AKCIONI PLAN ZA SPROVOĐENjE NACIONALNE STRATEGIJE ZA POBOLjŠANjE POLOŽAJA ŽENA I UNAPREĐIVANjE RODNE RAVNOPRAVNOSTI ZA PERIOD OD 2010. DO 2015. GODINE
UVOD
Vlada je donela Nacionalnu strategiju za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti u Republici Srbiji (u daljem tekstu: Strategija) kao prvi korak ka poboljšanju položaja žena i uvođenju rodne ravnopravnosti („Službeni glasnik RS”, br. 15/09). Polazeći od osnovnog zadatka Strategije, da pruži mogućnosti koje će obezbediti izradu sistemskih, institucionalnih i razvojnih rešenja za ostvarivanje politike jednakih mogućnosti u različitim aspektima života žena i muškaraca, pripremljen je akcioni plan za njeno sprovođenje.
Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti (u daljem tekstu: Akcioni plan) utvrđuju se aktivnosti koje će se ostvarivati u periodu od 2010. do 2015. godine. Detaljno planiranje sredstava za sprovođenje aktivnosti izvršeno je za 2010. godinu, a za period 2011- 2012. godine data je projekcija troškova.
Akcioni plan treba da obezbedi zainteresovanim organima, organizacijama, pojedincima i svim drugim zainteresovanim subjektima da ostvare ciljeve Strategije.Akcionim planom su precizno definisane uloge i odgovornosti nosilaca realizacije, kao i institucionalni mehanizmi koji treba da omoguće postizanje planiranih rezultata, a samim tim i ostvarivanja opštih strateških ciljeva.
Za svaki specifičan cilj Strategije definisane su aktivnosti, očekivani rezultati ostvarivanja predloženih aktivnosti i indikatori (kvalitativni i kvantitativni) na osnovu kojih će se pratiti sprovođenje Strategije i meriti postignuti rezultati.
Posebno poglavlje Akcionog plana posvećeno je sistemu praćenja i evaluacije sprovođenja predloženih aktivnosti i sadrži mehanizme, oblike i način izveštavanja za sve predložene aktivnosti specifičnih i opštih ciljeva utvrđenih Strategijom.
Akcioni plan je usaglašen sa relevantnim strateškim dokumentima koje je donela Vlada, i to: Nacionalnom strategijom Srbije za pristupanje EU, Strategijom za smanjenje siromaštva, Nacionalnom strategijom privrednog razvoja Srbije za period od 2006. do 2012. godine, Milenijumskim ciljevima, Nacionalnom strategijom za mlade, Strategijom regionalnog razvoja Republike Srbije za period od 2007-2012. godine, Strategijom razvoja stručnog obrazovanja u Republici Srbiji, Strategijom razvoja obrazovanja odraslih u Republici Srbiji, Nacionalnom strategijom za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, Strategijom razvoja socijalne zaštite u Republici Srbiji i Nacionalnom strategijom održivog razvoja za period od 2009. do 2017. godine. Akcioni plan je usaglašen i sa akcionim planovima koji prate realizaciju usvojenih strategija, kao i sa Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja (2010-2012).
U definisanju i izradi Akcionog plana uključeni su socijalni partneri, kao i sve relevantne organizacije, udruženja i drugi akteri, kako bi se različitim pristupima omogućilo svestrano sagledavanje i prilikom realizacije planiranih programa i mera ostvarili rezultati sa dodatnom vrednošću.
Podršku u izradi Akcionog plana pružio je Fond za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) u okviru svog projekta: Jačanje uloge civilnog društva u kreiranju politika i praksi vezano za siromaštvo.
1. PROCES IZRADE AKCIONOG PLANA
Uprava za rodnu ravnopravnost, kao organ uprave u sastavu Ministarstva rada i socijalne politike, bila je nosilac aktivnosti u izradi Akcionog plana za sprovođenje Strategije.
Koristeći iskustva u izradi same Strategije, Uprava za rodnu ravnopravnost razvila je detaljnu metodologiju za što kvalitetniju izradu Akcionog plana, pošavši od stava da je za kvalitetan predlog neophodan širok konsultativan proces i nastavak uspešne saradnje između državnih organa, civilnog sektora, ali i lokalne samouprave. Kako je ovo prvi akcioni plan iz oblasti rodne ravnopravnosti, i kako je ovo oblast koja se odnosi na sva ministarstva i sve nivoe društva, kroz proces izrade je izgrađena mreža partnera na nacionalnom i lokalnom nivou, uz jačanje saradnje sa civilnim društvom.
Proces izrade Akcionog plana podržao je UNDP. Formirano je šest radnih grupa u skladu sa prioritetima definisanim Strategijom: učešće žena u odlučivanju, poboljšanje ekonomskog položaja žena, jednako učešće žena u obrazovanju, poboljšanje zdravlja žena, borba protiv seksualno i rodno zasnovanog nasilja i predstavljanje žena u medijima. Kroz Forume za dijalog sa civilnim društvom, kojim su javnim oglašavanjem pozivana civilna društva i jedinice lokalne samouprave da svojim iskustvom i znanjem doprinesu izradi što koherentnijeg predloga Akcionog plana. Ovaj način formiranja radnih grupa predstavlja novinu u odnosu na izradu Strategije.
Sam proces izrade su vodile dve koordinatorke. Članovi radnih grupa – stručnjakinje iz ove oblasti, aktivisti i aktivistkinje iz civilnog sektora i lokalnih komisija za rodnu ravnopravnost omogućili su aktivnu diskusiju o ciljevima sadržanim u Strategiji i najboljim načinima njihove primene, doprinoseći efikasnijem radu i donoseći sveže ideje.
Tematske grupe održane su u okviru pet celodnevnih sastanaka koji su bili posvećeni definisanju rezultata i pokazatelja, kao i definisanju aktivnosti koje vode ka ostvarenju ciljeva postavljenih Strategijom, u kojima su učestvovale i koordinatorke za rodnu ravnopravnost iz svih ministarstava i radnih tela Vlade.
Mišljenja svih ministarstava su prikupljena zaključno sa januarom 2010. godine, a zatim su sve primedbe i predlozi razmatrani i integrisani u tekst Akcionog plana.
2. REALIZACIJA OPŠTIH STRATEŠKIH CILjEVA
Strategija je osnova za izradu Akcionog plana.
U okviru svakog opšteg cilja u Strategiji definisani su dugoročni ciljevi koji su usmereni na ostvarivanje opšteg cilja. U ovom akcionom planu su definisane aktivnosti za svaki dugoročni cilj koje direktno doprinose ostvarivanju svakog pojedinačnog dugoročnog cilja, a indirektno, preko dugoročnih ciljeva, doprinose realizaciji opšteg cilja. Aktivnosti su planirane na vremenski period od šest godina, od 2010. do 2015. godine, ali se deo njih odnosi i na dugoročan period, posle 2015. godine. Veliki broj aktivnosti predstavlja početne aktivnosti koje tek treba da prerastu u sistem ili kontinuirani proces.
2.1. Karakteristike aktivnosti po opštim ciljevima
Strategija sadrži šest opštih ciljeva i deset pojedinačnih ciljeva. Tabela Akcionog plana je sistematizovana prema opštim strateškim ciljevima. U tekstu koji sledi dat je pregled svih očekivanih rezultata za svaki strateški cilj:
Ovaj cilj sadrži pet pojedinačnih ciljeva kojima su obuhvaćeni mehanizmi za ostvarivanje prava žena da ravnomerno sa muškarcima učestvuju u odlučivanju.
Predložene aktivnosti treba da obezbede:
povećanje učešća žena u predstavničkim telima na svim nivoima;
povećanje učešća žena u izvršnim organima vlasti, na rukovodećim mestima, u državnoj upravi i javnim službama;
institucionalizacija mehanizama za ravnopravnost polova i aktivno uključivanje u procese odlučivanja;
stvaranje preduslova za učešće žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu;
jačanje kapaciteta institucija podizanjem svesti i znanja o rodnoj ravnopravnosti u političkom i javnom životu.
Za ovaj opšti cilj definisano je 46 indikatora.
2.1.2.Poboljšanje ekonomskog položaja žena i ostvarivanje rodne ravnopravnosti
Cilj je razvijen kroz četiri pojedinačna cilja, koji obuhvataju oblast neposrednog institucionalnog razvoja i treba da obezbede iskorenjivanje ekonomske nejednakosti između muškaraca i žena, uvođenje politike jednakih mogućnosti i bolje korišćenje ženskih resursa za razvoj kroz ostvarivanje sledećih rezultata:
stvaranje sistemskih preduslova za politiku jednakih mogućnosti u ekonomiji;
podsticanje zapošljavanja, ženskog preduzetništva i samozapošljavanja;
smanjivanje ekonomskih nejednakosti koje su posledica višestruke diskriminacije;
jačanje kapaciteta svih aktera u privredi i društvu za otklanjanje rodne diskriminacije i bolje korišćenje ženskih resursa.
Opšti cilj Poboljšanje ekonomskog položaja žena i ostvarivanje rodne ravnopravnosti ima ukupno 83 definisana indikatora.
2.1.3. Ostvarivanje rodne ravnopravnosti u obrazovanju
Ovaj opšti cilj sadrži tri pojedinačna cilja koja treba da obezbede uspostavljanje rodne jednakosti i integrisanje rodne perspektive u obrazovanje. Planirani su sledeći rezultati:
ravnopravan pristup obrazovanju, ujednačavanje zastupljenosti oba pola na svim nivoima obrazovanja i u svim obrazovnim profilima;
jačanje kapaciteta obrazovnog sistema uključivanjem rodne perspektive u obrazovanje;
uklanjanje rodnih nejednakosti u obrazovanju višestruko diskriminisanih grupa.
Razvijeno je 49 indikatora koji će pokazati ostvarenje rezultata ovog opšteg cilja.
2.1.4. Poboljšanje zdravlja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti u zdravstvenoj politici
Cilj u velikoj meri uključuje aktere iz oblasti zdravstva, treba da obezbedi očuvanje i unapređivanje zdravlja žena i ostvarivanje rodne ravnopravnosti u zdravstvenoj politici i sastoji se iz šest pojedinačnih ciljeva:
očuvanje i unapređivanje opšteg zdravlja žena;
obezbeđivanje dostupnosti kvalitetne zdravstvene zaštite za žene, posebno za žene iz višestruko diskriminisanih grupa;
unapređivanje reproduktivnog zdravlja žena;
jačanje kapaciteta zdravstvene zaštite uvođenjem rodne dimenzije u sistem;
povećanje učešća žena u odlučivanju o zdravstvenoj politici;
povećanje učešća žena u sportskim aktivnostima, omasovljavanje ženskih sportskih organizacija i davanje ravnopravnog značaja ženama u sportu.
Opšti cilj Poboljšanje zdravlja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti u zdravstvenoj politici ima ukupno 103 definisana indikatora.
2.1.5. Prevencija i suzbijanje svih vidova nasilja nad ženama i obezbeđivanje sveobuhvatnog sistema zaštite za žene žrtve nasilja
Cilj obuhvata četiri pojedinačna cilja. Planirane aktivnosti su usmerene da omoguće prevenciju i suzbijanje nasilja nad ženama i unapređenje zaštite žrtava, a treba da obezbede:
unapređivanje normativnog okvira zaštite od nasilja nad ženama;
jačanje kapaciteta sistema zaštite žena od nasilja;
sprovođenje istraživanja i unapređenje dokumentacije i statistike;
podizanje nivoa svesti o nasilju nad ženama kao društvenom problemu i suzbijanje neodgovarajućeg prikazivanja žena žrtava nasilja u sredstvima javnog informisanja.
Opšti cilj Prevencija i suzbijanje svih vidova nasilja nad ženama i obezbeđivanje sveobuhvatnog sistema zaštite za žene žrtve nasilja ima ukupno 87 indikatora.
2.1.6. Uklanjanje rodnih stereotipa u sredstvima javnog informisanja i promocija rodne ravnopravnosti
Planirane aktivnosti usmerene su da obezbede uspostavljanje rodne jednakosti u sredstvima javnog informisanja, uklanjanje rodnih stereotipa i eliminisanje govora mržnje.
Cilj obuhvata četiri pojedinačna cilja:
afirmacija rodno senzitivnog delovanja u sredstvima javnog informisanja;
uklanjanje rodno zasnovanih stereotipa i eliminacija mizoginije u sredstvima javnog informisanja, posebno u slučaju višestruko diskriminisanih grupa;
povećanje učešća žena u odlučivanju u sredstvima javnog informisanja;
sistematizacija istraživanja, dokumentacije i statistike o rodnoj ravnopravnosti u sredstvima javnog informisanja.
Opšti cilj Uklanjanje rodnih stereotipa u sredstvima javnog informisanja i promocija rodne ravnopravnosti ima ukupno 103 indikatora.
3. PRAĆENjE, EVALUACIJA I IZVEŠTAVANjE
Ovim akcionim planom definiše se okvir za praćenje i evaluaciju kako bi se obezbedio kvalitet ostvarenja aktivnosti i postizanja opštih i specifičnih ciljeva definisanih Strategijom. Sistem praćenja i evaluacije obuhvata sve faze i nivoe sprovođenja Akcionog plana i treba da obezbedi informacije o napretku i sprovođenju definisanih aktivnosti, kao i procenu uspešnosti ostvarenih ciljeva. Kroz obezbeđenje povratnih informacija ovaj sistem je osnov za unapređenje Akcionog plana i redefeinisanje pojedinih njegovih aktivnosti, donošenje odluka zasnovanih na činjenicama i podacima, uspostavljanje veze sa ostalim sistemima za praćenje i evaluaciju, koordinaciju svih koji učestvuju u ostvarenju Akcionog plana, kao i podelu odgovornosti za postizanje rezultata.
Osnov za praćenje i evaluaciju jeste Akcioni plan u kojem su definisani indikatori kao kvalitativni i kvantitativni pokazatelji za merenje i procenu ostvarenosti planiranih aktivnosti i ciljeva.
Predviđena izgradnja institucionog okvira obezbeđuje kapacitete na nacionalnom i lokalnom nivou za praćenje, koordinaciju i upravljanje procesom implementacije. Zbog međuresornog karaktera Strategije i složenosti sprovođenja Akcionog plana i s obzirom da je ovo prvi akcioni plan iz oblasti rodne ravnopravnosti neophodno je obezbediti saradnju svih partnera, koordinaciju i protok informacija.
Proces praćenja i evaluacije sprovodi se: prikupljanjem podataka, analizom (procenom) podataka, izveštavanjem i korišćenjem analize.
3.1. Definisanje procesa praćenja
Praćenje je trajna aktivnost na prikupljanju podataka i informacija neophodnih za merenje ostvarenja ciljeva Strategije. Praćenje je instrument za unapređivanje ostvarenja Akcionog plana kroz procenu da li se planirane aktivnosti sprovode u skladu sa Akcionim planom i davanje povratnih informacija.
Osnov za praćenje sprovođenja aktivnosti i dostizanje planiranih rezultata i specifičnih ciljeva jeste sistem indikatora koji su definisani na nivou rezultata svakog pojedinačnog cilja, kao i na nivou svake pojedinačne aktivnosti.
Prilikom definisanja indikatora korišćene su preporuke evropskih eksperata za rodno senzitivne indikatore, kao i indikatori definisani Milenijumskim razvojnim ciljevima i Strategijom za smanjenje siromaštva, kao i postojeće baze podataka (Republički zavod za statistiku, DevInfo). Odgovornost za uspostavljanje celovitog i sveobuhvatnog sistema praćenja je na Ministarstvo rada i socijalnu politiku – Upravi za rodnu ravnopravnost, dok će se samo praćenje realizovati u zavisnosti na kom nivou se realizuju aktivnosti kao i od resornog ministarstva, organizacije i drugi koji su odgovorni za njegovo praćenje.
Centralnu ulogu u praćenju, koordinaciji i upravljanju implementacijom Akcionog plana ima Ministarstvo rada i socijalne politike – Uprava za rodnu ravnopravnost.
U zavisnosti od vrste i nivoa na kome se realizuju aktivnosti, Uprava za rodnu ravnopravnost će direktno pratiti aktivnosti koje se ostvaruju na nacionalnom nivou i za čije ostvarenje je nadležna.
Značajnu ulogu u procesu praćenja i prikupljanja podataka imaće komisije za rodnu ravnopravnost u jedinicama organa lokalne samouprave, kao i druge organizacije za rodnu ravnopravnost i prava žena.
Resorna ministarstva, kao i državni organi i organizacije su odgovorni za postizanje rezultata i praćenje aktivnosti za čije nosioce su definisani Akcionim planom.
Za uspešno ostvarivanje praćenja neophodno je uključivanje i svih ostalih partnera: organa, organizacija i udruženja.
Sa počinjanjem sprovođenja započinje i proces praćenja. Proces praćenja otpočinje utvrđivanjem početnog stanja. Praćenje će se realizovati u redovnim vremenskim intervalima u zavisnosti od vrste aktivnosti, kao i postavljenih rokova za njihovo sprovođenje.
U zavisnosti od vrste i nivoa na kojem se ostvaruju aktivnosti, definisaće se i metodologija praćenja.
3.2. Sistem evaluacije
Svrha evaluacije je da se objektivno vrednuju sve faze i aspekti sprovođenja Akcionog plana: efikasnost sprovođenja aktivnosti, uspešnost ostvarivanja opštih i pojedinačnih ciljeva kao i uticaj koji su oni imali na poboljšanje položaja žena i unapređenje rodne perspektive ali i na šire društvene tokove.
Evaluacija će se sprovoditi redovno – jednom godišnje i koristiće se različiti izvori podataka, a na osnovu definisanih indikatora u Akcionom planu. U zavisnosti od vrste indikatora, procenjuje se izvršenje planiranih aktivnosti, efekti ostvarenih aktivnosti, kao i institucionalne i zakonodavne mere.
Redovan izvor podataka je zvanična statistika, ali pored nje podatke prikupljaju, kroz sistem praćenja i izveštavanja, i organizacije i resorna ministarstva koji realizuju aktivnosti. Takođe, podržaće se i razvoj alternativnih mreža za prikupljanje podataka, kao i pravljenje evidencije i umrežavanje lokalnih izvora podataka.
Za koordinaciju prikupljanja i analizu podataka odgovorno je Ministarstvo rada i socijalne politike – Uprava za rodnu ravnopravnost, a resorna ministarstva, državni i drugi organi i ustanove odgovorni su za pripremu sektorske evaluacije. Redovnu godišnju evaluaciju vrši Ministarstvo rada i socijalne politike – Uprava za rodnu ravnopravnost. U ovim aktivnostima podršku će pružiti koordinatori za sprovođenje Nacionalne strategije za poboljšanje položaja žena i unapređenje rodne ravnopravnosti, čiji je jedan od zadataka da razvije mehanizme i alate za praćenje, izveštavanje i evaluaciju.
Spoljašnja evaluacija sprovođenja Akcionog plana će biti realizovana od strane eksperata.
Preporuke i nalazi evaluacije koristiće se za unapređenje realizacije Akcionog plana i biće dostupan svim zainteresovanim stranama.
3.3. Izveštavanje
Uspostavljanje jedinstvenog sistema izveštavanja, kroz definisanje mehanizama, dinamike, oblika i načina izveštavanja je okosnica sistema praćenja i evaluacije. U tom smislu neophodno je standardizovati procedure izveštavanja, kao i formate izveštaja koji se podnose mesečno, kvartalno i godišnje.
Za aktivnosti koje se budu ostvarivale projektno, sistem izveštavanja će takođe biti definisan.
Ministarstvo rada i socijalne politike – Uprava za rodnu ravnopravnost podnosi godišnji izveštaj o rezultatima sprovođenja Strategije Vladi. Izveštaji su zasnovani na indikatorima za praćenje sprovođenja Strategije.
Izveštaj je javan i objavljuje se na zvaničnoj internet strani Ministarstva rada i socijalne politike – Uprave za rodnu ravnopravnost i biće dostupan široj javnosti.
4. PROCES I METODOLOGIJA BUDžETIRANjA AKTIVNOSTI PO OPŠTIM CILjEVIMA
4.1. Proces planiranja budžeta pri izradi Akcionog plana
Budžet, koji uz definisane rezultate i indikatore u Akcionom planu, predstavlja osnovu za praćenje i evaluaciju ostvarivanja utvrđenih strateških ciljeva i aktivnosti. Na taj način, Akcioni plan sa budžetom postaje operativan dokument u procesu implementacije, praćenja i evaluacije sprovođenja Strategije.
Budžetiranje Akcionog plana po ciljevima, aktivnostima i nosiocima je proces koji se odvija paralelno sa izradom Akcionog plana. On se bazira na proceni stručnjaka koji su učestvovali u izradi Akcionog plana i stručnjaka koji se bave izradom budžeta, odnosno finansijskim aspektima strateškog planiranja. Metodologija izrade budžeta se vodila kriterijumom da bude realan, finansijski pokriven i primenljiv u praksi na svim nivoima i u svim sredinama. Kako su isti stručnjaci planirali aktivnosti i izrađivali budžet same aktivnosti, nosioci realizacije aktivnosti i izvori sredstava koje su nosioci u obavezi da obezbede u toku implementacije Strategije su usaglašeni. Pored nosilaca koji pokreću realizaciju aktivnosti i obezbeđuju finansijska sredstva, u procesu realizacije se pojavljuju i drugi učesnici u ostvarivanju pojedinih aktivnosti iz Akcionog plana, koje, po pravilu, angažuju nosioci aktivnosti u skladu sa zakonskom regulativom i za njihov rad obezbeđuju se potrebna finansijska sredstva. Učesnici u realizaciji Akcionog plana su najčešće timovi eksperata, naučnoistraživačke i konsultantske organizacije ili udruženja koja se bave rodnom ravnopravnošću.
Da bi interaktivni proces između učesnika u izradi Akcionog plana bio uspešan, organizovana su dva konsultativna sastanka na kojima je predstavljena metodologija izrade budžeta. Nakon toga, učesnici u izradi Akcionog plana, na osnovu date metodologije budžetiranja, predlagali su određene elemente za budžetiranje, kao što su: rokovi trajanja aktivnosti, potreban broj izvršilaca u procesu realizacije pojedinih aktivnosti, vrste troškova koji se zahtevaju, izvore finansiranja (nacionalni, odnosno preko donacija, stranih donatora ili domaćih dotacija, Nacionalnog investicionog plana i drugih izvora).
4.2. Metodologija budžetiranja
Izrada budžeta Akcionog plana je izvršena po sledećim fazama:
analiza Memoranduma o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2010. godinu, projekcija za 2011. godinu;
sistematizacija pojedinačnih ciljeva u okviru svakog opšteg cilja na bazi tabele koju su sačinile koordinatorke za izradu Akcionog plana pri Upravi za rodnu ravnopravnost;
sistematizacija aktivnosti u okviru pojedinačnih ciljeva sa pregledom nosilaca i učesnika u realizaciji svake aktivnosti;
budžetiranje sistematizovanih strateških ciljeva po aktivnostima, sa kojima su se saglasili učesnici u izradi Akcionog plana;
korišćenje iskustava budžetiranja drugih nacionalnih strategija sa sličnim strateškim ciljevima;
analiza mišljenja i sugestija dostavljenih Upravi za rodnu ravnopravnost;
izrada sintetičkih tabela budžeta Akcionog plana po ciljevima, nosiocima i učesnicima u sprovođenju Akcionog plana za 2010. godinu prema vrsti i nameni troškova i izvorima sredstava.
4.3. Osvrt na budžet u 2010. godini
Ukupni projektovani troškovi za primenu Akcionog plana u 2010. godini iznose 149 miliona dinara, bez sredstava za opšti cilj borbe protiv nasilja, čije je sprovođenje u 2010. godini u potpunosti pokriveno donacijama. Posmatrano po ciljevima, izdvajaju se ciljevi ekonomsko osnaživanje žena i žene u medijima kao prioritetni u 2010. godini.
Sredstva za realizaciju mera i aktivnosti predviđenih Akcionim planom obezbediće se delom iz budžeta Republike Srbije. Takođe će se stimulisati izdvajanje sredstava iz budžeta lokalnih samouprava, od donatora, uključujući i privatni sektor, kao i od međunarodnih partnera. Za koordinativnu funkciju Uprave za rodnu ravnopravnost sredstva će se obezbediti iz budžeta Republike Srbije.
5. SKRAĆENICE
ZVKOV – Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja
ZUOV – Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja
ZSS – Zadružni savez Srbije
ZSAPV – Zadružni savez Autonomne pokrajine Vojvodine
ILO – Međunarodna organizacija rada
IKT- Informaciono komunikacione tehnologijeJAZAS- Jugoslovenska asocijacija za borbu protiv side
NPS – Nacionalni prosvetni savet
RRA- Republička radiodifuzna agencija
RT’S – Radio difuzna ustanova Radio Televizija Srbije
SIEPA – Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza
SRZN – Seksualno i rodno zasnovano nasilje
Udruženja – Organizacije civilnog društva
UN – Ujedinjene nacije
UNDP – Razvojni program Ujedinjenih nacija
UNIFEM -Fond Ujedinjenih nacija za žene
UNICEF – Fond Ujedinjenih nacija za decu
CEDAW – Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena
6. TABELARNI PRIKAZ AKCIONOG PLANA ZA PERIOD 2010-2015.
POSEBAN CILj 1: Ostvarivanje prava žena da ravnomerno sa muškarcima učestvuju u odlučivanju
Pojedinačni cilj 1.1 Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Povećanje učešća žena u predstavničkim telima na svim nivoima Povećano učešće žena u predstavničkim telima na svim nivoima 30% žena u prestavničkim telima na svim nivoima. 2012. godine Uključivanje odredaba za ravnopravnom učešću žena u izborne zakone i poslovnike Narodne skupštine, Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine i skupština teritorijalnih jedinica lokalne samouprave Broj predloženih i prihvaćenih izmena i dopuna zakona i poslovnika Kraj 2010. godine Uključivanje odredbi o posticajnim merama za političke stranke koje na svojim listama imaju više od 30% žena i koje su nakon izbora imale više od 30% manje zastupljenog pola u predstavničkim telima u Zakon o finansiranju političkih stranaka Broj predloženih izmena i dopuna zakonaBroj prihvaćenih izmena i dopuna Mart 2011. godine Sistemski pristup donosioca odluka u političkim strankama u sprovođenju i poštovanju ravnopravnosti polova a u skladu sa međunarodnim dokumentima iz oblasti rodne ravnopravnosti. Postojanje smernica Kraj 2010. godine Povećan kapacitet donosioca odluka u državnoj upravi u sprovođenju i poštovanju rodne ravnopravnosti Postojanje smernica i kontrolnih lista za donosioce odluka u državnoj upravi Jun 2011. godine Ujednačen sistem izveštavanja o progresu u politici jednakih mogućnosti Broj izveštaja političkih stranaka o sprovođenju politike jednakih mogućnosti Jun 2011. godine Osnaženi lideri političkih stranaka u vezi sa primenom međunarodnih dokumenata, Konvencijom UN o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) i sa preporukom Saveta ministara Saveta Evrope Broj održanih seminara Jun 2011.godine Postojanje statističkih podataka o ženama u političkom i javnom životu i uspostavljanje rodno baziranih podataka u vođenju evidencije i statistike sa prihvaćenih lista. Broj žena u političkom i javnom životu Kraj 2011. godine Osnažene političke stranke, sindikati i sindikalna udruženja za izradu plana delovanja i posebnih mera za podsticanje i unapređenje ravnomerne zastupljenosti žena i muškaraca. Usaglašenost sa Zakonom o ravnopravnosti polova. Kraj 2010. godine Stvorene mogućnosti za bolje i brže napredovanje žena u političkim i stranačkim hijerarhijama. Broj žena u izvršnim organima političkih stranaka. Januar 2011. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenjeaktivnosti Izvor finansiranja 1.1.1.1. Usklađivanje izbornog zakonodavstva na svim nivoima Izrada predloga za usklađivanje Nacrta Zakona o lokalnim izborima u odnosu na učešće manje zastupljenog pola i definisanje principa zamene poslanika/ca i odbornika/ca kada je u pitanju zamena iz manje zastupljenog pola Unete izmene odredaba kojima se uređuju izbori na lokalnom nivou o ravnopravnom učešću manje zastupljenog pola Broj predloženih izmena i dopuna. Broj prihavćenih izmena i dopuna izbornih zakona i poslovnika ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ministarstvo pravde, Uprava za rodnu ravnopravnost,Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine,udruženja Septembar 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima. 1.1.2.Izmena Zakona o finansiranju političkih stranaka 1.1.2.1. Izrada predloga za izmene Zakona o finansiranju političkih stranaka u smislu podsticajnih finansijskih mera za političke stranke koje na svojim izbornim listama imaju preko 30% žena i koje su nakon izbora imale više od 30% manje zastupljenog pola u predstavničkim telima Unete odredbe o podsticanju političkih stranaka da na svojim listama imaju preko 30% žena i koje su nakon izbora imale više od 30% manje zastupljenog pola u predstavničkim telima u Zakon o finansiranju političkih stranaka. Broj predloženih izmena.Broj prihvaćenih izmena. ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo finansija Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Uprava za rodnu ravnopravnost, Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine, političke stranke Mart 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Povećan procenat žena u predstavničkim telima. Najmanje 30% manje zastupljenog pola u predstavničkim telima. Statistički podaci o sastavu predstavničkih tela Republički zavod za statistiku Uprava za rodnu ravnopravnost, Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine, pokrajinska skupština, skupštine jedinica lokalne samouprave Kraj 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.1.2.2. Donošenje smernica i kontrolne liste za donosioce odluka u državnoj upravi i političkim strankama u vezi sprovođenja i poštovanja ravnopravnosti polova a u skladu sa međunarodnim dokumentima iz oblasti rodne ravnopravnosti Sistemski pristup donosioca odluka u političkim strankama u sprovođenju i poštovanju ravnopravnosti polova a u skladu sa međunarodnim dokumentima iz oblasti rodne ravnopravnosti. Postojanje smernica i kontrolnih lista za donosioce odluka u političkim strankama Izveštaj Ministarstva rada i socijalne politike Uprava za rodnu ravnopravnost političke stranke, udruženja Kraj 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.1.2.3. Izrada smernica za političke stranke, sindikate i udruženja poslodavaca za izradu plana delovanja i posebnih mera za podsticanje i unapređenje ravnomerne zastupljenosti žena i muškaraca u organima stranke, i prilikom kandidovanja za izbore poslanika i odbornika , kao i ѕa izbore u sindikatima i udruženjima poslodavaca Osnažene političke stranke za izradu plana delovanja i posebnih mera za podsticanje i unapređenje ravnomerne zastupljenosti žena i muškaraca Usaglašenost sa Zakonom o ravnopravnosti polova član 35 Izveštaj Ministarstva rada i socijalne politike o Smernicama Uprava za rodnu ravnopravnost Forumi žena iz političkih stranaka, sekcije žena iz sindikata i udruženja poslodavaca Kraj 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Objavljivanje planova političkih stranaka, sindikata i udruženja poslodavaca za unapređenje ravnomerne zastupljenosti žena. Postojanje planova delovanja i posebnih mera za podsticanje i unapređenje ravnomerne zastupljenosti žena i muškaraca u organima politčkih stranaka, sindikata i sindikalnih udruženja Planovi delovanja i posebnih mera Ujednačavanje sistema izveštavanja o progresu u sprovođenju politike jednakih mogućnosti. Broj izveštaja političkih stranaka o sprovođenju politike jednakih mogućnosti. Izveštaj o radu političke stranke 1.1.2.4. Održavanje seminara o Smernicama za donosioce odluka u političkim strankama i smernicama za izradu plana delovanja Osnaženi lideri/ke političkih stranaka za sprovođenje i poštovanje ravnopravnosti polova a u skladu sa međunarodnim dokumentima iz oblasti rodne ravnopravnosti. Broj održanih seminara. Izveštaji eksperata/kinja sa rezultatima evaluacije Uprava za rodnu ravnopravnost Političke stranke Jun 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Održavanje seminara za žene iz političkih stranaka u vezi Smernica za donosioce odluka i Smernica za izradu plana delovanja Osnaženo 60 žena u političkim strankama za veću prisutnost u javnom i političkom životu istvorene mogućnosti za bolje napredovanje žena u stranačkim hijerarhijama Broj održanih seminara.Broj žena u izvršnim organima političkih stranaka. Izveštaj eksperata/kinja sa rezultatima evaluacije Uprava za rodnu ravnopravnost Forumi žena političkih stranaka, udruženja Januar 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.1.3.Izmene skupštinskih poslovnika 1.1.3.1. Predlog izmene poslovnika Narodne skupštine u vezi unošenja obaveze izbora zamenika/ca koji treba da je suprotnog pola od presednika/ce a u slučaju izbora više podpredsedavajućih primene kriterijuma od najmanje 30% manje zastupljenog pola, i istog kriterijuma u pogledu sastava i predsedavanja skupštinskog odbora Unete odredbe o poštovanju kriterijuma najmanje 30% manje zastupljenog pola u izboru zamenika/ca, sastava i predsedavanja skupštinskog odbora u poslovnik Narodne skupštine. Broj razmatranih dokumenata. Broj podnetih izmena.Broj prihvaćenih izmena.Odredbe usaglašene sa Zakonom o ravnopravnosti polova.Najmanje 30% manje zastupljenog pola u sastavu Narodne skupštine i sastavu i predsedavanju skupštinskim odborima. ,,Službeni glasnik Republike Srbije”,Sajt Narodne skupštine Uprava za rodnu ravnopravnost Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Kraj 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.1.3.2. Predlog izmena poslovnika Pokrajinske skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine u vezi sa unošenjem obaveze izbora podpredsednika/ce koji treba da je suprotnog pola od presednika/ce a u slučaju izbora više podpredsedavajućih, primene kriterijuma od najmanje 30% manje zastupljenog pola, i primena istog kriterijuma u pogledu sastava i predsedavanja odborima Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine Unete odredbe o poštovanju manje zastupljenog pola pri izboru zamenika/ca predsednika /ca skupštinskih odbora u poslovnike Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine Broj razmatranih dokumenata. Broj podnetih izmena.Broj prihvaćenih izmena.Usaglašenost sa Zakonom o ravnopravnosti polova.Najmanje 30% manje zastupljenog pola u sastavu skupštine pokrajine Vojvodine „Službeni list Autonomne pokrajine Vojvodine”Sajt Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine Uprava za rodnu ravnopravnost Pokrajinski sekretarijati za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Skupština Atonomne pokrajine Vojvodine Kraj 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.1.3.3. Uraditi predlog izmena poslovnika skupštine jedinice lokalne samouprave u vezi sa izborom zamenika/ca koji treba da je suprotnog pola od presednika/ce a u slučaju izbora više podpredsedavajućih kriterijum 30% manje zastupljenog pola treba biti ispoštovan. Isti kriterijum treba biti ispoštovan i u izboru opštinskih veća i odbora Unete odredbe o manje zastupljenom polu pri izboru podpredsednika/ce i sastavu i predsedavanju skupštinskim odborima u poslovnike skupština jedinica lokalne samouprave Broj izmenjenih poslovnika o radu opštinskih skupštinaNajmanje 30% manje zastupljenog pola u sastavu skupština jedinica lokalne samouprave i sastavu i predsedavanju njenim odborima Odluka o izmeni poslovnika skupštine jedinice lokalne samoupravePodaci o sastavu skupština jedinica lokalne samouprave Uprava za rodnu ravnopravnost Skupštine jedinica lokalne samouprave Kraj 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.1.4.Kontinuirano praćenje primene zakona u ovoj oblasti 1.1.4.1 Predložiti odluke za obavezno statističko evidentiranje prihvaćenih lista na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou kao i za načine njihovog prikazivanja Vidljivi rodno senzotivni podaci Procenat žena na prihvaćenim listama na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou. Izveštaj Republičkog zavoda za statistiku Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva, Republički zavod za statistiku Kraj 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Praćenje progresa učešća žena u političkom životu Usaglašenost sa Rezolucijom Saveta Evrope od 27. marta 1995.
Pojedinačni cilj 1.2 Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Povećanje učešća žena u izvršnim organima vlasti, na rukovodećim mestima u državnoj upravi i javnim službama Povećan broja žena na pozicijama ministara državnih sekretara, specijalnih savetnika, pomoćnika ministara, rukovodilaca regulatornih tela, agencija, zavoda i javnim preduzećima. Min. 30% žena na mestima odlučivanja u državnoj upravi i javnim službama, regulatornim telima i agencijama, zavodima i javnim preduzećima Do 2012. godine Unete odredbe o obezbeđivanju ravnomernog učešća manje zastupljenog pola u Zakon o Vladi, Zakon o lokalnoj samoupravi i propisima koji uređuju organizaciju i način rada Izvršnog veća Autonomne pokrajine Vojvodine Broj predloženih izmena i dopuna, Broj prihavćenih izmena i dopuna, Usklađenost sa zakonom o ravnopravnosti polova Kraj 2011. godine Podaci o državnim službenicima razvrstani po polu i podaci o licima na mestima odlučivanja u državnoj upravi razvrstani prema polu. Procenat žena na mestima odlučivanja u državnoj upravi Jun 2010. godine Redovno izveštavanje Vlade o procentu zastupljenosti muškaraca i žena na mestima odlučivanja u državnoj upravi. Godišnji izveštaj Vladi Kraj 2010. godine Urađen Model statuta organa jedinice lokalne samouprave sa ugrađenim mehanizmima obezbeđivanja ravnopravnog učešća žena na pozicijama odlučivanja. Postojanje modela statuta organa jedinice lokalne samouprave Jun 2010. godine Podizanje nivoa svesti o ravnomernom učešću žena na pozicijama odlučivanja na lokalnom nivou. Broj odbornika skupština jedinica lokalne samouprave koji je učestvovao u izradi modela Jun 2010. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja 1.2.1.1. Predlog dopune i izmene Zakona o Vladi u smislu obezbeđivanja ravnomernog učešća manje zastupljenog pola Unete odredbe o obezbeđivanju ravnomernog učešća manje zastupljenog pola u Zakon o Vladi Najmanje 30% manje zastupljenog pola na mestima odlučivanja u Vladi i državnoj upravi ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo pravde, udruženja Kraj 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.2.1.2 .Predlog za izmene i dopune Odluke o organizaciji i načinu rada Izvršnog veća Autonomne pokrajine Vojvodine u pogledu izbora manje zastupljenog pola Unete odredbe o obezbeđivanju ravnomernog učešća manje zastupljenog pola u Odluku o Izvršnom veću Autonomne pokrajine Vojvodine Broj predloženih izmena i dopuna. Broj prihvćenih izmena i dopuna. ,,Službeni list Autonomne pokrajine Vojvodine” Skupština Autonomne pokrajine Vojvodine Uprava za rodnu ravnopravnost Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Kraj 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.2.1.3. Predlog modela statuta organa jedinice lokalne samouprave sa ugrađenim mehanizmima obezbeđivanja ravnopravnog učešća manje zastupljenog pola Model statuta organa jedinice lokalne samouprave sa ugrađenim mehanizmima obezbeđivanja ravnopravnog učešća žena na pozicijama odlučivanja Podizanje nivoa svesti o ravnomernom učešću žena na pozicijama odlučivanja na lokalnom nivou Usklađenost sa modelom statuta stalne konferencije gradova.Broj lokalnih odbornika koji je radio na modelu. Usklađenost sa zaključcima Regionalne konferencije: Rodna ravnopravnost i pridruživanje Evropskoj uniji Odluka skupštine jedinice lokalne samouprave Uprava za rodnu ravnopravnost Skupština jedinice lokalne samouprave Jun 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.2.2. Izmena propisa kojima se uređuju radni odnosi u državnoj upravi i javnim službama u cilju obezbeđivanja ravnomernog učešća manje zastupljenog pola 1.2.2.1. Predlog izmena i dopuna Zakona o državnim službenicima u skladu sa politikom jednakih mogućnosti i obavezom praćenja i izveštavanja (korišćenje rodno senzibilne terminologije, podaci u kadrovskoj bazi razvrstani po polu) Unete odredbe o obezbeđivanju ravnomernog učešća manje zastupljenog pola u Zakona o državnim službenicima Broj predloženih izmena i dopuna.Broj prihvaćenih izmena i dopuna. ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu Septembar 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Podaci o državnim službenicima razvrstani po polu Usklađenost sa Zakonom o ravnopravnosti polova. Izveštaj Uprave za raodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Mart 2011. godine a potom svake godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Vidljivi i raspoloživi podaci za praćenje napretka u politici rodne ravnopravnosti u državnoj upravi Usaglašenost sa Rezolucijom Saveta Evrope od 27. marta 1995. Prikaz podataka na web stranici Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Služba za upravljanje kadrovima Mart 2011. godine a potom svake godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Godišnje izveštavanje Vlade o procentu zastupljenosti muškaraca i žena na mestima odlučivanja u državnoj upravi Usaglašenost sa Rezolucijom Saveta Evrope od 27. marta 1995. Izveštaj VladePrikaz podataka na web stranici Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Služba za upravljanje kadrovima Mart 2011. godine a potom svake godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 1.3. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Institucionalizacija mehanizama za ravnopravnost polova i aktivno uključivanje u procese odlučivanja Izrada podzakonskih akata za Zakon o ravnopravnosti polova Postojanje podzakonskih akata Kraj 2010. godinne Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja
Pojedinačni cilj 1.4. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Stvaranje preduslova za učešće žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu Objedinjeni podaci o učešću žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu Podaci o procentu žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu Jun 2010. godine Definisan program delovanja za unapređivanje položaja žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa i njihovo uključivanje u javni i politički život Postojanje programa delovalja Oktobar 2010. godine 120 osnaženih žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa za rad na javnoj i političkoj sceni (20 žena iz grupe osoba sa invaliditetom, 10 iz manjinskih grupa, 60 romkinja, 30 izbeglih i raseljenih žena) Broj realizovanih pilot projekata i seminara za žene iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa za povećanje učešća u javnom i političkom životu.Usklađenost sa Strategijom za poboljšanje položaja Roma.Usklađenost sa Strategijom za poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom. Mart 2011. godine Promotivna kampanja – Kapaciteti žena invalidaPromotivna kampanja – Kapaciteti Romkinja Broj TV emisija.Broj štampanih brošura.Broj promocija na javnim mestima. Kraj 2010. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja 1.4.1.1. Izrada studije o položaju žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa i njihovom učešću u javnom i političkom životu Objedinjeni podaci o učešću žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu.Ispunjavanje obaveza prema preporukama UN Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena Podaci o procentu žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu. Usklađenost sa Strategijom za socijalnu inkluziju Izveštaj Uprave za rodnu ravnopravnost o prihvaćenoj studiji Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, udruženja čiji su ciljevi koji se odnose na za unapređenje položaja žena i uvođenje rodne ravnopravnosti,udruženja Jun 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.4.1.2. Izrada sistemskog programa delovanja za unapređivanje položaja žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa i njihovog učešća u javnom i političkom životu sa metodom izrade odgovarajuće statistike Kontinuirano osnaživanje žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa za učešće u javnom i političkom životu.Ispunjavanje obaveza prema preporukama UN Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena Usklađenost sa Strategijom za smanjivanje siromaštva.Procenat žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu Izveštaj Minisarstva rad i socijalne politikeo prihvaćenom Programu delovanja unapređivanje položaja žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Udruženja,specijalizovane ženske organizacije Oktobar 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.4.1.3. Pilot projekat obuke žena iz grupe osoba sa invaliditetom i jedne manjinske grupe za učešće u javnom i političkom životu Osnažena grupa od 20 žena iz grupe osoba sa invaliditetom i 10 žena iz jedne manjinske grupe. Broj žena iz grupe osoba sa invaliditetom i jedne manjinske grupe koje su spremne da se uključe u javni i politički život.Usklađenost sa Strategijom za unapređivanje položaja osoba sa invaliditetom Izveštaj eksperta/kinja i interna evaluacija Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo za nacionalni investicioni plan,Strukovna i druga ženska udruženja Novembar 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.4.1.4.Organizovanje tri teritorijalno raspoređene radionice za Romkinje na temu: Kako učestvovati u donošenju političkih odluka Osnaživanje romkinja za javni i politički život Broj Romkinja koje su spremne da se uključe u javni i politički život.Usklađenost sa Strategijom za poboljšanje položaja Roma. Izveštaj eksperta/kinje i interna evaluacija Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Ministarstvo rada i socijalne politike, jedinice lokalne samouprave, Udruženje Roma, udruženja, specijalizovane ženske romske organizacije Februar 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.4.1.5. Organizovati dve teritorijalno raspoređene radionice za žene izbeglice i raseljena lica na temu: Kako učestvovati u javnom i političkom životu Osnaživanje žena izbeglica i raseljenih lica za javni i politički život.Ispunjavanje obaveza prema preporukama UN Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena Broj žena izbeglica i raseljenih lica koje su spremne da se uključe u javni i politički život Izveštaj eksperata Ministarstvo za Kosovo i Metohiju,Komesarijat za izbeglice Uprava za rodnu ravnopravnost, udruženja, specijalizovane ženske organizacije (organizacije izbeglih i raseljenih žena) Mart 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.4.1.6. Organizovanje promotivne kampanje: Kapaciteti žena invalidaOrganizovanje promotivne kampanje – Kapaciteti Romkinja Podizanje opšte svesti o kapacitetima žena invalida Broj TV emisija.Broj radio emisijaBroj podeljenog promotivnog materijalabroj javnih promocija Ekspertska ocena o uspešnosti kampanjeUsklađenost sa Strategijom za unapređivanje položaja osoba sa invaliditetom Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Javni medijski servis, specijalizovane ženske organizacije (organizacije Romkinja, organizacije žena sa invaliditetom), udruženja Kraj 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.4.1.7. Sistemsko usklađivanje dokumenata i zakona koji se odnose na unapređenje položaja diskriminisanih grupa sa zakonskim merama za ostvarivanje rodne ravnopravnosti. Doneti propisi koji se odnose na unapređenje položaja diskriminisanih grupa usklađenisa zakonskim merama za ostvarivanje rodne ravnopravnosti Broj i kvalitet analiza.Broj predloženih amandmana na određena zakonska rešenja u ovoj oblasti Rezultati sprovedenih analiza.Usvojeni amandmani na određena zakonska rešenja u ovoj oblasti Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine,Ministarstvo za ljudska i manjinska prava,Minisatarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo pravde Ministarstvo za ljudska i manjinska prava,Uprava za rodnu ravnopravnost,specijalizovane, udruženja,stručnjaci/kinje Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 1.5. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Jačanje kapaciteta institucija podizanjem svesti i znanja o rodnoj ravnopravnosti u političkom i javnom životu Usklađeno nacionalno zakonodavstvo, politike i programi sa međunarodnim dokumentima iz oblasti rodne ravnopravnosti Broj zakona, politika i programa koji su usklađeni sa međunarodnim dokumentima Kraj 2010. godine Raspoloživi podaci o licima na mestima odlučivanja u javnom i političkom životu razvrstani prema polu Procenat žena na mestima odlučivanja. Jun 2010. godine Raspoloživi podaci o upravnim i nadzornim odborima i zaposlenima u javnim preduzećima razvrstani po polu Procenat žena na mestima odlučivanja u javnim preduzećima Jun 2010. godine Raspoloživi podaci o učešću žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa na mestima odlučivanja. Procenat žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa na mestima odlučivanja Uređen način i postupak za prikupljanje podataka i izveštavanje o učešću žena u predstavničkim telima i javnim preduzećima. Procenat žena na mestima odlučivanja u javnom i političkom životu Mart 2010. godine Znanje o ravnopravnosti polova uključeno u program polaganja stručnog ispita i razvijen modul koji može da se koristi i u drugim edukativnim programima. Postojanje modula o rodnoj ravnopravnosti u okviru programa za polaganje stručnih ispita i broj edukativnih programa u koji je modul uključen. Septembar 2010. godine Povećan kapacitet državne uprave i donosioca odluka u sprovođenju politike jednakih mogućnosti i izveštavanja po međunarodnim obavezama. Broj državnih službenika/ca koji su položili stručni ispit sa uključenim modulom o rodnoj ravnopravnosti. Kraj 2011. godine Ujednačen sistem izveštavanja o progresu u politici jednakih mogućnosti. Postojanje smernica i kontrolnih lista za donosioce odluka.Broj izveštaja Vlade o sprovođenju politike jednakih mogućnosti. Jun 2011. godine Korišćenje rodno senzitivne terminologije u regulativi i dokumentima Vlade Postojanje smernica. Broj dokumenata i zakona koji koriste rodno senzitivnu terminologiju. Do 2012. godine Uvođenje rodnog budžetiranja u programe i projekte Vlade Broj programa i projekata koji su rodno budžetirani. Do 2012. godine Identifikovani razlozi neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odluka i stvaranje osnova za dalje naučno istraživanje ove oblasti da bi se omogućio razvoj novih ideja i koncepata. Postojanje istraživanja Kraj 2010. godine Promocija istraživanja razloga neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odluka. Broj promocija.Broj TV i radio emisijaBroj brošura sa navođenjem razloga neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odluka. Mart 2011. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja 1.5.1.1. Analiza usklađenosti i primene nacionalnog zakonodavstva, politika i programa u odnosu na međunarodna dokumenta iz oblasti rodne ravnopravnosti sa predlogom izmena Usklađeno nacionalno zakonodavstvo, politike i programi sa međunarodnim dokumentima iz oblasti rodne ravnopravnosti Broj predloženih izmena i dopuna Broj prihvaćenih izmena i dopuna.Broj zakonskih dokumenata, politika i programa koji su usklađeniUsklađenost nacionalnog zakonodavstva sa međunarodnim dokumentima. ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo za ljudska i manjinska prava,Kancelarija za evropske integracije Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Kraj 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.5.2.Razvijanje adekvatnog sistema praćenja, prikupljanja i obrade podataka o zastupljenosti žena na mestima odlučivanja 1.5.2.1. Predlog za donošenje odluke Vlade za statističko istraživanje manjeg obima za dobijanje podataka koji su razvrstani po polu a odnose se na predstavnička tela na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou, javna preduzeća kao i istraživanje o učešću žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa u javnom i političkom životu Podaci o osobama na mestima odlučivanja u predstavnički telima razvrstani prema polu.Podaci o osobama na mestima odlučivanja u javnim preduzećima. Podaci o učešću žena iz dvostruko i višestruko diskriminisanih grupa na mestima odlučivanja Statističko istraživanje manjeg obima o učešću žena u javnom i političkom životu. ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Republički zavod za statistiku Ministartvo rada i socijalne politike, Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu Jun 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.5.2.2. Predlog propisa kojima se uređuje izveštavanje Republičkog Zavoda za Statistiku o podacima o učešću žena u javnom i političkom životu Postoji predlog za četvorogodišnje izveštavanje o učešću žena u javnom i političkom životu Postojanje izveštaja ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo rada i socijalne politike Republički zavod za statistiku Jun 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.5.3.Uključivanje zaposlenih u državnoj upravi i javnim službama u edukativne programe o rodnoj ravnopravnosti 1.5.3.1. Dopuna programa polaganja državnog stručnog ispita sa modulom koji se odnosi na ravnopravnost polova Znanje o ravnopravnosti polova uključeno u program polaganja stručnog ispita.Razvijen modul koji može da se koristi i u drugim edukativnim programima.Povećan kapacitet državne uprave u sprovođenju politike jednakih mogućnosti i izveštavanja po međunarodnim obavezama Unet modul za program stručnog ispita.Broj državnih službenika koji su položili stručni ispit sa modulom za rodnu ravnopravnost. ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu Uprava za rodnu ravnopravnost Septembar 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.5.3.2. Izrada smernica i kontrolne liste za donosioce odluka u državnoj upravi u vezi sprovođenja i poštovanja ravnopravnosti polova a u skladu sa međunarodnim dokumentima iz oblasti rodne ravnopravnosti, sprovođenja politike jednakih mogućnosti, sistema izveštavanja o progresu, rodnog budžetiranja i korišćenja nediskriminatorne terminologije Ujednačen sistem izveštavanja o progresu u politici jednakih mogućnosti. Donete smernice Izveštaj Ministarstva rada i socijalne politike Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva, organizacije jedinica lokalne samouprave, udruženja Jun 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Sistemski pristup donosioca odluka u državnoj upravi u sprovođenju politike jednakih mogućnosti. Donete smernice Izveštaji ministarstava o sprovođenju politike jednakih mogućnosti Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva, organizacije jedinica lokalne samouprave, udruženja Do 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Povećan kapacitet donosioca odluka u sprovođenju politike jednakih mogućnosti Donete smernice ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva, organizacije jedinica lokalne samouprave, udruženja Jun 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Korišćenje nediskriminatorne terminologije Broj zakona i dokumenata koji koriste nediskrimina-tornu terminologiju. ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva, jedinice lokalne samouprave, udruženja Kraj 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Uvođenje rodnog budžetiranja u programe i projekte Vlade Broj programa, planova i projekata koji su rodno budžetirani. Prihvaćeni programi, projekti i planovi Ministarstavo finansija Ministarstvo za ekonomiju i regionalni razvojUprava za rodnu ravnopravnost Kraj 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.5.4Istraživanje uzroka neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odluka 1.5.4.1. Izrada dokumentovanog istraživanje o razlozima neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odluka Identifikovani razlozi neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odluka.Stvaranje osnove za praćenje progresa politike jednakih mogućnosti.Stvaranje osnova za dalje naučno istraživanje ove oblasti da bi se omogućio razvoj novih ideja i koncepata. Urađeno istraživanje.Usaglašenost sa Rezolucijom Saveta Evrope od 27. marta 1995. Izveštaj Ministarstva rada i socijalne politike Uprava za rodnu ravnopravnost Odbor za rodnu ravnopravnost Narodne Narodna skupština, Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova,udruženja, specijalizovane ženske organizacije Kraj 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 1.5.4.2. Promocija istraživanja o razlozima neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odlukaPripremiti publikaciju i promovisati istraživanje na jezicima nacionalnih manjina Podizanje svesti o bitnim razlozima neravnomerne zastupljenosti žena u donošenju odluka Broj promocija.Broj televizijskih i radio emisija.Broj štampanih publikacija Izveštaj eksperata Uprava za rodnu ravnopravnost Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Javni servis RTS,udruženja, specijalizovane ženske organizacije Mart 2011. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
POSEBAN CILj 2: Iskorenjivanje ekonomske nejednakosti između muškaraca i žena, uvođenje politike jednakih mogućnosti i bolje korišćenje ženskih resursa za razvoj
Pojedinačni cilj 2.1. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi 2.1. Stvaranje sistemskih preduslova za politiku jednakih mogućnosti u ekonomiji Zakoni su usklađeni sa Zakonom o rodnoj ravnopravnosti, rodno su senzitivni i primenjuju se u praksi. Napredak u rodnoj senzitivnosti budžeta naročito na strani potrošnje.Povećano samozapošljavanje i preduzetništvo kod žena. Podignuta reprezentativnost žena u socijalnom dijalogu. Unapređen ambijent za usklađivanje karijere i porodice je: poreski podsticaji, unapređeni propratni servisi, uvedeno fleksibilno radno vreme. Napredak ka standardima Evropsek Unije u primeni zajedničkog vršenja roditeljskog prava. Broj rodno senzitivnih zakonaBroj rodno senzitivnih procesiranih slučajevaBroj i procenti rodnih programa uvršćenih u Republički i opšinske budžete Broj samozaposlenih žena (preduzetnica) podržanih kroz program poreskih olakšica i subvencija Broj i procenat žena učesnica u socijalnom dijalogu. Broj i procenat pristupačnih servisa za decu ispod sedam godina, za decu ispod 12 god. i negu starih osoba i hroničnih bolesnika. Broj zaposlenih muškaraca i žena sa fleksibilnim radnim vremenom, Broj i procenat dece iz razvedenih brakova sa ostvarenim pravom na izdržavanje do18 i posle 18 godina Kraj 2015. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosi Izvor finansiranja 2.1.2.1. Sprovođenje obuke zaposlenih koji se bave inspekcijom i nadzorom rada kako bi se omogućilo pravilno razumevanje politike rodne ravnopravnosti i kvalifikovano reagovanje na kršenje zakona u toj oblasti Povećani kapaciteti zaposlenih u inspekcijskim službama rada da kvalifikovano reaguju na kršenje zakona.Izrađen i dostupan priručnik za potrebe inspekcije rada Broj obučenih službenika. Broj sprovedenih obuka.Broj distribuiranih priručnika Rezultati evaluacije obuke, Izveštaj trenera o izvršenoj obuciPublikacije Uprave za ridnu ravnopravnost i UNIFEM-a Uprava za rodnu ravnopravnostUNIFEM Inspekcijske službe 2010. godina UNIFEM 2.1.2.2. Organizovanje sistematskog prikupljanja podataka o uznemiravanju, seksualnom uznemiravanju i diskriminaciji, čime bi se pomoglo kreiranje mera za njihovo sprečavanje Podaci o uznemiravanju se prikupljaju u Inspekciji rada, pravosudnim organima i Ministarsvu unutrašnjih poslova u skladu sa zakonom (Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu) i razvrstavaju se rodno. Broj prijavljenih slučajeva zlostavljanja na raduBroj sporova rešenih kroz proces posredovanja.Broj pokrenutih postupaka i tužbi pred sudomBroj rešenih sporova u korist zlostavljanih. Izveštaji službi inspekcija rada,statistika pravosudnih organa Ministarstvo pravde Inspektorat za rad Ministarstvo unutrašnjih poslova, Republički zavod za statistiku Ministarsvo rada i socijalne politike, Republički zavod za statistiku, Pravosudni organi,Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, ženske sekcije sindikata Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.2.3. Organizovanje medijske kampanje kako bi se žene upoznale sa svojim pravima i ohrabrile da ih u potpunosti koriste(sa posebnim osvrtom na višestruko diskriminisane grupe žena Povećano znanje o pravima žena Broj tribina. Broj gradova u kojima su održane tribineBroj učesnika/ca na tribinama.Broj TV emisijaBroj medijskih članaka i prilogaBroj distribuiranog promotivnog materijala Javni servis RTS, štampa,izveštaji organizatora tribina Ministarstvo za ljudska i maljinska prava Uprava za rodnu ravnopravnost, Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova strukovna i druga udruženja Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.2.4. Besplatna pravna pomoć za slučajeve diskriminacije na radu(sa posebnim osvrtom na višestruko diskriminisane grupe žena) Besplatana pravna pomoć je dostupna za slučaj diskriminacije na radu u Ministarsvu rada i socijalne politike Broj žena koje koriste besplatnu pravnu pomoć.Broj opština u kojima je pomoć dostupna.Broj kompanija u kojima su prijavljeni slučajevi diskriminacije na radu Izveštaji Ministarstva rada i socijalne politike koji se baziraju na rodno zasnovanoj statistici Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo za ljudska i mannjinska prava, Uprava za rodnu ravnopravnost, ženske sekcije sindikataPokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, strukovna i druga udruženja Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.2.5. Sprovođenje analize o efektima postojećeg zakonodavstva na položaj žena na tržištu rada i sprovođenje odgovarajuće evaluacije (sa posebnim osvrtom na višestruko diskriminisane grupe žena) Redovna izrada analiza o položaju žena na tržištu rada kroz povećan kapacitet analitičkih mogućnosti Nacionalne službe za zapošljavanje Broj urađenih analiza.Broj predloga za izmenu zakona koji se baziraju na podacima i zaključcima iznetim u analizama.Broj usvojenih inicijativa Nacionalne službe za zapošljavanje za izmenu zakona Izveštaji Nacionalne službe za zapošljavanje Nacionalna služba za zapošljavanje Uprava za rodnu racnopravnost, Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova,strukovna i druga udruženja,ženske sekcije sindikata Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.2.6 Praćenje položaja žena na tržištu rada Organizovani i dostupni statistički podaci o položaju žena na tržištu rada državnim institucijama koje kreiraju politike u oblasti rada, zapošljavanja i rodne ravnopravnosti Stopa dugoročne nezaposlenosti ženaStopa aktivnosti ženaStopa zaposlenostiStruktura zaposlenosti prema profesionalnom statusu Anketa o radnoj snazi Republički zavod za statistiku Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja,Uprava za rodnu ravnopravnost Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.2.7. Zagovaranje za povećanje transparentnosti i pristupa podacima Republičkog zavoda za statistiku Podaci Republičkog zavoda za statistiku su rodno senzitivni i usklađeni sa potrebama korisnika Podaci Republičkog zavoda za statistiku su transparentni i dostupni Uspostavljena saaradnja Uprave za rodnu ravnopravnost i Republičkog zavoda za statistiku Redovni izveštaji Republičkog zavoda za statistiku su rodno senzitivni i dostupni korisnicima Sajt epubličkog zavoda za statistikuDostupne baze podataka Republičkog zavoda za statistikuKvartalni izveštaji Republičkog zavoda za statistiku Republički zavod za statistiku Uprava za rodnu ravnopravnost 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.2.8.Povećanje kapaciteta za proizvodnju i praćenje rodno senzitivne statistike zaposlenih u Republičkom zavodu za statisdtiku (top menadžmenta, zaposlenih u odeljenjima i anketara) Podignut kapacitet institucija za rodnu statistiku kroz obuku navedenih kadrova Broj i sastav učesnika seminaraBroj obukaEvaluacija učesnika Evalucione listeIzveštaji edukatora Republički zavod za statistiku Uprava za rodnu ravnopravnost 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.3 Uvođenje principa rodne ravnopravnosti u planiranju i izvršavanju budžeta 2.1.3.1. Organizovanje obuke za relevantne državne institucije za podizanje kapaciteta institucija za rodno budžetiranje Podignut kapacitet institucija za rodno budžetiranje kroz obuku kadrova Broj ministarstava i institucija uključenih u obuku.Broj obučenih kadrova.Samoprocena učesnika obuke o korisnosti Evalucione listeIzveštaji edukatora Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo finansija, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, Ministarstvo rada i socijalne politike 2010. godina do kraja Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.3.2. Restrukturiranje i usmeravanje raspodele javnih troškova tako da se unaprede ekonomske mogućnosti žena i njihov ravnopravan pristup resursima Povećana svest i znanje kreatora budžetaNa temu rodnog budžetiranja,Na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou.Osigurane posebne budžetske linije za realizaciju programa. Broj i procenat rodnih programa uvršćenih u republički budžet. Broj.i procenat rodnih programauvršćenih u Pokrajinski budžet.Broj jedinica lokalne samouprave koje su uvele princip rodne ravnopravnosti u izvršavanje budžeta.Prosečan brojrodno senzitivnih budžetskih linija po opštini. Izveštaji o izvršenju Budžeta Republike,Pokrajine i jedinice lokalne samouprave Ministarstvo finansija , pokrajinski organi iorgani jedinica lokalne samouprave Ministarstvo rada i socijalne politike , Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, strukovna i druga udruženja Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.3.3. Uspostavljanje rodno senzitivne evidencije krajnjih korisnika budžetskih sredstava na republičkom, pokrainskom i opštinskom nivou Evidencija krajnjih korisnika budžeta je rodno senzitivna. Procenat budžetskih linija koje su rodno senzitivne posebno za Republiku, pokrajinu i jedinice lokalne samouprave;procenat budžetskih rashoda gde su krajnji korisnici žene. Izveštaji o izvršenju Budžeta Republike,Autonomne pokrajine Vojvodine i jedinica lokalne samouprave Ministarstvo finansija, pokrajinski organi iorgani jedinica lokalne samouprave Ministarsvo rada i socijalne politike, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, strukovna i druga udruženja Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.4.1. Procenjivanje kućnih poslova prema ekonomskim uslovima i standardima rada, i oceniti efekte ovog rada na bruto domaći proizvod sa procenom koji deo kućnih poslova obavljaju žene Procena o vrednosti kućnih poslova postoji i uključena je u obračun bruto domaćeg proizvoda. Udeo kućnih poslova u bruto domaćem proizvodu.Procenat kućnih poslova koje obavljaju žene. Izveštaji Republičkog zavoda za statistiku, Izveštaji projekta Švedske statistike Republički zavod za statistiku Agencija za razvoj švedske vlade (Sida) 2010. godine Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Donacije švedske vlade kroz Agenciju za razvoj švedske vlade (Sida) 2.1.5. Uključivanje žena i rodne dimenzije u socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje 2.1.5.1. Pružanje podrške ženskim sekcijama u sindikatima i podsticati žene na sindikalno organizovanje Povećan broj i procenat žena članova sindikata.Povećan broj ženskih sekcija organizovanih pri sindikatima. Broj sindikata koji imaju žensku sekciju.Broj i procenat žena u sindikatima. Reprezentativni sindikati Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja,pokrajinski organi, organi jedinica lokalne samouprave Strukovna i druga udruženja,ženske sekcije sindikata Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.5.2. Obavezivanje učesnika socijalnog dijaloga, a posebno sindikate, da uključe manje zastupljen pol u socijalni dijalog i u kolektivno pregovaranje Povećan broj i procenat žena u pregovaračkim timovima i socijalnom dijalogu. Broj i procenat žena koje su deo pregovaračkog tima u socijalnom dijalogu. Izveštaji Ministarstva rada i socijalne politike i reprezentativnih sindikata Ministarstvo rada i socijalne politike, reprezentativni sindikati strukovna i druga udruženja,ženske sekcije sindikata i udruženja poslodavaca Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.5. 3. Unapređivanje saradnje sindkata, poslodavaca i Vlade sa odgovarajućim udruženjima, stručnjacima i drugima, naročito u procesu izrade zakona i propisa, kao i u traženju rešenja za ozbiljne probleme koje prati tekuća reforma privrede i društva, a u cilju uključivanja pitanja rodne ravnopravnosti u proces socijalnog dijaloga i stvaranja socijalnog konsenzusa Socijalni dijalog i socijalni konsenzus je i rodno senzitivan. Broj i procenat rodno senzitivnih inicijativa uključenih u pregovore (državna uprava, sindikati i poslodavci).Broj novih propisa koji su rodno senzitivni.Broj donetih politika i strategija sa rodnom komponentom.Broj korisnika programa razvrstanih po polu. Sajt Vlade, Izveštaji reprezentativnih sindikata i udruženja poslodavaca, ,,Službeni glasnik Republike Srbije”, Izveštaji Upravea za rodnu ravnopravnost Ministarstva,reprezentativni sindikati,udruženja poslodavaca Uprava za rodnu ravnopravnost,strukovna i druga udruženjaženske sekcije sindikati Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.6. Promovisanje politike zapošljavanja i rada koja doprinosi usklađivanju radnih uslova i porodičnog života (evropski model „ravnoteže između karijere i porodice”) 2.1.6.1. Sprovođenje temeljne analize na nivou jedinica lokalne samouprave o postojćim ustanovama za pružanje pristupačnih servisa koje doprinose usklađivanju radnih uslova i porodičnog života, dnevni i produženi boravak za decu ispod sedam godina, decu ispod 12 godina, servisa za negu starijih i hroničnih bolesnika (broj, adekvatnost, pristupačnost) sa preporukama za unapređivanje istih Studija kojom se utvrđuje postojeće stanje ambijenta na lokalnom nivou, sa preporukama o podizanju kapaciteta propratnih servisa za usklađivanje radnih uslova i porodičnog života. Broj jedinica lokalne samouprave obuhvaćenih studijomBudžet za studijuBroj preporuka Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnostIzveštaj donatora Uprava za rodnu ravnopravnost U saradnji sa donatorima 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.6.2. Obezbeđivanje pristupačne usluge dnevnog i produženog boravka za decu ispod sedam godina starosti Povećan broj pristupačnih ustanova za dnevni i produžen boravak dece ispod sedam godina. Broj ustanova sa pristupačnim uslovima.Broj i procenat dece koja borave u pristupačnom servisu.Broj i procenat dece kojima servis nije dostupan.Broj i procenat dece kojima servis nije dostupan po jedinica lokalne samouprave.Broj novozaposlenih žena u servisima. Izveštaji Jedinica lokalne samouprave, Saopštenje DD20 Ustanove za decu predškolskog uzrasta, Republički zavod za statistiku Jedinice lokalne samouprave Ministarsvo rada i socijalne politike Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.6.3. Unapređivanje različitih oblike organizovanjem dnevnih boravaka za decu mlađu od dvanaest godina i podstaći velike kompanije i privatni sektor da organizuju ovakve usluge za decu svojih zaposlenih U saradnji sa privatnim, civilnim i vladinim sektorom dizajnirani novi sadržaji boravka dece ispod 12 godina Broj kompanija koje pružaju servis.Broj specijalizovanih boravaka za decu ispod 12 g.Broj i procenar dece obuhvađene servisom.Broj servisa sa kreativnim programima za raspuste.Broj dece korisnika letnjih kampova. Broj novozaposlenih žena u servisima. Izveštaji organa jedinica lokalne samouprave Organi jedinica lokalne samouprave u saradnji sa privatnim sektorom Ministarstvo rada i socijalne politike Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.6.4. Poboljšavanje organizovanja nege starijih kao i hroničnih bolesnika Jedinice lokalne samouprave u sarad nji sa privatnim sektorom i tržištem rada kreiraju novi model pristupačnih servisa Broj i procenat starih korisnika servisa.Broj i procenathroničnih bolesnika korisnika servisa.Broj jedinica lokalne samouprave gde je servis dostupan.Broj novozaposlenih žena u servisima. Izveštaji organa jedinica lokalne samouprave Organi jedinica lokalne samouprave Ministarstvo rada i socijalne politike, Nacionalna služba za zapošljavanje Od 2011. godine kontinuirano godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.6.5. Sprovođenje javne kampanje za podsticanje muškaraca da podjednako učestvuju u ispunjavanju porodičnih obaveza, zajednički brinu o deci i o starim i bolesnim članovima porodice Kampanje su efikasno i kontinuirano sprovode, posebno u ruralnim sredinama Broj tribina. Broj gradova pokrivenih tribinama.Broj učesnika/ca na tribinama.Broj specijalizovanih TV emisija.Broj medijskih članaka i priloga.Broj distribuiranog promotivnog materijala Izveštaji organizatora tribina Javni servis RTS, štampa, evaluacija učesnika/ca tribina Uprava za rodnu ravnopravnost Strukovna i druga udruženja Od 2010. godine kontinuirano Donatorska sredstva 2.1.6.6. Kotinuirana analiza o uticaju primena rodne ravnopravnot na mušarce u svakodnevnom životu Analiza o uticaju povećane primene rodne ravnopravnosti u svakodnevnom životu na svest i ponašalje muškaraca Broj analiza,Zaključci u analizamaBroj okruglih stolovaBuddžet Izveštaji organizatora tribina Evaluacija učesnika/ca tribina Ministarstvo rada i socijalne politike Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska prava,udruženja Od 2010. godine kontinuirano Sredstva za aktivnost će se sprovoditi kao deo aktivnosti Uprava za rodnu ravnopravnost uz podršku donatora 2.1.7. Promovisanje slobodnog izbora fleksibilnih oblika rada poboljšanjem socijalne zaštite i usluga nege i staranja, uz stvaranje jednakih mogućnosti za njihovo korišćenje 2.1.7.1. Promovisanje fleksibilnog oblike rada i za muškarce i za žene Muškarci, žene poslodavci i sindikati informisani o prednostima fleksibilnog oblika rada. Studija i analiza gde se istražuju mogućnosti i vrste fleksibilnog rada.Broj obuka namenjenih poslodavcima.Uporedna analiza o produktivnosti rada za iste kategorije zaposlenih (nefleksibilno i fleksibilno radno vreme).Broj tribina.Broj specijalizovanih TV emisija.Broj medijskih članaka i priloga. Javni servis RTS, štampa. Evaluacija učesnika/ca tribina.Izveštaji organizatora tribina Uprava za radnu ravnopravnost Nacionalna služba za zapošljavanje, Pokrajinski organiOrgani jedinica lokalne samoupraveStrukovna i druga udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.1.7.3. Podsticanje osnivanje privatnih servisa za socijalne usluge, koji bi rasteretili zaposlene od porodičnih obaveza i brige o zavisnim članovima porodice, i omogućili samozapošljavanje i zapošljavanje jednog broja žena u ovim servisima Privatni servisi za socijalne usluge podržani od strane Nacionalne službe za zapošljavanje Otvaranje privatnih servisa za socijalne usluge uz subvenciju za samozapošljavanje Broj novoformiranih socijalnih servisa.Broj novozaposlenih žena u servisima.Ukupan Broj korisnika ovih servisa.Broj jedinica lokalne samouprave gde su servisi formirani Izveštaji Nacionalne službe za zapošljavanje Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.Ministarstvo rada i socijalne politike Nacionalna služba za zapošnjavalje Od 2010. godine kontinuirano Nisu potrebna dodatna sredstva za 2010. godine. Posle 2010. godine Finansijska sredstva neophodna za sprovođenje aktivnosti biće obuhvaćena finansijskim planovima nosilaca aktivnosti a obezbeđena u budžetu u skladu sa njihovim bilansnim mogućnostima 2.1.8. Primenjivanje modela Odgovornog vršenja roditeljskog prava 2.1.8.1. Praćenje dosledne primenepropisa i omogućavanje efikasnijeg ostvarivanja prava dece naizdržavanje i poboljšanje položaja samohranih majki Povećan procenat dece sa ostvarenim pravom na izdržavanje. Kapacitet sektora za brigu o porodici i socijalnoj zaštiti je podignut za davanje pravne podrške.Ženama je dostupnija besplatna i subvencionisana pravna pomoć za ostvarivanje prava na alimentaciju.Nezaposlene majke su izuzete od obaveze plaćanja sudskih taksi.Alimentacije koje se plaćaju direktno sa računa očeva na račun dece je u porastu (EU model).Institucionalni kapacitet za nadzor i kontrolu efikasnosti ostvarivanja prava dece na izdržavanje je podignit kroz formiranje Alimentacionog fonda Broj i procenat dece iz razvedenih brakovasa ostvarenim pravom na izdržavanje do 18 i posle18 godina.Broj i procenat dece iz razvedenih brakova sa ostvarenim minimalnim pravom na izdržavanje do 18 godina. Broj žena koje dobijaju pravnu pomoć u centrima za brigu o porodici i socijalnoj zaštiti.Broj i procenatsamohranih majki koje pokreću postupak i ostvaruju pravo deteta na izdržavanje deteta.Broj i procenat samohranih majki koje kroz krivični postupak ostvaruju pravo deteta na izdržavanje.Broj i procenat samohranih majki koje su izuzete od plaćanja sudskih taksi.Broj i procenat alimentacije koje se plaćaju direktno sa računa očeva na račun dece (Model Evropske unije). Izveštaji Ministarstva rada i socijalne politike,Izveštaji udruženja,Statistika pravosudnih organa, Republički zavod za statistiku Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo pravdeUprava za rodnu ravnopravnost, udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Pojedinačni cilj 2.2 Očekivani rezultati Indikatori Rokovi 2.2. Podsticanje zapošljavanja, ženskog preduzetništva i samozapošljavanja Smanjen jaz u stopi nezaposlenosti između muškaraca i žena, Povećan broj žena preduzetnica i samozaposlenih žena,Povećan broj zaposlenih žena Procenat nezaposlenih žena,Broj žena preduzetnica Brojsamozaposlenih žena Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosi Izvor finansiranja 2.2.1.1. Organizovanje obuka za osnivanje preduzeća, zadruga i njihovo poslovanje Povećan broj žena koje imaju osnovna znanja za započinjanje sopstvenog posla. Broj prijavljenih i odobrenih polaznika obuke.Broj obučenih žena.Broj održanih obuka.Broj i procenat žena koje posle obuke osniva preduzeće.Broj održanih obuka.Broj jedinica lokalne samouprave u kojima je održana obuka. Izveštaji o obukama pri regionalnim i gradskim centrima i agencijama za mala i sredlja preduzećaIzveštaji o obukama i zapošljavanju Nacionalna služba za zapošljavanjeRezultati evaluacije obuka Nacionalna služba za zapošljavanje sa filijalama, Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća Privredne komore, ZSS i ZSAPV,udruženja 2010. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.2.1.2. Osnivanje inkubatora i timove za podršku preduzetnicama, kako bi se omogućila saradnja preduzetnica i njihovo uzajamno umrežavanje Osnovani inkubatori za podršku preduzetnica.Formirani timovi za podršku pri regionalnim i gradskim centrima i agencijama za mala i srednja preduzeća, Privredne komore. Broj osnovanih inkubatoraProcenat jedinica lokalne samouprave u kojima postoje inkubatori za podrškuBroj preduzetnica kojima je pružena podrškaBroj polaznica koje su iškolovane za buduće predavače u inkubatorima Budžet potrošen na osnivanje i funkcionisanje inkubatora za podršku,Izveštaji timova za podršku,Izveštaj evaluacije o rezultatima postignutim kroz program podrške Privredne komore,Agencije za razvoj malih i sredljih preduzeća Nacionalna služba za zapošljavanje , ZSS i ZS Autonomne pokrajine Vojvodine,udruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.2.2 Unapredđivanje kreditnih programe za podsticanje ženskog preduzetništva i svih oblika samozapošljavanja 2.2.2.1. Formiranje posebnih kreditnih linija za podršku ženskog preduzetništva u okviru svih postojećih institucija koje se bave kreditiranjem preduzetništva, kako bi se ženama olakšalo dobijanje poslovnih kredita za započinjanje posla kao podrška u prvoj fazi poslovanja Povećan broj žena preduzetnica.Povećan broj zaposlenih ženaPovećan broj korisnica programa bez instrumenata obezbeđenja kredita tj. kredita bez hipoteke.Povećan broj korisnica kredita za započinjanje posla Broj i procenat korisnica programa bez instrumenata obezbeđenja kredita tj. kredita bez hipoteke kreditaBroj korisnica kredita za započinjanje poslaBroj samozaposlenih ženaBroj novozaposlenih ženaBroj novoosnovanih preduzeća Broj.preduzeća koja posluju duže od dve godine Budžet za finansiranje ovih mera,Izveštaji o poslovanju korisnica ovih sredstava,Izveštaji davalaca sredstava(Fondovi za razvoj ,Poslovne banke Nacionalna služba za zapošljavanje) Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja , Ministarstvo finansija Ministarstvo finansija, Upreva za rodu ravnopravnost, Nacionalna služba za zapšljavanjeRepublički zavod za statitstiku, Zavod za statistiku Autonomne pokrajine Vojvodine, Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća,Fondovi za razvoj,Poslovne banke 2010. godina Donatorska sredstva 2.2.3. Podsticanje zadrugarstva u svim oblastima i razvijanje novih oblika ekonomskog udruživanja 2.2.3.1. Predlog izmene Zakona o bankama i drugih propisa koji uređuju poslovanje finansijskih organizacija kako bi se stvorili zakonski uslovi za formiranje štedno-kreditnih zadruga po uzoru na zemlje Evropske unije Osnovane štedno-kreditne zadruge kroz predlog za izmenu Zakona o bankama Broj osnovanoh štedno kreditnih zadruga zadruga, broj izmena Zakona o bankama i drugih propisa ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo finasija Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.2.4. Izrada posebnih programa u okviru fondova za podsticanje predzetništva i samozapošljavanja, u okviru privatizacionih fondova 2.2.4.1. Predlog za formiranje stalnog Fonda za finansiranje ženskog preduzetništva zadrugarstva u okviru Fonda za razvoj, koji bi se finansirao iz budžeta Republike Srbije. Osnovan Fond za finansiranje ženskog preduzetništva formiran u okviru Fonda za razvoj i održiv je; Procenat sredstava dodeljenih fondu za razvoj ženskog predužetništva u odnosu na ukupna sredtva Fonda za razvojBroj finansiranih programaBroj dodeljenih kreditaBroj samozaposlenih žena preduzetnicaBroj novozaposlenih žena preduzetnica.Ukupan broj zaposlenih kroz finansirane programe Izveštaji Fonda za razvoj,Izveštaji o poslovanju korisnica ovih sredstava Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvojaMinistarstvo finansija Uprava za rodnu ravnopravnost,Fond za razvoj 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Pojedinačni cilj 2.3. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi 2.3. Smanjivanje ekonomskih nejednakosti koje su posledica višestruke diskriminacije Stopa nezaposlenosti žena iz višestruko diskriminisanih grupa je smanjena Stopa nezaposlenosti seoskih žena, Stopa nezaposlenosti Romkinja ukupno i Romkinja ispod 30 god. Kraj 2015. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 2.3.1.1. Donošenje posebnih i dodatnih mere za podsticanje zapošljavanja žena iz višestruko diskriminisanih grupa, kao i mogućnost za dobijanje subvencija namenjenih ovoj kategoriji žena Doneti programi za zapošljavanje (aktivne mera za zapošljavanje) namenjeni ženama iz višestruko diskriminisanih grupa Broj programa.Broj žena prijavljenih za programBroj dodeljenih subvencijaBroj zaposlenih žena. Izveštaj evaluacije o rezultatima postignutim kroz program Aktivne mere zapošljavanja Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja , Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo pravde, Nacionalna služba za zapošljavanje,Organi jedinica lokalne samouprave, agencije za mala i srednja preduzeća, udruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.3.1.2. Organizovanje obuka za preduzetništvo za osnivanje servisa za socijalne usluge –briga o zavisnim članovima i uvesti mogućnost osnivanja zadruga žena na polju pružanja usluga iz sektora socijalne zaštite Povećan broj žena koje su obučene da postoji šansa za započinjanje sopstvenog posla u sektoru socijalne zaštite i sektoru usluga Broj održanih obukaBroj polaznica obukeBroj novoosnovanih servisa Broj samozaposlenih zaposlenih žena.Broj novozaposlenih žena Izveštaj o finansiranju obuka,evaluacije obuka,izveštaj Nacionalne službe za zapošnjavanje Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Nacionalna služba za zapošljavanje,udruženja, ZSS i ZSAPV 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.3.1.3. Organizovanje obuka za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju žena iz višestruko diskriminisanih grupa. Uvedene posebne obuke prekvalifikacije i dokvalifikacije za žene iz višestruko diskriminisanih grupa Broj održanih obuka.Broj polaznica obukeBroj novozaposlenih žena Izveštaj Nacionalne službe za zapošljavanje, evaluacije obuka Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Nacionalna služba za zapošljavanje,udruženja 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.3.2. Izrada posebnih programa ekonomskog osnaživanja seoskih žena i romkinja 2.3.2.1 .Sprovođenje javne kampanje koja će pomoći u promeni patrijarhalnih vrednosti na selu Žene informisane o svojim pravima i mehanizmima za ostvarivanje istih. Podignuta svest kod seoskih žena o važnosti vlasništva nad zemljom, nekretninama i zajedno stečenom imovinom.Podignuta svest seoskih žena o ekonomskom doprinosu imovini porodice kroz kućne poslove Broj tribina.procenat jedinica lokalne samouprave koje su pokrivene tribinama.Broj učesnica tribina.Broj specijalizovanih TV emisija.Broj medijskih članaka i priloga. Javni servis RTS, štampa, evaluacija učesnika/ca tribina,izveštaji organizatora tribina Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa lokalnim kancelarijama za podršku ruralnom razvoju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pokrajinski organi, organi jedinica lokalne samoupravestrukovna i druga udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.3.2.2. Podsticanje žene na selu da se udružuju u zadruge i udruženja i u fazi registracije poljoprivrednih gazdinstava ostvare kao nosilaca/sunosilaca istih Povećano samozapošljavanje seoskih žena.Povećan broj ženskih zadruga i udruženja u različitim granama.Povećan broj registrovanih ženskih poljoprivrednih gazdinstava Broj novoosnovanih zadruga i udruženja.Broj novouključenih članica u zadruge i udruženja.Broj novoregistrovanih poljoprivrednih gazdinstava čiji su nosioci žene Izveštaj zadružnih saveza, Registar poljoprivrednih gazdinstava Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Fond za razvoj poljoprivrede,zadružni savezi,(ZSS i ZSAPV) Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.3.2.3. Razvijanje programa za bespovratno podsticajna sredstava za podršku razvoju ženskog preduzetništva u seoskom turizmu Razvijen program bespovratne podrške za podsticanje seoskog turizma (izgradnju objekata, adaptacije i restauracije).Manifestacije čiji su organizatori udruženje žena za promociju seoskog turizma su finansijski podržane bespovratnim sredstvima. Broj korisnica programa i korisnica podsticajnih sredstava, za razvoj seoskog turizma.Broj samozaposlenih žena korisnica podsticajnih sredstava.Broj novozaposlenih žena na selu u turizmu.Broj održanih manifestacija za promociju seoskog turizma podržanih kroz program. Izveštaji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivredeIzveštaji o poslovanju primalaca sredstava Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Turističke organizacije, ZSS i ZSAPV Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.3.2.4. Sprovođenje javne kampanje protiv stereotipa u odnosu na Romkinje Podignuta svest o promenama nastalim u populaciji Romkinja. Broj tribina procenat optština koje su učestvovaleBroj učesnica tribinaBroj specijalizovanih TV emisijaBroj medijskih članaka i priloga Budžet za kampanje,Javni servis RTS, štampa, Evaluacija učesnika/ca tribina prema lokacijiIzveštaji organizatora tribina Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Kancelarije za inkluziju Roma, jedinice pokrajinske i lokalne samouprave Ministarstvo omladine i sporta,RTS,Ženske romske organizacije, strukovna i druga udruženja Od 2010. godine kontinuirano ILO,UNDP, UNICEF i IMO sredstvima Španske Vlade 2.3.2.5. Priprema modela obuke za Romkinje kako bi lakše učestvovale u programima zapošljavanja Povećana stručna osposobljenost i kvalifikovanost Romkinja.Povećana zaintereso vanost za stručno usavršavanje.Povećan broj Romkinja obuhvaćenih programima za aktivno traženje posla i broj zaposlenih Romkinja. Broj modela obukeBroj održanih obukaBroj romkinja obuhvaćenih obukama stručnog usavršavanjaBroj tribina u romskim naseljimaBroj zaposlenih Romkinja Utrošen budžet za obuke,Izveštaji Kancelarije za inkluziju romaIzveštaji Nacionalna sluzba za zapošljavanje, Izveštaji nosioca obuke Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja ,Kancelarije za inkluziju Roma Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaKancelarije za inkluziju Roma, jedinice loklane samouprave,Nacionalna služba za zapošljavanje, ženska romska i druga udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.3.2.6 .Podrška ubrzanom zapošljavanju mladih Romkinja (ispod 30 godina). Modeli podrške su dizajnirani da podrže integraciju mladih romkinja u društvo i reintegraciju povratnica u zemlju na osnovu Sporazuma o readmisiji. Sprovodi se projekat zapošljavanja mladih u tri okruga(Beogradski, Južno Bački i Pčinjski), formiran fond za zapošljavanje Romkinja ispod 30 godina.Podržane su sve vrste edukacija i obuka za RomkinjeDizajnirani su pristupačni programi za zapošljavanje Broj održanih obuka.Broj Romkinja ispod 30 godina obuhvaćenih obukamaBroj Romkinja iz readmisije obuhvaćenih obukamaBroj.i procenat zaposlenih mladih Romkinja kroz dizajnirane programeBroj zaposlenih mladih Romkinja iz readmisije kroz dizajnirane programe Izveštaji resornih ministarstava Izveštaji Nacionalne službe za zapošljavanje,Izveštaji međunarodnih organizacija 2.4. Jačanje kapaciteta svih aktera u privredi i društvu za otklanjanje rodne diskriminacije i bolje korišćenje ženskih resursa Informacioni sistem razvijen i rodno senzitivan. Podignuta zastupljenost žena u procesu kreiranja ekonomskih i razvojenih politika. Rodna senzitivnost je deo sistema obrazovanja. Postignut je napredak u otklanjanju prepreka za razvoj ženskog preduzetništva. Broj institucija koje primenjuju model rodnog razvrstavanja u svojim evidencijama iz informativnog sistema.Porast učešća žena u procesu donošenja ekonomskih odluka, Povećan broj diplomiranih studenata sa rodno senzitivnim znanjima,Porast stope zaposlenosti žena i žena preduzetnica. Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansirannja 2.4.1.1. Uvođenje obaveze i vođenje sve evidencije u oblasti rada i zapošljavanja, rodno razvrstane radi adekvatnog planiranja i praćenja programa za ekonomsko osnaživanje žena Evidencije u oblasti rada su rodno razvrstane. Broj institucija koje primenjuju model rodnog razvrstavanja u svojim evidencijama iz informativnog sistema.Broj i procenat istraživanja u oblasti rada u kojima su podaci rodno razvrstani u republičkom zavodu za statistikuBroj i procenat istraživanja u oblasti zapošljavanja u kojima su podaci rodno razvrstani u Nacionalnoj službi za zapošljavanje Publikacije statističkog zavoda, Izveštaji i bilteni Nacionalne službe za zapošljavanje,Izveštaji resornih ministarstava Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo finansija Nacionalna služba za zapošljavanje,Republički zavod za statistiku Kraj 2015. godine Nisu potrebna sredsstva iz budžeta.Donatorska sredstva 2.4.1.2. Uvođenje ankete o korišćenju vremena u obavezne ankete koje sprovodi Republički zavod za statistiku. Anketa je deo redovnih statističkih istraživanja od 2009. Planom statističkih istraživanja anketa je uvrštena u program. Publikacije statističkog zavoda Republički zavod za statistiku Agencija za razvoj Švedske Vlade (Sida) Uprava za rodnu ravnopravnost 2010 godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžetaDonatorska sredstva 2.4.1.3. Ustanoviti kriterijume za proširenje obima podataka, ili uveođenje dodatnih indikatore koji pokazuju moguće razlike u položaju žena i muškaraca Izrađeni su kriterijumi za procenu i vrednovanje obima potrebnih podataka i indikatora u skladu sa standardima EU i obavezama izveštavanja po CEDAW preporukama Broj i procenat Ministarstava koja prikupljaju podatke po preporuci UN Konvencije o svim oblicima diskriminacije ženaBroj novih indikatora.Broj statističkih publikacija rodno razvrstanih Izveštaj Ministarstva za ljudska i manjinska prava po preporuci UN Konvencije o svim oblicima diskriminacije ženaevaluacije Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Nacionalna služba za zapošljavanje,Republički zavod za statistiku Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.1.4. Dosledno sprovođenje razvrstavanja podataka prema polu u svim evidencijama koje se vode, što se odnosi ne samo na privredne registre, nego i na evidencije o nosiocu imovine, posebno nekretnina i poljoprivrednog zemljišta, kao i za poreske obveznike Napredak u rodnom razvrstavanju svih poreskih i imovinskih evidencija. Broj i procenat žena vlasnicaKuća, stanova, vkendica.Broj i procenat žena vlasnicakompanija iradnji.Broj i procenat žena vlasnicapoljoprivrednog zemljišta. Broj i procenat žena poreskih obveznika Publikacije Republički zavod za statistiku, Evidencija Poreske uprave Ministarstvo finansija Republički zavod za statistiku, Poreska uprava Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.2. Obezbeđivanje načela rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja i sporovođenja ekonomske i razvojne politike 2.4.2.1. Uključivanje adekvatanog broja žena u tela koja se bave sprovođenjem i nadgledanjem ekonomske i razvojne politike Povećan broj žena u telima koja se bave sprovođenjem i nadgledanjem ekonomske i razvojne politike. Kroz uporedne podatke za Srbiju- Region -Evropu, uočljivo je da se Srbija približava Evropskim standardima o procentu učešću žena na poziciji donosioca ekonomskih odluka. Broj i procenat žena u parlamentu.Broj i procenat žena u ekonomskom odboru Parlamenta. Broj i procenat žena ministarki.Broj i procenat žena u Ministarstvima i organima uprave na rukovodećim mestima.Broj žena kreatoki strategija Izveštaji Narodne skupštine,Ministarstava i organa uprave,Republički zavod za statistiku Ministarstva Uprava za rodnu ravnopravnost, Rodni mehanizmi na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnom nivouudruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.2.2. Povećanje broja žena u članstvu upravnih odbora Broj žena u upravnim odborima je povećan.procenat žena u upravnim odborima javnih preduzeća je iznad 30 procenata. Broj i procenat žena u upravnim odborima u javnim preduzećima.Broj i procenat žena u upravnim odborima u privatnom sektoru Izveštaji Javnih preduzeća,Poslovna udruženja, Privredne komore,Republički zavodza statistiku Privredne komoreMenadžment Javnih preduzeća, poslovna udruženja Uprava za rodnu ravnopravnostRodni mehanizmi na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnom nivou,udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.2.3. Uvođenje prakse da se u svim razvojnim politikama obavezno nalazi deo posebno posvećen položaju žena Postojanje razvojne politike za analizu položaja žena i interakciju politika na budući status žene u društvu. Broj i procenat politika sa analizama o položaju žena. Sajt Vlade Ministarstva Uprava za rodnu ravnopravnost,Rodni mehanizmi na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnom nivou, udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.2.4. Konsultovaanje stručnjake prilikom izrada ekonomskih i razvojnih strategija Strategije ekonomskog razvoja su rodno osetljive. Najmanje jedan konsultanat za rodnu ravnopravnost je deo tima za izradu Strategije. Sredstva za izradu strategije,„Službeni glasnik Republike Srbije”, Legenda saradnika koji su radili na izradi strategije Ministarstva Uprava za rodnu ravnopravnost,Rodni mehanizmi na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnom nivou,udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.3. Uključivanje znanja o preduzetništvu u obrazovne programe na svim nivoima i promovisanje preduzetničkog duha 2.4.3.1. Uveođenje novih znanja o rodno senzitivnim statistikama i rodnom budžetiranju u obrazovne programe n u dodiplomske i postdiplomske akademske i strukovne studije koji se baziraju na principima rodnih studija i rodnoj ravnopravnosti Stručna rodno senzitivna znanja se izučavaju i stiču na redovnim i posdiplomskim i doktorskim studijama (rodne statistike i rodno budžetiranje). Broj i procenat novih rodno senzitivnih predmeta.Broj fakulteta sa rodno senzitivnim programima.Broj diplomiranih studenata sa rodno senzitivnim znanjima Programi i izveštaji akreditovanih fakulteta Uprava za rodnu ravnopravnost Otvoreni univerziteti , Pokrajinski zavod za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova,Centri za ženske (rodne) studije, rodni mehanizmi na državnom i pokrajinskom nivou Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.3.2 .Organizovanje javnih rasprava o teškoćama sa kojima se susreću žene preduzetnice Podignuta svest društvao o potrebi ulaganja dodatnih napora za eliminiaciju prepreka. Broj tribinaBroj specijalizovanih TV emisijaBroj medijskih članaka i priloga.Sredstva za kampanjeBroj preduzetnica učesnica na tribinama i specijalizovanim emisijama Evaluacija učesnika/ca tribinaizveštaji organizatora tribina Javni servis RTS, štampa Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja , Javni servis RTS, rodni mehanizmi na državnom i pokrajinskom nivou, udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.3.3. Organizovanje obuka za preduzetništvo i za podsticanje preduzetničkog duha Povećan broj žena sa preduzetničkim poslovnim znanjima i samopouzdanjem. Broj obučenih žena,Broj sprovedenih obuka.Budžet obuke Rezultati evaluacije obuke,Izveštaji Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja iNacionalne službe za zapošljavanje Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Nacionalna služba za zapošljavanje,Regionalni centri i Agencije za mala i srednja preduzećaOtvoreni univerziteti Strukovna i druga udruženja 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.3.4. Promovisanje uspešnih preduzetnice kao uzor za druge žene, i ohrabrivati ih da se uzajamno povezuju Podignut stepen samopouzdanja kod žena i broj zaposlenih žena,Kreirana baza podataka dostupna javnosti. Broj primera uspešne prakseBroj nagrada i priznanja za poslovne rezultateBroj uspešnih poslovnih žena u bazi podataka. Sajt uspešne poslovne žene,Sajt Beogradske pionirke,Sajt Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza(pretražite bazu dobrih praksi) Javne agencije Vlade, Strukovna i druga udruženja Uprava za rodnu ravnopravnost,rodni mehanizmi na državnom i pokrajinskom nivou,privatni sektor Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.4 Ekonomsko opismenjavanje žena za moderno poslovanje 2.4.4.1. Osposobljavanje žena za moderno poslovanje Žene su upoznate sa značajem kontinuiranog učenja. Povećan broj žena koje imaju znanja za moderno poslovanje(pisanje biznis planova, učenje stranih jezika, IKT obuke) Broj obučenih žena.Broj sprovedenih obuka Sredstva za obuke,Evaluacija obuka Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, Uprava za rodnu ravnopravnost Nacionalna služba za zapošljavanje,Otvoreni univerziteti Agencije za mala i srednja preduzeća, Strukovna i druga udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.4.2. Podsticanje devojka i mladih žena da se opredeljuju za nove profitabilne profesije kroz organizaciju IKT kurseva, kurseva za izradu biznis planova, marketinga, menadžmenta i berzanskog poslovanja Povećan broj mladih žena koje se opredeljuju za nove i profitabilne profesije Broj obuka realizovanih uz podršku kancelarija za mlade od Organizacija civilnog društvasektora.Broj kampanja za promociju novih profesija.Broj TV emisija.Broj ponuđenih programa za takozvane nove profesije.Broj korisnika programa po polu Evaluacija obuka,Izveštaji kancelarija za mlade,Sredstva Ministarstva omladine i sporta dodeljena sektoru za izvođenje obuka,Postoje sredstva za promociju novih profesija Ministarstvo omladine i sporta Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo, Republički zavod za statitstiku,Uprava za rodnu ravnopravnost, Otvoreni univerziteti, kancelarije za mlade,Agencija za mala i srednja preduzeća Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.4.3 Organizovanje obuka za moderne tehnologije o upotrebi i dostupnosti IKT Nivo upotrebe IKT u Vladi, javnim i privatnim preduzećima, medijima i obrazovanju je unapređen Broj i procenat preduzeća koji ima pristup brzom internetu.Broj i procenat preduzeća iz javnog sektora koji ima pristup brzom internetuBroj škola opremljenih kompjuterima i brzim internetom.Broj obuka sprovedenih u ministarstvima.Broj obučenih žena Izveštaji informacionog društva,Izveštaji Ministarstvo za telekomunikaciju i informaciono društvo,Republički zavod za statistiku Podaci o upotrebi IKT deo ankete o domaćinstvima Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvoMinistarstvo za nacionalni investicioni planTelekom Srbije Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 2.4.4.4. Sprovođenje istraživanja i obezbeđivanja zvaničnih podatke o uticaju IKT na poziciju žena na tržištu rada Analiziraju se podaci o uticaju IKT na poziciju žena na tržištu rada u sklopu Ankete o radnoj snazi Broj urađenih analiza nad snimljenim podacima.Broj predloženih mera za promenu stanja koji se baziraju na podacima i zaključcima iznetim u analizama.Broj usvojenih predlog Izveštaji Republičkog zavoda za statistiku Republički zavod za statistiku Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, Nacionalna služba za zapošljavanje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
POSEBAN CILj 3: Uspostavljanje rodne jednakosti i integrisanje rodne perspektive u obrazovanju
Pojedinačni cilj 3.1. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi 3.1. Ravnopravan pristup obrazovanju, ujednačavanje zastupljenosti oba pola na svim nivoima obrazovanja i u svim obrazovnim profilima Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja Statistički podaci koje obezbeđuju relevantne državne institucije u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz 3.2.1.1. skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. lokalni i regionalni mediji, privatne medijske kuće);lokalna samouprava i preduzeća spremna da ulažu u društveno odgovorno poslovanjeMinistarstvo prosvete,Uprava za rodnu ravnopravnost, ZUOV 3.1.1.2. Organizovanje seminara za učenice radi prevazilaženja rodnih stereotipa prilikom izbora zanimanja i za obezbeđivanje adekvatne pomoći pri izobru profesionalne orijentacije Unapređenje pariteta po polu na osnovnim, magistarskim i doktorskim studijama po oblastima (više upisanih žena na tradicionalno „muške” fakultete i više upisanih muškaraca na tradicionalno „ženske” fakultete u datim regionima Statistički podaci koje obezbeđuju relevantne državne institucije u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz 3.2.1.1. Upitnici za polaznice/ke seminara; eksterna evaluacijaUpitnici za polaznice/ke seminara;eksterna evaluacija 2012. godinaŠkolska godina 2010/11 Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.1.3. Osnivanje, kontinuirano ažuriranje i profesionalno administrirnje internet sajt na kome mladi mogu da dobiju informacije o vezi rodno osetiljivih tema i profesionalne orijentacije (uzučešće psihologa, pedagoaga, predstavnika tržišta rada, predstavnika vršnjačkih grupa iz različitih nivoa obrazovanja) Sajt osnovan, ažuriran i profesionalno administriran Broj poseta sajtu, kvalitet tekstova, sadržaj foruma, itd. Izveštaji administratora sajta i konsultanata 2010. godina 3.1.1.4. Organizovanje seminare za učenice/ke 8. razreda osnovnih škola radi prevazilaženja rodnih stereotipa prilikom izbora zanimanja i za obezbeđivanje adekvatne pomoći pri izobru profesionalne orijentacije Unapređenje pariteta po polu u srednjoškolskom obrazovanju Broj održanih seminara i broj polaznika. Upitnici za polaznice/ke seminara; eksterna evaluacija Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.1.5. Obezbeđivanje stipendija za manje zastupljen pol u školama i na fakultetima Unapređenje pariteta po polu u srednjoškolskom i visokoškolskom obrazovanju Broj stipendija po navedenim kriterijumima. Izveštaji relevantnih obrazovnih institucija koje administriraju dodelu stipendija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.1.6. Organizovanjeseminara za upravljački i psihološko-pedagoški kadar na svim nivoima obrazovnog sistema (predškolsko, osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje) radi prevazilaženja rodnih stereotipa prilikom izbora zanimanja, kao i u cilju promocije svih aspekata rodno osetljivog obrazovanja (promena svesti, stavova i ideologija) u 16 (od 19) školskih uprava: za 1600 škola, za direktorke/direktore i psihološko-pedagoški kadar (po dva predstavnika iz svake škole); Promenjena svest i ideologija nastavnog i administrativnog kadra na svim nivoima obrazovanja o učešću i polnoj raspodeli po zanimanjima.Promenjeno ponašanje zaposlenih u obrazovanju i vaspitanju u skladu sa pitanjima rodne jednakosti.Promotivni materijal – liflet o rodnoj jednakosti ZUOV-a u obrazovanju za sve predškolske ustanove, osnovne i srednje škole u cilju senzibilizacije i informisanja Broj organizovanih seminara i broj polaznika.Broj ulazaka na sajt Upitnici za polaznice/ke seminara;Eksterna evaluacija Ministarstvo prosvete, Uprava za rodnu ravnopravnost, ZUOV Školska godina 2009/10. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.1.7. „Edukacija edukatora ”: seminari o rodno osetljivom obrazovanju za predstavnike organizacija koji će biti nosioci seminara, obuka itd. na svim nivoima obrazovanja (kako za nastavnički i pedagoško-administrativni kadar, tako i za decu i omladinu, od predškolskog nivoa do nivoa diplomskih akademskih studija); seminari za vršnjačke edukatore Pojedinci obučeni i organizacije za sprovođenje obrazovnih aktivnosti predviđenih Nacionalnim akcionim planom iz 3.2.1.1.; organizacije konkurišu za akreditaciju seminara pri ZUOV (2011) Broj organizovanih seminara i broj polaznika.Prijave organizacija čiji su predstavnici prošli obuku za akreditaciju sopstvenih seminara pri ZUOV do decembra 2010. Upitnici za polaznice/ke seminara;eksterna evalucija; Akreditovani seminari pri ZUOV (za 2011) Ministarstvo prosvete Uprava za rodnu ravnopravnost ZUOV 2010. godina 3.1.2.Iniciranje podsticajnih mera radi povećanja učešća žena u korišćenju IKT (uporediti sa Akcionim planom za unapređenje rodne ravnopravnosti u ekonomskoj sferi i povezati sa tim aktivnostima) Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.2.1. Pilot projekat: Organizovanje seminara za podsticanjee žena koje su već izašle iz obrazovnog sistema (posebno za one sa nižim nivoom obrazovanja ) da koriste nove tehnologije (u udruženjima za žensko preduzetništvo pri regionalnim privrednim komorama, domovima kulture, i sl. u gore navedenim regionima Veći procenat žena na nacionalnom nivou koje koriste IKT u svakodnevnom životu za sopstvene potrebe i u profesionalnoj sferi. Statistički podaci koje obezbeđuju relevantne državne institucije. Redovni periodični (ili posebno naručeni) izveštaji relevantnih državnih institucija o broju žena koje koriste IKT u svakodnevnom životu za sopstvene potrebe i u profesionalnoj sferi u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo,ZUOV, ZVKOV, Uprava za rodnu pravnopravnost, Ministarstvo obrazovanja; Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni saveti nacionalnih manjina Republički zavod za statistiku, Pokrajinski organi, organi školske uprave; Istraživačka stanica Petnica, Regionalne privredne komore,kao i strukovna i druga udruženja, medijske kuće; organi jedinica lokalne samouprave i preduzeća spremna da ulažu u društveno odgovorno poslovanje Predstavnici navedenih institucijaUčenice/ci, nastavnice/i administrativni i psihološko-pedagoški kadar u okviru obrazovnog sistema 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.2.2. Organizovanje seminare za podsticanje žena koje su već izašle iz obrazovnog sistema (posebno za one sa nižim nivoom obrazovanja ) da koriste nove tehnologije (u udruženjima za žensko preduzetništvo pri regionalnim privrednim komorama, domovima kulture, i sl.) Kraj 2015. godine2012. godinaKraj 2015. godineKraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostimaBudžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostimaBudžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.2.3. Pilot projekat: Otvaranje internet puktova na lokalnom nivou koji su lakše dostupni ženama u udruženjima za žensko preduzetništvo u nekoliko regionalnih privrednih komora (npr. Kraljevo, Zaječar, Leskovac) Broj otvorenih internet punktova ravnomerno raspoređenih na teritoriji Republike Srbije.Broj korisnica/ka internet punktova. Praćenje posećenosti internet punktova 3.1.2.4. Otvaranje internet puktova na lokalnom nivou koji su lakše dostupni ženama u svim regionima Srbije (na primer, u udruženjima za žensko preduzetništvo uz pomoć i logističku podršku regionalnih privrednih komora) uključiti žene iz višestruko diskriminisanih grupa 3.1.2.6. Organizovanjeseminara za nastavni i administrativni kadar na svim nivoima obrazovanja (predškolsko, osnovnoškolsko, srednjoškolsko obrazovanje) usmerenih pre svega unapređenje sposobnosti u korišćenju IKT u svim regionima Srbije, pre svega usmerena na žensku populaciju Broj organizovanih seminara za nastavni i administrativni kadar na svim nivoima obrazovanja Redovni periodični (ili posebno naručeni) izveštaji školskih organa uprave o korišćenju IKT među nastavnim i administrativnim kadrom na svim nivoima obrazovanja u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. 3.1.3.Razvijanje sistema doživotnog obrazovanja 3.1.3.1. Razvijanje svesti kod žena svih uzrasta i nivoa obrazovanja o značaju i vrednostima doživotnog obrazovanja i ohrabrivanje da uzmu učešća u obrazovnim aktivnostima na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i internacionalnom nivou kroz javne rasprave, panel diskusije, primere dobre prakse i medijsku kampanju Povećanje procenata žena u učešću u obrazovnim aktivnostima na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i internacionalnom nivou Rezulati izveštaja relevatnih institucija o učešću žena u obrazovnim aktivnostima na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i internacionalnom nivou Izveštaji relevatnih institucija o učešću žena u obrazovnim aktivnostima na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i internacionalnom nivou u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete; Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo; Ministarstvo omladine i sporta; Uprava za rodnu ravnopravnost Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni saveti nacionalnih manjina, Pokrajinski organi, organi školske uprave; Istraživačka stanica Petnica, Regionalne privredne komore,Udruženja i strukovna udruženja, medijske kuće, organi jedinica lokalne samouprave i privredna društva spremna da ulažu u društveno odgovorno poslovanje Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.3.2. Stvaranje mreža biblioteka i infoteka sa rodnim sadržajem dostupne ženama na lokalnom nivou (ravnomerno regionalno zastupljenih uz pružanje pomoći u pristupu ženama iz svih društvenih slojeva, i iz svih etničkih zajednica) Biblioteke i infoteke formirane i rade. Rezultati izveštaja bibliotečkih i infotečkih uprava o posećenosti i kvalitetu materijala u primeni Periodični redovni izveštaji bibliotečkih i infotečkih uprava o posećenosti i kvalitetu materijala u primeni Ministarstvo prosvete;Ministarstvo omladine i sporta;Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo;ZVKOV, Uprava za rodnu ravnopravnost, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni saveti nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2013. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.4. Promovisanje naučnice i uključivanjerodne perspektive u nauku 3.1.4.1 Uključivanje mera pozitivne akcije za manje zastupljen pol pri upisu na postdiplomske studije na fakultetima univerziteta u Srbiji kroz javne rasprave i medijsku kampanju (vidi Nacionalni akcioni plan za unapređenje rodne ravnopravnosti u medijima i sprovesti paralelno) Prisustvo povećanog procenta žena u programima doživotnog obrazovanja i afirmacija (vidljivost) žena u nauci u skladu sa odredbama Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Unapređenje pariteta i ravnopravnosti polova na postdiplomskim studijama u Srbiji. Rezultati analiza relevantnih institucija o procentu žena žena u progrmaima doživotnog obrazovnja i afirmacija (vidljivost) žena u nauci. Izveštaji relevantnih institucija o procentu žena žena u programima doživotnog obrazovnja i afirmacija (vidljivost) žena u nauci u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društva;Uprava za rodnu ravnopravnost,Republički zavod za statistiku; ZVKOV, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni saveti nacionalnih manjina Pokrajinski organi, jedinice lokalne samouprave, Regionalne privredne komore,strukovna i druga udruženja, medijske kuće Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.4.2 Uključivanje integralnih programe analiza i istraživanja rodne perspektive u nauci u skladu sa strateškim naučnim prioritetima Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije (u osnovnim, razvojnim i primenjenim istraživanjima) koji omogućavaju da naša nauka postane deo jedinstvenog naučno-obrazovnog evropskog prostora Projekti o rodnim aspektima obrazovanja i nauke uključeni na listu petogodišnjih projekata za osnovna istraživanja. Rezultati izveštaja (i objavljenih naučnih radova) nosilaca projekta i Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije. Izveštaji (i objavljeni naučni radovi) nosilaca projekta i Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Centri za ženske/rodne studije iz Beograda i Novog Sada Centri za ženske/rodne studije iz Beograda i Novog Sada Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.1.4.3. Promocije na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou vidljivosti žena u nauci u kroz okrugle stolove, javne rasprave, panel diskusije, i sl. (uključiti već postojeće primere dobre prakse u saradnji sa Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj , na primer: Žene u fizici, Žene u matematici, promovisati činjenicu da prema EUROSTAT istraživanjima Srbija ima 43% naučnica i da je na četvrtom mestu u svetu po zastupljenosti žena u nauci, itd.) Povećanje procenata žena u učešću u obrazovnim aktivnostima na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i internacionalnom nivou. Broj i kvalitet okruglih stolova, javnih rasprava, panel diskusija. Izveštaji marketinških i obrazovnih institucija, okruglih stolova, javnih rasprava, panel diskusija i analiza njihovog kvaliteta Ministarstvo prosvete, Ministarstvo za telekomunikacije i informacionog društvaMinistarstvo omladine i sporta;Uprava za rodnu ravnopravnost; Republički zavod za statistiku, ZVKOV, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni saveti nacionalnih manjina, Pokrajinski organi, organi školske uprave, Regionalne privredne komore,kao i ostala strukovna i druga udruženja, medijske kuće Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Pojedinačni cilj 3.2. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi 3.2. Jačanje kapaciteta obrazovnog sistema uključivanjem rodne perspektive u obrazovanje Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja 3.2.1.1. Analiza postojeće regulative i procecura u državnim institucijama koje treba da sprovode aktivnosti predviđene Nacionalnim akcionim planom (na primer, Ministarstvo prosvete Republike Srbije, Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije; Zavod za vrednovanje znanja i vaspitanja; itd.) Izrađena analiza postojeće regulative i procedura u državnim institucijama koje treba da sprovode aktivnosti predviđene Nacionalnim akcionim planom od strane oformljene ekspertske radne grupe u koju su uključeni i predstavnici/e svih relevantnih institucija koja će koordinirati dinamiku i sprovođenje aktivnosti predviđenih Nacionalnim akcionim planom Protokol o koordinaciji aktivnosti predviđenih Nacionalnim akcionim planom Izveštaji ekspertske radne grupe i analize Ministarstvo prosvete, Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj; Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja; ZUOV, ZVKOV, Uprava za rodnu ravnopravnost, Nacionalni prosvetni savet, Predstavnici univerziteta u Republici Srbiji Delegirani predstavnici navedenih institucija, članovi ekspertske radne grupe Od 2010. godine kontinuirano 3.2.1.2. Uvođenje novih predmeta i akademskih profila u dodiplomske i postdiplomske akademske i strukovne studije koji se baziraju na principima rodnih studija i rodne ravnopravnosti u svim oblastima javnog, profesionalnog i društvenog života (na primer, rodne studije, rodno budžetiranje, itd.; videti Nacionalni akcioni plan za ekonomski razvoj) Implementacija novih predmeta i akademskih profila u osnovne i diplomske akademske studije Broj novih predmeta i akademskih profila. Izveštaji relevatnih obrazovnih institucijau skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja; Uprava za rodnu ravnopravnost;ZUOV, ZVKOV,Univerziteti u Republici Srbiji Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, organi Autonomne pokrajine Vojvodine, organi školske uprave; Istraživačka stanica Petnica,kao i ostala strukovna udruženja, medijske kuće, lokalna samouprava i privredna društva spremna da ulažu u društveno odgovorno poslovanje Predstavnici navedenih institucijaUčenice/ci, nastavnice/e administrativni i psihološko-pedagoški kadar u okviru obrazovnog sistema; Eskpertske radne grupe za kritičku analizu akademskog diskursa i udžbeničke literature; Centri za ženske (rodne) studije Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.1.4. Razvijanje svesti o potrebi afirmacije rodno senzitivnog jezika u obrazovanju kroz okrugle stolove, javne rasprave, panel diskusije i kroz upotrebu jezika u medijima Brošure i publikacije o upotrebi rodno senzitivnog jezika u obrazovanju.kodeksi upotrebe rodno osetljivog jezika u javnom diskursu. Upitnici za nastavni i administrativni kadar u vezi sa upotrebom rodno osetljivog jezika u obrazovanju.Analize javnog mnjenja. Izveštaji relevatnih obrazovnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. ZVKOV, Uprava za rodnu ravnopravnost, Univerziteti u Republici Srbiji;Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo zdravlja, Nacionalni prosvetni savet, prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Pokrajinski organi, organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.1.5. Formiranje obrazovnog okruženje na svim nivoima (predškolsko, osnovnoškolsko, srednjoškolsko i univerzitetsko obrazovanje) u kome se mladi podstiču da razvijaju uzajamne odnose na bazi istinskog partnerstva i uzajamnog poštovanja, jednakosti i odgovornosti kroz radioničarski rad i vannastavne aktivnosti Formiranje novih generacija mladih ljudi koji prepoznaju i vrednuju različitost i formiraju uzajamne odnose na bazi istinskog partnerstva i uzajamnog poštovanja, jednakosti i odgovornosti. Rezultati radioničarskog rada.Upitnici za mlade u različitim delovima Srbije, iz različitih društvenih slojeva, različitih etničkih grupacija, itd. Izveštaji relevatnih obrazovnih, naučnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1.i izveštaji institucija za istraživanje javnog mnjenja Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja; Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku; ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Pokrajinski organi, organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.1.6. Kritička analiza diskursa rodne perspektive u udžbeničkoj literaturi za predškolsko, osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje Upotreba rodno osetljivog jezika i principa rodno osetljivog obrazovanja u udžbeničkoj literaturi na svim nivoima obrazovanja. Rezultati kritičke analize diskursa. Izveštaji relevatnih obrazovnih i naučnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Uprava za rodnu ravnopravnost 2010. godine Donatorska sredstva (v. projekat UNDP-a o rodnim aspektima udžbeničke literature) 3.2.1.7. Usaglašavanje postojeće udžbeničke literature za predškolsko, osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje sa principima rodno osetljivog obrazovanja Udžbenička literatura u skladu sa principima rodno osetljivog obrazovanja pripremljena. Rezultati kritičke analize diskursa. Izveštaji relevatnih obrazovnih i naučnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Pokrajinski organi, organi jedinica lokalne samouprave Od 2013. godine do 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.1.8. Razvijanje nastavnih programa i planova iz predmeta „Zdravlje“ koji uključuju znanja o reproduktivnom zdravlju u predškolskom, osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju (uporediti sa Nacionalnim investicionim planom za unapređenje zdravlja žena, kao i sa strategijama Ministarstva zdravlja i Ministarstva sporta i primeniti paralelno); uključiti ovaj predmet u obavezni deo kurikuluma za osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje Program razvijen.Predmet uveden u obavezni deo kurikuluma.Podignut opšti nivo učeničkih znanja o očuvanju i unapređenju zdravlja uopšte i reproduktivnog zdravlja posebno. Učenička postignuća iz ovog predmeta.Rezultati istraživanja javnog mnjenja učeničke populacije. Izveštaji relevatnih obrazovnih i naučnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Organi jedinica lokalne samouprave 2011. godina-2013. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.1.9. Normiranje rodno osetljivog jezika, usvojiti normu i uvesti u službenu upotrebu rodno osetljiv jezik. Normiran rodno osetljiv jezik i uveden u službenu upotrebu. Povećana vidljivost žena u jeziku, a samim tim i u društvu. Novi pravopis srpskog jezika Matice srpske.Stepen službene upotrebe rodno osetljivog jezika Novo izdanje pravopisa srpskog jezika. Matica srpska, SANU – Odeljenje jezika i književnosti Uprava za rodnu ravnopravnost, Filološki fakulteti u Republici Srbiji, Centri za ženske/rodne studije, udruženja 2015. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.2.Izrada programe kontinuirane obuke nastavnog osoblja za uvođenje rodne perspektive u obrazovni proces 3.2.2.1 Obuke za nastavni kadar na univerzitetskom nivou: Uključivanje rodne senzitizacije u proces obrazovanja nastavnog kadra na na tzv. nastavničkim fakultetima kroz kurikulume koje definišu i implementiraju relevantni fakulteti Nastavno osoblje koje razume i primenjuje rodno osetljive obrazovne principe u visokoškolskom obrazovanju. Broj održanih seminara i broj učesnika. Izveštaji relevatnih obrazovnih institucijau skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja;Uprava za rodnu ravnopravnost ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Organi jedinica lokalne samouprave Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.2.2 Kritička analiza diskursa postojeće udžbeničke literature i nastavnih planova i programa na dodiplomskim studijama na tzv. nastavničkim fakultetima (koji obrazuju nastavni kadar za predškolsko, osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje) Upotreba rodno osetljivog jezika i principa rodno osetljivog obrazovanja u udžbeničkoj literaturi na tzv. nastavničkim fakultetima. Rezultati kritičke analize diskursa. Izveštaji relevatnih obrazovnih i naučnih institucijau skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, ZVKOV, Univerziteti u Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Organi jedinica lokalne samouprave 2011.do 2013. godina Donatorska sredstva. 3.2.2.3. Priprema nove udžbeničke literature za obrazovanje nastavnika u skladu sa principima rodno osetljivog obrazovanja Nova udžbenička literatura u skladu sa principima rodno osetljivog obrazovanja pripremljena i usvojena. Rezultati kritičke analize diskursa. Izveštaji relevatnih obrazovnih i naučnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Pokrajinski organi, organi jedinica lokalne samouprave 2013. do 2015.godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.2.4. Priprema seminara o rodno osetljivom obrazovanju akreditovanih kod Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja i Ministarstva prosvete Nastavno osoblje koje razume i primeljuje rodno osetljive obrazovne principe. Broj održanih seminara i broj učesnika. Izveštaji relevatnih obrazovnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja; Uprava za rodnu ravnopravnost ;ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Organi jedinica lokalne samouprave 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.2.5. Uključivanje znanja o rodno osetljivom obrazovanju u sadržaj Programa za uvođenje pripravnika u posao i stručnih ispita (ispita za licencu) za nastavnike u osnovnim i srednjim školama i vaspitače predškolskim ustanovamaPlaniranje i obuka za mentore i pripravnike u skladu sa znanjima o rodno osetljivom obrazovanju (Uskladiti sa Akcionim planom o rodnoj ravnopravnosti u odlučivanju i obrazovanju službenika u javnom sektoru i primeniti paralelno) Nastavno osoblje, stručni saradnici kao i vaspitači u školi sa domom koji razumju i primenjuje rodno osetljive obrazovne principe. Sadržaji uputstava za pripremu i polaganje stručnih ispita o rodno osetljivom obrazovanju. Dopunjen i izmenjen Pravilnik o dozvoli za rad. Razvijeno mentorstvo u skladu sa rodno osetljivim obrazovanjem. Izveštaji relevatnih obrazovnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja; Uprava za rodnu ravnopravnost, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku, Organi jedinica lokalne samouprave 2012. do 2013. godineovo se Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.3. Povećanje broj žena na mestima odlučivanja u obrazovnom sistemu i na upravljačkim funkcijama u institucijama obrazovanja Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZVKOV,Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.3.1. Naučno utemeljena analiza prisustva i vidljivosti žena na mestima odlučivanja u obrazovnom sistemu i na upravljačkim funkcijama u institucijama obrazovanja kroz projekte Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj Povećan broj žena na mestima odlučivanja u obrazovnom sistemu i na upravljačkim funkcijama u institucijama obrazovanja u skladu sa odrednicama Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Rezultati analiza zastupljenosti žena na mestima odlučivanja u obrazovnom sistemu i na upravljačkim funkcijama u institucijama obrazovanja. Izveštaji relevantnih obrazovnih i naučnih ustanovau skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj 2010. i 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima i donatorska sredstva 3.2.3.2. Rad na standardizaciji rodno senzitivnog jezika, posebno u oblasti imena profesija i titula ženskog roda radi unapređenja vidljivosti žena u javnoj (naučnoj, profesionalnoj, političkoj i dr.) sferi kroz aktivnosti ekspertskih timova iz akademske i profesionalne sfere i kroz javne rasprave, panel diskusije i okrugle stolove (primer dobre prakse: OEBS i kancelarija zamenice ombudsmana za zaštitu prava građana: panel diskusija „Jezik i rod“, 17. juli, 2009) Uključivanje u proces standardizacije rodno osetljivog jezika posebno u oblasti imena profesija i titula ženskog roda radi unapređenja vidljivosti žena u javnoj (naučnoj, profesionalnoj, političkoj i dr.) sferi.kodeksi upotrebe rodno osetljivog jezika u javnom diskursu i u obrazovanju. Rezultati kvanititativne i kvalitativne (kritičke) analize javnog i obrazovnog diskursa. Izveštaji relevantnih obrazovnih i naučnih ustanova u skladu sa preporukama ekspertske grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost Republički zavod za statistiku,ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.4Izgradnja i uveođenje standarda antidiskriminatornih i rodno osetljivih procedura u obrazovni proces; prevencija i suzbijanje seksističkog ponašanja u obrazovnim institucijama 2011.do 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.4.1. Formiranje standarda za obezbeđenje kvaliteta u oblasti rodno osetljivog obrazovanja Standardi za obezbeđenje kvaliteta u oblasti rodno osetljivog obrazovanja primenjeni. Analize relevantnih institucija. Izveštaji relevantnih obrazovnih i naučnih ustanova u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Republički zavod za statistiku,Organi jedinica lokalne samouprave,Zašititnik građana Predstavnici navedenih institucijaUčenice/ci, nastavnice/e administrativni i psihološko-pedagoški kadar u okviru obrazovnog sistema; Eskpertske radne grupe za kritičku analizu akademskog diskursa i udžbeničke literature; Centri za ženske (rodne) studije 2011. i 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.4.2. Izrada kodeksa ponašanja prema standardima rodne ravnopravnosti za učenike/ce i nastavni i administrativni kadar kodeks ponašanja primenjen Analize relevantnih institucija. Izveštaji relevantnih obrazovnih i naučnih ustanova u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku,ZVKOV, Univerziteti u RepubliciSrbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samoupraveZašititnik građana 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.2.4.3. Sankcionisanje seksizma, mizoginije i nasilja nad ženama u obrazovanju kroz primenu standarda i kodeksa Donesena zakonska podakta protiv seksizma, mizoginije i nasilja nad ženama u obrazovanju u skladu sa principima. Zakona o rodnoj ravnopravnosti; kodeks ponašanja. Rezultati analiza relevatnih institucija. Izveštaji relevatnih obrazovnih i naučnih institucijau skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku; ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave, Zašititnik građana Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Pojedinačni cilj 3.3. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi 3.3. Uklanjanje rodnih nejednakosti u obrazovanju višestruko diskriminisanih grupa Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja 3.3.1.1. Definisanje metodoloških principe (koji će ukrstiti parametre pola, društvene klase, ruralnog odnosno urbanog okruženja i etniciteta, sa ostalima koje istraživači smatraju relevantnim) i sprovesti naučno utemeljeno istraživanje o uzrocima prevremenog napuštanja obrazovnog sistema (primarna ciljna grupa: devojčice iz višestruko diskriminisanih grupa, maloletne i neudate majke, itd.) Metodologija definisana. Istraživanje sprovedeno i predato na uvid stručnoj i široj javnosti. Rezultati izstraživanja. Naučno-akademska literatura objavljena na osnovu sprovedenog istraživanja Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku,ZVKOV, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Regionalne privredne komore;Pokrajinski organi, organi školske uprave; Istraživačka stanica Petnica,strukovna i druga udruženja, medijske kuće; lokalna samouprava i privredna društva spremna da ulažu u društveno odgovorno poslovanjeromske organizacije; Udruženja osoba sa invaliditetom; ženske zadruge Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Predstavnici navedenih institucijaUčenice/ci, nastavnice/i administrativni i psihološko-pedagoški kadar u okviru obrazovnog sistema; Eskpertske radne grupe za kritičku analizu akademskog diskursa i udžbeničke literature 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.1.2. Uticati na smanjenje procenta dece, pre svega devojčica, koje pre vremena napuštaju obrazovne institucije, kroz seminare, radionice, nastavne i vannastavne aktivnosti Smanjen procenat dece, pre svega devojčica, koje pre vremena napuštaju obrazovni sistem. Rezultati analiza relevatnih institucija. Rezultati analiza seminarskih i radioničarskih aktivnosti. Izveštaji relevantnih obrazovnih i državnih institucija Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost,Republički zavod za statistiku;ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji,Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, , Organi jedinica lokalne samoupraveZašititnik građana Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.2.Preduzimanje mera pozitivne akcije za prevazilaženje nejednakosti u pristupu, obrazovanju i primeni posebnih programa dopunskog obrazovanja 3.3.2.1. Obezbeđivanje programae stipendiranja i pomoći (besplatna učila i sl.) za devojčice iz višestruko diskriminisanih grupa Programi realizovani.Postignut manji stepen nejednakosti u pristupu obrazovanju. Rezultati izveštaja relevatnih institucija. Izveštaji relevantnih obrazovnih i državnih institucija Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost; Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji;Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
3.3.2.2. Pilot projekat: Obezbeđivanje programe stipendiranja i pomoći (besplatna učila i sl.) za devojčice iz višestruko diskriminisanih grupa u gore navedenim regionima Programi realizovaniPostignut manji stepen nejednakosti u pristupu obrazovanju. Rezultati izveštaja relevatnih institucija. Izveštaji relevantnih obrazovnih i državnih institucija Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta; Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost,Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji,Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Školska godina 2010/11. godina Nisu potrebna dodatna sredstva 3.3.2.3. Organizovanje dopunske i dodatne nastavu za devojčice iz višestruko diskriminisanih grupa Nastava organizovana.Postignut manji stepen nejednakosti u pristupu obrazovanju. Rezultati izveštaja relevatnih institucija. Iizveštaji relevatnih institucija Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji,Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.2.4. Pilot projekat: Organizovanje dopunske i dodatne nastavu u gore navedenim regionima Nastava organizovana.Postignut manji stepen nejednakosti u pristupu obrazovanju. Rezultati izveštaja relevatnih institucija. Izveštaji relevatnih institucija Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji , Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Školska godina 2010/11. godina Nisu potrebna dodatna sredstva 3.3.2.5. Obezbeđivanje funkcionalnog obrazovanje odraslih žena svih društvenih slojeva, ruralnih i urbanih sredina iz svih etničkih grupacija Obrazovanje organizovano i u kontinuiranoj realizaciji. Rezultati izveštaja relevatnih institucija o broju nepismenih i funkcionalno nepismenih odraslih žena pre i posle sprovođena programa opismenjavanja. Izveštaji relevatnih institucija Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.2.6. Pilot projekat: Obezbeđivanje funkcionalnog obrazovanja odraslih žena svih društvenih slojeva, ruralnih i urbanih sredina i svih etničkih grupacija u gore navedenim regionima Obrazovanje organizovano i u kontinuiranoj realizaciji. Rezultati izveštaja relevatnih institucija o broju nepismenih i funkcionalno nepismenih žena pre i posle sprovođenja programa opismenjavanja. Izveštaji relevatnih institucija o broju nepismenih i funkcionalno nepismenih žena pre i posle sprovođenja programa opismenjavanja Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji , Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Školska godina 2010/11. godina Donatorska sredstva 3.3.2.7. Planiranje podsticajnih mere pri upisu u srednje škole, na fakultete i na postdiplomske studije devojaka iz višestruko diskriminisanih grupa: priprema za prijemne ispite i državnu maturu; savetovanje pri odabiru profila na sledećem stepenu obrazovanja; obezbeđivanje sredstava za polaganje prijemnih ispita u vidu posebnih stipendija Informatori Ministarstva prosvete za škole u Republici Srbiji o podsticajnim merama. Učenice targetirane i obaveštene od strane školskih uprava. Podsticajne mere obezbeđene i primenjene. Rezultati izveštaja iz relevatnih institucija o broju upisanih devojaka iz višestruko diskriminisanih grupa pre i posle primene programa podsticajnih mera. Izveštaji relevatnih institucija o broju upisanih devojaka iz višestruko diskriminisanih grupa pre i posle primene programa podsticajnih mera u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.2.8. Pilot projekat: Planiranje podsticajnih mera pri upisu u srednje škole, na fakultete i na postdiplomske studije devojaka iz višestruko diskriminisanih grupa u gore navedenim regionima: priprema za prijemne ispite i državnu maturu; savetovanje pri odabiru profila na sledećem stepenu obrazovanja; obezbeđivanje sredstava za polaganje prijemnih ispita Informatori Ministarstva prosvete za škole u Republici Srbiji o podsticajnim merama. Učenice targetirane i obaveštene od strane školskih uprava. Podsticajne mere obezbeđene i primenjene. Rezultati izveštaja relevatnih institucija o broju upisanih devojaka iz višestruko diskriminisanih grupa pre i posle primene programa podsticajnih mera. Izveštaji relevatnih institucija o broju upisanih devojaka iz višestruko diskriminisanih grupa pre i posle primene programa podsticajnih mera u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Školska godina 2010/11. godina Nisu potrebna dodatna sredstva 3.3.3.Uklanjanje rodne nejednakost i iskorenjavanje nepismenost i funkcionalne nepismenosti u Republici Srbiji 3.3.3.1. Obezbeđivanje programa opismenjavanja, posebno za Romkinje i žene starije od 50 godina, kao i za žene iz nerazvijenih seoskih područja Programi pripremljeni i realizovani.Smanjen procenat nepismenih i funkcionalno nepismenih žena, posebno starijih i iz višestruko diskriminisanih grupa (Romkinje, žene iz nerazvijenih seoskih područja, itd.). Rezultati izveštaja relevantnih institucija o broju nepismenih i funkcionalno nepismenih odraslih žena pre i posle sprovođena programa opismenjavanja. Izveštaji relevatnih institucija o broju nepismenih i funkcionalno nepismenih odraslih žena pre i posle sprovođena programa opismenjavanja u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.3.2. Pilot projekat: Obezbeđivanje programe opismenjavanja u gore navedenim regionima u Srbiji, posebno za Romkinje i žene starije od 50 godina, kao i za žene iz nerazvijenih seoskih područja Programi pripremljeni i realizovani.Smanjen procenat nepismenih i funkcionalno nepismenih žena, posebno starijih i iz višestruko diskriminisanih grupa (Romkinje, žene iz nerazvijenih seoskih područja, itd.). Rezultati izveštaja relevantnih instiitucija o broju nepismenih i funkcionalno nepismenih odraslih žena pre i posle sprovođenja programa opismenjavanja. Izveštaji relevatnih institucija o broju nepismenih i funkcionalno nepismenih odraslih žena pre i posle sprovođenja programa opismenjavanja u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Školska godina 2010/11. godina Donatorska sredstva 3.3.4.Povećavanje broj žena osposobljenih za primenu IKT, posebno u manje razvijenim i seoskim sredinama 3.3.4.1. Organizovanje seminara za oslobađanje straha od novih tehnologija za žene iz višestruko diskriminisanih grupa, iz ruralnih sredina, iz nižih durštvenih slojeva i iz manjinskih etničkih grupacija (na primer, u udruženjima za žensko preduzetništvo pri regionalnim privrednim komorama) Veći procenat žena iz višestruko dikriminisanih grupa na nacionalnom nivou koje koriste IKT u svakodnevnom životu za sopstvene potrebe i u profesionalnoj sferi. Broj održanih seminara i broj učesnika. Izveštaji relevantnih obrazovnih i državnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.4.2. Pilot projekat: organizovanje seminara za oslobađanje straha od novih tehnologija za žene iz višestruko diskriminisanih grupa, iz ruralnih sredina, iz nižih durštvenih slojeva i iz manjinskih etničkih grupacija u gore navedenim regionima (na primer, u udruženjima za žensko preduzetništvo pri regionalnim privrednim komorama) Veći procenat žena iz višestruko dikriminisanih grupa na nacionalnom nivou koje koriste IKT u svakodnevnom životu za sopstvene potrebe i u profesionalnoj sferi. Broj održanih seminara i broj učesnika. Izveštaji relevantnih obrazovnih i državnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta,Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost,Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Školska godina 2010/11. godina Donatorska sredstva 3.3.4.3. Otvaranje internet puktove na lokalnom nivou koji su lakše dostupni ženama iz višestruko diskriminisanih grupa, iz ruralnih sredina, iz nižih durštvenih slojeva i iz manjinskih etničkih grupacija, na primer, u udruženjima za žensko preduzetništvo pri regionalnim privrednim komorama Veći procenat žena iz višestruko dikriminisanih grupa na nacionalnom nivou koje koriste IKT u svakodnevnom životu za sopstvene potrebe i u profesionalnoj sferi. Broj i kvalitet posećenosti internet punktova, upotreba IKT u njima za lične potrebe i iz profesionalnih razloga. Izveštaji relevantnih obrazovnih i državnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. Ministarstvo prosvete, Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo zdravlja, Uprava za rodnu ravnopravnost, Republički zavod za statistiku, ZUOV, ZVKOV, Univerziteti u Republici Srbiji, Nacionalni prosvetni savet, Prosvetni savet nacionalnih manjina, Organi jedinica lokalne samouprave Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 3.3.4.4. Pilot projekat: Otvaranje internet puktove na lokalnom nivou koji su lakše dostupni ženama iz višestruko diskriminisanih grupa, iz ruralnih sredina, iz nižih durštvenih slojeva i iz manjinskih etničkih grupacija u gore navedenim regionima, , na primer, u udruženjima za žensko preduzetništvo u udruženjima za žensko preduzetništvo pri regionalnim privrednim komorama Veći procenat žena iz višestruko dikriminisanih grupa na nacionalnom nivou koje koriste IKT u svakodnevnom životu za sopstvene potrebe i u profesionalnoj sferi. Broj i posećenost internet punktova.Upotreba IKT u njima za lične potrebe i iz profesionalnih razloga. Izveštaji relevantnih obrazovnih i državnih institucija u skladu sa preporukama ekspertske radne grupe iz aktivnosti 3.2.1.1. 3.4. Medijske promocije i kampanje za unapređenje rodne ravnopravnosti Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvor finansiranja
Strateška oblast: Poboljšanje zdravlja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti u zdravstvenoj politici
POSEBAN CILj 4: Očuvanje i unapređivanje zdravlja žena i ostvarivanje rodne ravnopravnosti u zdravstvenoj politici
Pojedinačni cilj 4.1. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Očuvanje i unapređivanje opšteg zdravlja žena Aktivna i odgovorna uloga obrazovnog sistema, medija i proizvođača edukativnih materijala u službi očuvanja i unapređivanja opšteg zdravlja ženaDostupnost informacija kroz obrazovni sistem i programe za podizanje nivoa javne svestiKreiranje javnog mnjenja, novih percepcija i kulturnih promena u javnom mnjenjuObezbeđen pristup odgovarajućim informacijama. Podrška Ministarstvu zdravlja u promociji javnog zdravlja.Smanjenje predominantnog morbiditeta i mortaliteta kod ženaUsklađeni prioriteti i strateško delovanje u smislu rodne ravnopravnosti sa drugim strateškim dokumentima i prioritetima Vlade Harmonizacija nacionalnog zakonodavstva sa pravnim okvirom Evropske Unije Broj informativnih emisija na RTS-u o zdarvstvenom i reproduktivnom vaspitanjuBroj kampanja za promociju zdravih stilova života – jedan CD i jedna publikacija Smanjeni predominantni morbiditet i mortalitet kod žena Kraj 2015. godine
Aktivnosti 4.1.1.1.Obezbeđivanje edukativnih programa o zdravom načinu života i rizičnim stilovima ponašanja koji su sistematski i permanentni Permanentno praćenje i usklađivanje standarde kontrole za dozvolu proizvodnje, uvoza i prodaje proizvoda kozmetičke i farmaceutske industrije sa najnovijim evropskim i svetskim istraživanjima.Podržavanje i promovisanje proizvodnje domaćih, neškodljivih kozmetičkih i higijenskih proizvoda namenjenih ženskoj populaciji.Uvođenje odredbe obaveznog nadzora i kontrola u upotrebi sintetičkih hormona u mlečnoj i mesnoj industriji Obezbeđeni edukativni programi koji su sistematski i permanentni a informacije su dostupne kroz obrazovni sistem.Podignut nivo zdravstvene kulture žena Broj edukacija o zdravm stilovima života u obrazovnim, koji uključuju i reproduktivno zdravlje.Pad vrednosti morbiditeta i mortaliteta maligniteta, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, seksualno prenosivih i bolesti zavisnosti Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnostStatistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaUprava za bezbednost na radu Ministarstvo omladine i sportaMinistarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo pravde Uprava za rodnu ravnopravnost Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut”ZUOV i ZVKOV Udruženja koja se bave mladima Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.1.2.Pokretanje inicijative za uticaj na uređivačku politiku sreadstava javnog informisanja u oblasti zdravlja i promocije zdravih stilova života i uklanjanja negativnih sadržaja iz programa Javnog informativnog servisa Odgovorna politka sredstava javnog informisanjaEliminacija negativnih sadržaja iz programa sreadstava javnog informisanjaAktivno uključenje sredstava javnog informisanja u promociju javnog zdravlja Broj emisija i objavljenih članaka u sredstvima javnog informisanja koji se odnose na zdravlje ženaPostoje institucionalni mehanizmi koji se bave sadržajima negativnim po zdravlje(kaznena politika) Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnostSredstva javnog informisanja Ministarstvo zdravljaMinistarstvo omladine i sportaMinistarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo životne sredine i prostornog planirnja Minisatrstvo kulture 2010. godine Nije potrebno dodatno finansiranje
4.1.1.3.Priprema programa za prevenciju i smanjivanje faktora rizika predominantnog morbiditeta i mortaliteta kod žena Postojanje programa koji se bavegojaznošću, načinom ishrane u korelaciji sa morbiditetom i komorbiditetom;odnosom fizičke aktivnosti i morbiditeta;štetnim supstancama po zdravlje iznačajem preventivnih pregleda Broj programa . Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu racnopravnost i sreadstva javnog informisanja Ministarstvo zdravljaMinistarstvo prosveteMinistarstvo omladine i sportaMinistarstvo rada i socijalne politikestrukovna i druga udruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Podignut nivo zdravstvene kulture žena Rezultati istraživanja zdravlja u Republici Srbiji. Periodična istraživanja Ministarstva zdravlja Ministarstvo zdravlja Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Od 2011. godine kontinuirano 4.1.1.4. Promovisanje pravilnog način ishrane i pripremanja hrane kroz projekat: Putujuća kuhinja,sa sezonskim ciklusima Žene su edukovane u pravilnom načinu ishrane i pripremanja hrane[?] Broj promocija Izveštaji Uprava za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost sredstva javnog informisanja Strukovna i druga udruženja 2010. godina
Smanjen morbiditet gojaznosti (BMI(30) i predgojaznosti. Smanjena prevalencija komorbiditeta. Gojaznost manja od 18,3%, predgojaznost žena manja od 29.5%Morbiditet kardiovaskularnih bolesti, maligniteta, dijabetesa Statistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Ministarstvo zdravlja Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.1.5.Izrada propisa o dostupnosti jasne liste štetnih emulgatora Donet propis o obaveznosti listi štetnih emulgatora u prodavnicama hrane na vidljivim mestimaSmanjeni faktori rizika za malignitete Dostupna lista štetnih emulgatora supstanci na internetu Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnostSajt Ministarstva zdravlja sajt Ministarstvo životne sredine Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaMinisarstvo životne sredine 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.1.6.Edukacija žena u seoskim domaćinstvimao merama zdravstvene zaštite Podignut nivo zdravstvene kulture žena u ruralnim sredinama Broj sprovedenih edukacijaBroj edukovanih žena Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost i sredstva javnog informisanjaudruženja Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.1.7.Unapređivanje sistema bezbednosti i zdravlja žena na radnom mestu posebno za zaštitu zdravlja zaposlenih žena koje su izloženerizicima na radu (hemijske štetnosti, jonizujuća zračenja i sl.) i osobe sa invaliditetom Unapređeni uslovi na radu za žene, uključujući žene sa invaliditetom Sprovedene mere koje se odnose na bezbednoszt i zdravlje žena na radu Izveštaji Uprave za bezbednost na radu Uprava za bezbednost na radu udruželje poslodavaca Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.2.Prevencija zloupotreba droga, alkohola i lekova 4.1.2.1.Promovisanje principa zdravog života u školama Smanjenje vrednosti morbiditeta i mortaliteta kod bolesti zavisnosti Stepen morbiditeta i mortaliteta usled bolesti zavisnosti Statistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Ministarstvo zdravlja Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” 2015. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.2.2.Uključivanje studenata medicinskih fakulteta u promociju javnog zdravlja Saradnja sa studenatima medicinskih fakulteta u promociji javnog zdravljaPovećan procenat stanovništva upoznatog sa efektima psihoaktivnih suspstanci Tekstovi o promociji javnog zdravlja u medicinskim časopisima u dovoljnom tiražu i za celu teritoriju Republike Srbije Procenat stanovništva upoznato sa efektima psihoaktivnih suspstanci Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnosStatistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Uprava za rodnu ravnopravnostMinistarstvo zdravlja Medicinski fakulteti Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut”,Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti, Beograd Od 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.2.3.Izrada programa socijalne i psihološke podrške za žene koje zloupotrebljavaju droge, alkohol i lekove po principu ’Žene za žene’ ( uključene žene stručnjaci) Postoje programi rehabilitacije i resocijalizacije koji su rodno senzitivni i koji uzimaju u obzir potrebe žena u svim aspektima Programa Veća uspešnost diskriminisanih grupa: drugačije seksualne orijentacije, seksualnih radnica, žrtava nasilja, majki, žena sa porodičnom istorijom korišćenja psihoaktivnih supstanci Teritorijalna pokrivenost programom, sadržaj i razvoj programa i programski materijali:razvoj veština za redukciju stresa, povećanje samopoštovanja, postojanje liste psihoaktivnih supstanci i njihovim efektimabroj radionica za stručno osposobljavanje,broj žena mentora koje su uspešno prošle programe rehabilitacije i resocijalizacije Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnostzdravstvene ustanove Ministarstvo zdravljaMinistarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo za ljudska i manjinska pravazdravstvene ustanove koje se bave bolestima zavisnosti,udruženja Kraj 2015.godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.1.3.Unapređenje mentalnog i emocionalnog zdravlja, uključujući i posebne programe namenjene adolescentkinjama 4.1.3.1.Saradnja sa studentima medicinskih fakulteta na kreiranju informativnih punktova Povećanje broja i načina savetovanja (SOS telefoni, on line savetovalošte,sajtovi pod nadzorom) i vršnjačka edukacija Broj praktičnih vežbi koje sadrže rad u savetovalištimaBroj studenata koji nastavlja sa radom u savetovalištima Izveštaji nosilaca aktivnosti Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaMinistarstvo prosvete Medicinski fakulteti 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.1.3.2. Razvijanje mreže grupa za podršku i uzajamnu pomoć u očuvanju emocionalnog i mentalnog zdravlja kroz tela za rodnu ravnopravnost u jedinicama lokalne samouprave Razvijena mreža grupa za uzajamnu pomoć i solidarnost po principu ’Žene za žene’ (uključene žene stručnjaci) Broj ukljućenih stručnjakinjaBroj uključenih lokalnih zajednica Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost tela za rodnu ravnopravnost u jedinicama lokalne samouprave;strukovna i druga udruženja Kraj 2015. godine Nije potrebno dodatno finansiranje
Aktivnost 4.1.4.Podsticanje razvoja i jačanje grupa samopomoći za osnaživanje žena za preuzimanje odgovornosti za sopstveno zdravlje 4.1.4.1.Sprovođenje programa koji stimulišu aktivnu ulogu pacijenata u odlučivanju o lečenju i samopomoći u lečenju minornih bolesti Povećano znanje o za osnovnoj samopomoćiBolja informisanost o načinu rada sistema zdravstvenih ustanovaVeće učešće pacijentkinja u odlučivanju o lečenjuVeća saradnja pacijentkinja u primarnoj zaštiti Broj edukacija o samopomoći u ranom otkrivanju i lečenju minornih bolesti Sajt Ministarstva zdravlja Ministarstvo zdravljaUprava za rodnu ravnopravnost domovi zdravlja;Crveni krst Srbije;organi jedinica lokalne samouprave;sekcije Srpskog lekarskog društvastrukovna i druga udruženja 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.1.4.2.Pružanje mogućnosti organizacijama i udruženjima pacijenata da utiču na kreiranje zdravstvene politike na svim nivoima Ostvaren kontakt sa registrovanim udruženjima pacijenata u svrhu bolje identifikacije problema i akcija za njihovo otklanjanje Aktivno učešće pacijenata u kreiranju zdravstene zaštite Broj udruženja pacijenata sa kojima je ostvarena saradnja Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaMinistarstvo rada i socijalne politike Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 4.2. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Obezbeđivanje dostupnosti kvalitetne zdravstvene zaštite za žene, posebno za žene iz višestruko diskriminisanih grupa Preorijentacija osnovne delatnosti od dominantno kurativnog ka promotivno-preventivnom povećana dostupnost i pristupnost primarne zdravstvene zaštite – Evropska povelja i Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena Unapređena služba primarne zdravstvene zaštite potrebama korisnika u skladu sa Evropskom poveljom Unapređenje mehanizama za ostvarivanje, poštovanje i zaštitu ljudskih prava i prava pacijentkinja Lakša dostupnost kvalitetne zdravstvene zaštite višestruko diskriminisanim grupamaUnapređenje položaja Romkinja u zdravstvenoj zaštitiUnapređen položaja izbeglih i interno raseljenih žena Propisi o unapređenju zdravstvene zaštite Roma Propisi o regulisanju obaveznog vida zdravstvene zaštite za Romkinje, HIV pozitivne i invalideBroj ginekoloških stolova za žene invalide doniranih zdravstvenim ustanovamaBroj sanitetskih vozila opremljenih ginekološkom ambulantom za seksualne radnicameBroj sanitetskih vozila opremljenih ginekološkom ambulantom za izbegle i interno raseljene žene 2010. godina
Aktivnosti 4.2.1.1.Formiranje mobilnih timova za rano otkrivanje oboljenja kod Romkinja, izbeglih i interno raseljenih žena, žena u seoskim sredinama i udaljenim područjima Postoje mobilni timovi za rano otkrivanje oboljenja kod žena iz višestruko diskriminisane kategorije Broj sanitetskih vozila opremljenih ginekološkom ambulantom za Romkinje seksualne radniceBroj sanitetskih vozila opremljeno i sa ginekološkom ambulantom za izbegle i interno raseljene žene Izveštaji Uprave za rodnu racnopravnostIzveštaj i Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Ministarstvo rada i socijalne politike, JAZAS,Udruženja 2010. godina i 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.2.1.2.Edukacija žena iz diskriminisanih grupa o važnosti očuvanja sopstvenog zdravlja i njihovim pravima i mogućnostima u okviru zdravstvenog sistema Bolji pristup informacijama u formatima koje mogu koristiti slabovide ili gluvoneme osobe, nepismene osobe, jezičke manjinePovećana pristupnost zdravstvenim ustanovma Broj i vrsta edukacija za Romkinje, izbegle i interno raseljene žene, žene u seoskim sredinama i udaljenim područjima Sajt Ministarstva zdravlja Ministarstvo zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost,udruženja Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
[?]
4.2.2.Obezbeđivanje dostupnosti kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti višestruko diskriminisanih grupa 4.2.2.1.Opremanje ginekoloških ordinacija specijalnim stolovima za žene invalideu domovima zdravlja u Kruševcu, Kikindi i Leskovcu Dostupne specijalističke usluge ginekologa za žene invalide Broj doniranih ginekoloških stolova za žene invalide u navedenim gradovima. Ministarstvo rada i socijalne politike Uprava za rodnu ravnopravnost udruženja „ Iz kruga” 2010. godina i 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.2.2.2.Iniciranje uvođenja ujednačenog postupka pri operaciji dojke i informisanost o postoperativnom ili mastektomijom, kao proceduralni standard,po ugledu na praksu u svetu Podstaknuto pravovremeno javljanje lekaru kod sumnjivih promena i sledstveno smanjenje mortalitet Bolja informisanost pacijentkinja o postoperativnim mogućnostima Kvalitet života operisanih pacijentkinja Broj ustanova u kojima se radi rekonstrukcijaBroj operativnih zahvata na dojci sa rekonstrukcijom Procenat žena kod kojih se tumor dojke se otkrije u ranoj fazi Stopa mortaliteta manja od 41,3% Izveštaji Ministarstva zdravljaStatistički izveštaji Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut”Izveštaji zdravstvenih ustanova Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaSrpsko lekarsko društvoInstitut za onkologiju i radiologiju Srbije 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.2.3.Zakonsko uređivanje mehanizama za ostvarivanje, poštovanje i zaštitu ljudskih prava i prava pacijentkinja 4.2.3.1. Izrada propisa kojima se unapređuje pravo pacijentkinja na privatnost i slobodu odlučivanja o načinu lečenja Doneti propisi o unapređenju prava pacijenata/kinja Broj pacijentkinja koje slobodno odlučuju o načinu sopstevnog lečenja Sajt Ministarstva zdravlja Ministarstvo zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 4.3. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Unapređivanje reproduktivnog zdravlja žena Podrška nosiocima aktivnosti Nacionalnim programima za rano otkrivanje karcinoma grlića materice i dojkePovećan opšti nivo znanje o malignim bolestima u javnosti i svest da su određeni maligniteti (cerviks, dojka, kolon), pri tome najzastupljeniji kod žena, izlečivi ukoliko su blagovremeno otkriveni Osnaženi mladi za odgovoran odnos prema seksualnosti i reproduktivnom zdravlju; promovisani rodni odnosi i seksualno zdravlje zasnovani na uzajamnom poštovanju, jednakosti i odgovornosti Obezbeđene kvalitetne usluge za planiranje porodiceSmanjen broj arteficijelnih abortusa i promocija bezbednijih metoda za planiranje porodice, smanjen broj maloletničkih trudnoća. Prevencija rizičnog seksualnog ponašanja i smanjenje učestalosti seksualno prenosivih bolesti potencijalnih etioloških faktora maligniteta Dostupnost informacija kroz programe za podizanje javne svesti.Dostupnost informacija kroz obrazovni sistem sa adekvatnim nastavnim programom koji uključuje i reproduktivno zdravlje Procenat obuhvaćene ciljne populacije Nacionalnim programom za skrining raka grlića materice Sirova stopa mortaliteta manja od 12,6%Procenat ciljne populacije (45-69 godina) obuhvaćene skriningomNacionalnog programom za prevenciju raka dojke Procenat žena kod kojih se tumor dojke se otkrije u ranoj fazi Sirova stopa mortaliteta Broj novootvorenih savetovališta za reproduktivno zdravljeBroj maloletničkih trudnoća Broj neželjenih trudnoća Stopa maternalne smrtnosti kao posledica maloletničkih trudnoća Procenat upotrebe kondoma kod mladih i u prosečnoj populaciji Kontinuirano
Aktivna uloga obrazovnih ustanova i sredstava javnog informisanjau u kreiranju javnog mnenja, novih percepcija i kulturnih promena u javnom mnenju Obezbeđen humaniji pristup porođaju i sigurno materinstvoMajci se pruža posebna podrška i zaštita pre i posle porođajaObezbeđen pristup odgovarajućim pravovremenim i razumljivim informacijama i savetodavnim uslugama 5. Poboljšan kvaliteta života žena u menopauziPoštovanje različitosti ( socijalno ekonomske, kulturne, religije, životnog doba) Procenat žena koje godišnje poseti ginekologaMaternalni morbiditet i mortalitet Perinatalni morbiditet i mortalitet Broj komplikacija na porođaju i u puerperijumuImplementacija programa „Bolnice prijatelji beba ” Broj CD ova i broj publikacijaBroj štampanih izdanja vežbi za žene 2010. godina i kontinuirano Aktivnosti 4.3.1.1.Učešće u aktivnostima predviđenim Nacionalnom programom za skrining raka grlića materice Povećana dostupnost citološkog testiranja u ustanovama primarne zdravstvene zaštite Donacija 1500 kompleta (uključujući spekulume) za Papanikolau testiranje za Zaječarski i Borski okrug sa najvećom incidencijom raka grlića materice Sajt Ministarstva zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost Zdravstvene ustanove zadužene za sprovođenje skrininga raka grlića materice 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.3.1.3.Podrška programima za rano otkrivanje malignih tumora dojke kroz povećanje teritorijalne pokrivenostipostojećeg animiranog spota o samopregledu dojke Procenat žena otkrivanja tumoar dojke u ranoj fazi veći od 24%. Broj nastupa u sredstvima javnog informisanja na temu samopregleda Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaSredstva javnog informisanja 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Procenat ciljne populacije (45-69 godina) obuhvaćene skriningomSmanjenje mortaliteta kod raka dojke Procenat obuhvaćene populacije skriningom Procenat žena kod kojih se tumor dojke se otkrije u ranoj fazi Motalitet manji od 36,3%Sirova stopa mortaliteta manja od 41,3 Statistički izveštaji Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Ministarstvo zdravlja Institut za onkologiju i radiologiju Srbije Zdravstvene ustanove Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostimaBudžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.3.2.Obezbeđivanje kvalitetne usluge za planiranje porodice i lečenje neplodnosti, smanjivanje učestalosti abortusa i promocija bezbednijih metoda za planiranje porodice, smanjivanje maloletničkih trudnoća i maternalne smrtnosti 4.3.2.1Aktivna prevencija neželjene trudnoće u okviru edukacije o planiranju porodice kao nephodan element u opštem obrazovanju U okviru nastavnih planova i programa obezbeđeno obrazovanje iz oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja Broj maloletničkih trudnoća Broj neželjenih trudnoća Stopa maternalne smrtnosti kao posledicamaloletničkih trudnoća Statistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Ministarstvo zdravlja Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.3.2.2.Podsticanje ginekologa u domovima zdravlja da osnivaju savetovališta, stimulacijom jedinica lokalne samouprave Osnovana savetovališta za planiranje porodice i unapređenje reproduktivnog zdravlja Broj novootvorenih savetovališta za reproduktivno zdravlje. Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Tela za rodnu ravnopravnost ujedinicama lokalne samoupraveDomovi zdravlja Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.3.2.3.Informisanje žena o potrebi korišćenja i vrstama kontraceptivnih sredstava Smanjen broj neželjenih trudnoća Povećan broj žena koje koriste kontraceptivna sredstva.Broj komisija za rodnu ravnopravnost kojima su dodeljena sredstva za promociju i edukacijuuloge ginekologa i savetovališta za reproduktivno zdravlje Sajt Ministarstva zdravljaStatistika Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Ministarstvo zdravljaUprava za rodnu ravnopravnostPodaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Udruženje za reproduktivno zdravljeTela za rodnu ravnopravnost u jedinicama lokalne samouprave 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.3.2.4.Predlog za uvođenje procedure za subvencionisanje artificijelnog abortusa razmatranjem socijalnog statusa i životnih okolnosti žena, kao i prirode partnerske veze Smanjen broj neželjenih trudnoća Broj subvencionisanih artificelnih abortusa Sajt Ministarstva zdravljaStatistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravlja 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.3.3.Prevencija rizičnog seksualnog ponašanja i smanjivanje učestalosti seksualno prenosivih bolesti; osnaživanje mladih za odgovoran odnos prema seksualnosti i reproduktivnom zdravlju; promovisanje rodnih odnosa i seksualnog zdravlja zasnovanih na uzajamnom poštovanju, jednakosti i odgovornosti 4.3.3.1.Poboljšavanje nivoa znanja mladih u oblasti reproduktivnog zdravlje Veće znanje mladih za odgovoran odnos prema seksualnosti i reproduktivnom zdravlju uz rodne odnose zasnovane na uzajamnom poštovanju, jednakosti i odgovornosti Incidenca seksualno prenosivih bolesti kod mladih ( do 26 godina) Statistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Ministarstvo zdravlja Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.3.3.2Promovisanje upotrebe kontraceptivnih sredstava kroz periodične akcije deljenja (besplatnih) kondoma ženama u gradskim i ruralnim sredinama Povećana upotreba kondoma Smanjenje incidence ceksualno prenosivih bolesti i HIV-aPovećana dostupnost kondomima kroz povećanu finansijsku dostupnost Upotreba kondoma prilikom odnosa veći od 66.1% (mladi), veći od 51.5% u prosečnoj populacijiIncidenca seksualno prenosivih bolestiIncidenca HIV-a Statistički izveštajiInstituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut”Izveštaji Uprava za rodnu ravnopravnostIzveštaji kancelarija za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaUprava za rodnu ravnopravnostJAZAS Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima JAZASOrgani jedinica lokalne samouprave Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.3.3.3. Obezbeđivanje besplatnih kondoma za Romkinje Povećana dostupnost kondomima kroz povećanu finansijsku dostupnost Količina dodeljenih kondoma Jugoslovenskoj asocijaciji za borbu protiv side za Romkinje seksualne radniceTeritorijalna rasprostranjenost Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnostIzveštaji učesnika aktivnosti Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Nacionalni savet Roma 2010. i kontinuirano Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžetaDonatorska sredstva
4.3.4.Promovisanje humanijeg pristupa porođaju i obezbeđivanje sigurnog materinstva 4.3.4.1.Promovisanje humanijeg pristupa porođaju kroz obezbeđivanje ranog kontakta majki i beba Zdravstvene ustanove prijateljski orijentisane prema majci i bebama, smeštaj novorođenčeta pored majke tokom boravka u bolnici Broj zdravstvenih ustanova obuhvaćen programom: „Baby-Friendly HospitalPlus” Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Ministarstvo zdravljaInstitut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” UNICEF Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.3.4.2.Obezbeđivanje sigurnog materinstva kroz redovnu kontrole i edukaciju u savetovalištima Blagovremeno prepoznavanje rizika i smanjenje broja visokorizičnih trudnoća, spontanih pobačaja i prevremenih porođaja, promena znanja i ponašanja trudnica i sticanje zdravih navika Stopa maternalni morbiditeta imoraliteta Obuhvat trudnica u prvom trimestru Obuhvat trudnica kućnim posetama polivalentne patronažne sestre Statistički izveštaji Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Vodič za zdravstvenu zaštitu trudnica na primarnom nivou iz 2005. godine Ministarstvo zdravlja Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Zdravstvene ustanove Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.3.5.Poboljšanje kvaliteta života žena u menopauzi 4.3.5.1.Izrada promotivnih materijala za edukaciju u cilju olakšanja tegoba žena u menopauzi Postoji promotivni materijalkoji obrađuje:redukciju kardiovaskularnog rizika;redukciju rizika za osteoporozu;izbor stila života;način ishrane; fizičke aktivnosti Poglavlje u okviru publikacijeo prevenciji tegoba sindroma menopauzeBroj publikacija sa fizičkim vežbama Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaMinistarstvo prosveteMinistarstvo omladine i sportaMinistarstvo rada i socijalne politikeStrukovna i druga udruženjaIzdavači 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 4.4. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Jačanje kapaciteta zdravstvene zaštite uvođenjem rodne dimenzije u sistem Razvijena rodno razvrstana dokumentacija i statistika u oblasti zdravlja Uključen rodni aspekt u formiranje jedinstvenog informacionog sistema u oblasti zdravljaPodstaknuto rutinsko uključivanje rodnih varijabli u redovna istraživanja Broj ustanova zdravstvene zaštite sa softverskom mogućnošću statistike po polu i morbiditetuPredlog Vladi za uključivanje rodnog aspekta u formiranje jedinstvenog informacionog sistema u oblasti zdravlja Broj javnih rasprava o uvođenju rodne dimenzije u zdravstvenu zaštitu 2010. godina
Aktivnosti 4.4.1.1.Vođenje rodno razvrstanih evidencija i prikupljanja podataka iz zdravstvenih institucija Dostupna rodno razvrstana evidencija i prikupljanje podataka iz zdravstvenih institucija Broj ustanova zdravstvene zaštite iz kojih se dobijaju rodno osetljivipodaci ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost 2010. godina Nije potrebno dodatno finansiranje Dopuna i inovacija medicinske dokumentacije i evidencije u domovima zdravljaVerodostojni podaci o mortalitetu Posttoji poseban zakon o medicinskoj dokumentaciji Broj zdravstvenih ustanova sa softverskom mogućnošću statistike po polu po mortalitetu Izveštaji Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut”
4.4.1.2.Podsicanje istraživanja, procene i evaluacije koje prepoznaju različita iskustva i specifične potrebe žena Podstaknuto rutinsko uključivanje rodnih komponenti u redovna istraživanja(biomedicinska, bihejvioristička, epidemiološka, klinička ispitivanja).Kvalitetnije zdravstvene usluge za žene. Broj javnih rasprava o podsticanju aktivnosti oraganizovanih uz saradnju sa ustanovama za medicinsku statistiku Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnostIzveštaji organizatora tribina i ogruglih stolovaSajt Ministarstva zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaRepublički zavod za statistikuInstitut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” Srpsko lekarsko društvo 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Aktivnost 4.4.2.Kontinuirana obuka zdravstvenih radnika za uvođenje rodne dimenzije u zdravstvenu praksu i promovisanje Evropske povelje o pravima pacijenata Obuka zdravstvenih radnika za uvođenje rodne dimenzije uvršćena je u plan obuka Broj obuka za zdravstvene radnikeBroj radnika u zdravstvu obuhvaćenim obukom Sajt Ministarstva zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaRepublički zavod za statistikuInstitut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” 2011. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.4.3.Uključivati rodnu dimenziju u profesionalne i etičke kodekse i uvođenje rodno senzitivnih zdravstvenih procedura Rodna dimenzija reproduktivnog zdravljeuključena u oblast medicinskih nauka Broj zdravstvenih procedura u kojima je uključen rodni aspekt Sajt Ministarstva zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaRepublički zavod za statistikuInstitut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” 2011. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.4.4.Uključivati rodni aspekt u formiranje jedinstvenog informacionog sistema u oblasti zdravlja 4.4.4.1.Uključivanje rodnog aspekta u formiranje jedinstvenog informacionog sistema u oblasti zdravlja Uključen rodni aspekt pri formiranju integrisanog informacionog sistema u oblasti zdravlja Jedinstveni informacioni sistem u oblasti zdravlja. Sajt Ministarstva zdravlja Ministarstvo zdravlja Uprava za rodnu ravnopravnost 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta. Donatorska sredstva
Pojedinačni cilj 4.5. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Povećanje učešća žena u odlučivanju o zdravstvenoj politici Povećanje učešća žena na rukovodećim mestima i u upravljačkim telima zdravstvenih ustanova i uvođenje procedura koje obezbeđuju učešće u odlučivanju o zdravstvenoj zaštiti na svim nivoimaUjednačena zastupljenost u strukturama odlučivanja i donošenja politike koja verodostojnije odražava strukturu zaposlenih ( 75% zaposlenih u zdravstvu su žene)Razvijen multisektorski pristup i, uključena udruženja, profesionalne organizacije i zdravstvene ustanove u kreiranje zdravstvene politikeOstvarena međuresorne saradnje u domenu opšteg zdravlja žena Preorijentacija osnovne delatnosti ka promotivno-preventivnom pristupu Procenat predstavnika manje zastupljenog pola u obrazovnim i naučnim ustanovama zdravstvenog sistemaProcenat žena u strukturama odlučivanja i donošenja politikeČetiri formulacije predloga za konkretne aktivnosti i mere uz učešće barem dva državna sektora 2010. godina do 2015. godina
Aktivnosti 4.5.1.1Povećanje procenta žena na rukovodećim položajima u obrazovnim i naučnim ustanovama zdravstvenog sistema Smanjenje razlika između obrazovnog i rukovodećeg nivoa u obrazovnim i naučnim ustanovama zdravstvenog sistema kroz primenu posebnih zakonodavnih mera Procenat predstavnika manje zastupljenog pola u obrazovnim i naučnim ustanovama zdravstvenog sistemaProcenat zadovoljnih žena sa mogućnošću napredovanja Rodno senzitivna evidencijaa i dokumentacija o strukturi zaposlenih u obrazovnim i naučnim ustanovama Ministarstvo zdravljaMinistarstvo prosvete Obrazovne i naučne ustanove u zdravstvenom sistemuInstitut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut” 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.5.1.2.Povećanje procenta žena na rukovodećim položajima u državnim i privatnim zdravstvenim ustanovama Povećan procenat žena na rukovodećim položajima u državnim i privatnim zdravstvenim ustnovama Procenat žena na rukovodećim položajima u državnim i privatnim zdravstvenim ustanovama Rodno senzitivna evidencija i dokumentacija o polnoj strukturi zaposlenih u zdravstvenim ustanovama Ministarstvo zdravlja zdravstvene ustanove 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.5.2.Podsticanje multisektorskog pristupa i uključivanje udruženja, profesionalnih organizacija i zdravstvenih ustanova u kreiranje zdravstvene politike 4.5.2.1.Saradnja državnih organa, zdravstvenih ustanova i udruženja koja se bave zdravljem Ostvarena saradnja državnih organa, zdravstvenih ustanova i udruženja koja se bave zdravljem Aktivnosti u zdravstvenoj zaštiti ostvareni kroz saradnju državnih organa, zdravstvenih ustanova i udruženja koja se bave zdravljem Izveštaj Uprave za rodnu ravnopravnostIzveštaji učesnika aktivnosti Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaMinistarstvo omladine i sportaZUOVEkspertska grupa za razvoj mladih u Republike Srbije 2010. godina. Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.5.2.3.Povezivanje sektora zdravlja i obrazovanjakroz zajedničke aktivnosti u promociji javnog zdravlja Studenti medicinskih fakulteta uključeni u promociju javnog zdravlja i vršnjačku edukaciju Broj uključenih studenata medicinskih fakulteta Izveštaj Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravljaMinistarstvo prosveteMedicinski fakulteti 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.5.2.4.Podsticanje saradnje sa svim sektorima koji značajno deluju na osnovne komponente ženskog zdravlja (obrazovanje, socijalna zaštita, kultura, nauka, pravni sistem i finansiranje) Podstaknuta saradnja sa svim relevantnim činiocima koji se bave zdravljem ženaSektori senzitivisani da zdravlje žene shvate kao značajan resurs za razvoj zajednice i populacionu Broj ostvarenih međusektorskih kontakata Broj predloga za konkretne aktivnosti i mere u javnom zdravlju Izveštaji Uprava za rodnu ravnopravnost Zapisnici sa sednica Sajt Vlade Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo zdravlja,Ministarstvo pravde, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava,Nacionalna služba za zapošljavanje,Agencija za zapošljavanje,strukovna i druga udruženja Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 4.6. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Povećanje učešća žena u sportskim aktivnostima, omasovljavanje ženskih sportskih organizacija i davanje ravnopravnog značaja ženama u sportu Promovisan sport, rekreacija i fizičke aktivnosti žena kao poželjan model života korisnog po zdravljeSmanjen faktora rizika po zdravlje ženaSmanjenjen morbiditet čiji je uzrok gojaznost Pojačana prevencija bolesti zavisnosti, problema u menopauzi, unapređenje mentalnog zdravljaAktivna uloga obrazovnih institucija, sredstava javnog informisanja u službi promocije sporta Procenat žena koje se bave rekreacijom i sportom Procenat gojaznosti manji od 18,3%, Podaci o morbiditetu i mortalitetu po starosnoj strukturi Kontinuirano Izjednačeni uslovi za bavljenje sportom (masovnim i vrhunskim) i jednako vrednovanje sportskih rezultata žena i muškaracaObezbeđena ravnopravna zastupljenost žena na svim pozicijama odlučivanja u sportu i u sportskim organizacijama Procenat zastupljenosti žena
Aktivnosti 4.6.1.1.Promovisanje bavljenje rekreacijom isportom kao poželjan model za zdrav život Povećan obim bavljenja rekreacijom ili sportom Postoji elektronski i štampani edukativni materijal koji obrađuje odnos fizičke aktivnosti i vitalnih parametara i morbiditeta Procenat žena koji se bavi sportom i rekreacijom Statistički izveštaji Republičkog zavoda za sport Izveštaji organizacija civilnog društva Ministarstvo omladine i sporta Uprava za rodnu ravnopravnost i sredstva javnog informisanja Sportska udruženja, Republički zavod za sport, udruženja bivši i aktivni sportisti; poznate ličnosti 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.6.1.2.Promovisanje fizičke aktivnosti/sportove pogodne za žensko zdravlje kroz projekat: redovna mesečna takmičenja u brzom hodanju po uzrasnim kategorijama Ostvarena kampanja„ Žene i sport”Promovisano pešačenje kao osnovna kardio-vežba dostupna svima Broj takmičenje sa učešćem poznatih osoba i nagradama po uzrasnim kategorijama. Broj učesnica po uzrasnim kategorijama Izveštaji relevantnih sportskih organizacija: organizatora, nosilaca aktivnosti Ministarstva omladine i sporta Ministarstvo zdravljaUprava za rodnu ravnopravnost i Nacionalni granski savez za atletiku Olimpijski komitet Srbije,Sportski savez Srbije, strukovna i druga udruženja bivši i aktivni sportisti; 2010. godine.i kontinuiranoOd 2011. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.6.1.3.Uključivanje Romkinja u sportske aktivnosti Uključene romkinje u pokret „ Sport za sve” Broj Romkinja koje su osvojile nagradu kao učesnicetakmičenja Republički zavod za sport Izveštaji relevantnih sportskih organizacija: organizatora, nosilaca aktivnostiSajt Romskog nacionalnog saveta Ministarstvo omladine i sporta Uprava za rodnu ravnopravnost 2010. godina i kontinuirano Olimpijski komitet SrbijeSportski savez Srbije Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.6.1.4.Promovisanje fizičke aktivnosti u ruralnim sredinama kroz tela za rodnu ravnopravnost na u jedinicama lokalne samouprave Učešće jedinica lokalne samouprave u promociju sporta za žene i folklornim sekcijama Broj novih folklornih sekcija Broj članica sportskih sekcijaBroj jedinica lokalne samouprave koje su organizovale takmičenjaBroj učesnica u sportskim aktivnostima u ruralnim sredinama Izveštaji Uprava za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnostOrgani jedinica lokalne samouprave Folklorna društvaKulturno-umetnička društvaudruženja Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.6.1.5. Podsticanje vanškolskih fizičkih aktivnosti za učenice u obrazovnim ustanovama Povećano učešće učenica u bavljenju sportom. Broj organizovanih vanškolskih sportskih aktivnosti Broj zaposlenih aktivno uključenih u vanškolske sportske aktivnosti Statistika obrazovnih institucijaIzveštaji školskih pedagoga i psihologa Uprava za rodhu ravnopravnost Ministarstvo omladine i sporta Ministarstvo prosvet Škole 2010. godine i 2011. godine Nisu potrabna dodatna sredstva iz budžeta
4.6.2.Izjednačavanje uslova za bavljenje sportom (masovnim i vrhunskim) i jednako vrednovanje sportskih rezultata žena i muškaraca 4.6.2.1Podrška osnivanju i radu ženskih klubova i ženskih sekcija u sportskim društvima Osnovani novi ženski klubovi i sekcije u sportskim društvima . Broj novih ženskih klubova i sekcija. Matična evidencija Rrepubličkog zavoda za sportIzveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Olimpijski komitet Srbijeorgani jedinica loklane samoupraveNacionalni granski savezi sportske organizacije 2010. godina.i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 4.6.2.2.Lobiranje za uključivanje World Tenis Association turnira na “Serbia Open” turniru Ostvarena saradnja sa Olimpijskim komitetom Srbije, Komisijom „Žene i sport” i Nacionalnim granskim savezom World Tenis Association turnir International „Serbia Open” turniru Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo omladine i sportaSvetski poznate teniserke 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.6.3.Obezbeđivanje ravnopravne zastupljenosti žena na svim pozicijama odlučivanja u sportu i u sportskim organizacijama 4.6.3.1.Propisivanje učešće pripadnika manje zastupljenog pola u sportskim savezima, komitetima i upravnim odborima Propisano učešće pripadnika manje zastupljenog pola u sportskim savezima, komitetima i upravnim odborima Broj usvojenih usklađenih opštih akata – statuta sportskih organizacija u kojima se afirmiše učešće manje zastupljenog pola ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo omladine i sportaNacionalnih granskih saveza i drugih sportskih organizacija Nacionalni granski savezi, Olimpijski komitet Srbije,sportske organizacije, nacionalna udruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.6.3.2Primena posebnih mera za aktivnije učešće žena na pozicijama odlučivanja u sportu Povećan procenat zastupljenosti žena na svim pozicijama odlučivanja u sportu i u sportskim organizacijama Jači kapacitet žena za programski i poslovni menadžment Procenat zastupljenosti žena na pozicijama odlučivanja Proceant studentkinja po smerovima Rodna struktura stipendijaProcenat učešća žena u organizovanim oblicima stručnog usavršavanja Evidencija Republičkog zavoda za sportPeriodični izveštaji o rodnoj strukturi po smerovimau obrazovnim ustanovama Izveštaji sportskih organizacija o radu Ministarstvo pravde,Ministarstvo omladine i sporta Ministarstvo prosvete organi jedinica lokalne samoupraveNacionalni granski savezi, Olimpijski komitet Srbije, Nacionalno udruženje trenera Pokrajinski organii organi jedinica lokalne samouoprave,strukovna udruženjamatični fakulteti sporta i privatne visokoškolske ustanoveStrukovna udruženja Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
4.6.3.3.Primena posebnih mera– zakonodavnih, izvršnih i administrativnih- za podsticanje žena za učešće u donošenju odluka o razvoju ženskog sporta Povećano učešće žena u donošenju odluka o razvoju ženskog sportaAktivne mere zapošljavanja žena predavača na matičnim fakultetima za sport i žena specijalista sportske medicine Broj žena trenera u ženskom sportuBroj žena predavača predmeta u oblasti ženskog sportaProcenat žena specijalista sportske medicine u ženskom sportuBroj žena sudija u ženskom sportu Evidencije Republičkog zavoda za sport Ministarstvo pravdeUprava za rodnu ravnopravnostOrgani jedinica lokalne samouopraveUniverzitetudruženja Ministarstvo omladine i sportaSportski fakulteti i privatne visokoškolske ustanovestrukovna udruženja 2010. godina i kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Strateška oblast: Prevencija i suzbijanje nasilja nad ženama i unapređenje zaštite žrtava
POSEBAN CILj 5: Prevencija i suzbijanje nasilja nad ženama i unapređenje zaštite žrtava
Pojedinačni cilj 5.1. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Unapređivanje normativnog okvira zaštite od nasilja nad ženama Obezbeđene posebne mere kao što su zakonska pravila, mehanizmi i procedure, koji su prilagođeni pojedinim vidovima nasiljaUstanovljena posebna i efikasna rešenja za zaštitu žena koje pripadaju višestruko diskriminisanim grupama Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 5.1.1.1. Sprovođenje konsultativnog proces u cilju formulisanja predog a Nacionalna strategija za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici Broj predstavnika relevantnih institucija i civilnih organizacija uključenih u konsultativni procesBroj održanih konsultativnih sastanaka Godišnji izveštaj tima na projektu Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanogZapisnici sa održanih konsultativnih sastanaka Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo unutrašnjih poslova Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Ministarstvo zdravlja Ministarstvo prostvete Ministarstvo pravde Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravuTim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaStručnjaci/kinjeUdruženja 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije.Projekat finansira Vlada Norveške 5.1.1.2.Donošenje Nacionalna strategija za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici u okviru koje bi se definisale kako mere prevencije, tako i mere zaštite za žrtve Doneta Nacionalna strategija za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici koja definiše mere prevencije i zaštite za žrtve nasilja Postoji Nacionalna strategije za borbu protiv nasilja nad ženama.Izrađen Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategiju za borbu protiv nasilja nad ženama „Službeni glasnik Republike Srbije” Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Stručnjaci/kinjeUdruženja 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Reoublike Srbije.Projekat finansira Vlada Norveške 5.1.1.3.Izrada propisa o merama, mehanizmima i procedurama koje se odnose na pojedine vidove nasilja a koojima se ustanovljuju posebna i efikasna rešenja za zaštitu žena koje pripadaju višestruko diskriminisanim grupama Doneti propisiUstanovljena posebna i efikasna rešenja za zaštitu žena koje pripadaju višestruko diskriminisanim grupama. Broj održanih konsultativnih sastanaka.Broj i kvalitet kreiranih mera,.Broj i stepen primenljivosti rešenja za zaštitu žena iz višestruko diskriminisanih grupa Godišnji izveštaji nadležnih institucija Zapisnici sa održanih konsultativnih sastanakaKreirane zakonske mere, mehanizmi i procedure Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Uprava za rodnu ravnopravnost Stručnjaci/kinje Udruženja 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.1.1.4. Obezbeđivanje efiksanih mehanizama za prepoznavanje, prevenciju i rešavanje problema maloletnih i ugovorenih brakova, kao i prakse prodaje nevesta Ustanovljen sistem za prepoznavanje, prevenciju i rešavanje problema maloletnih i ugovorenih brakova, kao i prakse prodaje nevesta. Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaMinistarstvo rada i socijalne politike Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaSpecijalizovana udruženja 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Aktivnost 5.1.2.Reforma zakonodavstva 5.1.2.1.Analiza usaglašenosti odredaba propisa u vezi nasilja sa prihvaćenim međunarodnim standardima Usaglašene odredbe propisa koji se odnose na nasilje sa prihvaćenim međunarodnim standardima Rezultati analize usaglašenosti odredbi relevantnih zakona sa prihvaćenim međunarodnim standardimaBroj usaglašenih odredbi, tj. broj i kvalitet zakonskih izmena Izveštaj analize usaglašenosti odredbi ralevantnih zakona sa prihvaćenim međunarodnim standardima Zvanični izveštaj prema CEDAW Komitetu i ocene sa sastanaka Unapređenog stalnog dijaloga sa Evropskom unijom Kancelarija za evropske integracijeMinistarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaMinistarstvo unutrašnjih poslova Ministarstvo pravde Uprava za rodnu ravnopravnostTim projekta: Projekta Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaudruženja organizacije koje se bave ljudskim pravima 2010. godina2011. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije.Projekat finansira Vlada Norveške 5.1.2.2.Unapređivanje zakonodavnog okvira u oblasti prevencije i zaštite žrtava nasilja u porodici Unapređen zakonodavni okvir u oblasti prevencije i zaštite žrtava nasilja u porodici.Izmenjen Zakon o izvršnom postupku sa odredbama Porodičnog zakona saglasno principu hitnosti izvršenja odluka donetih po Porodičnom zakonu Broj amandmana podnetih na usvajanjeu vezi izmena postojećih zakona.Broj usvojenih amandmana u vezi izmena postojećih zakona Izveštaj Uprave za rodnu ravnopravnost,,Službeni glasnik Republike Srbije” Uprava za rodnu ravnopravnost, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo pravde, institucije pravosuđa, Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Ministarstvo rada i socijalne politike,Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaUdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina do 2011. godine Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije.Projekat finansira Vlada Norveške 5.1.2.3 .Analiza postojećih zakonodavnih rešenja u oblasti nasilja nad ženama Sistematizovan pregled postojećeg zakonodavstva i izrađeni predlozi za izmene i unapređenje sistemskog kvaliteta zakonodavnog okvira u oblasti nasilja nad ženama. Izrađena Bela knjiga postojećih propisa koji se bave nasiljem nad ženama i predlozi za unapređenje zakonodavnog okvira u istoj oblasti. Dokument – Bela knjiga postojećih propisa koji se bave nasiljem nad ženama i predlozi za unapređenje zakonodavnog okvira u istoj oblasti Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaTim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaStručnjaci/kinje 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije.Projekat finansira Vlada Norveške 5.1.2.4.Predlaog izmena i dopuna Zakona o radu i usvajanje Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu Usvojen Predlog izmena i dopuna Zakona o radu i usvajanje Zakona o sprečavanju nasilja i zlostavljanja na radnom mestu Usvojen Predlog Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu. Broj usvojenih izmena i dopuna Zakona o raduBroj pokrenutih sudskih postupaka zbog zlostavljanja na radu ili u vezi sa radomBroj sporova rešenih kroz proces posredovanja Broj dobijenih sporova od strane zlostavljanih ,,Službeni glasnik Republike Srbije” Izveštaji Inspekcije radaStatistika pravosudnih organa Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo unutrašnjih poslova Ministarstvo pravde Institucije pravosuđa Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaOdbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Udruženja koja se bave ljudskim pravima Udruženja 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije 5.1.2.5.Predlog izmene i dopune Krivičnog zakonika za proširenje kaznene politike Usvojene predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika za pooštrenje kaznene politike Broj usvojenih odredaba Krivičnog zakonika. Rezultati analize relevantne kaznene politike ,,Službeni glasnik Republike Srbije”Izveštaj analize kaznene politike Ministarstvo unutrašnjih poslova Ministarstvo pravde, Institucije pravosuđa, Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaUdruženja Organizacije koje se bave kaznenom politikom 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije.Projekat finansira Vlada Norveške 5.1.2.6Izrada Nacrta zakona o sprečavanju nasilja u porodici kojim se unapređuju instrumenti sistema zaštite od nasilja u porodici Izrađen Nacrt zakona o sprečavanju nasilja u porodici kojim se unapređuju instrumenti sistema zaštite od nasilja u porodici Broj predstavnika relevantnih institucija i broj stručnjaka i stručnjakinja koji/e su učestvovali/e u izradi Nacrta zakona.Broj sastanaka, okruglih stolova održanih tokom javne rasprave o nacrtu zakona Nacrt zakona o sprečavanju nasilja u porodici.Izveštaj o javnoj raspravi. Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo pravde Ministarstvo rada i socijalne politikeTim: projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Stručnjaci/kinje 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije.Projekat finansira Vlada Norveške Aktivnost 5.1.3.Praćenje primene zakona 5.1.3.1.Analiza i praćenje primene Porodičnog zakona i mera zaštite predviđenih ovim zakonom Efikasan i konzistentan zakonodavni okvir u oblasti prevencije i zaštite žrtava nasilja u porodici, posebno žena. Rezultati analize Porodičnog zakona i mera zaštite predviđenih ovim zakonom. Statistički podaci o nasilju u porodici prema evidencijama centara za socijalni rad, policije i pravosuđa. Redovni godišnji izveštaj i analize nadležnih organa o primeni relevantnih odredbi Porodičnog zakona. Izveštaji nezavisnih udruženja praćenja ove prakse od strane civilnog društva Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo unutrašnjih poslova Sistem pravosuđaOdbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Ministarstvo rada i socijalne politikeUdruženja 2010. godina do 2015. .godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.1.3.2. Izrada standarda delovanja mehanizama zaduženih za praćenje stanja u oblasti porodičnog nasilja i nasilja nad ženama (npr. nasilje u partnerskoj relaciji i u porodici, trgovina ženama, seksualno nasilje, običajne prakse koje čine nasilje prema ženama i sl). Postoje standardi delovanja mehanizama zaduženih za praćenje stanja u oblasti porodičnog nasilja i nasilja nad ženama Broj nadležnih institucija koje primenjuju standardizovani postupci za prikupljanje podataka o primeni relevantnih zakona.Statistički podaci o nasilju prema evidencijama centara za socijalni rad, policije i pravosuđa Redovni godišnji izveštaj nadležnih organa o primeni relevantnih odredbi Porodičnog zakona Izveštaji i analize udruženja Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo unutrašnjih poslova Ministarstvo pravde Institucije pravosuđa Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaUdruženja Udruženja koja se bave ljudskim pravima 2010. godina i 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.1.3.3. Analiza i praćenje primene kaznene politike u oblastinasilja nad ženama i razlike u primeni zakonskih propisa po tipu institucija Efikasna primena kaznene politike prema izvršiocima nasilja nad ženamaPocedure krivičnog, prekršajnog i parničnog postupka izricanja kaznenih i zaštitnih mera prema izvršiocu nasilja prema ženama se primenjuju Broj izrečenih kazni prema počiniocima nasiljaBroj nadležnih institucija koje primenjuju usaglašene postupke za prikupljanje podataka o izvršenom nasiljuStatistika nasilja prema ženama u policiji i centrima za socijalni rad koji su ušli u parnični postupak. Rezultati analize prijavljenih, procesuiranih slučajeva i izrečenih kazniRedovni godišnji izveštaj nadležnih organa o primeni relevantnih odredbi Krivičnog zakonikaIzveštaji nezavisnog praćenja ove prakse od strane civilnog društva Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo unutrašnjih poslova Ministarstvo pravde i sistem pravosuđa Ministarstvo za ljudska i manjinska prava,UdruženjaUdruženja koja se bave ljudskim pravima 2010. godina do 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 5.2 Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Jačanje kapaciteta sistema zaštite žena od nasilja Usvojen objedinjeni protokol o postupanju u slučajevima nasilja prema ženama u ustanovama socijalne zaštite, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama, u policiji i pravosuđu.Kontinuirana obuka zaposlenih u pravosuđu, policiji, zavodima za izvršenje zavodskih sankcija, socijalnim, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama i u sredstvima javnog informisanja. Poboljšana horizontalna i vertikalna koordinacija ključnih aktera, nadležnih institucija: ustanova socijalne zaštite, zdravstvenih, vaspitnih i obrazovnih ustanova, kao i policije i pravosuđa.Ojačana efikasnost, odgovornost i transparentnost nadležnih institucija, poboljšan kapacitet delovanja i ustanovljeni mehanizmi za ispunjavanje međunarodno-pravnih obaveza zaštite ljudskih prava.Nezavisno i efektivno pravosuđe zasnovano na poboljšanom pristupu pravosudnim organima za marginalizovane grupe. Uniformni standardi profesionalnog rada za sve zaposlene u institucijama socijalne zaštite, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama, u policiji i pravosuđu.Formiranje stalnog međuresornog koordinacionog tela koje predstavlja mehanizam za doslednu primenu objedinjenog protokola o postupanju u slučajevima nasilja prema ženama.Formulisani specijalizovani moduli edukacije za Pravosudni Centar, Policijsku Akademiju i Službu za upravljanje kadrovima Broj prijavljenih slučajeva nasilja prema ženama. 2010. godina do 2015. godina Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 5.2.1.1.Uspostavljanje kontinuirane međusektorske koordinisane saradnje koja predstavlja osnovu za doslednu primenu objedinjenog protokola o postupanju u slučajevima nasilja prema ženama u ustanovama socijalne zaštite, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama, u policiji i pravosuđu na opštinskom nivou Uspostavljena i funkcionalna međusektorska saradnja na opštinskom nivou. Broj sastanaka nadležnih institucija na lokalnom nivouBroj zajedničkih koordinisanih aktivnosti i intervencija u zaštiti žrtava nasilja Izveštaji sa sastanaka nadležnih institucija na lokalnom nivouIzveštaji o radu nadležnih organa Uprava za rodnu ravnopravnostMinistarstvo pravde i institucije pravosuđaMinistarstvo unutrašnjih poslova Projektni tim: Projekta Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaOrgani jedinica lokalne samoupraveProsvetno vaspitne ustanove i utanove socijalne zaštite na lokalnom nivou Ženska udruženjaOrganizacije za pružanje različitih vidova podrške žrtvama 2010. godina-2011. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.2.2.Kontinuirana obuka zaposlenih u pravosuđu, policiji, zavodima za izvršenje zavodskih sankcija, socijalnim, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama i u sredstvima javnog informisanja 5.2.2.1.Organizovanjestalne edukacije, uključujući i specijalizaciju, zaposlenih u institucijama zaštite, kako bi se obezbedilo adekvatno postupanje u slučajevima nasilja Ustanovljena stalna obuka, uključujući i specijalizaciju, zaposlenih u institucijamazaštite, kako bi se obezbedilo adekvatno postupanje u slučajevima nasilja. Broj formulisanih specijalizovani moduli edukacije za Pravosudni Centar, Policijsku Akademiju i Službu za upravljanje kadrovima Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo prosvete Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja,Organi jedinica lokalne samouprave,Ustanove socijalne zaštite,Udruženja 2010. do 2015. godine Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.2.2.2.Obezbeđivanje odgovarajućih prosvetnih kadrova za uvođenje edukacije o nedopustivosti nasilja uvede u obrazovni sistem Obezbeđeni odgovarajući prosvetni kadrovi za uvođenje edukacije o nedopustivosti nasilja u obrazovni sistem Broj održanih seminara i radionica sa kadrovima obrazovnih ustanovaBroj nastavnika koji su učestvovali na seminarima i radionicama Evaluacija održanih seminara i specijalizovanih modula od strane učesnika Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo prosvete Obrazovne ustanoveUdruženja koja imaju akreditovane edukativne programe i izvođače sa licencomStručnjaci/kinje 2011. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.2.2.3. Izrada kodeksa za izveštavanje sredstava javnog informisanja o slučajevima porodičnog nasilja. Izrađen Kodeks za izveštavanje o slučajevima porodičnog nasilja Broj predstavnika sredstava javnog informisanja i institucijaBroj medijskih udruženja i medija koji su prihvatili i primenjuju Kodeks Tekst Kodeksa za izveštavanje o slučajevima porodičnog nasiljaSajt Uprave za rodnu ravnopravnost Izjave medijskih udruženja i medija o pristupanju i primenjivanju Kodeksa Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaTim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Medijska udruženjaSavet za štampuRRA 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške Aktivnost 5.2.3.Uspostavljanje i jačanje saradnje između institucija koje se bave ženama žrtvama nasilja na različitim nivoima vlasti 5.2.3.1.Uspostavljanje horizontalne i vertikalne koordinacije institucija koje pružaju usluge žrtvama nasilja na pokrajinskom i nacionalnom nivou,bazirane na multi-disciplinarnoj i multi-sektorskoj saradnji Uspostavljena horizontalne i vertikalne koordinacije institucija koje pružaju usluge žrtvama nasilja na pokrajinskom i nacionalnom nivou Broj održanih sastanaka i savetovanja institucija koje se bave nasiljem nad ženamaKvalitet izrađenih predloga modela saradnje između institucija koje se bave ženama žrtvama nasilja na pokrajinskom i nacionalnom nivou Izveštaji sa zajedničkih sastanaka i savetovanja.Izrađeni predlozi modela saradnje između institucija koje se bave ženama žrtvama nasilja na pokrajinskom i nacionalnom nivou. Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo za državnu i lokalnu samoupravu, Ministarstvo pravde i institucije pravosuđa, Ministarstvo zdravlja Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaOrgani jedinica lokalne samoupraveUstanove na lokalnom nivou 2010. godina i 2011. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.2.3.2.Uspostavljanje mreže svih institucija koje se bave nasiljem nad ženama na lokalnom nivou i utvrđen način međusektorske saradnje. Uspostavljena mreža i formulisan model međusektorske saradnje na lokalnom nivou kroz pilot programe saradnje. Broj održanih sastanaka i savetovanja institucija koje se bave nasiljem nad ženama o ustanovljavanju zajedničkih aktivnosti i intervencija.Kvalitet izrađenih predloga modela saradnje između institucija koje se bave ženama žrtvama nasilja na lokalnom nivou kroz pilot programe saradnje Izveštaji sa zajedničkih sastanaka i savetovanjaIzrađeni predlozi modela saradnje između institucija koje se bave ženama žrtvama nasilja na lokalnom nivo kroz pilot programe saradnje Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo za državnu i lokalnu samoupravu Ministarstvo pravde Ministarstvo zdravljaInstitucije pravosuđa Projektni tim: Projekta Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaOrgani jedinica lokalne samoupraveUstanove na lokalnom nivou Ženske organizacije 2010. godina i 2011. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.2.3.3. Uspostavljanje saradnje i praćenja rada službi na lokalnom nivou od strane državne uprave i institucija na lokalnom nivou Uspostavljen sistem izveštavanja o koordinaciji institucija koje pružaju usluge žrtvama nasilja na lokalnom nivou resornom ministarstvu Broj institucija koje učestvuju u koordinaciji.Broj podnesenih izveštaja o saradnji institucija koje pružaju usluge žrtvama nasilja na lokalnom nivou resornom ministarstvu.Broj preporuka resornog ministarstva u odnosu na podnesene izveštaje Izveštaji sa sastanaka o koordinaciji institucija koje pružaju usluge žrtvama nasilja na lokalnom nivou resornom ministarstvu.Preporuke resrnog ministarstva u odnosu na podnesene izveštaje. Uprava za rodnu ravnopravnostMinistarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo za državnu i lokalnu samoupravu Ministarstvo pravde Ministarstvo zdravlja Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaUstanove na lokalnom nivouŽenska udruženja 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.2.4.Povećanje dostupnosti sistema zaštite ženama žrtvama nasilja, posebno iz višestruko diskriminisanih grupa 5.2.4.1.Stvaranje mobilnih timova sastavljenih od osoba zaposlenih u institucijama koje pružaju usluge žrtvama nasilja na lokalnom nivou. Efikasni mobilni timovi sastavljeni od osoba zaposlenih u institucijama koje pružaju usluge žrtvama nasilja na lokalnom nivou.Povećana dostupnost usluga zaštite žrtvama nasiljaPotpisani protokoli o saradnji između institucija na lokalnom nivou Broj zajedničkih intervencija u slučajevima nasilja u porodici.Broj prijavljenih slučajeva nasilja prema ženama.Broj potpisanih protokola o saradnji. Izveštaji o radu mobilnih timova Izveštaji o radu institucija koje pružaju usluge žrtvama nasilja na lokalnom nivouProtokoli o saradnji Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo za državnu i lokalnu samoupravu Ministarstvo zdravlja Organi jedinica lokalne samoupraveUdruženja koja pružaju usluge žrtvama nasilja na lokalnom nivou 2011. i 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.2.4.2 . Osnivanje specijalizovanih timova za suzbijanje pojedinih vidova nasilja. Osnovani specijalizovani timovi za suzbijanje pojedinih vidova nasilja.Povećana efikasnost zaštite žrtava pojedinih vidova nasilja. Broj osnovanih specijalizovanih timova.Broj intervencija u slučajevima zaštite žrtava pojedinih vidova nasilja. Izveštaj o osnivanju i radu specijalizovanih timova Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo za državnu i lokalnu samoupravu, Ministarstvo zdravlja Republičko javno tužilaštvo Organi jedinica lokalne samoupraveUdruženja za zaštitu ljudskih prava 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.2.4.3. Povećanje broja skloništa i službi za psiho-socijalnu i pravnu podršku i obezbediti njihovu dostupnost ženama bez diskriminacije. Povećan broj skloništa i službi za psiho-socijalnu i pravnu podršku.Obezbeđena njihova dostupnost svim ženama bez diskriminacije. Broj donacija dodeljenih na lokalnom nivou za sigurne kuće i za službe psiho-socijalne i pravne podrške od strane međunarodnih donatora i iz sredstava budžeta.Nivo dostupnosti skloništa i službi za psiho-socijalnu i pravnu podršku svim ženama bez diskriminacije. Izveštaji o sprovedenim aktivnostima za dodeljene donacije.Utvrđeni kriterijumi za prihvatanje žrtava nasilja radi sprečavanja diskriminacije. Ministarstvo rada i socijalne politike Udruženja koja se bave davanjem specijalizovane podrške i zaštite u slučaju diskriminacije 2010. do 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.2.4.4.Sprovođenje redovnog obaveštavanja javnosti o sistemu zaštite žena radi informisanosti žena o njihovim pravima i uspostavljanja poverenja u institucije zaštite Bolje informisana javnost o sistemu zaštite žena od nasiljaPovećano poverenje građanki i građana u institucije koje se bave zaštitom Broj medijskih sadržaja o sistemu zaštite žena od nasiljaBroj medija koji redovno izveštavaju o pravima žrtava nasilja. Analiza medijskih sadržajaRezultati povremenog monitoringa medija Ministarstvo za kultutruUprava za rodnu ravnopravnost Medijska udruženjaMedijiUdruženja Od 2010. godine kontinuirano Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.2.5.Obezbeđivanje budžetskih sredstava za funkcionisanje sistema zaštite žena od nasilja 5.2.5.1. Sprovođenje istraživanje o budžetskim implikacijama nasilja nad ženama, uključujući sve ekonomske faktore Utvrđene budžetske impikacije nasilja nad ženama.Utvrđen tip i obim zaštite koja je obavezno pokrivena budžetskim sredstvima Broj budžetskih linija u kojima se oslikavaju implikacije nasilja nad ženama Rezultati istraživanja o budžetskim implikacijama nasilja prema ženama Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo finansija UdruženjaStručnjaci/kinje 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.2.6.Uspostavljanje i jačanje saradnje između relevantnih državnih organa i udruženja Održavanje zajedničkih sastanaka i savetovanja o pitanjima nasilja nad ženama u okviru Foruma za dijalog sa organizacijama civilnog društva, uz predlog mera, aktivnosti za postizanje rezltata Broj održanih zajedničkih sastanaka i savetovanja o pitanjima nasilja nad ženama u okviru Foruma za dijalog sa organizacijama civilnog društva. Zapisnici sa održanih sastanaka Foruma za dijalog sa organizacijama civilnog društva.Predlozi mera i okvira saradnje između relevantnih institucija i organizacija Uprava za Rodnu ravnopravnost Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaUdružnja 2010. godina do 2015. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 5.3. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Sprovođenje istraživanja i unapređenje dokumentacije i statistike Organizovana i sprovedena naučna istraživanja o nasilju nad ženama i sistemu zaštite žena od nasilja Ustanovljena stalna i temeljna edukacija, uključujući i specijalizaciju, zaposlenih u institucijama zaštite, kako bi se obezbedio odgovarajući nivo znanja i adekvatno postupanje u slučajevima nasiljaObezbeđeni odgovarajući prosvetni kadrovi da se edukacija o nedopustivosti nasilja uvede u obrazovni sistem radi stvaranja odgovarajuće informativne baze za sprovođenje istraživanjaUnapređen sistem administrativnih evidencija i internog prikupljanja podataka u institucijama zaštite kroz uvođenje jednoobraznog standardizovanog modela baze podataka o seksualnom i rodno zasnovanom nasilju u nadležnim organimaUključeni programi za prikupljanje i obradu podataka o nasilju nad ženama u program statističkih istraživanja Broj analitičkih studija o nasilju nad ženama i sistemu zaštite žena od nasiljaBroj anketa o viktimizaciji, o preovlađujućim oblicima nasilja nad ženama i o faktorima koji su povezani sa nasiljemBroj istraživanja o svim posledicama nasilja.Broj posebnih istraživanja u ovoj oblasti vezanih za višestruko diskriminisane grupe.Razvijena baza podataka o seksualnom i rodno zasnovanom nasilju u nadležnim institucijama na osnovu jednoobraznog standardizovanog modela. Kraj 2015..godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 5.3.1.1.Sprovođenje istraživanja o preovlađujućim oblicima nasilja nad ženama i o faktorima koji su povezani sa nasiljem; kao i o posledicama nasilja, sa posebnom pažnjom na višestruko diskriminisane grupe Sprovedeno istraživanje o rasprostranjenosti, karakteristikama i oblicima nasilja nad ženama na nacionalnom nivou i na reprezentativnom uzorku Rezultati istraživanja Istraživanje o rasprostranjenosti, karakteristikama i oblicima nasilja nad ženama na nacionalnom nivou i na reprezentativnom uzorku. Uprava za rodnu ravnopravnostPokrajinski organi Ministarstvo rada i socijalne politikeTim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja UruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.3.2.Unapređivanje sistema prikupljanja i obrade podataka i vođenja evidencija, uključujući promene u državnoj statistici 5.3.2.1.Razvoj jedinstvene procedure i forme za prikupljanje podataka o seksualnom i rodno zasnovanom, nasilju nad ženama među nadležnim institucijama Raspolaganje jedinstvenim podacima o karakteristikama i rasprostranjenosti seksualnog i rodno zasnovanog nasilja, nasilja nad ženama, njihovo poređenje, analiza i koršćenje. Obezbeđena razmena podataka među relevantnim institucijama. Broj institucija koje vode evidencije po jednoobraznim modelima za prikupljanje podatakaBroj institucija koje razmenjuju podatkeBroj sprovedenih analiza Izveštaji nadležnih institucijaStatističke analize podataka Uprava za rodnu ravnopravnostMinistarstvo pravde Ministarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo za ljudska i manjinska prava,Ministarstvo zdravljaRepublički zavod za statistikuinstitucije pravosuđa Udruženja koja se bave sprečavanjem nasiljaSistem pravosuđaTim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja 2009. do 2011. godine Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške
5.3.2.2.Razvoj baze podataka o seksualnom i rodno zasnovanom nasilju nasilju nad ženama urelevantnim institucijama i implementacija prikupljanja podataka Postojanje standardizovane baze podataka o seksualnom i rodno zasnovanom nasilju nasilju nad ženamau relevantnim institucijama. Broj institucija koje koriste u radu standardizovanu bazu podataka. Izveštaji nstitucija koje se bave naciljemStandardizovana baza podataka Uprava za rodnu ravnopravnostMinistarstvo pravde, Ministarstvo unutrašnjih poslovaMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaMinistarstvo zdravljaRepublički zavod za statistikuInstitucije pravosuđa Ustanove koje se bave borbom protiv nasilja Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Udruženja 2010.do 2011. godinae Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške
Pojedinačni cilj 5.4. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Podizanje nivoa svesti o nasilju nad ženama kao društvanom problemu i suzbijanje neodgovarajućeg prikazivanja žena žrtvi nasilja u sredstvima javnog informisanja Informisana i visoko senzibilisana javnost o uzrocima i posledicama nasilja nad ženama Promovisani modeli nenasilnog ponašanja i afirmativna politika prema višestruko diskriminisanim grupama žena Godišnja nezavisna anketa o uzrocima i posledicama nasilja nad ženama Periodične fokusirane ankete o fenomenu nasilja nad ženama iz višestruko diskriminsanih grupaTematske konferencije i savetovanja radi formulisanja preporuka i zaključaka o uzrocima i posledicama nasilja nad ženama.Sastanci fokus grupa Kraj 2015. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 5.4.1.1. Organizovanje javnih tribina i predavanja o problemima nasilja nad ženama u jedinicama lokalne samouprave Postignuta visoka senzibilizacija javnosti na nasilje prema ženama i u porodici na opštinskom nivou Broj održanih tematskih javnih tribina Izveštaji sa održanih tribina i predavanja Uprava za rodnu ravnopravnost Organi jedinica lokalne samouprave Udruženja Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Od 2009. do 2011. godine Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.4.1.2. Edukacija novinara i urednike sredstava javnog informisanja o problemima nasilja nad ženama Sprovedene edukacije novinara i urednika sredstava javnog informisanja o problemima nasilja nad ženamaRazvijeno istraživačko novinarstvo koje se bavi problemima nasilja nad ženama i nasilja uopštePromovisani modeli nenasilnog ponašanja i afirmativna politika prema višestruko diskriminisanim grupama Broj održanih tematskih konferencija, edukacija, tribina i savetovanja sa novinarima i urednicima sredstava javnog informisanja o problemima nasilja nad ženamaBroj medijskih sadržaja koji se bave problemom nasilja nad ženama i nasilja u porodici Izveštaji sa tematskih konferencija, edukacija, tribina i savetovanja sa novinarima i urednicima sredstava javnog informisanja o problemima nasilja nad ženamaAnaliza medijskih sadržaja Uprava za rodnu ravnopravnost Ministartvo kulture Tim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Novinarska udruženjaSredstva javnog informisanjaUdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške Aktivnost 5.4.2.Uvođenje znanja o problemu nasilja nad ženama u obrazovne programe na svim nivoima 5.4.2. Obuke kadrova koji se školuju za prosvetna zvanja na svim nivoima obrazovanja, kao i za stalno stručno usavršavanje u oblasti nasilja prema ženama (rodno zasnovang nasilja), rodne ravnopravnosti, nenasilne komunikacije i (ženskih) ljudskih prava. Predavači/ce na svim nivoima obrazovanja kontinuirano se obučavaju i usavršavaju u oblasti nasilja prema ženama (rodno zasnovang nasilja), rodne ravnopravnosti, nenasilne komunikacije i (ženskih) ljudskih prava. Broj predavača/ica koji su prošli obuku.Broj predavača/ica koji/e su uveli/e u programe oblast nasilja prema ženama (rodno zasnovang nasilja), rodne ravnopravnosti, nenasilne komunikacije i (ženskih) ljudskih prava.. Izveštaji sa održanih obuka. Planovi i programi fakulteta i škola.Izveštaji organizatora obuka. Ministarstvo prosveteMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaMinistsarstvo rada i socijalne politike Uprava za rodnu ravnopravnostStručnjaci/kinjeCentri za ženske studije Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.4.2.1. Uveođenje obavezne edukacije o nedopustivosti nasilja i kurseva za nenasilnu komunikaciju u formalni obrazovni sistem, kroz sve nivoe školovanja, radi pravilnog formiranja stavova kod dece i mladih. Postojanje modula o nedopustivosti nasilja i kurseva za nenasilnu komunikaciju u formalnom obrazovnom sistemu, počev od školskog uzrasta do univerzitetskog nivoa obrazovanja. Broj modulaBroj obrazovnih institucija koje su uvele module Godišnji izveštaji obrazovno vaspitnih ustanova Ministarstvo prosvete-Ministarstvo rada i socijalne politike-Ministarstvo omladine i sporta Obrazovne ustanove 2011. do 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.4.2.2.Uvođenje programa o ljudskim pravima, pravima dece i ravnopravnosti polova u sve nivoe vaspitno-obrazovnog rada, kao i specifične informacije o osobama i institucijama koje pružaju pomoć žrtvama nasilja. Pravilno formirani stavovi kod dece i omladine o poštovanju ljudskih prava i principa ravnopravnosti polova i dostupnost specifičnih informacija o institucijama koje pružaju pomoć u slučajevima nasilja Stepen upoznatosti dece sa osnovnim principima ljudskih prava i rodne ravnopravnosti.Nivo informisanosti dece i omladine sistema institucija koje pružaju pomoć u slučajevima nasilja Rezultati ankete među decom i omladinom. Ministarstvo prosveteMinistarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo omladine i sporta Obrazovne ustanove 2011. do 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 5.4.3.Upoznavanje javnosti o nasilju nad pripadnicama višestruko diskriminisanih grupa 5.4.3.1. Suzbijanje prakse maloletničkih i ugovorenih brakova u romskoj zajednici Umanjena praksa maloletničkih i ugovorenih brakova u romskoj zajednici Broj formiranih savetovališta pri relevantnim organima i organizacijama.Broj korisnika ovih savetovališta Izveštaji relevantnih subjekata koje se bave pitanjima Roma Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost UdruženjaUstanove koje su nadležne na lokalnom nivou 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije
5.4.3.2.Obezbeđivanje posebnih programea osnaživanja za žene žrtve nasilja iz višestruko diskriminisanih grupa. Izrada informatora o pravima Romkinja i mogućnostima ostvarenja preporuka UN Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije ženaEdukacija međusektorskih timova za zaštitu žrtava nasilja za primenu specifičnih metoda i osetljivost na pitanje zaštite Romkinja od nasilja Broj distribuiranih informatoraBroj edukacija međusektorskih timova Informator Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost UdruženjaUdruženja koja se bave zaštitom od diskriminacije 2010. godina Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije Aktivnost 5.4.4.Suzbijanje senzacionalističkog izveštavanja sredstava javnog informisanja o nasilju nad ženama- promovisanja nasilja prema ženama negativnog prikazivanja žena, promovisanja pornografije i reklamiranja prostitucije 5.4.4.1. Podsticanje sredstva javnog informisanja da promovišu nestereotipno prikazivanje žena i muškaraca i usvoje antidiskriminacionu uređivačku politiku Raspisivanje konkursa za dodelu nagrada medijima i novinarima za najsenzitivnije tretiranje pitanja vezanih za SZRN.Trening u oblasti pitanja roda za urednike i novinare sa naglaskom na tretiranje pitanja vezanih za Projekta Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Broj dodeljenih nagrada medijima i novinarima za najsenzitivnije tretiranje pitanja vezanih za Projekta Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasiljaBroj nagrada za najbolji dokumentarni film koji tretira pitanja seksualnog i rodno zasnovanog nasilja.Broj održanih treninga.Broj novinara i urednika koji su prošli kroz trening Sajt Upravr za rodnu ravopravnost Izveštaj o dodeli nagrada.Interna evaluacija treninga u oblasti pitanja roda za urednike i novinare sa naglaskom na tretiranje pitanja vezanih za Projekat Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaAgencija za radio – difuzijuMinistarstvo kulture Uprava za rodnu ravnopravnostTim projekta: Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja 2010. do 2011. godine Nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta Republike SrbijeProjekat finansira Vlada Norveške 5.4.4.2.Unapređivanje izveštavanja o nasilju: da mediji poštuju dostojanstvo i integritet žrtve; naglašavanje obaveze sredstava javnog informisanja posebno javnog servisa i onih imaju nacionalne frekvencije da obavezno učestvuju u kampanjama za podizanje javne svesti i protiv nasilja; sankcionisanje promovisanja pornografije i reklamiranje prostitucije Razvijena profesionalna praksa i etički kodeks medija kojim se poštuju dostojanstvo i integritet žrtve Javni servis i sredstva informisanja sa nacionalnom frekvencijom učestvuju u kampanjama za podizanje javne svesti i protiv nasilja.Sankcionisano promovisanje pornografije i reklamiranje pprostitucije Broj izvršenih stručnih i nezavisnih analiza programa, izveštavanja i javnog oglašavanja i predstavljanje rezultata analiza u javnim glasilimaBroj medijskih sadržaja i kampanja za podizanje javne svesti i protiv nasilja.Broj izrečenih sankcija medijima koji promovišu pornografiju i reklamiraju prostituciju Izveštaji Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Ministrastva kulture, Agencije za radio-difuziju, itd.)Nezavisna analiza i monitoring medijaMonitoring medija od strane Radiodifuzna agencije Izrečene sankcije Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaMinistarstvo kultureAgencija za radio – difuziju Uprava za rodnu ravnopravnostMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaInstitucije koje se bave medijskim sadržajikmaUdruženjaSredstva javnog informisanja Kraj 2015. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Strateška oblast: UKLANjANjE RODNIH STEREOTIPA U MEDIJIMA I PROMCIJA RODNE RAVNOPRAVNOSTI
POSEBAN CILj 6: Uspostavljanje rodne jednakosti u javnim glasilima, uklanjanje rodnih stereotipa i eliminisanje govora mržnje (mizoginije)
Pojedinačni cilj 6.1. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Afirmacija rodno senzitivnog delovanja u javnim glasilima Javna glasila izveštavaju na rodno neutralan način, i pisani i elektronski mediji promovišu rodnu ravnopravnost, kvantitativno i kvalitativno ujednačena zastupljenost polova u medijskim sadržajima.Institucionalni mehanizmi i novinarska udruženja promovišu i podstiču široku upotrebu kodeksa rodno osetljivog izveštavanja, redakcije javnih glasila pristupile kodeksu. Mediji izveštavaju u skladu sa prihvaćenim kodeksom rodno osetljivog izveštavanja.Povećana upotreba neseksističkog i rodno senzitivnog jezika u medijima. Najveći broj javnih glasila poštuje pravila srpskog jezika o slaganju u rodu, broju i padežu.Široko prihvaćena upotreba ženskog roda u vezi sa zvanjima i zanimanjima.Unapređena osetljivost medija i eliminisani sterotipni i uvredljivi izrazi za žene koji su nastali kao posledica tradicionalnih i ostalih predrasuda o ženama. Broj novinarskih udruženja i redakcija koje su prihvatile kodeks rodno osetljivog izveštavanja. Sprovedene analize medijskih sadržaja s obzirom na zastupljenost žena i muškaraca. Broj medijskih projekata i programa koji promovišu ravnopravnost polova. Sprovedene kvantitativne analize odnosa priloga o ženama i priloga o muškarcima. Kvalitativna analiza sadržaja s obzirom na pol aktera o kome se izveštava.Broj medijskih projekata i programa koji promovišu ravnopravnost polova.Broj seminara i obuka za novinare i novinarke.Broj glasila i novinara/ki koji su prošli obuke.Broj medija koji zajednički realizuju projekte i kampanje. Kraj 2015. godine Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 6.1.1.1.Promovisanje usvojenog kodeksa od strane medijaSprovođenje objedinjene kampanje o primeni kodeksa preko medija koji su ga usvojili Potpisan memorandum o pristupanju RTS kodeksu Relevantni institucionalni mehanizmi i novinarska udruženja promovišu i podstiču široku upotrebu kodeksa rodno senzitivnog izveštavanj Javna glasila izveštavaju u skladu sa prihvaćenim kodeksom Broj novinarskih udruženja i javnih gllasila koje su prihvatile kodeks i promovišu gaBroj učesnika u kampanjiBroj medija na kojima se emituje i objavljuje. Sajt Uprave za rodnu ravnopravnostSredstva javnog informisanja Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Udruženja novinara RRA Sredstva javnog informisanjaFakulteti i škole novinarstvaUdruženja 2010. godina Nisu potrebna sredstva iz budžeta Republike Srbije 6.1.1.2.Iniciranje uvođenja rodno senzitivno izveštavanje javnih glasila za unapređenje izveštavanja o ženama Poboljšano predstavljanje žena u programima javnih glasila Zvanično objavljeno da su javna glasila usvojila kodeks Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost, Javna glasila Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Ministarstvo kulture Uprava za rodnu ravnopravnost Sredstva javnog informisanjaStrukovna i druga udruženja 2010. godina Nisu potrebna sredstva iz budžeta Republike Srbije 6.1.1.2.1.Organizovanje edukacije i treninga za urednike i novinare RTS o rodno senzitivnom izveštavanju Rodno senzibilisani novinari, urednici i uprava javnog servisa, putem održanih edukacija i treninga Broj edukacija.Broj novinara i urednika koji su učestvovali u edukaciji. Sajt Uprave za rodnu ravnopravnostJavna glasila Ministarstvo rada i socijalne politike, Ministarstvo kulture Uprava za rodnu ravnopravnost, RTSstrukovna i druga udruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.2.2.Sprovođenje kontinuiranog praćenja rodno senzitivnogizveštavanja javnog servisa Uvedeno i unapređeno praćenje rodno senzitivnog izveštavanja javnog servisa Broj tela i radnih grupa osnovaneih za praćenje izveštavanja javnog servisa. RRA prati izveštavanje javnog servisa Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo rada i socijalne politike Ministarstsvo za njudska i maljinska pravaMinistarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost RTS RRAStručnjaci/kinjeUdruženja Kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.3.Sproveođenje javnih kampanja kojima će se promovisati: Zakon o ravnopravnosti polova, Strategija za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti i aktivnosti predviđenih Strategijom Povećana svest o ciljevima Strategije i aktivnostima za poboljšanje predstavljanja žena u medijskim sadržajima kao i i položaja žena u medijima Broj učesnika u kampanjiBroj javnih glasila na kojima se emituje kampanjaBroj priloga i gostovanja u javnim glasilima Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Izveštaji i evaluacija kampanjaJavna glasila Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaMinistarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Stručnjaci/kinjeUdruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.4.Inicijativa za uveođenje rodne komponente u konkurse čiji je cilj podrška projektima javnih glasila Uvedena rodna komponenta u konkurse za dodelu sredstava medijima. Povećan broj medijskih projekata koji unapređuju položaj žena u društvu Tekst konkursa Broj podržanih projekata koji promovišu i unapređuju rodnu ravnopravnost Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasilaStručnjaci/kinjeUdruženja 2010. godina Nisu potrebna sredstva iz budžeta Republike Srbije 6.1.1.5.Sprovođenje uporednih istraživanja na polugodišnjem i godišnjem nivou o primeni kodeksa i napretku medija u rodno senzitivnom izveštavanju. Uspostavljena praksa uporednih istraživanja o primeni kodeksa u medijima. Učestalost obavljanja i objavljivanja istraživanjaBroj i kvalitet istraživanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Objavljena istraživanjaJavna glasila Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Strukovna udruženja RRA Javna glasila 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.6.Iniciranje unapređenja kapaciteta i aktivnosti Radiodifuzne agencije za praćenje rodno senzitivnog izveštavanja javnih glasila Podsticaj javnog reagovanja i sankcionisanje medija koji mizogino i diskriminatorski izveštavaju Poboljšani kapaciteti Radiodifuzne agencije za praćenje rodno senzitivnog izveštavanja Uvedeno promptno i kontinuirano reagovanje na mizogino izveštavanje Broj seminara na temu rodne ravnopravnosti zaposlenima u Radiodifuznoj agenciji Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Udruženja novinaraJavna glasila RRA Stručnjaci/kinjeUdruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
6.1.1.6.1.Osnivanje radne grupe za praćenje i unapređivanje rodno senzitivnog izveštavanja javnih glasila Osnovane radne grupe za praćenje i pomoć javnim glasilima za rodno senzitivno izveštavanje. Osnivački i radni sastanci grupa. Izveštaji i preporuke radnih grupa za primenu rodno senzitivnog izveštavanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Izveštaji radnih grupa.Izveštaji e stručnjaka/inja Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudsak i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasilaRRAUdruženja novinara Stručnjaci/kinjeUdruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.7.Uvođenje nagrade za javna glasila koja primenjuju kodeks rodno senzitivnog izveštavanja Uvedena i dodeljena nagrada medijskoj kući koja u najvećoj meri primenjuje kodeks Broj dobitnika/dobitnica nagrada Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Udruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.8.Promocija kodeka u štampanim i elektronskim javnim glasilima.Sprovođenje obuka za različite vrste medija za primenu rodno senzitivnog izveštavanja. Sredstva javnog informisanja obaveštena o kodeksu i vrednostima koje zastupaZaposleni u različitim medijima učestvovali u obukama za primenu kodeksa i koriguju svoje uređivačke politike u skladu sa njim Broj redakcija koje su prihvatile kodeks rodno osetljivog izveštavanja Broj seminara i obuka za novinare i novinarkeBroj glasila i novinara/ki koji su prošli obuke Broj medijskih projekata i programa koji promovišu ravnopravnost polova Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Izveštaji organizatora obuka. Evaluacija učesnika.Javna glasila Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Sredstva javnog informisanjaStručnjaci/kinjeUdruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.9.Iniciranje uvođenja programa o rodno senzitivnom izveštavanju u programe škola i fakulteta novinarstva Uvedeni programi u škole i fakultete novinarstva o rodno senzitivnom izveštavanju Broj fakulteta i škola novinarstva koji su uveli predmete o rodno senzitivnom izveštavanju Planovi i programi fakulteta i škola. Ministarstvo prosvete,Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Fakulteti i škole novinarstvaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.1.10.Edukacija i senzibilizacija nastavničkog kadra na školama i fakultetima novinarstva za rodno senzitivno izveštavanje Predavači senzitivisani za rodno senzitivno izveštavanje Broj predavača koji su prošli obuku Izveštaji organizatora obuka Izveštaji sa održanih obuka Ministarstvo prosveteMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaMinistarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Fakulteti i škole novinarstvaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.2.Promovisanje neseksističke upotrebe jezika u medijima Od 2010. godine kontinuirano 6.1.2.1.Sprovođenje kampanje u sredstvima javnog informisanja kojom se promoviše neseksistička upotreba jezika Uspešno sprovedena kampanja u velikom broju medija za neseksističku upotrebu jezika Broj učesnika u kampanji.Broj medija na kojima se emituje i objavljuje Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kulture Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost RRA Udruženja novinara 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.2.2.Izrada i promocija priručnika za upotrebu rodno senzitivnog jezika u cilju njegovo šire upotrebe Izrađen, promovisan i distribuiran priručnik za upotrebu rodno senzitivnog jezika u javnim glasiliam Tiraž priručnikaBroj distribuiranih priručnikaBroj promocija priručnika Izveštaj organizacije koja je izradila pruručnik Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasilaRRAUdruženja novinaraStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.2.3.Unapređanje praćenja upotrebe rodno senzitivnog jezika u sredstvima javnog informisanja. Podsticanje javnog reagovanja na uvredljive sadržaje javnih glasila Poboljšani i ojačani kapaciteti RRA za praćenjeg upotrebe rodno senzitivnog jezika Uvedeno kontinuirano reagovanje na mizogina izveštavanja javnih glasila Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Izveštaji Radiodifuzne agencije Javna glasila Ministarstvo kulture,Ministarstvo za ljudska i manjinska prava,Uprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila RRAUdruženja novinaraUdruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.1.2.4.Uvođenje godišnje nagradu za javna glasila koja su iz svojih sadržaja eleminisali stereotipe i uvredljive izraze za žene Uvedena i dodeljena nagrada za medijske kuće koje su eliminisali stereotipe i uvredljive izraze za žene Broj dobitnika nagrade Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kulture,Uprava za rodnu,Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Javna glasila Udruženja NovinaraUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 6.2. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Uklanjanje rodno zasnovanih stereotipa i eliminacija mizoginije u javnim glasilima, posebno u slučaju višestruko diskriminisanih grupa Unapređena svest javnosti o štetnosti upotrebe rodnih stereotipa i eleminisan mizogini odnos i govor u javnim glasilima. Postignut visok stepen senzibilisanosti medija prema višestruko diskrimisanim grupama. Povećan udeo i kvalitet medijskih sadržaja u kojima su akteri žene. Mediji pozitivno izveštavaju o dostignućima žena u svim stvaralačkim sferama. Naglašava se doprinos žena i navode pozitivni primeri žena u javnom i političkom životu, kulturi, nauci, sportu, biznisu itd. Broj medijskih sadržaja u kojima su žene prikazane na afirmativan način.Povećan procenat građana koji imaju promenjen, odnosno, pozitivan stav prema ženskom stvaralaštvu.Procenat medijskih sadržaja u kojima su akteri žene.Broj medijskih sadržaja u kojima su žene prikazane na afirmativan način.Povećan procenat građana koji imaju promenjen, odnosno, pozitivan stav prema ženskom stvaralaštvu. Kontinuirano Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 6.2.1.1.Sprovođenje medijske kampanju za afirmaciju stvaralaštva i dostignuće žena Sprovedene medijske kapanje kojima se afirmiše stvaralaštvo i dostignuća žena . Broj učesnika u kampanjiBroj javnih glasila u kojima se objavljuje kampanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Udruženja novinara Srbije Javna glasila 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.1.2.Sprovođenje ciklusa tribina i okruglih stolova na kojima bi se predstavila ženska udruženja, projekti, uspešne žene iz oblasti ekonomije, obrazovanja, nauke, sporta, kulture i dr. Održani ciklusi tribina i okruglih stolova o ženskom stvaralaštvu i uspešnim ženama iz različitih oblasti.Povećana svest javnosti o ženskom stvaralaštvu i poboljšana prezentacija žene profesionalke u medijima Broj tribinaBroj gradova i ustanova u kojima su tribine održaneBroj učesnika na tribinama. Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Članci i prilozi javnih glasilaIzveštaji organizatora tribina Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Stručnjaci/kinje Ženska i druga udruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.1.3.Organizovanje info dana kojima se promovišu profesionalne žene i zagovara veće učešće žena u svim oblastima Povećana svest o ženskom stvaralaštvu i potrebi za većem učešću žena u svim oblastima Broj održanih info danaBroj gradova i ustanova u kojima se održao info danBroj učesnika Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Izveštaji organizatora info-dana Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Ženska i druga udruženja Stručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.1.4.Sprovođenje kampanja kojima se promovišu ciljevi Strategije i aktivnosti za njeno sprovođenje Povećana svest o potrebi većeg učešća žena u svim oblastima.Medijski akteri i javnost upoznati sa Strategijom i aktivnostima za njeno sprovođenje. Broj učesnika u kampanjama.Broj medija na kojima se emituje i objavljuje Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasilaIzveštaji o realizovanoj kampanji Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Udruženja novinara Javna glasilaMarketinška agencija, Stručnjaci/kinje Udruženja 2010. do 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.1.5.Kreiranje i promocija internet baze ženskih profesionalnih resursa, uspešnih žena iz različitih oblasti. Medijska promocija baze Postojanje funkcionalne, sveobuhvatne i široko popularisane internet baze ženskih resursa. Podaci o bazi dostupni javnostiKvalitet bazeObim unetih podataka. Stepen korišćenja baze.Broj učesnika u promociji Podaci o web adresi bazeIzveštaj o korišćenju i korisnosti baze.Članci i prilozi u javnim glasilimaSajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ženska i druga udruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.1.6.Uspostavljanje nagrada za najbolje medijske priloge o ženskom stvaralaštvu Uspostavljene su i dodeljene nagrade i promovisane u javnosti Broj dobitnika/dobitnica nagrade Rezultati konkursa Javna glasila Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasilaUdruženja novinaraUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.2.Kontinuirana obuka poslanike javnih glasila za borbu protiv seksizma i mizoginije i stereotipa zasnovanih na pripadnosti određenom polu, seksualnoj orijentaciji i bilo kom drugom ličnom svojstvu Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.2.1.Organizovanje javne debate o trenutnoj situaciji na temu rodna ravnopravnost u javnim glasilima Organizovana javna debata u javnosti i javnim glasilima o izveštavanju o ženama Podignuta svest donosilaca odluka (na nacionalnom nivou) o položaju žena u medijskim sadržajima Broj udruženja, javnih glasila i organizacija koje učestvuju na debatiBroj priloga javnih glasila kojima se izveštava o debati Broj predstavnika ministarstava i drugih donosilaca odluka koji učestvuju u debatama Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost RRAUdruženja novinara Javna glasilaStručnjaci/kinje 2010. godina Sredstva obezbeđena projektom Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka 6.2.2.2.Podsticaj produkciji medijskih sadržaja namenjenih borbi protiv seksizma, mizoginije i rodnih stereotipa Povećan broj medijskih sadržaja posvećenih borbi protiv seksizma i mizoginije i stereotipa zasnovanih na pripadnosti određenom polu, seksualnoj orijentaciji i bilo kom drugom ličnom svojstvu Broj medijskih projekata i programa namenjenih borbi protiv seksizma, mizoginije i rodnih stereotipaBroj članaka i priloga posvećenih eleminisanju seksizma i miziginije Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost RRAJavna glasila Udruženja novinara UdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.2.3.Podrška inicijativi o saradnji što većeg broja udruženja, mreža, agencija i javnih glasila o nediskriminatorskom izveštavanju Postignuta i kontinuirano unapređivana saradnja među glasilima u sprovođenju zajedničkih kampanja, programa i projekata onediskriminatorskom izveštavanju Broj udruženja, javnih glasila i organizacija koje zajednički sprovode projekte i realizuju programe Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kulture,Uprava za rodnu ravnopravnost RRAUdruženja novinara Javna glasilaUdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.2.4.Definisanje zajedničke strategije za podsticanje javnih reagovanja i sankcionisanje seksističkog i diskriminatorskog izveštavanje o ženama (kao i ženama iz višestruko diskrimisanih grupa) u javnim glasilima Definisana strategija RRA za promptno i kontinuirano reagovanje i sankcionisanje medija koji mizogino i diskriminatorski izveštavaju Usaglašena strategija reagovanjaBroj javnih reakcija.Broj izveštaja o praćenju javnog ragovanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska prava RRA Udruženja novinara Javna glasilaStručnjaci/kinje 2010. godina Sredstva nisu potrebna 6.2.2.5.Podsticaj produkciji medijskih sadržaja u kojima se na afirmativan način izveštava o ženama iz višestruko diskrimisanih grupa.( posvećene Romkinjama, ženama sa invaliditetom, lezbejkama, izbeglim ili raseljenim ženama, siromašnim ženama, ženama sa sela, samohranim majkama i pripadnicama nacionalnih manjina i manjinskih grupa ) Povećana produkcija i afirmativno izveštavanje o ženama iz višestruko diskriminisanih grupa Broj medijskih projekata i programa kojima se na afirmativan način izveštava o ženama iz višestruko diskrimisanih grupa.Broj članaka i priloga posvećenih Romkinjama, ženama sa invaliditetom, lezbejkama, ženama sa sela Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska prava Javna glasila Udruženja novinara UdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.2.6.Ustanovljavanje nagrade za medijske priloge koji afirmišu žene iz višestruko diskriminisanih grupa Ustanovljena i dodeljena nagrada i promovisana u javnosti Broj dobitnika/dobitnica nagrade Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska prava Uprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Udruženja novinara UdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.2.7.Uvođenje podsticajnih mera za zapošljavanje žena iz višestruko diskriminisanih grupa u javnim glasilima. Učešće velikog broja institucija i organizacija u organizivanju kampanje za zapošljavanje žena iz višestruko diskriminisanih grupa u javnim glasilima Povećan broj zaposlenih žena iz višestruko diskriminisanih grupa u medijima Broj i procenat zaposlenih žena iz višestruko diskriminisanih grupa u medijima Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Izveštaji kadrovskih službi javnih glasila Ministarstvo rada i socijalne politikeMinistarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Nacionalna služba za zapošljavanje Udruženja novinara Javna glasilaUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.2.8.Izrada uputstava za medije kojima se jasno određuju sadržaji koje treba otkloniti jer prikazuju žene na stereotipan, degradirajući, nehuman i seksestički način Izrađen dokument o smernicama i preporukama za javna glasila Standardizovano identifikovanje medijskih sadržaja koji žene prikazuju na degradirajući način Eliminisani mizogini sadržaji iz medija Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaUdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.3.Podsticanje aktivne uloge javnih glasila i novinskih agencija u promovisanju rodne dimenzije 2015. godina 6.2.3.1.Obezbediti besplatno emitovanje i promociju unapređenja položaja žena i uvođenje rodne ravnopravnosti u javnim glasilima. Postoje besplatni termini u javnim glasilima u kojima se emituje kampanja za promociju aktivnosti za unapređivanje rodne ravnoravnosti Broj medijskih projekata i sadržaja kojima se promoviše rodna ravnopravnost.Broj članaka, priloga i ostalih audio i video sadržaja kojima se promoviše rodna ravnopravnost u sredstvima javnog informisanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnostJavni servis Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost RTSUdruženje novinara Udruženja Od 2010. godine kontinuirano Sredstva nisu potrebna 6.2.3.2.Podsticaj udruženjima novinara i ostalim akterima na saradnju u ostvarivanju rodno neutralnog izveštavanja Postignut visok stepen odgovornosti javnih glasila i novinskih agencija prema zastupanju i ostvarivanju rodno neutralnog izveštavanja i promovisanje međusobnog uvažavanja polova Broj udruženja novinara, agencija i drugih aktera koji sarađuju na ostvarivanje rodno neutralnog izveštavanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Udruženja novinara RRA 2010. godina Sredstva nisu potrebna 6.2.3.3.Sprovođenje edukacije novinara i urednika za eliminisanje senzacionalističkog izveštavanja u vezi sa temama porodičnog nasilja, zlostavljanja žena i trgovine ljudima Održane edukacije za novinare i urednike Broj seminara i obuka za novinare i novinarke.Broj novinara i urednika koji su učestvovali u obukama Izveštaji organizatora obuka Evaluacija učesnika Ministarstvo kultureMinistarstvo za ljudska i manjinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila RRAUdruženja novinara UdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.3.4.Uvođenje mera kojima se zabranjuje prikazivanje pornografije i nasilje nad ženama i decom u medijima.(izmene i dopune u Zakonu o rafiodifuziji i Zakonu o informisanju). Uvedene mere za zabranu senzacionalističkog izveštavanja u sadržajima koji se bave porodičnim nasiljem, zlostavljanjem žena i dece i trgovinom ljudima Smanjen broj senzacionalističkih priloga koji se bave porodičnim nasiljem, zlostavljanjem žena i dece i trgovinom ljudima Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Analize medijskih sadržaja Ministarstvo kultureMinistartvo za ljudska i manjinska pravaOdbor za ravnopravnost polova Narodne skupštineUprava za rodnu ravnopravnost RRAUdruženja novinara UdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Sredstva nisu potrebna 6.2.3.5.Uspostavljanje kontinuirane saradnje Uprave za rodnu ravnopravnost i medija u produkciji kampanja, dokumentarnih i ostalih audio i video sadržaja kojima se promoviše rodna ravnopravnost Povećan broj kampanja, dokumentarnih i ostalih audio i video sadržaja kojima se promoviše rodna ravnopravnost Broj medijskih projekata i sadržaja kojima se promoviše rodna ravnopravnost.Broj članaka, priloga i ostalih audio i video sadržaja kojima se promoviše rodna ravnopravnost Sajt Uprave za rodnu ravnopravnostJavna glasila Izveštaji organizacija i medija koji realizuju projekte Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Udruženje novinara Udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.3.6.Uvođenje redovnu emisiju posvećenu rodnoj ravnopravnosti u program javnog servisa. Poboljšana informisanost javnosti o položaju žena.Unapređena percepcija javnosti o rodnoj ravnopravnosti Broj medijskih sadržaja na javnom servisu kojima se promoviše rodna ravnopravnost. Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Javna glasila Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnostRTS Udruženja novinara Udruženja 2010. godina Nisu potrebna 6.2.3.7.Uvođenje nagrade za doprinos širenju rodne ravnopravnosti u medijima Uvedena i dodeljena nagrada za doprinos širenju rodne ravnopravnosti u medijima Broj dobitnika nagrade za doprinos rodnoj ravnopravnosti u medijima Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasilaUdruženja novinaraUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.3.8.Sprovođenje kampanje za podizanje svesti i odgovornost javnih i privaatnih preduzeća za elimisanje pornografskih i ostalih ponižavajućih sadržaja putem kojih se oglašavaju Unapređena svest i ostvaren uticaj na što veći broj kompanijaUmanjen broj reklamnih sadržaja degradirajućih za žene Broj javnih i privatnih preduzeća kojiase reklamiraju na rodno senzitivan način Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Analize reklamnih sadržaja preduzeća u sredstvima javnog informisanja Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna i privatna preduzećaJavna glasila Udruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.4.Praćenje i analiza programe, izveštavanja, kao i javnog oglašavanja, i predstavljanje rezultata javnosti u javnim glasilima Od 2010. godine kontinuirano 6.2.4.1.Uvođenje i unapređivanje praćenja i analize medijskih i propagandnih sadržaja u sredstvima javnog informisanja Osnovani nadzorni mehanizmi od strane nadležnih ministarstava Postoji strategija za praćenje medijskih sadržaja Brroj objavljenih analiza praćenja medijskih i propagandnih sadržaja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost RRAUdruženja novinaraUdruženja 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.4.2.Unapređivanje i podsticaj javnog reagovanje kod slučajeva mizoginog i diskriminatorskog izveštavanja i javnog oglašavanja Ojačani kapaciteti Radio difuzne agencije i Saveta za štampu i uvedeno promptno i kontinuirano reagovanje i sankcionisanje medija koji mizogino i diskriminatorski izveštavaju Broj javnih reakcijaBroj izveštaja o praćenju Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Izveštaji o praćenju Radiodifuzne agencija i Saveta za štampu Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost RRASavet za štampu Udruženja novinara 2010. godina Sredstva nisu potrebna 6.2.4.3.Osnivanje radne grupe u okviru udruženja novinara i različitih vrsta medija za praćenje i unapređivanje nediskriminativno prikazivanja osoba u sredstvima javnog informisanja (u smislu pola, seksualne orijentacije ili nekog drugog ličnog svojstva) Osnovane radne grupe za različite vrste medija Izveštaji i preporuke radnih grupa za praćenje i unapređivanje nediskriminatornog prikazivanja osoba u sredstvima javnog informisanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnostIzveštaji radnih grupaIzveštaji stručnjaka/inja Ministarstvo kultureMinistarstvo za njudska i maljinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Savet za štampuUdruženja novinara Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.2.4.4.Osnivanje rodnog barometra, ažuriranje i objavljivanje istraživanja i izveštaja o stanju rodne ravnopravnosti u sredstvima javnog informisanja Osnovan i promovisan rodni barometar Obim i vrste informacija obuhvaćenih barometromBroj objavljenih izveštaja i istraživanja. Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost. Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost UdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina. Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima
Pojedinačni cilj 6.3. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Povećanje učešća žena u odlučivanju u javnim glasilima Povećan broj žena na uredničkim pozicijama u medijima, u upravnim odborima javnih glasila, regulatornim telima, organima uprave koja u nadležnosti imaju javna glasila, itd. Broj žena i muškaraca na pozicijama odlučivanja u medijima. Procenat žena koje kreiraju politiku i sadržaj medija. Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 6.3.1.1.Sprovođenje i promocija istraživanja o zastupljenosti žena na pozicijama odlučivanja u medijima.Promovisanje ravnopravnog učešća žena na uredničkim pozicijama Sprovedeno istraživanje.Povećana svest i delovanje zaposlenih u medijima o zastupljenosti žena na vodećim položajima u medijima i važnosti unapređivanja novinarki Dostupnost rezultata istraživanja. Broj priloga i gostovanja u medijima putem kojih se promovišu rezultati istraživanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnostUdruženja novinara Srbije Javna glasilaUdruženja novinaraUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.3.1.2.Podsticaj dogovora između udruženja novinara, agencija i medija kojim se obavezuju da ostvare ravnopravno učešće oba pola na pozicijama odlučivanja u javnim glasilima Stvoreni jednaki uslovi za rad i usavršavanje muškaraca i žena zaposlenih u javnim glasilimaIzreađene smernice i preporukePostignuta dostupnost vodećih pozicija u medijima za žene Broj žena i muškaraca na pozicijama odlučivanja u medijskim kućama Rezultati analize o temama o kojima pišu novinarke, koje programe kreiraju, u kojim redakcijama rade i koje oblasti uređujuPstoje smernice i preporuke Više žena na rukovodećim pozicijama u javnim glasilima Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Struktura medijskih redakcija – pozicije zaposlenih prema polu Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Odbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Javna glasila Udruženja novinara UdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.3.1.3.Izrada smernica i preporuka za javna glasila za podsticanje i unapređivanje ravnopravnog položaja novinara i novinarki Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Uprava za rodnu ravnopravnostMinistarstvo kultureSavet za štampu Ministarstvo za ljudska i manjinska prava UdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.3.2.Analiza učešće žena u procesima odlučivanja Od 2010. godine kontinuirano 6.3.2.1.Unapređenje rada postojećih mehanizama koji prate i analiziraju rad medija (RRA i Savet za štampu) Uspostavljeni mehanizmi za praćenje i analizu učešća žena u kreiranju uređivačke politike sredstava javnog informisanja. Praksa redovnog objavljivanja izveštaja Broj i učestalost objavljivanja izveštaja o učešću žena u politici javnih glasila Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Izveštaji radnih grupaIzveštaji eksperata Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnostSavet za štampu Udruženja novinaraJavna glasilaUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.3.2.2.Podsticaj internog praćenja pozicije žena i muškaraca zaposlenih u medijima Promovisana i usvojena rodno ravnopravna politika upravljanja ljudskim resursima u medijima, Procenat žena koje kreiraju politiku i sadržaj javnih glasilaRezultati analiza javnih glasila o broju i položaju urednicaBroj i rezultati planiranih i sprovedenih aktivnosti za ostvarivanje ravnopravnih pozicija žena i muškaraca u javnim glasilima Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kulture Uprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Udruženja novinaraUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.3.2.3.Redovno objavljivanje izveštaja o učešću žena u odlučivanje u javnim glasilima Uvedene prakse promovisanja i redovnog objavljivanja izveštaja Broj i učestalost objavljivanja izveštaja Javni izveštaji o položaju žena zaposlenih u medijima. Izveštaji nadležnih za sprovođenje – Uprave za rodnu ravnopravnost i ostalih Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnostRRAOdbor za ravnopravnost polova Narodne skupštine Javna glasila Udruženja novinaraUdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima Pojedinačni cilj 6.4. Očekivani rezultati Indikatori Rokovi Sistematizacija istraživanja, dokumentacije i statistike o rodnoj ravnopravnosti u sredstvima javnog informisanja Prikupljena i sistematizovana realizovana istraživanja, dokumentacija i statistika o rodnoj ravnopravnosti u medijima. Kreirana baza podataka i publikovani priručnici o uvođenju politike rodne ravnopravnosti u javna glasila.U programe studija novinarstva na višim školama i fakultetima promovisan i uveden aspekt rodno senzitivnog izveštavanja. Publikovani rezultati sprovedenih istraživanja.Broj medijskih priloga koji promovišu realizovana istraživanjaBaza podataka sa realizovanim istraživanjima Stepen korišćenja prikupljenih podataka Broj izveštaja o aktuelnom položaju žena u medijima.Rezultati sprovedenih istraživanja u okviru studija novinarstva Kontinuirano Aktivnosti Očekivani rezultat Indikator Izvor provere Nosioci aktivnosti Rokovi za izvođenje aktivnosti Izvori finansiranja 6.4.1.1.Podsticaj i podrškai istraživačkim projektima koji se bave položajem žena u medijima Povećan broj istraživačkih projekata koji se bave položajem i zastupljenosti žena u medijima Broj podržanih istraživačkih projekataBroj organizacija i stručnjaka/inja koji sprovode istraživanja Izveštaji Uprave za rodnu ravnopravnost Dodeljena sredstvaMedijski članci i prilozi Ministarstvo kulture,Uprava za rodnu ravnopravnost, Savet za štampu Javna glasila Stručnjaci/kinje Udruženja Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.4.1.2.Publikovanje i promovisanje istraživanja o položaju žena u medijima Sprovedena i publikovana istraživanja koja će biti osnova za unapređivanje rodne ravnopravnosti u sredstvima javnog informisanja Broj publikovanih istraživanjaBroj javnih i promocija u javnim glasilimaBroj javnih glasila koji promovišu istraživanja Izveštaji i analize rezultata istraživanjaSajt Uprave za rodnu ravnopravnost i Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Ministarstvo za ljudska i manjinska pravaJavna glasila Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.4.1.3.Podrška kreiranju i promovisanje internet baze koja će sadržati dosadašnja i buduća istraživanja o položaju oba pola u medijima Kreirana internet platforma koja sadrži sprovedena istraživanja o rodnoj ravnopravnosti u medijima.Javno promovisana internet baza Stepen korišćenja prikupljenih podataka Rezultati sprovedenih istraživanja Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost UdruženjaStručnjaci/kinje 2010. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.4.2.Osnivanje informativno-dokumentacionih centara za praćenje medijskih sadržaja o ženama. Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.4.2.1.Iniciranje i podrška osnivanju informativno-dokumentarnih centara za praćenje medijskih sadržaja o ženama Osnovani informativno-dokumentacioni centri za prikupljanje i analizu sadržaja o rodnoj ravnopravnosti, prikazivanju žena i položaja žena u javnim glasilima Postojanje i funkcionisanje informativno-dokumentacionih centara za prikupljanje i analizu sadržaja o rodnoj ravnopravnosti Izveštaji o radu informativno-dokumentacionih centara za prikupljanje i analizu sadržaja o rodnoj ravnopravnosti.Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasilaUdruženja Stručnjaci/kinje 2011. i 2012. godina Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.4.2.2.Objedinjavanje podrške postojećih institucionalnih mehanizama u osnivanju i radu centara za apraćenje sadržaja o ženama u javnim glasilima Postojeći institucionalni mehanizmi daju podršku u osnivanju i radu centara za praćenje sardržaja o ženama u javnim glasilimaa Broj organa državne uprave koji podstiču i pomažu rad centara Godišnji i periodični izveštaji ministarstava i organa uprave Ministarstvo kultureMinistarstvo za njudska i maljinska pravaUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila Udruženja Stručnjaci/kinje 2010. do 2012. godine Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima 6.4.2.3.Redovno publikovanje i promovisanje izveštavanja o ženama i muškarcima Omogućena i olakšana dostupnost prikupljenih podataka i rezultata sprovedenih analiza Uspostavljeno periodično rodno senzitivno izveštavanje o aktuelnom položaju žena u medijima Obim prikupljenih podataka i rezultata sprovedenih istraživanjaBroj publikacija i promocija Sajt Uprave za rodnu ravnopravnost Objavljeni periodični izveštaji o aktuelnom položaju žena u medijimaObjavljene publikacije Ministarstvo kultureUprava za rodnu ravnopravnost Javna glasila UdruženjaStručnjaci/kinje Od 2010. godine kontinuirano Budžet Republike Srbije prema bilansnim mogućnostima