Uredba o sadržini, načinu upisa i vođenja Registra stečajnih masa

Na osnovu člana 136. stav 9. Zakona o stečaju („Službeni glasnik RS”, broj 104/09) i člana 42.stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07 i 65/08),

Vlada, donosi

U R E D B U

O SADRŽINI, NAČINU UPISA I VOĐENjA REGISTRA STEČAJNIH MASA

Član 1.

Ovom uredbom uređuje se sadržina, način upisa i vođenja Registra stečajnih masa (u daljem tekstu: Registar).

Stečajna masa koja se registruje u Registru, u smislu zakona kojim se uređuje stečaj i ove uredbe, jeste:

stečajna masa u koju ulazi novac dobijen prodajom stečajnog dužnika, kao i imovina stečajnog dužnika koja nije bila predmet procene vrednosti stečajnog dužnika kao pravnog lica prilikom njegove prodaje;

stečajna masa stečajnog dužnika koju, po donošenju rešenja o zaključenju stečajnog postupka nad stečajnim dužnikom, čine sredstva izdvojena po osnovu osporenih potraživanja i sredstva koja se ostvare okončanjem parnica u korist stečajnog dužnika.

Član 2.

Registar se vodi kao jedinstvena, centralna, javna elektronska baza podataka o stečajnim masama iz člana 1. stav 2. ove uredbe.

U Registar se registruju podaci o stečajnoj masi, promene registrovanih podataka, kao i brisanje podataka o stečajnoj masi iz Registra.

Član 3.

Registar vodi Agencija za privredne registre (u daljem tekstu: Agencija) preko Registratora stečajnih masa (u daljem tekstu: Registrator).

Na vođenje Registra shodno se primenjuju odredbe zakona i drugih propisa kojima se uređuje registracija privrednih subjekata.

Član 4.

Registar sadrži podatke o stečajnoj masi, i to:

1) poslovno ime, sedište i matični/registarski broj stečajnog dužnika;

2) matični broj;

3) poreski identifikacioni broj;

4) naziv suda, broj i datum rešenja iz člana 1. stav 2. ove uredbe;

5) brojeve računa u bankama;

6) lično ime i matični broj stečajnog upravnika;

7) datum i vreme registracije;

8) datum i vreme registracije promene podataka;

9) podatak o brisanju stečajne mase iz Registra;

10) zabeležbe podataka od značaja za pravni promet.

Registar može da sadrži i sledeće podatke:

1) vrednost stečajne mase, ukoliko je procenjena;

2) broj telefona i faksa stečajnog upravnika;

3) adresu elektronsku pošte stečajnog upravnika;

4) druge podatke, u skladu sa zakonom.

U Registar se registruju i sve promene podataka sadržanih u Registru.

Član 5.

Podaci iz člana 4. ove uredbe registruju se na osnovu registracione prijave koju podnosi stečajni upravnik.

Registracija podataka iz člana 4. ove uredbe vrši se i po službenoj dužnosti na osnovu akta nadležnog organa ili u postupku razmene podataka sa drugim nadležnim organom, u kom slučaju se o izvršenoj registraciji podataka ne donosi poseban akt.

Registraciona prijava podnosi se na predloženom obrascu objavljenom na internet strani Agencije ili kao podnesak u kome se navode podaci o stečajnoj masi čija se registracija prijavljuje, kao i podaci o podnosiocu registracione prijave i o načinu na koji treba dostaviti akt kojim je odlučeno o registracionoj prijavi.

Član 6.

Uz registracionu prijavu iz člana 5. ove uredbe podnosi se :

1) izvod iz odgovarajućeg javnog registra, kojim se dokazuje identitet stečajnog dužnika, ako stečajni dužnik nije registrovan u registru koji vodi Agencija;

2) rešenje nadležnog suda o obustavi stečajnog postupka protiv stečajnog dužnika i nastavku postupka u odnosu na stečajnu masu, za registraciju podataka o stečajnoj masi iz člana 1. stav 2. tačka 1) ove uredbe;

3) rešenje nadležnog suda o zaključenju stečajnog postupka i imenovanju stečajnog upravnika za zastupnika stečajne mase za registraciju podataka o stečajnoj masi iz člana 1. stav 2. tačka 2) ove uredbe, ukoliko sud ovo rešenje nije dostavio nadležnom registru koji se vodi kod Agencije na objavljivanje i dokaz o posebnom namenskom računu na koji je položen iznos na ime osporenih potraživanja izdvojen prilikom završne deobe stečajne mase, odnosno dokaz da je ovaj iznos položen kod suda;

4) overen potpis stečajnog upravnika, ukoliko navedeni dokument nije dostavljen nadležnom registru koji se vodi kod Agencije u postupku registracije podataka o stečaju stečajnog dužnika;

5) dokaz o uplaćenoj naknadi za registraciju.

Član 7.

Uz registracionu prijavu zabeležbe podataka od značaja za pravni promet podnosi se dokument koji je osnov za zabeležbu i dokaz o uplaćenoj naknadi za registraciju.

Član 8.

Promene registrovanih podataka prijavljuju se Registru najkasnije u roku od 15 dana od dana izvršene promene, na način na koji se vrši upis podataka u Registar.

Uz registracionu prijavu promena podataka iz stava 1. ovog člana kao dokaz prilaže se dokumentacija koja je osnov za te promene ili na osnovu koje su te promene izvršene, kao i dokaz o uplaćenoj naknadi za registraciju.

Član 9.

Uz registracionu prijavu brisanja iz Registra stečajne mase iz člana 1. stav 2. tačka 1) ove uredbe prilaže se rešenje nadležnog suda o zaključenju stečajnog postupka.

Uz registracionu prijavu brisanja iz Registra stečajne mase iz člana 1. stav 2. tačka 2) ove uredbe prilaže se izjava stečajnog upravnika data pod materijalnom i krivičnom odgovornošću o okončanju svih poslova iz rešenja o zaključenju stečajnog postupka, uključujući i okončanje namirenja poverilaca u skladu sa zakonom kojim se uređuje stečaj.

Član 10.

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

Broj:

U Beogradu, 28. januara 2010. godine

V L A D A

PREDSEDNIK

Osnov za donošenje Uredbe

Osnov za donošenje ove uredbe sadržan je u članu 136. stav 9. Zakona o stečaju („Sl. glasnik RS“, broj 104/2009), kojim je propisano da Vlada propisuje sadržinu i način upisa i vođenja registra stečajnih masa.

Razlozi za donošenje Uredbe

Članom 136. stav 4. Zakona o stečaju propisano je da se stečajna masa registruje u registru stečajnih masa koji vodi organ nadležan za vođenje Registra privrednih subjekata.

Članom 4. stav 1. tačka 4. Zakona o Agenciji za privredne registre („Sl. glasnik RS“, broj 55/2004 i 111/2009) propisano je da Agencija za privredne regsitre (u daljem tekstu: Agencija) vodi druge registre određene zakonom, a članom 4. stav 1. tačka 1) propisano je da Agencija vodi Registar privrednih subjekata.

Imajući u vidu navedeno, neophodno je donošenje predložene Uredbe o sadržini, načinu upisa i vođenja Registra stečajnih masa kako bi Registar otpočeo sa radom.

Objašnjenje pojedinačnih rešenja

1) Predmet (član 1.)

Ovim članom se određuje predmet regulisanja materije Uredbe, a to je sadržina, način upisa i vođenja Registra.

Ujedno je ovim članom bliže određen pojam stečajne mase, odnosno njena dva pojavna oblika.

Član 2.

Članom 2. određen je karakter Registra kao jedinstvene, centralne, javna elektronska baza podataka u kome se vrši registracija podataka, promene i brisanje podataka.

Član 3.)

Članom 3. određena je nadležnost Agencije koja vodi Registar. Propisano je da Registar vodi Agencija za privredne registre preko Registratora stečajnih masa, a shodno odredbama zakona i drugih propisa kojima se uređuje registracija privrednih subjekata.

Postupak registracije (članovi 4. – 9.)

Članovima 4. do 9. propisane su vrste podataka koje se registruju, način registracije, kao i dokumentacija koja se obavezno prilaže uz registracionu prijavu kojim se pokreće postupak registracije

Procena iznosa finansijskih sredstava potrebnih za sprovođenje ove uredbe

Za sprovođenje ove uredbe nisu potrebna sredstva iz budžeta Republike Srbije.

Analiza efekata uredbe

Prilikom izrade ove uredbe vođeno je računa da se postupak registracije stečajnih masa sprovodi na način kako se vrši registracija privrednih subjekata, uz specifičnosti koje postoje kod stečajne mase. To se pre svega odnosi na činjnicu da je ovim načinom stečajnoj masi u određenom smislu dat stepen subjektiviteta dobijanjem matičnog broja i poreskog identifikacionog broja, što povećava pravnu sigurnost u situacijama okončanja stečajnog postupka. Konstituisanjem Registra po prvi put u Srbiji će biti jasno vođena ažurna evidencija o broju stečajnih masa i načinu na koji se njima upravlja, kao i odgovornosti za upravljanje stečajnim masama.

Razlozi zbog kojih se predlaže da ova uredba počne da se primenjuje narednog dana od dana objavljivanja

Imajući u vidu odredbu člana 210. Zakona o stečaju, kojom je propisano da će podzakonski akti na osnovu ovog zakona biti doneti u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, predloženo da ova uredba počne da se primenjuje narednog dana od dana objavljivanja, kako bi u potpunosti ova zakonska odredba bila sprovedena.

Ostavite komentar