javnosti u odlučivanje. MŽSRPP, PKS, udruženja 2011. Broj sprovedenih javnih prezentacija
3.2.3. Hemikalije
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Izgradnja administrativnih, profesionalnih i institucionalnih kapaciteta. MPTŠV, SHemA 2011–2017. Help desk je formiran u Agenciji za hemikalije, koja organizuje obuke za operatore preko različitih projekata (IPA, KEMI) i nadležna je za usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU. Inspekcijski nadzor vrši republička inspekcija za ZŽS i tržišna inspekcija. 1. Broj organozovanih obuka2. Osnovano zajedničko telo 3.2.3.2. Smanjenje rizika od hemikalija štetnih po zdravlje ljudi i životnu sredinu, kao i zamena opasnih hemikalija manje opasnim, naročito dugotrajnih postojanih bioakumulativnih i toksičnih hemikalija (PBT ( Persistent Bioaccumulative and Toxic) 1. Donošenje jedinstvenog programa za upravljanje hemikalijama rukovodeći se preporukama Strateškog pristupa za međunarodno upravljanje hemikalijama (SAICM). MŽSRPP, SHemA 2011. Budžet Republike Srbije Donet program za upravljanje hemikalijama 2. Izrada i sprovođenje programa praćenja hemikalija uključujući i biomonitoring u sprovođenju mera za smanjenje rizika i proceni potrebe da se one propišu. SHemA, MŽSRPP, MZ 2011–2017. Donet program praćenja 3. Opremanje laboratorija za ispitivanje hemikalija. SHemA, laboratorije 2011–2012. Budžet Republike Srbije, donacije, laboratorije Obezbeđena oprema 4. Sprovođenje programa obrazovanja i razvijanja javne svesti o rizicima od hemikalija štetnih po zdravlje ljudi i životnu sredinu. SHemA, MŽSRPP, MZ 2017. SHemA, donacije Broj organozovanih programa obuke 3.2.3.3. Uspostavljanje i razvoj informacionog sistema za upravljanje hemikalijama 1. Izrada i ažuriranje baze podataka o hemikalijama koje se nalaze na tržištu Republike Srbije i njihovih svojstava, kao i njihovog uticaja na zdravlje ljudi i životnu sredinu. SHemA 2011–2017. Izrađena baza podataka o hemikalijama i informacioni sistem 2. Uspostavljanje i održavanje informacionog sistema za bezbedno upravljanje hemikalijama. SHemA, MŽSRPP, MPTŠV, MUP 2012–2017. Informacioni sistem Registra hemikalija se izrađuje u Agenciji za hemikalije. Uspostavljen informacioni sistem 3. Izrada i ažuriranje registra ispuštanja i prenosa zagađujućih materija (PRTR) u cilju sprovođenja PRTR Protokola Arhuske konvencije. MŽSRPP 2013. Formiran PRTR
3.2.4. Udesi
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 3.2.4.2. Sprovođenje mera prevencije, pripravnosti i odgovora na udes na svim nivoima (od preduzeća do Republike Srbije) 1.1. Donošenje odgovarajućih planova zaštite od udesa na nivou seveso postrojenja.1.2. Donošenje odgovarajućih planova zaštite od udesa u Republici Srbiji, autonomnoj pokrajini, jedinici lokalne samouprave). MŽSRPP i operatori seveso postrojenja – preduzećaMUP, AP, JLS i operatori seveso postrojenja – preduzeća 2011–2017. Doneti planovi zaštite od udesa 2. Uspostavljanje međuresornog i multidisciplinarnog pristupa u postupku davanja saglasnosti na Izveštaj o bezbednosti i Plan zaštite od udesa, kao i kontrole njihovog sprovođenja. MŽSRPP, MUP, MPTŠV, MRSP, ostali organi i organizacije, eksperti 2011–2013. Uspostavljen međuresorni i multidisciplinar- ni pristup 3. Uspostavljanje komunikaciono-informacionog pristupa mreži IAN sistema obaveštavanja u slučaju hemijskog udesa sa prekograničnim efektima, u okviru Konvencije o prekograničnim efektima industrijskih udesa.4. Sprovođenje aktivnosti na obrazovanju operatora za primenu propisa iz oblasti zaštite od hemijskog udesa.5.Sprovođenje aktivnosti na obrazovanju i razvijanju javne svesti o značaju primene mera prevencije i pripravnosti u cilju smanjenja rizika od hemijskog udesa, u oblastima koje mogu biti zahvaćene efektima tog udesa. MUP – Sektor za vanredne situacijeMŽSRPP –nosilac sprovođenja KonvencijeMŽSRPP, operatori seveso postrojenja – preduzeća 2011–2012.2011–2012. Seminar namenjen operatorima koji na svojoj lokaciji imaju Seveso postrojenja, odnosno koji podležu obavezama iz Zakona o zaštiti životne sredine, delu Zaštita od hemijskog udesa u organizaciji Sektora za kontrolu i nadzor finansira se iz budžeta EU, u okviru projekta IPA 2010, „Jačanje kapaciteta inspekcije za zaštitu životne sredine i relevantnih zainteresovanih strana u Republici Srbiji”.U okviru projekta IPA 2011: Sprovođenje zakona iz oblasti kontrole industrijskog zagađenja, prevencije hemijskog udesa i sistema EMAS 2012–2014 koje finansira EU, predviđena su ukupna sredstva u iznosu od 3.000.000 evra. Deo sredstava biće namenjen za finansiranje aktivnosti na obrazovanju operatora za primenu propisa iz oblasti zaštite od hemijskog udesa. 1. Uspostavljen komunikaciono-informacioni pristup 2. Broj organizovanih seminara3. Broj organizovanih aktivnosti 3.2.4.3. Institucionalno, organizaciono i kadrovsko jačanje organa, organizacija i institucija u izvršavanju zakonskih obaveza iz oblasti udesa 1. Osposobljavanje i opremanje nadležne institucije i preduzeća za adekvatan odgovor na hemijske udese i za sanaciju prostora. MUP, MO, MŽSRPP,MPTŠV, MZ, MI, JLS 2012. Osposobljenost i stručnost službenika za adekvatan odgovor na udes – Jačanje administrativnih i profesionalnih kapaciteta za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU iz oblasti zaštite od hemijskog udesa u nadležnim ministarstvima; Jačanje administrativnih i profesionalnih kapaciteta zaposlenih u organima državne uprave koji su nadležni za sprovođenje novih zakonskih propisa u oblasti zaštite od hemijskog udesa; Obrazovanje zajedničkog tela za sprovođenje potvrđene Konvencije o prekograničnim efektima industrijskih udesa. 3. Saradnja nadležnih ministarstava u izradi plana zaštite od udesa u Republici Srbiji kao sastavnog dela republičkog plana zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama. MŽSPP, MUP, MPŠV, MRSP, ostali organi i organizacije, ekspertiMUP, MO, MŽSRPP,MPTŠV, MZ, MI, JLS 2010–2017.2012. Odredbom člana 60i. Zakona o zaštiti životne sredine („Službeni glasnik RS”, br. 135/04 i 36/09) propisano je da nadležno ministarstvo na osnovu izveštaja o bezbednosti i obaveštenja vodi Registar postrojenja, kao i Registar udesa koji su prijavljeni, odnosno da u narednom periodu izradi Registar Seveso postrojenja, odnosno da vodi Registar prijavljenih udesa, za šta nisu potrebna nikakva sredstva. 1. Broj organizovanih obuka 2. Obrazovano zajedničko telo Donet plan zaštite od udesa na republičkom nivou 4. Vođenje Registra postrojenja i Registra prijavljenih udesa. MŽSRPP 2011–2017. Dosadašnje aktivnosti na realizaciji navedenih zadataka su sprovođene iz sredstava Programa pomoći UNECE Konvencije o prekograničnim efektima industrijskih udesa, što će se nastaviti i dalje. Grupa predviđa sredstva iz budžeta za dnevnice zaposlenih za realizaciju navedenih zadataka. 1. Registar postrojenja 2. Registar udesa 5. Organizovanje i sprovođenje zajedničkih aktivnosti sa susednim zemljama u cilju poboljšanja prekogranične saradnje, kao i razmene informacija u oblasti prevencije, pripravnosti i odgovora na udes s mogućim prekograničnim efektima. MUP, MŽSRPP, MO, MPTŠV 2011–2017. Broj organizovanih obuka, vežbi i seminara
3.2.5. Jonizujuće i nejonizujuće zračenje
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. 3. Donošenje: – Programa i akcionog plana zaštite od nejonizujućeg zračenja; – Programa i akcionog plana zaštite od jonizujućeg zračenja. MŽSRPP, MNTR, AZJZNSS 2011. Doneti programi 4. Izgradnja administrativnih i institucionalnih kapaciteta. MŽSRPP, MNTR, AZJZNSS 2012. Za realizaciju obuka, seminara i radionica sa izgradnjom administrativnih i institucionalnih kapaciteta za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvokm EU i jačanje administarstvivnih kapaciteta u oblasti zaštite od jonizujućih i nejonizujućih zračenja planirano je 500.000 dinara. Broj organizovanih obuka, radionica i seminara 3.2.5.2. Rešenje problema skladištenja radioaktivnog otpada 1. Izrada tehničke dokumentacije i izgradnja objekta. JP NOS AZJZNSS, MŽSRPP, MNTR, MUP 2011. Izgrađen objekat 2. Prepakivanje, predtretman postojećeg i budućeg otpada i njegovo bezbedno skladištenje. JP NOS, AZJZNSS 2011. Propisno prepakovan i uskladišten otpad 3. Izvoz opasnog radioaktivnog otpada. JP NOS 2012. Količina izvezenog radioaktivnog otpada 3.2.5.3. Izgradnja i modernizacija sistema praćenja radioaktivnosti i nejonizujućeg zračenja, informacionog sistema, baze podataka i sistema obaveštavanja i reagovanja u slučaju vanrednih događaja 1. Izrada programa za sistematsko praćenje nejonizujućegi jonizujućeg zračenja i usvajanje standarda:Stvaranjem uslova za akreditovanje laboratorija; Određivanje uslova za izveštavanje i dostupnost izveštaja javnosti. MŽSRPP, AZJZNSS 2012. 1. Sproveden program 2. Usvojeni standardi 2. Proširenje mreže praćenja. AZJZNSS 2012. 1.Nabavljena oprema2. Ojačan kadar 3. Kadrovsko, tehničko i organizaciono jačanje na svim nivoima u sprovođenju mera zaštite od jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja. MŽSRPP, AZJZNSS, APok, opštine 2012. Broj organizovanih programa i obuka
3.2.6. Buka
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležnainstitucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Donošenje Akcionog plana za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine. 2011. Donet Akcioni plan za realizaciju Nacionalnog programa zaštite životne sredine 3. Razvoj informacionog sistema za podatke o buci. SEPA 2011. Uspostavljen informacioni sistem 3.2.6.2. Uspostavljanje standarda za praćenje buke u naseljima i duž glavnih saobraćajnica – u fazama prema propisima EU i prema finansijskim mogućnostima 1. Unapređenje praćenja buke. MŽSRPP, APok, SEPA 2012. Nabavljena oprema za unapređenje praćenja 2. Akustičko zoniranje.Ovlašćivanje organizacija za merenje buke u životnoj sredini. JLSMŽSRPP, ATS 2012.2011–2017. 1. Sprovedeno akustičko zoniranje 2. Broj ovlašćenih organizacija za merenje buke u životnoj sredini 3.2.6.3. Određivanje ugroženih zona i mera za smanjenje buke u njima, kao i zona tišine i mera za njihovo očuvanje 1. Utvrđivanje i analiza parametara buke, uticaja buke (koliko je dostupno) i primenljivih nivoa buke u crnim tačkama. MŽSRPP, MI 2012. 1. Utvrđeni parametri buke2. Izvršena analiza 2. Utvrđivanje najfrekventnijih delova nacionalnih puteva koji zahtevaju praćenje buke. MŽSRPP, APok, SEPA 2012. Izvršena analiza 3. Donošenje mera za smanjenje uticaja buke na ugroženim lokacijama, posebno u gradovima, kao i uspostavljanje efikasnog sistema nadzora i informisanja javnosti. MŽSRPP 2012. Donete mere i uspostavljen sistem nadzora i informisanja javnosti 3.2.6.4. Izrada strateških karata buke na osnovu kojih se donose akcioni planovi 1. Izrada strateških karata buke u životnoj sredini. SEPA, MŽSRPP, MI, APok 2015. Izrađene karte buke 2.Izrada katastra značajnih izvora buke, kao dela jedinstvenog katastra. 3.Utvrđivanje naselja s najvećom emisijom buke i predloženim merama i donošenje akcionih planova. SEPA 2012–2017. Izrađen katastar značajnih izvora bukeDoneti planovi
3.2.7. Prirodne katastrofe (vanredne situacije) – poplave, klizišta, požari i zemljotresi i dr.
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Organizacija i jačanje institucionalnih kapaciteta. MUP, MO 2011. Broj organizovanih obuka, radionica i seminara 3. Izrada strategije zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama i strategije zaštite od požara. MUP, MŽSRPP, MO, MI, MPTŠV, MZ, MNTR 2011–2012. Donete strategije 4. Izrada planova zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama. MUP, MŽSRPP, MO, MI, MPTŠV, MZ, MNTR, JLS 2011–2012. Izrađeni planovi za vanredne situacije 5. Uvođenje jedinstvenog telefonskog broja za dojavu svih vrsta opasnosti (112) i osnivanje nacionalnog centra i operativnih regionalnih centara 112. MUP, preduzeća telefonskog saobraćaja 2011–2012. Uspostavljen jedinstven broj za dojavu svih vrsta opasnosti 3.2.7.2. Povećanje stepena zaštite od poplava, klizišta i zemljotresa 1. Izrada mapa zona ugroženih poplavama. MPTŠV 2015. Izrađene mape plavnih zona Razvoj modernog sistema praćenja, predviđanja i rane najave (moderna merna oprema na mernim stanicama i softverski sistemi za procenu jačine padavina uz korišćenje radarskih sistema);-Donošenje novog zakona o suzbijanju grada. RHMZ, MPTŠV, MUP, APok, JP, Preuzimanje sektora protivgradne zaštite u MUP –Sektor za vanredne situacije 2011–2012. 1. Nabavljena oprema2. Ojačan kadar 3. Dogradnja i revitalizacija sistema zaštite od poplava u gradovima i naseljima u priobalju većih vodotoka. MPTŠV, APok, JP, JLS 2011–2017. Broj sprovedenih projekata 4. Izrada katastra klizišta i nestabilnih padina na teritoriji Republike Srbije. MŽSRPP 2010–2013. 1.920.000 evra Budžet Republike Srbije, IPA, donacija 1. Izrađen katastar klizišta i nestabilnih padina na teritoriji Republike Srbije2. Izrađena karta stabilnosti terena u razmeri 1 : 300.000 5. Izrada karte seizmičke rejonizacije Republike Srbije sa istraživanjem geoloških uslova za određivanje nacionalnih parametara prema EURO CODU 8. MŽSRPP 2010–2013. Budžet Republike Srbije 1. Izrađeni geološki modeli terena za određivanje nacionalnih parametara terena prema EURO CODU 82. Izrađena geotektonska karta za određivanje nacionalnih parametara prema EURO CODU 8 3.2.7.3. Podsticanje osiguranja protiv šteta od elementarnih nepogoda 1. Informisanje javnosti o potrebama i prednostima privatnog osiguranja od štete nastale u elementarnim nepogodama. JLS 2011. Broj osiguranika 2. Osnivanje nacionalnog fonda za pomoć u slučaju elementarnih nepogoda. MŽSRPP, MUP 2011. Osnovan nacionalni fond
3. 3. Uticaj ekonomskih sektora na životnu sredinu
3. 3. 1. Industrija
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 3.3.1.2. Izgradnja ili rekonstrukcija infrastrukture u industriji namenjene za zaštitu životne sredine (postrojenja za prečišćavanje otpadnih gasova i otpadnih voda, tretman otpada) 1. Izrada tehničke dokumentacije i sprovođenje projekata. Privredni subjekti,ovlašćene organizacije,MŽSRPP, MPTŠV, MERR, MIE, JLS 2011–2017. Broj sprovedenih projekata rekonstruisane idustrijske infrastrukture 3.3.1.3. Pekonstrukcija ili inoviranje postojećih tehnoloških procesa, primena jedinstvenog sistema izdavanja dozvola za industrijska postrojenja u skladu sa Zakonom o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađenja životne sredine („Službeni glasnik RS”, broj 135/04), uvođenje BAT-a i BEP-a) 1. Izrada tehničke dokumentacije (projekata) i primena BAT-ova i BREF-ova u industriji. privredni subjekti MŽSRPP, MPTŠV, MERR, APok, SEPA, JLS, PKS 2011–2015. Izrada tehničke dokumentacije (projekata) je obaveza operatora. Koji će BAT biti primenjen u određenom postrojenju odlučuje sam operator, pri čemu mora voditi računa o tehničkim karakteristikama postrojenja, sagledati lokalne specifične faktore u slučaju postojećih postrojenja i o ekonomskoj i tehničkoj izvodljivost modernizacije.U budžetu nadležnog ministarstva nisu predviđena sredstva za izradu tehničke dokumentacije, ali se može u okviru određenih projekata koje finansira EU ili druge zemlje predvideti izrada tehničke dokumentacije za primenu određenog BAT-a za postojeće ili novo postrojenje. 1. Broj izdatih dozvola za industrijska postrojenja u skladu sa Zakonom o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađenja životne sredine2. Broj industrijskih preduzeća osposobljenih za sprovođenje BAT-ova i BREF-ova 2. Izdavanje potrebnih dozvola (uključujući i dozvolu IPPC) za industrijska postrojenja. MŽSRPP, MPTŠV 2011–2015. 25.000.000. dinara Broj izdatih dozvola za industrijska postojenja 3.3.1.4. Sanacija zagađenih industrijskih lokacija 1. Sprovođenje postupka dekontaminacije i remedijacije. MŽSRPP, MPTŠV, MIE, MERR, SEPA, APok, JLS, PKS,privredni subjekti 2011–2017. 1. Broj sprovedenih projekata dekontaminacije i remedijacije, površine njima zahvaćene2. Procenat ukupne površine zemljišta pod industrijskim zagađenjima 3.3.1.5.Uvođenje čistije proizvodnje i povećanje energetske i sirovinske efikasnosti uz smanjeno stvaranje otpada 1.Donošenje i sprovođenje strategije uvođenja čistije proizvodnje u Republici Srbiji. MŽSRPP 2011–2015. 1. Broj zaposlenih u preduzećima koja su uvela principe čistije proizvodnje2. Broj preduzeća koja su uvela principe čistije proizvodnje 3.3.1.6. Primena upravljanja životnom sredinom u preduzećima ISO 14.000, sistema EMAЅ 1. Izgradnja i uvođenje sistema zaštite životne sredine. MŽSRPP, MERR, JLS, PKS,privredni subjekti,ovlašćene organizacije 2012–2015. 1. Broj zaposlenih u preduzećima koja primenjuju ISO 14.000 i sistem EMAЅ2. Broj preduzeća koja primenjuju ISO 14.000 i sistem EMAS 3.3.1.7. Uspostavljanje jedinstvenog katastra zagađivača, uspostavljanje praćenja i samopraćenja 1. Izrada baze podataka i informacionog sistema. SEPA, MŽSRPP 2011–2012 . Izrađena baza podataka
3. 3. 2. Rudarstvo
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 3.3.2.2. Uspešan završetak tranzicije u rudarskom sektoru s većim učešćem privatnog sektora i povećanje ekonomičnosti poslovanja rudarskih preduzeća 1. Stvaranje preduslova za privlačenje investicija u detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina. MŽSRPP, AR, MERR, Fond za razvoj 2011–2015. 1. Vrednost investicija u detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina2. Osnovan fond za razvoj rudarstva 2. Pružanje podrške razvoju malih i srednjih rudarskih preduzeća. 2011–2015. Broj sprovedenih projekata podrške rudarskim preduzećima 3.3.2.3. Racionalno upravljanje neobnovljivim prirodnim resursima i suzbijanje nelegalne eksploatacije 1. Izrada dugoročne strategije sa akcionim planom detaljnih geoloških istraživanja mineralnih sirovina. MŽSRPP 2011. Doneta dugoročna strategija detaljnih geoloških istraživanja mineralnih sirovina 2. Potpuno uspostavljanje Geografskog informacionog sistema kao prostorne baze podataka i osnovnog alata u cilju racionalnog upravljanja i kontrole nad eksploatacijom i geološkim istraživanjima mineralnih sirovina. MŽSRPP, AR 2011–2012. Uveden GIS 3. Uvođenje ekonomskih instrumenata za:Postizanje efikasnosti u stepenu naplate naknade za korišćenje mineralnih sirovina;Odvajanje poreza za unapređenje proizvoda i aktivnosti pogodnih po životnu sredinu;Pružanje podsticaja za rekultivaciju zemljišta;Razvijanje mehanizama za rešavanje problema nasleđenog zagađenja. MŽSRPP, MF, MERR,APok 2011–2012. 1. Broj uvedenih ekonomskih instrumenata2. Povećan prihod od naplate naknade za korišćenje mineralnih sirovina 4. Razvijanje društveno odgovornog poslovanja:Izradom regionalnih planova i programa razvoja mineralnog sektora;Uvođenjem ISO 14.000, EMAЅ u rudnicima;Primenom propisa, mera i kaznene politike kojima se sprečava ilegalna eksploatacija mineralnih sirovina. MŽSRPP, PKS 2011–2014. 1. Broj rudarskih preduzeća koja primenjuju ISO 14.000 i sistem EMAЅ2. Broj zaposlenih u rudarskim preduzećima koja primenjuju ISO 14.000 i sistem EMAЅ 3.3.2.4. Primena tehnoloških rešenja za smanjenje, jedinstveno sprečavanje i kontrolu štetnog uticaja eksploatacije mineralnih sirovina na životnu sredinu 1. Utvrđivanje mogućnosti odlaganja tehnološkog i drugog otpada u uslovima trajne obustave radova i zatvaranja rudnika, u skladu s principima zaštite životne sredine. MŽSRPP, AR, MERR, NIO, privredni subjekti, JLS 2011–2017. Izrađen katastar rudarskog otpada 2. Povećanje energetske efikasnosti u rudarstvu. Ostvareni prihod po jedinici utroška enegije u rudarstvu 3. Rekultivacija i remedijacija oštećenih predela. Procenat rekultivisanog i remediranog zemljišta u odnosu na ukupne ugrožene površine 4. Modernizacija rudnika u cilju zadovoljenja standarda EU u domenu bezbednosti i zaštite životne sredine. Broj rudnika sa uvedenom modernom mehanizacijom, apsolutno i procenat od ukupnog broja 5. Modernizacija kapaciteta za transport i distribuciju gasa. 1. Broj sprovedenih projekata zaštite životne sredine u eksploataciji ugljovodonika 2. Smanjenje gubitaka u transportu i distribuciji prirodnog gasa 3.3.2.5. Održivo snabdevanje tržišta mineralnim sirovinama 1. Stvaranje preduslova za obezbeđivanje tržišta Republike Srbije dovoljnim količinama mineralnih sirovina u skladu s principima kvaliteta i zaštite životne sredine. MŽSRPP, MERR 2011–2017. Uspostavljen sistem upravljanja ukupnim kvalitetom (TQM) 2. Modernizacija postojećeg sistema magistralnog naftovoda. JP „Transnafta” 2011–2017. 1. Smanjeni gubici u transportu nafte2. Povezan sistem praćenja transporta nafte sa sistemom praćenja JANAF-a 3. Uspostavljanje sistema produktovoda kroz Republiku Srbiju. MIE, MŽSRPP, JP „Transnafta” 2017. 1. Dužina izgrađenog produktovoda2. Količina naftnih derivata koji se transportuju produktovodom 3.3.2.6. Razvoj privrede na lokalnom nivou i povećanje zaposlenosti, uz uključivanje svih zainteresovanih strana u donošenje odluka 1. Prekvalifikovanje ranije zaposlenih u rudarstvu, ponuda mikro kredita za samozapošljavanje. MŽSRPP, MERR, APok, odgovarajuće agencije, JLS 2011–2017. 1. Broj prekvalifikovanih radnika2. Broj odobrenih mikro kredita
3. 3. 3. Energetika
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Osnivanje fonda za energetsku efikasnost. 2012. Budžet Republike Srbije, ostala sredstva Osnovan fond 3. Stvaranje institucionalno-pravnih uslova za aktivnosti kompanija ESCO. MIE, PKS, MFbanke, privatni sektor 2009–2011. Doneti propisi 4. Stvaranje povoljnih kreditnih aranžmana za uvođenje energetske efikasnosti u industriji, građevinarstvu, poljoprivredi, saobraćaju i dr. MIE, MERR, MPTŠV, MŽSRPP, PKS, banke, privatni sektor 2011– 2012. Broj i vrednost dodeljenih kredita iz sredstava fonda za energetsku efikasnost i iz sredstava komercijalnih banaka 3.3.3.2. Sigurnost i stabilnost snabdevanja energijom, ostvarivanje ekonomski isplative proizvodnje dovoljne količine energije usklađene sa standardima EU, na način i u količini koja će pratiti brz ekonomski rast 1. Preduzimanje infrastrukturnih zahvata u sektoru. 2. Donošenje izmena Programa ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine za period od 2007. do 2012. godine i njihova primena.3. Izrada nove strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine s predviđanjima do 2030. Godine.4. Unapređenje praćenja sprovođenja energetske politike uspostavljanjem i razvijanjem energetskog informacionog sistema.5. Aktivnosti na uspostavljanju energetske uprave i energetskog planiranja na lokalnom nivou.6. Unapređenje srateškog planiranja u energetici. MIE, EPS, EMS, JP „Srbijagas” i „Transnafta”,distributeri gasaMIEMIEMIEMIEMIE 2008–2017.2010.2012.2012.2013.2012. 50.000 evra Detaljno u Tabeli 1Veza sa 3.1.1.2. (2)3.1.6.7. (7)Budžet Republike Srbije, ostala sredstvaBudžet Republike Srbije, ostala sredstvaBudžet Republike Srbije, ostala sredstvaBudžet Republike Srbije, ostala sredstvaBudžet Republike Srbije, ostala sredstva Broj sprovedenih infrastrukturnih projekataDonete izmene Programa Doneta strategijaUspostavljen energetski informacioni sistemUspostavljena energetska upravaOsnovan Institut za energetiku 3.3.3.3. Podsticanje na korišćenje obnovljivih izvora energije 1. Donošenje pravno-tehničkih propisa o upotrebi obnovljivih vidova energije. MIE, AE, AEE 2011. Broj donetih propisa 2. Uvođenje podsticajnih ekonomskih mera (poreske olakšice, podsticajne cene, tj. povlašćene tarife za energiju iz obnovljivih izvora). MF, MIE, MPTŠV, APok, AEE 2011. Doneti propisi za podsticanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora 3.3.3.4..Usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU iz oblasti prirodnih resursa, upravljanja otpadom i upravljanja kvalitetom vazduha 1. Donošenje novih propisa (zakona sa odgovarajućim pratećim podzakonskim dokumentima) i izmena i dopuna odgovarajućih postojećih zakona. MŽSRPP, MIE, APok, AEE 2011–2012. Broj propisa usklađenih s propisima EU 3.3.3.5. Potpisivanje i sprovođenje međunarodnih ugovora koji se odnose na zagađenje vazduha, klimatske promene i oštećenje ozonskog omotača 1. Jačanje kapaciteta i stvaranje uslova za sprovođenje potvrđenih konvencija. MŽSRPP, SEPAMIE, MPTŠV, NIO 2011–2017. Ispunjene obaveze iz potvrđenih konvencija i pratećih dokumenata 3.3.3.6. Podsticanje na racionalno korišćenje prirodnih resursa, smanjenje emisije materija u vazduh koje ga zagađuju, smanjenje nastajanja otpada i veće korišćenje otpada 1. Donošenje Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. MŽSRPP, MIE, MPTŠV 2011. 300.000 evra i 2.500.000 dinara Donacija Kraljevine Švedske i budžet Republike Srbije Doneta Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara 2. Unapređenje korišćenja čistijih tehnologija. MŽSRPP, MERRAEE, APok,industrija, PKS, NIO 2011–2017. Broj sprovedenih projekata uvođenja čistije proizvodnje u industriji 3. Sprovođenje propisa o jedinstvenom sprečavanju i kontroli zagađivanja, kao i:Završetak izrade svih podzakonskih propisa;Donošenje nacionalnih BAT-ova (BREF) i BEP-ova. MŽSRPP, SEPA,AEE, AP, JLS 2011–2013. Broj donetih nacionalnih BAT (BREF) i BEP 3.3.3.7. Smanjenje rizika od zagađenja vazduha i oštećenja ozonskog omotača 1. Uspostavljanje automatskog praćenja značajnih emitera. MŽSRPP, SEPA, NIO, industrija 2011–2012. Broj uspostavljenih stanica za automatsko praćenje značajnih emitera 2. Uvođenje podsticajnih mera i instrumenata za stimulisanje korišćenja obnovljivih izvora energije. MF,MŽSRPP, MIE, MERR, industrija 2011–2013. Broj uvedenih podsticajnih mera i ekonomskih instrumenata 3.3.3.8. Rešavanje problema postupanja sa otpadom u energetici 1. Izgradnja ili unapređenje infrastrukture za upravljanje otpadom. MŽSRPP, MIE, JLS, privredni subjekti,privatni sektor 2011–2017. 1. Broj izgrađenih postrojenja za fizičko-hemijski tretman i bezbedno odlaganje otpada2. Broj izgrađenih postrojenja za korišćenje energije iz otpada3. Izgrađeno nacionalno postrojenje za tretman opasnog otpada insineracijom 4. Broj raspoloživih kapaciteta koja vrše termičku obradu otpada 2. Upotreba pepela i gipsa iz termoelektrana kao sekundarne sirovine u proizvodnji građevinskog materijala i u građevinarstvu. 2011–2017. Procenat ukupne godišnje proizvedene količine pepela i gipsa iz termoelektrana koji se iskoristi kao sekundarna sirovina u proizvodnji građevinskog materijala u odnosu na ukupnu godišnje proizvedenu količinu 3.3.3.9. Obrazovanje javnosti, razvijanje javne svesti i unapređenje pristupa javnosti informacijama o životnoj sredini u energetici 1. Sprovođenje obrazovnih programa:Organizovanje obuka za zaposlene u privredi i državnim institucijama na republičkom, regionalnom i lokalnom nivou;Predškolskih i školskih programa za vaspitanje i obrazovanje u oblasti korišćenja prirodnih resursa, energije, klimatskih promena i sl. MŽSRPP, SEPA, APok, KOR, MOS, MIE, AEE, PKS, JLS, udruženja 2011–2017. 1. Broj organizovanih obuka i seminara za zaposlene u privredi i državnim institucijama2. Broj sprovedenih školskih i predškolskih programa 2. Razvijanje javne svesti sprovođenjem:Kampanja; Informisanjem građana;Uključivanjem javnosti u odlučivanje. Broj i obuhvat organizovanih kampanja za razvijanje javne svesti
3. 3. 4. Poljoprivreda
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Osnivanje nacionalne laboratorije za bezbednost hrane. MZ, MPTŠV, MERR 2012–2013. Osnovana nacionalna laboratorija 3.3.4.2. Podsticanje na investiranje u smanjenje zagađenja iz poljoprivrede, očuvanje agrodiverziteta, tradicionalnih (kombinovanih) sistema gazdinstava radi očuvanja predeonog i specijskog biodiverziteta u osetljivim agroekološkim uslovima, razvoj sistema zaštite dobrobiti životinja, smanjenje erozije, kao i očuvanje i unapređenje životne sredine u celini 1. Donošenje godišnjih akcionih planova i uredaba za podršku razvoju sela, zasnovanom na organskoj, integralnoj i drugim oblicima proizvodnje, uz standarde „dobre poljoprivredne prakse”. MPTŠV 2015. Ukupna vrednost investicija u smanjenje zagađenja iz poljoprivrede i očuvanje agrodiverziteta 2. Podsticanje istraživačkih i razvojnih projekata, kao i obrazovanja; uspostavljanje demonstracionih tačaka za primenu „dobre poljoprivredne prakse”, organske poljoprivrede, jedinstveno očuvanje agrodiverziteta, uz održivu diversifikaciju ruralne privrede na nivou gazdinstva i seoske zajednice i sl. MPTŠV, MŽSRPP, JLS 2012–2017. 3. Izgradnja infrastrukture za efikasniju reciklažu i odlaganje organskog otpada iz stočarstva (individualne i zajedničke deponije i tankovi i sl.) i poboljšanje upravljanja stočarstvom u skladu s potrebama očuvanja životne sredine; – Unapređenje ratarske proizvodnje u smislu primene jedinstvenih mera zaštite bilja, očuvanja zemljišta od erozije, očuvanje kvaliteta i strukture zemljišta uz poboljšanje njegove plodnosti. MPTŠV, APok, JLS 2011– 2012. Planirana sredstva za očuvanje zemljišta od erozije su 80.000.000 dinara, a za poboljšanje plodnosti zemljišta su oko 310.000.000 dinara. 4. Stimulisanje pretvaranja neekonomičnih poljoprivrednih parcela u šume i stalne pašnjake; ukidanje nakande za promenu namene poljoprivrednog zemljišta ako se ono pošumljava. MPTŠV 2011–2017. 3.3.4.3. Povećanje površina pod organskom i drugim ekološki prihvatljivim sistemima poljoprivredne proizvodnje, uključujući stočarsku proizvodnju koja se zasniva na principima zaštite dobrobiti životinja 1. Izrada studije o prostornim, resursnim i tehničkim mogućnostima poljoprivrede Republike Srbije za organsku proizvodnju hrane i proizvodnju sirovina za bio-goriva. MPTŠV 2011. Procenat površina pod organskom i drugim ekološki prihvatljivim sistemima poljoprivredne proizvodnje 2. Uvođene ekonomskih podsticajnih mera i instrumenata za ulaganje u zemljište i mehanizaciju za organsku proizvodnju. MPTŠV MPTŠV, MERR, MF 2011–2017. 3. Uvođenje ekonomskih podsticajnih mera i instrumenata za tržišni plasman proizvoda organske poljoprivrede, kao i proizvoda stočarske proizvodnje koja je zasnovana na principima zaštite dobrobiti životinja. MPTŠV 2011–2017. 4. Uspostavljanje sistema kontrole kvaliteta i sertifikaciju proizvoda organske poljoprivrede, kao i proizvoda stočarske proizvodnje zasnovane na principima zaštite dobrobiti životinja. MPTŠV 2011. Za 2011. godinu planirana su tri modela podrške razvoju organske proizvodnje ukupne vrednosti 20.000.000 dinara:1. Direktno plaćanje po hektaru proizvodne površine- Proizvođači čija je proizvodnja u periodu konverzije ostvaruju pravo na podsticajna sredstva za podršku razvoju organske biljne proizvodnje u iznosu od:1) 36.000 dinara po hektaru za ratarsku proizvodnju (žitarice, industrijsko bilje, lekovito i aromatično bilje);2) 50.400 dinara po hektaru za povrtarsku proizvodnju;3) 64.800 dinara po hektaru za voćarsku i vinogradarsku proizvodnju.- Proizvođači kojima je završen period konverzije i imaju sertifikovanu organsku biljnu proizvodnju ostvaruju pravo na podsticajna sredstva za podršku razvoju organske biljne proizvodnje u iznosu od:1) 30.000 dinara po hektaru za ratarsku proizvodnju (žitarice, industrijsko bilje, lekovito i aromatično bilje);2) 42.000 dinara po hektaru za povrtarsku proizvodnju;3) 54.000 dinara po hektaru za voćarsku i vinogradarsku proizvodnju.2. Direktno plaćanje po grlu stoke, koja se gaji uz primene metoda organske proizvodnje- Proizvođači čija je proizvodnja u periodu konverzije ostvaruju pravo na podsticajna sredstva za podršku razvoju organske stočarske proizvodnje u iznosu od:1) 21.600 dinara po grlu krupne stoke (za najmanje četiri grla);2) 7.200 dinara po grlu sitne stoke (za najmanje 10 grla);3) 720 dinara po jedinki živine (za najmanje 100 jedinki);4) 2.800 dinara po košnici (za najmanje 30 košnica).- Proizvođači kojima je završen period konverzije i imaju sertifikovanu organsku stočarsku proizvodnju ostvaruju pravo na podsticajna sredstva za podršku razvoju organske stočarske proizvodnje u iznosu od:1) 18.000 dinara po grlu krupne stoke (za najmanje četiri grla);2) 6.000 dinara po grlu sitne stoke (za najmanje 10 grla);3) 600 dinara po jedinki živine (za najmanje 100 jedinki);4) 2.400 dinara po košnici (za najmanje 30 košnica).3. Pokrivanje dela troškova sertifikacije za proizvode dobijene primenom metoda organske proizvodnje i to proizvođačima koji su prvi put dobili sertifikat za svoj organski proizvod:refundacija 50% ukupnih troškova sertifikacije, najviše 300.000 dinara po korisniku sredstava. 3.3.4.4. Podizanje i razvijanje javne svesti poljoprivrednih proizvođača o problemima životne sredine u poljoprivredi i proizvodnji hrane, uz uvažavanje principa zaštite biodiverziteta i dobrobiti životinja 1. Sprovođenje obrazovnih programa:Kurseva za zaposlene u Ministarstvu poljoprivrede,trgovine, šumarstva i vodoprivrede i na svim upravnim nivoima, od strateškog do inspekcijskog (kontrolnog), od centralnog do lokalnog;Obuka za savetodavce o „dobroj poljoprivrednoj praksi”, objektima, opremi i mehanizaciji za poboljšanje upravljanja stajnjakom, zaštiti bilja, standardima, dobrobiti gajenih životinja, merama koje se preduzimaju radi prilagođavanja poljoprivredne prakse potrebi očuvanja životne sredine i inoviranim načinima razmene znanja u toj oblasti;Kurseva za stočare o obračunu hraniva na farmi, adaptaciji i izgradnji objekata u stočarstvu, dobrobiti gajenih životinja na farmama i u transportu, skladištenju hemikalija i njihovoj pravilnoj primeni i sl.;Obuka poljoprivrednih proizvođača o bezbednoj primeni pesticida i zaštiti životne sredine. MPTŠV, APok, JLS, SEPA, PKS 2011–2012. Za podizanje i razvijanje javne svesti poljoprivrednih proizvođača kroz rad poljoprivrednih stručnih službi izdvajaju se sredstva iz ukupne sume sredstava planiranih za obrazovanje poljoprivrednih proizvođača, a ona iznose 168.300.000 dinara. Broj i obuhvat sprovedenih kurseva i obuka 2. Razvijanje javne svesti o potrebi da se poljoprivreda prilagodi zahtevima za očuvanjem životne sredine i boljim valorizovanjem proizvoda iz ekološki pogodnih proizvodnih sistema na tržištu. MŽSRPP, APok, JLS, PKS 2011–2017. Broj sprovedenih kampanja 2. Obrazovanje proizvođača o primeni kodeksa „dobre prakse”. JLS, PK 2011–2017. Broj proizvođača obučenih za primenu kodeksa „dobre poljoprivredne prakse” 3.3.4.6. Sprovođenje efektivnih mera kontrole GMO u skladu s praksom EU 1. Izrada nacionalnog okvira biološke sigurnosti. MPTŠV 2012. Izrađen nacionalni okvir biološke sigurnosti 3.3.4.7. Unapređenje očuvanja i održivog korišćenja biljnih genetičkih resursa i formiranje banke gena 1. Uspostavljanje i funkcionisanje banke gena. MPTŠV 2011–2012. Planirano je uspostavljanje Banke biljnih gena u okviru Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, MPTŠV, tokom 2011. i 2012. godine. Sredstva su delom obezbeđena iz švedske donacije preko SEEDNet projekta, u ukupnom iznosu 30.000 evra za opremu i aktivnosti u 2011. godini, kada se projekat i završava. Sredstva iz budžeta Republike Srbije izdvajana su prethodnih godina, ali nisu za 2011. godinu, a planiraju se za 2012. godinu u iznosu 20.000.000 dinara za održavanje kolekcija za potrebe banke biljnih gena i za uspostavljanje baze podataka o biljnim genetičkim resursima. Deo sredstava je obezbeđen iz FAO projekta za podršku Nacionalnom programu za biljne genetičke resurse (BGR) i uspostavljanje nacionalnog mehanizma za razmenu informacija o BGR, kao i za sprovođenje FAO Globalnog plana akcije za BGR, u ukupnom iznosu 275.000 dolara tokom 2011. i 2012. godine. Za dalje funkcionisanje Banke biljnih gena, po njenom uspostavljanju, neophodno je obezbediti sredstva iz budžeta Republike Srbije, što će biti predviđeno Nacionalnim programom za BGR. Uspostavljena banka biljnih i životinjskih gena 2. Izrada i razvoj baza podataka i informacionog sistema iz oblasti zaštite biljnih sorti, biljnih genetičkih resursa i biološke sigurnosti. MPTŠV 2012–2013. Izrađena baza podataka iz oblasti zaštite biljnih sorti, biljnih genetičkih resursa i biološke sigurnosti
3. 3. 5. Šumarstvo, lovstvo i ribarstvo
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Stvaranje efikasnog sistema podrške privatnim vlasnicima šuma i osnivanju malih i srednjih preduzeća u šumarstvu i srodnim delatnostima. MPTŠV, PKS 2011–2017. Izgrađen efikasan sisitem podrške privatnim vlasnicima šuma i osnivanju malih i srednjih preduzeća u šumarstvu i u srodnim delatnostima 3.3.5.2. Održivo gazdovanje šumama i unapređenje šumarstva uz istovremeno održivo upravljanje populacijama divljači 1. Izrada planskih dokumenata za šumarstvo i lovstvo (koji nisu u sastavu troškova javne šumarske službe). MPTŠV 2011–2017. Broj donetih planskih dokumenata za šumarstvo i lovstvo 2. Razvoj modernog i jedinstvenog informacionog sistema šumarstva kompatibilnog sa informacionim i komunikacionim sistemom EU. MPTŠV 2011–2017. Za informacioni sistem su planirana sredstva u visini od 11.000.000 dinara Uspostavljen jedinstven republički informacioni sistem šumarstva 3. Unapređenje mera zaštite, i unapređenje izveštavanja o stanju i prognozi u zaštiti šuma. MPTŠV, MŽSRPP, PKS 2011–2017. Uspostavljen sistem izveštavanja dijagnoze i prognoze u zaštiti šuma 4. Praćenje zdravstvenog stanja šuma. MPTŠV,MŽSRPP 2011–2017. Uspostavljen sistem jedinstvenog praćenja zdravstvenog stanja šuma 3.3.5.3. Unapređenje ribolova poboljšanjem gazdovanja resursima radi razvoja ribolovnog turizma 1. Donošenje podzakonskih propisa za sprovođenje Zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda. MŽSRPP 2011. Doneta podzakonska akta o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda 2. Okončanje evidentiranja i registracije objekata za proizvodnju ribe za poribljavanje. MŽSRPP, MPTŠV 2011. Utvrđena evidenicija objekata za proizvodnju ribe za poribljavanje 3. Uvođenje podsticajnih mera za organizacije proizvođača ribe, poboljšanje prometa ribom, osavremenjavanje postojećih i otvaranje novih prerađivačkih kapaciteta. MPTŠV 2011–2012. Broj uvedenih podsticajnih mera 3.3.5.4. Povećanje ekonomskih efektata koji se mogu ostvariti iskorišćavanjem šumskih, lovnih i ribolovnih resursa 1. Drastično sprečavanje krivolova i ilegalne seče šuma, povećanjem broja inspektora i njihove opremljenosti. MŽSRPP, MPTŠV,MUP 2011–2017. Godišnji iznos prihoda ostvaren od šumskih, lovnih i ribolovnih resursa
3. 3. 6. Saobraćaj
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Usklađivanje svih vozila, proizvedenih u Republici Srbiji i uvezenih do 2012. godine s graničnim vrednostima emisije za motorna vozila prema Uredbi 715/2007/ES. MIE, MŽSRPP 2014. Broj domaćih i uvezenih vozila koja su usklađena s graničnim vrednostima emisije za motorna vozila prema Uredbi 715/2007/ES 3. Postepeno izbacivanje olovnog benzina. MIE, MF, MŽSRPP 2015. Potpuno izbačen iz upotrebe olovni benzin 4. Smanjenje specifične potrošnje energije u transportu. MIE 2015. Prosečna potrošnja energije po tonskom kilometru 3.3.6.2. Uključivanje Republike Srbije u transevropsku mrežu s većom bezbednošću u saobraćaju 1. Pravac Beograd – Južni Jadran, pravci 3, 4, 5, 6, 7, 10 i 11, kao i određene poprečne veze Osnovne mreže prihvaćeni su kao deo TEN. MIE, MF, MERR, KEI, PKS, organi APok i JLS, JP i drugi privredni subjekti u oblasti saobraćaja 2015. Završen putni pravac 2. Rehabilitacija, rekonstrukcija i izgradnja panevropskih koridora VII i X i pravaca i čvorova Osnovne mreže u skladu sa TEN standardima. 2011–2015. Završen putni pravacc 3. Rehabilitacija panevropskog Koridora VII realizacijom prioritetnih projekata prema Master planu i studiji izvodljivosti za UVP. MI, „Plovput” 2011–2017. Broj sprovedenih projekata 4. Uspostavljanje transportne infrastrukture sistemskim pristupom u multimodalnu transportnu mrežu vodeći računa o održivom razvoju Republike Srbije. MIE 2015. Uspostavljen multimodalni transportni sistem 5. Donošenje planova transportne infrastrukture s prioritetnim zadatkom da se privuku međunarodni transportni tokovi i obezbedi funkcionalna intermodalna integracija. 2012. Doneti planovi transportne infrastrukture s prioritetnim zadatkom da se privuku međunarodni transportni tokovi i obezbedi funkcionalna intermodalna integracija 6. Uspostavljanje nove unutrašnje jedinice za strateško upravljanje i planiranje u ministarstvu nadležnom za poslove saobraćaja. 2011. Uspostavljena jednica za strateško upravljanje i planiranje 3.3.6.3. Podizanje kvaliteta saobraćajnih usluga i usluga saobraćajne infrastrukture 1. Sprovođenje infrastrukturnog plana razvoja putne i železničke mreže. MIE 2011–2015. Sproveden infrastrukturni plan razvoja putne i železničke mreže 2. Omogućavanje da više železničkih prevoznika i upravljača železničke infrastrukture na železničkoj mreži pristupa železničkoj infrastrukturi. MIE 2015. Broj novih železničkih prevoznika i upravljača železničke infrastrukture na železničkoj mreži 3. Poboljšanje protoka graničnog železničkog saobraćaja. MIE, MUP 2011–2015. Smanjeno prosečno vreme zadržavanja na granici 4. Razvoj rečnih informacionih servisa. MIE, „Plovput” 2011–2017. Broj baznih stanica i osposobljenost za pružanje svih servisnih usluga 5. Usklađivanje transporta opasnih tereta s propisima EU i ADR, kao i propisima RID i ADN. MIE, MUP, MF,MŽSRPP, MZ, APok 2011. Usklađene procedure transporta opasnih tereta s propisima EU i ADR, RID i ADN propisima 3.3.6.4. Povećanje intermodalnog transporta u ukupnom prevozu povećanim korišćenjem rečnog i železničkog saobraćaja za 25% u odnosu na 2005. godinu 1. Unapređenje efikasnosti prevoza robe i putnika železnicom, smanjenje vremena zadržavanja vozova, povećanje brzine vozova i povećanje intenziteta saobraćaja potpisivanjem dokumenta o razvoju železničkih transportnih osa kroz Republiku Srbiju u skladu sa evropskim standardima i inicijativama. MIE 2011–2015. Potpisana dokumenta o razvoju železničkih transportnih osa kroz Republiku Srbiju u skladu sa evropskim standardima i inicijativama 2. Podsticanje korišćenja kombinovanog transporta (metod izdavanja nagradnih dozvola za drumski prevoz korišćenjem kombinovanog transporta) potpisivanjem bilateralnih i multilateralnih sporazuma iz oblasti kombinovanog transporta. MIE 2011–2015. . Potpisani bilateralni i multilateralni sporazumi iz oblasti kombinovanog transporta 3. Izrada studije opravdanosti o izgradnji terminala, tehnologiji pretovara i strategiji razvoja intermodalnog transporta u Republici Srbiji. MIE, NIO 2011. Izrađena studija opravdanosti o izgradnji terminala, tehnologiji pretovara i strategiji razvoja intermodalnog transporta u Republici Srbiji 3.3.6.5. Izgradnja jedinstvenih sistema prevoza koji će biti prilagođeni putniku, na regionalnom nivou u Republici Srbiji 1. Poboljšanje uslova i konkurentnost javnog prevoza u većim gradovima radi smanjenja emisije buke i štetnih gasova i uspostavljanje sistema prevoza putnika baziranog na šinskom saobraćaju. MIE, MŽSRPP,MERR 2017. Uspostavljen sistem konkurentnog javnog šinskog saobraćaja 2. Stimulisanje nabavke novih ekološki prihvatljivih autobusa, tramvaja i trolejbusa. MIE, privredni subjekti 2017. Broj novonabavljenih ekološki prihvatljivih vozila 3. Izgradnja stanica na prirodni i tečni naftni gas. MIE, privredni subjekti 2017. Broj izgrađenih stanica za prirodni i tečni naftni gas 3.3.6.6. Jačanje spoljne dimenzije tržišta – tranzitnog saobraćaja, izvoza i uvoza robe i usluga 1. Povećanje kvota za prevoz robe za 20% ostvarenjem bilateralne saradnje i liberalizacija pristupa drumskom transportnom tržištu. MIE, PKS 2012. Povećana kvota za prevoz robe za 20% 2. Pojednostavljenje procedura, povećanje kvote dozvola za prevoznike Republike Srbije i njihovo učešće na drugim tržištima sprovođenjem bilateralnih i multilateralnih sporazumi iz oblasti drumskog transporta. MIE, PKS 22011–2015. Broj dozvola izdatih našim prevoznicima za njihovo učešće na drugim tržištima 3. Potpisivanje bilateralnih i multilateralnih sporazuma iz oblasti vazdušnog transporta. MIE, MSP 2015. Broj potpisanih bilateralnih i multilateralnih sporazuma iz oblasti vazdušnog transporta
3. 3. 7. Turizam
Ciljevi Aktivnosti/mere Nadležna institucija i partneri u sprovođenju Rok za primenu Ukupni troškovi Izvori finansiranja Indikatori 2. Razvoj novih investicionih projekata (green field projekti). MERR, Nacionalna korporacija za razvoj turizma, PKS, privredni subjekti, JLS 2011–2017. 1. Broj sprovedenih novih investicionih projekata2. Ukupan iznos novih investicija3. Povećanje novih investicija u odnosu na prethodni period 3. Razvijanje sistema kvaliteta. MERR 2011–2012. Uspostavljen sistem kvaliteta 3.3.7.2. Razvijanje turističkog informacionog sistema (informativni centri, brošure, imidž, pozicioniranje, itd.) 1. Poboljšanje sadržaja i opreme u turističkim informativnim centrima. TOS, lokalne turističke organizacije,MERR 2011–2012. 1. Broj novih sadržaja u turističkim informativnim centrima 2. Broj izgrađenih vizitorskih centara 2. Izrada aplikacije i baze podataka za turistički informacioni sistem (TIS) Republike Srbije. MERR, TOS, APR 2011–2012. Izrađena aplikacija i baza podataka za TIS i stavljena u funkciju 3.3.7.3. Razvijanje dodatne turističke ponude uz postizanje ekonomske isplativosti i lokalnog prosperiteta, (trgovina, gastronomija, ugostiteljstvo, promotivne aktivnosti, putničke agencije itd.), čime će se otvoriti nova radna mesta, uz najveće moguće očuvanje kulturnog bogatstva i prirodne raznovrsnosti 1. Razvoj i unapređenje kvaliteta turističkih proizvoda i turističkih prostora i unapređenje receptivno turističko-ugostiteljske ponude, kao ipribavljanje zemljišta za razvoj novih lokacija. MERR, privredni subjekti 2011–2015. 1. Obezbeđen normativni okvir za turističke delatnosti: doneti zakoni o turizmu, o javnom skijalištu i o banjama i podzakonska akta za njihovo sprovođenje2. Doneti programi razvoja turističkih proizvoda i rezervisani najznačajniji prostori bitni za razvoj turizma 2. Uspostavljanje sistema praćenja ostvarenih rezultata u turizmu – razvoj turizma i povećanje turističkog prometa u manje razvijenim područjima. MERR, JLS 2011–2017. 1. Uspostavljen sistem praćenja ostvarenih rezultata u turizmu2. Povećan turistički promet u nerazvijenim područjima 3. Uspostavljanje sistema podsticaja za green field investicije radi privlačenja profitabilnih investicija. MERR, privredni subjekti 2011–2012. Uspostavljen sistem podsticaja za green field investicije 4. Uspostavljanje sistema za razvoj i održivost autentičnih turističkih destinacija objedinjavanjem programa razvoja turizma na lokalnom nivou, kao i upravljanjem destinacijama. MERR, JLS, MKIID, privredni subjekti 2011–2012. Uspostavljen sistem za razvoj i održivost autentičnih turističkih destinacija 5. Uspostavljanje modela upravljanja razvojem turizma i obrazovanja sa naglaskom na lokalni i regionalni rast konkurentnosti i kvaliteta u turizmu. MERR, JLS, MPN 2011–2012. Broj i obuhvat obuka i seminara 3.3.7.4. Utvrđivanje i otklanjanje aktuelnih i potencijalnih konflikata između turizma i drugih aktivnosti vezanih za korišćenje resursa 1. Izrada programa razvoja turizma na principima održivog razvoja i zaštita kulturno-istorijskog nasleđa na turističkim prostorima. MKIID, MŽSRPP, privredni subjekti, JLS, MERR 2011– 2017. 1. Doneti programi razvoja turizma 2. Preduzete mere zaštite životne sredine i kulturnog nasleđa u turističkim prostorima 2. Poboljšanje pristupa turističkim prostorima (kopneni, vazdušni i vodeni saobraćaj). MIE, MERR, JLS 2011–2017. Doneti projekti poboljšanja dostupnosti i pristupa turističkim destinacijama i uslugama 3. Poboljšanje javne usluge (snabdevanje električnom strujom i vodom, upravljanje otpadnim vodama, smećem i recikliranje otpada). JLS, MERR, MŽSRPP 2011–2017. Godišnje investirana sredstva u poboljšanje javnih i infrastrukturnih usluga u turističkim naseljima 4. Poboljšanje drumske informacije i sistema označavanja. MIE, MERR 2011–2015. 1. Doneta podzakonska akta za regulisanje turističke signalizacije2. Kreiran sistem označavanja 5. Unapređenje i održavanje turističkih prostora. MERR,MŽSRPP, MIE, JLS, privredni subjekti 2011–2017. Godišnji nivo investicija namenjenih poboljšanju održavanja turističkih prostora
3. 3. 8. Uvođenje čistije proizvodnje
Akcioni plan Strategije uvođenja čistije proizvodnje („Službeni glasnik RS”, broj 17/09), smatra se delom Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja Republike Srbije.
Na osnovu člana 43. stav 3. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05-ispravka 101/07, 65/08 i 16/11), na predlog Kabineta potpredsednika Vlade za evropske integracije,
Vlada donosi
Z A K Lj U Č A K
1. Usvaja se Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja za period od 2011. do 2017. godine, koji je sastavni deo ovog zaključka.
2. Akcionim planom iz stava 1. ovog zaključka zamenjuje se Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja za period od 2009. do 2017. godine („Službeni glasnik RS”, broj 31/10).
2. Ovaj zaključak objaviti u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
05 Broj:
U Beogradu,
V L A D A
PREDSEDNIK