Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o utvrđivanju Programa ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine, za period od 2007. do 2012. godine

Na osnovu člana 6. stav 1. Zakona o energetici („Službeni glasnik RS”, broj 84/04),

Vlada donosi

UREDBU

O IZMENI I DOPUNI UREDBE O UTVRĐIVANjU PROGRAMA OSTVARIVANjA STRATEGIJE RAZVOJA ENERGETIKE REPUBLIKE SRBIJE DO 2015. GODINE ZA PERIOD OD 2007. DO 2012. GODINE

Član1.

U Uredbi o utvrđivanju Programa ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine za period od 2007. do 2012. godine („Službeni glasnik RS”, broj 17/07), u Programu ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine za period od 2007. do 2012. godine, odeljak 13. OBNOVLjIVI IZVORI ENERGIJE, pododeljak 13.2. Energetski potencijal OIE u Republici Srbiji, u stavu 3. reči: „mini-hidroelektrana” zamenjuju se rečima: „malih hidroelektrana”.

Dodaje se stav 4. koji, glasi:

„Hidroelektrane na postojećim i budućim višenamenskim akumulacijama, kao i male hidroelektrane snage preko 2 MW grade se na osnovu dodeljenih koncesija”.

Član 2.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

V L A D A

05 Broj:

U Beogradu, 2. avgusta 2007. godine

POTPREDSEDNIK

mr Božidar Đelić

O b r a z l o ž e nj e

1. Pravni osnov

Pravni osnov za donošenje Uredbe o izmenama i dopunama Uredbe o utvrđivanju Programa ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine za period od 2007. do 2012. godine („Službeni glasnik RS”, broj 17/07) sadržan je u članu 6. stav 1. Zakona o energetici („Službeni glasnik RS”, broj 84/04), po kome Vlada Republike Srbije donosi Program ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije, na predlog ministarstva nadležnog za poslove energetike.

2. Razlozi za donošenje Uredbe

Zakon o energetici („Službeni glasnik RS”, broj 84/04) (u daljem tekstu: Zakon), između ostalog, predvideo je da se Programom ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije (u daljem tekstu: Program) utvrđuju koncesije koje će se dati za izgradnju energetskih objekata.

Trenutno u Ministarstvu rudarstva i energetike postoje zahtevi domaćih i stranih pravnih lica za izdavanje energetskih dozvola namenjenih izgradnji malih hidroelektrana, pogotovo na višenamenskim akumulacijama kao i na lokacijama na kojima je moguće izgraditi male hidroelektrane kapaciteta preko 2 MW, jer ove lokacije nude pogodnost najkraćeg perioda otplate uloženih sredstava. Dešava se da za istu lokaciju pristigne više zahteva za izdavanje energetske dozvole za izgradnju male hidroelektrane od strane potencijalnih investitora, pri čemu Ministarstvo može da dodeli energetsku dozvolu na bazi samo jednog kriterijuma tj. na bazi toga ko je prvi podneo zahtev za izdavanje energetske dozvole.

S obzirom da je proizvodnja električne energije delatnost od opšteg interesa i da prema međunarodno preuzetim obavezama postoji poseban interes Republike Srbije da se obnovljivi izvori energije iskoriste na najefikasniji način, neophodno je omogućiti da se za lokacije za izgradnju malih hidroelektrana čije se korišćenje smatra posebno značajnim (na višenamenskim akumulacijama kao i na lokacijama na kojima je moguće izgraditi male hidroelektrane kapaciteta preko 2 MW) omogući dodela prava na izgradnju tj. obavljanje delatnosti od opšteg interesa na principu konkurentnosti odnosno putem koncesija.

Zakon u članu 29. stav 3. propisuje da za energetske objekte koji se grade na osnovu dodeljene koncesije za izgradnju energetskog objekta na određenom području, kao i za rekonstrukciju već postojećeg energetskog objekta, nije potrebno pribavljanje energetske dozvole.

Imajući u vidu iznete prednosti da se o izgradnji hidroelektrana na postojećim višenamenskim akumulacijama i izgradnji malih hidroelektrana snage preko 2 MW odlučuje putem koncesije – omogućavanje konkurencije investitora, a posebno da citirane zakonske odredbe omogućavaju da se predložena rešenja u ovoj uredbi, odnosno Programu sprovedu u praksi, smatramo da predložene izmene Uredbe imaju potpuno opravdanje.

3. Objašnjenje osnovnih pravnih instituta i pojedinačnih rešenja

Predlogom uredbe predloženo je da se u Programu ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine za period od 2007. do 2012. godine u glavi 13. OBNOVLjIVI IZVORI ENERGIJE, u odeljku 13.2. Energetski potencijal OIE u Republici Srbiji, u stavu 3. reči: „mini-hidroelektrana” zamene rečima: „malih hidroelektrana”, iz razloga što Zakon ne poznaje termin mini-hidroelektrane, već se u Zakonu, u članu 87, definiše isključivo pojam, odnosno termin „male elektrane”, a to su one čija je snaga do 10 MW.

Unošenjem stava 4. u Program ostvarivanja strategije, u odeljku 13. OBNOVLjIVI IZVORI ENERGIJE, pododeljak 13.2. Energetski potencijal OIE u Republici Srbiji, koji glasi:

„Hidroelektrane na postojećim i budućim višenamenskim akumulacijama, kao i male hidroelektrane snage preko 2 MW grade se na osnovu dodeljenih koncesija ”. prevazilaze se navedeni problemi koji se javljaju u situaciji kada se podnese više zahteva za izdavanje energetske dozvole za istu lokaciju, a jedini kriterijum njihovog rešavanja, uz zadovoljavanje određenih uslova koje Zakon propisuje, je „preči u vremenu, jači u pravu”, što eliminiše konkurenciju i izbor najboljeg investitora.

4. Procena finansijskih sredstava potrebnih za sprovođenje akta

Za sprovođenje ove uredbe nije potrebno obezbeđivati dodatna sredstva u budžetu Republike Srbije.

5. Pregled odredaba važeće Uredbe koje se menjaju

13.2. Energetski potencijal OIE u Republici Srbiji

Lokacije za izgradnju malih hidroelektrana određene su dokumentom „Katastar malih hidroelektrana na teritoriji SR Srbije van SAP” iz 1987. godine, koji je za potrebe JP Združene elektroprivrede izradila firma „Energoprojekt”, kao i katastrom malih hidroelektrana u Vojvodini, u kome je obrađeno 13 hidroelektrana („Hidroinvest” DTD, 1989. godine). Izuzetno je moguće graditi ove objekte i na drugim lokacijama uz saglasnost Ministarstva rudarstva i energetike u pogledu maksimalnog iskorišćenja energetskog potencijala vodotokova i saglasnosti drugih nadležnih ministarstava i institucija. Za postojeće višenamenske akumulacije, hidroenergetske parametre za izgradnju mini – hidroelektrana MALIH HIDROELEKTRANA, koji definišu i maksimalnu snagu postrojenja, određuje JVP Srbijavode – Beograd, odnosno za Autonomnu pokrajinu Vojvodinu JVP Vode Vojvodine Novi Sad.

HIDROELEKTRANE NA POSTOJEĆIM I BUDUĆIM VIŠENAMENSKIM AKUMULACIJAMA, KAO I MALE HIDROELEKTRANE SNAGE PREKO 2 MW GRADE SE NA OSNOVU DODELjENIH KONCESIJA .

Ostavite komentar