Uredba o vrstama otpada za koji se vrši termički tretman, uslovima i kriterijumima za određivanje lokacije, tehničkim i tehnološkim uslovima za projektovanje, izgradnju, opremanje i rad postrojenja za termički tretman otpada, postupanju sa ostatkom nakon spaljivanja

Prilog 2.

GRANIČNE VREDNOSTI EMISIJA ZAGAĐUJUĆIH MATERIJA U VAZDUH

Dnevni prosek

Ukupne praškaste materije 10 mg/normalni m3 Gasovite ili isparljive organske materije, izražene kao ukupni organski ugljenik 10 mg/normalni m3 Hlorovodonična kiselina (HCl) 10 mg/normalni m3 Fluorovodonična kiselina (HF) 1 mg/normalni m3 Sumpor dioksid (SO2) 50 mg/normalni m3 Azot monoksid (NO) i azot dioksid (NO2), izraženi kao azot dioksid za postrojenja za insineraciju čiji nominalni kapacitet prelazi 6 tona na sat ili za nova postrojenja 200 mg/normalni m3 Azot monoksid (NO) i azot dioksid (NO2), izraženi kao azot dioksid za postrojenja za insineraciju čiji nominalni kapacitet ne prelazi 6 tona na sat, 400 mg/normalni m3

Granična vrednost emisije za okside azota može se primeniti na postojeća postrojenja za insineraciju:

– čiji je nominalni kapacitet ukupno 6 t/h, pod uslovom da je u dozvoli predviđeno da dnevni prosek ne može prelaziti 500 mg/normalni m3, i to do 31. decembra 2015. godine;

– čiji je nominalni kapacitet veći od 6 t/h, ali ne i veći od ukupno 16 t/h, pod uslovom da je u dozvoli predviđeno da dnevni prosek ne može biti veći od 400 mg/normalni m3, i to do 31. decembra 2015. godine;

– čiji nominalni kapacitet prelazi 16 t/h, ali ne i ukupno 25 t/h, i koja ne vrše ispuštanje voda, pod uslovom je u dozvoli predviđeno da dnevni prosek ne može biti veći od 400 mg/normalni m3, i to do 31. decembra 2015. godine.

Granična vrednost emisije za praškaste materije može se primeniti na postojeća postrojenja za insineraciju do 31. decembra 2015. godine, pod uslovom da je u dozvoli predviđeno da dnevne prosečne vrednosti neće prelaziti 20 mg/normalni m3.

2) Polusatni prosek

(100%) A (97%) B Ukupne praškaste materije 30 mg/normalni m3 10 mg/normalni m3 Gasovite ili parne organske materije, izražene kao ukupni organski ugljenik 20 mg/normalni m3 10 mg/normalni m3 Hlorovodonična kiselina (HCl) 60 mg/normalni m3 10 mg/normalni m3 Fluorovodonična kiselina (HF) 4 mg/normalni m3 2 mg/normalni m3 Sumpor dioksid (SO2) 200 mg/normalni m3 50 mg/normalni m3 Azot moniksid (NO) i azot dioksid (NO2), izraženi kao azot dioksid za postrojenja za insineraciju čiji nominalni kapacitet prelazi 6 tona na sat ili za nova postrojenja 400 mg/normalni m3 200 mg/normalni m3

Granične vrednosti emisije za okside azota mogu se primeniti na postojeća postrojenja za insineraciju do 31. decembra 2015. godine, a čiji se nominalni kapacitet kreće između 6 i 16 t/h, pod uslovom da polučasovne prosečne vrednosti ne prelaze 600 mg/normalni m3 za kolonu A, odnosno 400 mg/normalni m3 za kolonu B.

Granična vrednost emisija zagađujućih materija u vazduh može se primeniti na postojeća postrojenja za insineraciju čiji se nominalni kapacitet kreće između 6 i 16 t/h, pod uslovom da polusatne prosečne vrednosti ne prelaze 600 mg/normalni m3 za kolonu A, odnosno 400 mg/normalni m3 za kolonu B.

3) Sve srednje vrednosti se odnose na vreme uzorkovanja od 30 min do 8 h.

Kadmijum i njegova jedinjenja, merena kao kadmijum (Cd) ukupno 0,05 mg/normalni m3 ukupno 0,1 mg/normalni m3*) Talijum i njegova jedinjenja, izražena kao talijum (Tl) Živa i njena jedinjenja, izražena kao živa (Hg) 0,05 mg/normalni m3 0,1 mg/normalni m3*) Antimon i njegova jedinjenja, izražena kao antimon (Sb) ukupno 0,5 mg/normalni m3 ukupno 1 mg/normalni m3*) Arsen i njegova jedinjenja, izražena kao arsenik (As) Olovo i njegova jedinjenja, izražena kao olovo (Pb) Hrom i njegova jedinjenja, izražena kao hrom (Cr) Kobalt i njegova jedinjenja, izražena kao kobalt (Co) Bakar i njegova jedinjenja, izražena kao bakar (Cu) Mangan i njegova jedinjenja, izražena kao mangan (Mn) Nikl i njegova jedinjenja, izražena kao nikl (Ni) Vanadijum i njegova jedinjenja, izražena kao vanadijum (V)

*) Prosečne vrednosti su važeće do 31. decembra 2015. godine za postojeća postrojenja koja spaljuju isključivo opasni otpad.

Navedene srednje vrednosti takođe uključuju i relevantne emisije teških metala u obliku gasa i pare, kao i njihove smeše.

4) Srednje vrednosti se mere pri vremenu uzorkovanja od najmanje 6, a najviše 8 h. Granične vrednosti emisije važe za ukupne koncentracije dioksina i furana, proračunate na osnovu faktora ekvivalentne toksičnosti iz Priloga 4.ove uredbe.

Dioksini i furani 0,1 ng/m3

5) Sledeće granične vrednosti emisije za ugljen moniksid (CO) ne smeju biti prekoračene kada je reč o gasovima iz procesa sagorevanja (izuzev prilikom paljenja i gašenja postrojenja):

– 50 mg/normalni m3 određeno kao dnevni prosek;

– 150 mg/normalni m3 pri najmanje 95% svih merenja (desetominutni prosek) ili 100 mg/normalni m3 tokom svih merenja (određeno kao polusatni prosek tokom perioda od 24 h).

Granična vrednost emisije za ugljen monoksid (SO) može se primeniti na postrojenja za insineraciju koja koriste ložišta sa fluidizovanim slojem, pod uslovom da se u dozvoli jasno navede granična vrednost emisije za ugljen monoksid, koja iznosi maksimalnih 100 mg/normalni m3, određena kao srednja časovna vrednost.

6) Nadležni organ može utvrditi pravila u vezi sa izuzecima odobrenim za ove vrednosti.

Ostavite komentar