PREDLOG ZAKONA
O IZMENI I DOPUNI ZAKONA O DRŽAVNOJ PRIPADNOSTI I UPISU PLOVILA
Član 1.
U Zakonu o državnoj pripadnosti i upisu plovila („Službeni glasnik RS”, broj 10/13) u članu 54. dodaje se stav 2, koji glasi:
„Pomorcima iz stava 1. ovog člana za zapošljavanje nije potrebno odobrenje za boravak u skladu sa zakonom kojim se uređuju uslovi za ulazak, kretanje i boravak stranaca, kao i dozvola za rad u skladu sa zakonom kojim se uređuje zapošljavanje stranaca.”
Član 2.
Naziv člana i član 188. brišu se.
Član 3.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
OBRAZLOŽENJE
I. USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavni osnov za donošenje ovog zakona sadržan je u članu 97. stav 1. tačka 13. Ustava Republike Srbije, po kome Republika Srbija uređuje i obezbeđuje, pored ostalog, režim i bezbednost u svim vrstama saobraćaja.
II. RAZLOZI ZA DONOŠENJE ZAKONA I CILJEVI KOJI SE OSTVARUJU
Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila ima za cilj da se izvrši usaglašavanje Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila („Službeni glasnik RS”, broj 10/13) sa odredbama Zakona o prekršajima („Službeni glasnik RS”, broj 65/13).
U skladu sa odredbama Zakona o prekršajima, izvršeno je brisanje člana kojim se uređuje postupanje Komisije za prekršaje u plovidbi u prvom stepenu. Zakon o prekršajima stupio je na snagu 1. marta 2014. godine, zbog čega je u najkraćem mogućem roku neophodno izvršiti usaglašavanje Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila sa odredbama Zakona o prekršajima i omogući efikasno vršenje nadzora nad sprovođenjem odredaba Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila.
U članu 2. Predloga zakona izvršeno je preciziranje da pomorcima koji rade pomorskim brodovima upisanim u Međunarodni upisnik pomorskih brodova, zbog posebne prirode rada na ovim brodovima koji nikada ne ulaze na teritoriju Republike Srbije, nije potrebno odobrenje za boravak u skladu sa zakonom kojim se uređuju uslovi za ulazak, kretanje i boravak stranaca, kao i dozvola za rad u skladu sa zakonom kojim se uređuje zapošljavanje stranaca.
III. OBJAŠNJENJE OSNOVNIH PRAVNIH INSTITUTA I POJEDINAČNIH REŠENJA ZAKONA
Članom 1. Predloga zakona propisano je da pomorcima koji rade pomorskim brodovima upisanim u Međunarodni upisnik pomorskih brodova za zapošljavanje nije potrebno odobrenje za boravak u skladu sa zakonom kojim se uređuju uslovi za ulazak, kretanje i boravak stranaca, kao i dozvola za rad u skladu sa zakonom kojim se uređuje zapošljavanje stranaca.
Članom 2. Predloga zakona propisano je brisanje naslova ispred člana 188. i član 188. člana Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila.
Članom 3. Predloga zakona propisano je da zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
Za sprovođenje ovog zakona nije potrebno obezbediti sredstva u budžetu Republike Srbije.
V. PREGLED ODREDABA VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Član 54.
Pomorci koji su zaposleni na pomorskom brodu upisanom u Međunarodni upisnik pomorskih brodova koji nisu domaći državljani moraju da imaju overu ovlašćenja kojom se potvrđuje priznavanje ovlašćenja o osposobljenosti, odnosno posebnoj osposobljenosti članova posade brodova koja su izdata od strane države članice Evropske unije ili EEP, odnosno treće države u skladu sa zakonom kojim se uređuje pomorska plovidba.
POMORCIMA IZ STAVA 1. OVOG ČLANA ZA ZAPOŠLJAVANJE NIJE POTREBNO ODOBRENJE ZA BORAVAK U SKLADU SA ZAKONOM KOJIM SE UREĐUJU USLOVI ZA ULAZAK, KRETANJE I BORAVAK STRANACA, KAO I DOZVOLA ZA RAD U SKLADU SA ZAKONOM KOJIM SE UREĐUJE ZAPOŠLJAVANJE STRANACA.
Organ za vođenje prekršajnog postupka
Član 188.
Prekršajni postupak za prekršaje propisane ovim zakonom u prvom stepenu vodi Komisija za prekršaje u plovidbi ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja iz člana 279. Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama („Službeni glasnik RS”, broj 73/10).
VI. Ocena, sa obrazloženjem, da uz Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila ne treba da se priloži analiza efekata zakona
Donošenje ovog zakona ima za cilj usaglašavanje odredaba Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila sa odredbama Zakona o prekršajima u smislu ukidanja posebnog tela za vođenje prekršajnog postupka pri Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i prenošenje vođenja ovog postupka na prekršajne sudove, kao i preciziranje da stranim pomorcima nisu potrebne određene dozvole za rad na pomorskim brodovima pod srpskom zastavom s obzirom da isti ne ulaze na teritoriju Republike Srbije.
S obzirom na navedeno, ocenjujemo da nije potrebno izraditi analizu efekata zakona, imajući u vidu da se usvajanjem ovog zakona ne stvaraju nove obaveze za privredne i druge subjekte, niti se stvaraju dodatni troškovi neophodni za njegovo sprovođenje, već se samo vrši usklađivanje za odredbama Zakona o prekršajima.
IZJAVA O USKLAĐENOSTI PROPISA SA PROPISIMA EVROPSKE UNIJE
1. Ovlašćeni predlagač propisa – Vlada
Obrađivač – Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
2. Naziv propisa
Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila.
Draft Law on Amendments on the Law on Vessels’ Nationality and Registration
3. Usklađenost propisa sa odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica, sa jedne strane, i Republike Srbije sa druge strane („Službeni glasnik RS”, broj 83/08) (u daljem tekstu: Sporazum), odnosno sa odredbama Prelaznog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima između Evropske zajednice, sa jedne strane, i Republike Srbije, sa druge strane („Službeni glasnik RS”, broj 83/08) (u daljem tekstu: Prelazni sporazum)
a) Odredba Sporazuma i Prelaznog sporazuma koja se odnose na normativnu saržinu propisa
nema
b) Prelazni rok za usklađivanje zakonodavstva prema odredbama Sporazuma i Prelaznog sporazuma
nema
v) Ocena ispunjenosti obaveze koje proizlaze iz navedene odredbe Sporazuma i Prelaznog sporazuma
nema
g) Razlozi za delimično ispunjavanje, odnosno neispunjavanje obaveza koje proizlaze iz navedene odredbe Sporazuma i Prelaznog sporazuma
nema
d) Veza sa Nacionalnim programom za integraciju Republike Srbije u Evropsku uniju
nema
4. Usklađenost propisa sa propisima Evropske unije
a) Navođenje primarnih izvora prava EU i usklađenost sa njima
nema
b) Navođenje sekundarnih izvora prava EU i usklađenost sa njima
v) Navođenje ostalih izvora prava EU i usklađenost sa njima
nema
g) Razlozi za delimičnu usklađenost, odnosno neusklađenost
nema
d) Rok u kojem je predviđeno postizanje potpune usklađenosti propisa sa propisima Evropske unije
nema
5. Ukoliko ne postoje odgovarajući propisi Evropske unije sa kojima je potrebno obezbediti usklađenost treba konstatovati tu činjenicu. U ovom slučaju nije potrebno popunjavati Tabelu usklađenosti propisa.
–
6. Da li su prethodno navedeni izvori prava EU prevedeni na srpski jezik?
nema
7. Da li je propis preveden na neki službeni jezik EU?
ne
8. Učešće konsultanata u izradi propisa i njihovo mišljenje o usklađenosti
ne