Predlog zakona o potvrđivanju Amandmana na Aneks B Kjoto protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o promeni klime

PREDLOG ZAKONAO POTVRĐIVANjU AMANDMANA NA ANEKS B KJOTO PROTOKOLA UZ OKVIRNU KONVENCIJU UJEDINjENIH NACIJA O PROMENI KLIME

Član 1.

Potvrđuje se Amandman na Aneks B Kjoto protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o promeni klime, koji je usvojen 17. novembra 2006. godine u Najrobiju, u originalu na engleskom jeziku.

Član 2.

Tekst Amandmana na Aneks B Kjoto protokola u originalu na engleskom jeziku i u prevodu na srpski jezik glasi:

ANNEX

Amendment to Annex B to the Kyoto Protocol

The following text1 shall be inserted between the entries for Austria and Belgium:

Belarus*                                                                                                                             92

1 The asterisk below signifies that Belarus is one of the countries undergoing the process of transition to a market economy.

ANEKS

Amandman na Aneks B Kjoto Protokola

Naredni tekst će biti umetnut između Austrije i Belgije:

Belorusija*                                                                                                                              92

1 zvezdica označava da je Belorusija jedna od zemalja sa tržišnom ekonomijom u tranziciji

Član 3.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije – Međunarodni ugovori“.

OBRAZLOŽENjE

I USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE ZAKONA

Ustavni osnov za donošenje ovog zakona je član 99. stav 1. tačka 4. Ustava Republike Srbije, po kojem Narodna skupština potvrđuje međunarodne ugovore, kad je zakonom predviđena potreba njihovog potvrđivanja.

II RAZLOZI ZBOG KOJIH SE PREDLAŽE DONOŠENjE ZAKONA

Amandman na Aneks B Kjoto protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija je usvojen na drugoj Konferenciji Strana Kjoto protokola, održanoj novembra 2006. godine u Najrobiju. Strane su usvojile amandman na Aneks B Odlukom 10/CMP.2, u skladu sa članom 20. i 21. Kjoto protokola. Prema proceduri predviđenoj članom 20, stav 4. i 5, Amandman na Aneks B Protokola će stupiti na snagu za Strane koje su ga prihvatile 90 dana od dana kada je Depozitar primio instrumente o prihvatanju od najmanje tri četvrtine Strana ovog Protokola. Amandman će stupiti na snagu za bilo koju drugu Stranu 90 dana nakon datuma kada Strana deponuje kod Depozitara svoj instrument o prihvatanju pomenutog amandmana. U skladu sa članom 21, stav 7. Kjoto protokola, amandmani na Anekse A i B ovog Protokola biće usvojeni i stupiće na snagu u skladu sa procedurom izloženom u članu 20, pod uslovom da se svaki amandman na Aneks B usvoji samo uz pismeno odobrenje dotične Strane.

Polazeći od osnovnih principa i cilja Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime (u daljem tekstu Konvencija), 1997. godine, usvojen je Kjoto protokol. Protokolom su kvantifikovane obaveze smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG), u periodu 2008-2012. godina, za 38 industrijski razvijenih zemalja, uključujući 11 zemalja u tranziciji Centralne i Istočne Evrope. Ove zemlje su navedene u Aneksu I Konvencije i Aneksu B Kjoto protokola kao Strane sa statusom ,,Aneks I”. Zemlje kojima Protokolom nisu uvedene nove obaveze u odnosu na opšte obaveze utvrđene Konvencijom su zemlje sa statusom ,,ne-Aneks I”.

Republika Srbija je država članica Konvencije od 1. juna 2001. godine, a Kjoto protokola od 17. janurar 2008. godine i u grupi je zemalja sa statusom ,,ne-Aneks I”.U istoj grupi zemalja je i Republika Belorusija za koju je Kjoto protokol stupio na snagu 24. novembra 2005. godine. Pre zvaničnog stupanja na snagu, 21. oktobra 2005. godine, Vlada Belorusije podnela je zahtev Sekretarijatu Protokola za promenu statusa i njeno uključivanje u grupu zemalja koje su preuzele obavezu smanjenja emisija GHG. Sekretarijatu je upućen predlog da Belorusija preuzme obavezu smanjenja emisija GHG za 5% u odnosu na nivo emisija iz 1990. godine.

Predložena izmena statusa Belorusije razmatrana je na prvoj Konferencije zemalja članica Kjoto protokola, održanoj u decembru 2005. godine. Uzimajući u obzir član 20, prema kome se amandmani na Protokol usvajaju na redovnim sednicama Konferencije, i član 21, stav 2. da svaka članica može dati predlog za aneks i predložiti amandmane na anekse Protokola, na Konferenciji je usvojena odluka 32/CMP.1 kojom je Sekretarijat pozvao Belorusiju da podnese tekst amandmana na Aneks B Kjoto protokola. Ovim amandmanom se utvrđuje i obaveza smanjenja emisija GHG, i to najmanje šest meseci pre održavanja Konferencije za koju će usvajanje amandmana biti predloženo. Beloruski amandman na Aneks B Kjoto protokola razmatran je na drugoj Konferenciji održanoj novembra 2006. godine i nakon formalnih konsultacija utvrđena je obaveza Belorusije da smanji emisije za 8% u odnosu na emisije 1990. godine. Odlukom Konferencije 10/CMP.2 prihvaćen je amandman Belorusije na Aneks B Protokola i pozvane su članice Protokola da ratifikuju, prihvate ili potvrde ovaj amandman. U aprilu 2007. godine, Generalni sekretar UN, u ulozi Depozitara, potpisao je zvaničnu notu kojom se potvrđuje da su članice Kjoto protokola usvojile amandman na Aneks B Kjoto protokola u okviru odluke 10/CMP.2.

Proces ratifikacije započet je tokom 2007. godine. Beloruski amandman zvanično su prihvatile Češka Republika, Uzbekistan i Belorusija, a početkom 2008. godine i Rusija. U skladu sa članom 20, stav 4. i članom 21, stav 7. amandman stupa na snagu nakon što ga ratifikuje tri četvrtine članica Kjoto protokola. S obzirom da je tokom 2007. godine svega tri članice Protokola ratifikovalo amandman, te da proces ratifikacije zahteva izvesno vreme zbog prilično duge procedure ratifikacije u zemljama članicama Protokola, kao i da je Sekretarijatu neophodno određeno vreme za realizaciju tehničkih procedura nakon ratifikacije amandmana, Vlada Belorusije je 22. avgusta 2007 uputila novi zahtev Sekretarijatu. Naime, kako zbog prethodno navedenog, Belorusija može imati značajno kašnjenje u implementaciji Kjoto protokola, Vlada ove države uputila je zahtev za učešće u implementaciji Kjoto protokola istovremeno sa postupkom ratifikacije amandmana na Aneks B Kjoto protokola. Na trećoj Konferencija održanoj decembra 2007. na Baliju usvojen je zaključak kojim se države članice Kjoto protokola pozivaju na dalje razmatranje ovog pitanja, ali i na ratifikaciju, prihvatanje ili potvrđivanje predmetnog amandmana.

Usvajanje Amandmana na Aneks B Kjoto protokola ne utiče na status, obaveze i sprovođenje Kjoto protokola u Republici Srbiji i potuno je u saglasnosti sa odlukama Sekretarijata Konvencije i Kjoto protokola. Usvajanje Amandmana će omogućiti da Belorusija preuzme obavezu smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte. Istovremeno, usvajanje Amandmana na Aneks B Kjoto protokola, a po zahtevu Belorusije, može biti od značaja za Srbiju u slučaju, eventualnih, spornih pitanja i to kako u oblasti klimatskih promena tako i spoljne politike uopšte.

III OBJAŠNjENjE OSNOVNIH PRAVNIH INSTITUTA I POJEDINAČNIH REŠENjA

Članom 1. Zakona uređuje se potvrđivanje Amandmana na Aneks B Kjoto protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih Nacija o promeni klime.

Član 2. Zakona sadrži original teksta Amandmana na engleskom jeziku sa prevodom na srpski jezik.

Članom 3. Zakona predviđa se da ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije – Međunarodni ugovori”.

IV. FINANSIJSKE OBAVEZE ZA SPROVOĐENjE AMANDMANA

Pristupanje Amandmanu nije uslovljeno plaćanjem godišnje kontribucije od strane Republike Srbije.

Finansijska sredstva za implementaciju Amandmana obezbeđena su u budžetu Republike, Razdeo 23 – Specijalizovane usluge, konto 424, u okviru sredstava za sprovođenje zakona kojim se uređuje zaštita životne sredine, odnosno zaštita prirode.

Ostavite komentar