Uredba o registru poljoprivrednih gazdinstava

Na osnovu člana 123. tačka 3. Ustava Republike Srbije, a u vezi sa čl. 5. i 23. Zakona o budžetu Republike Srbije za 2008. godinu („Službeni glasnik RS”, br. 123/07 i 102/08),

Vlada donosi

UREDBU

O REGISTRU POLjOPRIVREDNIH GAZDINSTAVA

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se uslovi i način upisa, vođenja i brisanja podataka o poljoprivrednim gazdinstvima u Registru poljoprivrednih gazdinstava (u daljem tekstu: Registar).

Upis poljoprivrednih gazdinstava u Registar je dobrovoljan.

Član 2.

Poljoprivrednim gazdinstvom, u smislu ove uredbe, smatra se gazdinstvo sa najmanje 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Republike Srbije, na kome privredna društva, preduzetnici, zemljoradničke zadruge, naučnoistraživačke organizacije, poljoprivredna gazdinstva sa statusom pravnog lica i poljoprivrednici (u daljem tekstu: nosioci poljoprivrednih gazdinstava) obavljaju poljoprivrednu proizvodnju i koje je upisano u Registar.

Poljoprivrednim gazdinstvom, u smislu ove uredbe, smatra se i gazdinstvo sa manje od 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta, odnosno drugo zemljište ili građevinska celina na kome nosilac poljoprivrednog gazdinstva obavlja stočarsku, vinogradarsku i povrtarsku (staklenici i plastenici) proizvodnju, odnosno obavlja druge oblike poljoprivredne proizvodnje (uzgoj ribe, gajenje pečuraka, puževa, pčela i dr.) i koje je upisano u Registar.

Poljoprivrednim zemljištem iz stava 1. ovog člana smatraju se: njive, vrtovi, voćnjaci, vinogradi, livade, pašnjaci, ribnjaci, trstici i močvare, kao i drugo zemljište (vrtače, napuštena rečna korita, zemljišta obrasla niskim žbunjastim rastinjem i dr.), koje po svojim prirodnim i ekonomskim uslovima može da se koristi za poljoprivrednu proizvodnju.

Član 3.

Poljoprivredno gazdinstvo iz člana 2. ove uredbe može biti:

1) komercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo;

2) nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo.

Komercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo je gazdinstvo koje je tržišno usmereno i koje može ostvariti pravo na podsticaje prema posebnim propisima.

Nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo je gazdinstvo koje nije tržišno usmereno, čiji je nosilac stariji od 65 godina, koji je u svojstvu osiguranika – poljoprivrednika u skladu sa zakonom kojim se uređuje obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje.

Razvrstavanje poljoprivrednog gazdinstva na komercijalno i nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo vrši se na osnovu izjašnjenja u zahtevu za upis u Registar ili za obnovu registracije.

Nakon upisa u Registar nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo ne može se vratiti u status komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva.

Član 4.

Kao korisnik poljoprivrednog zemljišta iz člana 2. ove uredbe u Registru vodi se nosilac poljoprivrednog gazdinstva po osnovu prava svojine, po osnovu rešenja o komasaciji, kao i po osnovu ugovora o zakupu ili davanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje, osim ako ugovor prestaje pre 30. oktobra u godini na koju se odnosi obnova registracije u Registru.

Član 5.

U Registar se upisuje nosilac poljoprivrednog gazdinstva, a kada je subjekat upisa poljoprivrednik – fizičko lice mogu se upisati i članovi poljoprivrednog gazdinstva.

Punoletni članovi istog domaćinstva koji žive i rade na poljoprivrednom gazdinstvu iz stava 1. ovog člana (u daljem tekstu: članovi poljoprivrednog gazdinstva) upisuju se u Registar na osnovu izjave da su članovi poljoprivrednog gazdinstva.

Nosilac poljoprivrednog gazdinstva iz stava 1. ovog člana, odnosno član jednog poljoprivrednog gazdinstva ne može biti upisan kao nosilac, odnosno član drugog poljoprivrednog gazdinstva.

Sedište poljoprivrednog gazdinstva je u mestu prebivališta nosioca poljoprivrednog gazdinstva – fizičkog lica i preduzetnika, odnosno sedišta pravnog lica, bez obzira na mesto obavljanja poljoprivredne proizvodnje.

U slučaju smrti nosioca poljoprivrednog gazdinstva, preostali članovi poljoprivrednog gazdinstva sporazumno određuju privremenog nosioca iz svojih redova, do okončanja ostavinskog postupka i sprovođenja promene u Registru nepokretnosti.

Članovi poljoprivrednog gazdinstva koji su vlasnici poljoprivrednog zemljišta iz člana 2. ove uredbe mogu svojom izjavom da odrede nosioca istog poljoprivrednog gazdinstva kao korisnika tog poljoprivrednog zemljišta u smislu ove uredbe.

Član 6.

Registar se vodi u Ministarstvu finansija – Uprava za trezor (u daljem tekstu: Uprava).

Poslovi vođenja Registra obuhvataju:

1) prijem zahteva poljoprivrednih gazdinstava za upis, odnosno obnovu registracije i promene podataka u Registru;

2) upisivanje, odnosno obnovu registracije i promenu podataka poljoprivrednih gazdinstava u Registru;

3) izdavanje potvrde o upisu poljoprivrednog gazdinstva u Registar, odnosno o aktivnom, odnosno pasivnom statusu u Registru;

4) upis pasivnog statusa poljoprivrednog gazdinstva u Registru i obnavljanje aktivnog statusa;

5) brisanje poljoprivrednog gazdinstva iz Registra, na zahtev nosioca poljoprivrednog gazdinstva ili po službenoj dužnosti;

6) formiranje i čuvanje dosijea poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa važećim zakonskim propisima;

7) pribavljanje podataka od drugih organa i organizacija značajnih za Registar;

8) davanje podataka iz Registra u skladu sa ovom uredbom;

9) druge poslove u skladu sa ovom uredbom.

Član 7.

U Registar se unose podaci o:

1) nosiocu poljoprivrednog gazdinstva;

2) članovima poljoprivrednog gazdinstva;

3) pravnom licu i preduzetniku koji obavlja poljoprivrednu proizvodnju;

4) osnovu korišćenja poljoprivrednog zemljišta, odnosno drugog zemljišta ili građevinske celine na kome nosilac poljoprivrednog gazdinstva obavlja poljoprivrednu proizvodnju;

5) katastarskim parcelama na kojima se obavlja poljoprivredna proizvodnja;

6) vrstama poljoprivrednih kultura i površinama pod poljoprivrednim kulturama;

7) vrsti i brojnom stanju životinja;

8) namenskom računu poljoprivrednog gazdinstva, odnosno nosioca poljoprivrednog gazdinstva, na koji se usmeravaju sredstva ostvarena po osnovu podsticaja;

9) ostvarenim premijama, subvencijama, regresima i drugim vidovima podsticaja poljoprivredne proizvodnje, isplaćene poljoprivrednom gazdinstvu;

10) korišćenju kredita za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje odobrenih poljoprivrednom gazdinstvu i rokovima njihove otplate.

II. UPIS, PROMENA PODATAKA I BRISANjE IZ REGISTRA

Član 8.

Upis poljoprivrednog gazdinstava u Registar vrši se na zahtev nosioca poljoprivrednog gazdinstva (u daljem tekstu: zahtev) u periodu od 1. januara do 31. marta.

Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se organizacionoj jedinici Uprave prema sedištu pravnog lica, odnosno prebivalištu preduzetnika, odnosno poljoprivrednika, koji je nosilac poljoprivrednog gazdinstva.

Zahtev iz stava 1. ovog člana sa prilozima podnosi se na obrascu koji propisuje ministar nadležan za poslove poljoprivrede (u daljem tekstu: ministar).

Član 9.

Uz zahtev za upis u Registar podnosi se:

1) lična karta nosioca poljoprivrednog gazdinstva i lična karta člana poljoprivrednog gazdinstva (fotokopija i original na uvid);

2) akt o registraciji pravnog lica, odnosno preduzetnika i podaci o licu ovlašćenom za zastupanje pravnog lica (overena fotokopija);

3) dokaz o otvorenom računu kod poslovne banke (broj računa i ime poslovne banka);

4) original ili overena fotokopija izvoda iz katastra nepokretnosti (prepis lista nepokretnosti, ako je uspostavljen novi operat, odnosno prepis posedovnog lista, ako nije uspostavljen novi operat), odnosno izvod iz zemljišnih knjiga (gde nije uspostavljen katastar nepokretnosti), za sve katastarske parcele koje se prijavljuju, bez obzira na osnov korišćenja, i to:

– na osnovu prava svojine koje obuhvata i korišćenje društvene svojine po izvršenom popisu i evidenciji imovine privrednih subjekata;

– na osnovu prava zakupa poljoprivrednog zemljišta;

– na osnovu ustupanja poljoprivrednog zemljišta na korišćenje;

– u slučaju korišćenja poljoprivrednog zemljišta po pravu iz postupka komasacije ne podnosi se izvod iz katastra nepokretnosti, odnosno izvod iz zemljišnih knjiga već rešenje o komasaciji;

5) overen ugovor o zakupu poljoprivrednog zemljišta, ako je to osnov korišćenja poljoprivrednog zemljišta (original ili overena fotokopija);

6) overen ugovor o davanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje, ako je to osnov korišćenja poljoprivrednog zemljišta;

7) original ili overena fotokopija rešenja o komasaciji, ako je u toku postupak komasacije poljoprivrednog zemljišta.

Ugovor o zakupu, odnosno davanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje u državnoj svojini zaključuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ( u daljem tekstu: Ministarstvo) u ime Republike Srbije.

Ugovor o zakupu društvenog zemljišta može se prihvatiti samo ako je zakupodavac upisan kao korisnik tog zemljišta u katastar nepokretnosti – novi operat (prepis lista nepokretnosti), a ako je upisan u katastar nepokretnosti – stari operat (prepis posedovnog list) ili zemljišne knjige, kao korisnik tog zemljišta mora da dostavi i potvrdu Ministarstva da je izvršen popis i evidencija imovine.

Član 10.

Uprava vrši upis poljoprivrednog gazdinstva u Registar na osnovu podataka iz člana 9. ove uredbe.

Odgovornost za istinitost podataka i isprava koje se podnose radi upisa u Registar snosi podnosilac zahteva.

Nosilac poljoprivrednog gazdinstva, odnosno drugo lice koje podnese zahtev za upis u Registar po osnovu svojine nad poljoprivrednim zemljištem, odnosno drugim zemljištem ili građevinskom celinom, koje se nalazi kod drugog lica po osnovu ugovora o zakupu, odnosno po osnovu davanja poljoprivrednog zemljišta na korišćenje, ne može biti upisan u Registar sa tim delom imovine za vreme trajanja ugovora o zakupu, odnosno ugovora o davanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje.

Član 11.

Upisom u Registar poljoprivrednom gazdinstvu dodeljuje se broj poljoprivrednog gazdinstva (u daljem tekstu: BPG).

Nadležna organizaciona jedinica Uprave formira dosije za svako poljoprivredno gazdinstvo, koji se arhivira i čuva trajno.

Uputstvo o načinu upisa, vođenja i brisanja podataka iz Registra sporazumno donose ministar nadležan za poslove finansija i ministar.

Član 12.

■*

Po izvršenom upisu u Registar, odnosno obnovi registracije, Uprava na lični zahtev nosioca poljoprivrednog gazdinstva izdaje potvrdu o upisu, odnosno aktivnom statusu poljoprivrednog gazdinstva u Registru kojom nosilac poljoprivrednog gazdinstva prema trećim licima dokazuje aktivan status registrovanog poljoprivrednog gazdinstva, kao i izvod iz Registra i dostavlja ih nosiocu poljoprivrednog gazdinstva u roku od osam dana od dana podnošenja zahteva.

Član 13.

Poljoprivredna gazdinstva upisana u Registar, svake godine, u periodu od 1. januara do 31. marta, vrše obnovu registracije u Registru, dostavljajući Upravi podatke o:

1) poljoprivrednim kulturama na poljoprivrednom zemljištu koje se odnose na tekuću godinu;

2) vrsti i brojnom stanju životinja;

3) članovima poljoprivrednog gazdinstva;

4) promeni zemljišnog poseda i osnova korišćenja poljoprivrednog zemljišta (katastarska veličina i katastarska kultura, vlasništvo, zakup i sl.).

U slučaju da dođe do promene poljoprivredne kulture na poljoprivrednom zemljištu posle isteka roka za upis ili obnovu registracije iz stava 1. ovog člana, poljoprivredna gazdinstva dužna su da izvrše ispravku ovih podataka do 15. maja tekuće godine.

Poljoprivredna gazdinstva iz stava 1. ovog člana dužna su da u roku od sedam dana od dana nastanka promene prijave promenu broja posebnog – namenskog računa, odnosno ime poslovne banke kod koje se vodi račun.

Poljoprivredna gazdinstva iz stava 1. ovog člana dužna su da u roku od 30 dana od dana nastanka promene prijave:

1) promenu nosioca poljoprivrednog gazdinstva, odnosno promenu ovlašćenog lica u pravnom licu koje je nosilac poljoprivrednog gazdinstva;

2) promenu sedišta, odnosno prebivališta nosioca poljoprivrednog gazdinstva.

Član 14.

Poljoprivredno gazdinstvo može da bude u aktivnom ili pasivnom statusu u Registru.

Poljoprivredno gazdinstvo vodi se u Registru u aktivnom statusu, osim ako se steknu uslovi za pasivni status, i to:

1) ako nosilac poljoprivrednog gazdinstva ne podnese blagovremeno zahtev za obnovu registracije u skladu sa članom 13. ove uredbe;

2) ako prestane neki od uslova za upis, odnosno obnovu registracije;

3) u slučajevima neizvršavanja preuzetih obaveza kada je to predviđeno posebnim propisima kojima se uređuju mere za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje (ako se ne vrate krediti ili višak sredstava dobijenih na osnovu podsticaja i dr.);

4) ako se utvrdi da je nosilac poljoprivrednog gazdinstva dao neistinite podatke u zahtevu za upis, odnosno obnovu registracije ili promenu podataka u Registru, kao i u zahtevu za korišćenje podsticajnih sredstava;

5) u slučajevima nepridržavanja propisa Ministarstva.

Ako je poljoprivredno gazdinstvo u pasivnom statusu ne može da ostvaruje mere za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje, na koje bi imalo pravo prema posebnim propisima.

U slučaju iz stava 2. tač. 1) i 3) ovog člana pasivni status se određuje automatski istekom roka za obnovu registracije, odnosno danom dospeća preuzetih obaveza, o čemu se poljoprivrednom gazdinstvu dostavlja obaveštenje.

U slučaju iz stava 2. tač. 2), 4) i 5) ovog člana rešenje o pasivnom statusu poljoprivrednog gazdinstva, odnosno obnavljanju aktivnog statusa donosi direktor Uprave.

Do donošenja rešenja iz stava 5. ovog člana poljoprivredno gazdinstvo ne može da ostvaruje mere za podsticanje poljoprivredne proizvodnje na koje bi imalo pravo prema posebnim propisima.

Protiv utvrđenog pasivnog statusa iz stava 4. ovog člana i rešenja iz stava 5. ovog člana može se izjaviti žalba ministru, preko Uprave, u roku od osam dana od dana prijema obaveštenja, odnosno rešenja.

Rešenje ministra je konačno.

U slučaju iz stava 2. tačka 1) ovog člana, pasivni status traje do obnove registracije za narednu godinu, u slučaju iz tačke 2) do otklanjanja razloga, u slučaju iz tačke 3) do otklanjanja razloga i donošenja rešenja o obnavljanju aktivnog statusa, a u slučaju iz tač. 4) i 5) pet godina od donošenja rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa.

Član 15.

Poljoprivredno gazdinstvo briše se iz Registra:

1) na zahtev nosioca poljoprivrednog gazdinstva;

2) prestankom obavljanja poljoprivredne proizvodnje;

3) istekom šest godina pasivnog statusa u Registru.

U slučaju brisanja poljoprivrednog gazdinstva iz stava 1. tač. 1) i 2) ovog člana, isti nosilac poljoprivrednog gazdinstva, odnosno član tog poljoprivrednog gazdinstva, ne mogu ponovo da registruju poljoprivredno gazdinstvo u roku od godinu dana od dana brisanja iz Registra.

Rešenje o brisanju iz Registra donosi direktor Uprave.

Protiv rešenja iz stava 3. ovog člana može se izjaviti žalba ministru.

Rešenje ministra je konačno.

Član 16.

Sprovođenje ove uredbe nadzire Ministarstvo.

Član 17.

Podaci iz Registra koriste se u cilju sprovođenja mera za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje, kao i za potrebe vođenja analitike i statistike u Ministarstvu.

Član 18.

Uprava priprema tromesečne izveštaje o podacima upisanim u Registar i dostavlja ih ministru.

Uprava može dati trećim licima samo zbirne podatke iz Registra.

III. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 19.

Danom stupanja na snagu ove uredbe Registar poljoprivrednih gazdinstava koji je ustanovljen u skladu sa Uredbom o Registru poljoprivrednih gazdinstava („Službeni glasnik RS”, br. 113/07, 9/08 i 35/08) sa svim upisanim podacima nastavlja da se vodi u skladu sa ovom uredbom.

Poljoprivredna gazdinstva koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa Uredbom o Registru poljoprivrednih gazdinstava („Službeni glasnik RS”, br. 113/07, 9/08 i 35/08) danom stupanja na snagu ove uredbe ostaju upisana u Registar sa svim podacima koji su u tom trenutku upisani.

Član 20.

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o Registru poljoprivrednih gazdinstava („Službeni glasnik RS”, br. 113/07, 9/08 i 35/08).

Član 21.

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 broj

U Beogradu, 2008. godine

V L A D A

PRVI POTPREDSEDNIK VLADE-

ZAMENIK PREDSEDNIKA VLADE,

4427008.229.doc/1

OBRAZLOŽENjE

I. PRAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE UREDBE

Pravni osnov za donošenje ove uredbe sadržan je u članu 123. tačka 3. Ustava Republike Srbije, a u vezi sa čl. 5. i 23. Zakona o budžetu Republike Srbije za 2008. godinu („Službeni glasnik RS”, br. 123/07 i 102/08) i članu 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05-ispravka, 101/07 i 65/08).

II. RAZLOZI ZA DONOŠENjE

Ova uredba donosi se u cilju uspešnijeg sprovođenja mera za podsticaj razvoja poljoprivredne proizvodnje na poljoprivrednim gazdinstvima.

Upis u Registar poljoprivrednih gazdinstava je dobrovoljan, ali gazdinstva koja se ne upišu u Registar ne mogu da koriste podsticajna sredstva koja obezbeđuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Na ovaj način se vrlo brzo mogu prepoznati poljoprivredna gazdinstva koja proizvode svoje proizvode za tržište, odnosno gazdinstva koja se bave ekstenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom za sopstvene potrebe.

Dosadašnje iskustvo pokazalo je da postoji potreba da se obnovi upis poljoprivrednoh gazdinstava u Registar poljoprivrednih gazdinstava i istovremeno omogući poljoprivrednim gazdinstvima da budu u aktivnom ili pasivnom statusu upisana u Registar.Na taj način bi se utvrdilo koja poljoprivredna gazdinstva mogu da ostvare pravo na podsticajna sredstva u tekućoj godini i istovremeno bi se omogućio bolji pregled i evidencija svih poljoprivrednih gazdinstava.

III. SADRŽINA UREDBE

Ovom uredbom uređuju se uslovi i način upisa, vođenja i brisanja podataka o poljoprivrednim gazdinstvima u Registru poljoprivrednih gazdinstava.

Upis poljoprivrednih gazdinstava u Registar je dobrovoljan.

Poljoprivrednim gazdinstvom, u smislu ove uredbe, smatra se gazdinstvo sa najmanje 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Republike Srbije, na kome privredna društva, preduzetnici, zemljoradničke zadruge, naučnoistraživačke organizacije, poljoprivredna gazdinstva sa statusom pravnog lica i poljoprivrednici (u daljem tekstu: nosioci poljoprivrednih gazdinstava) obavljaju poljoprivrednu proizvodnju i koje je upisano u Registar.

Poljoprivrednim gazdinstvom, u smislu ove uredbe, smatra se i gazdinstvo sa manje od 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta, odnosno drugo zemljište ili građevinska celina na kome nosilac poljoprivrednog gazdinstva obavlja stočarsku, vinogradarsku i povrtarsku (staklenici i plastenici) proizvodnju, odnosno obavlja druge oblike poljoprivredne proizvodnje (uzgoj ribe, gajenje pečuraka, puževa, pčela i dr.) i koje je upisano u Registar.

Poljoprivredno porodično gazdinstvo iz člana 2. ove uredbe može biti:

1) komercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo;

2) nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo.

Komercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo je gazdinstvo koje je tržišno usmereno i koje može ostvariti pravo na podsticaje prema posebnim propisima.

Nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo je gazdinstvo koje nije tržišno usmereno, čiji nosilac je stariji od 65 godina, koji je u svojstvu osiguranika – poljoprivrednika u skladu sa zakonom kojim se uređuje obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje.

Razvrstavanje poljoprivrednog gazdinstva na komercijalno i nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo vrši se na osnovu izjašnjenja u zahtevu za upis u Registar ili za obnovu registracije.

Nakon upisa u Registar nekomercijalno porodično poljoprivredno gazdinstvo se ne može vratiti u status komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva.

Kao korisnik poljoprivrednog zemljišta iz ove uredbe u Registru se vodi nosilac poljoprivrednog gazdinstva po osnovu prava svojine, po osnovu rešenja o komasaciji, kao i po osnovu ugovora o zakupu ili ustupanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje, osim ako ugovor prestaje pre 30. oktobra u godini na koju se odnosi obnova registracije u Registru.

Registar se vodi u Ministarstvu finansija – Uprava za trezor (u daljem tekstu: Uprava).

Poslovi vođenja Registra obuhvataju:

1) prijem zahteva poljoprivrednih gazdinstava za upis, odnosno obnovu registracije i promene podataka u Registru;

2) upisivanje, odnosno obnova registracije i promena podataka poljoprivrednih gazdinstava u Registru;

3) izdavanje potvrde o upisu poljoprivrednog gazdinstva u Registar, odnosno o aktivnom, odnosno pasivnom statusu u Registru;

4) upis pasivnog statusa poljoprivrednog gazdinstva u Registru i obnavljanje aktivnog statusa;

5) brisanje poljoprivrednog gazdinstva iz Registra, na zahtev nosioca poljoprivrednog gazdinstva ili po službenoj dužnosti;

6) uspostavljanje i čuvanje dosijea poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa važećim zakonskim propisima;

7) pribavljanje podataka od drugih organa i organizacija značajnih za Registar;

8) davanje podataka iz Registra u skladu sa ovom uredbom;

9) druge poslove u skladu sa ovom uredbom.

U Registar se unose podaci o:

1) nosiocu poljoprivrednog gazdinstva;

2) članovima poljoprivrednog gazdinstva;

3) pravnom licu i preduzetniku koji obavlja poljoprivrednu proizvodnju;

4) osnovu korišćenja poljoprivrednog zemljišta, odnosno drugog zemljišta ili građevinske celine na kome nosilac poljoprivrednog gazdinstva obavlja poljoprivrednu proizvodnju;

5) katastarskim parcelama na kojima se obavlja poljoprivredna proizvodnja;

6) vrstama poljoprivrednih kultura i površinama pod poljoprivrednim kulturama;

7) vrsti i brojnom stanju životinja;

8) namenskim računima poljoprivrednog gazdinstva, odnosno nosioca poljoprivrednog gazdinstva, na koje se usmeravaju sredstva ostvarena po osnovu premija, regresa i subvencija;

9) ostvarenim premijama, subvencijama, regresima i drugim vidovima podsticaja poljoprivredne proizvodnje, isplaćenih poljoprivrednom gazdinstvu;

10) korišćenju kredita za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje odobrenih poljoprivrednom gazdinstvu i rokovima njihove otplate.

Upis poljoprivrednog gazdinstava u Registar vrši se na zahtev nosioca poljoprivrednog gazdinstva (u daljem tekstu: zahtev) u periodu od 1. januara do 31. marta.

Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se područnoj jedinici Uprave prema sedištu pravnog lica, odnosno prebivalištu preduzetnika, odnosno poljoprivrednika, koji je nosilac poljoprivrednog gazdinstva.

Upisom u Registar poljoprivrednom gazdinstvu se dodeljuje broj poljoprivrednog gazdinstva (u daljem tekstu: BPG).

Poljoprivredna gazdinstva upisana u Registar, svake godine, u periodu od 1. januara do 31. marta, vrše obnovu registracije u Registru, dostavljajući Upravi podatke o:

1) poljoprivrednim kulturama na poljoprivrednom zemljištu koje se odnose na tekuću godinu;

2) vrsti i brojnom stanju životinja;

3) članovima poljoprivrednog gazdinstva;

4) promeni zemljišnog poseda i osnova korišćenja poljoprivrednog zemljišta (katastarska veličina i katastarska kultura, vlasništvo, zakup i sl.).

Poljoprivredno gazdinstvo može da bude u aktivnom ili pasivnom statusu u Registru.

Poljoprivredno gazdinstvo briše se iz Registra:

1) na zahtev nosioca poljoprivrednog gazdinstva;

2) prestankom bavljenja poljoprivrednom proizvodnjom;

3) istekom šest godina pasivnog statusa u Registru.

IV. FINANSIJSKA SREDSTVA

Za sprovođenje ove uredbe nije potrebno obezbediti dodatna finansijska sredstva.

Sredstva potrebna za sprovođenje ove uredbe obezbediće se u okviru sredstava odobrenih za redovno funkcionisanje ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede.

V. STUPANjE NA SNAGU

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

Potrebno je obezbediti kontinuitet upisa poljoprivrednih gazdinstava u Registar poljoprivrednih gazdinstava, pa su se stekli uslovi za ranije stupanje na snagu ove uredbe, a u skladu sa članom 196. stav 4. Ustava Republike Srbije, prema kome zakoni i drugi opšti akti stupaju na snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja i mogu da stupe na snagu ranije samo ako za to postoje naročito opravdani razlozi, utvrđeni prilikom njihovog donošenja.

4427008.229.doc/2

Ostavite komentar